سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰
۰۹:۳۹ - ۲۸ آبان ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۸۰۱۶۴۰
والیبال – بسکتبال

«ولادیمیر آلکنو» سرمربی والیبال ایران شد/ ‌آشنایی بیشتر با سرمربی جدید تیم ملی والیبال

ولادیمیر آلکنو,اخبار ورزشی,خبرهای ورزشی,والیبال و بسکتبال
فدراسیون والیبال ایران برای هدایت تیم ملی بزرگسالان با ولادیمیر آلکنو به توافق رسیده است.

فرآیند انتخاب سرمربی تیم ملی والیبال پس از ماهها انتظار سرانجام به پایان رسید. محمدرضا داورزنی، رییس فدراسیون والیبال روز گذشته رسما بیان کرد که توافقات نهایی با ولادیمیر آلکنو صورت گرفته و او از فروردین ۱۴۰۰ به تهران می آید. فدراسیون والیبال در حالی فهرست بلندبالایی از مربیان طراز اول دنیا را برای انتخاب سرمربی جدید این تیم در نظر گرفت که از همان ابتدا گمانه زنی ها بیشتر حول این مرد روسی می چرخید. طوری که حتی رسانه های خارجی هم در این مدت به این موضوع می پرداختند و آلکنو را بخت اول نیمکت مربیگری تیم ملی والیبال ایران می دانستند. البته که در این بین برخی از کارشناسان هم قبول پیشنهاد مربیگری والیبال ایران از سوی این مربی پرافتخار را امری دور از انتظار می پنداشتند مگر با این فرض که آلکنو همچنان انگیزه مدال گرفتن در المپیک را داشته باشد. اما همین فرض محال برگ برنده تیم ملی والیبال ایران شد تا بار دیگر یکی از بهترین مربیان والیبال جهان را در اختیار بگیرد. تیمی که قرارگرفتن در جمع چهار تیم برتر بازی های المپیک ۲۰۲۰ توکیو را نشانه گرفته است.

ولادیمیر علاقه خاصی به بازی های المپیک دارد و سه دوره ای که هدایت تیم ملی والیبال کشورش را در بازی های المپیک بر عهده داشته به نتایجی قابل قبول دست یافته است. او در المپیک ۲۰۰۸ پکن به مدال برنز رسید، در المپیک ۲۰۱۲ در یک فینال حماسی مقابل برزیل قهرمانی بازی ها را از آن این تیم کرد و در المپیک ۲۰۱۶ ریو به جایگاه چهارمی دست یافت. سرمربی پیشین تیم ملی روسیه در مورد پیشنهاد هدایت تیم ملی ایران گفته که حضور در چهارمین المپیک متوالی برای او جذاب خواهد بود. تمام توافقات و مذاکرات انجام شده و حالا تنها یک امضا مانده تا ولادیمیر آلکنو رسما به عنوان معرفی تیم ملی والیبال ایران معرفی شود. رئیس فدراسیون والیبال در این باره می گوید:« کار جذب آلکنو تا حدود بسیار زیادی انجام شده و قرارداد این مربی را دو روز پیش برای او ارسال کردیم تا قراردادش امضا و رسمی شود. در قرارداد آلکنو همه جوانب و مقررات حقوقی رعایت شده است و نهایتا تا آخر هفته این قرارداد رسمی خواهد شد. البته ما جذب آلکنو را تمام شده می دانیم اما باید قرارداد بین دو طرف امضا شود تا رسمی شود».

طبق وعده ای که داورزنی پیش از این داده بود، سرمربی جدید تیم ملی والیبال از فروردین ماه سال آینده کارش را آغاز خواهد کرد. چون در نیمه دوم سال هیچ رویدادی بابت کرونا برگزار نمی شود و فقط رقابت های لیگ داخلی در جریان است، رئیس فدراسیون والیبال برنامه اش این است که قرارداد سرمربی جدید را ابتدای سال آینده، برای حضور در لیگ ملت ها و بازی های المپیک منعقد کند تا به این وسیله حداقل فدراسیون هم متحمل هزینه کمتری شود. او در این باره توضیح می دهد:« قرار است آلکنو نوروز سال آینده به ایران بیاید. البته او کارش را به محض امضای قراردادش آغاز خواهد کرد و به بررسی و ارزیابی حریفان ایران در المپیک توکیو خواهد پرداخت. مسابقات لیگ داخلی را زیر نظر خواهد داشت. بازی های لژیونرها در تیم های خارجی را رصد می کند تا به محض ورود به ایران با شناخت کامل نفراتش را به اردوی تیم ملی دعوت کند».

اما سؤال اینجاست، فدراسیونی که هدفش حضور در بین چهار تیم برتر بازی های المپیک توکیو است، چطور می خواهد در فاصله کوتاه چهار ماه تا بازی های المپیک بازیکنانش را بشناسد و تیم منسجمی را تشکیل دهد؟ سرمربی خارجی باید حضور فیزیکی و ملموس تری در ایران داشته باشد و هم زمان با برگزاری رقابت های لیگ برتر از نزدیک شاهد مسابقات باشد تا بتواند با مشورت بهترین انتخاب ها را در میان بازیکنان انجام دهد. اینها در حالی است که هفته اول لیگ ملت های ۲۰۲۱ هم از ۲۴ اردیبهشت آغاز می شود. قرار بر این بود که سرمربی تیم ملی پیش از شروع مسابقات لیگ باشگاه های کشور انتخاب شود اما با توجه به وضعیت اقتصادی این مسئله امکان پذیر نیست و به همین خاطر مانند سال های گذشته سرمربی جدید تیم ملی باید به دیدن فیلم های لیگ والیبال ایران بسنده می کند.

به این ترتیب داورزنی برای کاهش هزینه ها، قرارداد با گزینه مورد نظر را فروردین ۱۴۰۰ خواهد بست و بعید به نظر می رسد در وضعیتی که فدراسیون ها اعتبار مالی محدودی دارند، نظرش را تغییر بدهد. درست مثل تصمیمی که درباره قرارداد ایگور کولاکوویچ، سرمربی پیشین تیم ملی گرفت. ایگور که قراردادش تا المپیک ۲۰۲۰ توکیو بود، با تعویق این بازی ها به خاطر کرونا، قراردادش به طور دوستانه فسخ شد. رئیس فدراسیون والیبال در این باره گفت:« چون همه رویدادهای بین المللی تا پایان سال لغو شده و اردوهای تیم ملی تعطیل است، توجیهی ندارد که در شرایط بد اقتصادی کشور، حقوق دلاری بدهیم».

آشنایی بیشتر با سرمربی جدید تیم ملی والیبال

ولادیمیر آلکنو ۵۶ساله از سال ۱۹۸۰ با حضور در تیم دانشگاه مینسک به صورت رسمی و حرفه ای بعنوان یک ورزشکار معرفی شد و پس از آن فعالیتش را در تیم های باشگاهی مختلف و ملی روسیه آغاز کرد. مدال طلای جام جهانی ۱۹۹۹، نایب قهرمانی اروپا در سال ۱۹۹۲ و مدال برنز اروپا در سال ۱۹۹۳، چهار مدال نقره و برنز لیگ جهانی( نقره سال های ۱۹۹۳ و ۱۹۹۸، برنز سال های ۱۹۹۶ و ۱۹۹۷) از جمله افتخارات این بازیکن در دوره حضورش در تیم ملی والیبال روسیه است. آلکنو از سال ۲۰۰۱ به مربیگری روی آورد و در نخستین تجربه، با باشگاه« تورز وی .بی» قرارداد بست. قهرمانی در جام حذفی فرانسه ، نخستین دستاورد این مربی بود که در سال ۲۰۰۳ به دست آمد. سال بعد هم دومین موفقیت خود را با قهرمانی در لیگ پرو آ فرانسه در سال ۲۰۰۴ تکمیل کرد و پس از آن به وطن خود بازگشت تا با تیم دینامو مسکو قراردادی سه ساله امضا کند.

او در سه سال حضور خود در مسکو، موفق به کسب مقام قهرمانی سوپرلیگ والیبال روسیه ۲۰۰۶ و قهرمانی جام حذفی روسیه در سال ۲۰۰۷ شد و سال بعد هدایت تیم ملی والیبال روس ها را برای نخستین بار  بر عهده گرفت. ولادیمیر تا سال ۲۰۰۸ عملکردی درخشان از خود به جای گذاشت و توانست تیم ملی والیبال روسیه را به مدال نقره جام جهانی و لیگ جهانی ۲۰۰۷ و مدال برنز بازی های المپیک ۲۰۰۸ برساند.

او در سال ۲۰۰۸ هدایت باشگاه والیبال زنیت کازان را بر عهده گرفت و تا سال ۲۰۱۴ پنج قهرمانی سوپرلیگ روسیه را کسب کرد. آلکنو در سال ۲۰۱۰ برای دومین بار هدایت تیم ملی کشورش را بر عهده گرفت، در حالی که به عنوان سرمربی زنیت کازان نیز باقی ماند.

مدال طلای جام جهانی و لیگ جهانی ۲۰۱۱ با هدایت او برای روس ها به دست آمد و در بازی های المپیک ۲۰۱۲ لندن، تیم روسیه به دیدار پایانی راه یافت که با شکست برزیل، قهرمان شد. آلکنو در دیدار برابر برزیل، ترکیب متفاوت و عجیبی را به زمین فرستاد که این موضوع، شگفتی کارشناسان را به همراه داشت.

این مربی معروف، در دسامبر ۲۰۱۲ به علت مشکلات جسمانی از تیم ملی روسیه جدا شد اما در سال ۲۰۱۵ برای بار سوم هدایت تیم ملی کشورش را بر عهده گرفت و با این تیم، در المپیک ۲۰۱۶ ریو شرکت کرد تا درخصوص هدایت روسیه در بازی های المپیک، هت تریک کرده باشد. البته این بار فقط موفق به حضور در جمع چهار تیم پایانی شد و مدالی به دست نیاورد اما کسب همین جایگاه در حضور تیم بزرگی چون لهستان، ارزشمند بود. در المپیک ۲۰۱۶ ریو، تیم های برزیل( میزبان)، ایتالیا و آمریکا به ترتیب در جایگاه اول تا سوم ایستادند. آلکنو در زمان هدایت تیم زنیت کازان، با سعید معروف یکی از بهترین پاسورهای دهه اخیر والیبال جهان همکاری کرد. این مربی همچنین در سال های اخیر به دلیل رویارویی تیم ملی روسیه با ایران، شناخت خوبی از ملی پوشان کشورمان دارد.

sharghdaily.com
 • 12
 • 6
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
امام جواد (ع),زندگینامه امام جواد (ع),ولادت امام جواد (ع) زندگینامه امام جواد علیه السلام (ابوجعفر ثانی) نهمین امام شیعیان

روز ولادت:۱۰ رجب سال ۱۹۵ ه ق

مکان ولادت:مدینه- عربستان سعودی

مدت امامت:۱۷ سال

مدت عمر:۲۵ سال

روز شهادت:۳۰ ذیقعده سال ۲۲۰ ه ق

قاتل:معتصم

ادامه
رضا شیری,زندگینامه رضا شیری,بیوگرافی رضا شیری بیوگرافی رضا شیری خواننده ی محبوب ایرانی (+ تصاویر خانوادگی)

زاده:۲۲ تیر ۱۳۶۲

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

تحصیلات:دیپلم معماری

ادامه
ژوزه مورینیو,شبکه اجتماعی ژوزه مورینیو,فعالیت های ژوزه مورینیو بیوگرافی ژوزه مورینیو یکی از مربیان برتر فوتبال جهان + تصاویر خانوادگی

متولد: ۲۶ ژانویهٔ ۱۹۶۳

محل تولد:پرتغال

فعالیت فعلی:مربیگری

پست گذشته:هافبک

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
راغب,زندگینامه راغب,اظهارات راغب در مورد مهاجرتش به یزد زندگینامه راغب خواننده ایرانی موسیقی پاپ (+ تصاویر)

نام هنری:مصطفی راغب

متولد:اسفند ماه ۱۳۶۸

زادگاه:تهران

مهارت:نقاشی، بازیگری و موسیقی پاپ

مدرک تحصیلی:کارشناسی مدیریت

شغل:تدریس و آموزش صداسازی و آواز

ادامه
محمود احمدی نژاد,دکتر محمود احمدی نژاد,عکس محمود احمدی نژاد بیوگرافی محمود احمدی نژاد ششمین رئیس جمهور ایران (+ تصاویر)

زادروز: ۶ آبان ۱۳۳۵

زادگاه: آرادان، گرمسار، ایران

دین: اسلام، شیعه

ملیت:ایرانی

پیشه:سیاستمدار ،  هیئت علمی

ادامه
ساره بیات,عکس ساره بیات,بیوگرافی ساره بیات متولد بیوگرافی ساره بیات بازیگر سینمای ایران (+ تصاویر خانوادگی)

تایخ تولد: ۱۴ مهر ۱۳۵۸

محل تولد:تهران

پیشه:بازیگر

سال های فعالیت:۱۳۸۰  تاکنون

ملیت:ایرانی

ادامه
روبرت امرسون لوکاس,تصاویر روبرت امرسون لوکاس,بهینه‌سازی ساختار مالیات رابرت لوکاس بیوگرافی رابرت لوکاس و فعالیت های او در زمینه اقتصاد (+ تصاویر)

زاده:۱۵ سپتامبر ۱۹۳۷

زادگاه:یاکیما، واشینگتن,  ایالات متحده آمریکا

زمینه:اقتصاد کلان

ملیت:ایالات متحده آمریکا

مکتب فکری:اقتصاد کلان کلاسیک نو

ادامه
بیوگرافی و زندگینامه لیندا کیانی عکس,لیندا کیانی,عکس های جدید لیندا کیانی بیوگرافی لیندا کیانی بازیگر موفق کشور (+ تصاویر اینستاگرامی)

تاریخ تولد:۲۳ شهریور ۱۳۵۹

محل تولد:آبادان

تحصیلات:فوق لیسانس فلسفه

ملیت:ایرانی

زمینه فعالیت:بازیگر

ادامه
ابوریحان بیرونی,درباره ی ابوریحان بیرونی,شرح حال ابوریحان بیرونی زندگینامه ابوریحان بیرونی دانشمند مشهور ایرانی (+ تصاویر)

زاده:۳ ذیحجه ۳۶۲

زادگاه:کاث،  خوارزم

ملیت:ایران

دین:اسلام

دیگر نام ها:ابوریحان محمد بن احمد بیرونی

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • دوشنبه ۲۷ ارديبهشت
  پلی آف لیگ برتر انگلیس
  بورنموث - برنتفورد
  ساعت: ۲۱:۳۰
 • پلی آف لیگ برتر انگلیس
  بارنزلی - سوانسی
  ساعت: ۲۳:۴۵
ویژه سرپوش