دوشنبه ۰۱ مرداد ۱۴۰۳
۱۳:۳۱ - ۱۹ خرداد ۱۳۹۷ کد خبر: ۹۷۰۳۰۴۷۹۲
رفاه و آسیب های اجتماعی

نامه پدر آتنا به خانواده بهاره؛ دختربچه قربانی تجاوز جنسی

تجاوز به دختربچه افغانی,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,آسیب های اجتماعی

۱۱ خرداد خبر تلخ کودک‌آزاری در خمینی شهر در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد. خبر اولیه حاکی از این بود كه مردی به دختر پنج‌ساله افغان که برای خرید نان از خانه بیرون رفته‌ بود، تجاوز کرده است. پس از واکنش‌های مختلف در برخی از رسانه‌ها شاهد تکذیب و تایید برخی از مسئولان بودیم.

 

در حالی که رضا جعفری، رییس اورژانس اجتماعی کشور این خبر را تایید کرد، برخی از مسئولان این شهر خبر را کذب و غیر واقعی خواندند تا جایی که سیدمحمدجواد ابطحی، نماینده مردم خمینی شهر با ارسال نامه‌ای به دکتر بندپی، رییس سازمان بهزیستی کشور، خواستار برکناری رییس اورژانس اجتماعی کشور شد. وی در توجیه این کار تایید کودک آزاری و منتشر شدن این خبر در شبکه‌های مجازی، آن را توطئه شبکه‌های معاند نظام خوانده است.

 

گفت و گو با عموي بهاره

روز حادثه چه اتفاقي افتاد؟

این اتفاق تلخ و آزاردهنده صبح روز۱۰ خرداد رخ داد. برادرم به خانه جدید نقل مکان کرده بودند و فقط چند تکه خرده اثاث باقی مانده بود. پدر بهاره می‌رود تا خانه را تمیز کند و تحویل صاحبخانه بدهد که بهاره بهانه‌گیری می‌کند که همراه پدرش برود و ای کاش نمی‌رفت. کار برادرم در خانه زمان می‌برد و بهاره بدون اینکه چیزی به پدرش بگوید به سوی خانه جدید برمی‌گردد.فاصله میان دو خانه دور نیست اما در همین میان مرد جوانی بهاره را بغل می‌کند، چشم‌ها و دهانش را می‌بندد و به خانه مخروبه‌ای در همان نزدیکی می‌برد. یکی از زن‌های همسایه این اتفاق را می‌بیند و وقتی نزدیک می‌شود، مرد جوان با حالتی مضطرب از خرابه بیرون می‌زند و سوار بر موتور سیکلت فرار می‌کند. زن همسایه بهاره را که بیهوش بوده، می‌آورد و تحویل زن برادرم می‌دهد.

 

آیا شناختی از جواني که این بلا را سر بهاره آورده، داريد؟

زن همسایه روز اول گفت آن مرد را می‌شناسد و حتی اسم او را می‌دانست و می‌گفت پسر فلانی است ولی روز بعد زد زیر همه چیز و ادعا کرد کسی را نمی‌شناسد. ما به مسئولان بهزیستی و حتی پلیس گفته‌ایم باید به این مساله رسیدگی کنند و این مرد متجاوز را محاکمه کنند ؛ وگرنه ما کاری را که بدانیم درست است، انجام خواهیم داد. فعلا پیگیر هستیم، ببینیم چه می‌شود» اما مساله‌ای که عمو، پدر و مادر بهاره از آن رنج می‌برند و از ما می‌خواهند در گزارش مان به آن بپردازیم، این است که پلیس و دستگاه قضایی هیچ تفاوتی بین این پرونده و پرونده‌های دیگر قائل نشوند و این مساله که می‌گویند این‌ها مهاجر و افغان هستند، آن‌ها را به شدت آزار می‌دهد.

 

انتظارتان از مسئولان چيست؟

ما افغانستانی باشیم یا ایرانی، چیزی از ظلمی که به این کودک شده، کم می‌کند؟ ما همه بشر هستیم یعنی اشرف مخلوقات. خانواده ما قربانی چنین جنایتی شده‌ و بعضی‌ها به جای اینکه به ما کمک کنند، تلاش می‌کنند روی این اتفاق سرپوش بگذارند. چشم انتظار این هستیم که آن فرد را پیدا کنند؛ اما اگر صبرمان لبریز شد، هر کاري از دست‌مان بر بیاید می‌کنیم. ایران یک کشور اسلامی و شیعه است. این اتفاقات برای ایران عیب است.

 

نامه پدر آتنا به خانواده بهاره

بهنام اصلانی ،پدر «آتنا» که سال گذشته دخترش قربانی نقشه سیاه مرد پارس‌آبادی قرار گرفته و به قتل رسیده بود، خطاب به خانواده بهاره نوشت:

 

به نام یکتای بی همتا

در چند روز گذشته بود که خبر ناراحت کننده تجاوز به دختر عزیزتان بهاره را شنیدم. پدر و مادر بهاره، خواهر و برادر عزیزم من، این درد بی پایان را چشیده‌ام و به این آگاه هستم که اکنون شما در چه وضعیتی هستید. خدا را گواه می‌گیرم که به همان اندازه که برای وداع تلخ دخترم، آتنا تحت تاثیر قرار گرفتم، ماجرای پیش آمده برای بهاره نیز مرا متاثر کرد.

 

می‌خواهم بدانید ملت شریف ایران همان‌قدر که به خاطر آتنای من تلخی و درد چشیدند، برای بهاره شما نیز ناراحتند، اما در این میان تفاوت مهمی وجود دارد، آتنا میان خاک آرام گرفت و نبود تا نظاره‌گر سرانجام قاتل شیطان‌صفتش باشد اما خوشبختانه بهاره شما زنده است و شانس این را دارد تا فرجام آن فرد کثیف را ببیند، بنابراین امیدوارم تا این آرزو به دل شما و او نماند.

 

و جمله آخر اینکه من به عنوان پدر آتنای ایران، به شما می‌گویم که در کنار شما ملتی ایستاده است که نگاه‌شان جدای از مرزها، نژادها و فرهنگ هاست، شما در ایران تنها نیستید..

 

با عامل آزار دختر بچه افغانستانی برخورد می‌شود

مهدی سلیمانی، مدیرکل امور اتباع و مهاجران خارجی استانداری اصفهان، ضمن ابراز تاسف از این اتفاق غم‌انگیز گفته است که با توجه به تاکیدات دادستان در چارچوب قوانین و مقررات و بدون هیچ‌گونه مسامحه و با سرعت به این پرونده تجاوز رسیدگی خواهد شد و تابعیت و ملیت متهم تاثیری در رسیدگی به پرونده ندارد.

 

وی در خصوص پرونده تجاوز به کودک پنج ساله افغانستانی اظهار کرده است که پس از وصول گزارش مبنی بر کودک آزاری دختر پنج ساله افغانستانی، از سوی فرمانداری شهرستان، مقامات قضایی، نیروی انتظامی و بهزیستی مورد پیگیری قرار گرفته و با تلاش کادر بیمارستان با تکمیل روند درمانی، بهار ه کوچولو پس از مداوا از بیمارستان ترخیص و تحویل خانواده خود شد.

 

مدیرکل امور اتباع و مهاجران خارجی استانداری اصفهان، مرجع تشخیص کودک آزاری و نوع آن را در صلاحیت پزشکی قانونی و قاضی پرونده اعلام و تاکید کرد: تا پیش از تکمیل تحقیقات توسط ضابطان قضایی هرگونه اظهار نظر در این خصوص فاقد اعتبار است و شاهد عینی تنها یک نفر را به عنوان کودک آزار مشاهده کرده و ادعای صورت‌گرفته در این زمینه صحت ندارد. تحقیقات با حفظ حرمت خانواده و همچنین خدشه دار نشدن روند شناسایی متهم با جدیت در حال انجام است.

 

وی با اشاره به حضور بالغ بر ۱۷۰ هزار نفر تبعه افغانستانی دارای مدرک قانونی اقامت در استان اصفهان گفت: سیاست جمهوری اسلامی ایران، حفظ کرامت این مهاجران و ارائه خدمات بهداشتی، درمانی، آموزشی، قضایی و انتظامی به درخواست های آنان بدون توجه به مدرک اقامتی آنان است.

 

تعیین بازپرس ویژه در پرونده کودک‌آزاری دختر افغانستانی

احمد خسروی وفا، مدیرکل دادگستری استان اصفهان نیز پیرامون پرونده دختر بچه افغانستانی گفت: دستگاه قضایی بازپرس ویژه‌ای را مامور رسیدگی به پرونده کودک‌آزاری دختر افغانستانی در شهرستان خمینی‌شهر کرده است. از تمام ظرفیت‌های نیروی انتظامی و امنیتی استان اصفهان برای شناسایی متهم استفاده خواهد شد.

 

تمام شایعاتی را که مطرح شده تکذیب می‌کنیم و دادگستری استان هیچ‌کدام از آن‌ها را تایید نمی‌کند. درحال حاضر برای رسیدگی به این پرونده، بازپرس ویژه تعیین شده و از تمام ظرفیت‌ها استفاده می‌شود تا به امید خدا نتیجه پرونده مشخص شود. در حال حاضر پرونده در مرحله تحقیقات مقدماتی است و نیروی انتظامی ورود پیدا کرده و در حال رسیدگی است.

 

واکنش‌ها در شبکه‌های اجتماعی به درخواست نماینده خمینی ‌ شهر

اما در حمایت از بهاره کوچولو، عبدالکریم حسین‌زاده، نماینده مردم نقده و اشنویه در مجلس شورای اسلامی خطاب به سید محمد جوادابطحی، نماینده مردم خمینی‌شهر چنین گفت:« مهم نیست متجاوزان به انسانیت چند نفر بودند، تجاوزشونده‌ و متجاوز اهل کجا بودند، مهم این است تجاوز به انسانیت در کشوری رخ داده که من و شما در آن مسئولیم و در آن داعیه‌ دینداری داریم. بی‌شک من و شما باید پیگیر باشیم تا حق هیچ انسانی ولو غیرایرانی تضییع نشود. همچنین محمدجواد حق‌شناس، عضو شواری شهر تهران در واکنش به نامه درخواست عزل رییس اورژانس اجتماعی کشور از سوی نماینده خمینی‌شهر در توییتر خود نوشت:« در انتظار پاسخی محکم و درخور از سوی دکتر محسن بندچی، رییس سازمان بهزیستی کشور در دفاع از همکار وظیفه‌شناس خود و تنویر فکر نماینده بی‌اطلاع نسبت به حوزه انتخابیه و وظیفه نمایندگی خواهم ماند».

 

محمود صادقی، نماینده مردم تهران در واکنش به درخواست محمدجواد ابطحی چنین نوشته است:« از نامه همکارم آقای ابطحی به رییس سازمان بهزیستی متعجب شدم. برای اطلاع از صحت چنین نامه‌ای با ایشان تماس تلفنی گرفتم که پاسخ ندادند؛ سپس آقای ابطحی با بنده تماس گرفت و ضمن تایید انتساب نامه به خود با شدت و حدت از مضمون آن دفاع کرد».رامبد جوان هم در صفحه اینستاگرام خود نوشت:«چه خبره توی این مملکت؟؟؟؟؟ سلام به همتون. آرزوى سلامتى و آرامش براى هممون مى كنم. چه خبره تو اين مملكت؟؟؟؟؟ هر روز يه خبر عجيب و غريب، هر روز نگرانى هر روز خشونت، هر روز فقر بيشتر، هر روز زنداني‌هاى بيشتر، هر روز اختلاس، هر روز دزدى، هر روز اضطراب بيشتر.

 

ما خندوانه مى‌سازيم كه اين همه فشار رو براى دقايقى، كمى كم كنيم ولى انگار بدي‌ها و پليدي‌ها هر روز بيشتر ميشن كه زور اميد كم و كمتر بشه.نامه نماينده خمينى شهر باور نكردنيه!!اين نماينده‌ها و مسئولا چى فكر ميكنن با خودشون؟؟؟ البته واقعيت اينه كه اونا از مريخ نيومدن. همين ما هستيم كه يكيمون ميشه نماينده مجلس، يكيمون ميشه متجاوز، يكيمون ميشه بچه‌اى كه بهش تجاوز شده، يكيمون ميشه مامان باباى همون بچه، يكيمون ميشه پزشك، يكيمون ميشه قاضى، يكيمون ميشه رييس جمهور، يكيمون ميشه بقال، يكيمون ميشه هنرمند، يكيمون هم ميشه مردم. بياين يه مدت سكوت كنيم و فكر كنيم.سهم خودمون رو تو اين همه بلبشو و افتضاح پيدا كنيم.كاش بلد بوديم سكوت كنيم و صادقانه به كرده و نكردمون فكر كنيم. اگه صداقت و انصافى هنوز برامون مونده باشه».

 

واکنش‌ها به نامه نماینده خمینی‌شهر: نمک بر زخم مردم پاشیدید!

رضا رشیدپور، مجری تلویزیون ایران هم در تویيتر خود نوشت:«جناب آقای ابطحی، جنابعالی از چه جایگاهی دستور برکناری صادر می‌كنيد، کاش ما هم همان جایگاه را نسبت به برخی مسئولان داشتیم».همچنین حجت الاسلام سیدزهیر مجاهد نوشته است:« دیروز برای اینکه یک خلخال از پای دخترک یهودی در حکومت اسلامی باز شد، مسئول فریاد می‌زد و مردن بابت این خبر را روا می‌دانست و امروز که نماینده حکومت اسلامی دستور توبیخ و پیگرد فریادگر مظلومیت را می‌دهد. چقدر حکومتداری فرق کرده!».

 

داوود محبی

 

ghanoondaily.ir
  • 19
  • 3
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۸
غیر قابل انتشار: ۱۰
جدیدترین
قدیمی ترین
این روزگاردرقران هم بشارت شده ازطرف خداوند زمانی خواهدرسیدکه ظلم همه جهان رافراخواهدگرفت ومردی پاک سیرت ازاسمان خواهدامدوجهان راعاری ازظلم خواهدکردبه ازن خداوندبلندمرتبه وامروزهمه جهان پرشده ازبی عدالتی
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش