شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳
۲۲:۰۱ - ۱۱ شهریور ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۶۰۸۲۸
فیلم و سینمای جهان

۱۰ فیلم دیدنی با شخصیت‌هایی که در برزخ گرفتار شده‌اند؛ از Haunter تا Jacob’s Ladder

فیلم ترسناک,فیلم در مورد برزخ

روزیاتو | برزخ به عنوان مکانی تعریف می شود که در آن ارواح مردگان یا افراد در حال مرگ باید از شر گناهان خود قبل از رفتن به زندگی پس از مرگ خلاص شوند یا به عنوان مکانی برای رنج، کفاره دادن، یا پشیمانی طولانی مدت شناخته می شود. در هر صورت، ممکن است مکان عجیبی برای ساخت یک فیلم به نظر برسد. اما داستان فیلم هایی که در این فهرست قرار دارند، از ترسناک و معنوی گرفته تا اکشن، همگی در قلمرو برزخ رخ می دهند، حتی اگر قهرمانان این فیلم ها از آن آگاه نباشند. پیش از شروع باید بگوییم که ناچار به اسپویل داستان این فیلم ها هستیم. بیشتر فیلم هایی که درباره برزخ ساخته می شوند، جنبه برزخی داستان را از همان ابتدا فاش نمی کنند، بنابراین برای صحبت درباره آن ها، باید پایان شان را آشکار کنیم.

۱۰- Haunter (2013)‎

فیلم ترسناک,فیلم در مورد برزخ

Haunter فیلمی به کارگردانی وینچنزو ناتالی است که داستان دختری به نام لیزا (ابیگیل برسلین) را روایت می کند که در یک روز تکراری از زندگی اش به سر می برد. بدتر از همه اینکه این روز خاص یک روز قبل از تولدش است و به نظر می رسد که خانواده اش از این مشکل عجیب و غریب بی خبر هستند. به نظر می رسد خانه ای که لیزا در آن زندگی می کند، جن زده است. در نهایت لیزا در می یابد که چه اتفاقی افتاده است. و البته متوجه می شود که این موجدیت ترسناک خانواده اش را آزار نمی دهد، بلکه آن ها خودشان هستند که باعث جن زدگی شده اند زیرا در واقع همه آن ها در روز مرگشان برای همیشه به دام افتاده اند. تنها راه فرار از این حلقه زمانی برزخ گونه، تماس با ارواح دیگر دختران کشته شده و اولیویا است، دختری که در حال حاضر در این خانه زندگی می کند. در کنار داستان کلاسیک خانه جن زده با یک پیچش غیرمنتظره، این فیلم به وضوعات مرتبط با نوجوانان و جوانان نیز می پردازد. و در حالی که در جلب نظر منتقدان معاصر چندان موفق نبود، داستان ایین فیلم آنقدر بدیع و خلاقانه هست که ارزش تماشا کردن را داشته باشد.

۹- Cruel and Unusual (2014)‎

فیلم ترسناک,فیلم در مورد برزخ

بی رحمانه و غیرمعمول تریلری سوررئالیستی به کارگردانی مرلین درویشویچ است. در این فیلم دیوید ریچمون پک در نقش ادگار بازی می کند، مردی که به قتل همسرش محکوم شده و تا ابد محکوم به تجربه بی پایان مرگ همسرش است. یعنی بین جلسات بی پایان گروه درمانی با حضور دیگر قاتلانی که یک جمع ابدی را شکل داده اند. ادگار کم کم آنچه را که واقعاً بین او و همسرش اتفاق افتاده کنار هم می گذارد و متوجه می شود که نجات ممکن است هنوز امکان پذیر باشد. Cruel and Unusual فیلم دیگری است که فرضیه اصلی فیلم Groundhog Day را گرفته، حال و هوای کابوس گونه آن را افزایش داده و کمی بن مایه های عرفانی به داستان اضافه می کند. نتیجه بیشتر عجیب است تا ترسناک و می توانست از کمی جذابیت کمیک هم استفاده کند. با این حال، قطعا داستان جالبی برای ارائه دارد.

۸- Triangle (2009)‎

فیلم ترسناک,فیلم در مورد برزخ

فیلم دیگری که در آن شخصیت اصلی در یک حلقه زمانی مجازات گرانه گرفتار می شود، فیلم مثلث است. و این فیلم بریتانیایی – استرالیایی، به کارگردانی کریستوفر اسمیت، یک جواهر سینمایی کمتر شناخته شده است. در ابتدا، Triangle خود را به عنوان یک اسلشر تمام عیار و از کنترل خارج شده با موضوع سفر دریایی نشان می دهد که به شدت به بیراهه می رود. اما این فیلم ترسناک مملو از خونریزی پیچیدگی های بیشتری برای نشان دادن به بینندگان دارد.

در کانون فیلم، داستان جس (ملیسا جورج) روایت می شود، مادری تنها که تلاش می کند از پسر اوتیسمی خود مراقبت کند. اینکه چه اتفاقی در حال رخ دادن است و چرا جسدهای مرده سر از قایق او درمی آورند و اینکه چرا او در یک حلقه زمانی گرفتار می شود تا حدودی برای تفسیر باز مخاطب، پاسخ داده نمی شوند. اما قابل قبول ترین نظریه غالب این است که چیزی جس را در نسخه خودش از جهنم و به خاطر گناهانش به دام انداخته است. لازم به ذکر است که این فیلم شباهت های زیادی با افسانه یونانی سیسیفوس و اشارات آشکاری از فیلم نردبان جیکوب (Jacob’s Ladder) در خود دارد. در هر صورت تجربه جس قطعاً شبیه به نوعی برزخ است و فیلم قطعاً ارزش تماشا کردن را دارد.

۷- Gabriel (2007)‎

فیلم ترسناک,فیلم در مورد برزخ

دوست دارید برزخ ابدی خود را کمی پر اکشن تر داشته باشید؟ در این صورت احتمالاً از تماشای فیلم گابریل لذت خواهید برد، فیلم ترسناک اکشن استرالیایی به کارگردانی شین آبس. در این فیلم، برزخ به عنوان قلمرویی تاریک، دودآلود و سایه وار به تصویر کشیده می شود که ارواح کسانی که بین بهشت و جهنم گیر افتاده اند در آن به سر می برند و جایی است که در آن فرشتگان رانده شده و فرشتگتن مقرب برای حکومت مبارزه می کنند. در هنگام اکران، فیلم گابریل نقدهای متفاوتی دریافت کرد، در حالی که برخی به خاطر دیالوگ های مصنوعی و نداشتن شخصیت های قوی به آن ایراد می گرفتند. اما با توجه به بودجه اندکی که فیلم داشت، سازندگان آن کار قابل توجهی در زمینه جلوه های بصری و صدا انجام دادند. و اگر از طرفداران فیلم های اکشن گوتیک مثل کنستانتین (Constantine) و دنیای زیرزمینی (Underworld) هستید، احتمالاً از دیدن فیلم گابریل لذت خواهید برد.

۶- Silent Hill (2006)‎

فیلم ترسناک,فیلم در مورد برزخ

سایلنت هیل یکی از محبوب ترین فرنچایزهای بازی های ویدیویی ترسناک است که در آن شاهد ماجراجویی های بازیکنان و تلاش آن ها برای بقا در قلمروهای کابوس وار بوده ایم. و در سال ۲۰۰۶، این سری بازی ویدیویی برای اولین بار به صفحه نمایش بزرگ راه پیدا کرد، اما با نقدهای عمدتاً منفی مواجه شد. اما با نگاهی به گذشته، این فیلم هنوز هم یکی از بهترین اقتباس های بازی های ویدیویی است. این فیم داستان زنی به نام رُزا داسیلوا (رادا میچل) و جستجویش برای پیدا کردن دختر رنج کشیده اش را روایت می کند، پس از اینکه این دختر در شهر متروکه سایلنت هیل مفقود می شود. اما خیلی زود مشخص می شود که سایلنت هیل یک شهر معمولی نیست. در عوض، مکانی است که در آن خاکستر از آسمان می بارد و به طور منظم به یک دنیای جهنمی تبدیل می شود که در آن پلیدی ها (ظاهراً) زندگان را تعقیب می کنند. البته، نه رزا و نه دخترش در واقع در شهر نیستند، و نه در بُعد جهنمی آن، بلکه جایی بین این دو قرار دارند که یک برزخ ناخوشایند است.

۵- Purgatory (1999)‎

فیلم ترسناک,فیلم در مورد برزخ

داستان فیلم برزخ درباره یک دار و دسته خلافکار است که در حال فرار از یک عملیات بدفرجام سرقت از یک بانک به شهری به نام پناهنده می رسند. در آنجا، آن ها یک مکان فوق العاده آرام و غیرمعمول را پیدا می کنند که ساکنانش به شدت خداترس بوده و همه اشکال گناه به شدت مورد سرزنش قرار می گیرد. هیچ اسلحه، خشونت، الکل یا حتی فحش دادن در این شهر وجود ندارد. همانطور که انتظار می رورد، دار و دسته سارقان، این شهر را هدف آسانی برای کارهای مجرمانه شان می بینند. اما یکی از اعضای آن ها به نام لئون “سانی” دیلارد (برد رو) متوجه چیز عجیبی در مورد ساکنان شهر می شود: همه آن ها شبیه چهر های افسانه ای مرده غرب وحشی هستند. کلانتر شبیه ویل بیل هیک است، مغازه دار شهر شبیه جسی جیمز، و دکتر شبیه داک هالیدی است. اگر از عنوانش حدس نزنید، خلافکاران داستان ما وارد برزخ شده اند. و همه بیش از حد فرشته وار عمل می کنند چون تلاش دارند تا در بهشت پذیرفته شوند. اما در حالی که این طرح ممکن است کمی اغراق آمیز باشد، اما همچنان اثری جذاب است که کراس اووری بین یک وسترن کلاسیک و یک قسمت از سریال منطقه گرگ و میش به نظر می رسد. یا آن طور که تبلیغات فیلم در آن زمان می گفتند، ” وسترنی ترسناک که اصلاً یک وسترن معمولی نیست».

۴- Kontroll (2003)‎

فیلم ترسناک,فیلم در مورد برزخ

این فیلم به کارگردانی نمرود آنتال در سال ۲۰۰۳ ساخته شد و به طور کامل در سیستم زیرزمینی مترو بوداپست روایت می شود. داستان حول محور شخصیت بولکسو (ساندور سزانیل) می چرخد، بازرس بلیط قطاری که شب هایش را در تاریکی مطلق سکوهای ایستگاه می گذراند و در همان فضای تاریک می خوابد. به دلایلی که هیچ گاه به طور کامل توضیح داده نمی شود، بولکسو از بازگشت به سطح زمین بیزار است. و اوضاع زمانی عجیب تر می شود که یک شخصیت کلاه بر سر که درست مثل بولکسو لباس می پوشد شروع به کشتن مسافران می کند. Kontroll یکی دیگر از آن فیلم هایی است که داستان آن برای تفسیر مخاطب باز رها می شود اما دوز خوبی از تصویرسازی مسیحی، سکانس های رویایی و صحنه آخر فیلم که دختری را در لباس فرشته نشان می دهد، نشان می دهد که شخصیت اصلی ما در برزخ گیر افتاده است. اما چه برزخ شخصیت اصلی ما روحانی باشد و چه خود تحمیلی، قطعاً او گرفتار شده و دارد رنج می کشد. در هر صورت، Kontroll برای چیزی که به عنوان یک کمدی بازاریابی شده، نسبتاً خوب و به طرز شگفت انگیزی ترسناک است.

۳- Lost Highway (1997)‎

فیلم ترسناک,فیلم در مورد برزخ

بزرگراه گمشده فیلمی به کارگردانی دیوید لینچ است که در آن بیل پولمن در نقش فرد مدیسون بازی می کند، یک ساکسیفون نواز جاز که به این باور می رسیم که همسرش (پاتریشیا آرکت) احتمالاً به او خیانت می کند. پس از مواجهه تصادفی با یک مرد مرموز عجیب و رنگ پریده و چندین نوار ویدئویی عجیب، مدیسون خود را در سلول زندان می بیند، در حالی که به خاطر قتل همسرش محکوم شذه است. به سبک همیشگی فیلم های لینچ، وقتی مدیسون به مرد جوانی به نام پیت دیتون (بالتازار گتی) تبدیل می شود و با زنی که درست شبیه همسر مرده اش است، رابطه برقرار می کند، همه چیز به شکل دیوانه وار و غیر منتظره ای تغییر مسیر می دهد همانند بسیاری از فیلم های دیوید لینچ، بزرگراه گمشده تقریبا تمام انتظارات و تفسیرهای منطقی را دور می زند یک گستره وسیع از نظریه های طرفداران در مورد آن وجود دارد. در ابتدای فیلم، مدیسون پیام عجیبی دریافت می کند که به او می گوید «دیک لورنت مرده است». تنها در پایان متوجه می شویم که مدیسون خودش این پیام را منتقل می کند. و این، همراه با برخی سرنخ هایی عجیب و غریب، نشان می دهد که مدیسون خود را در یک حلقه پیچ در پیچ و بدور از واقعیت به دام انداخته است، جایی که او دائماً محکوم به تکرار همان اشتباهات قبلی است. یا به عبارت دیگر، او در نوعی برزخ که خودش ساخته گرفتار شده است.

۲- Wristcutters: A Love Story (2006)‎

فیلم ترسناک,فیلم در مورد برزخ

این یکی فیلمی است که اگر توسط کارگردان قابلی ساخته نمی شد، می توانست به شدت توهین آمیز و بی کیفیت باشد. اما همان طور که مشخص می شود، Wristcuters بسیار جذاب از آب در می آید… البته از نوع پوچ گرایانه اش. در این فیلم پاتریک فوگیت در نقش زیا بازی می کند که پس از خودکشی، به دنیای برزخ وارد می شود. در این دنیای جدید، همه چیز به همان دنیای قدیمی نزدیک است، فقط همه چیز کمی بدتر است – هیچ کس لبخند نمی زند، همه چیز آن طور که باید و شاید کار نمی کند، و همه چیز کمی ناخوشایند است. بعد از اینکه متوجه می شود دوست دختر سابقش هم در این برزخ گیر افتاده است، زیا با ماشین له شده اش (که یک سیاه چاله در داخل آن وجود دارد و چراغ های جلوی اش خراب هستند) همراه با دوستانش به راه می افتند تا او را پیدا کنند. داستان معمول بلوغ که در ادامه می آید، با دوستان جدید و عجیب و غریبی که در طول مسیر پیدا می شوند، روایت اصلی ماجراست. همه چیز طبیعی به نظر می رسد، جز اینکه همه مرده و افسرده هستند و حال و هوای خودکشی بر همه چیز سایه افکنده است. آگر همه چیز برایتان عجیب است مشکلی نیست چون همه چیز در این فیلم واقعاً عجیب است. اما دیدگاه گوران دوکیچ، کارگردان، بهتر از آن چیزی است که به نظر می رسد. و این فیلم همانطور که انتظار می رفت نامزد دریافت چندین جایزه شد. این فیلم همچنین برنده چند جایزه از جمله بهترین فیلم جشنواره فیلم Gen Art شد.

۱- Jacob’s Ladder (1990)‎

فیلم ترسناک,فیلم در مورد برزخ

نردبان جیکوب داستان جیکوب سینگر (تیم رابینز) را دنبال می کند، مردی آمریکایی که در جنگ ویتنام خدمت کرده و اکنون از توهمات وحشتناکی رنج می برد. سینگر پس از ملاقات با یکی از همقطاران سابقش، شروع به کشف توطئه ای از آزمایش های دولتی بر روی جوخه سابقش می کند که به اعتقاد او باعث شده آن توهمات عجیب را داشته باشند. تنها در اواخر فیلم است که متوجه می شویم سینگر و اعضای جوخه اش پس از دریافت یک داروی آزمایشی در ویتنام به یکدیگر حمله کرده اند. و اینکه سینگر هنوز در ویتنام است و در یک بیمارستان صحرایی در حال مرگ است. نردبان جیکوب فیلمی به شدت تکان دهنده و با اضطراب بی امان است. در نتیجه، تماشای این فیلم به هیچ عنوان مناسب افراد نازک دل و ترسو نیست. اما به همان اندازه که نردبان جیکوب ممکن است افسرده کننده باشد، این اثر کالت کلاسیک ساخته آدریان لین اثری متفکرانه و قدرتمند در سینما است. و کمتر فیلم دیگری مفهوم برزخ را تا به این حد تاثیرگذار مورد بررسی قرار داده است.

  • 9
  • 4
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
دیالوگ های ماندگار درباره خدا

دیالوگ های ماندگار درباره خدا دیالوگ های ماندگار درباره خدا پنجره ای به دنیای درون انسان می گشایند و راز و نیاز او با خالق هستی را به تصویر می کشند. در این مقاله از سرپوش به بررسی این دیالوگ ها در ادیان مختلف، ادبیات فارسی و سینمای جهان می پردازیم و نمونه هایی از دیالوگ های ماندگار درباره خدا را ارائه می دهیم. دیالوگ های سینمایی معروف درباره خدا همیشه در تاریکی سینما طنین انداز شده اند و ردی عمیق بر جان تماشاگران بر جای گذاشته اند. این دیالوگ ها می توانند دریچه ای به سوی دنیای معنویت و ایمان بگشایند و پرسش های بنیادین بشری درباره هستی و آفریننده آن را به چالش بکشند. دیالوگ های ماندگار و زیبا درباره خدا نمونه دیالوگ درباره خدا به دلیل قدرت شگفت انگیز سینما در به تصویر کشیدن احساسات و مفاهیم عمیق انسانی، از تاثیرگذاری بالایی برخوردار هستند. نمونه هایی از دیالوگ های سینمایی معروف درباره خدا در اینجا به چند نمونه از دیالوگ های سینمایی معروف درباره خدا اشاره می کنیم: فیلم رستگاری در شاوشنک (۱۹۹۴): رد: "امید چیز خوبیه، شاید بهترین چیز. و یه چیز مطمئنه، هیچ چیز قوی تر از امید نیست." این دیالوگ به ایمان به خدا و قدرت امید در شرایط سخت زندگی اشاره دارد. فیلم فهرست شیندلر (۱۹۹۳): اسکار شیندلر: "من فقط می خواستم زندگی یک نفر را نجات دهم." این دیالوگ به ارزش ذاتی انسان و اهمیت نجات جان انسان ها از دیدگاه خداوند اشاره دارد. فیلم سکوت بره ها (۱۹۹۱): دکتر هانیبال لکتر: "خداوند در جزئیات است." این دیالوگ به ظرافت و زیبایی خلقت خداوند در دنیای پیرامون ما اشاره دارد. پارادیزو (۱۹۸۸): آلفردو: خسته شدی پدر؟ پدر روحانی: آره. موقع رفتن سرازیریه خدا کمک می کنه اما موقع برگشتن خدا فقط نگاه می کنه. الماس خونین (۲۰۰۶): بعضی وقتا این سوال برام پیش میاد که خدا مارو به خاطر بلاهایی که سر همدیگه میاریم می بخشه؟ ولی بعد به دور و برم نگاه می کنم و به ذهنم می رسه که خدا خیلی وقته اینجارو ترک کرده. نجات سربازان رایان: فرمانده: برید جلو خدا با ماست ... سرباز: اگه خدا با ماست پس کی با اوناست که مارو دارن تیکه و پاره می کنن؟ بوی خوش یک زن (۱۹۹۲): زنها ... تا حالا به زن ها فکر کردی؟ کی خلقشون کرده؟ خدا باید یه نابغه بوده باشه ... زیر نور ماه: خدا خیلی بزرگتر از اونه که بشه با گناه کردن ازش دور شد ... ستایش: حشمت فردوس: پیش خدا هم که باشی، وقتی مادرت زنگ می زنه باید جوابشو بدی. مارمولک: شاید درهای زندان به روی شما بسته باشد، اما درهای رحمت خدا همیشه روی شما باز است و اینقدر به فکر راه دروها نباشید. خدا که فقط متعلق به آدم های خوب نیست. خدا خدای آدم خلافکار هم هست. فقط خود خداست که بین بندگانش فرقی نمی گذارد. او اند لطافت، اند بخشش، بیخیال شدن، اند چشم پوشی و رفاقت است. دیالوگ های ماندگار درباره خدا؛ دیالوگ فیلم مارمولک رامبو (۱۹۸۸): موسی گانی: خدا آدمای دیوونه رو دوس داره! رمبو: چرا؟ موسی گانی: چون از اونا زیاد آفریده. سوپر نچرال: واقعا به خدا ایمان داری؟ چون اون میتونه آرامش بخش باشه. دین: ایمان دارم یه خدایی هست ولی مطمئن نیستم که اون هنوز به ما ایمان داره یا نه. کشوری برای پیرمردها نیست: تو زندگیم همیشه منتظر بودم که خدا، از یه جایی وارد زندگیم بشه ولی اون هیچوقت نیومد، البته اگر منم جای اون بودم خودمو قاطی همچین چیزی نمی کردم! دیالوگ های ماندگار درباره خدا؛ دیالوگ فیلم کشوری برای پیرمردها نیست سخن پایانی درباره دیالوگ های ماندگار درباره خدا دیالوگ های ماندگار درباره خدا در هر قالبی که باشند، چه در متون کهن مذهبی، چه در اشعار و سروده ها و چه در فیلم های سینمایی، همواره گنجینه ای ارزشمند از حکمت و معرفت را به مخاطبان خود ارائه می دهند. این دیالوگ ها به ما یادآور می شوند که در جستجوی معنای زندگی و یافتن پاسخ سوالات خود، تنها نیستیم و همواره می توانیم با خالق هستی راز و نیاز کرده و از او یاری و راهنمایی بطلبیم. دیالوگ های ماندگار سینمای جهان درباره خدا گردآوری: بخش هنر و سینمای سرپوش

ویژه سرپوش