پنجشنبه ۰۳ اسفند ۱۴۰۲
۱۷:۱۰ - ۱۲ مرداد ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۵۱۲۴۳
حوادث طبیعی

هشدار سازمان هواشناسی: چراغ خطر سیل هنوز زرد است

«ریزعلی» یاسوج؛ جوان فداکاری که ناجی جان یک مادر و سه فرزندش در سیل شد

ریزعلی یاسوج,فداکاری ریزعلی یاسوج در سیل
هر چند امروز پهنه درگیری استان‌های کشور با بارش‌های سیل آسا کمتر می‌شود اما هنوز امکان بارش‌های نقطه‌ای خطرناک وجود دارد و لازم است مردم کماکان جانب احتیاط را داشته باشند.

«صادق ضیاییان» مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی با بیان این مطلب به «ایران» گفت: روز گذشته (سه‌شنبه) بارش‌های سیل آسایی را در ارتفاعات استان‌های تهران، هرمزگان، جنوب فارس، شمال بوشهر، کهگیلویه و بویراحمد و شمال شرق خوزستان داشتیم و امروز نیز در ارتفاعات استان‌های هرمزگان، خوزستان و تهران احتمال بارش‌های نقطه‌ای و محلی خطرناک وجود دارد. در واقع هنوز هم باید منتظر فعالیت‌های غیر منتظره مونسون باشیم. البته از روز پنجشنبه جو قدری آرام می‌گیرد اما در اوایل هفته فعالیت سامانه‌های متداول شمال غرب را خواهیم داشت که بارش‌های خوبی را روی نوارشمالی دارد. به گفته وی از اواسط هفته آینده با بالارفتن رطوبت و دما مجدداً بارش‌های سیل آسایی را در نیمه جنوبی خواهیم داشت ولی بدون شک پهناوری آن به اندازه هفته گذشته نخواهد بود. ضیاییان اما این را هم اعلام کرد که بررسی نقشه‌های هواشناسی نشان می‌دهد سامانه‌های فعالی به سمت کشورهای حوزه خلیج فارس در راه است که احتمال می‌رود از ۲۲ مرداد به سوی ایران تغییر مسیرداده و نزدیک کشور ما شود البته هنوز نمی‌توان به‌صورت دقیق اظهار نظر کرد.

بارش‌های تابستانه سیستان و بلوچستان ۳ برابر میانگین بلندمدت

هر چند ماهیت بارش‌های همرفتی موسوم به مونسون سیلابی، نقطه‌ای و خطرناک است اما بررسی ثبت بارش در ایستگاه‌های هواشناسی سیستان و بلوچستان نشان می‌دهد بارش‌های مونسون اخیر بسیاری از رکوردهای تابستانه این استان را جابه‌جا کرده است.

«محسن حیدری» مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان در گفت‌و‌گو با «ایران» تصریح کرد: میانگین بارش‌های تابستانه (تیر تا شهریور) در استان ۱۰.۴ میلیمتر است در حالی که به لطف فعالیت سامانه مونسونی اخیر در ۴۰ روز نخست تابستان به عدد ۳۲.۱ میلیمتر رسیده‌ایم یعنی ۳۰۰ درصد رشد و درواقع ثبت این میزان بارش از اول تیرماه تا دهم مردادماه بی‌نظیر و یک رکورد به حساب می‌آید و با وجود همه مشکلات خوشحالی مردم سیستان و بلوچستان را به‌دنبال داشته است. وی با اشاره به اینکه معمولاً بارش‌های مونسون به منطقه سیستان نمی‌رسد، افزود: این در حالی است که این سامانه مونسونی به قدری قوی بوده که نه تنها به منطقه سیستان بلکه به تهران هم رسید. در زهک در ۱۰ روزاول مرداد ماه ۳۲.۶ میلیمتر بارش آمده که از بدو ایجاد ایستگاه هواشناسی در این منطقه سابقه نداشته حتی در زابل که هیچ‌گاه بارش مونسونی نداشته‌ایم ۱.۵ میلیمتر بارش ثبت شده که هیچ‌گاه درمرداد بارشی نداشته است. همچنین در ایستگاه نصرت آباد زاهدان تنها در یک روز ۶۵.۸ میلیمتر بارش ثبت شده که رکورد ۶۰ سال گذشته در مردادماه را شکسته است.  این میزان در ایستگاه بزمان ۱۰۳.۷ میلیمتر بوده است. در ایستگاه سنیب خاش نیز ۱۵۶ میلیمتر بارش ثبت شده است.

ثبت ۷۵ میلیمتر بارش در بازه ۲.۵ ساعته در ایستگاه راه‌آهن یزد

بارش‌های سیل‌آسای مونسون در چند روزه اخیردر برخی نقاط از کشور از جمله یزد بیش از میانگین سالانه در مناطق سیلزده بوده است. «رضا برهانی» مدیرکل هواشناسی یزد به «ایران» گفت: در حالی‌که میانگین بارش سالانه (سال زراعی) در شهر یزد ۵۰ میلیمتر است ما در ایستگاه راه‌آهن یزد در ششم مرداد ماه جاری ۷۵ میلیمتر بارش آن‌هم در یک بازه ۲ ساعت و نیمه ثبت کردیم که قابل توجه بوده است. گفتنی است میانگین بارش در یک سال زراعی در کل استان یزد حدود ۹۴ میلیمتر است. وی افزود: از آمارهای شاخص دیگرثبت ۸۲.۵ میلیمتر دریکی از ایستگاه‌های شهر تفت و۷۰ میلیمتر در یکی از ایستگاه‌های مروست است. برهانی با اشاره به اینکه میزان بارش در استان یزد از اول سال زراعی جاری (مهر ۱۴۰۰) تا قبل از بارش‌های مونسون اخیر ۶۰ میلیمتر بوده است که انتظار می‌رود بارش‌های مونسونی حداقل ۳۰ میلیمتر به آن اضافه کرده باشد، گفت: به این ترتیب انتظار می‌رود بارش‌های دریافتی استان با احتساب این بارش‌ها در کل سال زراعی جاری به حد نرمال برسد.

۴ کشته و یک مفقود در سیل خوزستان

مدیرکل مدیریت بحران خوزستان با اشاره به آخرین وضعیت شهرستان‌های دچار آبگرفتگی، از آغاز برآورد خسارت‌ها توسط عوامل اجرایی خبر داد.

به گزارش ایسنا، این مقام با اشاره به بارندگی ۸۹ میلیمتری در ایذه و وزش باد با سرعت ۶۰ کیلومتر بر ساعت در روز دوشنبه اظهار کرد: نتیجه این شرایط، جاری شدن رواناب در معابر و آبگرفتگی به صورت مقطعی بود که با تلاش عوامل مختلف، بخش عظیمی از این آبگرفتگی در حوزه شهری بعد از ساعاتی رفع شد و آبگرفتگی دو نقطه اصلی در حوزه راهداری نیز تا ساعت یک بامداد دیروز (۱۱ مردادماه) رفع شد. وی افزود: در سیلاب ایذه یک کودک سه ساله در روستای قلعه سرد و یک مرد ۵۷ ساله در روستای ناشلیل مفقود شدند که صبح دیروز جسد این مرد پیدا شد و جست‌وجو برای یافتن کودک مفقود همچنان ادامه دارد. مدیرکل مدیریت بحران خوزستان گفت: در صیدون باغملک نیز حدود ۵۰ میلیمتر بارندگی و همچنین بارندگی در قلعه تل و بخش شهری باغملک رخ داد که منجر به آبگرفتگی معابر شد اما طغیانی رخ نداد. صدیقی بیان کرد: در پی این شرایط، مسیر باغملک به استان کهگیلویه و بویر احمد مسدود شده است که عوامل راهداری در تلاش برای بازگشایی مسیر هستند. وی افزود: در دیگر نقاط به دلیل جاری شدن رواناب در مناطق روستایی شاهد تخریب سرآب‌های کشاورزی، قطع برق و قطع شبکه تلفن همراه در پی قطع برق ایستگاه در منطقه صیدون بوده‌ایم که این مشکل رفع شده است. مدیرکل مدیریت بحران خوزستان با اشاره به آبرسانی با تانکر در بخش صیدون باغملک گفت: برآورد خسارت‌ها توسط عوامل اجرایی در حال انجام است. صدیقی درخصوص وارد شدن خسارت به منازل نیز بیان کرد: ورود آب به منازل ناشی از طغیان رودخانه گزارش نشده اما بر اثر آبگرفتگی معابر، آب وارد چند منزل شده که خدمت‌رسانی انجام شده است. وی درخصوص تلفات انسانی این شرایط جوی تصریح کرد: فعالیت این سامانه تا کنون منجر به کشته شدن یک مرد در سیلاب ایذه و مرگ سه نفر در پی اصابت صاعقه در باغملک، هفتگل و رامشیر شده است. 

جوان فداکاری که ناجی جان یک مادر و سه فرزندش شد

ویدئویی که روز گذشته از  صحنه نجات مادر و فرزندان گرفتارش در سیل یاسوج در فضای مجازی منتشر شد روایتگر ایثار و از خود گذشتگی جوان  ۲۹ ساله‌ای است که برای نجات آنان خود را به  دل خطر زد. این حادثه در پی بارش‌های سیل آسا و سیل یاسوج در شهرک امام حسین یاسوج جلوی کلینیک تأمین اجتماعی یاسوج به وقوع پیوست. بهنام خسروانی ۲۹ ساله، جوان‌ترین عضو یک خانواده بویراحمدی است که در حال رفتن به مرکز شهر بود که ناگهان متوجه این اتفاق و گرفتار شدن مادر و فرزندانش در خودرویی شد که سیل داشت می‌‌برد. «بهنام»  وقتی متوجه این موضوع می‌شود خودرواش را در حیاط آپارتمان‌های اطراف پارک می‌کند و بسرعت خودش را برای نجات جان مادر و سه فرزند خردسالش به آن‌جا می‌رساند و با سیل درگیر می‌شود به طوری که در یک مرحله ممکن بود خودش را سیل ببرد.   این جوان از خودگذشته و فداکار درخصوص جزئیات حادثه به ایسنا می‌‌گوید: با ماشینم در حال رفتن به مرکز شهر بودم که متوجه گرفتار شدن یک مادر و سه فرزندش در خودروی ۲۰۶ صندوقدار جلوی کلینیک تأمین اجتماعی یاسوج شدم. در نهایت خودروی آنها با برخورد با یک خودروی  دیگر متوقف شد که سریع دست به‌کار شدم و برای نجات آنها تلاش کردم.  وی اضافه می‌‌کند؛ شوهر این خانم برای گرفتن نوبت به کلینیک رفته بود که وقتی برگشت متوجه گرفتار شدن همسر و سه فرزندش در سیلاب شد و دید که سیل دارد خودرو را می‌‌برد، ناراحت و نگران بود و تنها نگاه می‌‌کرد. کاری از دستش برای نجات خانواده‌اش برنمی‌آمد. خسروانی اظهار کرد: در این حادثه ابتدا و یکی یکی سه کودک شامل یک فرزند ۶ ماهه، ۲.۵ ساله و دختر ۹ ساله و بعد مادر آنها را نجات دادم. مادر وقتی نجات پیدا کرد از من تشکر کرد. این جوان ایثارگر و فداکار در پاسخ به این سؤال که آیا در آن لحظه نترسیدید که خودتان از بین بروید؟ اظهار می‌‌کند: وقتی این صحنه را دیدم دلم برای مادر و بچه‌های کوچکش  سوخت و ناراحت شدم و گفتم برای رضای خدا کمک کنم. خسروانی تصریح می‌‌کند:   شدت آب زیاد بود و هر لحظه فشار آب زیاد می‌‌شد که یک نفر از اهالی منطقه وقتی که من را در حال کمک مشاهده کرد با یک بیل به کمک من آمد. در لحظات آخر کمک بودم که تعادلم بهم خورد و چیزی نمانده بود که خودم  را هم آب ببرد.

irannewspaper.ir
  • 17
  • 1
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مارکوس گالپرین بیوگرافی مارکوس گالپرین؛ میلیاردر آرژانتینی

تاریخ تولد: ۳۱ اکتبر ۱۹۷۱

محل تولد: بوینس آیرس، آرژانتین

حرفه: سرمایه گذار، کارآفرین

شناخته شده برای: یکی از بنیانگذاران MercadoLibre

تحصیلات: دانشگاه پنسیلوانیا، دانشگاه استنفورد

دارایی: ۵.۳ میلیارد دلار 

ادامه
اردشیر کاظمی بیوگرافی اردشیر کاظمی؛ پیشکسوت سینمای ایران

تاریخ تولد: ۲۹ آبان ۱۳۱۷

محل تولد: بندرانزلی، ایران

محل زندگی: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

آغاز فعالیت: سال ۱۳۴۹ تاکنون

همسر: ندارد

ادامه
ژاوی هرناندز بیوگرافی ژاوی هرناندز؛ فوتبالیست افسانه‌ای و مربی آینده‌دار

تاریخ تولد: ۲۵ ژانویه ۱۹۸۰

محل تولد: تراسا، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

پست: هافبک میانی

باشگاه: بارسلونا

قد: ۱ متر ۷۰ سانتی متر

ادامه
یورگن کلوپ بیوگرافی یورگن کلوپ، یکی از برجسته‌ترین مربیان فوتبال جهان

تاریخ تولد: ۱۶ ژوئن ۱۹۶۷

محل تولد: اشتوتگارت، آلمان

پست سابق: مهاجم، دفاع راست، مدافع میانی

حرفه: بازیکن سابق فوتبال، مربی فوتبال

قد: ۱ متر ۹۴ سانتی متر

ادامه
گیلدا ویشکی بیوگرافی گیلدا ویشکی بازیگر جوان سینما ایران

تاریخ تولد: ۱۰ مهر ۱۳۷۰

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، نوازنده

تحصیلات: ارشد بازیگر از مدرسه گارجنیدزه لهستان

شروع فعالیت: سال ۱۳۹۳ تاکنون

ادامه
اردلان سرافراز بیوگرافی اردلان سرافراز؛ شاعر آهنگ های پرخاطره

تاریخ تولد: ۲۴ تیر ۱۳۲۹

محل تولد: داراب، استان فارس، ایران

محل زندگی: فرانکفورت، آلمان

ملیت: ایرانی

حرفه: شاعر و ترانه سرا

زمینه کاری: ادبیات فارسی

ادامه
کارلو آنچلوتی بیوگرافی استاد فوتبال کارلو آنچلوتی و تاکتیک های او

تاریخ تولد: ۱۰ ژوئن ۱۹۵۹

محل تولد: رجیولو، ایتالیا

حرفه: فوتبالیست سابق، سرمربی

پست: هافبک

باشگاه کنونی: رئال مادرید

قد: ۱ متر و ۷۹ سانتی متر

ادامه
آناهیتا افشار بیوگرافی آناهیتا افشار، بازیگر سینما، تلویزون و تئاتر (+ تصاویر)

چکیده بیوگرافی آناهیتا افشار

نام کامل: آناهیتا افشار

تاریخ تولد: ۷ مرداد ۱۳۶۵

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: لیسانس نقاشی

ادامه
غلامرضا تختی زندگینامه جهان پهلوان، غلامرضا تختی و ماجرای مرگ او

تاریخ تولد: ۵ شهریور ۱۳۰۹

محل تولد: تهران

حرفه: ورزشکار، کارمند راه‌آهن

حزب سیاسی: جبهه ملی ایران

درگذشت: ۱۷ دی ۱۳۴۶

آرامگاه: گورستان ابن‌بابویه، شهر ری

ادامه
ویژه سرپوش