سه شنبه ۰۲ مرداد ۱۴۰۳
۱۴:۰۲ - ۲۶ بهمن ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۱۱۲۳۹۶
کشتی - وزنه برداری

ناگهان روسیه خوشش آمد

رقابت‌های کشتی جام باشگاه‌های جهان
عجیب آنکه ایران در شرایطی میزبانی این تورنمنت را بر عهده گرفته و قرار است برای میزبانی از روسیه آماده شود که تحریم‌های موجود بر ورزشکاران روس برداشته نشده است.

تهران روز‌های ۲۷ و ۲۸ بهمن قرار است میزبان رقابت‌های کشتی جام باشگاه‌های جهان باشد. تورنمنتی که هنوز شروع نشده حرف و حدیث درباره آن زیاد است. این رقابت‌ها که سال‌ها پیش با ابتکار رسول خادم، رئیس وقت فدراسیون کشتی ایران در تقویم اتحادیه جهانی کشتی گنجانده شده، حالا در ضعیف‌ترین حالت ممکن قرار گرفته است.

اولین مورد اینکه این تورنمنت که قرار است بخش رقابت‌های آزادش به میزبانی تهران و فرنگی به میزبانی اصفهان (در اسفند) برگزار شود، جایی در تقویم اتحادیه جهانی کشتی ندارد! به عبارت ساده‌تر، ایران قرار است میزبان رقابتی باشد که اتحادیه جهانی به عنوان متولی اصلی این رشته، تره چندان زیادی برای آن خرد نمی‌کند. این ثبت‌نشدن در شرایطی حاصل شد که پیش‌تر این اتحادیه چنین رقابتی را که اکثرا هم به میزبانی ایران برگزار شده به رسمیت شناخته است.

مورد دومی که باعث شده رنگ و بوی اصلی این تورنمنت از بین برود، حضور تنها یک تیم باشگاهی از ایران در این مسابقات است. تیم بانک شهر یا همان استقلال سابق در حالی در لیگ کشتی آزاد ایران به عنوان دومی رسید که انتظار می‌رفت با حضور قهرمان (نماینده قزوین)، ایران با دو تیم سرحال در این مسابقات حاضر شود به این امید که حداقل رقابت بین ایرانی‌ها بتواند اندکی تنور نه چندان داغ این بازی‌ها را گرم کند. به هر روی با انصراف نماینده قزوین تعادل از بین رفت و حالا ایران فقط با همین تیم بانک شهر قرار است در مسابقاتی که اواخر بهمن برگزار می‌شود شرکت کند.

این موضوع حالا باعث شده تقریبا تمامی ستاره‌های تیم ملی ایران به عضویت این باشگاه درآمده و به مصاف رقبایی بروند که ناگفته پیداست چندان قدرتی نخواهند داشت. اگرچه طبق قانون لیگ داخلی، تیم‌های ایرانی فقط مجاز به ثبت قرارداد برای سه ملی‌پوش هستند، ولی این رویه برای جام باشگاه‌های جهان تعریف نشده و از آنجا که نماینده قزوین به عنوان قهرمان لیگ هم انصراف داده حالا تقریبا تیم ملی ایران در قالب همین تیم باشگاهی قرار است روی تشک برود.

بانک‌شهر تا امروز با حسن یزدانی، کامران قاسمپور، رضا اطری، محمدحسین محمدیان، یونس امامی، علیرضا سرلک و امیرحسین زارع به توافق رسیده و هیچ بعید نیست که همین امروز و فردا یکی دو ستاره دیگر یعنی امیرمحمد یزدانی و حتی رحمان عموزاد هم قراردادشان را نهایی کنند و برای این تیم باشگاهی به میدان بروند. اگر هم که چنین نشد، این تیم که هدایتش بر عهده رضا یزدانی، قهرمان سابق تیم ملی کشتی ایران است بدش نمی‌آید یکی، دو ستاره خارجی به خدمت بگیرد تا با اقتدار فراوان جام قهرمانی را بالای سر ببرد.

حالا با توجه به این ترکیب و البته کم‌اهمیت‌دانستن این تورنمنت از سوی اتحادیه جهانی، این پرسش مطرح می‌شود که آیا ملی‌پوشان ایرانی قرار است از حضور در این جام لذت ببرند؟ پاسخش از لحاظ فنی تا حدود زیادی منفی است، ولی از آنجا که کشتی‌گیران مذکور فرصت چندان زیادی برای درآمد‌های مالی آنچنانی در لیگ ایران ندارند، این موضوع بهترین فرصت است تا از این حیث دست‌کم خوشحال شوند. پیش‌تر عنوان شده بود که قرارداد ستاره‌های ملی‌پوش کشتی ایران از جمله حسن یزدانی و یکی، دو نفر دیگر در لیگ برتر به یک میلیارد تومان هم می‌رسد. البته که این رقم بعدا تصحیح و عنوان شد که ۸۰۰ میلیون تومان است. با این حال از آنجا که این کشتی‌گیران قرار نبود در همه مسابقات بازی کنند، دریافت همین رقم برای دو یا سه کشتی، چندان بد به نظر نمی‌رسید. این بار هم ظاهرا شرایط مشابه است و باشگاه مذکور قراردادی نزدیک به همان رقم لیگ برتر قرار است به ستاره‌ها بپردازد. البته که این بار هم ادعا شده ممکن است رقم کاهشی ۱۰۰ یا ۲۰۰ میلیون تومانی به خود بگیرد که باز هم با توجه به شرایط موجود، دست‌کم از لحاظ مالی برای این چهره‌های نام‌آشنا با توجه به تعداد مسابقاتی که قرار است برگزار کنند، رقم خوبی است.

حضور عجیب و جالب روسیه

برای این رقابت‌ها به غیر از تیم باشگاهی ایران، تیم‌های قرقیزستان، قزاقستان، هند، ارمنستان و روسیه هم اعلام آمادگی کرده‌اند. حضور روس‌ها در این تورنمنت، عجیب و جالب‌ترین اتفاق ممکن است. آن‌ها تا سال‌ها مخالف برگزاری چنین تورنمنتی بودند که از سوی ایران پیشنهاد شده بود و طبیعتا در آن هم شرکت نکردند. با وجود این، حالا که ورزش روسیه در پی جنگ اوکراین به حالت تعلیق درآمده، مسئولان کشتی این کشور به این نتیجه رسیده‌اند که تیمشان را بعد از مدت‌ها انزوا به تهران بفرستند تا محکی بخورند.

عجیب آنکه ایران در شرایطی میزبانی این تورنمنت را بر عهده گرفته و قرار است برای میزبانی از روسیه آماده شود که تحریم‌های موجود بر ورزشکاران روس برداشته نشده است. البته از آنجا که هنوز اتحادیه جهانی کشتی تورنمنت مذکور را به رسمیت نشناخته، شاید در این زمینه مشکلی برای فدراسیون کشتی ایران پیش نیاید. به هر روی و با توجه به اینکه این رقابت‌ها فرصت خوبی در اختیار روسیه قرار داده تیم معرفی‌شده از سوی این کشور چندان تیم مقتدری نیست و قرار بر آن شده که تیم جوانی به تهران اعزام شود.

رامیز گامزاتوف قهرمان جام یاریگین در وزن ۵۷ کیلوگرم، مسلم مختهانوف قهرمان جام علی‌اف در وزن ۶۱ کیلوگرم، شامیل ممدوف قهرمان جوانان جهان در وزن ۶۵ کیلوگرم، یوگنی ژربایف دارنده مدال برنز جهان در وزن ۷۰ کیلوگرم، تیمور بیژویف دارنده مدال برنز جهان در وزن ۷۴ کیلوگرم، احمد عثمان‌اف دارنده مدال نقره جوانان جهان در وزن ۷۹ کیلوگرم، ارسلان باگایف قهرمان جوانان اروپا در وزن ۸۶ کیلوگرم، اسخاب سعداله‌یف در وزن ۹۲ کیلوگرم، ماگومد کوربانوف دارنده مدال نقره جهان در وزن ۹۷ کیلوگرم و اریک دژیویف در وزن ۱۲۵ کیلوگرم کشتی‌گیران تیم روسیه هستند که به ایران خواهند آمد.

 • 9
 • 5
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی: ۱۱
غیر قابل انتشار: ۱۳
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • دوشنبه ۱ مرداد
  دوستانه
  الهلال - العربی
  ۱۹:۳۰
 • دوستانه
  اینتر - پرگولتزه
  ۲۰:۰۰
 • دوستانه
  کوشیچه - آاس رم
  ۲۱:۰۰
 • جام ملت های زیر ۱۹ سال اروپا ۲۰۲۴
  اسپانیا - فرانسه
  ۲۱:۳۰
 • جام ملت های زیر ۱۹ سال اروپا ۲۰۲۴
  ترکیه - دانمارک
  ۲۱:۳۰
 • بسکتبال دوستانه
  آمریکا - آلمان
  ۲۲:۳۰
 • سه شنبه ۲ مرداد
  لیگ قهرمانان اروپا
  لوگانو - فنرباغچه
  ۲۲:۰۰
 • دوستانه
  اسپورتینگ - سویا
  ۲۳:۰۰
ویژه سرپوش