پنجشنبه ۰۴ مرداد ۱۴۰۳
۱۳:۱۰ - ۲۰ بهمن ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۱۱۱۲۹۸
حقوق و دستمزد

افزایش حقوق، کام حقوق‌بگیران را شیرین نمی‌کند/ دستمزد اسمی کارگران با دستمزد واقعی فاصله دارد

حقوق کارگران,واکنش ها به عدم افزایش حقوق کارگران
یک تحلیلگر مسائل اقتصادی با اشاره به پیش‌بینی بودجه ۱۴۰۳ برای افزایش ۲۰ درصدی حقوق کارمندان معتقد است؛ با روند افزایش‌های اینچنینی در بودجه‌های سالانه عملا دستمزد‌ها افزایش واقعی ندارند؛ این افزایش‌ها دستمزد اسمی هستند و دستمزد اسمی با دستمزد واقعی فاصله دارد.

به گزارش اقتصاد ۲۴، هر سال مبلغی به حقوق و دستمزد‌ها اضافه می‌شود، موضوعی که مطالبه و دغدغه کارمندان و حقوق‌بگیران است. این پرسش مطرح است که این افزایش دستمزد یا حقوق منجر به افزایش توان خرید نیز می‌شود؟ پاسخ‌ها به این پرسش منفی است، چون اولا هیچ‌گاه دستمزد‌ها متناسب با تورم افزایش نمی‌یابد و علاوه بر آن تورم همواره جلوتر از دستمزد‌ها حرکت می‌کند. معنای این شرایط این است که نرخ بالای تورم، طعم و مزه، افزایش حقوق را به کام کارگران و حقوق‌بگیران تلخ می‌کند.

بخش‌های کارگری و کارفرمایی نیز در تعیین دستمزد با هم توافق ندارند. کارفرمایان می‌گویند سیاست‌گذاران در تعیین نرخ دستمزد‌ها فارغ از دغدغه‌های تولید‌کنندگان و کارفرمایان عمل می‌کنند، چون نرخ بالای سود بانکی، هزینه‌های بالای تامین مواد اولیه و تعطیلات رسمی گسترده هستند و افزایش دستمزد نیز به عنوان عاملی برای افزایش هزینه تمام‌شده عمل می‌کند.

براساس گفته‌های کارشناسان نرخ تورم همچنان برای کالا‌های اساسی و مورد مصرف مردم بالاست و خیری از افزایش درصدی دستمزد‌ها چه به کارفرما و چه کارگر نرسیده است جز اینکه بار تورمی داشته است. در عمل افزایش نرخ دستمزد یا حقوق منجر به پرکردن فاصله تورم و دستمزد نمی‌شود و آنچه خالی می‌ماند سفره‌هایی است که چشم‌انتظار افزایش قدرت خرید هستند.

دستمزد اسمی با دستمزد واقعی فاصله دارد

سیاوش غیبی‌پور، کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به پیش‌بینی بودجه ۱۴۰۳ برای افزایش ۲۰ درصدی حقوق کارمندان گفت: با روند افزایش‌های اینچنینی در بودجه‌های سالانه عملا دستمزد‌ها افزایش واقعی ندارند این افزایش‌ها دستمزد اسمی هستند و دستمزد اسمی با دستمزد واقعی فاصله دارد.

تنگنا‌های دولت برای افزایش دستمزد

وی افزود: البته دولت تنگنا‌هایی برای افزایش دستمزد دارد که از جمله آن‌ها این است که به هر اندازه که دستمزد‌ها بیشتر می‌شود تورم نیز افزایش می‌یابد و قدرت خرید طبقه حقوق‌بگیر را کاهش می‌دهد.

غیبی‌پور عنوان کرد: تنها نفع افزایش دستمزد اسمی، آرامش روانی است که به کارگر و کارمند داده می‌شود، اما واقعیت این است که افزایش اسمی مزد با دستمزد واقعی انطباق ندارد. دستمزد واقعی یعنی پرداخت حقوق متناسب با رشد اقتصادی و فرآیند تورم محاسبه و پرداخت شود، اما در شرایط تورمی دستمزد‌ها هیچگاه تعدیل نمی‌شود.

وی با اشاره به محدودیت‌هایی که دولت در منابع پرداخت دستمزد واقعی دارد، بیان کرد: بهینه‌سازی دولت، تشکیلات عریض و طویل دولتی، طرح‌های نیمه‌تمام و ساختار بودجه‌ای کشور از موضوعاتی است که موجب شده تا دولت نتواند دستمزد واقعی را به کارگران و کارمندان پرداخت کند.

غیبی‌پور تصریح کرد:‌ دولت بیشترین حقوق‌بگیر را دارد و به نوعی خود بزرگترین کارفرما محسوب می‌شود بنابراین هیچگاه فاصله تورم و مزد واقعی ترمیم نمی‌شود.

مهار تورم مهمترین عامل در کمک به دستمزد کارگران و کارمندان است

کارشناس مسائل اقتصادی گفت: مهار تورم مهمترین عامل در کمک به دستمزد کارگران و کارمندان است و از افزایش‌های اسمی نیز موثرتر عمل می‌کند. صرف افزایش درآمد‌های اسمی بدون کنترل تورم کمکی به افزایش درآمد‌های واقعی افراد نمی‌کند.

وی با اشاره به نرخ تورم ۳۷.۵ درصدی در دی ماه امسال اظهار کرد: افزایش ۲۰ درصدی حقوق کارمندان به معنای کاهش ۲۰ درصدی قدرت خرید کارمندان در سال آینده است. البته اگر نرخ‌های مطرح کنونی به تصویب برسد طبیعی خواهد بود که نرخ تورم در ماه‌های آتی بخش دیگری از قدرت خرید مردم را خواهد بلعید.

اولویت اصلی دولت باید مهار تورم با اصلاح ساختار‌ها و کاهش هزینه‌ها باشد

غیبی‌پور تاکید کرد: اگر نرخ تورم در سال آینده کاهنده باشد افزایش دستمزد یا حقوق کارگران و کارمندان بخشی از تورم را جبران خواهد کرد بنابراین سیاست و اولویت اصلی دولت باید مهار تورم با اصلاح ساختار‌ها و کاهش هزینه‌ها باشد.

کارشناس مسائل اقتصادی به افزایش چندهزارتومانی نرخ ارز در هفته‌ها و روز‌های اخیر اشاره کرد و افزود: تعهدات مالی دولت باید در سه ماه پایانی سال تامین شود. فعالان اقتصادی می‌دانند که دولت منابع محدود ارزی دارد و پول باپشتوانه و بی‌پشتوانه چاپ می‌کند و به همین دلیل بازار ارز نیز روندی افزایشی به خود گرفته است.

  • 14
  • 5
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش