سه شنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۱
۰۹:۳۸ - ۲۱ آبان ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۸۲۱۱۵
جرم و جنایت

سرقت ۴۰ میلیارد تومان ار صرافی ها؛ پشت پرده سرقت‌های میلیاردی فاش شد

سرقت از صرافی,پیک موتوری سرقت صرافی
اعضای یک باند مخوف که با معرفی خود به‌عنوان مأمور پلیس و گروگانگیری مسلحانه، به صرافی‌های بزرگ پایتخت دستبرد می‌زدند، پیش از چهارمین سرقت به دام پلیس افتادند. متهمان در یکی از سرقت‌ها، مرد صرافی را ۱۲ساعت گروگان گرفته و از خانواده او میلیاردها تومان ارز دیجیتال اخاذی کرده بودند.

به گزارش همشهری، متهمان که ۵مجرم حرفه‌ای هستند سرقت‌هایشان را از اواخر سال گذشته آغاز کردند. آنها  یکی از روزهای اسفند سال گذشته درحالی‌که تجهیزات نظامی همراه داشتند وارد یک صرافی در مرکز تهران شدند.

ساعت حدود ۱۲ظهر بود و کارکنان صرافی مشغول کار بودند که متهمان وارد آنجا شده و با نشان دادن کارت‌های جعلی خود را مأمور مبارزه با جرایم اقتصادی معرفی کردند. آنها مدعی شدند که گزارشی در اختیارشان قرار گرفته که نشان می‌دهد در این صرافی تخلفاتی صورت گرفته است و آمده‌اند به این تخلفات رسیدگی کنند.

اما وقتی با مقاومت کارکنان صرافی مواجه شدند به سراغ مرحله دوم نقشه خود رفتند. مردان مسلح، با تهدید اسلحه دست‌وپای کارکنان آنجا را بستند و همگی آنها را در اتاقی زندانی کردند. سپس با تهدید رمز گاوصندوق را از آنها گرفتند و هرچه دلار داخل آن بود را درون کیف‌های خود ریختند و فرار کردند. پس از فرار سارقان، کارکنان صرافی که به‌سختی توانسته بودند دست‌وپای خود را باز کنند، صاحب صرافی را در جریان قرار دادند و ماجرا به پلیس گزارش شد.

به‌دنبال این سرقت، تیمی از مأموران اداره یکم پلیس آگاهی تهران برای کشف اسرار سرقت راهی محل صرافی شدند. در بررسی‌ها معلوم شد که از داخل گاوصندوق معادل ۲۰میلیارد تومان دلارسرقت شده است. آنطور که تصاویر دوربین‌های مداربسته نشان می‌داد، اعضای این باند ۵نفر بودند که با یک پژو و موتورسیلکت خود را به صرافی رسانده و درحالی‌که ماسک به‌صورت داشتند، وارد آنجا شده بودند. پلاک خودرو و موتور آنها جعلی بود و همه این شواهد نشان می‌داد که پلیس با یک باند کاملا حرفه‌ای روبه‌رو است.

سرقت دوم

درحالی‌که تیم ویژه‌ای از کارآگاهان آگاهی تحقیقات برای شناسایی سارقان را آغاز کرده بودند، گزارش دومین دستبرد به صرافی نیز به پلیس مخابره شد. سرقت دوم با سرقت اول تفاوت چندانی نداشت؛ سارقان ۵نفر بودند که خودشان را مأمور جا زده و پس از تهدید کارکنان صرافی با اسلحه و زندانی کردن آنها در اتاق و بستن دست‌وپایشان، به آنجا دستبرد زده بودند. در سرقت دوم هم چیزی حدود ۲۰میلیارد تومان دلار به سرقت رفته بود و این احتمال وجود داشت که آنها باز هم به سرقت‌هایشان ادامه دهند.

کارآگاهان پلیس پس از سرقت دوم، در بررسی دوربین‌های مداربسته متوجه شدند که دزدان همان‌هایی هستند که سرقت اول را رقم زده بودند. با توجه به حساسیت ماجرا، تحقیقات برای شناسایی این باند به‌طور ویژه ادامه داشت این در حالی بود که دزدان خود را برای اجرای سرقت سوم آماده می‌‌کردند؛ سرقتی که با ۲سرقت قبلی متفاوت بود.

گروگانگیری میلیاردی

چند روز پیش بود که صاحب یک صرافی بزرگ در پایتخت از خانه‌اش خارج شد تا به محل کارش برود. وی وقتی وارد پارکینگی در نزدیکی محل کارش شده بود که سرنشینان یک خودروی پژو و موتور که جمعا ۵نفر بودند سد راه او شدند. آنها خود را مأمور مبارزه با جرایم اقتصادی معرفی کردند و به این بهانه که مرد صراف مرتکب تخلف شده و باید برای ارائه توضیحات به اداره پلیس برود، به او دستبند زدند و وی را سوار ماشین کرده و با خود بردند. اعضای این گروه، مرد صراف را به باغی در اطراف تهران انتقال دادند و با بستن دست‌وپا و چشمانش، وی را در اتاقی زندانی کردند. سپس با خانواده مرد صراف تماس گرفتند و در ازای آزادی او درخواست چندین میلیارد تومان ارز دیجیتال کردند. آنها تهدید کردند که اگر پای پلیس به ماجرا باز شود، مرد صراف را به قتل رسانده و جسدش را مثله و در بیابان رها می‌کنند.

خانواده مرد صراف که به وحشت افتاده بودند به خواسته گروگانگیران تن دادند و پس از تهیه چند میلیارد تومان ارز دیجیتال، آن را در اختیار آدم‌ربایان قرار دادند. به این ترتیب آدم‌ربایان، مرد صراف را بعد از ۱۲ساعت گروگانگیری درحالی‌که هوا کاملا تاریک شده بود با دست‌وپا و چشمان بسته در بیابان‌های جنوب تهران رها کردند.

بخت با مرد صراف یار بود که در تاریکی شب، راننده خودرویی که از آن حوالی عبور می‌کرد با دیدن وی به کمک‌اش شتافت و با شکایت مرد صراف در اداره پلیس، اسرار این گروگانگیری فاش شد. کارآگاهان به تحقیق از مرد صراف پرداختند و با توضیحاتی که وی به کارآگاهان ارائه کرد، معلوم شد که گروگانگیران همان ۵سارقی هستند که تا‌کنون ۴۰میلیارد تومان دلار از ۲صرافی در پایتخت دزدیده بودند.

مجرم سابقه‌دار

با ادامه تحقیقات ویژه، نخستین سرنخ‌ها از اعضای این باند به‌دست آمد. کارآگاهان در جریان بررسی دوربین‌های مداربسته به تصاویری از سارقان، زمانی که ماسک به‌صورت نداشتند، دست یافتند و یکی از آنها را شناسایی کردند. او مردی به نام بهزاد بود که چند سال قبل به اتهام سرقت دستگیر و زندانی شده بود اما پس از تحمل چند سال حبس، با سپردن وثیقه از زندان مرخصی گرفته و پس از آن فراری شده بود.

با این سرنخ، پاتوق‌های این مرد زیرنظر گرفته شد  و کارآگاهان موفق شدند او را شناسایی کنند. در جریان بررسی‌های نامحسوس معلوم شد که بهزاد و همدستانش قصد ربودن یک صراف دیگر را دارند. آنها مرد صراف را زیرنظرگرفته بودند و حتی روز سرقت را هم مشخص کرده بودند اما ۲روز پیش از آن، درحالی‌که همگی در مخفیگاهشان دور هم جمع شده بودند در عملیات ضربتی پلیس دستگیر شدند.

بهزاد، سردسته باند، پس از انتقال به اداره آگاهی به طراحی نقشه سرقت‌های سریالی از صرافی‌ها اعتراف کرد و گفت که خودش مدت‌ها به‌عنوان پیک‌موتوری در صرافی‌ کار می‌کرده و به همین دلیل اطلاعات زیادی از صرافی‌ها بزرگ پایتخت داشته است. وی توضیح داد: سال۹۵ یا ۹۶ بود که در یک صرافی به‌عنوان پیک موتوری کار می‌کردم. صاحب آنجا خیلی به من اعتماد داشت به‌طوری‌که کلید خانه‌اش را هم در اختیار من قرار داده بود تا مواقعی که به خارج از کشور سفر می‌کرد به خانه‌اش سر بزنم و به گلدان‌هایش آب بدهم. آخرین بار وقتی صاحب صرافی به سفر خارجی رفته بود وسوسه سرقت از خانه‌اش به جانم افتاد.

در آن زمان به همراه برادرم به خانه مرد صراف رفتیم و ۱۰میلیارد تومان دلار را که در خانه نگهداری می‌کرد، سرقت کردیم، اما وقتی مالباخته برگشت، به من مشکوک شد و خیلی راحت دستگیر شدم. پس از آن به زندان افتادم و درحالی‌که هنوز دوران محکومیتم به پایان نرسیده بود توانستم مرخصی بگیرم و از زندان فرار کنم. سپس باند سرقت و آدم‌ربایی تشکیل دادم و هدفم این بود که به ثروت کلانی برسم و یک صرافی بزرگ تاسیس کنم  اما طمع کار دستم داد و پس از سرقت سوم، تصمیم گرفتم به سرقت‌ها ادامه دهم که گیر افتادم. براساس این گزارش، تحقیقات از اعضای این باند ادامه دارد.

  • 9
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
الناز ملک,بیوگرافی الناز ملک,زندگینامه الناز ملک پور بیوگرافی الناز ملک، بازیگر سریال سقوط (+ تصاویر)

متولد:۱۹ آذر ۱۳۷۴ تهران

زمینه فعالیت:سینما، تئاتر و تلویزیون

پیشه:بازیگر

مدرک تحصیلی:دانش آموخته موسسه آزاد بازیگری

سالهای فعالیت:۱۴۰۱ تاکنون

قد:۱۷۴ سانتیمتر

ادامه
روبرتو تورس,بیوگرافی روبروتو تورس,روبرتو تورس بازیکن فولاد خوزستان بیوگرافی روبروتو تورس، بازیکن فوتبال اسپانیایی (+ تصاویر)

زاده:۱۶ اسفند ۱۳۶۷

زادگاه:پامپلونا

ملیت:اسپانیایی

پست:هافبک هجومی

پیشه:بازیکن فوتبال

ادامه
سپیده معافی,بیوگرافی سپیده معافی,عکس سپیده معافی بیوگرافی سپیده معافی بازیگر ایرانی- آمریکایی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۸ سپتامبر ۱۹۸۵

محل تولد:رگنسبورگ، بایرن، آلمان غربی

ملیت:ایرانی- آمریکایی

شهروندی:ایالات متحده آمریکا

حرفه:بازیگر سینما و تلویزیون

ادامه
دمیتری مندلیف,زندگینامه دمیتری مندلیف,بیوگرافی دمیتری مندلیف دمیتری مندلیف دانشمند بزرگ و پایه گذار جدول تناوبی

تاریخ تولد: ۸ فوریه ۱۸۳۴

محل تولد: دهکده Verhnie Aremzyani، نزدیک توبولسک، امپراتوری روسیه

ملیت: روس

حرفه: شیمی دان

شهرت: پایه گذاری جدول عناصر شیمیایی مندلیف

محل تحصیل: دانشگاه دولتی سن پترزبورگ

ادامه
محمد دلاوری,بیوگرافی محمد دلاوری,عکس های محمد دلاوری بیوگرافی محمد دلاوری + تصاویر و حواشی زندگی اش

تاریخ تولد: ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: روزنامه‌نگار، خبرنگار، مجری، نویسنده و مستندساز

تحصیلات: فوق لیسانس علوم سیاسی

شناخته شده برای: خبرنگاری واحد مرکزی خبر صدا و سیمای ایران

ادامه
سلطان محمود غزنوی,زندگینامه سلطان محمود غزنوی,بیوگرافی سلطان محمود غزنوی سلطان محمود غزنوی پادشاه قدرتمند غزنوی

تاریخ تولد: دهم محرم ۳۶۱ هجری قمری

محل تولد: شهر غزنی در منطقه زابلستان

پدر: سبکتگین

همسر: کوثر جهان

فرزندان: جلال داوود محمد ،سلطان مسعود غزنوی، عبدالرشید غزنوی، سلیمان ،شجاع

دین و مذهب: اسلام، سنی

ادامه
ذوالقرنین,زندگینامه ذوالقرنین,ذوالقرنین چه کسی است ذوالقرنین در حقیقت چه کسی بوده است؟

معنای اسم: صاحب دو شاخ

تکرار نام در قرآن: در سوره کهف

بیوگرافی ذوالقرنین:

ذوالقرنین یکی از شخصیت های قرآن و کتاب های مقدس می باشد که صاحب قدرت می شود تا دیواری را بین نوع بشر و قوم یاجوج و ماجوج ایجاد کند. این قوم تجسمی از آشوب بوده اند و رهاسازی آنها از پشت دیوار نشانه ای برای پایان دنیا خواهد بود. این قوم توسط خداوند در یک شب از روزهای قیامت نابود خواهند شد. این داستان از طریق رمانس اسکندر که نسخه ای افسانه ای از پیشه و زندگی اسکندر است در قرآن وارد شده است. 

براساس داستان قرآنی ذوالقرنین دارای سه لشکرکشی مهم بوده است که ابتدا به غرب، سپس به شرق و در نهایت به یک تنگه کوهستانی بوده است. وی انسانی یکتاپرست و البته مهربان بوده است که در راه عدالت به بیراهه کشیده نمی شده، به همین دلیل لطف خداوند مشمول حالش می شود. وی یار نیکوکاران و دشمن ستمگران محسوب می شده و به مال و ثروت دنیا علاقه نداشته، همچنین به سبب ایمانی که به خداوند و روز قیامت داشته خداوند او را مامور ساخت سدی می کند که از جنس آجر و سنگ از آهن و مس است و هدف از ساختن آن کمک به گروهی مستضعف در مقابل ظلم و ستم قوم یاجوج و ماجوج بوده‌ است. 

ادامه
ساتوشی ناکاموتو,بیوگرافی ساتوشی ناکاموتو هویت ناشناس ساتوشی ناکاموتو؛ خالق اصلی بیت کویین کیست؟

تاریخ تولد: اطلاعی در دست نیست

محل تولد: اطلاعی در دست نیست

حرفه: خالق بیت کوین

تاریخ شروع فعالیت: از دسامبر ۲۰۱۰

ساتوشی ناکاموتو,خالق اصلی بیت کویینبیوگرافی ساتوشی ناکاموتو

ادامه
آلفرد نوبل,زندگینامه آلفرد نوبل,آلفرد برنهادر نوبل زندگینامه آلفرد برنهادر نوبل؛ مخترع دینامیت و پایه گذار جایزه نوبل

تاریخ تولد: ۲۱ اکتبر ۱۸۳۳

محل تولد: استکهلم، سوئد

حرفه: شیمی ‌شناس، مهندس، مخترع، بازرگان و نیکو کار

شناخته شده برای: اختراع دینامیت، بنیانگذار جایزه نوبل

دین: بی دین، خداناباور

درگذشت: ۱۰ دسامبر ۱۸۹۶

ادامه
ویژه سرپوش
X