سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹
۱۳:۲۸ - ۰۷ آذر ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۹۰۰۹۸۷
کشتی - وزنه برداری

گفت‌وگو با ستاره جدید کشتی که پتریاشویلی را شکست داد؛

امیرحسین زارع: واژه «ترس» رایبم بی‌معناست

امیرحسین زارع,اخبار ورزشی,خبرهای ورزشی,کشتی و وزنه برداری
لیگ برتر کشتی آزاد در شرایطی با قهرمانی «بازار بزرگ ایران» به پایان رسید که بسیاری از کارشناسان و اهالی کشتی تحت تأثیر نمایش‌های خیره کننده امیرحسین زارع قرار گرفتند.

پسر ۱۸ ساله آملی که اخیراً قهرمان امیدهای جهان در وزن ۱۲۵ کیلوگرم شده، در مسابقه فینال برابر گنو پتریاشویلی گرجستانی، دارنده ۳ مدال طلای جهان در ۳ سال اخیر و مدال برنز المپیک ۲۰۱۶ ریو قرار گرفت.

زارع در ابتدا ۲ امتیاز از پتریاشویلی که عامل اصلی فینالیست شدن تیمش «اترک» در نیمه نهایی بود، گرفت ولی در ادامه نتوانست برابر قدرت و تجربه حریف نامدار گرجستانی مقاومت کند. پتریاشویلی با اجرای چند بارانداز ۱۰ بر ۲ پیش افتاد و در ابتدای ۳ دقیقه دوم، زارع یک امتیاز دیگر هم به حریفش داد تا پتریاشویلی تنها یک امتیاز تا ضربه فنی کشتی‌گیر ایرانی فاصله داشته باشد ولی زارع که حمایت هواداران در سالن ۱۲ هزار نفری آزادی را هم به همراه داشت، در نهایت ۱۵-۱۱ به برتری رسید.

زارع درخصوص این رقابت ویژه به «ایران» گفت: «خیلی دوست داشتم در ایران مقابل چنین حریف بزرگی خودم را محک بزنم و فرصت خوبی بود تا توانایی‌هایم را به مربیان تیم ملی نشان دهم. کشتی خیلی سختی بود و خودم را از لحاظ روحی برای این مبارزه آماده کرده بودم.

اوایل کشتی سعی کردم که امتیاز از دست ندهم و حتی اولین امتیاز را گرفتم اما بعد ۸ امتیاز عقب افتادم ولی ناامید نشدم تا او را به زانو دربیاورم. خوشبختانه امتیازاتی را که دادم جبران کردم و برنده کشتی شدم. نمی‌خواهم بگویم که این پیروزی خوشحالم نکرد ولی خیلی هم خوشحال نشدم چون اشتباهات زیادی داشتم و امیدوارم در آینده کشتی‌های بهتری بگیرم. امیدوارم چنین بردی در مسابقات بزرگی برابر چنین رقبایی برایم رقم بخورد تا هم خودم را اثبات کنم و هم یک مدال خوشرنگ بگیرم.»

او درباره اینکه آیا نمی‌ترسیدی مقابل کشتی‌گیری که ۳ مدال طلای جهان و یک مدال المپیک دارد، قرار بگیری؟ چنین واکنشی داشت: «در کشتی، واژه ترس برایم معنا ندارد؛ نهایتش این است که ببازی و دست حریف بالا برود. اما چون در این مسابقه چیزی برای از دست دادن نداشتم، استرسم خیلی کم بود و مشتاق بودم که زودتر روی تشک بروم و خودم را محک بزنم. هدفم این بود که خودم را به کشتی ایران و سرمربی تیم ملی اثبات کنم. من هیچ وقت نمی‌خواهم ببازم. شاید دست حریفم بالا برود ولی طوری مبارزه می‌کنم که هر چه در توان دارم، رو کرده باشم. این انگیزه و پشتکار به من کمک کرد تا ناامید نشوم.»

او با اشاره به رقم قراردادش در لیگ که ۴۵ میلیون تومان است، درباره فاصله این مبالغ با رشته‌های دیگر بخصوص فوتبال هم صحبت کرد: «قراردادها در کشتی واقعاً نسبت به رشته‌های دیگر کم است و ما کشتی‌گیران تنها درآمدمان از همین لیگ است. امیدوارم مسابقات در سال‌های آینده جذاب‌تر شود و اسپانسرهای بیشتری به سمت کشتی بیایند. در حال حاضر درآمد بهترین‌های کشتی مثل حسن یزدانی و پرویز‌ هادی هم بالا نیست چه برسد به بقیه کشتی‌گیران. امیدوارم در آینده لیگ رونق بیشتری بگیرد و نه تنها از لحاظ فنی، بلکه مالی هم شرایط خیلی بهتر شود.» کشتی ایران سال‌ها پیش در سنگین‌وزن ستاره‌های بزرگی مثل کمیل قاسمی، رسول خادم، عباس جدیدی و رضا سوخته‌سرایی داشته است.

او درباره اینکه دوست دارد سال‌ها پس از بازنشستگی و خداحافظی از دنیای قهرمانی با کدام‌یک از این چهره‌ها مقایسه شود؟ چنین پاسخ داد: «هدفی که همیشه در ذهنم است، مسأله دیگری است. در تیم ملی نوجوانان که بودم به المپیک ۲۰۲۰ فکر می‌کردم و امیدوارم با تمریناتی که پشت سر می‌گذارم، ابتدا در المپیک شرکت کنم و بعد هم خوشرنگ‌ترین مدال را کسب کنم.

با احترام به همه ورزشکاران که از آنها یاد می‌گیرم، دوست دارم رکوردها را بشکنم. من با آقایان ابراهیم مهربان که مربی‌ام در تیم ملی است و همچنین با کمیل قاسمی و رضا یزدانی در ارتباطم. از رسول خادم هم آن موقع که رئیس فدراسیون بود، سؤال‌هایی برای پیشرفتم می‌پرسیدم. در کل از همه سنگین‌وزن‌ها یاد می‌گیرم و حتی فیلم مسابقات آنها را می‌بینم. دوست دارم راهشان را ادامه دهم و اسمم کنارشان قرار بگیرد.»

در حال حاضر به زارع القابی مانند هرکول ایرانی یا بچه غول داده‌اند. واکنش او به این القاب جالب است: «طرفداران کشتی و آنهایی که این القاب را داده‌اند، به من لطف دارند ولی فکر نمی کنم شباهتی به هرکول یا بچه غول داشته باشم چون جثه‌ام نسبت به دیگر سنگین‌وزن‌ها کوچک‌تر است. پلنگ که آقا رضاست (یزدانی)، ببر هم که آقای امامعلی حبیبی است اما خودم ببر را خیلی دوست دارم. گرچه همشهری‌هایم مرا شیرمرد آملی صدا می‌کنند.»

او درباره اینکه چطور مازندران این همه کشتی‌گیر دارد، گفت: «کشتی در خون مازندرانی‌هاست و خانواده‌ها از بچگی فرزندان‌شان را به کشتی تشویق می‌کنند. این استان آب و هوای عالی دارد و کشتی‌های محلی در آن برگزار می‌شود. شاید باورتان نشود، اما وقتی یک کشتی بین دو کشتی‌گیر نونهال در یک روستا برگزار می‌شود، کلی هوادار می‌آید و تشویق می‌کند. نوجوانان وقتی قهرمان‌های بزرگ را می‌بینند، دوست دارند پا جای پای آنها بگذارند.»

بــــرش

زمان خداحافظی زارع از دنیای قهرمانی

زارع ۱۸ ساله است و در این سال‌ها به افتخاراتی هم دست یافته. حال سؤال این است که فکر می‌کند تا چند سالگی بتواند در سطح اول کشتی رقابت کند؟ سؤالی که این گونه به آن پاسخ داد: «در کشتی آسیب دیدگی وجود دارد و اتفاقاتی در زندگی می‌افتد که قابل پیش‌بینی نیست ولی اگر در المپیک ۲۰۲۰ مدالی را که می‌خواهم به دست آورم، تا ۲۰۲۴ کشتی می‌گیرم و بعد کشتی را کنار می‌گذارم اما اگر در المپیک توکیو به آنچه می‌خواهم نرسم، تا المپیک ۲۰۲۸ هم کشتی می‌گیرم تا بالاخره مدال خوشرنگی را که می‌خواهم  برای کشورم به دست آورم. گرچه در این مسیر رقبایی چون پرویز‌ هادی دارم و امیدوارم هر کسی که بهتر باشد، دوبنده تیم ملی را به دست آورد.»

حامد جیرودی

 • 19
 • 5
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
پیر امیدیار,بیوگرافی پیر امیدیار,پیرامیدیار بیوگرافی پیر امیدیار، بنیان گذار و رئیس سایت Ebay (+ تصاویر)

زاده:۲۱ ژوئن ۱۹۶۷ 

محل تولد: پاریس، فرانسه

شغل: بنیانگذار شرکت eBay

مادر: الهه میر جلالی امیدیار

پدر: کوروش امیدیار

همسر: پاملا کر امیدیار

ادامه
برادران رایت,برادران رایت اختراع هواپیما,زندگی نامه ی برادران رایت زندگینامه ی برادران رایت و اختراعات آنها

ویلبر رایت

ارویل رایت

- تاریخ تولد برادران رایت

ویلبر رایت: ۱۶ آوریل ۱۸۶۷

ارویل رایت: ۱۹ آگوست ۱۸۷۱

ادامه
حضرت محمد (ص),تولد حضرت محمد (ص),میلاد حضرت محمد (ص) زندگی نامه حضرت محمد (ص) از ولادت تا رحلتش

نام پدر: عبدالله

نام مادر: آمنه

شهرت: خاتم پیامبران، رسول خدا، امین

كنیه: ابوالقاسم و ابوابراهیم.

القاب حضرت محمد (ص): رسول اللّه، نبى اللّه، مصطفى، محمود، امین، امّى، خاتم، مزّمل، مدّثر، نذیر، بشیر، مبین، كریم، نور، رحمت، نعمت، شاهد، مبشّر، منذر، مذكّر، یس، طه‏ و... 

زمان تولد: ۱۷ ربیع الاول ۵۷۱ میـلادی

ادامه
علی صادقی,فیلم های علی صادقی,علی صادقی و ملیکا زارعی بیوگرافی علی صادقی بازیگر معروف طنز ایرانی (+ مصاحبه)

تولد: ۱۰ آذر ماه ۱۳۵۹ 

محل زندگی: تهران

ملیت: ایرانی

پیشه: بازیگر

مدرک تحصیلی: فوق دیپلم کامپیوتر

ادامه
سهراب سپهری,دبستان سهراب سپهری,زندگینامه سهراب سپهری زندگینامه سهراب سپهری (+ عکس)

زادروز: ۱۵ مهر ۱۳۰۷

محل تولد: کاشان

پیشه: شاعر، نقاش و مدرّس هنرستان هنرهای زیبا

مرگ: ۲۱ ماه آوریل ۱۹۸۰

علت مرگ: سرطان خون 

ادامه
محسن تنابنده,همسر محسن تنابنده,محسن تنابنده عکس بیوگرافی محسن تنابنده، فیلمنامه نویس و بازیگر مطرح ایرانی(+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۶ فروردین ماه ۱۳۵۴

محل تولد: تهران

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته بازیگری

همسر: روشنک گلپا

فرزند: یک پسر به نام نامی

ادامه
برد پیت,فیلم های برد پیت,برد پیت و ورزش مورد علاقه اش بیوگرافی برد پیت مشهورترین بازیگر آمریکایی (+ تصاویر همسران برد پیت)

ملیت: آمریکایی

تاریخ تولد: ۱۸ دسامبر ۱۹۶۳

محل تولد: شانی، اکلاهما، آمریکا

محل زندگی: اسپرینگفیلد، میزوری

زمینه فعالیت: بازیگر سینما و تلویزیون

همسران: جنیفر آنیستون (۲۰۰۰ تا ۲۰۰۵)، آنجلینا جولی (۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶)

ادامه
پوریا فیاضی,پوریا فیاضی بازیکن والیبال,تصاویر اینستاگرامی پوریا فیاضی بیوگرافی پوریا فیاضی و سوابق ورزشی اش (+ مصاحبه)

تاریخ تولد:۲۲ دی ۱۳۷۱

زادگاه: ارومیه، ایران

قد: ۱۹۵ سانتیمتر

رشته ورزشی: والیبال

پُست: دریافت کننده قدرتی

ادامه
استیو هانکه,زندگینامه استیو هانکه,زندگی نامه استیو هانکه بیوگرافی استیو هانکه، اقتصاددان مشهور آمریکا (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۹ دسامبر ۱۹۴۲

محل تولد: ماکن، جورجیا

ملیت: ایالات متحده آمریکا 

فارغ التحصیل: دانشگاه کلرادو بولدر

مؤسسه: مدرسه معادن کلرادو، دانشگاه برکلی، دانشگاه جانز هاپکینز

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • چهارشنبه ۱۵ مرداد
  لیگ اروپا
  شاختار - وولفسبورگ
  ساعت: ۲۱:۲۵
 • لیگ اروپا
  اینتر - ختافه
  ساعت: ۲۳:۳۰
 • پنجشنبه ۱۶ مرداد
  لیگ اروپا
  سویا - آاس رم
  ساعت: ۲۱:۲۵
 • جمعه ۱۷ مرداد
  لیگ قهرمانان اروپا
  یوونتوس - لیون
  ساعت: ۲۳:۳۰
 • لیگ قهرمانان اروپا
  منچسترسیتی - رئال‌مادرید
  ساعت: ۲۳:۳۰
ویژه سرپوش