پنجشنبه ۰۳ خرداد ۱۴۰۳
۱۲:۵۵ - ۰۵ فروردین ۱۴۰۳ کد خبر: ۱۴۰۳۰۱۰۲۲۶
فیلم و سینمای جهان

بهترین فیلم‌های جاسوسی در مورد جنگ جهانی دوم؛ از Rogue Male تا Eye of the Needle

جنگ جهانی دوم,بهترین فیلم‌های جاسوسی در مورد جنگ جهانی دوم

روزیاتو | در زمان جنگ، تمام افتخار یا تقصیر معمولاً متوجه رهبران و پرسنل نظامی است، با این حال جاسوسان یکی از مهم ترین نقش ها را در شکل دادن به مسیر درگیری ایفا می کنند. در طول جنگ جهانی دوم، جاسوسان نقش حتی مهم تری داشتند زیرا به قدرت های متفقین کمک می کردند تا تمام نقاط ضعف اصلی قدرت های محور را شناسایی کنند. ایالات متحده دارای دفتر خدمات استراتژیک (OSS) بود که در داخل آلمان و اتریش نفوذ داشت، در حالی که بریتانیا دارای دفتر عملیات ویژه بود که در سراسر اروپا جاسوسان دوجانبه داشت.

جنگ جهانی دوم,بهترین فیلم‌های جاسوسی در مورد جنگ جهانی دوم

امروزه، هزاران کتاب برای هر کسی که می خواهد داستان های جاسوسی جنگ جهانی دوم را بخواند وجود دارد، اما فیلم ها همیشه بهترین گزینه برای هر کسی هستند که به دنبال دُز سریعی از سرگرمی و اطلاعات است. چه داستان های تخیلی در مورد جاسوسانی که برای به دست آوردن اطلاعات حیاتی برای کشورشان ماموریت دارند و چه داستان های واقعی در مورد جاسوسانی که قهرمان یا مطرود مردمان خود شده اند، این فیلم ها به اندازه کافی پیچ و خم های بی نقصی دارند و مخاطبان را کاملاً راضی می کنند. در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با ۱۰ فیلم جاسوسی جذاب و پرتنش در مورد جنگ جهانی دوم آشنا کنیم.

۱۰- Rogue Male (1976)‎

جنگ جهانی دوم,بهترین فیلم‌های جاسوسی در مورد جنگ جهانی دوم

کشتن کسی مانند آدولف هیتلر نیاز به یک برنامه ریزی مناسب دارد، اما در مرد سرکش، اشراف زاده محترم بریتانیایی به نام سِر رابرت هانتر (پیتر اوتول) با نشانه گرفتن یک تفنگ شکاری به سوی رهبر وقت آلمان مسیری غیرحرفه ای و آماتور برای کشتن رهبر آلمان نازی را در پیش می گیرد. او به سرعت توسط گارد شوتزاستافل (اس اس) متوقف شده و در ادامه دستگیر و شکنجه می شود. دستگیر کنندگان هانتر او را از صخره ای به پایین پرت می کنند تا مرگ او شبیه یک حادثه جلوه کند، اما او زنده مانده و فرار می کند. به زودی، هانتر توسط یکی از طرفداران نازی ها در بریتانیا ردیابی می شود و به او پیشنهاد می کند اگر به دروغ بگوید که سرویس امنیتی بریتانیا وی را مامور ترور هیتلر کرده است، از جانش خواهد گذشت.

پیش از این که سرنوشت او را در مسیر پرچالش کنونی قرار دهد، نشان داده می شود که سر هانتر از شلیک و شکار به روباه ها لذت می برد. اما این بار او است که باید به گلوله ها جاخالی دهد. برای کسی که تا به حال در مرکز خشونت نبوده است، سر هانتر کار بسیار فوق العاده ای انجام می دهد. بنابراین، فیلم با سکانس های تعقیب و گریز متعدد و لحظات مرگبار فراوان به اوج تنش و تریلر می رسید. و از آنجا که این رویدادها بیشتر در منطقه ای دورست در جنوب غربی انگلستان رخ می دهد – عمدتاً شامل روستاهای حاشیه ای، سراشیبی های گچی، و دره های هاکی- فیلمبرداری بسیار هیجان انگیز است. به طور کلی، بعید است که این نوع فیلم کسی که روی دکمه پخش کلیک می کند را ناامید کند. حتی اوتول نیز آن را به عنوان پروژه مورد علاقه خود در میان خیل عظیم کارهای سینمایی اش معرفی کرده است.

۹- A Call to Spy (2019)‎

جنگ جهانی دوم,بهترین فیلم‌های جاسوسی در مورد جنگ جهانی دوم

تماس با جاسوس یا فراخوانی برای جاسوسی بی شک نقطه اوج فیلم های جاسوسی با حضور زنان در نقش اصلی است. این فیلم زندگی نامه ای حقیقتی تلخ را درباره وینستون چرچیل آشکار می کند: او همیشه دست بالا را نداشت. در برهه ای از جنگ جهانی دوم، او از کارآیی جاسوسان مرد ناامید و سرخورده شده بود. خوشبختانه این ناامیدی و استیصال منجر به پیشرو شدن و فرصت برابر برای زنان شد. چرچیل به سرویس جاسوسی وقت بریتانیا دستور داد که زنان را در جاسوسی وارد کند و این حرکت عاقلانه ای بود زیرا این زنان نقش مهمی در کاهش نفوذ نازی ها در فرانسه ایفا کردند.

یک افسر ارشد SOE در پرده اقدام فیلم فریاد می زند: «مطمئن شوید که همه آن ها جذاب باشند» که به مخاطبان یادآوری می کند که تبعیض جنسیتی در دهه ۱۹۴۰ چقدر مشکل بزرگی بود. با این حال، سه قهرمان فیلم موفق می شوند بر این معیار استخدام مشکل دار غلبه کنند. ورا اتکینز (استانا کاتیچ) خود را “جذاب” نمی داند اما می داند که کاربلند و باهوش است، بنابراین تلاش می کند به خواسته اش برسد. از سوی دیگر، ویرجینیا هال (سارا مگان توماس) نه تنها بریتانیایی نیست بلکه یک پای مصنوعی چوبی نیز دارد. علی رغم شک و تردیدهایی که از سوی تیم استخدام کننده وجود دارد، او موفق به انتخاب می شود، مانند نور عنایت خان (رادیکا آپته)، یک اپراتور بی سیم که از نظر میراث و مذهب هندی – مسلمان است که برای این برنامه پذیرفته می شود. این زنان از طریق کار گروهی عالی و نگاه تیزبین نسبت به خطر، به کاهش تسلط آلمان بر فرانسه کمک می کنند.

۸- They Met in the Dark (1943)‎

جنگ جهانی دوم,بهترین فیلم‌های جاسوسی در مورد جنگ جهانی دوم

اگر فرد مهم و شناخته شده ای بودید، عاشق شدن در زمان جنگ جهانی دوم خطرناک بود، چون همیشه این احتمال وجود داشت که معشوق شما آن کسی نباشد که به نظر می رسید. چنین سرنوشتی همان چیزی است که برای فرمانده نیروی دریایی بریتانیا، ریچارد (جیمز میسون)، در آن ها در تاریکی دیدار کردند رخ می دهد. او بر اساس دستور عمل می کند اما متوجه می شود که این یک دستور اشتباهی با دسیسه معشوقه اش مری (پت مدینا) بوده، که مخفیانه جاسوس نازی هاست. ریچارد شروع به تحقیق و برملا کردن نقشه مری می نماید، اما او را مرده پیدا می کند، بنابراین با لورا (جویس هاوارد)، یک بازرس اداره اطلاعات، برای از بین برد یک حلقه جاسوسی جهانی همکاری می کند.

آن ها در تاریکی دیدار کردند به عنوان یک فیلم پروپاگاندایی برای افزایش نفرت نسبت به نازی ها و هشدار به افسران بریتانیایی برای اینکه همیشه مراقب جاسوسان آلمانی باشند که خودشان را متحد بریتانیایی ها نشان می دهد، ساخته شد. با این حال، با ارائه تاکتیک های تحقیقی هوشمندانه، بیش از هدف مورد نظر خود عمل می کند. شجاعت و اراده ریچارد به همراه شوخ طبعی لارا، این فیلم را هم به یک فیلم جاسوسی جذاب و هم یک فیلم نوآر برجسته تبدیل کرده است. شوخی های جیمز باندی زیادی در این فیلم وجود دارد که یان فلمینگ ممکن است هنگام نوشتن کتاب هایش از آن ها برای الهام گرفتن استفاده کرده باشد.

۷- Mother Night (1996)‎

جنگ جهانی دوم,بهترین فیلم‌های جاسوسی در مورد جنگ جهانی دوم

شخصیت اصلی شب مادر هاوارد دبلیو. کمپبل، جونیور. (نیک نولت) است، یک مرد آمریکایی که در پایان جنگ جهانی اول به آلمان نقل مکان می کند و در ادامه به یک نمایشنامه نویس و مجری رادیویی مشهور تبدیل می شود. او از زندگی و شغل خود لذت می برد، اما در آغاز جنگ جهانی دوم، سازمان اطلاعات آمریکا با اعمال زور او را در حلقه جاسوسی خود استخدام می کند. وظیفه کمپبل استفاده از رادیو برای انتقال پیام های طرفدار نازی است که در واقع حاوی اطلاعات مخفی برای نیروهای متفقین است.

دیالوگ های فیلم از آن دست دیالوگ هایی است که بیشتر کارگردان ها دوست دارند فیلمنامه نویس شان آن ها را خلق کند. این فیلم شاعرانه است، فلسفی است و تفکر برانگیز است. کمپبل در یک صحنه از فیلم می گوید: «من از لحاظ محل تولد یک آمریکایی، از نظر شهرت یک نازی و از نظر گرایش یک فرد بی ملیت هستم». او اضافه می کند: «باید مراقب باشید که ادای چه کسی را در می آورید چون در نهایت، شما همان کسی می شوید که وانمود می کنید هستید». تمام این دیالوگ های بامزه دستور کار اصلی فیلم را که تجلیل از برتری آمریکا در زمینه جاسوی است، برجسته می سازد. حتی زمانی که جنگ به پایان می رسد، کمپبل مطلع می شود که او هرگز نمی تواند به عنوان یک قهرمان جنگ شناخته شود زیرا ممکن است کشورش در درگیری های آینده نیز نیاز به استفاده از تاکتیک های مشابهی داشته باشد. یک مقام ارشد به صراحت این موضوع را بیان می کند وقتی می گوید: «نقش شما طبقه بندی شده باقی خواهد ماند، و موضع رسمی عمو سام این است که شما انسانی اهریمنی هستید».

۶- Charlotte Gray (2001)‎

جنگ جهانی دوم,بهترین فیلم‌های جاسوسی در مورد جنگ جهانی دوم

شارلوت گری بیش از فیلم قبلی این فهرست در مورد برنامه وینستون چرچیل برای استخدام زنان در سازمان جاسوسی بریتانیا توضیح می دهد. در این فیلم، شارلوت جوان (کیت بلانشت) تنها رویای پرستاری را در سر می پروراند، اما وقتی هواپیمای مرد مورد علاقه اش که عضو نیروی هوایی سلطنتی بریتانیاست توسط نیروهای نازی در فرانسه سرنگون می شود، او موافقت می کند که به سازمان جاسوسی کشور بپیوندد و به این منطقه اعزام شود. هدف او این است که معشوقش را زنده پیدا کند و در این تلاش، در یک سری ماموریت مرگبار مشارکت می کند.

تاریخچه فیلم های درام کیت بلانشت مملو از فیلم های تاریخی است، بنابراین جای تعجب نیست که او همچنان برای کارهای تاریخی بیشتری استخدام شود. او خوب می داند که برای ساخت چنین فیلم هایی چه باید کرد و در شارلوت گری، قطعاً یکی از بهترین بازی های خود را ارائه می دهد. فیلمنامه می توانست کمی بیشتر چکش کاری شود، اما تماشای این بازیگر در حال فعالیت به عنوان جاسوس در حالی که با مناظر زیبا احاطه شده است، کافی است تا هر کسی را از این فیلم راضی کند. هر کاری که شارلوت انجام می دهد، چه مخفی کردن قطارهای یهودی و چه منفجر کردن لوکوموتیوهای نازی، به لطف حالات عالی چهره و بدنی بلانشت، برای مخاطب ملموس است.

۵- Eye of the Needle (1981)‎

جنگ جهانی دوم,بهترین فیلم‌های جاسوسی در مورد جنگ جهانی دوم

فیلم سوراخ سوزن با یک مامور مخوف اما غیرفعال و مخفی نازی، هنری فابر (دونالد ساترلند) معروف به “نیدل” (به این دلیل که از کشتن با سوزن لذت می برد) شروع می شود که پس از به دست آوردن اطلاعاتی در مورد برنامه های عملیات دی دَی (روز حمله متفقین به نرماندی) نیروهای متفقین می خواهد به خانه بازگردد. او برای مدتی کوتاه در اسکاتلند توقف می کند اما خود را در جزیره استورم به همراه یک زن انگلیسی به نام لوسی (کیت نلیگان) و همسرش، یک خلبان سابق نیروی هوایی سلطنتی بریتانیا به نام دیوید (کریستوفر کازنوو) گرفتار می بیند. به زودی رابطه عاشقانه ای بین هنری و لوسی شکل می گیرد.

هالیوود و صنعت فیلمسازی بریتانیا مملو از فیلم هایی درباره غریبه هایی است که در خانه یک زوج ظاهر می شوند و وانمود می کنند که دوست هستند، تنها برای اینکه بعدها رازشان فاش شود. فیلم Eye of the Needle به جز از منظر جاسوسی، از چنین فرمتی استفاده می کند. در ابتدا، هنری به قدری جذاب است که وقتی لوسی عاشق او می شود، مخاطبان به سختی می توانند او را به خاطر چشمان عاشقش سرزنش کنند. وقتی هویت واقعی هنری فاش می شود، دیوانگی شروع می شود و برای باقی فیلم ادامه می یابد. به این ترتیب، این فیلم کاملاً سرگرم کننده به نظر می رسد، حتی اگر موضوع جاسوسی موجود، ماهیتی کوچک در داستان دارد.

۴- Operation Mincemeat (2021)‎

جنگ جهانی دوم,بهترین فیلم‌های جاسوسی در مورد جنگ جهانی دوم

براساس کتابی به همین نام به قلم بن مک اینتایر، عملیات مینسمیت شرح یک ماموریت در دوران جنگ جهانی دوم معروف به “عملیات مینسمیت” است که در آن متفقین به دنبال فریب دادن قدرت های محور بودند تا فکر کنند که در حال حمله به یونان هستند در حالی که ماموریت اصلی آن ها حمله به سیسیل است. آن ها برای انجام این کار، به تن یک جسد لباس نظامی می پوشانند و اسنادی را به عنوان اسرار در داخل لباسش قرار می دهند و کاری می کنند که این جسد به ساحب برسد تا توسط ماموران آلمانی پیدا شود. این طرح به نتیجه رسید زیرا هیتلر نیروهای خود را به یونان منتقل کرد، که در ادامه امکان حمله آسان متفقین به سیسیل را فراهم نمود.

طرفداران ژانر جنگی و جاسوسی، عملیات مینسمیت را به دلیل ارتباط آن با بخش ساختگی جاسوسی، بسیار جالب خواهند یافت. برای مثال، یکی از صحنه های اولیه شامل شخصیتی است که داستان The 39 Steps نوسته جان بوچان را برای پسرش می خواند. کتاب جان بوچان یکی از اولین رمان های جاسوسی است و بعدها توسط آلفرد هیچکاک در قالب یک فیلم اقتباس شد. از همه مهم تر، این فیلم، یان فلمینگ خالق جیمز باند را به عنوان یکی از شخصیت های کلیدی خود دارد. فلمینگ که در آن زمان به عنوان دستیار مدیر بخش اطلاعات نیروی دریایی خدمت می کرد، از افسرانی بود که این ایده را مطرح کرد. جزئیات کافی در مورد چگونگی ساخت و اجرای این نقشه ارائه می شود؛ از این رو، دیالوگ ها و اجراها به عنوان نقاط قوت این فیلم زندگینامه ای مطرح می شوند.

۳- Where Eagles Dare (1968)‎

جنگ جهانی دوم,بهترین فیلم‌های جاسوسی در مورد جنگ جهانی دوم

در فیلم قلعه عقاب ها یا جایی که عقاب ها جرأت پیدا می کنند، سازمان های اطلاعاتی بریتانیا متوجه می شود که یک ژنرال آمریکایی توسط آلمانی ها دستگیر شده و در کوه های آلپ باواریایی نگهداری می شود. با توجه به تکنیک های شکنجه شدید نازی ها، تنها مقداری زمان لازم است تا او شروع به دادن اطلاعات کند. بنابراین ستوان شافر (کلینت ایستوود) و سرگرد اسمیت (ریچارد برتون) لباس مبدل نازی ها را بر تن می کنند و برای نجات او به این منطقه می روند، اما ماموریت پیچیده می شود زیرا یک خائن در میان آن ها وجود دارد.

دهه های ۶۰، ۷۰ و ۸۰ دورانی بود که فیلم هایی از این دست به سرعت وارد روایتی اکشن می شدند. تنها مسائل پایه ای و اصولی تشریح شده و سپس مردم شروع به تیراندازی به یکدیگر می کردند. در اینجا، دقیقاً ۵۹ دقیقه طول می کشد تا اکشن شروع شود. این مدت زمان طولانی است، به خصوص برای فیلمی با بازی کلینت ایستوود در دوران اوجش، اما به لطف زمینه چینی آرام و بدون عجله، وقتی اکشن در نهایت شروع می شود، بسیار سرگرم کننده تر می شود. و کارگردان نیز سکانس های اکشن بزرگی خلق می کند. از درگیری تن به تن روی تله کابین گرفته تا افرادی که از صخره ها آویزان شده اند، درگیری و کشتار هرگز متوقف نمی شود. علاوه بر این، دو بازیگر نقش اصلی فیلم از نقاط قوت شان نهایت استفاده را می برند. ایستوود بیشتر مبارزات را بر عهده می گیرد، در حالی که برتون بیشتر کارهای شفاهی و دیالوگی را انجام می دهد.

۲- The Guns of Navarone (1961)‎

جنگ جهانی دوم,بهترین فیلم‌های جاسوسی در مورد جنگ جهانی دوم

بر اساس رمان آلیستار مک لین با همین نام، توپ های ناوارون مخاطبان را به سال ۱۹۴۳ می برد، زمانی که نیروهای محور قصد داشتند جزیره خِروس را که ۲,۰۰۰ سرباز انگلیسی در آن مستقر بودند، با خاک یکسان کنند. آن ها قصد دارند حضور نظامی خود را تا ترکیه توسعه دهند تا بتوانند به اندازه کافی برای جذب متحدان جدید، نمایش قدرت داشته باشند. نیروهای اطلاعاتی متفقین به سرعت از این طرح مطلع می شوند، بنابراین یک واحد کماندویی را برای نابودی جزیره مجاور ناوارون که در آن قدرت های محور توپ های بزرگ خود را نگه می دارند، آماده کردند.

رمان آلیستار مک لین یک داستان مملو از تستوسترون بود چرا که نویسنده احساس نمی کرد نیازی به حضور زنان در نقش های مهم باشد. خوشبختانه کارگردان جی.لی تامپسون این دیدگاه را کمی متعادل می کند. به همین خاطر یکی از شخصیت های اصلی فیلم او ماریا پاپادیموس، مبارزی سرسخت از شهری در آن حوالی است که بیشتر دیالوگ های نیش دار و بامزه را به زبان یم آورد و در عین حال به یک رابطه عاشقانه مفصل نیز کشیده می شود. پس از او نوبت آنا است که حرف نمی زند اما در نهایت چندین آلمانی را به تسلیم وادار می کند. علاوه بر این، صحنه اصلی فیلم که قهرمانان از صخره ای بالا می روند تا به دژ آلمانی برسند، بسیار بهتر از آنچه در کتاب توصیف شده، اجرا می شود.

۱- Shining Through (1992)‎

جنگ جهانی دوم,بهترین فیلم‌های جاسوسی در مورد جنگ جهانی دوم

رویدادها در فیلم در امتداد درخشش درست قبل از شروع جنگ جهانی دوم آغاز می شوند. لیندا واس (ملانی گریفیث) به تازگی توسط وکیل مشهور اد لیلاند (مایکل داگلاس) در شرکت حقوقی خود استخدام شده است، بنابراین او به دنبال پیروزی در پرونده ها و دست و پا کردن نامی برای خود است. او در نهایت شروع به رابطه ای عاشقانه با رئیسش می کند اما خیلی زود متوجه می شود که او مخفیانه برای سرویس امنیتی بریتانیا جاسوسی می کند. هنگامی که آمریکا وارد جنگ می شود، لیندا موافقت می کند که به خاطر تسلط خوب به زبان آلمانی برای جاسوسی برای اد به اروپا برود. با این حال، بزرگ ترین انگیزه او میهن پرستی نیست بلکه تمایل به پی بردن به سرنوشت اعضای خانواده یهودی اش در برلین است.

هنگامی که در امتداد درخشش اکران شد، مایکل داگلاس در نقطه ای از زندگی حرفه ای خود بود که امکان نداشت انتخاب اشتباهی داشته باشد. او در هر فیلمی حضور داشت پرفروش می شد و کارگردان ها خوشحال بودند که برای اطمینان از این که هیچ جادوی بداهه ای سرکوب نمی شود، به او اجازه بداهه گوی بدهند. او هر صحنه ای را مدیریت می کند و نگاه های خشن و لبخندهای تمسخرآمیزی را تحویل می دهد که چند سال قبل به او کمک کرد اسکار بگیرد. از سوی دیگر، ملانی گریفیث از حضور شخصیت خود در کانون صحنه های به یاد ماندنی فیلم راضی است. یکی از موارد قابل توجه، سکانس جاسوسی او از یک مقام نازی به نام فرانتس – اتو دیتریش (لیام نیسون)، سرقت اسناد و چپاندن آن ها در کفشش است.

  • 10
  • 4
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
کاظم نوربخش بیوگرافی کاظم نوربخش بازیگر کمدین ایرانی

تاریخ تولد: ۱ مهر ۱۳۵۵

محل تولد: بیجار، کردستان، ایران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم انسانی

ادامه
جیمی ولز بیوگرافی جیمی ولز نابغه پشت ویکی پدیا

تاریخ تولد: ۷ اوت ۱۹۶۶

محل تولد: هانتسویل، آلاباما، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی، بریتانیایی

حرفه: موسس بنیاد ویکی مدیا

ثروت: ۱/۵ میلیون دلار

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
مائوریستو موتا پائز بیوگرافی مائوریسیو موتا پائز؛ سرمربی والیبال

تاریخ تولد: ۲۶ مه ۱۹۶۳

محل تولد: ریو دو ژانیرو، برزیل

ملیت: فرانسه

حرفه: سرمربی والیبال

آغاز فعالیت: سال ۱۹۹۴ تاکنون

ادامه
دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی

دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی شهاب حسینی یکی از بهترین بازیگران سینمای ایران است که تا به حال در آثار فاخری مانند محیا، دلشکسته، شهرزاد و... به نقش آفرینی پرداخته است. این هنرمند در هر یک از هنرنمایی های خود دیالوگ های ماندگاری دارد که در ادامه این مقاله از سرپوش قصد داریم به بخشی از آنها اشاره کنیم. بیوگرافی کوتاه از شهاب حسینی سید شهاب الدین حسینی تنکابنی در ۱۴ بهمن ۱۳۵۲ در تهران به دنیا آمد. وی اصالتا تن کابنی است و تحصیلات عالیه خود را در رشته روانشناسی از دانشگاه تهران برای مهاجرت به کانادا ناتمام گذاشت. وی در سال ۱۳۷۳ با پریچهر قنبری ازدواج کرد و حاصل این پیوند دو فرزند پسر به نام های محمد امین و امیرعلی است. فعالیت هنری شهاب حسینی با تئاتر دانشجویی و سپس، گویندگی در رادیو شروع شد. از جمله جوایز این هنرمند می توان به موارد زیر اشاره کرد: - او برای بازی در شمعی در باد (۱۳۸۲) و رستگاری در هشت و بیست دقیقه (۱۳۸۳) نامزد سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد جشنواره فیلم فجر شد.  - حسینی در سال ۱۳۸۷ با بازی در فیلم سوپر استار جایزه سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد جشنواره فیلم فجر را دریافت کرد. -  او خرس نقره‌ای بهترین بازیگر مرد جشنواره بین‌المللی فیلم برلین ۲۰۱۱ را به‌همراه گروه بازیگران فیلم جدایی نادر از سیمین کسب کرد. - او در جشنواره فیلم کن ۲۰۱۶ نیز با ایفای نقش در فیلم فروشنده توانست جایزه بهترین بازیگر مرد جشنواره فیلم کن را به خود اختصاص بدهد. دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی؛ درباره شهاب حسینی دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی فیلم سینمایی دلشکسته در نقش امیرعلی: - هر کی ریــش گـذاشت مسلمـــون نیـست، هـــرکی پیـشونیش رو داغ کـــرد، مــرد خــدا نیست. - تو همه ی اعتقادا اشتباه میشه. همیشه ام یه عده گرگن تو لباس میش! -  من بنده آن دمم که ساقی گوید یک جام دگر بگیر و من نتوانم - ما فردا میایم خواستگاری، دیگه نمی خوام خواهرم باشی می خوام نفسم باشی دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی در فیلم دلشکسته سریال شهرزاد در نقش قباد: -شهرزاد نمی دونی بدون، من با تو چیزایی پیدا کردم که هیچوقت تو زندگیم نداشتم و نمی خوام از دستش بدم. - ما همه مهره های سوخته ایم که زیر دست بزرگ آقاییم. -  آره خب عمو جان حقیقت تلخه عموجان، شنیدنش همچین یه جاهایی از وجدان آدمو جز میده. -  میرم صاف وامیستم جلوی بزرگ آقا بش میگم بزرگ آقا من، زن من، خب؟! پا به ماهه! عین ۱۰-۱۲ ماهو میخوام بمونم ور دلش چی میگی شما؟ - قباد : فقط یه سوال، خیلی دلم می خواد جوابشو بدونم، تو هنوزم دلت باهاشه؟ شهرزاد : فراموشی زمان می بره، فقط فکر می کنم اگه من به هر دری زدم، و اونی نشد که می خواستم بشه، لابد قسمت خرافه نیست، هست واقعا - موقتیه این روزا شهرزاد، می گذره. این وسط تنها چیزی که مهمه اینه که من هنوز با همه ی وجودم دوست دارم. عاشقتم - قباد : سخته واسم دوری تو اینو بفهم، چطوری اینو بهت ثابت کنم؟ شهرزاد : دیر شده، برای ثابت کردنش خیلی خیلی دیر شده … حتی ملک جوانبخت هزار و یک شبم نبودی وگرنه من کم قصه و داستان به گوش تو نخوندم. عاشق بزدل عشقو هم زایل می کنه آقای قباد دیوانسالار -قباد : این کارو باهام نکن شهرزاد. اینطوری خردم نکن. من هنوز دوستت دارم، خیلی بیشتر از قبل. همه چیو خراب نکن شهرزاد : برو قباد، پشت سرتم دیگه نگاه نکن -  من چی کار به کسی داشتم، داشتم زندگیمو می کردم. با بدبختی خودم سر و کله می زدم. اصلا روحمم خبر داشت همچین کسی تو این دنیا زندگی می کنه؟ کی نشونم داد؟ شما. بعدشم که فرستادینم تو بهشت تازه می خواستم بفهمم زندگی یعنی چی؟ تازه طعمش داشت زیر دهنم مزه مزه می کرد که یقه مو گرفتین ترپ انداختینم وسط جهنم. دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی در سریال شهرزاد سریال مدار صفر درجه در نقش حبیب پارسا: -تو را به جای همه دوست میدارم-تو را به خاطر عطر نان گرم برفی که اب میشود -برای بخشش اولین گناه-تو را برای دوست داشتن دوست میدارم-تو را به خاطر تمام کسانی که دوست نمیدارم دوست میدارم ...  - همين قدر حاليمه كه هيچ دست مساعدتي از طرف قدرتهاي استعماري داخل اين كشور دراز نشده!!الي به اينكه مقاصد سياسي و اغراض اقتصادي خاصي رو دنبال مي كردن.وام كه بهم فرصت بدن كه خودم براي زندگيم تصميم بگيرم؛خودم انتخاب كنم؛همين  - مظفر:منوببخش ...یافراموش کن! حبیب:میبخشم...ولی فراموش نمیکنم!!!  -حبيب: فقط چرا فكر مي كنيد كه سفر اعزام ممكنه منتفي بشه؟ دكتر: اين مملكت پسرجان،سرزمين گسل و زلزله و پس لرزه است!آدم از فردا روزش - این و خداوند باید جواب بده ، باید جواب این سوال رو بده ! اگه تو این دنیا هیچ جایی برای آرامش وجود نداره ؛ و اگه تمام رویاهای ما از عشق ، عدالت و آزادی فقط ی خیال بیهودس! پس چرا ما رو آفرید ؟!... -ميدوني چيه تقي جان؟من بر خلاف مرحوم پدرم،ازسياست چيز زيادي نميدونم! همين قدر حاليمه كه هيچ دست مساعدتي از طرف قدرتهاي استعماري داخل اين كشور دراز نشده!!الي به اينكه مقاصد سياسي و اغراض اقتصادي خاصي رو دنبال مي كردن.وام كه بهم فرصت بدن كه خودم براي زندگيم تصميم بگيرم؛خودم انتخاب كنم؛ همين دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی در سریال مدار صفر درجه سایر فیلم ها: -یه پایان تلخ بهتر از یه تلخی پایان ناپذیره ... (درباره الی) - میدونی برتر از عشق بی فرجام چیه؟فرجام بدون عشق... (برف روی شیروانی داغ) - من زندگی مو باختم حاج اقا منو از زندون می ترسونی؟برو از خدا بترس ... (جدای نادر از سیمین) - جنگ احساس مسولیته نه شلیکه گلوله ... (شوق پرواز) - هر چه تو اوج میگیری دنیا از دید تو بزرگتر می شود و تو از دید دنیا کوچکتر می شوی ... (شوق پرواز) - تو کویر ادم به خدا نزدیک تره چون اسمون به زمین نزدیک تره ... (پلیس جوان) - میدونی چیت حرص ادمو درمیاره؟اینکه حالت از من بده ولی حس واقعیتو بهم نمیگی خب چیه هر چی هست بیا به خودم بگو فکر میکنی چیزیمه؟فکر میکنی چون چیزیمه عرضه ندارم پس چون عرضه ندارم دیگه.....این منصفانه نیست چون من دارم سعی خودمو میکنم غلطی تا حالا نتونستم بکنم چون نمیتونم تمرکز کنم رو کاری ک باید بکنم نمیتونم تمرکز کنم چون همه ی وقتمو اون چرت وپرتا ی مزخرف و دغدغه های احمقانه پر کرده دانشکده ی مزخرف و شاگردای خنگ و... (پرسه در مه) گردآوری: بخش هنر و سینمای سرپوش

ویژه سرپوش