دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲
۱۳:۳۳ - ۳۰ تير ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۴۳۱۱۷
چهره ها در سینما و تلویزیون

شاهرخ خان؛ بازیگری که گذر زمان از جذابیت او نکاسته است

شاهرخ خان,جذابیت های شاهرخ خان
ماه‌ پیش، شاهرخ خان، بازیگر هندی ۳۰ سالگی حضور خود در سینمای هند را جشن گرفت. شارایانا بهاتاچاریا که کتابی دربارهٔ محبوبیت ماندگار این بازیگر بالیوود نوشته است توضیح می‌دهد که چرا او هنوز از بازیگران بزرگ و مطرح جهان است.

به گزارش بی بی سی، شاید چندان دشوار نباشد که با دلایل روشنفکرانه تداوم محبوبیت شاهرخ خان را در صنعت سینما توضیح داد. میلیون‌ها نفر در جهان این بازیگر را به‌قدری دوست دارند که ستایش بیش‌از‌اندازه از او بیشتر شبیه پرستش بیمار‌گونهٔ برخی شخصیت‌های مشهور جهان است.

اما چرا افرادی شیفتهٔ شاهرخ‌ خان هستند و اینطور او را می‌پرستند؟

بیشتر افراد عاشق فیلم‌های عاشقانه و پر‌سوز‌و‌گداز او هستند. شاهرخ خان همیشه نمایندهٔ بهترین‌های سینمای هند و شبه‌قارهٔ جنوب آسیا بوده است. او تصویری از منطقه‌ای با تمدنی متکثر و دیرینه و شکوفنده در پیش چشم ما می‌گسترد، او می‌تواند به خود بخندد بی‌آنکه آتش خشم تعصبات دینی از سوراخ‌های بینی‌اش زبانه کشد.

برای میلیون‌ها هندی، او نشانه و یادآور دوران رشد و شکوفایی اقتصادی این کشور است.

در دههٔ ۱۹۹۰، هم‌زمان با حضور شاهرخ خان بر پرده‌های سینما، هند توانست در عرصه‌های اقتصاد جهانی حضور پیدا کند و شهرت و محبوبیت او همراه با رشد اقتصاد ادامه پیدا کرد.

به دنبال اقدامات اصلاحی در بازار هند این کشور در بخش مخابرات و رادیو‌ و تلویزیون راه را برای سرمایه‌گذاری‌های خارجی باز کرد و اجازه داد که شبکه‌های رسانه‌ای خارجی در هند فعالیت کنند. این کانال‌های باعث تقویت و تثبیت و راه یافتن فیلم‌ها و مصاحبه‌ها و ترانه‌های شاهرخ خان به خانه‌های مردم شدند موقعیتی که هیچ بازیگری تا آن زمان به دست نیاورده بود. در ادامهٔ آزاد‌سازی اقتصاد هند، نوشیدنی‌ها و خودرو‌های جدیدی ناگهان وارد بازار هند شد و شاهرخ خان به عنوان مُبَلّغ این محصولات با آنها همراه شد.

در مورد شاهرخ خان اوج‌گیری شهاب‌آسای او از خانواده‌ای معمولی در دهلی به بازیگر سرشناس جهانی یکی از افسانه‌های محبوب موفقیت بازار و تجارت آزاد هند بود. مثال مجسم از فردی که بدون هیچ سابقه‌ و ارتباط در سینما توانست به چنین مقام و موقعیتی برسد. شهرت و محبوبیت شاهرخ خان با رشد اقتصاد افزایش پیدا کرد.

با قدرت گرفتن جناح راست مذهبی، شاهرخ خان هم‌چنان نمایندهٔ هند پیشرو و متکثر ماند، هندی که بیشتر مردم می‌خواستند آن را حفظ کنند.

منتقدان بر این باورند که نارواداری و تعصب‌ در دوران نارندرا مودی، نخست‌وزیر دولت هندوی ملی‌گرای هند افزایش پیدا کرده است و او به طور گسترده برای به‌حاشیه راندن مسلمانان در هند تلاش می‌کند.

پسر شاهرخ خان، آریان خان سال گذشته در ماجرایی مربوط به مواد‌مخدر دستگیر شد که بی‌گناه شناخته و تبرئه شد، گروهی معتقدند که هدف از این اتهام لکه‌دار کردن مشهورترین بازیگر مسلمان هند بوده است. او همیشه سخنان اندیشمندانه‌ای درباره‌ٔ تکثر و رواداری در هند می‌گوید و نسبت به همتایان خود نقش‌ شخصیت‌های مسلمان بیشتری را در فیلم‌هایش ایفا کرده است. البته هوادارانش مایل نیستند که او را فقط نمایندهٔ دین خاصی بدانند در مقابل او را شخصیتی با تدبیر، شوخ‌طبع، موفق، جذاب و سکسی می‌دانند.

شاهرخ خان,جذابیت های شاهرخ خان

در ادامهٔ گفتگو دربارهٔ حمله‌های بدخواهانهٔ جناح راست سیاسی هند علیه خانوادهٔ چند‌باوری شاهرخ خان (همسر او هندو است) یکی از هوادارانش می‌گوید: «او شخصیت سکولاری است اما در‌عین‌حال بسیار هم سکسی است».

از نکات مهم شخصیت این بازیگر به نمایش گذاشتن همهٔ شکنندگی‌های شخصیت انسان‌ها در کارهایش است.

خان به‌طور معمول نقش شخصیت‌های آسیب‌پذیر و شکننده را بازی می‌کند نقش‌هایی مانند عاشق دلشکسته، قهرمان آسیب‌دیده، همسر حساس، مسلمان آسیب‌پذیر و حتی فرد شرور و بدخواه ضعیف و شکننده. نقش‌هایی که بازی می‌کند نه با خودشان در صلح و آرامش هستند نه با محیط اطراف‌شان.

دلواپسی‌ها و تشویش‌هایی که شخصیت‌ها و نقش‌های او تصویر می‌کنند در جریان سه دهه پیشرفت پر‌ماجرای حرفه‌ای او تکوین و تکامل پیدا کرده است. بیشتر شخصیت‌ها از لحاظ عاطفی در‌هم‌شکسته‌اند و نمی‌توانند عشق را دریابند و نمی‌خواهند به جستجوی نیاز خود برای یافتن عشق برآیند.

شاهرخ خان ابر‌قهرمان فیلم‌های احساسی و پر‌سوز‌و‌گداز جنوب آسیاست. فیلم‌های او ملاک و معیاری برای همهٔ ماجرا‌های عاشقانهٔ فیلم‌های هندی است.

آمار و داده‌ها نشان می‌دهد او بیش از هر بازیگر مرد هندی دیگر نقش مقابل زنان را بازی کرده است اما عشق شخصیت‌ فیلم‌های خان فقط عشق مرسوم و معمول به زنان نیست، در فیلم‌های او شخصیت‌ها در طلب و جستجوی عشق و مهر پدران، دوستان و هموطنان خود هستند.

مردانی که او نقش آنها را بازی می‌کند با تمام وجود احساس می‌کنند از دیدگاه دیگران آسیب‌پذیرند و مدام اشک می‌ریزند و گریه می‌کنند. نظریه‌پردازان فیلم دربارهٔ بهتر گریستن شاهرخ خان نسبت به بازیگران دیگر در جهان اظهار نظر می‌کنند. چشمان اشک‌بار و سرشار از غم‌های انسانی برای او انبوه بی‌شماری از هواداران به ارمغان آورده است.

ورای صحنهٔ فیلم‌ها، مصاحبه‌های تلویزیونی و سخنرانی‌های عمومی هم نشانگر شوخ‌طبعی و خوش‌ذوقی و فروتنی اوست. بسیاری از طرفداران فرهیختهٔ او را می‌شناسم که مصاحبه‌هایش را به تماشای فیلم‌هایش ترجیح می‌دهند. شاید این گفتگو‌های رسانه‌ای بهترین چهره از او را به ‌نمایش گذاشته است، شخصیت ابر‌قهرمان لجوج و قدرتمند برخاسته از طبقهٔ متوسط.

شاهرخ خان ماهرانه از خود شخصیتی مغرور و خواستنی و باوقار ساخته است که برای همیشه می‌تواند با جلوه‌های آن ما را به دنبال خود بکشاند و هوش و ذکاوت کم‌ادعایش همراه با طنز و کنایه‌های تلخ چاشنی آن است.

شاهرخ خان که سیگار با سیگار روشن می‌کند و بی‌پروا، گستاخ، کله‌شق و شوخ‌طبع است هرگز ملال‌آور نخواهد شد. در گفتگو او ممکن است از توصیه‌هایی برای مقابله با مشکلات مالی به دوستان شروع کند و به تعریف کردن لطیفه‌هایی دربارهٔ عمری که در کار سینما گذاشته است و شوخی با وضعیت جنسی خودش برسد. در تمام گفته‌ها و لطیفه‌ها و شوخی‌هایش چه دربارهٔ خودش چه دربارهٔ دنیا همیشه مردی را می‌بینی که سخت تلاش کرده و برای هنر و توانایی خود ارزش فراوانی قائل است و از خندیدن به خودش لذت می‌برد.

در جهان واقعیت‌های بی‌رحم و خشن، تصاویر خیال‌انگیز فیلم‌های شاهرخ ‌خان در افراد احساس احترام و آسودگی بر‌می‌انگیزد و آنها را سرگرم می‌کند.

شاهرخ خان,جذابیت های شاهرخ خان

پس از وقفه‌ای طولانی این بازیگر قرار است سه فیلم برای سال ۲۰۲۳ آماده کند. هوادارانش هیجان‌زده هستند اما در‌عین‌حال نگران کارزار‌های جناح راست سیاسی در شبکه‌های اجتماعی هم هستند که تلاش می‌کنند شخصیت‌های مهم مسلمان و محصولات جدید بالیوود را بایکوت کنند.

هرچه سیاست‌ها تفرقه‌انگیزانه‌تر می‌شود هنرمندان نقش پر‌رنگ‌تری در پیوند انسان‌ها با قصه‌ها و لبخند‌ها پیدا می‌کنند.

من نمی‌توانم ۳۰ سال دیگر صبر کنم تا چنین شخصیتی پدید آید. فرهنگ در‌هم‌شکستهٔ امروز نیاز ناگزیری به شوخی‌های طعنه‌آمیز و بازوان گشاده و پذیرندهٔ او دارد.

  • 10
  • 3
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
گوستاوو بلانکو بیوگرافی گوستاوو بلانکو بازیکن مهاجم آرژانتینی

تاریخ تولد: ۵ نوامبر ۱۹۹۱

محل تولد: مندوسا، آرژانتین

حرفه: فوتبالیست

پست: مهاجم

باشگاه کنونی: استقلال

شماره پیراهن: ۹

ادامه
جواد خواجوی بیوگرافی جواد خواجوی کمدین پرطرفدار ایرانی (+تصاویر)

چکیده بیوگرافی جواد خواجوی

نام کامل: جواد خواجوی

تاریخ تولد: ۲۴ خرداد ۱۳۷۱

محل تولد: مشهد

حرفه: کمدین، بازیگر و دوبلور

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: دانشجوی انصرافی رشته سینما

ادامه
کیم تهیونگ کیم تهیونگ از اعضای گروه محبوب BTS

تاریخ تولد: ۳۰ دسامبر ۱۹۹۵

محل تولد: دگو، کره جنوبی

حرفه: خواننده، ترانه سرا، بازیگر و مدل 

ژانر: آراندبی، نئو سول، ایندی پاپ، کی-پاپ

ساز تخصصی: آواز

آغاز فعالیت: ۲۰۱۳ تاکنون

ادامه
زندگینامه لقمان حکیم زندگینامه لقمان حکیم و روایت های قرآنی وی

دوران زندگی: دوران حضرت داوود

محل تولد: حبشه

شهرت: لقمان حکیم

محل دفن: فلسطین یا ناحیه راشدیه در شمال بغداد

زندگینامه لقمان حکیمبیوگرافی لقمان حکیم

ادامه
سروش صحت بیوگرافی سروش صحت بازیگر و مجری پرطرفدار ایرانی

تاریخ تولد: ۸ آذر ۱۳۴۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و مجری

آغاز فعالیت: ۱۳۷۶ تاکنون

تحصیلات: لیسانس آلودگی شیمیایی دریا

ادامه
عبدالقادر گیلانی زندگینامه عبدالقادر گیلانی شاعر و عارف قرن ششم

تاریخ تولد: ۱ رمضان ۴۷۱ هجری قمری

محل تولد: صومعه سرا، گیلان

محل زندگی: گیلان، بغداد

حرفه: عارف، صوفی، محدث، و شاعر

درگذشت: ۸ ربیع الاول ۵۶۱ هجری قمری

محل دفن: محله باب ‌الشیخ بغداد

ادامه
استیو جابز زندگینامه ثروتمند بزرگ استیو جابز و بنیان گذار شرکت اپل (+ تصاویر دوران جوانی)

تاریخ تولد: ۲۴ فوریه ۱۹۵۵

محل تولد: سان فرانسیسکو، کالیفرنیا

ملیت: آمریکایی

حرفه: کارآفرین، مخترع، بنیان‌گذار و مدیر ارشد اجرایی شرکت رایانه‌ای اپل

سال های فعالیت: ۱۹۷۴ تا ۲۰۱۱

درگذشت: ۵ اکتبر ۲۰۱۱ در پالو آلتو، کالیفرنیا

ادامه
پاتریک دمپسی بیوگرافی پاتریک دمپسی جذابترین مرد ۲۰۲۳

تاریخ تولد: ۱۳ ژانویه ۱۹۶۶

محل تولد: لوئیستون، مین

ملیت: آمریکایی

حرفه: بازیگر، رانندهٔ اتومبیل‌رانی

شروع فعالیت: ۱۹۸۵ تاکنون

ادامه
 محمدرضا حیاتی بیوگرافی محمدرضا حیاتی مجری اسبق صدا و سیما / حواشی زندگی وی

تاریخ تولد: ۲۷ دی ۱۳۳۴

محل تولد: آبادان

محل زندگی: تهران

حرفه: گوینده و مجری صدا و سیما 

شروع فعالیت: ۱۳۵۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس رشته علوم سیاسی

ادامه
دیالوگ ونزدی,دیالوگ سریال ونزدی,دیالوگ هایی از ونزدی

دیالوگ ونزدی ونزدی ( Wednesday) مجموعه ای تلویزیونی در ژانر کمدی، ترسناک، ماوراء طبیعی و داستان بلوغ است که بر اساس شخصیت ونزدی آدامز ساخته شده‌ است. جنا اورتگا در نقش ونزدی آدامز، یک دختر ۱۶ ساله که دارای قدرت‌های فرا حسی است. او به دلیل ایجاد شرارت در مدارس دیگر به آکادمی نِوِرمور فرستاده می‌شود. یکی از ویژگی های ونزدی این هست که به هیچ کسی اهمیت نمی دهد و نگرانی های دیگران برای او ارزشی نداره و بسیار حاضر جواب است. در ادامه این مقاله سرپوش  به معروف ترین دیالوگ های سریال ونزدی پرداخته ایم. دیالوگ معروف از ونزدی آدامز: آماتورهایی مثل شما آبروی گروگان گیری را میبرند. دیالوگ های سریال ونزدی: من فکر نمیکنم از همه بهترم، فقط اینکه از تو بهترم دیالوگ ونزدی  به دوستش: هر وقت حالم بهم خورد به تو فکر میکنم. دیالوگ هایی از ونزدی: من طوری رفتار می‌کنم که انگار مهم نیست اگر کسی من رو دوست نداشته باشه. در اعماق وجودم پنهانی از آن لذت می برم. دیالوگ هایی از ونزدی آدامز: من به انتقام باور دارم، معمولا هم خیلی گرم و با درد زیاد درستش می‌کنم. حاضرجوابی های ونزدی: دوست شما بودن باید با یک برچسب هشدار دهنده همراه باشد. دیالوگ های به یاد ماندی ونزدی آدامزی جالب ترین دیالوگ های ونزدی:  احساسات مساوی با ضعف است. دیالوگ هایی مشهور در سریال ونزدی: ونزدی دختر رویاهای شما نیست. او کابوس شماست. دیالوگ جذاب ونزدی: جالب ترین گیاهان در سایه رشد می کنند. پاسخ های ونزدی به دوستانش: من به بهشت یا جهنم اعتقاد ندارم، اما به انتقام اعتقاد دارم! دیالوگ مشهور ونزدی آدامز: هرکس کفش های پاشنه بلند را اختراع کرد، به وضوح یک شکنجه گر در کنارش بوده. دیالوگ های کاراکتر اصلی سریال ونزدی: تو دلیلی هستی که میفهمم چقدر ضروری است که هرگز خود را از دست ندهم. گردآوری: بخش هنر و سینما بیتوته

ویژه سرپوش