شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳
۱۵:۳۷ - ۲۰ مهر ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۷۱۶۴۴
مدیریت فرهنگی

روزهای بی‌رونق | تالار هنر تا اطلاع ثانوی اجرا ندارد

بلیط سینما و تئاترع

برپایه گزارش منتشرشده در مورد این جلسه، حاضران در آن پیرامون «شناسایی راهکارهای مختلف برای تداوم رونق و کمک به اقتصاد سینما، توسعه تعاملات با تلویزیون و شهرداری برای گسترش بسترهای تبلیغاتی فیلم‌ها و تدبیر شورای صنفی در چینش جدول اکران فیلم و غیره» بحث کردند. این همه اما در حالی مطرح شده است که نگاهی به آمار فروش فیلم‌ها در سایت سمفا (سامانه مدیریت فروش و اکران سینما) نشان از افت ۸۰درصدی مخاطبان سینما در دو بازه زمانی یکم تا نوزدهم شهریور و یکم تا نوزدهم مهر دارد. دو بازه زمانی، پیش و پس از اتفاقات اخیر. این آمار نشان می‌دهد در شرایط فعلی نه‌تنها نیم‌بها شدن بلیت سینماها که حتی رایگان شدن‌اش نیز نمی‌تواند مخاطب را به سالن سینما برگرداند.

آمار چه می‌گوید؟

اگر نگاهی به آمار فروش سینماها در بازه زمانی اول تا ۱۹ مهر ۱۴۰۱ بیندازیم می‌بینیم که فروشِ ۹ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومانی آن حاصل حضور۲۸۷ هزار نفر بوده است. اما مدت مشابه آن را هم ببینیم. از اول تا ۱۹ شهریور. آمار فروش، ۳۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان و حاصل حضور یک میلیون و ۹۰ هزار نفر بوده است. همین آمار نشان‌دهنده اثرات وضعیت موجود است. شرایط خوب نیست و در دو مدت زمانی مشابه کاهشی حدودا ۸۰ درصدی را مشاهده می‌کنیم. این اتفاقات در حالی رخ داده است که قرار بود از ۶ مهر شاهد اکران دو فیلم «ملاقات خصوصی» امید شمس و «گیجگاه» عادل تبریزی باشیم که هنوز اتفاق نیفتاده است. پس در حالی که به علت شرایط بحرانی موجود، فیلم جدیدی اکران نشده است و تعدادی از سینماها نیز سالن‌های خود را تعطیل کرده‌اند، تا شرایط آرام نشود نیم‌بها شدن بلیت نمی‌تواند موجب رخ دادن اتفاقی تازه شود.

در همین راستا، امید شمس، کارگردان «ملاقات خصوصی» در جواب اینکه آیا زمانی برای اکران به آن‌ها اعلام شده است یا خیر به «هم‌میهن» چنین می‌گوید: «زمانی اعلام نشده است و اگر هم اعلام شود با توجه به شرایط موجود و حال و احوال مردم ترجیح می‌دهیم فیلم را اکران نکنیم.»

او ادامه می‌دهد: «در حال حاضر و با توجه به فیلترینگ اعمال‌شده هیچ امکانی برای تبلیغ فیلم‌های روی پرده وجود ندارد و اگر هم امکانی باشد با توجه به حال و هوای مردم ترجیح می‌دهیم چنین کاری نکنیم.»

شمس نیم‌بها شدن بلیت را نیز در این شرایط موثر نمی‌داند و معتقد است وقتی مردم حال‌شان خوب نیست، سینما رفتن در اولویت‌شان قرار ندارد و مشکل‌شان در حال حاضر نه بهای بلیت که نبود رمقی برای تماشای فیلم است. او معتقد است در این شرایط حتی اگر سینماها رایگان شوند باز هم نمی‌توان امیدی به پر شدن سالن‌ها داشت.

نیم بها شدن بلیت سینما تاثیری بر بازگشت مخاطب ندارد

امیرحسین علم‌الهدی، مدیر فرهنگی و کارشناس اقتصاد سینما در گفت‌وگو با «هم‌میهن» در این مورد چنین می‌گوید: «به نظر من این تصمیم نمی‌تواند تاثیری بر آمار فروش فیلم‌ها بگذارد. چون شرایط جامعه خاص است و اتفاقات یک ماه گذشته نشان از تاثیر منفی این شرایط بر آمار مخاطبان سینما داشته است. همه این‌ها به این معناست که سینما در شرایط این‌چنینی نمی‌تواند به عرضه و تقاضایی که در روزگار حیات طبیعی خود داشته ادامه دهد و نیم‌بها شدن بلیت هیچ تاثیری بر این اتفاق ندارد و باید تأمل و مشاهده کرد که شرایط جامعه به چه سمت‌وسویی می‌رود و آیا به آرامش خواهیم رسید یا نه. سینما همچنان اولویت قشری که تا پیش از این به آن مراجعه می‌کردند نیست و توجهی به آن نخواهند داشت. پس در مجموع بعید می‌دانم که نیم‌بها شدن بلیت بتواند عامل محرکی برای رونق دوباره سینماها باشد، چون در حال حاضر مساله نه بهای بلیت که بحران جاری است.»

نگاهی به سه‌شنبه‌ها، روز پرفروش سینما

تا پیش از این، سه‌شنبه‌ها همواره به عنوان روز پررونق سالن‌های سینما شناخته می‌شد. علم‌الهدی با اشاره به این موضوع می‌افزاید: «به این دو عدد نگاه کنید. روز سه‌شنبه، از منظر آمدن مخاطب به سینما عموما روز خوب سینمای ایران است. پیش از وقوع این اتفاقات، سه‌شنبه ۲۲شهریور را ببینیم؛ ۱۶۰ هزار نفر به سینما رفته‌اند، حالا زمان تنظیم گزارش ما، سه‌شنبه ۱۹شهریور را ببینیم؛ چیزی حدود ۱۹ هزار نفر به سینما رفته‌اند؛ عددی که تا پایان شب نهایتا به ۲۵ هزار نفر خواهد رسید. عدد را نگاه کنید متوجه می‌شوید چه اتفاقی در حال وقوع است.»

آن‌چه در شورای راهبردی اکران مطرح شده است، «شناسایی راهکارهای مختلف برای تداوم رونق و کمک به اقتصاد سینما، توسعه تعاملات با تلویزیون و شهرداری برای گسترش بسترهای تبلیغاتی فیلم‌ها و تدبیر شورای صنفی در چینش جدول اکران فیلم و غیره» زمین تا آسمان با وضعیت موجود متفاوت است. علم‌الهدی در پاسخ به اینکه این میزان از تفاوت فضای آن جلسه با فضای موجود جامعه به چه دلیل است، می‌گوید: «من در آن شورا نبوده‌ام و نمی‌توانم در موردش اظهارنظری کنم، اما شاید ذکر اینکه شرایط، شرایطی حاد است از سوی چنین شوراهایی ضرورتی نداشته باشد.

هرچند در مقام کارشناسی شرایط را برای سینما رفتن شرایط مطلوبی ندانند. تلویزیون، شهرداری و... در زمان آرامش می‌توانند تا حدی محرک مخاطب برای رفتن به سینما باشند، اما در حال حاضر قشر سینمارویی که ما می‌شناختیم و به سینما تعلق خاطر داشت، به چیز دیگری می‌اندیشد و در جست‌وجوی خبرهای دیگری است. این شرایط، شرایطی خاص است و ما نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم مردم به سینما بروند و آمار و ارقام هم نشان می‌دهد این مطالبات اجتماعی تاثیر خود را بر این قشر گذاشته و باید تحمل کرد تا شرایط آرام شود؛ هرچند نمی‌دانیم این آرامش کِی و چه زمانی بازخواهد گذشت.» 

تالار هنر تا اطلاع ثانوی اجرا ندارد/اولویت امنیت مخاطبان کودک است

مهر نوشت: مدیر تالار هنر اعلام کرد با توجه به شرایط فعلی و به جهت ایجاد شرایط مناسب برای حضور مخاطبان کودک و نوجوان آثار این سالن، تالار هنر تا اطلاع ثانوی اجرایی ندارد.

بلیط سینما و تئاترع

جلیل رفیعی مدیر تالار هنر درباره وضعیت اجراهای این فضای تئاتری که مختص گروه سنی کودک و نوجوان است، گفت: متأسفانه حدود ۱۵ روز است که اجرایی نداریم و به دلیل اینکه مخاطبان ما خانواده‌ها، کودکان و نوجوانان هستند، صلاح دیده شد که تا اطلاع ثانوی اجرایی نداشته باشیم.

وی یادآور شد: در هفته‌های گذشته و برای اینکه بتوانیم اجرا داشته باشیم، ساعت اجرای نمایش «کتابخورها» را به ساعت ۱۷ موکول کردم ولی متأسفانه تماشاگران تمایلی به حضور در تالار هنر نشان ندادند و به خاطر اینکه اجرای نمایش با تعداد مخاطبان کم برای گروه مقرون به صرفه نبود، گروه تصمیم گرفتم که فعلاً اجرای خود را متوقف کند.

رفیعی با اشاره به اینکه نمایش «کتابخورها» آمادگی لازم را برای از سرگیری اجراها در صورت ایجاد شرایط مناسب دارد، افزود: تمرین‌های گروه‌های دیگر را هم که در نوبت اجرای تالار هنر قرار دادند تعطیل نکرده‌ایم و گروه‌ها مشغول تمرین آثار خود هستند.

مدیر تالار هنر در پایان سخنان خود تأکید کرد: مخاطبان تالار هنر، خانواده‌ها، کودکان و نوجوانان هستند به همین خاطر باید شرایط مناسب برای حضور در تالار هنر برای‌شان فراهم باشد. امنیت خانواده‌ها و فرزندان‌شان اولویت ما و برای‌مان بسیار مهم است.

  • 10
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
دیالوگ های ماندگار درباره خدا

دیالوگ های ماندگار درباره خدا دیالوگ های ماندگار درباره خدا پنجره ای به دنیای درون انسان می گشایند و راز و نیاز او با خالق هستی را به تصویر می کشند. در این مقاله از سرپوش به بررسی این دیالوگ ها در ادیان مختلف، ادبیات فارسی و سینمای جهان می پردازیم و نمونه هایی از دیالوگ های ماندگار درباره خدا را ارائه می دهیم. دیالوگ های سینمایی معروف درباره خدا همیشه در تاریکی سینما طنین انداز شده اند و ردی عمیق بر جان تماشاگران بر جای گذاشته اند. این دیالوگ ها می توانند دریچه ای به سوی دنیای معنویت و ایمان بگشایند و پرسش های بنیادین بشری درباره هستی و آفریننده آن را به چالش بکشند. دیالوگ های ماندگار و زیبا درباره خدا نمونه دیالوگ درباره خدا به دلیل قدرت شگفت انگیز سینما در به تصویر کشیدن احساسات و مفاهیم عمیق انسانی، از تاثیرگذاری بالایی برخوردار هستند. نمونه هایی از دیالوگ های سینمایی معروف درباره خدا در اینجا به چند نمونه از دیالوگ های سینمایی معروف درباره خدا اشاره می کنیم: فیلم رستگاری در شاوشنک (۱۹۹۴): رد: "امید چیز خوبیه، شاید بهترین چیز. و یه چیز مطمئنه، هیچ چیز قوی تر از امید نیست." این دیالوگ به ایمان به خدا و قدرت امید در شرایط سخت زندگی اشاره دارد. فیلم فهرست شیندلر (۱۹۹۳): اسکار شیندلر: "من فقط می خواستم زندگی یک نفر را نجات دهم." این دیالوگ به ارزش ذاتی انسان و اهمیت نجات جان انسان ها از دیدگاه خداوند اشاره دارد. فیلم سکوت بره ها (۱۹۹۱): دکتر هانیبال لکتر: "خداوند در جزئیات است." این دیالوگ به ظرافت و زیبایی خلقت خداوند در دنیای پیرامون ما اشاره دارد. پارادیزو (۱۹۸۸): آلفردو: خسته شدی پدر؟ پدر روحانی: آره. موقع رفتن سرازیریه خدا کمک می کنه اما موقع برگشتن خدا فقط نگاه می کنه. الماس خونین (۲۰۰۶): بعضی وقتا این سوال برام پیش میاد که خدا مارو به خاطر بلاهایی که سر همدیگه میاریم می بخشه؟ ولی بعد به دور و برم نگاه می کنم و به ذهنم می رسه که خدا خیلی وقته اینجارو ترک کرده. نجات سربازان رایان: فرمانده: برید جلو خدا با ماست ... سرباز: اگه خدا با ماست پس کی با اوناست که مارو دارن تیکه و پاره می کنن؟ بوی خوش یک زن (۱۹۹۲): زنها ... تا حالا به زن ها فکر کردی؟ کی خلقشون کرده؟ خدا باید یه نابغه بوده باشه ... زیر نور ماه: خدا خیلی بزرگتر از اونه که بشه با گناه کردن ازش دور شد ... ستایش: حشمت فردوس: پیش خدا هم که باشی، وقتی مادرت زنگ می زنه باید جوابشو بدی. مارمولک: شاید درهای زندان به روی شما بسته باشد، اما درهای رحمت خدا همیشه روی شما باز است و اینقدر به فکر راه دروها نباشید. خدا که فقط متعلق به آدم های خوب نیست. خدا خدای آدم خلافکار هم هست. فقط خود خداست که بین بندگانش فرقی نمی گذارد. او اند لطافت، اند بخشش، بیخیال شدن، اند چشم پوشی و رفاقت است. دیالوگ های ماندگار درباره خدا؛ دیالوگ فیلم مارمولک رامبو (۱۹۸۸): موسی گانی: خدا آدمای دیوونه رو دوس داره! رمبو: چرا؟ موسی گانی: چون از اونا زیاد آفریده. سوپر نچرال: واقعا به خدا ایمان داری؟ چون اون میتونه آرامش بخش باشه. دین: ایمان دارم یه خدایی هست ولی مطمئن نیستم که اون هنوز به ما ایمان داره یا نه. کشوری برای پیرمردها نیست: تو زندگیم همیشه منتظر بودم که خدا، از یه جایی وارد زندگیم بشه ولی اون هیچوقت نیومد، البته اگر منم جای اون بودم خودمو قاطی همچین چیزی نمی کردم! دیالوگ های ماندگار درباره خدا؛ دیالوگ فیلم کشوری برای پیرمردها نیست سخن پایانی درباره دیالوگ های ماندگار درباره خدا دیالوگ های ماندگار درباره خدا در هر قالبی که باشند، چه در متون کهن مذهبی، چه در اشعار و سروده ها و چه در فیلم های سینمایی، همواره گنجینه ای ارزشمند از حکمت و معرفت را به مخاطبان خود ارائه می دهند. این دیالوگ ها به ما یادآور می شوند که در جستجوی معنای زندگی و یافتن پاسخ سوالات خود، تنها نیستیم و همواره می توانیم با خالق هستی راز و نیاز کرده و از او یاری و راهنمایی بطلبیم. دیالوگ های ماندگار سینمای جهان درباره خدا گردآوری: بخش هنر و سینمای سرپوش

ویژه سرپوش