دوشنبه ۰۱ مرداد ۱۴۰۳
۱۲:۳۲ - ۱۳ خرداد ۱۳۹۷ کد خبر: ۹۷۰۳۰۳۳۷۸
جرم و جنایت

جزئیات تجاوز مردان در خمینی‌شهر به دختربچه ۵ ساله

تجاوز به دختربچه,اخبار حوادث,خبرهای حوادث,جرم و جنایت

بیشتر بخوانید:

 

دختربچه پنج ساله افغان در خمینی شهر مقابل در خانه شان در حال بازی بود که سه کارگر او را دزدیدند و به او تجاوز کردند. چند ساعت بعد پیکر نیمه جان دختربچه را در خرابه ای پیدا کردند. رضا جعفری، ريیس اورژانس اجتماعی کشور، تجاوز به دختربچه افغان در خمینی‌شهر را تايید کرد. دختربچه را از بیمارستان مرخص کرده اند و تحت نظر مسئولان اورژانس به سر می برد.

 

شفقنا گزارش داده که این دختربچه بعداز تجاوز به بیمارستان اشرفی انتقال یافته است. پلیس و مسئولان بیمارستان مانع پخش این خبرشده اند؛ حتی تلفن های همراه پدر ومادرشان را گرفتند تا نتوانند با رسانه ها ارتباط بگیرند. بهاره، پنج ساله بعد از جراحی از بیمارستان مرخص شده و حالا در خانه‌اش است.

 

یکی از اعضای خانواده این دختربچه گفته است که نیروی انتظامی اجازه انتشار خبر تجاوز به دختربچه را نمی‌دهد.

 

گزارش‌های تایید نشده‌ ای از روز چهارشنبه گذشته (۹ خرداد) به این‌سو درباره تجاوز به یک دختر مهاجر افغانستانی در خمینی شهر اصفهان در صفحات اجتماعی منتشر شد. عموی دختربچه این خبر را رسانه‌ای کرده و گفته وضعیت روحی و روانی او خوب نیست. او درباره جزيیات ماجرا چیزی نگفته اما خبر داده که مسئولان پلیس خمینی شهر وعده داده‌اند که این موضوع را به صورت جدی مورد پیگیری قرار می‌دهند و به همین خاطر، آن‌ها در شرایط کنونی حاضر به رسانه‌‌ای کردن این حادثه و جزییات آن نیستند.

 

مسعود فریادی، مسئول امور حوادث و زندانیان سفارت جمهوری اسلامی افغانستان در تهران با تایید این حادثه به خبرگزاری صدای افغان گفته است که قضیه تحت بررسی پلیس و کمیساریای سازمان ملل در امورپناهندگان قرار دارد. پلیس هنوز سه مردی را که به این دختربچه تجاوز کرده‌اند ، شناسایی نکرده است. بهمن سال گذشته نیز یک دختربچه چهار ساله در خمینی شهر مورد ضرب و شتم برادرش قرار گرفته بود. مردم این دختربچه را نجات دادند و در بیمارستان خمینی‌شهر بستری کردند اما به شدت از ناحیه پا و لگن آسیب دیده بود.

 

ناجی، معاون پیشگیری بهزیستی استان اصفهان گفته بود: بعد از اعزام کودک به شیرخوارگاه، در صورت مراجعه والدین یا بستگان وی به بهزیستی در صورت داشتن خانواده با کفایت، زهرا به خانواده‌اش بازگردانده می‌شود و در صورت عدم داشتن لیاقت و کفایت برای سرپرستی والدین، اگر بستگان درجه دو کودک، صلاحیت و امکان نگهداری از زهرا را داشته باشند، کودک به آن‌ها واگذار می‌شود و ماهیانه مبلغی برای هزینه مراقبت و نگهداری به آن ها داده می‌شود.

 

تکمیلی ۱:

عموی کودک افغان اهل خمینی شهر: کسی حال بهاره را نمی‌پرسد/ هنوز اطلاع دقیقی از روند پرونده نداریم 

محمد رضا کریمی در گفت‌وگو با ایلنا درباره این اتفاق گفت: ماجرا صبح چهار‌شنبه گذشته ۹ خرداد ۹۷ اتفاق افتاد. مدتی بود خانواده بهاره از خانه مستاجری قدیم خود به خانه جدید اثاث‌کشی کرده بودند. آن روز صبح برادرم همراه با دخترش بهاره به خانه قبلی‌شان رفت تا بعضی از وسایلی را که در آنجا مانده بود بردارد.

 

عموی بهاره در ادامه افزود: متاسفانه بهاره منتظر نماند تا کار پدرش در آنجا تمام شود و به تنهایی به سمت خانه‌شان برگشت. در راه بازگشت بود که این اتفاق شوم افتاد.

 

وی در ادامه با اشاره به اینکه یکی از همسایگان زن محل نیز آن مرد را دیده بود،گفت: آن طور که بهاره برایمان تعریف کرد مرد متجاوز ابتدا چشمان دختر را بست و به خرابه‌ای که در آن نزدیکی بود، برد تا اینکه بعد از یکی دو ساعت زنی بهاره را می‌بیند و به همسایگان برادرم تحویل می‌دهد. زن وقتی از این محل رد می‌شود دختر بچه را در وضعیت بدی می‌بیند و مردی که را سوار بر موتور در حال فرار است.

 

عموی کودک قربانی گفت: این زن، بهاره  را به همسایه‌ها می‌سپارد و آنها نیز به خانواده برادرم خبر می‌دهند. پس از این حادثه تلخ بهاره را به بیمارستان و سپس به پزشکی قانونی خمینی شهر بردیم. آنها بهاره را  معاینه کردند ولی تا امروز - یکشنبه ۱۳ خرداد ماه-  هیچ جوابی به ما نداده‌‌اند.

 

کریمی در پاسخ به این پرسش که آیا متعرض یک نفر بوده است؟ گفت: تا آنجا که بهاره تعریف می‌کند یک نفر بود. هر چند بهاره بعد از بیهوشی متوجه چیزی نشده است. البته نمی‌دانم رسانه‌ها ۳ نفر را از کجا آورده‌اند. پلیس هم که چیزی به ما نمی‌گوید. هنوز اطلاع دقیق نداریم. حتی بعضی‌ها نوشتند بهاره پایش شکسته شده در صورتی که چنین چیزی صحت ندارد. 

 

 عموی بهاره افزود: اداره بهزیستی شهرستان خمینی شهر نیز گفته مشاور جهت رسیدگی به این موضوع می‌فرستیم که تاکنون کسی نیامده است.

 

به گفته عموی این دختر، از طریق سفارت افغانستان در ایران در این خصوص گزارشی تهیه و شکایتی هم تنظیم شده است.

 

وی افزود : با وجود اینکه ما کاملا به طور قانونی در ایران زندگی می‌کنیم اما نمی‌دانم چرا هیچ کس پیگیری نمی‌کند.

 

وی ادامه داد: حال بهاره خوب نیست، دختر برادرم ۵ سال بیشتر ندارد و بچه هفتم از ۹ فرزند خانواده است. از وقتی که این حادثه تلخ برایش  پیش آمد  مدام بی‌قراری می‌کند.

 

سلیمانی مدیر کل دفتر امور اتباع خارجه استان اصفهان در این زمینه به ایلنا گفت: روند قانونی این پرونده در حال پیگیری است و مددجویان بهزیستی نیز در حال بررسی موضوع هستند.

 

رییس اورژانس اجتماعی کشور نیز به ایلنا گفت:  هنوز اطلاعات و شواهدی که تایید کننده خبر منتشر شده باشد بدست نیامده است و بررسی های اورژانس اجتماعی در این زمینه ادامه دارد.

 

رضا جعفری گفت: حسب وظیفه ذاتی، حمایت روانی _اجتماعی از کودک توسط مرکز فوریت‌های اجتماعی شهرستان مانند سایر موارد خشونت‌های خانگی در حال انجام است.

 

به گزارش ایلنا، چهارشنبه گذشته  یک کودک افغان  به نام بهاره ۵ ساله مورد تجاوز فرد یا افرادی در خمینی شهر اصفهان قرار گرفت که خبر آن دیروز در رسانه ها انعکاس یافت.

 

تکمیلی ۲:

چهره‌نگاری از مرد متجاوز به دختر افغان/ رد شایعه تجاوز گروهی به دختر خردسال

 رئیس کل دادگستری استان اصفهان اظهار داشت: دستگاه قضایی بازپرس ویژه‌ای را مامور رسیدگی به پرونده کودک آزاری دختر افغانستانی کرده است.

 

وی گفت: از تمام ظرفیت‌های نیروی انتظامی و امنیتی استان اصفهان برای شناسایی متهم استفاده خواهد شد.

 

این مقام قضایی در بخش دیگری از صحبت‌های خود ادعا‌های منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر تجاوز گروهی به این دختر خردسال را شایعه دانست.

 

رئیس کل دادگستری استان اصفهان در ادامه گفت: افرادی در این رابطه برای تحقیقات احضار و متهم چهره نگاری شده است.

 

بر اساس این گزارش, صبح چهار‌شنبه  ۹ خرداد ۹۷  دختر بچه ۵ ساله افغان در شهرستان خمینی شهر توسط مردی ربوده شد و در یک خرابه نزدیک منزل این دختر بچه مورد تجاوز جنسی قرار گرفته و رها شد. مرد متجاور بلافاصله از محل متواری و دختر بچه توسط یک رهگذر به خانواده اش تحویل داده شد.

 

ghanoondaily.ir
  • 29
  • 7
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۶۳
در انتظار بررسی: ۹۸
غیر قابل انتشار: ۱۰۰
جدیدترین
قدیمی ترین
این خبر بعدا تکذیب شد. مادر بچه را تطمیع کرده بودند که بیاد این حرفا را بزنه
همیشه و تو همه جوامع آدم بیمار و روانی پیدا میشه مادر و پدر باید مواظب بچه ها باشن اکثرا من دیدم بچه های افغانی تو کوچه خیابون بدون بزرگتر ریختن
تو کشورهایی مثل سوییس،سوئد، نیوزلند و ... منتظر ظهور امام زمان ننشستند و با اصلاح ساختار قوانین و رسیدگی و مطالعه و پژوهش و جلوگیری از فساد بخصوص در قوه قضاییهو ... امار جرم و جنایتشون را به صفر رسوندند
اعدام اولین راهه حل مسئله و چاره ی درست و منطقی برای متجاوزان جنسی نیست باید مسئولان فرهنگی و مذهبی و کشوری فکری اساسی و قانونی بسیار موثر برای پیشگیری و ریشه کن کردن زمینه های وقوع این حوادث و اتفاقات در کشور مسلمان شیعه بکنند و به دنبال کشف و پیشگیری و درمان وقوع این جنایت ها باشند و با آسان و ساده کردن ازدواج شرعی و قانونی نیاز جنسی مردم را در محیط خانواده و قانونی ارضا کنند تا جوانان و مردم به فکر ارضا شدن غیرقانونی در جامعه از طریق بچه و و زن و مرد و پسر و دختر مردم نباشند
قانون اساسی اجازه داده موارد منافی عفت دادگاهایش غیر علنی باشد. ما در ایران بر عکس عمل می کنیم. اخبار تجاوزها را در بوق و کرنا می کنیم. اما کسی نمی پرسد یک یک رییس جمهور که اول انقلاب مستاجر بود چطور حالا در خانه ۵۰ میلیاردی زندگی می کند. مردم هرگز نباید بفهمند چه بده و بستانی بین زنگنه و توتال هست. مردم هرگز نباید بفهمند چرا فقط خود رو سازهای فرانسوی به ایران دعوت می شوند. مردم ما نبلاید بفهمند در مذاکرات برجام چه گپذشت. مردم نباید بفهمند حقوق و درآمد وزرا و نمایندگان چقدر است. مرذدم نباید بدانند چطوری نمایندگان از طرح سوال صرفنظر می کنند. مردم نباید بدانند چرا خودرو سازها دست به احتکار می زنندو.. در این چیزها همه چیز باید بی سر و صدا بماند. اما خبر تجاوز باید اعلام شود! تا بین ایرانیها و مهاجران افغانستانی درگیری راه بیفتد.
خدا لعنتشون کنه ...اللهم عجل لولیک الفرج
به نظر من یه همچین مردهای متجاوز را با اره برقی تکه تکه کرد.کثافت آشغال شیطان صفت.یه همچین آدمهای اگه تا ابد توی جهنم خواهند ماند
خاک برسرمتجاوزنفهم بیشعورحرومزاده
لطفا شعورتونو حفظ کنیدوبفهمید طفل معصومی بیش نیست (بهاره)واینقدر افغانی ایرانی نکنید وقضاوت ناحق نکنیدکه خدا همین بلا را سر خود شماهم میاره
بنظرم همه این کارها به خاطر اینکه که ایران اسلامی ما رو نا امن نشون بدن ورعب ووحشت ایجاد کنن..مواطب بچه هاتون باشید خیلی...والبته باید متجاوز به اشد مجازت برسه
بنظرم همه این کارها ...
متجاوزای کسافت چطور دلشون میا ب یک بچه تجاوز کنند
فقط با ظهور امام زمان مشکلات حل میشه . برای ظهورش دعا کنید
فقط با ظهور امام زما...
تو پس دست رو دست بزار
وای برما انسانیت مرد مردانگی رفت دیگر چه مانده بر سراین ملت
خدايا انسانيت رو از ما نگير آمين
کار بسیار وحشت ناکیه ولی به یاد جنایات و تجاوزهایی که همین افغانها در کشور ما کردن ومیکنن باشین .وقتی چند کارگر افغانی به دختر ها و زنان سرزمینمان بی احترامی وتجاوز کرد. کسی اینقدر سینه چاکی نکرد .همیشه مرغ همسایه غاز
کار بسیار وحشت ناکیه...
بحث رونژادی نکن کدوم افغانی تا به حال به یک خرد سال ایرانی تجاوز کرده ازاب گل الود ماهی نگیر
کار بسیار وحشت ناکیه...
چه فرقی داره به افغانی ظلم بشه یا به ایرانی یا به آمریکایی یا به عرب.همه ی ما انسانیم. از بس گفتین افغانیا به دخترا و زنامون تجاوز کردند،مردم هم به فکر تجاوز به افغانیا،اونم دختربچه های کوچیک افتادند.چرا اینقدر نژاد پرستین؟فکر نمی کنم هیچ جای دنیا به اندازه ی ایران نژاد پرست داشته باشه. #لطفا_انسان_باشیم
چه فرقی داره به افغا...
واقعاموافقم ایرانی خیلی نژادپرستی میکنند
کار بسیار وحشت ناکیه...
با همین طرز فکر شما میرن دست به کارهای وحشتناک میزنند و در ذهن خودشون میگن این ها افغانی های هستن که قبلاً به ما بی احترامی کردن، و خواهش بفهم یک کودک پنچ ساله معصوم نه از تابعیت افغانی بودن
حروم زاده های آشغال حکمشون ادام
وای
خدا این حروم زادهای نجسو به زودی زود هلاک کنه. امین . خدایا خودت به داد مظلوم برس
خاک برسرتون
خاک توسرتون بیماران کثیف که به یه دختربچه هم رحم نمیکنید
فساد تو ایران داره غوغا می کنه! فقط بلدند مخفی کنند. دیگه مخفی کردن فایده نداره. حادثه پسر بچه ربوده شده در مشهد که اشتباهی به جای سرویس سوار ماشین دیگه میشه را بخونید . من که دو ماهه اشک می ریزم. و حالا این طفل معصوم. فقط امام زمان می تونه مشکلات را حل کنه. وقتی مواد روان گردان و مخدر مثل نقل و نبات پخشه و تا وقتی افراد نه به خاطر صلاحیت بلکه با رابطه پشت میز می نشینند مملکت ما همینه و بدتر هم میشه. فاتحه اسلام خونده شده!!
انشاالله امام زمان (عج)ظهور کنند و ادمای رذل صفت وکثیفو از جامعه پاک کنند تعجیل در ظهورش صلوات
الهم عجل لولیکالفرج
چوبه خدا صدانداره خدالعنتکونه عاملینشو
خدا
توروخدا مواظب بچه هاتون باشید.بهشون آموزش بدید که به هرکسی اعتماد نکنند.بچه هاتون رو تنهایی تو کوچه وخیابون نفرستید.تو رو خدا با بچه هاتون رفیق باشید,دوست باشید.تا میتونید بهشون محبت کنید.
توروخدا مواظب بچه ها...
بله گاملا درسته
جای تاسف داره که شرف انسانتیت و غیرت زیر پا گذاشتن خدا لعنتتون کنه بی حیاها
ای وای برما خدا رحم کنه ...انشالله خداوند این آدم هارو نابود میکنه
خدالعنت کنه
منم یه دختر بچه دارم ،با این اتفاقاتی که توی کشورمون میافته هیچ وقت آرامش ندارم،اعتماد نمیکنم اونوحتی یه ساعت دست کسی بسپارم،نه عمو نه دایی نه ... نمیزارمش یه دقیقه بیرون از خونه ازم دور بشه از صبح تاشب برنامه های تلوزیون اذان ونماز و سخنرانیهای مذهبی پخش میکنه آیا هنوز وقت تغییر عملکرد نرسیده.
دین و مذهب و ملیت مهم نیست آدم باید واقعا انسان باشه و وجدان داشته باشه خدا حیوانهای انسان نما را از رو زمین برداره
واقعا متاسفم،قلب انسان درد میاد با این خبرها،وظیفه مسئولین امنیتی هست که اون خفاش رو دستگیر کنند
ای وای بر ما.ای وای بر انسانیت...افغان و ایرانی نداره...همه یکی هستیم.گناه یک کودک معصوم چیه؟
به شماایرانیهاهم میگن مسلمان
به شماایرانیهاهم میگ...
چه ربطی داره؟؟این همه افغانی ها تو مملکت خودمون سر ایرانی ها را بریدن.افعانی و ایرانی نداره.شما هم اگه ناراحتی برو مملکت مسلمون خودتون .چرا موندی تو بلاد کفر؟!به ملیت و اقوام نیست.به انسانیته.تجاوز توی تمام دنیا هست چون انسان نما های پست همه جا هست
آخر الزمان شده...... ای خدا خودت رحم کن....
لعنت و مرگ بر همه ظالمین
خدایا هیچ ادم نامردی رو زمین نزار خدایا اونای که این کارای کثیف انجام میدن به سزای امالشون برسون خدایا دشمنان مارو نیست و نابود کن الاهی امین و ربلل المین
خدابه حال مامورین رحم کنه که از بیت المال میخورند وفقط ناظر این وقایع هستن....
خوبواسه خودشون میتازند خدا وند حق مظلوم را از ظالم میگیره
خدا همه بچه های مظلوم و بی دفاع رو در سایه الطاف خودش حفظ کنه. فقط باید به خداوند پناه ببریم آدم نمیدونه چی بگه
برمظلومیت بهاره وامثالش خون میگریم،برمظلومیت افغانی وملتش زار میزنم،اگر داستان وارونه بود آیا اتباع افغانی رو در خمینی شهر سالم و زنده میذاشتین سده ای ها؟وای بر شماادعای شیعه بودن دارید...
برمظلومیت بهاره وامث...
اینقد افغانی وارد سده شدن که شده افغانستان کسی هم اادعای ندارد اما چندساله خمینیشهر هیچ اتفاقی نیفتاد بود شهرها شما هرهفته یک گند میزنند
خدایابه حق علی آدمهای کثیف نابود کن
من هم موافق به اجرای حد الهی هستم در حدیث داریم اجرای یک حد الهی سودمندتر از چهل روز باران باریدن است مسوولان منتظر چه هستند؟
مایه ننگ است
واقعا اونکسی که اینکارارومیکنه خدابیجوابش نمیزاره خدایا به حق فرق شکافته علی جوابشویه جوری بده که تیکه پارهاشومردم جم کنن
دلیلش افزایش سطح تحریک جنسی است. مردانی که با دیدن تلگرام و زنان بی حجاب به اوج فشار جنسی می رسند زورشان را سر دختر بچه های بی دفاع خالی می کنند.
دلیلش افزایش سطح تحر...
بله اینم هست
دلیلش افزایش سطح تحر...
ای مفلوک
دلیلش افزایش سطح تحر...
آخه چه ربطی به تلگرام داره؟!!
واقعا اگر از خجالت و ناراحتی همه ایرانیها بمیرن حق دارند.چی شده که ما اینقدررررررر پست شدیم و به قهقرا رفتیم؟تو مملکتی که متجاوزین به راحتی تبرئه میشن و حتی پسرای ایرانی بهشون تجاوز میشه و توش امنیت ندارند اگه یه دختر بچه افغانی بیجاره پناهجو بهش تجاوز بشه اصیلا عجیب نیست.یه زمانی افتخار میکردیم ایرانی هستیم.الان رومون نمیشه سرمون را بالا بگیریم.چی مارا به اینجا کشوند.چمون شده
واقعا اگر از خجالت و...
خدا رو شکر از همه ملتها بهتر هستیم حداقل از احاط امنیت...با افتخار هم سرمون بالاست..ببخشی ها این همه شهید دادیم..اینها همه برا ناامن کردن کشورمون هستش که البته باید جلوش گرفته بشه با اشد مجازات
قلبم درد گرفت ای خدا داد رس بفرست
قلبم درد گرفت ای خدا...
باید چنین کسانی به سرعت سنگسار شوند
باید چنین کسانی به س...
چراپیام من نمیاد
باید چنین کسانی به س...
آره کاملاموافقم فقطسنگسار
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش