دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳
۱۶:۴۴ - ۰۱ اسفند ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۱۲۰۰۴۹
فیلم و سینمای جهان

۱۲ نقش در سریال «بازی تاج و تخت» که بازیگرانشان تغییر کرد و دلیل هر کدام

روزیاتو/بازی تاج و تخت یا گیم آف ترونز (Game of Thrones)، سریال فانتزی حماسی شبکه HBO، به خاطر شخصیت های فراوان و داستان های پیچیده اش شناخته می شود که هر کدام به خلق دنیای غنی هفت پادشاهی کمک می کنند. در پی زنده کردن ترانه یخ و آتش اثر جورج آر آر مارتین، این سریال با چالش های بسیار زیادی روبرو بود از جمله جایگزینی بازیگران نقش های اصلی.

 چه به دلیل تداخل برنامه های کاری، انتخاب های مبتنی بر داستان، و چه به دلیل شرایط پیش بینی نشده، تصمیم به جایگزینی بازیگران، چهره های جدیدی را به نقش های آشنای سریال زازی تاج و تخت آورد. در این لیست، به تغییر بازیگران برای نقش های سریال بازی تاج و تخت می پردازیم و علت هر تغییر و تاثیر آن بر داستان را بررسی می کنیم.

۱۲- ریکارد کارستارک- جان استال جایگزین استیو بلونت شد

زمانی که بازی تاج و تخت برای اولین بار ریکارد کارستارک را در فصل آغازین خود معرفی کرد، این شخصیت او نقش متوسطی داشت. استیو بلونت نقش این شخصیت را به تصویر کشید و با اعلام وفاداری خاطره انگیزی به راب استارک که در نهایت پادشاه شمال خواهد شد، در فصل اول برجسته شد. با پیشرفت داستان و به قدرت رسیدن راب استارک، شخصیت ریکارد کارستارک دگرگون شد.

پس از بازگشت در فصل دوم، ریکارد کارستارک که اکنون توسط جان استال به تصویر کشیده شده است، شخصیتی درمانده و عجول را از خود نشان داد. این تغییر به ویژه زمانی مناسب و بجا به نظر می رسید که این شخصیت با راب استارک سر ناسازگاری گذاشت و مرتکب اعمالی می شد که منجر به مرگ تراژیک او شد. تصمیم به جایگزینی بازیگر این نقش احتمالاً تحت تاثیر تمایل به بکارگیری یک بازیگر باتجربه تر و همه کاره تر بود که بتواند پیچیدگی های شخصیت در حال تغییر کارستارک را به خوبی نشان دهد. این تغییر بازیگر با افزایش اهمیت شخصیت ریچارد به عنوان حامی و منتقد اصلی راب استارک در طول جنگ پنج پادشاه سازگار بود.

۱۱- تامن برثیون- دین چارلز چاپمن جایگزین کالوم واری شد

تامن باراتیون در داستان ترانه یخ و آتش اثر جورج آر. آر. مارتین، به عنوان جوان ترین پسر سرسی لنیستر ظاهر می شود. پس از مرگ غیرمنتظره برادرش جافری برثیون، تامن به سلطنت می رسد و در فعالیت های ستیزه جویانه مادرش سرسی و همسرش مارگری تبدیل به یک سرباز پیاده و آلت دست می شود. شخصیت تامن برثیون به ویژه پس از مرگ غیرمنتظره برادرش دستخوش تحولات قابل توجهی شد. کالوم واری که در ابتدا نقش تامین را به تصویر می کشید، از فصل چهارم جای خود را به دین – چارلز چاپمن داد.

تصمیم به جایگزینی این بازیگر تحت تاثیر تقاضای داستان برای یک تامن مسن تر بود، که با داستان تکمیل در انتظار ازدواج همخوانی داشت. چاپمن، به خوبی پیچیدگی های شخصیت در حال تکامل تامن و درگیری های درونی او را به تصویر کشید که تصویری بسیار پرجزییات از شخصیت در حال تکامل تامن را نشان داد. این تغییر بازگیر اگرچه با تغییر ظاهر همراه بود، اما تا زمان مرگ هولناک او در فصل ششم، کمک زیادی به روایت درام داستان کرد.

۱۰- پادشاه شب- ولادیمیر فوردیک جانشین ریچارد بریک شد

او که زمانی یک انسان فانی بود، پادشاه شب به عنوان ارباب و اولین واکر سفید ظاهر می شود و فرماندهی ارتش مخوف مردگان را بر عهده می گیرد. ریشه های او به دوران نخستین انسان ها باز می گردد که با تغییر همراه با نفرینی که توسط فرزندان جنگل ترتیب داده شده بود، شناخته می شود. حضور سرد و نگاه های خیره با آن چشم های آبی یخ زده اش او را به عنوان شخصیتی افسانه ای در میان خاندان های اشرافی شمال شناخته شده می کرد. ریچارد بریک در ابتدا شکوه فراموش نشدنی نایت کینگ را به تصویر کشید و او را با ویژگی ها و ظرافت های قابل توجهی به نمایش گذاشت. بازی او به یاد ماندنی بود، به خصوص در پایان ماجرای هاردهوم، جایی که پادشاه شب بدون هیچ حرفی مردگان را با یک حرکت ساده دست زنده می کند.

ماجرای پادشاه شب زمانی دچار تغییری غیرمنتظره شد که ریچارد بریک که این شخصیت را از فصل چهارم تا فصل پنجم به تصویر کشیده بود، به دلیل تداخل برنامه ها به خاطر حضور در فیلم The Bastard Executioner در سال ۲۰۱۵ مجبور به کناره گیری از این نقش شد. پس از آن بود که ولادیمیر فردیک این نقش را بر عهده گرفت و از فصل ۶ این نقش را بازی کرد. تصمیم به تغییر بازیگر این نقش با تفاوت های جزئی بین دو تجسم ارائه شده از شخصیت پادشاه شب همراه بود و علیرغم به افکت ها و گریم های سنگینی که در مورد این شخصیت وجود داشت، تغییرات ایجاد شده در شخصیت پادشاه شب کاملاً مشخص و مشهود بود.

۹- کلاغ سه چشم- مکس فون سیدو جانشین استروان راجر شد

کلاغ سه چشم موجودی مرموز و باستانی است که با قدرت های عرفانی آن سوی دیوار ارتباط دارد. حضور کلاغ سه چشم که نقش او را در ابتدا استروان راجر، بازیگر بریتانیایی بازی می کرد، در روایت برن استارک نقشی محوری داشت، که نگاهی به گذشته، حال و آینده را فراهم می کرد. راجر در فصل چهارم بازی تاج و تخت در نقش شخصیت کلاغ سه چشم حضور یافت. تصویر راجر از این شخصیت که زیر کلاه گیس و ریشی بلند پنهان شده بود، حالتی مرموز به این شخصیت بخشید و به بخشی جدایی ناپذیر از روایت در حال تکامل برن استارک تبدیل شد.

طولی نکشید که نقش کلاغ سه چشم در فصل ششم به طور قابل توجهی بیشتر شد و حضور پررنگ تر و شناخته شده تری را طلب کرد. این موضوع باعث شد تا اچ بی او به سراغ مکس فون سیدو برای این نقش برود، بازیگری شناخته شده و قابل اعتماد که به این شخصیت اهمیت بیشتری می بخشید. در حالی که تصویر اولیه استروان راجرز یک رازآلودگی جذاب را به همراه داشت، بازی مکس فون سیدو در نقش کلاغ سه چشم نشان دهنده تمایل یک بازیگر برای تجسم یک کلاغ سه چشم در حال تکامل بود. در حالی که ظاهر کلی و پرسونای این شخصیت با تغییر بازیگر دستخوش تغییر و تحولی ظریف شد، تصمیم به آوردن یک بازیگر باتجربه مانند فون سیدو با استقبال مثبتی مواجه شد و کلاغ سه چشم را به قله های جدیدی از قدرت تاثیرگذاری و جذابیت حضور ارتقا داد.

۸- میرسلا برثیون- نل تایگر فری جایگزین ایمی ریچاردسون شد

میرسلا برثیون که با قدرت و فریبندگی در هفت پادشاهی جست و خیز می کرد، به عنوان ابزاری در دسیسه های سیاسی خاندان لنیستر به کار گرفته شد. میرسلا که در ابتدا توسط ایمی ریچاردسون به تصویر کشیده شده بود، زمانی که به عنوان بخشی از یک اتحاد استراتژیک به دورن فرستاده می شود، نقشی محوری پیدا می کند. ریچاردسون، در ابتدا به عنوان یک بازیگر رزرو برای تست های بازیگری اپیزود پایلوت پخش نشده بازی تاج و تخت استخدام شد و بعدها نقش میرسلا برثیون را برای دو فصل اول بازی تاج و تخت به دست آورد. او در ابتدا شخصیت کوچکی بود که در کینگز لندینگ بزرگ شده بود اما روایت داستانی مهم او زمانی شروع شد که به دورن فرستاده شد. با این حال، همان طور که داستان او در حال روایت شدن است، در یک تصمیم غیرمنتظره، نل تایگر فری در طول فصل پنجم جای ریچاردسون را می گیرد.

تصمیم برای تغییر بازیگر این نقش در طی پنل کامیک کان سن دیگو فاش شد و هم بازیگر و هم طرفداران را شگفت زده کرد. دلیل رسمی این تغییر بازیگر هیچ گاه ارائه نشد، اما با گسترش نقش میرسلا همراه با تنش عاطفی و درام شدید روایت او، احتمالاً سازندگان سریال به دنبال بازیگری بودند که بتواند چیزهای بیشتری برای این شخصیت به ارمغان بیاورد. اگر چه فری تنها در چهار اپیزود در این نقش ظاهر شد، اما نقش آفرینی او به ویژه در مرگ تراژیک میرسلا به دلیل اقدامات انتقام جویانه الاریا ساند، برای طرح داستان بسیار حیاتی شد.

۷- لوثار فری- دانیل تویت جانشین تام بروک شد

لوثار فری که اغلب با نام “لیم” به معنای چلاق شناخته می شود، یکی از فرزندان متعدد والدر فری بدنام است. مشارکت سنگدلانه لوثار فرای در عروسی سرخ که در ابتدا توسط تام بروک به تصویر کشیده شد، به خاطره ای فراموش نشدنی و ترسناک تبدیل می شود. با این حال، در یک تغییر بازیگر مهم، دانیل تویت را در فصل ششم بازی تاج و تخت در این نقش دیدیم. بروک در فصل سوم زندگی شومی را برای شخصیت لوثار فری به ارمغان آورد، به ویژه اینکه نقش مهمی در سازماندهی عروسی سرخ داشت. دخالت او در این ماجرا، از جمله عمل تکان دهنده چاقو زدن به همسر باردار راب استارک، تالیسا، لوثار را به عنوان یک شخصیت به یاد ماندنی و در عین حال فرومایه و پست نشان داد.

دنیل تویت در فصل ششم بازی تاج و تخت وارد نقش لوثار فری و جایگزین تام بروک شد. با اینکه دلیل دقیق این تغییر بازیگر به صورت رسمی اعلام نشده، اما حدس زده می شود که در دسترس نبودن تام بروک، احتمالاً به خاطر تعهدات بازیگری دیگر، منجر به جایگزینی او با تویت شده است. غیبت این شخصیت در طی دو فصل ممکن است در تداخل برنامه ها موثر بوده و نیاز به تعویض بازیگر را به وجود آورده باشد.

تغییر بازیگر نقش لوثار فری تاثیر او را کاهش نداد، به ویژه در زمان بازگشت فری ها به داستان. دانیل تویت به صورت بی نقصی وارد این نقش شد و لوثار را در لحظات کلیدی، از جمله تلاش ناکام برای پایان دادن به محاصره ریورران به تصویر کشید. با وجود تغییر بازیگر، خط داستانی لوثار فری تنش خود را حفظ کرد و منجر به سرنوشت هولناک او به عنوان بخشی از انتقام آریا استارک در فصل هفتم شد.

۶- کوهستان- هافثور جولیوس پی یرشون جانشین یان وایت شد که خود جانشین کونان استیونسون شده بود

گرگور کلیگین، که به کوهستان معروف است، به عنوان شخصیتی مخوف و تهدیدآمیز شناخته می شود. کوهستان که در ابتدا نقش او را کونان استیونز، بدلکار کهنه کار، به تصویر می کشید، با تغییرات بعدی در بازیگرش دچار تحول شخصیتی می شود. یان وایت قبل از اینکه این شخصیت شکل قطعی خود را با حضور ورزشکار قدرتمند ایسلندی، هافثور جولیوس “ثور” پی یرشون پیدا کند، برای مدت کوتاهی وارد این نقش شد. کوهستان اولین تغییر بازیگر خود را زمانی تجربه کرد که یان وایت در فصل دوم جانشین کونان استیونز شد. هدف از این تغییر حفظ جثه ترسناک شخصیت و در عین حال سازگاری با تداخل برنامه ها بود. تصویر وایت از این شخصیت فراتر از کوهستان رفته و تطبیق پذیری و قدرت او را در دنیای بازی تاج و تخت به نمایش گذاشت.

سپس هافثور جولیوس پی یرشون در فصل چهارم به عنوان بازیگر نقش کوهستان انتخاب شد. بر خلاف بازیگران قبلی، زمان طولانی تر حضور این شخصیت در داستا اجازه داد تا تصویر ظریف تری از گرگور کلیگین به نمایش گذاشته شود که منجر به لحظات نمادینی مانند دوئل با اوبرین مارتل و رویارویی حماسی با سگ شکاری در فصل آخر شد.

در میان بازیگرانی که نقش کوهستان را به تصویر کشیدند، زمان بیشتر حضور هافیور جولیوس پی یرشون او را قادر ساخت تا به یادماندنی ترین لحظات این شخصیت را ارائه دهد. در حالی که کونان استیونز و یان وایت هر کدام عناصر متمایزی را در این نقش به کار گرفتند، حضور فیزیکی قابل توجه و مشارکت پی یرشون در بزنگاه های داستانی مهم، میراث این بازیگر بر پرده تلویزیون را تعریف کرد. با تغییر بازیگر نقش کوهستان، تصویر روی پرده گرگور کلیگین تفاوت های قابل توجهی با متن اصلی داشت. علی رغم حذف بخش هایی از داستان کتاب ها، بازی تاج و تخت با موفقیت کوهستان را به عنوان یکی از به یادماندنی ترین شخصیت های این فرنچایز خلق کرد. این سریال تغییرات در بازیگران را به صورت بی نقصی اجرا کرد و تصویر هافثور جولیوس پی یرشون از شخصیت کوهستان در نهایت موقعیت کوهستان را در لحظات نمادین سریال تثبیت می کرد.

۵- داریو ناهاریس- میشائیل هویسمن جانشین اد اسکرین شد

داریو ناهاریس، یک فرمانده نظامی کاریزماتیک و کمی متکبر از پسران دوم، متحد مهم و علاقه مند به دنریس تارگرین است. نقش داریو که در ابتدا توسط اد اسکرین به تصویر کشیده شده بود، با تغییر قابل توجهی در انتخاب بازیگر همراه شده و میشائیل هویسمن در فصل چهارم این نقش را بر عهده گرفت و تفسیر گرم تر و کم تر دمدمی مزاج را از این شخصیت ارائه داد. اد اسکرین در قسمت های پایانی فصل سوم بینندگان را با داریو ناهاریس آشنا می کند. اسکرین فاش کرد که این تصمیم تحت تاثیر دلایل “سیاسی” بوده است، که نشان می دهد برخی مسائل حل نشده یا اختلافات در پشت صحنه وجود داشته است. برنامه اولیه او این بود که برای مدت طولانی در سریال بماند، اما چالش های پیش بینی نشده منجر به تغییر بازیگر این شخصیت شد.

تصویر میشائیل هویسمن از داریو ناهاریس در فصل چهارم با یک تغییر چشمگیر در رفتار شخصیت ناهاریس همراه است. داریو از یک ضدقهرمان کمی عصبی به یک خواستگار رمانتیک برای دنریس تبدیل می شود. تعریف هویسمن از ناهاریس فعالانه در بزنگاه های کلیدی داستان شرکت می کند، با دنریس پیمان وفاداری می بندد و در فتح یونکای و میرن کمک می کند. با این حال، غیبت او در فصل های بعدی، سرنوشت این شخصیت را در هاله ای از ابهام قرار می دهد.

۴- دیکان تارلی- تام هاپر جایگزین فردی استروما شد

دیکان تارلی، برادر کوچکتر سامول تارلی، برای اولین بار در فصل ششم ظاهر می شود. دیکان که در ابتدا توسط فردی استروما به تصویر کشیده شده بود، پس از مخالفت پدرش با سم، وارث هورن هیل می شود. به دلیل تداخل برنامه ها، استروما در فصل هفتم جای خود را به تام هاپر می دهد که شخصیت دیکان را در نقشی بزرگتر، از جمله در یک نبرد مهم و یک اعدام تراژیک در کنار پدرش به تصویر می کشد.

جدایی فردی از این سریال ناشی از یک تداخل برنامه ای به خاطر تعهد او به سریال علمی تخیلی Time After Time بود. تام هاپر در فصل هفتم نقش دیکان را بر عهده می گیرد و چشم انداز تازه ای را برای این شخصیت به ارمغان می آورد. تصمیم به تغییر بازیگر نقش دیکان تارلی گرفته شد و به تام هاپر اجازه داد تا وارد این شخصیت شود. گذار از استروما به هاپر فرصتی برای کاوش عمیق تر در شخصیت دیکان را فراهم کرد و به او نقش اساسی تری در فصل هفتم داد.

۳- بریک دونداریون- ریچارد دورمر جایگزین دیوید مایکل اسکات شد

بریک دونداریون، لُرد بلک هیون، برای اولین بار در فصل اول بازی تاج و تخت در طول قسمت “تاج طلایی” دیده شد. بریک که در ابتدا شخصیت کوچکی به نظر می رسید، وظیفه تعقیب و اعدام سر گرگور کلیگین را از ند استارک دریافت کرد. با این حال، بریک تا فصل سوم در داستان نبود، زمانی که بریک به عنوان یکی از اعضای کلیدی انجمن برادری تا زمان فداکاری قهرمانانه اش در نبرد وینترفل دوباره وارد داستان شد.

گذار از دیوید مایکل اسکات به ریچارد دورمر یک تغییر قابل توجه بود و دورمر به شکل بی نقصی خط داستانی گسترش یافته این شخصیت را پیش برد و خود را به عنوان یکی از بهترین نقش آفرینی های این سریال تثبیت کرد. در فصل اول، اسکات به عنوان یک “سیاهی لشکر برجسته” شناخته می شد که تنها یک شخصیت را پر می کرد تا اینکه شخصیت محوری تر در روایت فراگیر داستان را بر عهده گرفت. تصاحب این نقش توسط دورمر در فصل سوم، امکان کاوش عمیق تری از روایت بریک، به ویژه با انجمن برادران بدون پرچم را فراهم کرد و بر تعهد این سریال به انتخاب دقیق بازیگر برای شخصیت هایی که قرار است در آینده مهم تر شوند، تاکید دارد.

۲- لیف- کی الکساندر جایگزین اوکتاویا الکساندرو شد

هنگامی که لیف، کسی که ظاهراً رهبر عرفانی کودکان جنگل است، برای اولین بار در اپیزود پایانی فصل چهارم حضور آسمانی خود را به مخاطبان اعلام می کند، نقش او را یک مدل کودک به نام اوکتاویا الکساندرو بازی می کند. در آن حضور کوتاه، لیف تاثیری ماندگار بر جای گذاشت و فضا را برای ملاقات با برن و میرا در غار کلاغ سه چشم آماده کرد. با این حال، هنگامی که لیف برای نقش برجسته تری در فصل ششم بازگشت، مشعل این نقش به بازیگر مسن تر و باتجربه تر ژاپنی، کای الکساندر، داده شد.

علیرغم این که ذاتً بچه های جنگل پیر نمی شدند، این شخصیت دچار تحول بصری و بازیگری شد. اوکتاویا الکساندرو که در فصل چهارم تنها ۱۲ سال سن داشت، سکان هدایت را به کای الکساندری سپرد تا نقشی را ایفا کند که نیازمند بازیگری باتجربه تر بود. در حالی که ماجرای لیف در تنها پنج قسمت در بازی تاج و تخت پخش شد، تغییر بازیگر آن باعث کنجکاوی و گمانه زنی در مورد دلایل این تغییر شد.

حضور این شخصیت در نقاط کلیدی داستان، از جمله تبدیل برن به “کلاغ سه چشم” و افشاگری در مورد منشاً پادشاه شب، مستلزم حضور بازیگری بود که قادر به به تصویر کشیدن عمق و پیچیدگی مورد نیاز برای این لحظات حیاتی باشد.

۱- سلیس برثیون- تارا فیتزجرالد جایگزین سارا مک کیور شد

در قسمت آغازین فصل دوم، ورود استنیس برثیون به داستان، اولین حضور همسرش، سلیس برثیون را رقم زد که نقش او را سارا مک کیور بدون حضور در تیتراژ به تصویر کشید، نقشی که تنها به عنوان یک جا پُرکن و یک باره در سکانسی بدون دیالوگ ایفا کرد. اما نقش مک کیور در فصل سوم گسترش یافت و به شخصیتی با اهمیت بیشتر تبدیل شد. با این حال، برای این تغییر، سازندگان سریال یک بازیگر باتجربه به نام تارا فیتزجرالد را بری این نقش انتخاب کردند. در حالی که ماهیت دقیق انتخاب اولیه هنوز مشخص نیست، تغییر بازیگر به شخصیت سلیس عمق بیشتری بخشید، به ویژه در سکانس واکنش هولناک او به سرنوشت تراژیک شیرین.

این سوال که آیا بازیگر نقش سلیس برثیون واقعاً تغییر کرد همچنان وجود دارد، با توجه به این که مک کیور حضوری در تیتراژ نداشت. این حضور بدون ذکر در تیتراژ، راه را برای فیتزجرالد هموار کرد تا در فصل سوم این شخصیت را برای همیشه در اختیار بگیرد و این نشان دهنده تصمیم استراتژیک بازی تاج و تخت برای به تاخیر انداختن استخدام یک بازیگر دائمی برای این نقش تا زمانی بود که نقش سیلس پررنگ تر می شود. بلاتکلیفی نقش آفرینی سارا مک کیور در فصل اول، رازآلودگی ماجرای سیلیس را بیشتر می کرد.

  • 18
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
فرامرز اصلانی بیوگرافی فرامرز اصلانی از تحصیلات تا شروع کار هنری

تاریخ تولد: ۲۲ تیر ۱۳۳۳

تاریخ وفات : ۱ فروردین ۱۴۰۳ (۷۸ سال)

محل تولد: تهران 

حرفه: خواننده، آهنگساز، ترانه‌سرا، نوازندهٔ گیتار 

ژانر: موسیقی پاپ ایرانی

سازها: گیتار

ادامه
علیرضا مهمدی بیوگرافی علیرضا مهمدی؛ پدیده کشتی فرنگی ایران

تاریخ تولد: سال ۱۳۸۱ 

محل تولد: ایذه، خوزستان، ایران

حرفه: کشتی گیر فرندگی کار

وزن: ۸۲ کیلوگرم

شروع فعالیت: ۱۳۹۲ تاکنون

ادامه
زهرا گونش بیوگرافی زهرا گونش؛ والیبالیست میلیونر ترکی

چکیده بیوگرافی زهرا گونش

نام کامل: زهرا گونش

تاریخ تولد: ۷ جولای ۱۹۹۹

محل تولد: استانبول، ترکیه

حرفه: والیبالیست

پست: پاسور و دفاع میانی

قد: ۱ متر و ۹۷ سانتی متر

ادامه
عین القضات همدانی زندگینامه عین القضات همدانی عارف و شاعر قرن ششم هجری

تاریخ تولد: سال ۴۹۲ هجری قمری

محل تولد: همدان، ایران

حرفه: حکیم، نویسنده، شاعر، مفسر قرآن، محدث و فقیه

مدت عمر: ۳۳ سال

درگذشت: در ششم جمادی‌الثانی سال ۵۲۵ هجری قمری

ادامه
اسماعیل محرابی بیوگرافی اسماعیل محرابی؛ بازیگر قدیمی سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۵ فروردین ۱۳۲۳

محل تولد: تنکابن، مازندران

حرفه: بازیگر سینما و تلویزیون

شروع فعالیت: ۱۳۴۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس تئاتر

ادامه
علی نصیریان بیوگرافی علی نصیریان؛ پیشکسوت صنعت بازیگری ایران

تاریخ تولد: ۱۵ بهمن ۱۳۱۳

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر، نویسنده و کارگردان

آغاز فعالیت: ۱۳۲۹ تاکنون

تحصیلات: دانش آموخته مدرسه تئاتر در رشته هنرپیشگی

ادامه
هنری موزلی زندگینامه هنری موزلی دانشمند و شیمیدان تاثیرگذار جهان

تاریخ تولد: ۲۳ نوامبر ۱۸۸۷

محل تولد: ویموث، دورست، بریتانیا

ملیت: انگلیسی

زمینه فعالیت: فیزیک و شیمی

دلیل شهرت: کشف عدد اتمی برخی از اتم ها، رفع ابهامات جدل مندیلف، بیان قانون موزلی

درگذشت: ۱۰ اوت ۱۹۱۵

ادامه
دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی

دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی شهاب حسینی یکی از بهترین بازیگران سینمای ایران است که تا به حال در آثار فاخری مانند محیا، دلشکسته، شهرزاد و... به نقش آفرینی پرداخته است. این هنرمند در هر یک از هنرنمایی های خود دیالوگ های ماندگاری دارد که در ادامه این مقاله از سرپوش قصد داریم به بخشی از آنها اشاره کنیم. بیوگرافی کوتاه از شهاب حسینی سید شهاب الدین حسینی تنکابنی در ۱۴ بهمن ۱۳۵۲ در تهران به دنیا آمد. وی اصالتا تن کابنی است و تحصیلات عالیه خود را در رشته روانشناسی از دانشگاه تهران برای مهاجرت به کانادا ناتمام گذاشت. وی در سال ۱۳۷۳ با پریچهر قنبری ازدواج کرد و حاصل این پیوند دو فرزند پسر به نام های محمد امین و امیرعلی است. فعالیت هنری شهاب حسینی با تئاتر دانشجویی و سپس، گویندگی در رادیو شروع شد. از جمله جوایز این هنرمند می توان به موارد زیر اشاره کرد: - او برای بازی در شمعی در باد (۱۳۸۲) و رستگاری در هشت و بیست دقیقه (۱۳۸۳) نامزد سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد جشنواره فیلم فجر شد.  - حسینی در سال ۱۳۸۷ با بازی در فیلم سوپر استار جایزه سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد جشنواره فیلم فجر را دریافت کرد. -  او خرس نقره‌ای بهترین بازیگر مرد جشنواره بین‌المللی فیلم برلین ۲۰۱۱ را به‌همراه گروه بازیگران فیلم جدایی نادر از سیمین کسب کرد. - او در جشنواره فیلم کن ۲۰۱۶ نیز با ایفای نقش در فیلم فروشنده توانست جایزه بهترین بازیگر مرد جشنواره فیلم کن را به خود اختصاص بدهد. دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی؛ درباره شهاب حسینی دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی فیلم سینمایی دلشکسته در نقش امیرعلی: - هر کی ریــش گـذاشت مسلمـــون نیـست، هـــرکی پیـشونیش رو داغ کـــرد، مــرد خــدا نیست. - تو همه ی اعتقادا اشتباه میشه. همیشه ام یه عده گرگن تو لباس میش! -  من بنده آن دمم که ساقی گوید یک جام دگر بگیر و من نتوانم - ما فردا میایم خواستگاری، دیگه نمی خوام خواهرم باشی می خوام نفسم باشی دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی در فیلم دلشکسته سریال شهرزاد در نقش قباد: -شهرزاد نمی دونی بدون، من با تو چیزایی پیدا کردم که هیچوقت تو زندگیم نداشتم و نمی خوام از دستش بدم. - ما همه مهره های سوخته ایم که زیر دست بزرگ آقاییم. -  آره خب عمو جان حقیقت تلخه عموجان، شنیدنش همچین یه جاهایی از وجدان آدمو جز میده. -  میرم صاف وامیستم جلوی بزرگ آقا بش میگم بزرگ آقا من، زن من، خب؟! پا به ماهه! عین ۱۰-۱۲ ماهو میخوام بمونم ور دلش چی میگی شما؟ - قباد : فقط یه سوال، خیلی دلم می خواد جوابشو بدونم، تو هنوزم دلت باهاشه؟ شهرزاد : فراموشی زمان می بره، فقط فکر می کنم اگه من به هر دری زدم، و اونی نشد که می خواستم بشه، لابد قسمت خرافه نیست، هست واقعا - موقتیه این روزا شهرزاد، می گذره. این وسط تنها چیزی که مهمه اینه که من هنوز با همه ی وجودم دوست دارم. عاشقتم - قباد : سخته واسم دوری تو اینو بفهم، چطوری اینو بهت ثابت کنم؟ شهرزاد : دیر شده، برای ثابت کردنش خیلی خیلی دیر شده … حتی ملک جوانبخت هزار و یک شبم نبودی وگرنه من کم قصه و داستان به گوش تو نخوندم. عاشق بزدل عشقو هم زایل می کنه آقای قباد دیوانسالار -قباد : این کارو باهام نکن شهرزاد. اینطوری خردم نکن. من هنوز دوستت دارم، خیلی بیشتر از قبل. همه چیو خراب نکن شهرزاد : برو قباد، پشت سرتم دیگه نگاه نکن -  من چی کار به کسی داشتم، داشتم زندگیمو می کردم. با بدبختی خودم سر و کله می زدم. اصلا روحمم خبر داشت همچین کسی تو این دنیا زندگی می کنه؟ کی نشونم داد؟ شما. بعدشم که فرستادینم تو بهشت تازه می خواستم بفهمم زندگی یعنی چی؟ تازه طعمش داشت زیر دهنم مزه مزه می کرد که یقه مو گرفتین ترپ انداختینم وسط جهنم. دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی در سریال شهرزاد سریال مدار صفر درجه در نقش حبیب پارسا: -تو را به جای همه دوست میدارم-تو را به خاطر عطر نان گرم برفی که اب میشود -برای بخشش اولین گناه-تو را برای دوست داشتن دوست میدارم-تو را به خاطر تمام کسانی که دوست نمیدارم دوست میدارم ...  - همين قدر حاليمه كه هيچ دست مساعدتي از طرف قدرتهاي استعماري داخل اين كشور دراز نشده!!الي به اينكه مقاصد سياسي و اغراض اقتصادي خاصي رو دنبال مي كردن.وام كه بهم فرصت بدن كه خودم براي زندگيم تصميم بگيرم؛خودم انتخاب كنم؛همين  - مظفر:منوببخش ...یافراموش کن! حبیب:میبخشم...ولی فراموش نمیکنم!!!  -حبيب: فقط چرا فكر مي كنيد كه سفر اعزام ممكنه منتفي بشه؟ دكتر: اين مملكت پسرجان،سرزمين گسل و زلزله و پس لرزه است!آدم از فردا روزش - این و خداوند باید جواب بده ، باید جواب این سوال رو بده ! اگه تو این دنیا هیچ جایی برای آرامش وجود نداره ؛ و اگه تمام رویاهای ما از عشق ، عدالت و آزادی فقط ی خیال بیهودس! پس چرا ما رو آفرید ؟!... -ميدوني چيه تقي جان؟من بر خلاف مرحوم پدرم،ازسياست چيز زيادي نميدونم! همين قدر حاليمه كه هيچ دست مساعدتي از طرف قدرتهاي استعماري داخل اين كشور دراز نشده!!الي به اينكه مقاصد سياسي و اغراض اقتصادي خاصي رو دنبال مي كردن.وام كه بهم فرصت بدن كه خودم براي زندگيم تصميم بگيرم؛خودم انتخاب كنم؛ همين دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی در سریال مدار صفر درجه سایر فیلم ها: -یه پایان تلخ بهتر از یه تلخی پایان ناپذیره ... (درباره الی) - میدونی برتر از عشق بی فرجام چیه؟فرجام بدون عشق... (برف روی شیروانی داغ) - من زندگی مو باختم حاج اقا منو از زندون می ترسونی؟برو از خدا بترس ... (جدای نادر از سیمین) - جنگ احساس مسولیته نه شلیکه گلوله ... (شوق پرواز) - هر چه تو اوج میگیری دنیا از دید تو بزرگتر می شود و تو از دید دنیا کوچکتر می شوی ... (شوق پرواز) - تو کویر ادم به خدا نزدیک تره چون اسمون به زمین نزدیک تره ... (پلیس جوان) - میدونی چیت حرص ادمو درمیاره؟اینکه حالت از من بده ولی حس واقعیتو بهم نمیگی خب چیه هر چی هست بیا به خودم بگو فکر میکنی چیزیمه؟فکر میکنی چون چیزیمه عرضه ندارم پس چون عرضه ندارم دیگه.....این منصفانه نیست چون من دارم سعی خودمو میکنم غلطی تا حالا نتونستم بکنم چون نمیتونم تمرکز کنم رو کاری ک باید بکنم نمیتونم تمرکز کنم چون همه ی وقتمو اون چرت وپرتا ی مزخرف و دغدغه های احمقانه پر کرده دانشکده ی مزخرف و شاگردای خنگ و... (پرسه در مه) گردآوری: بخش هنر و سینمای سرپوش

ویژه سرپوش