پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۱۱۱۰۱۱۹

دکوپاژ در سینما چیست؟

دکوپاژ در سینما,دکوپاژ در سینما چیست,دکوپاژ در سینما یعنی چیبطور کلی با دو نوع دکوپاژ نظری و عملی در سینما روبرو هستیم
معنی کلمه ی دکوپاژ در سینما، مجموعه تصمیمات کارگردان مبنی بر محل قرار گرفتن دوربین، زاویه دوربین، نورپردازی، نوع حرکت و… می باشد. دکوپاژ به تصمیم برای هر صدایی که غیر از صدای بازیگران شنیده شود؛ میگویند و درواقع هر نوع فرایندی است که فیلمنامه از طریق آن به فیلم تبدیل میشود. در این مطلب از سرپوش با اصطلاح دکوپاژ در سینما آشنا خواهید شد.

دکوپاژ در سینما

یکی از وظایف بسیار مهم کارگردان، دکوپاژ، تقطیع یا برش فنی میباشد که به هرگونه تصمیم گیری در مورد محل استقرار دوربین در صحنه، اندازه ی تصویر، نوع نورپردازی، زاویه ی دوربین، تعداد تصاویر لازم برای نمایش یک موقعیت، نوع حرکت دوربین، نوع اتصال نماها به یک دیگر، هر صدایی که قرار است در صحنه شنیده شود( هر صدایی غیر از دیالوگ ها) و باقی جزئیاتی گفته میشود که مربوط به فرایند تصویری شدن فیلمنامه ( سناریو) است.

در واقع زمان انجام وظایف مذکور که به عنوان نیمی از وظایف کارگردان محسوب میشود، باید پیش از فیلم برداری باشد و نتیجه اش در فیلمنامه دکوپاژ شده مشخص باشد. گاهی اوقات کارگردان ها در زمان رسیدن به مرحله فیلم برداری، باید برخی از جزئیات تعيين شده در زمان قبل را باتوجه به شرایط، تغییر دهند ولی معمولاً بر اساس فیلم نامه دکوپاژ شده ای پیش میروند که خود تهیه کرده اند. برخی از کارگردان ها عقیده ای به دکوپاژ کردن فیلمنامه پیش از فیلم برداری ندارند بلکه بر این باورند که کارگردان در هنگام فیلم برداری، متوجه نحوه ی ساخت فیلمنامه اش مبشود. البته معمولاً روش اول، مرسوم تر و کارامدتر می باشد.

آرایش صحنه در سینما,دکوپاژ در سینما چیست,طراحی صحنه در سینمادکوپاژ در سینما یکی از وظایف بسیار مهم کارگردان است

دکوپاژ

دو نوع کارگردانی وجود دارد، اولین دسته از کارگردان ها ترجیح میدهند که به صورت عملی، دکوپاژ را اجرا کنند و در تلاشند که شمای کلی را در صحنه چیده و یا دکوپاژ کنند. در این حالت، افکار کارگردان و تماس و برقراری ارتباط با عوامل فیلم برداری از اولویت بسیاری برخوردار است. در صورت عدم تهیه ی دکوپاژ از قبل، فیلم بردار، صدابردار، نور پرداز و ... نسبت به وظیفه ی خود، سر صحنه اطلاع ندارند. بنابراین دکوپاژ، متشکل از دو نوع به شرح زیر میباشد:

> دکوپاژ عملی:

کارگردان، تصمیمات فیلم برداری را سر صحنه میگیرد.

> دکوپاژ نظری:

کارگردان، تصمیماتی را قبل از فیلم برداری میگیرد و آن ها را می نویسد و در دست عوامل قرار می دهد.

اهمیت دکوپاژ در سینما

دکوپاژ، وظیفه ی انتقال ضرباهنگ فیلم و حال و هوای آن به تماشاگر را بر عهده دارد. به عنوان مثال ، درصورتی ضرباهنگ فیلم، تند تر میشود که تقطیع بیشتر باشد، طول نماها کوتاهتر باشد و فیلم برداری از زوایای بیشتری صورت گیرد و این روش معمولاً برای القای حس ترس و هیجان به تماشاگر در فیلم های پر زد و خورد، ترسناک و جنگی، روش مناسبی محسوب میشود و یا در فیلم هایی که کارگردان، قصد همراهی تماشاگر با شخصیت اصلی را دارد و یا میخواهد که تماشاگر با چشم شخصیت اصلی به ماجرا نگاه کند، معمولاً برای بیشتر کردن این حس از برداشت های بلند و حرکت دوربین های طولانی و حتی از نمای دیدگاه استفاده می کند.

فیلم نامه دکوپاژ شده

ابتدا کارگردان، اقدام به تقسیم هر سکانس فیلمنامه به نماهای مختلف می کند( منظور هر برداشت دوربین است یعنی فاصله بین خاموش و روشن کردن دوربین). بعد از تقسیم بندی کل فیلم نامه، پلان ها به ترتیب پشت سر هم قرار می گیرند. اینک زمان نوشتن فیلم نامه دکوپاژ شده بر روی کاغذ است. صفحه برای هر پلان از پنج بخش به شرح زیر تشکیل شده است:

>> شماره سکانس و شماره پلان:

شماره سکانس و شماره پلان باید در بالای هر صفحه ی هر نما نوشته شود.

>> نوع پلان:

نوع پلان فیلمنامه دکوپاژ به صورت داخلی یا خارجی است و همچنین محل فیلم برداری و روز فیلم برداری براساس برنامه ای که برای فیلم برداری تهیه شده، می باشد. پلان ها در این برنامه به ترتیب فیلم برداری نمی شوند، بلکه پلان هایی که در یک مکان و در یک موضع رخ میدهند را برای صرفه جویی در وقت و هزینه ها، با هم می گیرند.

>> وضعیت صحنه:

وضعیت صحنه، بیانگر اتفاقات رخ داده در هر پلان میباشد که آنها را می نویسند و نوع نما( کلوزاپ، لانگ شات و ...) و نوع حرکت دوربین را در همان قسمت، با علامت های اختصاری مشخص می کنند؛ به این صورت که پس از کشیدن یک خط کسری، با استفاده از علائم اختصاری، نوع نما را در صورت و حرکت دوربین را در مخرج می نویسند.

دکوپاژ نظری,دکوپاژ سینمایی چیست,فیلم نامه دکوپاژ شدهنحوه دکوپاژ، ضرباهنگ فیلم و حال و هوای آن را به تماشاگر منتقل می‌کند

>> دیالوگ:

دیالوگ هایی که بین شخصیت ها در این نما رد و بدل میشود را در یک ستون می نویسند.

>> صداها و نوفه ها:

صداها و نوفه ها، شامل تمام صداهاییست که سر این صحنه شنیده میشود، مثلا صدای ماشین یا چکیدن قطرات آب یا رادیو و... را تعيين می کنند. همچنین میتوان یک موسیقی در این بخش، تعيين کرد که آیا در این پلان موسیقی متن باشد یا نه، ولی معمولاً چنین کاری را انجام نمی دهند و بعد از اتمام فیلم برداری درباره بخش هایی تصمیم میگیرند که باید موسیقی متن داشته باشد. به این ترتیب یک فیلمنامه دکوپاژ شده بوجود می آید.

تجربه بصری و سلیقه کارگردان

نوع دکوپاژ فیلم، سلیقه بصری و سبک تصویری کارگردان را نشان می دهد. برخی از کارگردان ها که معتقد به برداشت های بلند هستند، یعنی معتقدند که فیلم باید در عالم واقع تا حد ممکن به تجربه بصری بیننده نزدیک باشد. از این رو چنین کارگردان هایی از تقطیع نماها تا حد ممکن، خودداری می کنند. آن ها از نماهای بلند و حرکت دوربین‌های طولانی، طرفداری می کنند( این روش در بین کارگردان های اروپایی بیشتر مرسوم است ولی در نظر داشته باشید که نماهای کوتاه و قطع های سریع در بین برخی از کارگردان ها محبوبیت دارد و آن ها بر این باورند که باید تجربه بصری جدیدی را به تماشاگر ارائه داد.

حفظ تداوم فیلم

یکی از وظیفه های خطیر کارگردان این است که عملکرد او در تقطیع نماها و نوع اتصال آنها به یکدیگر و در زاویه بندی دوربین، باید بگونه ای باشد که تماشاگر، فاقد حس پرش و بریدگی باشد یا به عبارتی باید چنین حسی در او ایجاد شود که فیلم تداوم دارد، وگرنه احتمال دارد که توجه او در اثر این پرش ها از فیلم، کنده شود و به دلیل این که حواسش پرت شده، فیلم را همراهی نکند. علاوه‌براین ، عملکرد کارگردان نباید موجب خستگی چشم و ذهن تماشاگر شود. در حقیقت ، نماها نباید آنقدر کشدار و بی تحرک باشند که موجب خستگی شوند و نباید آنقدر کوتاه و سریع باشند که تماشاگر را دچار سرگیجه کنند. افراط و تفریط، صدمات بسیاری به فیلم وارد می کند.

دکوپاژ در کارگردانی سینما,دکوپاژ در سینما,تعریف دکوپاژ در سینمانوع دکوپاژ فیلم به نوعی، نشان دهنده سلیقه بصری و سبک تصویری کارگردان است

گردآوری: بخش هنر و سینما سرپوش

  • 15
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
کاظم نوربخش بیوگرافی کاظم نوربخش بازیگر کمدین ایرانی

تاریخ تولد: ۱ مهر ۱۳۵۵

محل تولد: بیجار، کردستان، ایران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم انسانی

ادامه
جیمی ولز بیوگرافی جیمی ولز نابغه پشت ویکی پدیا

تاریخ تولد: ۷ اوت ۱۹۶۶

محل تولد: هانتسویل، آلاباما، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی، بریتانیایی

حرفه: موسس بنیاد ویکی مدیا

ثروت: ۱/۵ میلیون دلار

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی

دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی شهاب حسینی یکی از بهترین بازیگران سینمای ایران است که تا به حال در آثار فاخری مانند محیا، دلشکسته، شهرزاد و... به نقش آفرینی پرداخته است. این هنرمند در هر یک از هنرنمایی های خود دیالوگ های ماندگاری دارد که در ادامه این مقاله از سرپوش قصد داریم به بخشی از آنها اشاره کنیم. بیوگرافی کوتاه از شهاب حسینی سید شهاب الدین حسینی تنکابنی در ۱۴ بهمن ۱۳۵۲ در تهران به دنیا آمد. وی اصالتا تن کابنی است و تحصیلات عالیه خود را در رشته روانشناسی از دانشگاه تهران برای مهاجرت به کانادا ناتمام گذاشت. وی در سال ۱۳۷۳ با پریچهر قنبری ازدواج کرد و حاصل این پیوند دو فرزند پسر به نام های محمد امین و امیرعلی است. فعالیت هنری شهاب حسینی با تئاتر دانشجویی و سپس، گویندگی در رادیو شروع شد. از جمله جوایز این هنرمند می توان به موارد زیر اشاره کرد: - او برای بازی در شمعی در باد (۱۳۸۲) و رستگاری در هشت و بیست دقیقه (۱۳۸۳) نامزد سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد جشنواره فیلم فجر شد.  - حسینی در سال ۱۳۸۷ با بازی در فیلم سوپر استار جایزه سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد جشنواره فیلم فجر را دریافت کرد. -  او خرس نقره‌ای بهترین بازیگر مرد جشنواره بین‌المللی فیلم برلین ۲۰۱۱ را به‌همراه گروه بازیگران فیلم جدایی نادر از سیمین کسب کرد. - او در جشنواره فیلم کن ۲۰۱۶ نیز با ایفای نقش در فیلم فروشنده توانست جایزه بهترین بازیگر مرد جشنواره فیلم کن را به خود اختصاص بدهد. دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی؛ درباره شهاب حسینی دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی فیلم سینمایی دلشکسته در نقش امیرعلی: - هر کی ریــش گـذاشت مسلمـــون نیـست، هـــرکی پیـشونیش رو داغ کـــرد، مــرد خــدا نیست. - تو همه ی اعتقادا اشتباه میشه. همیشه ام یه عده گرگن تو لباس میش! -  من بنده آن دمم که ساقی گوید یک جام دگر بگیر و من نتوانم - ما فردا میایم خواستگاری، دیگه نمی خوام خواهرم باشی می خوام نفسم باشی دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی در فیلم دلشکسته سریال شهرزاد در نقش قباد: -شهرزاد نمی دونی بدون، من با تو چیزایی پیدا کردم که هیچوقت تو زندگیم نداشتم و نمی خوام از دستش بدم. - ما همه مهره های سوخته ایم که زیر دست بزرگ آقاییم. -  آره خب عمو جان حقیقت تلخه عموجان، شنیدنش همچین یه جاهایی از وجدان آدمو جز میده. -  میرم صاف وامیستم جلوی بزرگ آقا بش میگم بزرگ آقا من، زن من، خب؟! پا به ماهه! عین ۱۰-۱۲ ماهو میخوام بمونم ور دلش چی میگی شما؟ - قباد : فقط یه سوال، خیلی دلم می خواد جوابشو بدونم، تو هنوزم دلت باهاشه؟ شهرزاد : فراموشی زمان می بره، فقط فکر می کنم اگه من به هر دری زدم، و اونی نشد که می خواستم بشه، لابد قسمت خرافه نیست، هست واقعا - موقتیه این روزا شهرزاد، می گذره. این وسط تنها چیزی که مهمه اینه که من هنوز با همه ی وجودم دوست دارم. عاشقتم - قباد : سخته واسم دوری تو اینو بفهم، چطوری اینو بهت ثابت کنم؟ شهرزاد : دیر شده، برای ثابت کردنش خیلی خیلی دیر شده … حتی ملک جوانبخت هزار و یک شبم نبودی وگرنه من کم قصه و داستان به گوش تو نخوندم. عاشق بزدل عشقو هم زایل می کنه آقای قباد دیوانسالار -قباد : این کارو باهام نکن شهرزاد. اینطوری خردم نکن. من هنوز دوستت دارم، خیلی بیشتر از قبل. همه چیو خراب نکن شهرزاد : برو قباد، پشت سرتم دیگه نگاه نکن -  من چی کار به کسی داشتم، داشتم زندگیمو می کردم. با بدبختی خودم سر و کله می زدم. اصلا روحمم خبر داشت همچین کسی تو این دنیا زندگی می کنه؟ کی نشونم داد؟ شما. بعدشم که فرستادینم تو بهشت تازه می خواستم بفهمم زندگی یعنی چی؟ تازه طعمش داشت زیر دهنم مزه مزه می کرد که یقه مو گرفتین ترپ انداختینم وسط جهنم. دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی در سریال شهرزاد سریال مدار صفر درجه در نقش حبیب پارسا: -تو را به جای همه دوست میدارم-تو را به خاطر عطر نان گرم برفی که اب میشود -برای بخشش اولین گناه-تو را برای دوست داشتن دوست میدارم-تو را به خاطر تمام کسانی که دوست نمیدارم دوست میدارم ...  - همين قدر حاليمه كه هيچ دست مساعدتي از طرف قدرتهاي استعماري داخل اين كشور دراز نشده!!الي به اينكه مقاصد سياسي و اغراض اقتصادي خاصي رو دنبال مي كردن.وام كه بهم فرصت بدن كه خودم براي زندگيم تصميم بگيرم؛خودم انتخاب كنم؛همين  - مظفر:منوببخش ...یافراموش کن! حبیب:میبخشم...ولی فراموش نمیکنم!!!  -حبيب: فقط چرا فكر مي كنيد كه سفر اعزام ممكنه منتفي بشه؟ دكتر: اين مملكت پسرجان،سرزمين گسل و زلزله و پس لرزه است!آدم از فردا روزش - این و خداوند باید جواب بده ، باید جواب این سوال رو بده ! اگه تو این دنیا هیچ جایی برای آرامش وجود نداره ؛ و اگه تمام رویاهای ما از عشق ، عدالت و آزادی فقط ی خیال بیهودس! پس چرا ما رو آفرید ؟!... -ميدوني چيه تقي جان؟من بر خلاف مرحوم پدرم،ازسياست چيز زيادي نميدونم! همين قدر حاليمه كه هيچ دست مساعدتي از طرف قدرتهاي استعماري داخل اين كشور دراز نشده!!الي به اينكه مقاصد سياسي و اغراض اقتصادي خاصي رو دنبال مي كردن.وام كه بهم فرصت بدن كه خودم براي زندگيم تصميم بگيرم؛خودم انتخاب كنم؛ همين دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی در سریال مدار صفر درجه سایر فیلم ها: -یه پایان تلخ بهتر از یه تلخی پایان ناپذیره ... (درباره الی) - میدونی برتر از عشق بی فرجام چیه؟فرجام بدون عشق... (برف روی شیروانی داغ) - من زندگی مو باختم حاج اقا منو از زندون می ترسونی؟برو از خدا بترس ... (جدای نادر از سیمین) - جنگ احساس مسولیته نه شلیکه گلوله ... (شوق پرواز) - هر چه تو اوج میگیری دنیا از دید تو بزرگتر می شود و تو از دید دنیا کوچکتر می شوی ... (شوق پرواز) - تو کویر ادم به خدا نزدیک تره چون اسمون به زمین نزدیک تره ... (پلیس جوان) - میدونی چیت حرص ادمو درمیاره؟اینکه حالت از من بده ولی حس واقعیتو بهم نمیگی خب چیه هر چی هست بیا به خودم بگو فکر میکنی چیزیمه؟فکر میکنی چون چیزیمه عرضه ندارم پس چون عرضه ندارم دیگه.....این منصفانه نیست چون من دارم سعی خودمو میکنم غلطی تا حالا نتونستم بکنم چون نمیتونم تمرکز کنم رو کاری ک باید بکنم نمیتونم تمرکز کنم چون همه ی وقتمو اون چرت وپرتا ی مزخرف و دغدغه های احمقانه پر کرده دانشکده ی مزخرف و شاگردای خنگ و... (پرسه در مه) گردآوری: بخش هنر و سینمای سرپوش

ویژه سرپوش