چهارشنبه ۱۲ بهمن ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۶۰۰۵۸

با ساز بالالایکا و انواع آن آشنا شوید

بالالایکا,بالالایکا چیست,ساز بالالایکابالالایکا کلمه‌ای آهنگین است
به نوعی ساز زهی مضرابی که از سازهای سنتی و قدیمی روسی محسوب میشود؛ بالالایکا میگویند. به طورکلی ، ماندگاری صدا در این ساز، کم است و به همین دلیل باید سریعا در هنگام اجرای ملودی نواخته شود. کاربرد این ساز برای اجرای موسیقی بومی روسیه و رقص است. در این مطلب از سرپوش با ساز بالالایکا و انواع آن بیشتر آشنا خواهید شد.

بالالایکا

جنس ساز بالالایکا از چوب می باشد. این ساز معمولاً بدنه ی مثلثی شکل بهمراه دسته بلندی دارد. این ساز دارای سه سیم و شش سیم میباشد که در سه جفت مرتب می شوند. ساز بالالایکا را می توانید از طریق تکنیک زخمه زدن با انگشت اشاره بنوازید. نام این ساز برای نخستین بار در سال ۱۶۶۸ در مستندات تاریخی و در شهر مسکو در دست نوشته های به جا مانده ثبت شده است. برخلاف تصور افرادی که میگویند بالالایکا صرفا بدنه ی مثلثی دارد؛ بهتر است بدانند که دارای اشکال دیگری نیز میباشد ، مثلا بعضی از سازهای بالالایکا به شکل بیضی یا دایره ای است اما بدنه مثلثی شکل ساز بالالایکا به عنوان رایجترین فرم بالالایکا محسوب میشود که در نقاشی ها و آثار تاریخی نمایان است.

معمولاً جنس بدنه ی مثلثی شکل بالالایکا از چوب سخت میباشد و میتواند در انواع گوناگونی ازجمله ساده یا بسیار تزئینی با منبت چوب تیره تر، نقاشی دستی و یا دارای سوراخ صوتی در وسط باشد.

انواع ساز بالالایکا

بدنه ی ساز بالالایكا مثلثی شکل است و سه سیم( گاهی اوقات ۶ سیم در سه جفت) دارد. برای نواختن سیمای بالالایكا باید از انگشتان، استفاده کرد ولی این ساز نیز با زخمه، قابل نواختن است. بالالایكا دارای انواع مختلفی از نظر اندازه از كوچك به بزرگ میباشد که عبارتند از:

> پیكولو( piccolo)

> پریما( prima)

> سكوندا( secunda)

> آلتو( alto)

> باس( bass)

> كنترباس( contrabass)

انواع ساز بالالایکا,اجزای ساز بالالایکا,ساختار ساز بالالایکاتاریخچه‌ی بالالایکا از بسیاری جهات شبیه به تاریخچه‌ی ساز بانجو آمریکایی است

بالالایکای مدرن

بالالایکای مدرن به عنوان یک ساز ترکیبی از عناصری نظیر موسیقی فولک، پاپ و هنر یا موسیقی کلاسیک تشکیل میشود و عمدتاً اموزش آن در مدارس موسیقی در هنرستان های هنرهای زیبا می باشد. ساز بالالایکا محبوبیت بسیاری در ارکسترها و گروه‌های سازهای سنتی و در میان ساکنان منطقه ی روسیه و قفقاز دارد.

ساختار ساز بالالایکا

بالالایکا دارای یک بدنه مثلثی با سه سیم میباشد که از جنس صنوبر و افرا است و به سمت دسته دارای پرده، مخروطی شده است. سیمها با اتصال به انتها بر روی خرکی کشیده شده است که شبیه خرک ویولن یا خرک فشاری می باشد. معمولاً با استفاده از انگشتان دست، این سیما را مینوازند درحالیکه نواختن سیمای فلزی با استفاده از یک زخمه چرمی می باشد. البته این ساز با تعداد سیم متفاوت، در اشکال مختلف بدنه مثلثی شکل و بیضوی و پرده های قابل جابجا شدن وجود دارد. تصور و باور برخی از افراد اینست که طراحی سه گوش این ساز، برگرفته از برش های چهارگانه ی یک کدو تنبل می باشد.

اجزای بالالایکا

از اجزای تشکیل دهنده ساز بالالایکا می توان به کاسه طنینی، شیطانک، سیم ها، دسته ساز، گوشی ها، خرک، پرده و سوراخ صدا اشاره کرد.

تکنیک های نوازندگی ساز بالالایکا

مهم ترین تکنیک برای این که ساز بالالایکا را بنوازید به این صورت است که از انگشت شست چپ بر روی نت های سیم پایینی ساز استفاده کنید. در این محل، آکوردهای ساز را می نوازند. نوازندگان در بالالایکای پریما برای نوازندگی از انگشت سبابه دست راست خود استفاده می کنند اما از یک زخمه برای نواختن بالالایکاهای بزرگتر استفاده می کنند. برخی از نوازندگان با استفاده از زخمه، سازهای کوچک را می نوازند اما در فرهنگ روسی، مرسوم نیست و بهتر است که از زخمه صرفا برای نواختن سازهای بزرگ استفاده شود.

از بزرگترین و بم ترین سازها می توان به بالالایکای باس و کنتر باس اشاره کرد. این ساز را در هنگام نواختن بر روی زمین می گذارند تا تعادلشان بیشتر حفظ شود.

ساز بالالایکا,بالالایکا,نحوه ی کوک ساز بالالایکابالالایکا دارای یک بدنه مثلثی از جنس صنوبر و افرا با سه سیم است

بالالایکای پریما، از استاندارترین و رایج ترین مدل بالالایکا به شمار می رود. این ساز به صورت « لا»،« می»،« می» کوک میشود که نحوه ی کوک پائین ترین سیم روی نت« لا» و سیم های بالایی هر دو با نت« می» میباشد. این ساز توسط نوازندگان سنتی با استفاده از یک لوله ی زیر و بمی کوک میشود درحالیکه اکثر نوازندگان این ساز برای تنظیمش از کامپیوتر یا موبایل استفاده می کنند.

سازهای بالالایکای قدیمی از این نظر با نمونه های مدرن آن تفاوت دارند که جنس تمام سیم ها در زمان گذشته از روده بوده است درحالیکه امروزه جنس یکی از سیم های ساز از فلز و جنس دو سیم دیگر از نایلون می باشد.

نحوه كوک كردن برخی از سازهای بالالایكا

- پریما:

پریما كه روی EFA كوك می شود؛ به عنوان رایج ترین نوع بالالایكا محسوب میشود ( سیمای دوم و سوم روی یك نت كوك می شوند.) گاهی اوقات گیتاریست روسی برای راحتتر نواختن بالالایكا، آنرا به سبك گیتار روی GBD( تقلیدی از سه سیم بالای گیتار روسی) كوك می کند. اگرچه این نوع كوك كردن، مورد قبول بسیاری از طرفداران بالالایكا نیست.

- سكوندا:

نحوه ی كوك بالالایكای سكوندا بر روی AAD می باشد؛ به این صورت که( اولین سیم:D در اكتاو اول) –( دومین سیم:A در اكتاو مینور) –( سومین سیم A در اكتاو مینور) تنظیم میشود. در نظر داشته باشید که سیم دوم و سوم بر روی یك نت یكسان كوك می شود.

- آلتو:

نحوه ی كوك بالالایكای آلتو بر روی EEA است؛ به این طریق که( اولین سیم:A در اكتاو مینور) –( دومین سیم:Eدر اكتاو مینور) –( سیم سوم:E در اكتاو مینور) تنظیم میشود. سیمای دوم و سوم روی زیر و بمی یكسانی كوك می شوند.

- باس و كنترباس:

معمولاً نحوه ی كوك باس و كنترباس به صورت یكسان است ولی كنترباس، بزرگتر است. معمولاً كوك شدن هر دو نوع بالالایكا بر روی EAD یعنی( اولین سیم:D در اكتاو مینور) –( دومین سیم:A در اكتاو ماژور) –( سومین سیم:E در اكتاو ماژور) است.

بالالایکای مدرن,تکنیک های نوازندگی ساز بالالایکا,عکس بالالایکابالالایکا دارای ریتم، دینامیک و لحن است

گردآوری: بخش هنر و سینما سرپوش

  • 11
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
روبرتو تورس,بیوگرافی روبروتو تورس,روبرتو تورس بازیکن فولاد خوزستان بیوگرافی روبروتو تورس، بازیکن فوتبال اسپانیایی (+ تصاویر)

زاده:۱۶ اسفند ۱۳۶۷

زادگاه:پامپلونا

ملیت:اسپانیایی

پست:هافبک هجومی

پیشه:بازیکن فوتبال

ادامه
سپیده معافی,بیوگرافی سپیده معافی,عکس سپیده معافی بیوگرافی سپیده معافی بازیگر ایرانی- آمریکایی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۸ سپتامبر ۱۹۸۵

محل تولد:رگنسبورگ، بایرن، آلمان غربی

ملیت:ایرانی- آمریکایی

شهروندی:ایالات متحده آمریکا

حرفه:بازیگر سینما و تلویزیون

ادامه
آلفرد نوبل,زندگینامه آلفرد نوبل,آلفرد برنهادر نوبل زندگینامه آلفرد برنهادر نوبل؛ مخترع دینامیت و پایه گذار جایزه نوبل

تاریخ تولد: ۲۱ اکتبر ۱۸۳۳

محل تولد: استکهلم، سوئد

حرفه: شیمی ‌شناس، مهندس، مخترع، بازرگان و نیکو کار

شناخته شده برای: اختراع دینامیت، بنیانگذار جایزه نوبل

دین: بی دین، خداناباور

درگذشت: ۱۰ دسامبر ۱۸۹۶

ادامه
علی فتح الله زاده,بیوگرافی علی فتح الله زاده,عکس های علی فتح الله زاده علی فتح الله زاده؛ محبوب ترین مدیر باشگاه استقلال

تاریخ تولد: ۱۹ دی ۱۳۳۷

محل تولد: خوی، ایران

حرفه: مدیرعامل باشگاه فوتبال استقلال تهران

شروع فعالیت: ۲۳ مهر ۱۴۰۱

تحصیلات: دکتری اقتصاد از آکادمی ملی علوم آذربایجان

ادامه
شهرام ناظری,بیوگرافی شهرام ناظری,عکس های شهرام ناظری بیوگرافی استاد شهرام ناظری؛ موسیقیدان بزرگ ایرانی

تاریخ تولد: ۲۹ بهمن ۱۳۲۸

محل تولد: کرمانشاه. ایران

حرفه: موسیقی دان، خواننده و آهنگسرا

ژانر: موسیقی اصیل ایرانی، موسیقی کُردی، موسیقی مقامی و خانقاهی ایرانی

شروع فعالیت: ۱۳۵۲ تا کنون

ادامه
سردار اسعد بختیاری,بیوگرافی سردار اسعد بختیاری,عکس سردار اسعد بختیاری زندگینامه سردار اسعد بختیاری رهبر جنبش آزادی خواهی

تاریخ تولد: ۱۲۳۶

محل تولد: منطقه چغاخور در استان چهارمحال و بختیاری

ملیت: ایرانی

حرفه: سیاستمدار

خویشاوندان مهم: صمصام‌السلطنه (برادر)، بی‌بی مریم بختیاری (خواهر)، حسین‌قلی‌خان ایلخانی (پدر)

درگذشت: ۱ آبان ۱۲۹۶

ادامه
علی ضیا,بیوگرافی علی ضیا,عکس های علی ضیا بیوگرافی سید علی ضیا؛ مجری خوب برنامه های ایرانی

تاریخ تولد: ۲۶ شهریور ۱۳۶۴

محل تولد: کاشان

حرفه: مجری برنامه های صدا و سیما و گوینده رادیو

تحصیلات: کارشناسی مکانیک طراحی جامدات از دانشگاه آزاد واحد کاشان

شروع فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

ادامه
احمد علیرضابیگی,بیوگرافی احمد علیرضابیگی,عکس های احمد علیرضابیگی بیوگرافی احمد علیرضابیگی

تاریخ تولد: ۲۲ بهمن ۱۳۴۲

محل تولد: ارومیه، ایران

حرفه: نظامی، سیاستمدار و نماینده تبریز در دو دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی

تحصیلات: دکتری امنیت ملی از دانشگاه دفاع ملی

شروع فعالیت: از اوایل انقلاب

حزب سیاسی: بدون حزب سیاسی

ادامه
سرنای ساریکایا,بیوگرافی سرنای ساریکایا,عکس های سرنای ساریکایا سرنای ساریکایا بازیگر زیبای ترکی

تاریخ تولد: ۱ جولای ۱۹۹۱

محل تولد: آنکارا، ترکیه

حرفه: بازیگر، مدل

شروع فعالیت: سال ۲۰۰۶ تا کنون

تحصیلات: مقطع دبیرستان

ادامه
 دیالوگ های ماندگار باب اسفنجی و پاتریک,دیالوگ های باب اسفنجی و پاتریک,دیالوگ های برنامه کودک باب اسفنجی و پاتریک

دیالوگ های ماندگار باب اسفنجی و پاتریک باب اسفنجی در دنیا از کارتون های قدیمی و پرطرفدار به شمار می رود. این کارتون در اواخر دهه ۹۰ برای اولین بار پخش شد که از کارتون های خاطره انگیز بچه های دهه هفتاد محسوب میشود. دیالوگ های ماندگار باب اسفنجی و پاتریک دنیای انیمیشن باب اسفنجی، از فضای جذاب و خاصی برخوردارست. هر قسمتی از این کارتون در مقایسه با قسمت های دیگرش ماجرا های متفاوتی دارد و از انواع امکانات دیداری در رساندن مفهوم خود استفاده می کند که از آن ها میتوان به نما های نزدیک اشیا و احساسات چهره، استفاده از تصاویر واقعی، امکانات صوتی مانند بهره وری از تکه های موسیقایی و عمدتاً گفتار های طولانی اشاره کرد. در ادامه این مقاله از سرپوش با انواع دیالوگ های ماندگار باب اسفنجی و پاتریک آشنا شوید: >> باب اسفنجی: من زشتم و به هیچ دردی نمیخورم پاتریک: چرا به درد می خوری... تو باعث می شی بقیه نسبت به خودشون حس بهتری داشته باشند. >> پاتریک: باب اسفنجی دوباره اومدم یخجالتو قرض بگیرم باب اسفنجی:مگه یخجال خودت چشه؟ پاتریک:هیچی خالیه! >> باب اسفنجی: این فقط یک یادآوری بی رحمانه است که من مجرد هستم و احتمالاً برای همیشه همانطور باقی خواهم ماند. آقای خرچنگ: همیشه اون چیزی که میگی اهمیت نداره؛ گاهی چیزی که نمیگی مهمه. >> باب اسفنجی: می دونی من احساس می کنم که بهتر شدم، اما یادم نمیاد که اصلاً چرا ناراحت بودم! >> باب اسفنجی: هر ظربه ای که میخورم از سادگیمه پاتریک:ساده نباش راه راه باش >> باب اسفنجی: پاتریک صدامو میشنوی ؟ پاتریک:نه اینجا خیلی تاریکه! >> ﺑﺎﺏ ﺍﺳﻔﻨﺠﯽ: ﻭﻗﺘﯽ ﻣﻦ ﻧﯿﺴﺘﻢ ﺗﻮ ﻣﻌﻤﻮﻻ ﭼﯽ ﮐﺎﺭ ﻣﯿﮑﻨﯽ؟؟؟ ﭘﺎﺗﺮﯾﮏ:ﺻﺒﺮ ﻣﯿﮑﻨﻢ ﺗﺎ ﺗﻮ ﺑﺮﮔﺮﺩﯼ! دیالوگ های ماندگار و جذاب باب اسفنجی و پاتریک >> باب اسفنجی: در چه روزی هستیم؟ ﭘﺎﺗﺮیک:امروز باب اسفنجی:ﺍﻭﻩ... ﺭﻭﺯ مورد علاقه ام! >> پاتریک: من سالها است بیدار می شم، می خورم، می خوابم و... حس می کنم به استراحت نیاز دارم! >> پاتریک: من یه دزد دریایی واقعی ام، سه هفته است حموم نرفتم. باب اسفنجی:ولی ما فقط چند ساعته که دزد دریایی شدیم. پاتریک:می دونم! >> ﭘﺎﺗﺮﯾﮏ: ﯾﻪ ﻫﻮﺍﭘﯿﻤﺎ ﺍﺯ ﺟﻨﺲ ﻃﻼ ﻣﯿﺨﺮﯾﻢ ﺑﺎﺏ ﺍﺳﻔﻨﺠﻨﯽ:ﻫﻮﺍﭘﯿﻤﺎ ﺍﺯ ﺟﻨﺲ ﻃﻼ ﻧﻤﯿﺘﻮﻧﻪ ﭘﺮﻭﺍﺯ ﮐﻨﻪ ﭘﺎﺗﺮﯾﮏ:ﻣﺎ ﺩﯾﮕﻪ ﭘﻮﻟﺪﺍﺭﯾﻢ ﻗﻮﺍﻧﯿﻦ ﻓﯿﺰﯾﮏ ﺭﻭ ﻣﺎ ﺗﺎﺛﯿﺮ ﻧﺪﺍﺭﻩ >> ﭘﺎﺗﺮﯾﮏ: ﻫﯽ ﺑﺎﺏ ﺍﺳﻔﻨﺠﯽ ﻣﯿﺪﻭﻧﯽ ﭼﯽ ﺍﺯ ﺻﺪﺗﺎ ﻓﺤﺶ ﺑﺪﺗﺮﻩ؟ ﺑﺎﺏ ﺍﺳﻔﻨﺠﯽ:ﻧﻪ ﭘﺎﺗﺮﯾﮏ، ﭼﯽ ﺍﺯ ﺻﺪﺗﺎ ﻓﻮﺵ ﺑﺪﺗﺮﻩ؟ ﭘﺎﺗﺮﯾﮏ:ﺩویستا ﻓﺤﺶ >> باب اسفنجی به پاتریک: من هیچ چیز متفاوتی در تو نمی بینم! اوه خدای من تو یک سیبل داری. دیالوگ های کوتاه باب اسفنجی و پاتریک گردآوری: بخش هنر و سینما سرپوش

ویژه سرپوش