سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۸۰۰۶۶

چگونه سفر ارزان داشته باشیم؟

چگونه سفر ارزان داشته باشیم,چگونه ارزان سفر کنیمچگونه سفر ارزان داشته باشیم؟
از تفریحات فوق العاده ای که می تواند هر فردی را سر ذوق بیاورد بدون شک مسافرت است، در صورتی که کمترین هزینه ها هم برای این موضوع صرف شوند بدون شک بیشتر خوش می گذرد و خاطرات به یاد ماندنی می سازد. 

چگونه سفری ارزان و لذت بخش داشته باشیم؟

سفر کردن بدون شک یکی از بهترین و لذت بخش ترین تجربه های انسان در طول زندگی اش است، داشتن سفری ارزان یکی از دغدغه های عاشقان سفر است، آنها دائما در حال حرکت هستند پس باید به اندازه کافی پول پس انداز کنند تا بتوانند به ادامه تفریحات لذت بخش خود برسند. نکاتی وجود دارند که به شما کمک می کنند سفر داشته باشید و درعین حال برایتان ارزان تمام شود:

به لحظه آخری ها حواستان باشد:

برای داشتن سفری ارزان باید خدمات تورهای مسافرتی لحظه آخری یا بلیت های لحظه آخری را دریابید. این کار با پیشرفت تکنولوژي و نفوذ اینترنت میان مردم بسیار ساده تر شده است. شما می توانید با استفاده از سایت یا اپلیکیشن های خدمات گردشگری از آخرین اطلاعات پروازی اطلاعات کسب کنید. 

یکی از بزرگترین مشکلاتی که اینگونه تخفیفات دارند غیرقابل برگشت بودن آنها است، البته این مشکل به تازگی توسط آژانس های مسافرتی برطرف شده است. برای جلوگیری از هرگونه مشکل بهتر است قبل از سفر برنامه خود را با اعضای خانواده یا همسفر خود هماهنگ کنید. 

چگونه سفر ارزان داشته باشیم,مسافرت ارزانچگونه سفر ارزان داشته باشیم؟

زمانی مسافرت بروید که دیگران نروند:

یکی از دیگر راه های داشتن سفری ارزان این است که زمان های مخصوصی برای سفر خود انتخاب کنید، برای مثال فصولی که عموم مردم به سفر نمی روند را انتخاب کنید. این کار می تواند هزینه های شما را کاهش دهد. درصورتی که قصد سفر خانوادگی دارید و در یکی از همسفران شما دانشجو یا محصل است ایجاد این شرایط سخت است زیرا معمولا زمان های خالی از سفر هنگام برگزاری دانشگاه و مدارس می باشد. 

سفر گروهی داشته باشید:

یکی از بهترین راه ها برای مسافرت ارزان گروهی سفر کردن است. مثلا اگر بودجه شما نمی تواند کفاف رزرو های تکی محل اسکان را بدهند می توانید خانه ی اشتراکی با همسفر خود داشته باشید. این راه حل همیشه وجود دارد و هزینه ها بین اعضای گروه تقسیم می شود. 

در سفرهای گروهی شما می توانید محل اقامت بهتری با تنها مقدار کمی از هزینه های کلی داشته باشید. حتی اگر شما قد دارید پول بیشتری ذخیره کنید یک مکان را برای مدت طولانی تری اجاره کنید از دوستان خود درخواست کنید تا چند هفته با شما هوای سفر را تجربه کنند. داوطلب شدن آنها در محل اقامت شما هزینه ها را تقسیم می کند. درصورتی که با دوستان خود سفر می کنید می توانید هزینه خورد و خوراک و تفریحات را نیز تقسیم کنید‌.

مقایسه قیمت‌ها قبل از خرید:

درصورتی که می خواهید با هواپیما، قطار یا حتی اتوبوس سفر داشته باشید باید حتما قبل از سفر بلیت را از سایت های مختلف بررسی کنید و قیمت ها را با همدیگر مقایسه کنید. 

برای داشتن سفری کم هزینه می توانید قیمت ها را مقایسه کنید و از برخی خدمات اضافی و گزینه های غیرضروری چشم پوشی کنید. 

بررسی تبلیغات:

درصورتی که قصد برنامه ریزی برای سفر خود دارید می توانید طی ماه های آینده و کمی زودتر سایت های ارائه دهنده خدمات را بررسی کنید تا از تخفیف و تورهای ویژه مطلع شوید. 

غذای خود را با خود ببرید:

درصورتی که قصد دارید با خودرو شخصی، اتوبوس و قطار سفر داشته باشید می توانید قبل از شروع غذای مناسب خود و خانواده را آماده کنید تا در طول سفر همراه خود ببرید. 

اینکار علاوه بر اینکه هزینه های سفر را کاهش می دهد تا حد زیادی سلامتی را نیز حفظ می کند. وسایل گرمایشی و سرمایشی قابل حمل نیز می تواند تازگی موادغذایی را تا حد زیادی نگه دارد. 

چگونه سفر ارزان داشته باشیم,ترفندهای مسافرت ارزانچگونه سفر ارزان داشته باشیم؟ انتقال غذا در سفر

افت نرخ ارز را زیر نظر داشته باشید:

درصورتی که می خواهید سفر خارجی داشته باشید، نرخ ارز را زیر نظر داشته باشید. یک قانون ساده در این مورد وجود دارد که می گوید: در صورتی که ارزش پول یک کشور مثلا ده درصد نسبت به دلار آمریکا کاهش پیدا کند، به همین نسبت در هزینه و مخارج سفر نیز صرفه جویی خواهد شد. 

البته این بحث ساده ترین حالت برای توضیح دادن این موضوع است، قطعا بررسی پیچیدگی هایی که برای نوسانات نرخ ارز در یک کشور وجود دارد اصلا به اندازه مطالعه درباره فعالیت های جذابی که می توانید در آن کشور انجام دهید هیجان انگیز نخواهد بود. اما از این طریق می توانید به صورت جدی در هزینه های سفر خود صرفه جویی داشته باشید.

برای این بررسی حتما نباید سایت های مالی را به دقت بررسی کنید فقط کافی است از اخبار مربوط به کشورهایی که رکود اقتصادی دارند مطلع شوید.

مسافت‌های کوتاه را برای سفر انتخاب کنید:

از نظر بساری از افراد مسافرت یعنی سفر به دورترین مکان های دنیا، اما برخی از اوقات سفر به محل هایی نزدیک به شهر خود نیز بسیار جذاب خواهد بود. 

بسیاری از ما هنوز مکان های جذاب و دیدنی ایران و حتی روستا و شهرهای اطراف را ندیده ایم، برای برنامه ریزی سفری ارزان می توانید مکان های نزدیک به خود را به عنوان مقصد انتخاب کنید. 

از مسیر سفر لذت ببرید:

تمام لحظات سفر جذاب هستند، سعی کنید از تمام لحظات زندگیتان لذت ببرید. از شهرهایی که بین مبداء و مقصد شما وجود دارند باید کمال استفاده را کرد. به مسیرهای طبیعت دقت داشته باشید و سعی کنید از تمام زمان خود استفاده کنید. 

چگونه سفر ارزان داشته باشیم,چطور ارزان و کم هزینه سفر کنیمچگونه سفر ارزان داشته باشیم؟ لذت بردن از سفر

مسافرت ارزان با مجهز سفر کردن:

هرچه درطول سفر نیاز کمتری به خرید داشته باشید هزینه سفر نیز بسیار کاهش می یابد، تا جایی که امکان دارد با ابزارهای مورد نیاز سفر کنید. برای این کار باید نیازهای سفر را پیش بینی کنید و وسایل مورد نیاز را از پیش تهیه کنید. 

به همراه خود چادر مسافرتی، پتو و زیرانداز، داروهای ضروری، لیوان، فلاسک چای، نان و... را بردارید تا مجبور نباشید برای خرید از فروشگاه های بین راهی هزینه کنید. 

مسافرت ارزان با گوشی تلفن هوشمند:

امروزه تکنولوژی و فناوری نقش بسیار زیادی برای صرفه جویی در هزینه های سفر دارد. برنامه های مورد نیاز برای سفر مانند راهنمای سفر، نقشه ها، بهترین مسیرهای ممکن برای رسیدن به مکان‌های مشهور را روی تلفن خود نصب کنید تا در حین سفر مجبور نباشید چند مسیر مختلف را امتحان کرده و زمان و پول خود را هدر دهید.

سفر کم هزینه با استفاده از امکانات رایگان ویژه:

در زمان سفر به خدمات رایگانی که برخی از موسسات تفریحی در بعضی از روزهای ماه یا سال ارائه می شود توجه داشته باشید. استفاده کردن از برخی اماکن مانند موزه باغ وحش و... گاهی با دلایل مختلف رایگان می شوند، در نتیجه فرصت بسیار خوبی برای استفاده از آنها است. 

سفر کم هزینه بدون هتل:

هتل ها به دلیل خدمات و امکاناتی که دارند هزینه بالاتری را نسبت به سایر اقامتگاه ها دارند. برای داشتن مسافرت ارزان پیشنهاد می شود از هتل ها استفاده نکنید. استفاده کردن از هتل ها یا سایر اقامتگاه ها کاملا سلیقه ای است ولی باید به هزینه های سفر فکر کنید. 

شما می توانید اقامتگاه‌های بومگردی، خانه‌های روستایی و مواردی از این قبیل را درنظر بگیرید. از طرفی می توانید با اقامت در طبیعت بازهم هزینه ها را کاهش دهید. 

مسافرت ارزان با خودرو شخصی:

یکی از گزینه های کم کردن هزینه های سفر؛ استفاده از خودروهای شخصی است. درصورتی که قصد مسافرت شخصی دارید باید موارد ایمنی را قبل از سفر انجام دهید. معاینه فنی خودرو، بررسی لاستیک‌ها، تعویض روغن موتور و روغن ترمز و بررسی روشنایی ماشین در کنار لوازم ایمنی مانند زنجیر چرخ را در برنامه خود قرار دهید.

درصورتی که بیشتر از یک خانواده هستید و نیاز دارید که با دو خودرو سفر داشته باشید؛ می توانید یک ماشین بزرگتر اجازه کنید تا تاثیر بیشتری بر روی هزینه های سفر داشته باشد. 

چگونه سفر ارزان داشته باشیم,روش های داشتن سفر کم هزینهچگونه سفر ارزان داشته باشیم؟ مسافرت با خودرو شخصی

پرهیز از خریدهای اضافه:

خریدن سوغاتی از مقصد یکی از اقداماتی است که بسیاری از ما برای دوستان و آشنایان و یا حتی برای خودمان انجام می دهیم. این رفتار خوب و پسندیده ای است اما نباید در آن افراط داشته باشیم بلکه رعایت تعادل لازم است.

سعی کنید در طول سفر از محصولات خوراکی یا صنایع دستی مخصوص شهر مقصد سفرتان به عنوان سوغاتی استفاده کنید. قیمت سوغاتی که برای دیگران هدیه می دهید اهمیتی ندارد بلکه این یادگاری و به یاد ماندن مهم است. 

سفر کم هزینه با مقایسه قیمت‌ها:

درصورتی که بین روش سفر سردرگم شدید و تصمیم گیری برایتان دشوار است شاید بهتر است با خودروی شخصی سفر داشته باشید، البته در برخی از موارد سفر با هواپیما نسبت به خودرو مناسب تر خواهد بود. برای بررسی قیمت‌ها و انتخاب بهترین روش سفر مدام تمام گزینه‌ها را بررسی و مقایسه کنید.

اقامت در هتل:

درصورتی که قصد اقامت در هتل دارید باید به این نکته توجه داشته باشید که در روزهای شلوغ سال ممکن است قیمت ها بسیار بالا بروند؛ پس قبل از سفر برنامه ریزی داشته باشید و حجم سفرها را در برنامه‌ریزی خود در نظر بگیرید.

سفر کم هزینه و جستجو قبل از سفر:

قبل از مسافرت به مقصد مورد نظرتان تمام اماکن گردشگری و دیدنی را بررسی کنید تا برنامه ریزی مناسبی برای طول سفر داشته باشید؛ در این صورت هم از وقت خود بهترین استفاده را خواهید برد و هم از با پرهیز از کارهای بدون برنامه، هزینه‌های خود را کاهش خواهید داد.

گردآوری: بخش گردشگری سرپوش

  • 16
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه لقمان حکیم زندگینامه لقمان حکیم و روایت های قرآنی وی

دوران زندگی: دوران حضرت داوود

محل تولد: حبشه

شهرت: لقمان حکیم

محل دفن: فلسطین یا ناحیه راشدیه در شمال بغداد

زندگینامه لقمان حکیمبیوگرافی لقمان حکیم

ادامه
سروش صحت بیوگرافی سروش صحت بازیگر و مجری پرطرفدار ایرانی

تاریخ تولد: ۸ آذر ۱۳۴۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و مجری

آغاز فعالیت: ۱۳۷۶ تاکنون

تحصیلات: لیسانس آلودگی شیمیایی دریا

ادامه
عبدالقادر گیلانی زندگینامه عبدالقادر گیلانی شاعر و عارف قرن ششم

تاریخ تولد: ۱ رمضان ۴۷۱ هجری قمری

محل تولد: صومعه سرا، گیلان

محل زندگی: گیلان، بغداد

حرفه: عارف، صوفی، محدث، و شاعر

درگذشت: ۸ ربیع الاول ۵۶۱ هجری قمری

محل دفن: محله باب ‌الشیخ بغداد

ادامه
استیو جابز زندگینامه ثروتمند بزرگ استیو جابز و بنیان گذار شرکت اپل (+ تصاویر دوران جوانی)

تاریخ تولد: ۲۴ فوریه ۱۹۵۵

محل تولد: سان فرانسیسکو، کالیفرنیا

ملیت: آمریکایی

حرفه: کارآفرین، مخترع، بنیان‌گذار و مدیر ارشد اجرایی شرکت رایانه‌ای اپل

سال های فعالیت: ۱۹۷۴ تا ۲۰۱۱

درگذشت: ۵ اکتبر ۲۰۱۱ در پالو آلتو، کالیفرنیا

ادامه
پاتریک دمپسی بیوگرافی پاتریک دمپسی جذابترین مرد ۲۰۲۳

تاریخ تولد: ۱۳ ژانویه ۱۹۶۶

محل تولد: لوئیستون، مین

ملیت: آمریکایی

حرفه: بازیگر، رانندهٔ اتومبیل‌رانی

شروع فعالیت: ۱۹۸۵ تاکنون

ادامه
 محمدرضا حیاتی بیوگرافی محمدرضا حیاتی مجری اسبق صدا و سیما / حواشی زندگی وی

تاریخ تولد: ۲۷ دی ۱۳۳۴

محل تولد: آبادان

محل زندگی: تهران

حرفه: گوینده و مجری صدا و سیما 

شروع فعالیت: ۱۳۵۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس رشته علوم سیاسی

ادامه
زندگینامه آرتمیس یکم زندگینامه آرتمیس یکم نخستین بانوی دریاسالار ایرانی

تولد: سده ۵ (پیش از میلاد)، هالیکارناس

سلطنت: ۴۶۰–۴۸۴ پیش از میلاد

جانشین: ۴۸۴ پیش از میلاد

تاجگذاری: پیسیندلیس

درگذشت: سده ۵ (پیش از میلاد)

ادامه
یسنا میرطهماسب بیوگرافی یسنا میرطهماسب بازیگر نوظهور سینما

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ۱۳۷۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت:  سال ۱۳۹۱ تاکنون

تحصیلات: دانشجوی رشته معماری

ادامه
زر امیرابراهیمی بیوگرافی زر امیرابراهیمی و حواشی زندگی او (+تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۸ تیر ۱۳۶۰ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۸ تاکنون

تحصیلات: فارغ‌التحصیل رشته بازیگری تئاتر

ادامه
ویژه سرپوش