جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳
۱۲:۴۲ - ۰۳ شهریور ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۶۰۱۵۸
فیلم و سینمای جهان

۱۰ فیلم برتر تاریخ سینما در مورد جنگ خلیج فارس؛ از The Devil’s Double تا Ultimatum

فیلم درباره جنگ خلیج فارس,۱۰ فیلم برتر تاریخ سینما در مورد جنگ خلیج فارس

روزیاتو | جنگ خلیج فارس یکی از کوتاه ترین جنگ های تاریخ بود، اما دو مرحله آن – عملیات سپر صحرا و عملیات طوفان صحرا – همچنان عملیات هایی بزرگ و هیجان انگیز باقی مانده اند. درگیری زمانی آغاز شد که عراق به کویت حمله کرد تا سلطه خود را در منطقه تثبیت کند و از ذخایر نفتی این کشور بهره برداری نماید. در پاسخ، یک تیم متشکل از ۳۹ کشور به رهبری ایالات متحده کارزاری جنگی علیه امپراطوری توتالیتر صدام حسین به راه انداخت و به سرعت توانست به زورگویی های ارضی دیکتاتور وقت پایان دهد.

فیلم درباره جنگ خلیج فارس,۱۰ فیلم برتر تاریخ سینما در مورد جنگ خلیج فارس

در طول سال ها، وقایع جنگ اول خلیج فارس در چندین فیلم به تصویر کشیده شده است. برخی از آن ها به طور خاص بر عملیات طوفان صحرا تمرکز می کنند، زیرا این عملیات پرتنش ترین و شدیدترین نبرد در میان دو عملیات گفته شده بود، در حالی که برخی دیگر کل درگیری را از دیدگاه های مختلف پوشش می دهند. در میان تمام فیلم های جنگی که منتشر شده اند، موارد زیر برای هر کسی که می خواهد نه تنها تاریخ این جنگ را یاد بگیرد بلکه از اکشن سریع میدان نبرد نیز لذت ببرد، ایده آل هستند. بدین ترتیب در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با ۱۰ مورد از بهترین و آموزنده ترین فیلم های جنگی در مورد جنگ خلیج فارس آشنا کنیم، کارزاری که نیروهای صدام را از کویت بیرون راند.

۱۰- Jarhead (2006)‎

فیلم درباره جنگ خلیج فارس,۱۰ فیلم برتر تاریخ سینما در مورد جنگ خلیج فارس

جارهد بی شک یکی از کمتر دیده شده ترین فیلم های جنگی تاریخ سینماست است. این فیلم در گیشه ضعیف عمل کرد و هنوز به اندازه دیگر فیلم های همنوع خود مورد توجه قرار نگرفته است. این شکست تا حدی به این دلیل بود که این فیلم بیشتر شبیه نسخه جنگیِ یک فیلم جاسوسی واقع گرایانه است. به همان شیوه ای که داستان های جاسوسی دقیق به اندازه فیلم های جیمز باند، حاوی دوئل ها و درگیری های مسلحانه نیستند، فیلم سام مندس بر این واقعیت تاکید می کند که سربازان تمام وقت خود را صرف شلیک از اسلحه هایشان نمی کنند. در واقع، بیشتر روزهای آن ها صرف نگهبانی و امید به وقوع اتفاقی خاص در آینده نزدیک می شود.

داستان این فیلم جنگی پیرامون سرگذشت تک تیراندازی تازه به خدمت گرفته شده، سرجوخه آنتونی “سووف” سووفورد (جیک جیلنهال) است که به عنوان اولین ماموریتش به جنگ خلیج فارس اعزام می شود، اما در طول تمام درگیری ها هرگز تیری شلیک نمی کند. معدود حملات نادری که در فیلم صورت می گیرد عمدتاً با استفاده از نیروهای هوایی و درگیری های میدان نبرد انجام می شود، موضوعی که سووف را خسته، ناامید و پشیمان می کند. از آنجایی که درگیری ها و نبردها اندک هستند، جارهد از طریق سکانس های گفتگوهای تعمق برانگیز، این کمبود را جبران می کند. سربازان دائماً شوخی می کنند و در مورد برخی از ترس هایشان به هم می گویند، به ویژه “جودی” های منفور (مردان غیرنظامی که همسران پرسنل نظامی را در زمانی که آن ها دور از خانه هستند اغوا می کنند).

۹- Courage Under Fire (1996)‎

فیلم درباره جنگ خلیج فارس,۱۰ فیلم برتر تاریخ سینما در مورد جنگ خلیج فارس

شجاعت در زیر آتش دومین همکاری ادوارد زویک با دنزل واشنگتن است و با نادیده گرفتن شروران بزرگ تر در جنگ خلیج فارس و تمرکز بر افراد شرور در خود ارتش آمریکا، چیزی متفاوت ارائه می دهد. این فیلم داستان سرهنگ دوم استرلینگ را روایت می کند که پس از نابودی تصادفی یکی از تانک های ارتش آمریکا در جریان یک نبرد، از حضور در میدان نبرد کنار گذاشته شده و به یک شغل پشت میزی در ارتش منصوب می شود. او در شغل جدیدش وظیفه دارد که بفهمد آیا سروان تازه درگذشته، سروان اِما والدن، شایسته دریافت مدال افتخار است یا خیر؛ زیرا اعضای تیم سابق او داستان های متناقضی درباره آخرین ماموریت شان روایت می کنند.

این تحقیقات بسیار سخت تر از چیزی است که استرلینگ پیش بینی می کرد، با این حال او مصمم است تا کار درست را به عنوان راهی برای جبران گناهان خود انجام دهد. این حقیقت که اشتباه خود او برای جلوگیری از بد به نظر رسیدن ارتش آمریکا لاپوشانی شده است، آزارش می دهد. بنابراین استرلینگ در تلاش برای کشف حقیقت، شبانه روز تحقیق می کند. برخی از سربازان ادعا می کنند که سروان والدن یک بزدل بوده است، اما شواهدی وجود دارد که نشان می دهد همه این ها دروغ است و ممکن است او پس از تهدید خائنان به محاکمه شدن در دادگاه نظامی، عامدانه به حال خود رها شده تا در میدان نبرد بمیرد. کشف استرلینگ در پایان فیلم، جذابیت دوچندانی به فیلم می بخشد.

۸- The Devil’s Double (2011)‎

فیلم درباره جنگ خلیج فارس,۱۰ فیلم برتر تاریخ سینما در مورد جنگ خلیج فارس

حتی در بهترین فیلم های جنگی نیز هیچ تلاشی برای بررسی روش های مورد استفاده توسط نخبگان برای حفاظت از خود صورت نمی گیرد. تمام تمرکز این فیلم ها بر روی حاکمان، ژنرال ها و سربازان است. خوشبختانه فیلم بدل شیطان در چنین مسیری قرار می گیرد. در این فیلم، لطیف یحیی، سرباز عراقی، وظیفه دارد تا برای پسر لذت جو و خشن صدام حسین، عدی، نقش فدایی را ایفا کند تا دشمنان را در طول جنگ خلیج فارس فریب دهد. ماموریت او به قدری جدی است که حتی تحت عمل جراحی پلاستیک قرار می گیرد تا شبیه عدی به نظر برسد.

اگرچه لطیف در مورد آنچه که به عنوان یک شغل رویایی می بیند هیجان زده می شود، اما وقتی متوجه می شود که عدی تا چه اندازه انسان شروری است، قطب نمای اخلاقی اش او را از خواب بیدار می کند. از خوابیدن با دختران کم سن و سال گرفته تا قتل بی رحمانه و بی دلیل مردانش به خاطر ایستادگی در برابر او، عدی بارها و بارها لطیف را شوکه می کند. بدین ترتیب لطیف خیلی زود خسته می شود و تلاش می کند شاهزاده خودخوانده لذت طلب را بکشد. با این حال، این ماموریت با مشکلات متعددی روبه رو می شود.

۷- Three Kings (1999)‎

فیلم درباره جنگ خلیج فارس,۱۰ فیلم برتر تاریخ سینما در مورد جنگ خلیج فارس

سه پادشاه به همان اندازه که یک فیلم جنگی است، یک فیلم در مورد سرقت هم هست. داستان این فیلم درست در پایان جنگ خلیج فارس شروع می شود و در مورد گروهی از سربازان آمریکایی است که برای پاکسازی و خلاص شدن از شر خرابکاری ها و نقطه ضعف ها فرستاده شده اند. آن ها در حین انجام این ماموریت، از وجود پناهگاه هایی پر از طلا که عراق در کویت به غنیمت گرفته بود، مطلع می شوند. همان طور که انتظار می رود، سربازان فرصت طلب این موضوع را راهی برای رسیدن به ثروت می دانند، بنابراین تصمیم به سرقت آن می گیرند.

مشکلات متعددی که در طول ماموریت به وجود می آید، به سرگرم کننده تر شدن سه پادشاه کمک می کنند. به عنوان مثال، این سربازان تصور می کنند که می توانند به شهروندان ضد صدام که اکنون مورد آزار و اذیت قرار گرفته اند، کمک کنند، اما تلاش برای کمک به آن ها برای عبور از مرز ایران، نقشه اولیه سرقت طلاها را به هم می ریزد. همه این ها یک مورد از غلبه انسان بر حرص و طمع است، اما مهربان شدن در نهایت منجر به یک نتیجه نامطلوب برای این سربازان منجر می شود. علاوه بر این، کیفیت فیلم با حضور بازیگران توانمندی مانند جورج کلونی، مارک والبرگ و آیس کیوب که همگی در آن دوران در اوج دوران حرفه ای خود در هالیوود بودند، تقویت می شود.

۶- Live from Baghdad (2002)‎

فیلم درباره جنگ خلیج فارس,۱۰ فیلم برتر تاریخ سینما در مورد جنگ خلیج فارس

زنده از بغداد یک توصیه عالی برای طرفداران ژانر جنگی و دوستداران فیلم های مربوط به رسانه های عمومی و روزنامه نگاری است. این فیلم روایتگر شجاعت و تاب آوری رابرت وینر (مایکل کیتون) خبرنگار سی ان ان است که دائماً صبر و شکیبایی دولت عراق را آزمایش می کرد و حتی زمانی که در اوج جنگ، شهر برای خبرنگاران بسیار خطرناک شده بود، حاضر به ترک بغداد نشد.

تماشای وقایع از نگاه یک روزنامه نگار، به جای یک سرباز، چیزی است که بیشتر بینندگان آن را تازه خواهند یافت. در طول فیلم، وینر با دنبال کردن انواع داستان ها، از جمله مصاحبه اختصاصی با صدام حسین، که به نظر می رسد رئیس رسانه ای کشور تمایلی به انجام آن ندارد، مخاطب را تحت تاثیر قرار می دهد. او وقتی متوجه می شود که خدمه اش تحت نظر هستند، هیچ نشانه ای از ترس از خود نشان نمی دهد و زندگی خود را همچنان به خطر می اندازد تا پوشش کاملی از بمباران های بغداد انجام دهد. تعهد به شغلش نتیجه می دهد، و نرخ تماشای اخبار سی ان ان به شدت افزایش پیدا می کند و وزیر دفاع وقت، کار وینر را “بهترین پوشش خبری که تاکنون دیده ام” توصیف می کند.

۵- Airlift (2016)‎

فیلم درباره جنگ خلیج فارس,۱۰ فیلم برتر تاریخ سینما در مورد جنگ خلیج فارس

هالیوود بخش عمده ای از فیلم های با موضوع جنگ خلیج فارس را به خود اختصاص داده است، اما ایرلیفت (پل هوایی یا انتقال هوایی)، یکی از شاهکارهای بالیوود است که داستان مهاجری به نام رانجیت کاتیال را دنبال می کند که در ابتدای جنگ اول خلیج فارس تلاش می کند شهروندان هندی را از کویت خارج کند. این فیلم براساس داستان واقعی ماتونی ماتیوس ساخته شده است که به بیرون کشیدن ۱۷۰،۰۰۰ هندی از کویت جنگ زده کمک کرد.

جدای از اینکه فیلم یک داستان ماموریت نجات باشکوه است، ایرلیفت به خوبی ماهیت پیچیده انسان ها را تشریح می کند و نشان می دهد که چگونه دشواری ها و درگیری ها می توانند به گرد هم آوردن افراد کمک کنند. در ابتدا، رانجیت نسبت به هندی ها بسیار نفرت دارد چرا که اکنون خود را یک کویتی کامل می داند، اما وقتی همه چیز پرتنش و دشوار می شود، او مجبور می شود اصول اعتقادی خود را مورد بازنگری قرار دهد و بدین ترتیب یکی از رضایت بخش ترین اوج های رستگاری در یک فیلم خلق می شود. او با سازماندهی انواع ابزارهای تخلیه، از جمله قرار دادن پناهندگان در یک کشتی باری و معامله با ایر ایندیا، نشان می دهد که بسیار کاردان است. برای کسی که در ابتدا فقط به خودش فکر می کرد، تلاش های رانجیت بسیار ستودنی است.

۴- The One That Got Away (1996)‎

فیلم درباره جنگ خلیج فارس,۱۰ فیلم برتر تاریخ سینما در مورد جنگ خلیج فارس

پل گرینگراس به خاطر فیلم های با هیجان و اکشن بالا شهرت دارد و در فیلم The One That Got Away یا کسی که قسر در رفت نیز نسخه مشابهی را برای مخاطب می پیچد. داستان این فیلم در اولین روزهای عملیات طوفان صحرا آغاز می شود، که ثابت می شود عملیات بسیار پیچیده و سختی است، زیرا صدام تهدید می کند که اسرائیل را بمباران خواهد کرد تا کل خاورمیانه را وارد جنگ کند. دولت بریتانیا برای جلوگیری از این اتفاق، تیم مخوف SAS موسوم به Bravo Two Zero را به عراق می فرستد تا مخفیانه وارد عمل شده و پرتابگرهای موشک را نابود کنند.

در واقع چندین فیلم در مورد واحد براوو دو صفر ساخته شده است اما گرینگرس با خودداری از قوی کردن بیش از حد قهرمانان داستان بهتری را روایت می کند. به سبک همان رفتاری که با شخصیت جیسون بورن دارد، گرینگراس در این فیلم نیز چالش های متعددی را بر سر راه نظامیان قرار می دهد، از دخالت غیرنظامیان در عملیات گرفته تا ارتباطات رادیویی ضعیف. در نهایت تنها تعداد کمی از اعضای این گروه زنده می مانند.

۳- Dawn of the World (2008)‎

فیلم درباره جنگ خلیج فارس,۱۰ فیلم برتر تاریخ سینما در مورد جنگ خلیج فارس

عباس فهدل کارگردان عراقی – فرانسوی در فیلمی برنده جوایز مختلف به نام طلوع جهان به عشق، خیانت، وحشت از جنگ و چالش های شخصی می پردازد. حال و هوای داستان از همان ابتدا غم انگیز است، چرا که مخاطبان در ابتدای جنگ می بینند که دو عاشق به نام های زهرا و مستور از هم جدا می شوند. وقتی مستور به شدت زخمی می شود از دوست جدیدش ریاض (سرباز عراقی) می خواهد که همیشه از زهرا مراقبت کند. متاسفانه به محض مرگ مستور، ریاض سعی می کند زهرا را اغوا کند.

داستان طلوع جهان بسیار احساسی و تاثیرگذار است، اما فیلم از چند جهت دیگر نیز می درخشد. فیلمبرداری بی نظیر است و دوربین فهدل حتی کوچک ترین دانه های شن و باروت را نیز ثبت می کند. انتخاب موسیقی ها هم عالی است و همه آن ها به برجسته کردن وضعیت تاریکی که جامعه در آن قرار گرفته کمک می کنند. علاوه بر این، فیلم با محدود کردن بازیگران اصلی خود به تنها ۵ نفر، بسیار دقیق و متمرکز باقی می ماند. هر کس دیگری که در فیلم ظاهر می شود فقط یک سیاهی لشکر با حضوری بی تاثیر بر اصل داستان است.

۲- Operation Samum (1999)‎

فیلم درباره جنگ خلیج فارس,۱۰ فیلم برتر تاریخ سینما در مورد جنگ خلیج فارس

هیچ چیز بیشتر از عشق به خانواده انگیزه ای برای شجاعت ایجاد نمی کند و در عملیات ساموم، یوزف مایر، مامور سابق دفتر حفاظت دولتی لهستان (UOP)، پس از آگاهی از اینکه می فهمد پسرش (که مهندس است) توسط نیروهای عراقی دستگیر شده است، تصمیم می گیرد برای نجات او به کویت برود. این ماموریت بر خلاف توصیه پزشک شخصی اوست، کسی که فکر می کند یوزف نباید هیچ فعالیت فیزیکی شدیدی انجام دهد، زیرا وی به یک بیماری بسیار خطرناک و کشنده مبتلاست.

اوضاع زمانی پیچیده تر می شود که سازمان سیای فرصت طلب تصمیم می گیرد از ماموریت تک نفره مایر به عنوان ابزاری برای بیرون آوردن ماموران خود از کویت استفاده کند. این چیزی است که خیلی راحت به دست می آید زیرا پسر مایر با یک مامور زن سیا مستقر در کویت آشنا شده است. بنابراین روابط عمیق خانوادگی و جاسوسی در طول ۹۰ دقیقه روایت بررسی می شود و منجر به فیلمی می شود که حتی یک لحظه کسل کننده هم ندارد.

۱- Ultimatum (2009)‎

فیلم درباره جنگ خلیج فارس,۱۰ فیلم برتر تاریخ سینما در مورد جنگ خلیج فارس

در فیلم اولتیماتوم ساخته آلن تاسما، عشق در کانون داستان قرار می گیرد، جایی که یک زوج جوان تلاش می کنند خود را با زندگی در اورشلیم وفق دهند، در شرایطی که ناگهان همه نسبت به اتفاقات جنگ خلیج فارس و تاثیر آن بر زندگی مردم اسراییل پارانویید شده اند. همه اینها به این دلیل است که صدام حسین تهدید می کند در تلاش برای وارد کردن اسرائیل به جنگ خلیج فارس و احتمالاً آغاز جنگ جهانی سوم، اورشلیم را با موشک های اسکاد هدف قرار خواهد داد.

به همان اندازه که رابطه آن ها آشفته شده است، این دو عاشق هنوز هم تلاش می کنند تا مراقب یکدیگر باشند. آن ها اخبار را نگاه می کنند و همیشه از محل حضور یکدیگر اطلاع کسب می کنند تا مطمئن شوند که پس از اصابت موشک ها به شهر، آسیبی به آن ها نخواهد رسید. بخشی از وجود آن ها می خواهند به همه چیز پایان دهند، اما تهدید به جنگ آن ها را به هم نزدیک تر می سازد. از آنجا که یکی از آن ها یک دانشجوی تاریخ است، فیلم اولتیماتوم دائماً غنی از گفتگوها و دیالوگ های با موضوع سیاسی است، از این رو بینندگان را قادر می سازد تا چیزهای زیادی در مورد دیدگاه ها و انگیزه های احزاب مختلف که درگیر این بحران هستند، یاد بگیرند.

  • 16
  • 3
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه
غلامعلی حداد عادل بیوگرافی غلامعلی حداد عادل؛ سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۲۴

محل تولد: تهران

حرفه: سیاستمدار ایرانی، عضور مجمع تشخیص مصلحت نظام، دانشیار بازنشسته دانشگاه، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و بنیاد سعدی

آغاز فعالیت: ۱۳۵۷ تاکنون

حزب سیاسی: اصولگرا

تحصیلات: لیسانس و فوق لیسانس فیزیک از دانشگاه تهران و شیراز (پهلوی قدیم)، دکتری فلسفه از دانشگاه تهران

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
فرزان عاشورزاده بیوگرافی فرزان عاشورزاده تکواندوکار ایرانی

تاریخ تولد: ۵ آذر ۱۳۷۵

محل تولد: تنبکابن، مازندران

محل زندگی: آمریکا

حرفه: تکواندوکار

لقب جهانی: سونامی تکواندو جهان

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی

دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی شهاب حسینی یکی از بهترین بازیگران سینمای ایران است که تا به حال در آثار فاخری مانند محیا، دلشکسته، شهرزاد و... به نقش آفرینی پرداخته است. این هنرمند در هر یک از هنرنمایی های خود دیالوگ های ماندگاری دارد که در ادامه این مقاله از سرپوش قصد داریم به بخشی از آنها اشاره کنیم. بیوگرافی کوتاه از شهاب حسینی سید شهاب الدین حسینی تنکابنی در ۱۴ بهمن ۱۳۵۲ در تهران به دنیا آمد. وی اصالتا تن کابنی است و تحصیلات عالیه خود را در رشته روانشناسی از دانشگاه تهران برای مهاجرت به کانادا ناتمام گذاشت. وی در سال ۱۳۷۳ با پریچهر قنبری ازدواج کرد و حاصل این پیوند دو فرزند پسر به نام های محمد امین و امیرعلی است. فعالیت هنری شهاب حسینی با تئاتر دانشجویی و سپس، گویندگی در رادیو شروع شد. از جمله جوایز این هنرمند می توان به موارد زیر اشاره کرد: - او برای بازی در شمعی در باد (۱۳۸۲) و رستگاری در هشت و بیست دقیقه (۱۳۸۳) نامزد سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد جشنواره فیلم فجر شد.  - حسینی در سال ۱۳۸۷ با بازی در فیلم سوپر استار جایزه سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد جشنواره فیلم فجر را دریافت کرد. -  او خرس نقره‌ای بهترین بازیگر مرد جشنواره بین‌المللی فیلم برلین ۲۰۱۱ را به‌همراه گروه بازیگران فیلم جدایی نادر از سیمین کسب کرد. - او در جشنواره فیلم کن ۲۰۱۶ نیز با ایفای نقش در فیلم فروشنده توانست جایزه بهترین بازیگر مرد جشنواره فیلم کن را به خود اختصاص بدهد. دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی؛ درباره شهاب حسینی دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی فیلم سینمایی دلشکسته در نقش امیرعلی: - هر کی ریــش گـذاشت مسلمـــون نیـست، هـــرکی پیـشونیش رو داغ کـــرد، مــرد خــدا نیست. - تو همه ی اعتقادا اشتباه میشه. همیشه ام یه عده گرگن تو لباس میش! -  من بنده آن دمم که ساقی گوید یک جام دگر بگیر و من نتوانم - ما فردا میایم خواستگاری، دیگه نمی خوام خواهرم باشی می خوام نفسم باشی دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی در فیلم دلشکسته سریال شهرزاد در نقش قباد: -شهرزاد نمی دونی بدون، من با تو چیزایی پیدا کردم که هیچوقت تو زندگیم نداشتم و نمی خوام از دستش بدم. - ما همه مهره های سوخته ایم که زیر دست بزرگ آقاییم. -  آره خب عمو جان حقیقت تلخه عموجان، شنیدنش همچین یه جاهایی از وجدان آدمو جز میده. -  میرم صاف وامیستم جلوی بزرگ آقا بش میگم بزرگ آقا من، زن من، خب؟! پا به ماهه! عین ۱۰-۱۲ ماهو میخوام بمونم ور دلش چی میگی شما؟ - قباد : فقط یه سوال، خیلی دلم می خواد جوابشو بدونم، تو هنوزم دلت باهاشه؟ شهرزاد : فراموشی زمان می بره، فقط فکر می کنم اگه من به هر دری زدم، و اونی نشد که می خواستم بشه، لابد قسمت خرافه نیست، هست واقعا - موقتیه این روزا شهرزاد، می گذره. این وسط تنها چیزی که مهمه اینه که من هنوز با همه ی وجودم دوست دارم. عاشقتم - قباد : سخته واسم دوری تو اینو بفهم، چطوری اینو بهت ثابت کنم؟ شهرزاد : دیر شده، برای ثابت کردنش خیلی خیلی دیر شده … حتی ملک جوانبخت هزار و یک شبم نبودی وگرنه من کم قصه و داستان به گوش تو نخوندم. عاشق بزدل عشقو هم زایل می کنه آقای قباد دیوانسالار -قباد : این کارو باهام نکن شهرزاد. اینطوری خردم نکن. من هنوز دوستت دارم، خیلی بیشتر از قبل. همه چیو خراب نکن شهرزاد : برو قباد، پشت سرتم دیگه نگاه نکن -  من چی کار به کسی داشتم، داشتم زندگیمو می کردم. با بدبختی خودم سر و کله می زدم. اصلا روحمم خبر داشت همچین کسی تو این دنیا زندگی می کنه؟ کی نشونم داد؟ شما. بعدشم که فرستادینم تو بهشت تازه می خواستم بفهمم زندگی یعنی چی؟ تازه طعمش داشت زیر دهنم مزه مزه می کرد که یقه مو گرفتین ترپ انداختینم وسط جهنم. دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی در سریال شهرزاد سریال مدار صفر درجه در نقش حبیب پارسا: -تو را به جای همه دوست میدارم-تو را به خاطر عطر نان گرم برفی که اب میشود -برای بخشش اولین گناه-تو را برای دوست داشتن دوست میدارم-تو را به خاطر تمام کسانی که دوست نمیدارم دوست میدارم ...  - همين قدر حاليمه كه هيچ دست مساعدتي از طرف قدرتهاي استعماري داخل اين كشور دراز نشده!!الي به اينكه مقاصد سياسي و اغراض اقتصادي خاصي رو دنبال مي كردن.وام كه بهم فرصت بدن كه خودم براي زندگيم تصميم بگيرم؛خودم انتخاب كنم؛همين  - مظفر:منوببخش ...یافراموش کن! حبیب:میبخشم...ولی فراموش نمیکنم!!!  -حبيب: فقط چرا فكر مي كنيد كه سفر اعزام ممكنه منتفي بشه؟ دكتر: اين مملكت پسرجان،سرزمين گسل و زلزله و پس لرزه است!آدم از فردا روزش - این و خداوند باید جواب بده ، باید جواب این سوال رو بده ! اگه تو این دنیا هیچ جایی برای آرامش وجود نداره ؛ و اگه تمام رویاهای ما از عشق ، عدالت و آزادی فقط ی خیال بیهودس! پس چرا ما رو آفرید ؟!... -ميدوني چيه تقي جان؟من بر خلاف مرحوم پدرم،ازسياست چيز زيادي نميدونم! همين قدر حاليمه كه هيچ دست مساعدتي از طرف قدرتهاي استعماري داخل اين كشور دراز نشده!!الي به اينكه مقاصد سياسي و اغراض اقتصادي خاصي رو دنبال مي كردن.وام كه بهم فرصت بدن كه خودم براي زندگيم تصميم بگيرم؛خودم انتخاب كنم؛ همين دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی در سریال مدار صفر درجه سایر فیلم ها: -یه پایان تلخ بهتر از یه تلخی پایان ناپذیره ... (درباره الی) - میدونی برتر از عشق بی فرجام چیه؟فرجام بدون عشق... (برف روی شیروانی داغ) - من زندگی مو باختم حاج اقا منو از زندون می ترسونی؟برو از خدا بترس ... (جدای نادر از سیمین) - جنگ احساس مسولیته نه شلیکه گلوله ... (شوق پرواز) - هر چه تو اوج میگیری دنیا از دید تو بزرگتر می شود و تو از دید دنیا کوچکتر می شوی ... (شوق پرواز) - تو کویر ادم به خدا نزدیک تره چون اسمون به زمین نزدیک تره ... (پلیس جوان) - میدونی چیت حرص ادمو درمیاره؟اینکه حالت از من بده ولی حس واقعیتو بهم نمیگی خب چیه هر چی هست بیا به خودم بگو فکر میکنی چیزیمه؟فکر میکنی چون چیزیمه عرضه ندارم پس چون عرضه ندارم دیگه.....این منصفانه نیست چون من دارم سعی خودمو میکنم غلطی تا حالا نتونستم بکنم چون نمیتونم تمرکز کنم رو کاری ک باید بکنم نمیتونم تمرکز کنم چون همه ی وقتمو اون چرت وپرتا ی مزخرف و دغدغه های احمقانه پر کرده دانشکده ی مزخرف و شاگردای خنگ و... (پرسه در مه) گردآوری: بخش هنر و سینمای سرپوش

ویژه سرپوش