دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲
۱۱:۵۴ - ۱۸ خرداد ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۳۱۵۴۸
جرم و جنایت

آمار عجیب از قربانیان قتل‌های ناموسی در سال جاری

قتل های ناموسی 1402,میزان قتلهای ناموسی 1402
طبق اخبار رسمی منتشر شده «شکیلا. غ»؛ ۱۵ ساله اهل کرمانشاه یکی از همین دخترانی است که به دلیل فشار‌های خانواده در جهت ازدواج اجباری، ۱۱ خرداد ماه جاری دست به خودکشی زد. دو روز بعد؛ ۱۳ خرداد نیز فرمانده نیروی انتظامی استان ایلام خبر داد که پدری ۶۸ ساله دختر ۳۸ ساله خود را به دلیل «اختلافات خانوادگی» با «ضربات آجر» به قتل رساند.

روزنامه اعتماد نوشت: بررسی‌ها نشان می‌دهد که از میان چهار زن و دختری که در خرداد ماه جاری جان باختند یکی را برادرش کشته و دیگری را شوهرش به دلایلی نامشخص خفه کرده است.

هشتم الی سیزدهم خرداد ماه جاری، چهار زن و دختر قربانی کودک همسری و مسائل خانوادگی شده‌اند. این در حالی است که بررسی‌ها نشان می‌دهد؛ از ابتدای سال جاری تاکنون «۱۰ زن و دختر» به این بهانه جان‌شان را ازدست داده‌اند.

این زنان و دختران قربانی، اکثرا اهل روستا‌های «کردستان و آذربایجان غربی» بودند. بررسی‌های بیشتر «اعتماد» نشان می‌دهد که قتل زنان و دختران در این استان‌ها به دلیل اختلافات خانوادگی، ازدواج‌های اجباری، کودک همسری، تعصبات و... رخ می‌دهد. در برخی موارد هم دختران کم سن و سال برای اینکه از تن دادن به ازدواج‌های اجباری فرار کنند، اقدام به خودکشی می‌کنند.

طبق اخبار رسمی منتشر شده «شکیلا. غ»؛ ۱۵ ساله اهل کرمانشاه یکی از همین دخترانی است که به دلیل فشار‌های خانواده در جهت ازدواج اجباری، ۱۱ خرداد ماه جاری دست به خودکشی زد. دو روز بعد؛ ۱۳ خرداد نیز فرمانده نیروی انتظامی استان ایلام خبر داد که پدری ۶۸ ساله دختر ۳۸ ساله خود را به دلیل «اختلافات خانوادگی» با «ضربات آجر» به قتل رساند.

تاکنون در مورد این قتل وحشتناک جزییات بیشتری منتشر نشده و پیگیری‌های «اعتماد» از منابع محلی نیز بی‌نتیجه مانده است. حالا «اعتماد» با پیگیری‌هایی که در مورد خبر مربوط به این چهار زن و دختر انجام داده، توانسته به جزییاتی در مورد قتل «پرستو. ش» و «روژین. ع» دست پیدا کند. لازم به ذکر است که این دو فقره قتل به فاصله یک روز در استان کردستان رخ داده است.

زن‌کشی اول: روستای «میرکی»

«شب حادثه تا ساعت ۱۲ بامداد مهمان داشتند. پدر و مادر شوهر پرستو خانه‌شان بودند. بعد از اینکه آن‌ها رفتند، «پیام. ش»؛ شوهر او تا ۴ صبح پرستو را کتک زد و بعد هم طنابی دور گردنش انداخت و او را خفه کرد.» این‌ها را یکی از بستگان نزدیک «پرستو. ش» به «اعتماد» می‌گوید. «پرستو. ش»؛ زنی هجده ساله، ساکن روستای «میرکی» شهرستان دهگلان واقع در استان کردستان بود که روز ۸ خرداد ماه جاری پس از «ضرب و شتم» شدید از سوی همسرش به دلایلی نامشخص «حلق‌آویز» و به قتل رسید.

یکی از منابع خبری و محلی در مورد قتل این زن هجده ساله توضیح می‌دهد: «شوهر این زن اعتیاد به مواد مخدر از نوع [..]داشت. پدر پرستو او را ۱۲ سالگی شوهر داد. پدرش معتاد بود. چند روز بعد از مراسم خواستگاری، مادر پرستو بر اثر بیماری فوت کرد. این زن قربانی کودک همسری شد.»

در ادامه زنی که از بستگان نزدیک پرستو است می‌گوید: «پدر پرستو، او را در سنین پایین به پسر یکی از دوستان نزدیکش داد. شوهر پرستو هم، چون می‌دانست پدر همسر او معتاد است، پرستو را اذیت می‌کرد و به او می‌گفت؛ تو پدرت معتاد است، پس هیچ جا را نداری که بروی. برای همین هر بلایی که می‌خواست سر این زن درآورد. پرستو ۱۲ سالگی به عقد شوهرش درآمد. چند روز بعد از عقد هم یک دفعه درد سراغ مادر پرستو آمد و منجر به مرگش شد. یک ماه صبر کردند که از فوت مادر پرستو بگذرد تا او به خانه شوهرش برود. شوهرش بددل بود. اصلا نمی‌گذاشت پرستو جایی برود. پیام اکثر مواقع خانه بود و می‌گفت؛ نمی‌توانم خانواده‌ام را تنها بگذارم. سر بهانه‌های کوچک پرستو را کتک می‌زد. حدود یک ماه پیش پدر پرستو به خانه آن‌ها رفت و گفت؛ اگر شوهرت اذیتت می‌کند، مجبور نیستی زندگی کنی. پرستو هم در جواب به پدرش گفته بود که اگر تو نگران من هستی، من هم نگران بچه‌ام هستم. تا اینکه شب حادثه فرا رسید.»

او در ادامه توضیح می‌دهد: «آن شب تا ساعت ۱۲ بامداد پدرشوهر و مادرشوهر پرستو خانه‌شان مهمان بودند. وقتی رفتند نمی‌دانیم چه مساله‌ای پیش آمد که تا ساعت ۴ صبح او را کتک زد و آخر هم طنابی دور گردن پرستو انداخت و او را خفه کرد. این‌ها را شوهر پرستو در اداره آگاهی تعریف کرده است. به تازگی هم گفته که مقصر است و باید اعدامش کنند.»

زن‌کشی دوم: روستای «آخکند»

«روژین. ع» دختری ۱۷ ساله اهل روستای «آخکند» شهرستان دیواندره در استان کردستان که روز ۹ خرداد ماه جاری توسط برادرش با ضربات شدید «تبر» کشته شد. منابع محلی پس از این حادثه از دستگیری برادر این دختر نوجوان به همراه پدرش خبر دادند. یکی از فعالان اجتماعی دیواندره در مورد جزییات این حادثه وحشتناک به «اعتماد» می‌گوید: «حدود یک سال پیش روژین به همراه پسری در ماشین تصادف می‌کنند. ماجرا به گوش خانواده این دختر می‌رسد و پدرش او را از خانه بیرون می‌کند. این دختر هم این یک سال را در بهزیستی سنندج سپری می‌کند تا اینکه چند وقت پیش پدرش به آنجا می‌رود و دخترش را به خانه بازمی‌گرداند. وقتی روژین به روستای محل زندگی‌شان برمی‌گردد، حرف و حدیث‌ها شروع می‌شود. اهالی روستا، اقوام و بستگان این دختر پشت سر او می‌گفتند که خانواده‌اش بی‌غیرت هستند... تا اینکه روز حادثه برادر روژین با یک تبر کوچک، ما به کردی به این وسیله «تیرشته» می‌گوییم، خواهرش را به قتل رساند. همان روز هم برادر و پدر این دختر دستگیر شدند.»

از ابتدای سال جاری ۱۰ زن و دختر قربانی مسائل خانوادگی یا کودک همسری شده‌اند

۲۵ فروردین ۱۴۰۲: «مریم. س» زن ۳۴ ساله اهل دهستان الوند در شهرستان خوی واقع در آذربایجان غربی توسط پدر و برادرانش به دلیل اینکه عکس‌ها و فیلم‌های او توسط یک مرد در فضای مجازی منتشر شده بود به قتل رسید. پس از این اتفاق برادران و پدر او مدعی شدند که مریم خودکشی کرده است.

۲۷ فروردین ۱۴۰۲: «دنیا. ر» دختر ۱۹ ساله اهل روستای دادرفش کرمانشاه با انگیزه خانوادگی توسط یکی از اقوام‌شان به قتل رسید. هر چند برخی اهالی مدعی شدند که دنیا خودکشی کرده است.

۲۹ فروردین ۱۴۰۲: «شبنم. ن» دختر نوجوان ۱۶ ساله اهل روستای قزل بلاغ بخش سارال شهرستان دیواندره پس از گذشت یک هفته از مراسم عقدش به دلایل نامشخصی به زندگی خود پایان داد.

۹ اردیبهشت ۱۴۰۲: زنی ۳۴ ساله در محله جهانگیری شهرستان اراک با انگیزه خانوادگی توسط همسرش با ضربات چاقو به قتل رسید. در این ماجرا خواهرزاده مقتول نیز به قتل رسید.

۹ اردیبهشت ۱۴۰۲: «شیروان. ه» زن ۲۴ ساله اهل صفاییه شهرستان خوی با انگیزه خانوادگی به دست پدرش به قتل رسید. در جریان این حادثه پسرعموی شیروان نیز به دلیل ارتباطی که با شیروان داشت، کشته شد.

۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۲: «غزال. م» اهل روستای راژان از توابع ارومیه توسط همسر سابق خود مورد اصابت گلوله قرار گرفت و به قتل رسید.

۸ خرداد ۱۴۰۲: «پرستو. ش» ۱۸ ساله، ساکن روستای میرکی در شهرستان دهگلان واقع در استان کردستان پس از ضرب و شتم شدید از سوی همسرش به دلایلی نامشخص حلق‌آویز و به قتل رسید.

۹ خرداد ۱۴۰۲: «روژین. ع» دختری ۱۷ ساله اهل روستای «آخکند» شهرستان دیواندره در استان کردستان با انگیزه خانوادگی توسط برادرش با تبر کشته شد.

۱۱ خرداد ۱۴۰۲: «شکیلا. غ» ۱۵ ساله اهل کرمانشاه به دلیل فشار‌های خانواده در جهت ازدواج اجباری دست به خودکشی زد.

۱۳ خرداد ۱۴۰۲: دختری ۳۸ ساله اهل ایلام توسط پدرش به دلیل اختلافات خانوادگی با ضربات آجر به قتل رساند.

  • 9
  • 1
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مهران احمدی بیوگرافی مهران احمدی؛ بازیگر حرفه سینما تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۹ اسفند ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان، مدیر تولید، برنامه ریز

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی بازیگری از دانشگاه هنر و معماری تهران

ادامه
سراج قمری زندگینامه سراج قمری، شاعر هجو گوی سده شش و هفت

شهرت: سراج قمری، قمری آملی

دوران زندگی: سده ششم و هفتم قمری

محل تولد: خوارزم یا گلستان

حرفه: شاعر پارسی گو

آثار: دیوان اشعار سراج قمری

وفات: ۶۲۵ قمری

ادامه
زندگینامه کیان ایرانی زندگینامه دلیر ایرانی؛ کیان و نقش او در قیام مختار

از فعالیت ها و سوابق کیان ایرانی قبل از قیام مختار اطلاعاتی در دسترس نیست البته بعد از اضافه شدن به لشکر مختار از جمله افراد تاثیرگذار و بسیار مهم وقایع قیام شناخته شد. 

در سال ۶۶ قمری مختار با هدف گرفتن انقام از عاملان واقعه کربلا و شکست قاتلان امام حسین در کوفه، کیان ایرانی را به عنوان حرس به عبارتی رئیس نگهبانان خود انتخاب کرد. 

اعتماد و اطمینان مختار به کیان به قدری بود که ریاست انتظامات کوفه و فرماندهی شرطه های کوفه به وی سپرده شد. اموال بسیاری از افراد حین برخورد با جنایتکاران کربلا با فرمان مختار مصادره شد. کیان این موال را بین ایرانیان مسلمانی که عملیات را به عهده داشتند، تقسیم کرد. این موضوع از جمله خدمات بسیار مهمی بود که کیان نسبت به حکومت مختار انجام داد.

کیان ایرانی در جریان دستگیری و هلاکت جنایتکاران کربلا، همچنین اشراف جائن کوفه نقش اصلی را برعهده داشت به طوریکه جنایتکاران اصلی کربلا بعد از شنیدن نام ایشان به وحشت می افتادند. 

ادامه
رسول خطیبی بیوگرافی رسول خطیبی + تصاویر

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
گیتی قاسمی بیوگرافی گیتی قاسمی بازیگر خوش سابقه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۶ آذر ۱۳۵۵

محل تولد: ملایر، همدان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ویلهلم رونتگن بیوگرافی ویلهلم رونتگن دانشمند تاثیرگذار صنعت پزشکی

تاریخ تولد: ۲۷ مارس ۱۸۴۵

محل تولد: رمشاید، پادشاهی پروس، کنفدراسیون آلمان

ملیت: آلمانی

حرفه: دانشمند

محل تحصیل: مؤسسه فناوری فدرال زوریخدانشگاه زوریخ

درگذشت: ۱۰ فوریه ۱۹۲۳

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
ویژه سرپوش