دوشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۹
کد مقاله: ۹۹۰۳۰۰۰۸۷

آشنایی با ۱۳ مورد از معروفترین جاذبه های گردشگری مشهد (+ تصاویر)

مشهد,آرامگاه نادر مشهد,مکان های دیدنی مشهدجاذبه های گردشگری مشهد
مشهد به دلیل وجود بارگاه ملکوتی امام رضا( ع) با نام پایتخت معنوی ایران هم شناخته می شود. علاوه بر این مساجد تاریخی، آرامگاه ها و مقبره های متعددی در مشهد وجود دارند که جلوه گاه هنر و معماری اصیل اسلامی- ایرانی می باشند. 

مشهد

مشهد دومین شهر پهناور ایران است. در سال ۱۳۸۸ عنوان پایتخت معنوی ایران را بخود گرفته و هر ساله حدود ۲۷ میلیون مسافر از داخل و ۲ میلیون مسافر از خارج کشور می پذیرد. ارتباط مشهد با دیگر شهرهای ایران از روش فرودگاه بین المللی شهید هاشمی نژاد، ایستگاه راه آهن مشهد و سه پایانه اتوبوس رانی میسّر است.

جاذبه های گردشگری مشهد را اغلب بازدید کنندگان این شهر نمی شناسند. خیلی از افرادی که به شهر مشهد میروند تنها به زیارت در حرم مطهر امام رضا (ع) پرداخته و به اماکن دیدنی مشهد نمی روند. حتی خیلی از بازدید کنندگان شهر مشهد  از موزه امام رضا که در حرم قرار دارد نیز بازدید نمی کنند. 

معرفی جاذبه های گردشگری مشهد

۱. کوه سنگی در مشهد

کوه سنگی (Kuh Sangi) و یا به عبارتی دیگر کوسنگی، یکی از بزرگترین پارک های مشهد است. این مجموعه ی تفریحی و علمی در خود دو تا از رشته کوه های بینالود را دارد. از پارک کوه سنگی تا شهر مشهد خیابانی بسیار سر سبز قرار گرفته که مشهورترین خیابان شهر مشهد می باشد. این شهرت و توجه به کوه سنگی از جاذبه های مشهد گویی از دوره های قدیم بوده است چون حتی می گویند که شاه عباس صفوی در این منطقه تاج گذاری کرده است. برترین زمان برای سفر به کوه سنگی با توجه به آب و هوای شهر مشهد، بهار و تابستان است ولی پاییز و زمستان کوه سنگی هم دیدنی است. در منطقه ی کوه سنگی مشهد هتل های خوبی موجود است.

جاذبه های گردشگری مشهد,مشهد,مسجد گوهرشاد مشهدکوه سنگی، یکی از بزرگترین پارک های مشهد است

۲. سرزمین موجهای آبی مشهد

مجموعه فرهنگی ورزشی پارک آبی با عنوان سرزمین موجهای آبی، بزرگ ترين پارک آبی خاورمیانه به لحاظ وسعت و از نظر سرپوشیده بودن و همچنین از حیث امکانات در رده کاملترین پارک های آبی دنیا به شمار می آید. این مجموعه با فراهم کردن محیطی امن در خدمت سلامت جسمی و در طول آن سلامت روان تک تک افراد جامعه بوده و بی شک یکی از قطبهای تفریحی کشور و یکی از جاذبه های تفریحی مشهد به شمار می آید. بی نظیر بودن این مجموعه سبب شده تا به تجربه ای دلچسب و خاطره انگیز برای زائرین و مجاورین بارگاه ملکوتی آقا علی بن موسی الرضا (ع) فراهم آورد که همانا بزرگ ترين لوح افتخار ما محسوب می گردد.

موزه نادری در مشهد,باغ پرندگان مشهد,مشهدسرزمین موجهای آبی مشهد، بزرگ ترين پارک آبی خاورمیانه به لحاظ وسعت است

۳. پارک و شهربازی ملت مشهد

پارک و شهربازی ملت، قدیمی ترین و بزرگ ترين پارک شهر مشهد است و دیدنی های زیادی دارد. این پارک، مجموعه کاملی حاوی شهربازی، میدان های ورزشی، کتابخانه و استخر شناست. این پارک نیز بزرگترین چرخ و فلک خاورمیانه و هجدهمین چرخ و فلک بزرگ جهان را در خود جای داده است. در شرق پارک ملت مشهد، دریاچه بزرگی قرار گرفته و در غرب آن بزرگ ترين استخر روباز مشهد و زمین های چمن فوتبال و والیبال، تنیس و پیست اسکی قرار دارد.

۴. باغ پرندگان مشهد

بی شک نخستین علت برای سفر به شهر مشهد زیارت حرم امام رضا (ع) است، ولی شهر مشهد علاوه بر جاذبه زیارتی جاذبه های تفریحی و گردشگری هم دارد. در بخشی از شهر مشهد به نام منطقه گردشگری سپاد مجموعه های تفریحی، تجاری و گردشگری را در کنار هم خواهیم دید. به علاوه برای مراکز خرید و مجتمع های تجاری، مجموعه های تفریحی و شهربازی نیز برای تکمیل یک روز تفریحی در کنار خانواده، گرد هم آمده اند. یکی از مکان های تفریحی مشهد باغ پرندگان با فضایی زیبا و چشم نواز است. مکانی شبیه سازی شده طبق محل واقعی زندگی پرنده ها برای مراقبت از گونه های مختلفی از کشورهای مختلف که سبب جذب مسافران برای بازدید از این باغ شده است. تغذیه این پرندگان که برخی گوشتخوار، دانه خوار و یا گیاه خوار هستند. بطور مرتب به وسیله یک تیم پزشکی متبحر بررسی می شود. این پرندگان در محیطی زیبا با آبشارهای مصنوعی و پوششی از گونه های مختلف گیاهان نگهداری می شوند. 

مشهد,گنبد خشتی مشهد,موزه نان مشهدیکی از مکان های تفریحی مشهد باغ پرندگان با فضایی زیبا و چشم نواز است

۵. گنبد خشتی مشهد

این آرامگاه در خیابان طبرسی، کوچه نوغان، نزدیک فلکه طبرسی واقع شده است. در اینجا (امام زاده محمد) مدفون است نسبت این امامزاده با هجده واسطه به «امام زین العابدین (ع)» می رسد. گنبد این آرامگاه آجری است و به همین دلیل، گنبد خشتی نامگذاری شده است. سبک معماری آرامگاه به بناهای دوره صفویه شباهت دارد. همچنین گنبد خشتی یکی از اماکن گردشگری مشهد است.

۶. موزه نادری در مشهد

مجموعه ی تاریخی نادری یکی از جاهای دیدنی مشهد است که بخش ارزشمندی از تاریخ را به شما نشان می دهد. واضح ترین عکس از این مجموعه، مجسمه ی نادرشاه بر اسب همراه با عده ای از سربازانش است.

دره هفت حوض مشهد,مشهد,سرزمین موجهای آبی مشهدمجسمه ی نادرشاه، از دیدنی های مشهد

۷. موزه نان مشهد

یکی دیگر از جاهای دیدنی مشهد موزن نان است. اولین موزه تخصصی نان در خاورمیانه در سال ۱۳۹۰ در مشهد افتتاح گردید. این موزه منتسب به یکی از عظیم ترین تولیدکننده های نان های صنعتی در خاورمیانه است. نان سنتی در ایران از سابقه ای درخشان بهره مند است و یکی از علائم هویت و فرهنگ مردم ایران در زمینه تغذیه می باشد. همینطور نان های سنتی مانند نان سنگک، نان بربری و نان های مختلف محلی نسبت به نان های وارداتی بسیار سالم تر هستند. از این جهت به خاطر ترویج استفاده از این نان ها و جلوگیری از رنگ نباختن استفاده از نان های سنتی در بین خانواده های ایرانی، موزه نان به وسیله بخش خصوصی تأسیس شد.

سرزمین موجهای آبی مشهد,شهربازی ملت مشهد,مشهداولین موزه تخصصی نان در خاورمیانه در سال ۱۳۹۰ در مشهد افتتاح گردید

۸. دره هفت حوض مشهد

هفت حوض در ۱۶ کیلومتری مشهد در جاده خلج قرار دارد. در این مسیر نخستین دوراهی یکی به طرف اردمه و دیگری به طرف هفت حوض می رود. پیش از رسیدن به هفت حوض یک دوراهی دیگر که یکی به طرف آبگیری طرقه میرود و دیگری به طرف هفت حوض، نیز وجود دارد که می توانید با کمک نقشه مسیر درست را بیابید. در هفت حوض شما با هفت حفره سنگی به هم مرتبط رو به رو خواهید شد که با آب باران و چشمه های اطراف پر شده اند. سنگ های منطقه بسیار صیغل خوده و لیز هستند و گردشگری در این منطقه نیازمند رعایت اصول گردشگری در طبیعت بکر و به همراه داشتن وسایل مطلوب برای گردشگری در طبیعت است. زیبایی هفت حوض در بکر بودن و سکوت و آرامش آن است. در صورتیکه در فصل های سرد سال به این منطقه بروید در پایین هفت حوض آبگیرهای طبیعی بزرگی را مشاهده خواهید کرد.

کوه سنگی در مشهد,مشهد,آرامگاه نادر مشهددره هفت حوض در ۱۶ کیلومتری مشهد در جاده خلج قرار دارد

۹. مسجد گوهرشاد مشهد

مسجد گوهرشاد مسجدی در جنوب حرم امام رضا (ع) است که به وسیله گوهرشاد بیگم همسر شاهرخ ساخته شده است. این مسجد به دلیل کاشی کاری های بی نظیر خود از شاهکارهای معماری دوره تیموری محسوب می شود. زیبایی های هنری معماری و قدمت تاریخی مسجد گوهرشاد و این که یکی از جاهای دیدنی مشهد نزدیک حرم محسوب می شود سبب شده است تا این مسجد پربازدیدترین مسجد ایران محسوب شود.

گنبد خشتی مشهد,مسجد گوهرشاد,مشهدمسجد گوهرشاد مشهد توسط گوهرشاد بیگم همسر شاهرخ ساخته شده است

۱۰. دریاچه چشمه سبز مشهد

دریاچه چشمه سبز (Spring Green) یکی از جاذبه های طبیعی مشهد است که خیلی مشهور می باشد. این دریاچه در ۲۰ کیلومتری روستایی به نام گلمکان قرار گرفته و تنها ۵۰ کیلومتر با مشهد از سمت غرب فاصله دارد. این دریاچه نزدیک به ۱۵ هکتار وسعت دارد و از آبش برای آبیاری زمین های کشاورزی و باغات اطراف هم استفاده می شود. نام های دیگر این دریاچه که از جاذبه های مشهد به شمار میرود، چشمه سوز و چشمه سو است.

۱۱. پارک جنگلی وکیل آباد از جاهای دیدنی مشهد

چنانچه دلتان بخواهد روزتان را در منطقه ای خوش آب و هوا بگذرانید، جایی با درختان کاج و چنار و رودخانه ای که در بعضی از فصل های سال مانند بهار و تابستان آب خنکی در آن جاری است، بعلاوه استخرها و پستی و بلندی هایی که میتوان زیر سایه درختانش خستگی در کرد، ما بهتان پارک جنگلی وکیل آباد در مشهد را پیشنهاد می کنیم.

مشهد,کوه سنگی در مشهد,موزه نادری در مشهدیکی از جاذبه های گردشگری مشهد، پارک جنگلی وکیل آباد است

در پارک وکیل آباد مشهد و در کنار مکانی که سابقاً وسیع ترین شهربازی مشهد به شمار می رفت، باغ وحش وکیل آباد واقع شده است. این باغ وحش در سال های پس از  انقلاب به مکان فعلی اش منتقل شد. خیلی از مشهدی ها و حتی مسافرانی که به این شهر سفر کرده اند خاطرات شیرینی را از بازدید از باغ وحش و پس از آن رفتن به شهربازی با کلی شادمانی و هیجان در ذهن دارند.

۱۲. آرامگاه نادر مشهد

آرامگاه نادرشاه بنایی است در مجموعه باغ موزه نادری در شهر مشهد که به یادبود نادرشاه افشار در سال ۱۳۴۲ خورشیدی به وسیله هوشنگ سیحون طراحی و ساخته شده است.

ساختمان آرامگاه نادر شاه از قسمت مرکزی که محل خاکسپاری نادرشاه میباشد و دو تالار موزه تشکیل شده است که یکی از آنها موزه اسلحه دوره های گوناگون تاریخ ایران و دیگری موزه اسلحه و آثار مربوط به دوران نادرشاه را نمایش می دهد. بطور قطع آرامگاه نادرشاه یکی از برترین جاهای دیدنی مشهد محسوب میشود.

۱۳. چالیدره مشهد

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری در نزدیکی شهر مشهد، منطقه چالیدره است. آب این سد از رودخانه جاغرق تأمین می شود. منطقه چالیدره در دو فاز مجزا که در طرفین سد واقع شده است طراحی و اجرا شده است. راه ارتباطی این دو فاز از روش تله سیژ در ارتفاعات سد و همچنين قایق های پدالی و موتوری مستقر در سد است.

شهربازی ملت مشهد,مشهد,آرامگاه نادر مشهدیکی دیگر از جاذبه های گردشگری در نزدیکی مشهد، منطقه چالیدره است

طبیعت زیبا و خوش منظر در کنار آب و هوای مطبوع در این منطقه ییلاقی سبب جذب خیلی از گردشگران و توریست ها به این منطقه شده است. امکانات تفریحی زیادی در این منطقه برای جذب گردشگران برنامه ریزی و فراهم آمده است. علاوه بر تله سیژ و قایق، رستوران با فضای داخلی و فضای باز رو به سد و چشم اندازی زیبا با انواع غذاهای ایرانی و فرنگی کافی شاپ برای صرف عصرانه ای دل چسب در فضایی باز، زیپ لاین و بانجی جامپینگ که طرفداران خاص خود را دارد.

گردآوری: بخش گردشگری سرپوش

  • 11
  • 6
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش