کد مقاله: ۹۷۰۶۰۰۰۲۱

برای سفر به شمال کشور این نکات را رعایت کنید

سفر به شمال کشور,نکات سفر به شمال کشور,شمال

این روزها فصل سفر است و با توجه به تعطیلات پیش رو بسیاری از مردم در تدارک آخرین مسافرت تابستانی هستند. از آنجا که استان‌های شمالی کشور جاذبه‌های فراوانی دارد هم مقصد سفر هستند و هم محل عبور به استان‌های دیگر.

 

فاصله شهرهای این استان‌ها از یکدیگر بین ۵ تا ۳۰ کیلومتر است و این شهرها دارای بخش‌ها و روستاهای زیاد و با تراکم جمعیتی بالا در حاشیه راه‌ها هستند.اما اغلب شهرهای بزرگ این استان‌ها فاقد کنار گذر (کمربندی) برون شهری و تقاطع‌های غیر همسطح هستند و تقریباً بیشتر معابر برون شهری آنها، معابر فرعی و روستایی هستند.

 

وجود تقاطع‌های زیاد فرعی به اصلی و همچنین بریدگی‌های غیر ایمن در وسط بزرگراه‌های برون شهری آنها، برای دور زدن وسایل نقلیه به مسیر مخالف، مشکلاتی را ایجاد می‌کند.

 

این ویژگی‌ها از نظرترافیکی، شرایطی را برای جاده‌های این استان‌ها رقم می‌زند که مهم‌ترین آنها عبارت است از:

 

۱-عبور ترافیک اصلی کشوری و اختلاط آن با ترافیک شهری و محلی استان.

 

۲-استفاده بیش از حد مردم از موتورسیکلت با چند ترک نشین در تمام ساعات شبانه روز و استفاده از موتورسیکلت برای ترددهای بین شهری که انواع وسایل نقلیه سنگین، سبک، تندرو و کندرو در آن در حرکت هستند.

 

۳-عبور بسیار زیاد عابران پیاده از عرض معابر، ماشین‌های کشاورزی کند رو در سطح معابر اصلی، عبور دادن احشام اهلی یا عبور احشام وحشی از سطح راه ها.

 

بنابراین شرایط حکم می‌کند که در فصل مسافرت‌ها:

- شهروندان این استان‌ها باید خودشان مقررات عبور و مرور و ترافیک را بسیار بیشتر از مسافران رعایت کنند تا دچار حوادث رانندگی نشوند.

 

- رانندگان وسایل نقلیه بخصوص مسافران باید به این شرایط خیلی توجه داشته باشند و ضمن رعایت سرعت مطمئنه، مواظب حرکت موتورسواران و عابران پیاده باشند تا سفری ایمن و خاطره انگیز در جاده‌های استان‌های شمالی را داشته باشند.

 

سرهنگ پاسدار علی اصغر مهری

معاون عملیات ترافیک پلیس راهور ناجا

 

ir​an-newspaper.‎​com
  • 17
  • 7
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
3.5 stars from 24 votes
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش