جمعه ۰۸ مهر ۱۴۰۱
۱۳:۳۳ - ۳۰ تير ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۴۳۱۱۷
چهره ها در سینما و تلویزیون

شاهرخ خان؛ بازیگری که گذر زمان از جذابیت او نکاسته است

شاهرخ خان,جذابیت های شاهرخ خان
ماه‌ پیش، شاهرخ خان، بازیگر هندی ۳۰ سالگی حضور خود در سینمای هند را جشن گرفت. شارایانا بهاتاچاریا که کتابی دربارهٔ محبوبیت ماندگار این بازیگر بالیوود نوشته است توضیح می‌دهد که چرا او هنوز از بازیگران بزرگ و مطرح جهان است.

به گزارش بی بی سی، شاید چندان دشوار نباشد که با دلایل روشنفکرانه تداوم محبوبیت شاهرخ خان را در صنعت سینما توضیح داد. میلیون‌ها نفر در جهان این بازیگر را به‌قدری دوست دارند که ستایش بیش‌از‌اندازه از او بیشتر شبیه پرستش بیمار‌گونهٔ برخی شخصیت‌های مشهور جهان است.

اما چرا افرادی شیفتهٔ شاهرخ‌ خان هستند و اینطور او را می‌پرستند؟

بیشتر افراد عاشق فیلم‌های عاشقانه و پر‌سوز‌و‌گداز او هستند. شاهرخ خان همیشه نمایندهٔ بهترین‌های سینمای هند و شبه‌قارهٔ جنوب آسیا بوده است. او تصویری از منطقه‌ای با تمدنی متکثر و دیرینه و شکوفنده در پیش چشم ما می‌گسترد، او می‌تواند به خود بخندد بی‌آنکه آتش خشم تعصبات دینی از سوراخ‌های بینی‌اش زبانه کشد.

برای میلیون‌ها هندی، او نشانه و یادآور دوران رشد و شکوفایی اقتصادی این کشور است.

در دههٔ ۱۹۹۰، هم‌زمان با حضور شاهرخ خان بر پرده‌های سینما، هند توانست در عرصه‌های اقتصاد جهانی حضور پیدا کند و شهرت و محبوبیت او همراه با رشد اقتصاد ادامه پیدا کرد.

به دنبال اقدامات اصلاحی در بازار هند این کشور در بخش مخابرات و رادیو‌ و تلویزیون راه را برای سرمایه‌گذاری‌های خارجی باز کرد و اجازه داد که شبکه‌های رسانه‌ای خارجی در هند فعالیت کنند. این کانال‌های باعث تقویت و تثبیت و راه یافتن فیلم‌ها و مصاحبه‌ها و ترانه‌های شاهرخ خان به خانه‌های مردم شدند موقعیتی که هیچ بازیگری تا آن زمان به دست نیاورده بود. در ادامهٔ آزاد‌سازی اقتصاد هند، نوشیدنی‌ها و خودرو‌های جدیدی ناگهان وارد بازار هند شد و شاهرخ خان به عنوان مُبَلّغ این محصولات با آنها همراه شد.

در مورد شاهرخ خان اوج‌گیری شهاب‌آسای او از خانواده‌ای معمولی در دهلی به بازیگر سرشناس جهانی یکی از افسانه‌های محبوب موفقیت بازار و تجارت آزاد هند بود. مثال مجسم از فردی که بدون هیچ سابقه‌ و ارتباط در سینما توانست به چنین مقام و موقعیتی برسد. شهرت و محبوبیت شاهرخ خان با رشد اقتصاد افزایش پیدا کرد.

با قدرت گرفتن جناح راست مذهبی، شاهرخ خان هم‌چنان نمایندهٔ هند پیشرو و متکثر ماند، هندی که بیشتر مردم می‌خواستند آن را حفظ کنند.

منتقدان بر این باورند که نارواداری و تعصب‌ در دوران نارندرا مودی، نخست‌وزیر دولت هندوی ملی‌گرای هند افزایش پیدا کرده است و او به طور گسترده برای به‌حاشیه راندن مسلمانان در هند تلاش می‌کند.

پسر شاهرخ خان، آریان خان سال گذشته در ماجرایی مربوط به مواد‌مخدر دستگیر شد که بی‌گناه شناخته و تبرئه شد، گروهی معتقدند که هدف از این اتهام لکه‌دار کردن مشهورترین بازیگر مسلمان هند بوده است. او همیشه سخنان اندیشمندانه‌ای درباره‌ٔ تکثر و رواداری در هند می‌گوید و نسبت به همتایان خود نقش‌ شخصیت‌های مسلمان بیشتری را در فیلم‌هایش ایفا کرده است. البته هوادارانش مایل نیستند که او را فقط نمایندهٔ دین خاصی بدانند در مقابل او را شخصیتی با تدبیر، شوخ‌طبع، موفق، جذاب و سکسی می‌دانند.

شاهرخ خان,جذابیت های شاهرخ خان

در ادامهٔ گفتگو دربارهٔ حمله‌های بدخواهانهٔ جناح راست سیاسی هند علیه خانوادهٔ چند‌باوری شاهرخ خان (همسر او هندو است) یکی از هوادارانش می‌گوید: «او شخصیت سکولاری است اما در‌عین‌حال بسیار هم سکسی است».

از نکات مهم شخصیت این بازیگر به نمایش گذاشتن همهٔ شکنندگی‌های شخصیت انسان‌ها در کارهایش است.

خان به‌طور معمول نقش شخصیت‌های آسیب‌پذیر و شکننده را بازی می‌کند نقش‌هایی مانند عاشق دلشکسته، قهرمان آسیب‌دیده، همسر حساس، مسلمان آسیب‌پذیر و حتی فرد شرور و بدخواه ضعیف و شکننده. نقش‌هایی که بازی می‌کند نه با خودشان در صلح و آرامش هستند نه با محیط اطراف‌شان.

دلواپسی‌ها و تشویش‌هایی که شخصیت‌ها و نقش‌های او تصویر می‌کنند در جریان سه دهه پیشرفت پر‌ماجرای حرفه‌ای او تکوین و تکامل پیدا کرده است. بیشتر شخصیت‌ها از لحاظ عاطفی در‌هم‌شکسته‌اند و نمی‌توانند عشق را دریابند و نمی‌خواهند به جستجوی نیاز خود برای یافتن عشق برآیند.

شاهرخ خان ابر‌قهرمان فیلم‌های احساسی و پر‌سوز‌و‌گداز جنوب آسیاست. فیلم‌های او ملاک و معیاری برای همهٔ ماجرا‌های عاشقانهٔ فیلم‌های هندی است.

آمار و داده‌ها نشان می‌دهد او بیش از هر بازیگر مرد هندی دیگر نقش مقابل زنان را بازی کرده است اما عشق شخصیت‌ فیلم‌های خان فقط عشق مرسوم و معمول به زنان نیست، در فیلم‌های او شخصیت‌ها در طلب و جستجوی عشق و مهر پدران، دوستان و هموطنان خود هستند.

مردانی که او نقش آنها را بازی می‌کند با تمام وجود احساس می‌کنند از دیدگاه دیگران آسیب‌پذیرند و مدام اشک می‌ریزند و گریه می‌کنند. نظریه‌پردازان فیلم دربارهٔ بهتر گریستن شاهرخ خان نسبت به بازیگران دیگر در جهان اظهار نظر می‌کنند. چشمان اشک‌بار و سرشار از غم‌های انسانی برای او انبوه بی‌شماری از هواداران به ارمغان آورده است.

ورای صحنهٔ فیلم‌ها، مصاحبه‌های تلویزیونی و سخنرانی‌های عمومی هم نشانگر شوخ‌طبعی و خوش‌ذوقی و فروتنی اوست. بسیاری از طرفداران فرهیختهٔ او را می‌شناسم که مصاحبه‌هایش را به تماشای فیلم‌هایش ترجیح می‌دهند. شاید این گفتگو‌های رسانه‌ای بهترین چهره از او را به ‌نمایش گذاشته است، شخصیت ابر‌قهرمان لجوج و قدرتمند برخاسته از طبقهٔ متوسط.

شاهرخ خان ماهرانه از خود شخصیتی مغرور و خواستنی و باوقار ساخته است که برای همیشه می‌تواند با جلوه‌های آن ما را به دنبال خود بکشاند و هوش و ذکاوت کم‌ادعایش همراه با طنز و کنایه‌های تلخ چاشنی آن است.

شاهرخ خان که سیگار با سیگار روشن می‌کند و بی‌پروا، گستاخ، کله‌شق و شوخ‌طبع است هرگز ملال‌آور نخواهد شد. در گفتگو او ممکن است از توصیه‌هایی برای مقابله با مشکلات مالی به دوستان شروع کند و به تعریف کردن لطیفه‌هایی دربارهٔ عمری که در کار سینما گذاشته است و شوخی با وضعیت جنسی خودش برسد. در تمام گفته‌ها و لطیفه‌ها و شوخی‌هایش چه دربارهٔ خودش چه دربارهٔ دنیا همیشه مردی را می‌بینی که سخت تلاش کرده و برای هنر و توانایی خود ارزش فراوانی قائل است و از خندیدن به خودش لذت می‌برد.

در جهان واقعیت‌های بی‌رحم و خشن، تصاویر خیال‌انگیز فیلم‌های شاهرخ ‌خان در افراد احساس احترام و آسودگی بر‌می‌انگیزد و آنها را سرگرم می‌کند.

شاهرخ خان,جذابیت های شاهرخ خان

پس از وقفه‌ای طولانی این بازیگر قرار است سه فیلم برای سال ۲۰۲۳ آماده کند. هوادارانش هیجان‌زده هستند اما در‌عین‌حال نگران کارزار‌های جناح راست سیاسی در شبکه‌های اجتماعی هم هستند که تلاش می‌کنند شخصیت‌های مهم مسلمان و محصولات جدید بالیوود را بایکوت کنند.

هرچه سیاست‌ها تفرقه‌انگیزانه‌تر می‌شود هنرمندان نقش پر‌رنگ‌تری در پیوند انسان‌ها با قصه‌ها و لبخند‌ها پیدا می‌کنند.

من نمی‌توانم ۳۰ سال دیگر صبر کنم تا چنین شخصیتی پدید آید. فرهنگ در‌هم‌شکستهٔ امروز نیاز ناگزیری به شوخی‌های طعنه‌آمیز و بازوان گشاده و پذیرندهٔ او دارد.

  • 10
  • 3
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
تهماسب اول,شاه تهماسب اول,زندگینامه شاه تهماسب اول زندگینامه شاه تهماسب اول، دومین پادشاه صفوی

تاریخ تولد: ۳ اسفند ۸۹۲

محل تولد: شه آباد، اصفهان

سلطنت: ۹۳۰ تا ۹۸۴

جانشین: اسماعیل دوم

درگذشت: ۲۴ اردیبهشت ۹۵۵ خورشیدی

آرامگاه: مشهد، حرم امام رضا

ادامه
ابن رشد,زندگینامه ابن رشد,ابن رشد کیست زندگینامه ابن رشد همه‌چیزدان و فیلسوف نامدار

تاریخ تولد: سال ۵۲۰ قمری

محل تولد: قرطبه اندلس

شهرت: حفید

تالیفات: تفسیر مابعدالطبیعة؛ تلخیص الکون و الفساد؛ تلخیص کتاب الشعر؛ تلخیص کتاب العبارة و...

وفات: ۹ صفر ۵۹۵

ادامه
لادن مستوفی,بیوگرافی لادن مستوفی,عکس های لادن مستوفی بیوگرافی و عکس های لادن مستوفی و همسرش

تاریخ تولد: ۲۰ اسفند ۱۳۵۱

محل تولد: تن کابن، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۳

همسر: شهرام اسدی

ادامه
عارف غلامی,بیوگرافی عارف غلامی,عکس عارف غلامی بیوگرافی عارف غلامی فوتبالیست (+عکس)

تاریخ تولد: ۳۰ فروردین ۱۳۷۶

محل تولد: گرگان

حرفه: فوتبالیست

پست: مدافع میانی

تیم کنونی: استقلال تهران

قد: ۱۸۳ سانتی متر

ادامه
احمد سعیدی,بیوگرافی احمد سعیدی,عکس احمد سعیدی بیوگرافی و عکس های احمد سعیدی (+داستان زندگی و مهاجرتش)

تاریخ تولد: ۱۶ فروردین ۱۳۶۷

محل تولد: شیراز

حرفه: خواننده و آهنگساز

سبک: پاپ ایرانی

تحصیلات: فوق دیپلم رشته مهندسی کامپیوتر

ادامه
حمید سجادی,بیوگرافی حمید سجادی,عکس های حمید سجادی بیوگرافی حمید سجادی (+عکس)

تاریخ تولد: ۲ فروردین ۱۳۴۸

محل تولد: تهران

تحصیلات: دکترا در رشته برنامه‌ریزی

حرفه: وزیر ورزش و جوانان

حزب سیاسی: جامعه اسلامی ورزشکاران

ادامه
دقیقی طوسی,زندگینامه دقیقی طوسی,دقیقی طوسی شاعر زندگینامه دقیقی طوسی شاعر سده چهارم هجری

تاریخ تولد: پس از ۳۲۰ هجری قمری

محل تولد: توس، ایران

ملیت: ایرانی

حرفه: شاعر 

درگذشت: ۳۶۷ تا ۳۶۹ هجری قمری

ادامه
حمید فرخ نژاد,بیوگرافی حمید فرخ نژاد,عکس حمید فرخ نژاد بیوگرافی حمید فرخ نژاد ( + عکس همسر و فرزندش)

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ۱۳۴۸

محل تولد: آبادان

حرفه: کارگردان، فیلمنامه‌ نویس و بازیگر تلویزیون و سینما

تحصیلات: تحصیل کرده رشته کارگردانی تئاتر در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران

همسر: فروزان جلیلی فر

ادامه
امیررضا دلاوری,بیوگرافی امیررضا دلاوری,تصاویر امیررضا دلاوری بیوگرافی و عکس های امیررضا دلاوری

تاریخ تولد: ۱۷ مرداد ۱۳۵۵

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۷ تا کنون

مدرک تحصیلی: دیپلم علوم تجربی

همسر: الهام مرادی

ادامه
دیالوگ های معروف پرویز پرستویی,دیالوگ های ماندگار پرویز پرستویی,دیالوگ های پرویز پرستویی

دیالوگ های معروف پرویز پرستویی به یک مکالمه ی دونفره که کلام، ساختارش را تشکیل می دهد؛ دیالوگ میگویند. درواقع کلام، شخصیت های نمایش و وقایع و اتفاقات را بیان میکند. در این مطلب از سرپوش دیالوگ های معروف پرویز پرستویی آورده شده است که در ادامه می خوانیم. دیالوگ های معروف پرویز پرستویی یکی از علل جذابیت و ماندگاری فیلم‎ ها، دیالوگ های خاص و بیادماندنی آن می باشد. شاید با شنیدن نام فیلم های مورد علاقه خود، یک دیالوگ منحصر به فرد از آن در ذهن شما تداعی شود. رضا مارمولک، لباس یک روحانی را میپوشد و بدین طریق، وارد ماجراهایی می شود. این فیلم، سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه( پیمان قاسم خانی) را در بیست و دومین دوره جشنواره فیلم فجر دریافت کرده است. قسمتی از دیالوگ های ماندگار پرویز پرستویی در فیلم مارمولک > این قدر گیر نده به این جوونا، آخه بهشت که زورکی نمی شه عزیز برادر، اونقدر فشار میاری که از اونور جهنم می زنه بیرون... > خدا که فقط متعلق به آدم های خوب نیست. > اذان بده بریم دیگه، اذون گفتم حاج آقا، از کدوم؟! اذون دیگه! اهان! > من اصلاً به تو فکر نمی کنم، بچه جان خریت خودت را بگردن خدا ننداز. > شاید درهای زندان به روی شما بسته باشه، ولی درهای رحمت خداوند همیشه به روی شما باز است و اینقدر به فکر راههای دررو نباشید. دیالوگ های زیبا از پرویز پرستویی > آدم ها اگه مرام داشتن گناه نمیکردن! > اصلاً به این حرفا نیست، دل آدم باید ذاتش درست باشه. > به روحانیت جسارت نکن خصوصاً که بچه دروازه غار باشه...! > اصلاً خود خدا هم اینقدرها که میگن سختگیر نیست. > حاج آقا، شما درس خارج هم خوندین؟« نخیر...بنده تمام مدت قم بودم.» > راههای رسیدن به خدا به عدد آدم هاست! علی ایُّ حال، هیچ انسانی نیست که راه برای رسیدن به خدا نداشته باشه. > و اصلاً گور بابای قطب شمال ماستت رو بخور. > برو حالتو بکن فقط مواظب باش اسراف نکنی > تو اگر دوست می خواهی مرا اهلی کن > شاید درهای زندان به روی شما بسته باشد اما درهای رحمت خداوند همیشه به روی شما باز است ... و این قدر به فكر راههای دررو نباشید ...!! خدا كه فقط متعلق به آدم های خوب نیست خدا، خدای آدم های خلافكار هم هست فقط خود خداست كه بین بندگانش فرقی نمیگذارد او:اند ِ لطافت اند ِ بخشش اند ِ بیخیال شدن اند ِ چشم پوشی و رفاقت است ... دیالوگ های پرویز پرستویی در فیلم مارمولک گردآوری: بخش هنر وسینما سرپوش

ویژه سرپوش