یکشنبه ۰۹ مهر ۱۴۰۲
۰۹:۰۸ - ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۳۱۳۲۰
جرم و جنایت

بخشش قاتل در آخرین ثانیه‌های اجرای حکم قصاص

درگیری با صاحب کار,قتل صاحب کار
زنی در آخرین ثانیه‌های قبل از قصاص قاتل فرزندش او را بخشید.

مردی که ۳سال قبل در جریان درگیری با صاحب کارش به‌خاطر ۲میلیون تومان رویش بنزین ریخته و او را به آتش کشیده بود با اعلام رضایت اولیای دم از قصاص گریخت.

به گزارش همشهری، اواسط سال۹۹ به بازپرس جنایی بندرعباس خبر رسید که مردی که دچار سوختگی شدیدی شده بود، بعد از حدود ۱۰روز تحمل درد و سوختگی روی تخت بیمارستان جانش را از دست داده است. آنطور که شواهد نشان می‌داد این مرد توسط یکی از همکارانش که با او اختلاف داشت به آتش کشیده شده بود. او در طول دورانی که در بیمارستان بستری بود به سختی ماجرا را برای نزدیکانش بازگو کرده و گفته بود که یکی از کارگرانش به نام بابک او را آتش زده است. در این شرایط بود که تحقیقات برای روشن شدن پشت‌پرده این حادثه دلخراش آغاز شد.

تحقیقات مقدماتی نشان می‌داد که مقتول مدیر یک شرکت پیمانکاری بوده که برای یکی از اداره‌ها در بندرعباس کار می‌کرد و حادثه نیز در کانکسی که در محوطه این اداره قرار دارد اتفاق افتاده است. یکی از نزدیکان مقتول که در آخرین لحظات کنار تخت او بود و از ماجرا مطلع شده بود گفت: او درحالی‌که به سختی می‌توانست صحبت کند گفت بابک به‌خاطر طلبی که داشته روی او بنزین ریخته و کبریت کشیده است. تحقیقات مأموران در محل وقوع حادثه نیز از وقوع یک آتش‌سوزی عمدی حکایت می‌کرد. در این شرایط بود که دستگیری بابک در دستور کار قرار گرفت و چند روز بعد بازداشت شد.

متهم وقتی تحت بازجویی قرار گرفت ماجرای اختلاف و درگیری با مقتول را تأیید اما ماجرای آتش زدن او را انکار کرد. او در این‌باره گفت: من برای شرکت پیمانــکار کار می‌کردم. مدتی بود که ۲میلیون تومان از آنها طلب داشتم اما پولم را نمی‌دادند. مدیر شرکت دوستم بود و بارها برای گرفتن طلبم سراغش رفتم اما او هر‌بار امروز و فردا می‌کرد و من دست خالی به خانه برمی‌گشتم. این در حالی بود که اجاره خانه‌ام عقب افتاده بود.

او ادامه داد: روز حادثه بار دیگر به کانکسی که دفتر مدیر شرکت پیمانکاری بود رفتم و با مهندس درباره طلبم حرف زدم. او باز هم مثل همیشه وعده و وعید داد و گفت اداره به آنها هم پولی نداده است. من به‌خاطر شغلم که کاری فنی است همیشه یک بطری کوچک بنزین همراهم بود. ناگهان آن را از جیبم خارج کردم و مقداری بنزین روی سرم ریختم و تهدید کردم که خودسوزی می‌کنم. مهندس وقتی که دید تهدیدم جدی است کبریتی که آنجا بود را از روی میز برداشت و با هم وارد کشمکش و درگیری شدیم و مقداری از بنزین‌ها روی مهندس ریخت و در همان لحظات من که در جیبم یک فندک داشتم آن را روشن کردم. می‌خواستم با این کار خودم را بسوزانم اما مهندس آتش گرفت و سوخت.

با وجود اینکه متهم ادعا می‌کرد ناخواسته مرتکب قتل شده است اما چندی بعد در دادگاه کیفری یک استان هرمزگان به اتهام قتل مدیر شرکت پیمانکاری محاکمه شد. او بار دیگر روایتی را که قبلا تعریف کرده بود بازگو کرد و گفت که عمدی در کارش نبوده و از اتفاقی که افتاده پشیمان است. با وجود پشیمانی بابک، اما اولیای دم که پدر و مادر مقتول بودند می‌گفتند که او واقعیت را نمی‌گوید و در این شرایط بود که قضات دادگاه متهم را گناهگار شناخته و او را به قصاص محکوم کردند. مدتی بعد این رأی در دیوان عالی کشور نیز مهر تأیید خورد و با انجام تشریفات قضایی همه‌‌چیز برای اجرای حکم آماده شد.

سرانجام چند روز قبل با گذشت حدود ۲سال و نیم از گشوده شدن این پرونده، قاتل در زندان بندرعباس پای چوبه دار رفت. پس از آنکه مقدمات اجرای حکم انجام شد، مسئولان واحد صلح و سازش و شورای حل اختلاف برای آخرین مرتبه تلاش کردند تا رضایت اولیای دم را جلب کنند. در جلسه کوتاهی که در زندان برگزار شد برای آخرین مرتبه پدر و مادر مقتول با قاتل رودررو شدند. آنها از قاتل خواستند تا اگر می‌خواهد نجات پیدا کند واقعیت را بگوید اما او گفت که من ناخواسته باعث آتش گرفتن مهندس شدم. فکرش را هم نمی‌کردم که به خاطر ۲میلیون تومان قاتل شوم. من نمی‌خواستم به او صدمه‌ای بزنم. با وجود این پدر و مادر مقتول حاضر به بخشش نشدند و قاتل برای اجرای حکم پای چوبه دار منتقل شد.

همه‌‌چیز برای اجرای حکم مهیا بود. طناب دار بر گردن قاتل حلقه بسته بود و یک اشاره برای مجازات او کافی بود؛ اما در این لحظات ناگهان مادر مقتول اعلام کرد که از خون پسرش گذشته و قاتل را می‌بخشد. به این ترتیب طناب از گردن قاتل باز شد و او که باورش نمی‌شد در آخرین لحظات بخشیده شده به گریه افتاد و به‌خاطر اینکه به او فرصت زندگی دوباره داده شده سجده شکر به جا آورد.

قاضی الهام پوردهقان فراشاه، سرپرست معاونت اجرای احکام دادگستری استان هرمزگان که نقش مؤثری در بخشیده شدن این مجرم داشت در این‌باره به همشهری گفت: مادر مقتول در جلسه صلح و سازش گفت که دلم نمی‌آید قاتل را قصاص کنم و از طرفی هم نمی‌توانم از خون پسرم بگذرم و در این شرایط پای چوبه دار رفتیم. او در آنجا برای بخشیدن قاتل شرطی تعیین کرد و گفت درصورتی که در جنبه عمومی جرم به قاتل ارفاقی نشود و حداکثر مجازات جنبه عمومی جرم به او داده شود حاضر است از قصاص صرف‌نظر کند و به این ترتیب بود که این پرونده به صلح و سازش ختم شد.

  • 12
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مهران احمدی بیوگرافی مهران احمدی؛ بازیگر حرفه سینما تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۹ اسفند ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان، مدیر تولید، برنامه ریز

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی بازیگری از دانشگاه هنر و معماری تهران

ادامه
سراج قمری زندگینامه سراج قمری، شاعر هجو گوی سده شش و هفت

شهرت: سراج قمری، قمری آملی

دوران زندگی: سده ششم و هفتم قمری

محل تولد: خوارزم یا گلستان

حرفه: شاعر پارسی گو

آثار: دیوان اشعار سراج قمری

وفات: ۶۲۵ قمری

ادامه
زندگینامه کیان ایرانی زندگینامه دلیر ایرانی؛ کیان و نقش او در قیام مختار

از فعالیت ها و سوابق کیان ایرانی قبل از قیام مختار اطلاعاتی در دسترس نیست البته بعد از اضافه شدن به لشکر مختار از جمله افراد تاثیرگذار و بسیار مهم وقایع قیام شناخته شد. 

در سال ۶۶ قمری مختار با هدف گرفتن انقام از عاملان واقعه کربلا و شکست قاتلان امام حسین در کوفه، کیان ایرانی را به عنوان حرس به عبارتی رئیس نگهبانان خود انتخاب کرد. 

اعتماد و اطمینان مختار به کیان به قدری بود که ریاست انتظامات کوفه و فرماندهی شرطه های کوفه به وی سپرده شد. اموال بسیاری از افراد حین برخورد با جنایتکاران کربلا با فرمان مختار مصادره شد. کیان این موال را بین ایرانیان مسلمانی که عملیات را به عهده داشتند، تقسیم کرد. این موضوع از جمله خدمات بسیار مهمی بود که کیان نسبت به حکومت مختار انجام داد.

کیان ایرانی در جریان دستگیری و هلاکت جنایتکاران کربلا، همچنین اشراف جائن کوفه نقش اصلی را برعهده داشت به طوریکه جنایتکاران اصلی کربلا بعد از شنیدن نام ایشان به وحشت می افتادند. 

ادامه
رسول خطیبی بیوگرافی رسول خطیبی + تصاویر

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
گیتی قاسمی بیوگرافی گیتی قاسمی بازیگر خوش سابقه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۶ آذر ۱۳۵۵

محل تولد: ملایر، همدان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ویلهلم رونتگن بیوگرافی ویلهلم رونتگن دانشمند تاثیرگذار صنعت پزشکی

تاریخ تولد: ۲۷ مارس ۱۸۴۵

محل تولد: رمشاید، پادشاهی پروس، کنفدراسیون آلمان

ملیت: آلمانی

حرفه: دانشمند

محل تحصیل: مؤسسه فناوری فدرال زوریخدانشگاه زوریخ

درگذشت: ۱۰ فوریه ۱۹۲۳

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
ویژه سرپوش