جمعه ۰۶ خرداد ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۶۰۰۲۰

معرفی انواع هنرهای ترسیمی و وجه مشترک آنها

انواع هنرهای ترسیمی,هنرهای ترسیمی و تجسمی,شاخه های هنرهای ترسیمیهنرهای ترسیمی به نوعی از هنرهای تجسمی گفته میشود که غیر قابل لمس است
تمامی هنرهایی که با استفاده از دست ترسیم میشوند را هنرهای ترسیمی می گویند. درواقع هنرمند در این حرفه با ابزار خاصی به ترسیم و رسم اثر هنری خود می پردازد ولی امروزه بسیاری از کارهای ترسیمی به کامپیوتر و تکنولوژی سپرده شده است.

هنرهای ترسیمی

هنر ترسیمی به هنری گفته میشود که در آن هنرمند در زوایای مختلف، خطوطی را رسم می کند و یک یا چند موضوع را به صورت دوبعدی در قالب یک تصویر( نقاشی)  یا متن( خطاطی)  به مخاطبش ارائه میدهد. درحقیقت هنرهای ترسیمی به نوعی از هنرهای تجسمی گفته میشود که( مانند مجسمه سازی) غیر قابل لمس است و صرفا جنبه ی بصری دارد. 

تمام افراد مسن و جوان از هنرهای بصری برداشت های متفاوتی دارند که از مزیت این هنر محسوب میشود و از معایب هنرهای بصری اینست که مخاطب در بعضی اوقات ، محو شکل و خطوط و رنگ می شود و از مطلب اصلی که قصد دارد به مخاطبش در اثر خود نشان دهد، دور می شود.

انواع هنرهای ترسیمی

هنرهای ترسیمی دارای انواع مختلفی نظیر نقاشی، اسکیس، خطاطی، عکاسی و موارد دیگری هستند که هر کدامیک از این شاخه ها به بخش های مختلفی تقسیم میشوند. در ادامه با انواع این هنرها اشنا شوید:

- هنرنقاشی از زیر مجموعه های هنرهای ترسیمی:

از مهم ترین و پرمخاطب ترین هنرهایی که در سالیان دراز بین تمامی هنرها، مورد توجه افراد بسیاری قرار گرفته، هنر نقاشی می باشد. هنر نقاشی به هنری گفته میشود که بر روی یک سطح، تصویر ذهنیت یا واقعه ی اتفاق افتاده را ترسیم میکنند. هنر نقاشی به اینصورتست که از رنگها برای شخصیت بخشیدن به سطحی خام بر روی سطوح استفاده میکنند. نقاشان توانسته اند در طول زندگی بشر به واسطه قدرت این هنر، مفاهیم بسیاری را به انسانها اموزش دهند. نقاشی به عبارتی دیگر به بیان تصویری مفاهیم و واقعیات زندگی گفته میشود.

هنرهای دوبعدی,عکس هنرهای ترسیمی,هنرهای ترسیمیهنرهای ترسیمی دارای انواع مختلفی نظیر نقاشی، اسکیس، خطاطی، عکاسی و موارد دیگری هستند

- هنرخطاطی از زیر مجموعه های هنرهای ترسیمی::

به هنر زیبا نوشتن، هنر خوش نویسی یا خطاطی می گویند. خوش نویس، توانایی انجام این کار بسیار زیبا و ظریف را دارد. البته که خطاطی عینا شبیه هنر است. حروف را با استفاده از این هنر بر روی کاغذ با دقت و رعایت اصولی خاص می چینند و از این طریق به جملات رقص و سما می بخشند. هدف از هنر خطاطی اینست که در کار از ارزش های زیبایی شناسی بهره گرفته شود. 

- هنراسکیس از زیر مجموعه های هنرهای ترسیمی:

هنراسکیس در بعضی از رشته های هنری به معنای طراحی سریع یا طراحی اولیه می باشد. از این رشته های هنر می توان به طراحی صنعتی،  معماری و نقاشی و حتی طراحی وب و طراحی نرم‌افزار کاربردی موبایل( بطور کلی طراحی رابط کاربری) اشاره کرد. از جزئیات در پیش طرح چشم پوشی می شود و به صورت غیر دقیق، کلیات موضوع را نشان میدهد. به این ترتیب صرفا از یک رنگ برای اجرای پیش طرح استفاده می شود. اسکیس به روش طراحی با دست در معماری گفته میشود که طرح های سریع و منحصربه‌فردی را میتوان با استفاده از هنر دست طراحی کرد. اسکیس برای ایجاد طرح های خلاقانه و ابتکاری، فرصت مناسبی را برایمان فراهم می کند که ایده ها و طرح های موردنظر را میتوان با استفاده از آن با سرعت زیاد و به آسانی طراحی کرد.

- هنرعکاسی از زیر مجموعه های هنرهای ترسیمی:

هنر ثبت وقایع در طول زمان را هنر عکاسی می گویند. با استفاده از هنر عکاسی میتوان شرایط انسانی را در هر موقعیتی به ثبت رساند و انسان را با استفاده از عکاسی در موقعیت ثبت شده قرار می دهد و درک ما از شرایط پیش آمده را باتوجه به عواطف و احساسات بروز داده شده از ما در عکس بالاتر میبرد. در واقع در هر لحظه از زمان از هنر عکاسی میتوان استفاده کرد و به عنوان تنها هنری شناخته میشود که از تصاویر متحرک برای نشان دادن وضعیت بشر به صورت دنباله دار استفاده می کند. ابتدا عکاسی در در فرانسه به وجود آمد درحالیکه هنر عکاسی امروزه، نتیجه تلاش بسیاری از افرادیست که در طول تاریخ توانسته اند به اکتشافات و اختراع هنر عکاسی بپردازند. 

هنر دو بعدی

یکی از هنرهای دوبعدی به نام هنرهای ترسیمی می باشد. برای نمایش این هنر از کاغذ، بوم و غیره استفاده میکنند. این هنر را در ابتدا با استفاده از دست و ابزارهای رایجی نظیر مداد خلق میکردند درحالیکه امروزه برای خلق این هنر از کامپیوتر و تکنولوژی نیز استفاده میکنند. هنرهای ترسیمی از هنرهای بصری به شمار میرود و موجب تحریک حس دیداری میشود. امروزه این هنر با استفاده از تکنیک هایی حالت سه بعدی به خودش می گیرد و یا به آن بافت میدهند ، به این ترتیب میتوان از آن به عنوان هنری ادراکی یاد کرد. 

عکس هنرهای ترسیمی,هنرهای ترسیمی,هنرهای تجسمیهنرهای ترسیمی از هنرهای بصری به شمار میرود و موجب تحریک حس دیداری میشود

دلایل اهمیت بالای هنرهای ترسیمی

به نوعی بنیان و خط الرسم هنرهای دیگر( مثل مجسمه سازی , معماری, شیشه گری و...)، هنرهای ترسیمی میگویند و بنابراین از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد و قلمرو کاری گسترده دارد.

تمامی ما با هنرهای ترسیمی از بچگی اشنا شده ایم و اقراق نیست که بگوییم نخستین هنری که انسان ها بدون این که اموزش ببینند با آن اشنا می شوند، همین هنر است. در رابطه با این اثر هنری بهتر است بدانید که با رابطه ی خلاقه ی دست و مغز حاصل میشود. این هنر در اثر ترسیم بر روی کاغذ، دیوار و هر صفحه ی دیگر به دست می آید. از هنرمندان ترسیمی می توان به معماران، نقاشان، طراحان اشاره کرد. این هنرمندان در هنگام ترسیم از تخیل و خلاقیت خود استفاده می کنند. البته تمام چیزهایی که ترسیم می شود را نمی توان هنرهای ترسیمی نامید. با استفاده از تعاریف و اصول زیبایی شناسی می توان تفاوت هنر و غیرهنر را مشخص کرد. نوآوری مهم ترین نکته ایست که بر ارزش هنر می افزاید.

وجه مشترک تمام هنرها

وجه تشابه هنرهای مختلف از اهمیت بسیاری برخوردار است، به این صورت که میتوان تمامی آن ها را به نام هنر شناخت. در روند شکل گیری اثر هنری، وجود عامل پر قدرت تخیل به عنوان یکی از نخستین ویژگی های مشابه میان هنرهای هفتگانه می باشد. دومین ویژگی مشترکی که در بین آثار هنری وجود دارد اینست که سرشار از عاطفه و احساسند، یعنی به آن ها عشق می ورزد و حالتی متفاوت را به خودش می گیرد.

بعدی چند معنایی و چند پهلویی برای آثار هنری در نظر گرفته شده است که از سومین وجه مشترک بین این آثار به شمار می رود.  هر کسی از این هنر، استنباط و درک خاص خود را دارد. ویژگی مشترک سوم درواقع برگرفته از نتیجه و پیامد دو ویژگی اول می باشد. درصورت دخیل شدن اثر هنری تخیل و حس در آن، باتوجه به احساس هر فرد، معنای خاصی پیدا میکند. هنر بر روح انسان، پیامدها و آثار عمیق و ماندگاری برجای میگذارد. درصورت قوی تر شدن اثر هنری، این اثر ماندگارتر و جذاب تر بنظر میرسد. 

عکس هنرهای ترسیمی,هنرهای ترسیمی,هنرهای تجسمیعکس هنرهای ترسیمی

آیا ترسیم هنر است؟

هنر را به عنوان مجموعه ای شناخته میشود که فرآیندی انسان ساخت دارد. محصول این فرایند تأثير به سزایی بر روی عواطف، احساسات و هوش انسانی دارد. در بیانی دیگر به توانایی کشف و نمایش زیبایی، هنر می گویند. هنر را از نظر تئوری به ۷ دسته تقسیم می کنند. در واقع به چیزی که ترسیم می شود هنر می گویند.

گردآوری: بخش هنر وسینما سرپوش

  • 15
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
سمیرا سیاح,بیوگرافی سمیرا سیاح,زندگینامه سمیرا سیاح بیوگرافی سمیرا سیاح بازیگر سینما و تلویزیون ایران (+ تصاویر)

متولد : ۲۴ آذر ۱۳۵۲

زادگاه: تهران

زمینه فعالیت : سینما ، تئاتر و تلویزیون

پیشه : بازیگر

مدرک تحصیلی : کارشناسی بازیگری سینما

قد : ۱۶۵ سانتیمتر

ادامه
وفات یعقوب لیث,یعقوب لیث صفار,جنبش یعقوب لیث زندگی نامه یعقوب لیث؛پادشاهی که از زبان فارسی حمایت کرد

۸۶۱ – ۸۷۹ میلادی

جانشین: عمرو لیث

زاده: ۲۲۵ قمری

۸۴۰ میلادی

روستای قرنین، سیستان

درگذشته: شوال ۲۶۵ قمری

ادامه
زندگی نامه حجت الله عبدالملکی,بیوگرافی حجت الله عبدالملکی,حجت الله عبدالملکی وزیر تعاون زندگی نامه حجت الله عبدالملکی؛وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی دولت ابراهیم رئیسی

شهر ری

ملیت: ایران

سمت : وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی

محل تحصیل: دانشگاه امام صادق

دانشگاه اصفهان

پیشه: اقتصاددان، سیاستمدار

ادامه
عکسهای مریلا زارعی,همسر مریلا زارعی,مریلا زارعی بازیگر بیورگرافی و عکس های مریلا زارعی بازیگر موفق سینمای ایران

تاریخ تولد: ۲۵ فروردین ۱۳۵۳ ‏

تهران، ایران

تحصیلات: مهندسی علوم صنایع غذایی

محل تحصیل: دانشگاه آزاد اسلامی

پیشه: بازیگر

سال‌های فعالیت: ۱۳۷۴–اکنون

ادامه
امیر جعفری,بیوگرافی امیر جعفری,تصاویر امیر جعفری بیوگرافی امیر جعفری بازیگر خانواده دوست و پرتلاش ( + تصاویر همسر و فرزندش)

تولد: ۱۰ شهریور ۱۳۵۳

تهران،ایران

ملیت: ایرانی

پیش: بازیگر

همسر: ریما رامین‌فر

مدرک تحصیلی: کارشناسی مدیریت بازرگانی از دانشگاه آزاد اسلامی اراک

ادامه
وینیسیوس جونیور,بیوگرافی وینیسیوس جونیور,زندگینامه وینیسیوس جونیور بیوگرافی وینیسیوس جونیور، جوان‌ترین گلزن ال‌کلاسیکو در سال ۲۰۲۱ (+ تصاویر)

زاده:۱۲ ژوئیهٔ ۲۰۰۰

زادگاه:برزیل

سمت:فوتبالیست

قد:۱۷۷ سانتی متر

ملیت:برزیلی

ادامه
کریم بنزما,بیوگرافی کریم بنزما,زندگینامه کریم بنزما بیوگرافی کریم بنزما مهاجم فوتبال فرانسوی (+ تصاویر خانوادگی)

متولد:۲۸ آذر ۱۳۶۶

زادگاه:فرانسه

زمینه فعالیت: ورزش فوتبال

پیشه:بازیکن فوتبال

مدرک تحصیلی:دیپلم

قد:۱۸۵ سانتیمتر

ادامه
سید رضا فاطمی امین,بیوگرافی سید رضا فاطمی امین,زندگینامه سید رضا فاطمی امین بیوگرافی سید رضا فاطمی امین، وزیر صنعت در دولت سیزدهم (+ تصاویر)

زاده:۱۳۵۳

زادگاه:شاهرود، ایران

ملیت:ایرانی

سمت:وزیر صنعت، معدن و تجارت

شروع به فعالیت:۳ شهریور ۱۴۰۰

دین:اسلام

ادامه
همسر یوسف صیادی,تصاویر یوسف صیادی,یوسف صیادی بیوگرافی یوسف صیادی بازیگر سینما و تلویزیون کشور (+ تصاویر)

زاده:۵ اسفند ۱۳۴۸

زادگاه:نازی آباد تهران

ملیت:ایرانی

پیشه:بازیگر

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
دیالوگ های ماندگار درباره عشق,دیالوگ درباره عشق,دیالوگ فیلم درباره عشق

دیالوگ های ماندگار درباره عشق باتوجه به تاثیرگذار بودن برخی از دیالوگ های فیلم و سریال ها، وقتی که آن ها را تماشا میکنید در ذهنتان ثبت میشود. خیلی از افراد، این دیالوگ ها ماندگار را برای بیان احساسات و ابراز علاقه به مخاطب خاصشان بکار میبرند. دیالوگ های ماندگار درباره عشق با دیالوگ های عاشقانه در فیلم ها و سریال ها میتوانید حرف دل و حس خود را به مخاطب خود بیان کنید. این دیالوگ های عاشقانه نشان دهنده احساسات شما هستند و میتوانید در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید. >> دیالوگ های ماندگار عاشقانه: ویل: یه چیزیو میدونی کلارک؟ تو تنها دلیلی هستی که صبح به خاطرش از خواب بیدار میشم. ( من پیش از تو) >> دیالوگ های جذاب و عاشقانه: من نمی خوام که اون توی قلبم باشه، من می خوام این جا کنارم باشه ( فیلم فرنکن وینی) >> دیالوگ های تایتانیک: رز: من هیچ عکسی ازش ندارم، اما او تا ابد توی ذهن من میمونه. ( تایتانیک) >> دیالوگ های عاشقانه طولانی: هیچوقت از ازدواجت پشیمون شدی؟ نه، نه، من عاشق فرانسیس هستم. الان بیشتر از قبل من پشیمون شدم، قبل از این که بدونم خودم کی هستم یه یک نفر متعهد شدم! ( سریال خانه پوشالی) >> دیالوگ ماندگار عاشقانه: ای کاش میشد همه چیز روی زمین رو با تـو تجربه می کردم. ( فیلم گتسبی بزرگ) >> دیالوگ های عاشقانه و غمگین: حامد بهداد: وقتی نیستی، یجوریه انگار هستی. وقتی هستی، انگار هیچ کس نیست…! ( پرتقال خونی) >> دیالوگ های عاشقانه خارجی: والتر وایت:ما همیشه از چراغ سبز خوشحال میشیم ولی یه وقتایی هم هست که دعا میکنیم همه چراغا قرمز باشن تا چند ثانیه بیشتر کنار اونایی که دوسشون داریم باشیم... دیالوگ های ماندگار عاشقانه >> دیالوگ های عاشقانه سریال شهرزاد: بیا، اینو( مرغ آمین) دوباره به من بده، بیا این لحظه رو وصل کنیم به همزادش تو گذشته دور، انگار هیچ کابوسی این وسط نبوده، بیا برگردیم به نقطه صفر، انگار برگشتیم به همون روزا، نه خسته ایم، نه پیر، نه اینهمه زخمی سریال شهرزاد >> دیالوگ های عاشقانه بلند: رضا( خسرو شکیبایی): فرید، بابا عشق اون نیست که وقتی دیدیش دلت بلرزه، عشق اونه که وقتی نمیبینیش دلت میخواد کَنده شه… ( خانه سبز) >> دیالوگ های ماندگار سینمای جهان: بابک حمیدیان:یه چیزی بگو ترسم بریزه… باران کوثری:میمیرم برات… بغض  >> دیالوگ های عاشقانه زیبا و ماندگار فیلم ها: خسرو شکیبایی: این زن… این زن سهم منه، حق منه، عشق منه، طلاق نمیدم. ( هامون) >> دیالوگ های دونفره: مایک:تو یه روانی هستی و من عاشقتم … اَبی:من روانی نیستم مایک:من الان بهت گفتم عاشقتم ولی تو فقط واژه روانیُ شنیدی، این نشونه آدمای روانیه! دیالوگ فیلم حقیقت زشت >> دیالوگ های کوتاه عاشقانه: ای کاش میشد همه چیز روی زمین رو با تـو تجربه می کردم. ( فیلم گتسبی بزرگ) >> دیالوگ های عاشقانه خاص: همه ما در لحظات تنهایی، لحظات دلتنگی، خستگی، نا امیدی، افسردگی؛ نیاز داریم تا یک نفر عاشقمون باشه…! و تو منو داری… ( سریال گمشدگان) >> دیالوگ های عاشقانه ایرانی: خسرو شکیبایی: عاشق ها آدمای متوسطی هستن که با تعریف کردن از هم خودشونو بزرگ میکنن. ( حکم) دیالوگ های زیبا و ماندگار درباره عشق گردآوری: بخش هنر و سینما سرپوش

ویژه سرپوش