چهارشنبه ۰۵ آذر ۱۳۹۹
۰۹:۳۹ - ۲۸ آبان ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۸۰۱۶۴۰
والیبال – بسکتبال

«ولادیمیر آلکنو» سرمربی والیبال ایران شد/ ‌آشنایی بیشتر با سرمربی جدید تیم ملی والیبال

ولادیمیر آلکنو,اخبار ورزشی,خبرهای ورزشی,والیبال و بسکتبال
فدراسیون والیبال ایران برای هدایت تیم ملی بزرگسالان با ولادیمیر آلکنو به توافق رسیده است.

فرآیند انتخاب سرمربی تیم ملی والیبال پس از ماهها انتظار سرانجام به پایان رسید. محمدرضا داورزنی، رییس فدراسیون والیبال روز گذشته رسما بیان کرد که توافقات نهایی با ولادیمیر آلکنو صورت گرفته و او از فروردین ۱۴۰۰ به تهران می آید. فدراسیون والیبال در حالی فهرست بلندبالایی از مربیان طراز اول دنیا را برای انتخاب سرمربی جدید این تیم در نظر گرفت که از همان ابتدا گمانه زنی ها بیشتر حول این مرد روسی می چرخید. طوری که حتی رسانه های خارجی هم در این مدت به این موضوع می پرداختند و آلکنو را بخت اول نیمکت مربیگری تیم ملی والیبال ایران می دانستند. البته که در این بین برخی از کارشناسان هم قبول پیشنهاد مربیگری والیبال ایران از سوی این مربی پرافتخار را امری دور از انتظار می پنداشتند مگر با این فرض که آلکنو همچنان انگیزه مدال گرفتن در المپیک را داشته باشد. اما همین فرض محال برگ برنده تیم ملی والیبال ایران شد تا بار دیگر یکی از بهترین مربیان والیبال جهان را در اختیار بگیرد. تیمی که قرارگرفتن در جمع چهار تیم برتر بازی های المپیک ۲۰۲۰ توکیو را نشانه گرفته است.

ولادیمیر علاقه خاصی به بازی های المپیک دارد و سه دوره ای که هدایت تیم ملی والیبال کشورش را در بازی های المپیک بر عهده داشته به نتایجی قابل قبول دست یافته است. او در المپیک ۲۰۰۸ پکن به مدال برنز رسید، در المپیک ۲۰۱۲ در یک فینال حماسی مقابل برزیل قهرمانی بازی ها را از آن این تیم کرد و در المپیک ۲۰۱۶ ریو به جایگاه چهارمی دست یافت. سرمربی پیشین تیم ملی روسیه در مورد پیشنهاد هدایت تیم ملی ایران گفته که حضور در چهارمین المپیک متوالی برای او جذاب خواهد بود. تمام توافقات و مذاکرات انجام شده و حالا تنها یک امضا مانده تا ولادیمیر آلکنو رسما به عنوان معرفی تیم ملی والیبال ایران معرفی شود. رئیس فدراسیون والیبال در این باره می گوید:« کار جذب آلکنو تا حدود بسیار زیادی انجام شده و قرارداد این مربی را دو روز پیش برای او ارسال کردیم تا قراردادش امضا و رسمی شود. در قرارداد آلکنو همه جوانب و مقررات حقوقی رعایت شده است و نهایتا تا آخر هفته این قرارداد رسمی خواهد شد. البته ما جذب آلکنو را تمام شده می دانیم اما باید قرارداد بین دو طرف امضا شود تا رسمی شود».

طبق وعده ای که داورزنی پیش از این داده بود، سرمربی جدید تیم ملی والیبال از فروردین ماه سال آینده کارش را آغاز خواهد کرد. چون در نیمه دوم سال هیچ رویدادی بابت کرونا برگزار نمی شود و فقط رقابت های لیگ داخلی در جریان است، رئیس فدراسیون والیبال برنامه اش این است که قرارداد سرمربی جدید را ابتدای سال آینده، برای حضور در لیگ ملت ها و بازی های المپیک منعقد کند تا به این وسیله حداقل فدراسیون هم متحمل هزینه کمتری شود. او در این باره توضیح می دهد:« قرار است آلکنو نوروز سال آینده به ایران بیاید. البته او کارش را به محض امضای قراردادش آغاز خواهد کرد و به بررسی و ارزیابی حریفان ایران در المپیک توکیو خواهد پرداخت. مسابقات لیگ داخلی را زیر نظر خواهد داشت. بازی های لژیونرها در تیم های خارجی را رصد می کند تا به محض ورود به ایران با شناخت کامل نفراتش را به اردوی تیم ملی دعوت کند».

اما سؤال اینجاست، فدراسیونی که هدفش حضور در بین چهار تیم برتر بازی های المپیک توکیو است، چطور می خواهد در فاصله کوتاه چهار ماه تا بازی های المپیک بازیکنانش را بشناسد و تیم منسجمی را تشکیل دهد؟ سرمربی خارجی باید حضور فیزیکی و ملموس تری در ایران داشته باشد و هم زمان با برگزاری رقابت های لیگ برتر از نزدیک شاهد مسابقات باشد تا بتواند با مشورت بهترین انتخاب ها را در میان بازیکنان انجام دهد. اینها در حالی است که هفته اول لیگ ملت های ۲۰۲۱ هم از ۲۴ اردیبهشت آغاز می شود. قرار بر این بود که سرمربی تیم ملی پیش از شروع مسابقات لیگ باشگاه های کشور انتخاب شود اما با توجه به وضعیت اقتصادی این مسئله امکان پذیر نیست و به همین خاطر مانند سال های گذشته سرمربی جدید تیم ملی باید به دیدن فیلم های لیگ والیبال ایران بسنده می کند.

به این ترتیب داورزنی برای کاهش هزینه ها، قرارداد با گزینه مورد نظر را فروردین ۱۴۰۰ خواهد بست و بعید به نظر می رسد در وضعیتی که فدراسیون ها اعتبار مالی محدودی دارند، نظرش را تغییر بدهد. درست مثل تصمیمی که درباره قرارداد ایگور کولاکوویچ، سرمربی پیشین تیم ملی گرفت. ایگور که قراردادش تا المپیک ۲۰۲۰ توکیو بود، با تعویق این بازی ها به خاطر کرونا، قراردادش به طور دوستانه فسخ شد. رئیس فدراسیون والیبال در این باره گفت:« چون همه رویدادهای بین المللی تا پایان سال لغو شده و اردوهای تیم ملی تعطیل است، توجیهی ندارد که در شرایط بد اقتصادی کشور، حقوق دلاری بدهیم».

آشنایی بیشتر با سرمربی جدید تیم ملی والیبال

ولادیمیر آلکنو ۵۶ساله از سال ۱۹۸۰ با حضور در تیم دانشگاه مینسک به صورت رسمی و حرفه ای بعنوان یک ورزشکار معرفی شد و پس از آن فعالیتش را در تیم های باشگاهی مختلف و ملی روسیه آغاز کرد. مدال طلای جام جهانی ۱۹۹۹، نایب قهرمانی اروپا در سال ۱۹۹۲ و مدال برنز اروپا در سال ۱۹۹۳، چهار مدال نقره و برنز لیگ جهانی( نقره سال های ۱۹۹۳ و ۱۹۹۸، برنز سال های ۱۹۹۶ و ۱۹۹۷) از جمله افتخارات این بازیکن در دوره حضورش در تیم ملی والیبال روسیه است. آلکنو از سال ۲۰۰۱ به مربیگری روی آورد و در نخستین تجربه، با باشگاه« تورز وی .بی» قرارداد بست. قهرمانی در جام حذفی فرانسه ، نخستین دستاورد این مربی بود که در سال ۲۰۰۳ به دست آمد. سال بعد هم دومین موفقیت خود را با قهرمانی در لیگ پرو آ فرانسه در سال ۲۰۰۴ تکمیل کرد و پس از آن به وطن خود بازگشت تا با تیم دینامو مسکو قراردادی سه ساله امضا کند.

او در سه سال حضور خود در مسکو، موفق به کسب مقام قهرمانی سوپرلیگ والیبال روسیه ۲۰۰۶ و قهرمانی جام حذفی روسیه در سال ۲۰۰۷ شد و سال بعد هدایت تیم ملی والیبال روس ها را برای نخستین بار  بر عهده گرفت. ولادیمیر تا سال ۲۰۰۸ عملکردی درخشان از خود به جای گذاشت و توانست تیم ملی والیبال روسیه را به مدال نقره جام جهانی و لیگ جهانی ۲۰۰۷ و مدال برنز بازی های المپیک ۲۰۰۸ برساند.

او در سال ۲۰۰۸ هدایت باشگاه والیبال زنیت کازان را بر عهده گرفت و تا سال ۲۰۱۴ پنج قهرمانی سوپرلیگ روسیه را کسب کرد. آلکنو در سال ۲۰۱۰ برای دومین بار هدایت تیم ملی کشورش را بر عهده گرفت، در حالی که به عنوان سرمربی زنیت کازان نیز باقی ماند.

مدال طلای جام جهانی و لیگ جهانی ۲۰۱۱ با هدایت او برای روس ها به دست آمد و در بازی های المپیک ۲۰۱۲ لندن، تیم روسیه به دیدار پایانی راه یافت که با شکست برزیل، قهرمان شد. آلکنو در دیدار برابر برزیل، ترکیب متفاوت و عجیبی را به زمین فرستاد که این موضوع، شگفتی کارشناسان را به همراه داشت.

این مربی معروف، در دسامبر ۲۰۱۲ به علت مشکلات جسمانی از تیم ملی روسیه جدا شد اما در سال ۲۰۱۵ برای بار سوم هدایت تیم ملی کشورش را بر عهده گرفت و با این تیم، در المپیک ۲۰۱۶ ریو شرکت کرد تا درخصوص هدایت روسیه در بازی های المپیک، هت تریک کرده باشد. البته این بار فقط موفق به حضور در جمع چهار تیم پایانی شد و مدالی به دست نیاورد اما کسب همین جایگاه در حضور تیم بزرگی چون لهستان، ارزشمند بود. در المپیک ۲۰۱۶ ریو، تیم های برزیل( میزبان)، ایتالیا و آمریکا به ترتیب در جایگاه اول تا سوم ایستادند. آلکنو در زمان هدایت تیم زنیت کازان، با سعید معروف یکی از بهترین پاسورهای دهه اخیر والیبال جهان همکاری کرد. این مربی همچنین در سال های اخیر به دلیل رویارویی تیم ملی روسیه با ایران، شناخت خوبی از ملی پوشان کشورمان دارد.

sharghdaily.com
 • 12
 • 6
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
باباطاهر,اشعار باباطاهر,شعرهای باباطاهر زندگی نامه باباطاهر شاعر و دوبیتی سرای اواخر سده چهارم و پنجم

زادگاه: لرستان یا همدان

زاده: ۳۲۶ خورشیدی

پیشه: شاعر، دوبیتی سرا

ملیت: ایرانی

زمینه کاری: شعر، موسیقی

ادامه
لویی پاستور,نظریات لویی پاستور,لوئی پاستور زندگی نامه لویی پاستور دانشمند فرانسوی مشهور (+ تصاویر)

زاده: ۲۷ دسامبر ۱۸۲۲

زادگاه: ایالت دول، ژورا

ملیت: فرانسه

محل تحصیل: اکول نرمال سوپریور، دانشگاه پاریس

فوت: ۲۸ سپتامبر ۱۸۹۵

ادامه
دراگان اسکوچیچ,زندگی نامه دراگان اسکوچیچ,دراگان اسکوچیچ اهل کشور بیوگرافی دراگان اسکوچیچ (+ تصاویر)

زادگاه: رییکا، یوگسلاوی سابق

قد: ۱٫۸۱ متر

زاده: ۳ سپتامبر ۱۹۶۸

پست: هافبک

مدرک تحصیلی: لیسانس حرکت شناسی

پیشه: مربی فوتبال

ادامه
ایلان ماسک,بیوگرافی ایلان ماسک,زندگی نامه ایلان ماسک زندگی نامه ایلان ماسک و کارآفرینی های او (+ تصاویر)

زادگاه: پرتوریا، آفریقای جنوبی

زاده: ۲۸ ژوئن ۱۹۷۱

محل زندگی: لس آنجلس

ملیت: آمریکایی، کانادایی، آفریقای جنوبی

پیشه: مهندس، مخترع، بنیانگذار و کارآفرین

ادامه
محمدحسین کنعانی زادگان,علاقه محمدحسین کنعانی زادگان به پرسپولیس,افتخارات  محمدحسین کنعانی‌زادگان بیوگرافی محمدحسین کنعانی زادگان + تصاویر اینستاگرامی

زادروز: ۳ فروردین ماه ۱۳۷۳

زادگاه: آبادان، ایران

قد: ۱٫۸۸ متر

پست: دفاع وسط / دفاع راست

ملیت: ایرانی

ادامه
جیل بایدن,تصاویر جیل بایدن,بیوگرافی جیل بایدن بیوگرافی جیل بایدن، همسر جو بایدن (+ تصاویر خانوادگی)

زاده: ۵ ژوئن ۱۹۵۱

محل تولد: هامونتن، نیوجرسی

ملیت: ایالات متحده آمریکا 

حزب سیاسی: دموکرات

همسران: بیل استیونسون، جو بایدن

فرزندان: اشلی، بی، هانتر

ادامه
بیدل دهلوی,زندگینامه بیدل دهلوی,بیدل دهلوی زندگی نامه زندگی نامه بیدل دهلوی شاعر پارسی گوی هندی

متولد: ۱۰۵۴ هجری قمری

زادگاه: پتنه هندوستان

فوت: ۴ صفر ۱۱۳۳ (قمری)

آرامگاه: قریهٔ خواجه رواش کابل

پیشه: شاعر

ادامه
پروفسور سمیعی,بیمارستان پروفسور سمیعی در آلمان,پروفسور سمیعی بیوگرافی بیوگرافی پروفسور سمیعی و افتخاراتش (+ تصاویر مجید سمیعی)

زادهٔ: ۲۹ خردادماه ۱۳۱۶

زادگاه: تهران 

محل زندگی: هانوفر، آلمان

ملیت: ایرانی و آلمانی

محل تحصیل: دانشگاه یوهانس گوتنبرگ

پیشه: جراحی مغز و اعصاب

ادامه
هانده دوغان دمیر,بیوگرافی هانده دوغان دمیر,تحصیلات هانده دوغان دمیر بیوگرافی هانده دوغان دمیر، بازیگر جوان ترکیه ای (+ تصاویر)

زاده: ۲۲ نوامبر ۱۹۸۵

زادگاه: آنکارا – ترکیه

قد: ۱۷۰ سانتیمتر 

مدرک: لیسانس رشته جامعه شناسی

شغل: بازیگر

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • ﺳﻪشنبه ۴ آذر
  لیگ قهرمانان اروپا
  رن - چلسی
  ساعت: ۲۱:۲۵
 • لیگ قهرمانان اروپا
  منچستریونایتد - باشاک شهیر
  ساعت: ۲۳:۳۰
 • لیگ قهرمانان اروپا
  دیناموکیف - بارسلونا
  ساعت: ۲۳:۳۰
 • چهارشنبه ۵ آذر
  هفته سوم لیگ برتر ایران
  استقلال - ماشین‌سازی
  ساعت: ۱۶:۱۵
 • لیگ قهرمانان اروپا
  المپیاکوس - منچسترسیتی
  ساعت: ۲۱:۲۵
 • لیگ قهرمانان اروپا
  لیورپول - آتالانتا
  ساعت: ۲۳:۳۰
 • لیگ قهرمانان اروپا
  اینتر - رئال‌مادرید
  ساعت: ۲۳:۳۰
 • پنجشنبه ۶ آذر
  هفته سوم لیگ برتر ایران
  نفت‌ مسجدسلیمان - پرسپولیس
  ساعت: ۱۶:۳۵
ویژه سرپوش