پنجشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۵۰۰۶۱

هنگ درام چیست؟ (+ تاریخچه)

هنگ درام,هنگ درام چیست,ساز هنگ درام چیستصدای هنگ درام، آرامش بخش و خاص
از موفق ترین سازهای ابداعی هزاره ی جدید می توان به ساز هنگ درام اشاره کرد؛ این ساز در میان مردم به تازگی معروف شده است و محبوبیت زیادی در بین معلمان یوگا و درمانگران موسیقی پیدا کرده است و امروزه در جلسات مدیتیشن از آن استفاده میکنند. در این مطلب از سرپوش بیشتر با این ساز آشنا می شوید با ما همراه باشید.

هنگ درام

به نوعی ساز کوبه ای در طبقه ی خودصداها( ایدیوفون)، هنگ درام، هندپن یا ساز هنگدرام می گویند. صدایی که در سازهای ایدیوفون تولید میشود از طریق ارتعاش بدنه ی ساز است. درواقع تولید صدای این گروه از سازها از طریق ارتعاش سیم و یا دمیدن هوا نیست بلکه از طریق مواردی همچون بدنه ی ساز و با ضربه زدن، مالش دادن، کشیدن و یا لرزاندن قطعات ساز می باشد.

ساختار ساز هنگ درام

هنگ از دو صفحه ی گرد و قوس دار جدا به وجود آمده است که ساختار آن به سپر مورد استفاده در جنگ های قدیم، شباهت دارد. این دو صفحه با قرار گرفتن بر روی هم باعث ایجاد یک بشقاب پرنده ی فضایی میشوند. Ding، نام صفحه ی رویی یا قوس بالایی میباشد درحالیکه Gu، نام صفحه ی پایینی میباشد که در وسطش یک سوراخ بزرگ وجود دارد.

سطح Ding از ۷ یا ۸ فرورفتگی( دیمپل Dimple) برخوردارست که تحت عنوان مناطق صوتی هنگ شناخته میشود. تولید نت های مختلف، از وظایف این فرو رفتگی ها میباشد که دور تا دور سطح را فرا گرفته اند. به مرکز این سطح، دینگ می گویند. هر منطقه صوتی، قادر به تولید نت هارمونیک بیشتری است.

سطح هنگ درام تقریباً ۵۲ سانتیمتر ، قطر و ۲۴ سانتیمتر ، ارتفاع دارد. گاز نیتروژن باعث اتصال دو سطح ding و Gu به یکدیگر می شوند. به چنین روشی در فلزکاری، Nitriding می گویند.

برخی از اصول فیزیکی که در طراحی ساز Steelpan استفاده شده است؛ در شکل دهی این ساز، مورد استفاده قرار گرفته است. ویژگی های این ساز، منحصر به فرد است. ترکیب صداهای منحصر به فردی در هنگ، قابل شنیدن است که با انگشتان دست، نوازندگی آن صورت می گیرد. این ساز با ۵۲سانتی متر قطر و ۲۴سانتی متر ارتفاع، پیوسته در حال تکامل است؛ نسخه های دیگری از این نوع ساز در سال های ۲۰۰۳، ۲۰۰۵، ۲۰۰۶، ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ ساخته شد؛ به همین خاطر، سازهایی با اختلاف نوسانات صدا به وجود آمد و در برخی از اجراها به واسطه ی تغيير کیفیت صدا در سازهای مختلف، از دو مدل ساز گوناگون استفاده می شود.

ساز هنگ درام چیست,موسیقی هنگ درام,تاریخچه هنگ درامدلیل صدای زیبای این ساز، داشتن هارمونیک های فراوانی است که در تک تک نت های آن وجود دارد

تاریخچه و معرفی اولیه هنگ درام

یکی از سازهای کوبه ای- ملودیک به نام هنگ درام یا هندپن می باشد. این نوع ساز در ابتدا به سفینه های فضایی در فیلم های تخیلی و یا سپرهای جنگی دوران باستان، شباهت داشت. جنس این ساز که از فلز میباشد ؛متشکل از دوصفحه بیضی شکل است که به هم دیگر به صورت قرینه به هم چسبیده اند.

با اینکه ایده اولیه ساخت سازهایی مشابه هنگ درام ریشه قدیمی تری دارند ولی در سال ۲۰۰۰ به رونمایی از نخستین هنگ درام پرداختند. نخستین مخترعان این ساز به نام های فلیکس روهنر و سابینا شارر بودند که نامشان ثبت شده است.

فلیکس و سابینا در اوایل دوره ی ساخت هنگ درام، سیاستی را به منظور حفظ اصالت این ساز منحصر به فرد در نظر گرفتند که مشتریان بالقوه ای بر اساس آن قصد خرید این ساز را داشتند، به همین خاطر با ارائه ی نامه ای دست نویس، دلیل نیاز خود برای خرید این ساز را شرح میدادند.

علت گرانی هنگ درام

یکی از سازهای گران، هنگ درام میباشد که تعداد کم سازندگان آن در سرتاسر دنیا و سخت و زمان بر بودن پروسه ساخت این ساز، از دلایل گرانی آن به شمار می رود. امروزه این ساز در میان قشر جوان در سرتاسر دنیا، بسیار محبوب شده است اما شاید کل سازندگان آن چند صد نفر باشند. تولید هنگ درام ها در کارگاه به صورت دست ساز است. برای این که فلز و آلیاژ مناسب برای ساخت این ساز را انتخاب کنید و همچنین برای فرم دادن آن، باید ساعت ها و روزها وقت بگذارید.

یکی از مراحل سخت فرآیند تولید هنگ درام، رسیدن به نت ها با کوک درست میباشد که برای انجام آن به دستگاه مخصوص یا چکش کاری نیاز دارید. یکی از پروژه های زمان بر اینست که بخواهید با دقت، مهارت و امکانات زیادی، هنگ درام بسازید تا ساز به صدای اصلی اش برسد و نت های آن بدرستی ادا شود.

تعداد نت ها در ساز هنگ درام

صفحه بالایی در ورژن های نرمال ساز هنگ درام، یک نت دینگ دارد درحالیکه روی بدنه قوس بالایی، ۷ نت دیگر میباشد ولی امروزه سازندگان، در تعداد نت ها روی بدنه تغییراتی ایجاد کرده اند و آن ها را به ۱۳ رسانده اند. بالا رفتن تعداد نت ها قابلیت مثبتی برای نوازندگان هنگ به شمار میرود ولی نت های هنگ درام به دلیل محدودیت فضای روی ساز، زیر تر و به اکتاوهای بالاتر هدایت میشود.

نحوه هنگ درام نوازی

نوازنده برای نواختن هنگ درام، از انگشتان دستش استفاده می کند و این ساز را روی پایش می گذارد و درواقع برای نواختن این ساز به ابزار اضافه ای نیاز ندارد. صدای این ساز، از نظر اکثر ساز شناسان حرفه ای به ساز هارپ شباهت دارد. Ding نام قسمت بالایی هنگ درام است و صدایی شبیه به ساز چنگ براساس نوع نواختنش می دهد. نُت ها در این ساز از پائین به بالا در یک الگوی متقاطع در دایره تُن قرار گرفته اند تا نوازنده بتواند با جهت گیری خواستی، نُت را با استفاده از ضربه زدن به واسطه دست چپ و راست به سادگی اجرا کند. ساز هنگ درام به اینصورتست که هر بخشی از آن رنگ بندی صدایی متعددی در مرکز گنبدی شکل آن دارد.

علت گرانی هنگ درام,هنگ درام چیست,ساختار ساز هنگ درامکوک هنگ درام ثابت است

یک دهانه گرد در قسمت پایینی هنگ درام وجود دارد که به آنGu می گویند و رزونانس زیبایی را همراه با هوای داخل حفره ایجاد می کند. شما میتوانید در مدل های نسل اول یا دم هنگ درام، به لبه سوراخ در سمت( Gu) ضربه بزنید و نُت بلندی را با ماندگاری بیشتر بوجود آورید. در واقع برای نواختن نُت های باس از این بخش ساز هنگ درام استفاده می کنند.

نکات مهم برای نگه داری هنگ درام

وقتی که هنگ درام را خریدید؛ نحوه ی برخورد شما با ساز، مهم است. با این که هنگ درام از فلز سخت، ساخته شده است ولی بهتر است بدانید که رینگ های ساز یا همان فرورفتگی و برجستگی های صفحه رویی، اسیب می بینند. از این رو ضربه شدید و محکم، باعث خارج شدن نت های آن از کوک شود. در ضمن اگر بر روی بدنه ساز با انگشتر و دستنبد، کار کنید؛ دچار خط و خش می شود و زیبایی ساز از بین می رود.

علاوه بر این هنگ درام به مرور زمان دربرابر گرما و سرمای شدید از کوک خارج میشود یا اگر در رطوبت زیاد قرار گیرد؛ دچار اسیب میشود که به متریال ساز، شرایط محیطی شما و نحوه نگهداری آن بستگی دارد.

معروف ترین نوازنده ی هنگ درام

از نوازنده های معروف هنگ درام در جهان می توان به دنیل ویپلسِ اشاره کرد که شروع کار موسیقی او همزمان با ساز گیتار، گیتار الکتریک و ساز های ضربی کوچک بود. دنیل ویپلسِ در سال ۲۰۰۶ میلادی برای نخستین بار با هنگ درام و نحوه ی نواختن آن آشنایی پیدا کرد. این نوازنده برای هنگ درام، قطعه های زیادی ساخته و در کنسرت های زیادی شرکت کرده است.

معروف ترین نوازنده ی هنگ درام,تاریخچه هنگ درام,علت گرانی هنگ درامساز هنگ‌درام از خانواده سازهای کوبه‌ای و ملودیک می باشد

گردآوری: بخش هنر و سینما سرپوش

  • 10
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
افسانه بایگان,بیوگرافی افسانه بایگان,عکس افسانه بایگان بیوگرافی افسانه بایگان بازیگر و ماجرای کشف حجابش (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۳۴۰/۱۰/۲۶

محل تولد:تهران

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

پیشه:هنرپیشه

ادامه
میریام فارس,بیوگرافی میریام فارس,میریام فارس خواننده لبنانی بیوگرافی میریام فارس خواننده، رقاص و بازیگر لبنانی (+ تصاویر)

متولد:۳ مهٔ ۱۹۸۳ روستای كفر شلال٫ جنوب لبنان

ملیت:لبنانی

سبک( ها):پاپ عربی

حرفه( ها):خواننده، رقاص، بازیگر

زمینهٔ فعالیت:موسیقی

ادامه
داوود عابدی,بیوگرافی داوود عابدی,داوود عابدی مجری بیوگرافی داوود عابدی، گوینده و مجری سابق صدا و سیمای ایران (+ تصاویر)

زاده:یک تیر ۱۳۵۴

زادگاه:تهران

تحصیلات:کارشناسی روزنامه نگاری

پیشه:مجری و گوینده خبر

ملیت:ایرانی

ادامه
سحر زکریا,بیوگرافی سحر زکریا,عکس سحر زکریا بیوگرافی سحر زکریا و ماجرای کشف حجابش (+ تصاویر)

زمینه فعالیت:بازیگر

تولد:۲۸ آذر ۱۳۵۲

محل تولد:اراک 

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
المیرا شریفی مقدم,عکس المیرا شریفی,تصاویر خانم المیرا شریفی مقدم المیرا شریفی مقدم، گوینده و مجری ایرانی (+تصاویر خانوادگی)

سال تولد:۱۳۶۰

محل تولد:تبریز

تحصیلات:دانشجوی رشته میکروبیولوژی

پیشه:گویندگی خبر

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
کتانه افشاری نژاد,بیوگرافی کتانه افشاری نژاد,زندگینامه کتانه افشاری نژاد بیوگرافی کتانه افشاری نژاد، بازیگر سینما و تئاتر (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۳ مرداد ۱۳۵۲

محل تولد:تهران

فعالیت:بازیگر و گوینده

سالهای فعالیت:۱۳۷۰- تاکنون

ملیت:ایرانی

ادامه
شقایق دهقان,بیوگرافی شقایق دهقان,عکس شقایق دهقان بیوگرافی شقایق دهقان بازیگر و نویسندهٔ ایرانی (+ تصاویر)

زاده:۴ اسفند ۱۳۵۷

زادگاه:آلمان

وضعیت تاهل:متاهل

ملیت:ایرانی

سمت:بازیگر و نویسندهٔ ایرانی

ادامه
خزر معصومی,بیوگرافی خزر معصومی,عکس های خزر معصومی بیوگرافی خزر معصومی و ماجرای کشف حجاب او (+ تصاویر)

زاده:۱۳۶۰

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

سمت:بازیگر

تحصیلات:فارغ التحصیل رشته حقوق

ادامه
دنیا مدنی,بیوگرافی دنیا مدنی,عکس های دنیا مدنی بیوگرافی دنیا مدنی بازیگر سینما و تئاتر (+ تصاویر)

زمینه فعالیت:سینما، تلویزیون، تئاتر

متولد:۱۳ تیرماه ۱۳۶۹ تهران

پیشه:بازیگر

سال های فعالیت:۱۳۹۱- تاکنون

تحصیلات:طراحی لباس

ادامه
دیالوگ های ماندگار آل پاچینو,دیالوگ های آل پاچینو,دیالوگ های معروف آل پاچینو

دیالوگ ماندگار از آل پاچینو باتوجه به مفهومی بودن دیالوگ برخی از فیلم ها، آن ها به دیالوگ های ماندگار تبدیل میشوند و در شبکه های مجازی به اشتراک گذاشته می شوند. در این مقاله با گلچینی از دیالوگ های ماندگار آل پاچینو آشنا شوید. دیالوگ های ماندگار آل پاچینو یک بازیگر و فیلم ساز آمریکایی، آلفردو جیمز پاچینو نام دارد که ملقب به آل پاچینو است. او تا به حال موفق به کسب چند جایزه در طول ۵ دهه فعالیت خود شده است و همین جایزه ها باعث شده تا تاج سه گانه بازیگری را دریافت کند .همچنین مضامین دیالوگ های زیبای آل پاچینو، پرمحتوا و مفهومی است. > پدرخوانده: پدرم پیشنهادی بهش داد که نتونه رد کنه. لوکا یه اسلحه گذاشت رو سرشو پدرم بهش گفت:یا امضاش باید پای قرارداد باشه یا مغز سرش. > پدرخوانده: پدرم همیشه میگفت دوستاتو به خودت نزدیک کن. ولی دشمناتو نزدیکتر. > صورت زخمی: تو زندگی یه چیزایی رو آسون میشه فهمید. ولی سخت میشه فهموند. > عطر یک زن: واقعا خدا باید نابغه بوده باشه که تونسته زنها رو خلق کنه. > صورت زخمی: این که توقع داشته باشی زندگی باهات خوب باشه، چون تو باهاش خوبی ؛ مثل اینه که توقع داشته باشی یه گرگ تورو نخوره، چون توام اونو نمیخوری ..! دیالوگ های ناب از آل پاچینو > بعد از ظهر سگی: ترجیح میدم کسی که میخواد منو بکشه ازم متنفر باشه. تا این که برای انجام وظیفه اش این کارو بکنه > مخمصه: همیشه آماده باش تا هر چی رو داری بتونی تو سی ثانیه ترک کنی > پدرخوانده: پدرم همیشه میگفت دوستاتو به خودت نزدیک کن. ولی دشمناتو نزدیکتر > بوی خوش زن: سعی کن همیشه راست بگی، حتی وقتی داری دروغ میگی > بی خوابی : گاهی معمولی ترین و ابتدایی ترین داشته های زندگی آدم ها، می شه بزرگ ترين حسرت زندگیت! > بوی خوش زن: بهتره شونه هاتو برای کس دیگه ای بالا بندازی، چون من کورم > دنی براسکو: آدمایی که خودکشی می کنن ترسو نیستن، فقط بین دو تا جهنم جهنم اونورو انتخاب میکنن > من هیچ وقت نظر خودم را بیان نمیکنم: نظراتی که من راجع به هر چیزی دارم به زندگی شخصی من مربوط هستند. > وکیل مدافع شیطان: خودبینی گناه مورد علاقه ی منه. یک افیون کاملاً طبیعی. > وکیل مدافع شیطان: پادشاهی کردن تو جهنم بهتر از خدمت کردن تو بهشته. دیالوگ های زیبای آل پاچینو گردآوری: بخش هنر و سینما سرپوش

ویژه سرپوش