دوشنبه ۰۷ خرداد ۱۴۰۳
۱۴:۰۰ - ۱۸ فروردین ۱۴۰۳ کد خبر: ۱۴۰۳۰۱۰۹۲۲
فیلم و سینمای جهان

۱۰ فیلم وسترن اخیراً اکران شده ای که ندیده اید؛ از The Last Manhunt تا Organ Trail

فیلم وسترن,جدیدترین فیلم های وسترن

روزیاتو | فیلم های وسترن مدت زیادی است که در سینما حضور داشته اند. طرفداران سرسخت این ژانر عاشق اکشن عالی آن بوده و با تماشای فیلم های وسترن، به غرب وحشی که مملو از افسانه های جذاب است نگاه می اندازند. متأسفانه برای طرفداران این ژانر، وسترن‌ها در سال‌های اخیر بسیار کم شده و دیگر مانند قبل پرتولید نیستند. وقتی هم فیلم های وسترن ساخته می شوند معمولاً توجه زیادی را به خود جلب نمی کنند. بسیاری از مردم تصورات و ذهنیت هایی از قبل در مورد اینکه وسترن ها چه هستند یا می توانند باشند، دارند. آیا همه آنها درباره جنایتکاران ششلول بندی هستند که سوار بر اسب می تازند؟ نه، اما درصد زیادی از مردم چنین اعتقادی دارند.

فیلم وسترن,جدیدترین فیلم های وسترن

فیلم قاتلان ماه گل یا Killers of the Flower Moon اثر مارتین اسکورسیزی بسیار مورد توجه قرار گرفت. با این حال، طرفداران این کارگردان و ستارگانی مانند لئوناردو دی کاپریو و رابرت دنیرو که به فیلم دلبستگی دارند، تضمین کردند که این فیلم مورد توجه قرار گرفته و برخلاف دیگر وسترن های سال های اخیر، در رادار بینندگان قرار گیرد. در مورد بسیاری از فیلم‌های وسترن، اگر چه اکران می شوند اما برای صنعت سرگرمی انگار هیچ اتفاق جدیدی رخ نداده و آن فیلم ها خیلی زود از یاد می روند. برخی از آنها مطمئناً کم کیفیت هستند، تکرارهایی از آثار کلاسیک قدیمی این ژانر، اما برخی واقعاً عالی هستند. دلیلش هرچه که باشد، در اینجا ۱۰ وسترن منتشر شده در یکی دو سال اخیر را معرفی می کنیم که احتمالاً متوجه انتشارشان نشده اید.

۱۰- Butcher’s Crossing (2022)‎

فیلم وسترن,جدیدترین فیلم های وسترن

Butcher’s Crossing یک وسترن بر اساس رمانی از سال ۱۹۶۰ است. این فیلم وسترن داستان مردی به نام ویل اندروز را دنبال می کند که در سال ۱۸۷۴ زندگی می کند. ویل تحصیلات خود را در هاروارد رها کرده و به سمت شهری مرزی به نام گذرگاه قصاب در کانزاس رفته است. او رویای دیدن غرب وحشی را در سر می پروراند، و واقعاً برای این کار مصمم است. ویل که کاملاً ساده و بی تجربه است و یک تصویر ایده آلیستی از تجارت بوفالو که در این منطقه وجود دارد را در سر می پروراند، تمام پول خود را برای سفری برای دیدن یک گله بوفالو خرج می کند. این فیلم سفر ماجراجویانه او و همراهان جدیدش را دنبال می کند.

در مورد اینکه آیا این فیلم جواهری است که مردم آن را از دست داده اند یا خیر، یا اینکه فقط یک وسترن فرمولی دیگر است که تماشاگران اهمیتی به آن نمی دهند، نظرات متفاوت است. در هر صورت، گفتن اینکه این فیلم از رادار مخاطبان دور ماند نیز حق مطلب را ادا نمی کند. طبق اطلاعات باکس آفیس موجو، این فیلم کمی بیش از ۱۵ هزار دلار در سرتاسر جهان فروخت. طرفداران ژانر وسترن احتمالاً فیلم هایی با داستان های مشابه دیده اند، بنابراین حتی بازیگر شناخته شده ای مانند نیکلاس کیج نیز نتوانست توجه زیادی به این فیلم جلب کند.

۹- The Last Manhunt (2022)‎

فیلم وسترن,جدیدترین فیلم های وسترن

The Last Manhunt بر اساس داستانی است که تا حدی توسط بازیگر فیلم، جیسون موموآ نوشته شده است که به عنوان تهیه کننده اجرایی نیز در این وسترن حضور دارد. داستان فیلم در اوایل دهه ۱۹۰۰ اتفاق می افتد، و داستان ویلی را روایت می کند که بخشی از گروه بومی پایوت است. او عاشق زنی به نام کارلوتا می شود. با این حال، از آنجا که او عضوی از یک قبیله رقیب به نام چمهوویز است، آنها از با هم بودن منع شده اند. وقتی پدر کارلوتا با ویلی روبرو می‌شود که به‌طور تصادفی به او شلیک می‌کند، عاشق و معشوق مجبور به فرار می شوند.

اکشن. ماجراجویی. داستان عاشقانه. عناصر جذاب بسیاری در این فیلم وجود دارد، اما وسترن ها اغلب مخاطبانی خاص دارند. موموآ حضور پررنگی در فیلم ندارد، بنابراین طرفداران او نیز دلیل زیادی برای گسترش ترجیحات ژانری خود نداشتند.

در حالی که این تخیلی ترین یا به یاد ماندنی ترین وسترن نیست، اما The Last Manhunt بهتر از آن چیزی است که تصور می شود و در نتیجه تبلیغات شخص به شخص ناکافی باعث شد این فیلم وسترن از رادار مخاطبان دور بماند. این فیلم سعی نمی کند بزرگتر از آنچه هست به نظر برسد. سازندگان فیلم می‌دانند که این یکی دیگر از افسانه‌های معروف پایوت در مقیاس کوچک است، و با این داستان کوچک و نه چندان باشکوه نیز مشکلی ندارند.

۸- The Old Way (2023)‎

فیلم وسترن,جدیدترین فیلم های وسترن

The Old Way یک وسترن جدید دیگر با بازی نیکلاس کیج است. این بار، این بازیگر نقش یک ششلول بند سابق به نام کولتون بریگز را در اواخر دهه ۱۸۰۰ به تصویر می کشد. او پس از آشنایی با همسرش، روث، سبک زندگی گذشته خود را کنار گذاشته است. کولتون اکنون یک دختر دوازده ساله دارد و به عنوان تاجر و کشاورز مشغول زندگی بی سروصدایی است. اگرچه او گذشته خود را پشت سر گذاشته است، اما قربانیان سابق اش او را فراموش نکرده اند. برادرزاده راهزنی که توسط کولتون در گذشته کشته شده به خانه او می رود و روث را به قتل می رساند. کولتون در اوج درماندگی تصمیم می گیرد به دنبال مردانی برود که مرتکب این جنایت شده اند.

شاید روایت این فیلم دلیلی بر نادیده گرفته شدن آن باشد. «یخچالی کردن» یا «زنان در یخچال» مفهومی است که وقتی یک شخصیت زن/مونث کشته می‌شود یا به طور قابل‌توجهی آسیب می‌بیند تا به یک شخصیت مرد انگیزه بدهد یا داستانی غم‌انگیز از گذشته به او بدهد به کار می رود. اینکه اینکه این چیدمان داستانی اینجا مناسب است یا نه جای بحث دارد، اما فیلم یک کیفیت خوب برای جبران آن دارد.

بروک، دختر کولتون و روث، یکی از جالب ترین شخصیت های فیلم است. او جسور و پرجرأت است و به روش جدیدش با غم و اندوه کنار می آید و در ماجراجویی های پدرش او را همراهی می کند. آیا او خوشایندترین دوران کودکی را سپری می کند؟ نه به هیچ وجه، اما شخصیتی جذاب را در داستان فیلم خلق می کند.

۷- Terror on the Prairie (2022)‎

فیلم وسترن,جدیدترین فیلم های وسترن

جنگ داخلی به پایان رسیده است، اما زندگی کهنه سربازی بهنام جب مک آلیستر هنوز به حالت عادی بازنگشته است. او و خانواده اش در دشت مونتانا زندگی می کنند. همسرش، هیتی، و او نظرات متفاوتی در مورد اینکه آینده خود را به کدام سو ببرند، دارند. هیتی می‌خواهد به شرق برود تا از حمایت والدینش برخوردار شود، در حالی که جب می‌خواهد مستقل زندگی کند، حتی با مشکلات و دشواری هایی که دارد. زمانی که گروهی از قانون شکنان به قلمرو این زوج حمله می کنند و سعی می کنند به خانه آنها نفوذ کنند، این دو به نقطه مشترکی می رسند.

Terror on the Prairie ممکن است به دلیل ژانر آن نادیده گرفته شده باشد. با این حال، این فیلم از اصولی استفاده می‌کند که وسترن‌ها را به آن چیزی که هستند تبدیل کرده است، اما آن‌ها را به‌ شکلی مدرن سازی می کند که همچنان مطابق با انتظارات ژانر وسترن باشد. یعنی، هیتی نقطه کانونی بزرگ داستان است، نه صرفاً به عنوان علاقه عاشقانه شخصیت اصلی داستان، بلکه به عنوان یک رقیب سرسخت که به شخصه در مقابل قانون شکنان می ایستد.

۶- The Harder They Fall (2021)‎

فیلم وسترن,جدیدترین فیلم های وسترن

اگر تصویرسازی های کمتر سنتی از داستان های وسترن چیزی است که مخاطبان هوس می کنند، The Harder They Fall یک گزینه عالی است. نیت لاو در یازده سالگی شاهد بزرگ‌ترین فاجعه‌ زندگی اش بوده که در آن والدینش به قتل رسیده اند. در حال حاضر، به عنوان یک بزرگسال، نیت با کشتن یکی از مردان مسئول مرگ والدینش و دزدیدن جایزه او انتقام می گیرد. اما هنوز یکی از قاتلان والدینش باقی مانده است که باید با او مبارزه کرد، مردی به نام روفوس باک، که رهبر یک باند ترسناک است. با افسران پلیس فاسد، سربازان، و بسیاری دیگر، نیت کار دشواری برای کشتن روفوس باک دارد.

یک نظر عمده که در مورد افزودن افراد رنگین پوست به فیلم های تاریخی مطرح می شود این است که چنین کاری “غیر واقعی” است. این فیلم نشان می دهد که چرا این ایده نادرست است. بیشتر شخصیت‌ها بر اساس افراد واقعی ساخته شده‌اند، کابوی‌های سیاه‌پوستی که به شکل‌گیری تصویر ماندگار غرب وحشی کمک کردند. این فیلم در اکران محدود خود در سینما عملاً فروش چندانی نداشت، اما پس از نمایش در نتفلیکس مورد توجه بیشتری قرار گرفت. در ظاهر، روایت The Harder They Fall چرخ را دوباره اختراع نمی کند، اما گنجاندن این شخصیت های کمتر شناخته شده و یک وسترن متنوع تر، باید این وسترن را در رادار بینندگان قرار داد.

۵- Cry Macho (2021)‎

فیلم وسترن,جدیدترین فیلم های وسترن

کلینت ایستوود در فیلم وسترن Cry Macho که بر اساس رمانی نوشته سال ۱۹۷۵ ساخته شده، بازی کرده و کارگردانی و تهیه کنندگی فیلم را نیز بر عهده داشته است. مایک میلو در گذشته با تکنیک های اسب سواری خود تماشاگران را حیرت زده می کرده اما به دلیل یک آسیب دیدگی مجبور شده نمایش با اسب را کنار بگذارد. مایک توسط رئیس سابقش استخدام می شود تا پسرش رافو را در مکزیکوسیتی پیدا کرده و به تگزاس بازگرداند. زمانی که مایک در مکزیک است، متوجه می شود که رافو در حال شروع یک زندگی جنایتکارانه است و در برابر تلاش های قبلی برای برقراری ارتباط مجدد با پدرش مقاومت کرده است. رافو تنها کسی نیست که نمی‌خواهد به ایالات متحده برود. مادرش مردانی را به دنبال مایک و رافو می فرستد تا او را کنار خود نگه دارد، موضوعی که سفر آنها را پیچیده می کند.

بیشتر از صحنه‌های مبارزه و دعوا، لحظاتی که مایک و رافو با هم ارتباط برقرار می کنند، پویاترین و بهترین بخش‌های این فیلم هستند. در طول داستان می بینیم که رفته رفته آن ها دیوارهای یکدیگر را می شکنند و به قلب مشکلات جاری خود می رسند. Cry Macho فقط نیمی از بودجه ۳۳ میلیون دلاری خود فروش داشت و اصلاً در گفتمان عمومی سروصدا به پا نکرد. شاید ایستوود برای نقش مایک مناسب نبود، و او باید به جای اینکه در جلو و مرکز داستان قرار بگیرد، به یک نقش فرعی تر بسنده می کرد. با این حال، حتی با وجود نقص هایش، این فیلم آنقدر دل دارد که ارزش حداقل یک بار تماشا را داشته باشد.

۴- Old Henry (2021)‎

فیلم وسترن,جدیدترین فیلم های وسترن

فیلم وسترن Old Henry حول محور مردی به نام هنری می چرخد ​​که در سال ۱۹۰۶ در اوکلاهاما زندگی می کند. او پسرش وایت را پس از مرگ همسرش به تنهایی بزرگ می کند. یک روز، او و وایت، اسبی با زینی خونین و بعداً سوارش را پیدا می کنند که در کنار یک کیف پر از پول در حال مرگ است. با بردن مرد به خانه خود، آنها متوجه می شوند که این مرد به دنبال گروهی از قانون شکنان رفته است، کسانی که اکنون به دنبال او و آن کیسه پول هستند. اگرچه هنری نمی خواسته در این درگیری و منازعه دخالتی داشته باشد، اما اکنون در وسط آن گیر کرده است.

با فروش کمی بیش از ۴۰,۰۰۰ دلار در باکس آفیس، می توان به راحتی این فیلم را به عنوان یک شکست تجاری آشکار رد کرد. با این حال، این فیلم مستقل قرار نبود بزرگترین فیلم سال ۲۰۲۱ باشد. اگرچه این فیلم فروش زیادی نداشته و توجه زیادی به خود جلب نکرد، اما کسانی که آن را تماشا کردند تا حد زیادی از آن لذت بردند و بازی های خوب بازیگران و سرعت معقول روایت داستان را تحسین کردند. برخی از دوستداران وسترن پیچش های داستانی جدید و مدرن نمی خواهند و احساس کلاسیک این ژانر را ترجیح می دهند. برای آن بینندگان، Old Henry یک تجربه تماشای آشنا و راحت خواهد بود.

۳- The Stolen Valley (2022)‎

فیلم وسترن,جدیدترین فیلم های وسترن

فیلم وسترن The Stolen Valley بر روی یک زن مکزیکی-ناواهو به نام لوپ متمرکز است. او به عنوان مکانیک کار می کند، اما اگر بخواهد به مادرش، که سلامتش رو به افول است، کمک کند به پول بیشتری نیاز دارد. او غرورش را زیر پا می گذارد و به دنبال یافتن پدر قطع رابطه کرده و ثروتمند خود می رود تا از او کمک بخواهد. او در راه با یک دختر گاوچران یاغی آشنا می شود. لوپ با دوست جدیدش با دنیایی از افراد سرکش آشنا می شود. در کمال تعجب لوپ، این افراد جدیدی که با آنها آشنا می شود، دیدگاه های جالبی در مورد زندگی وی دارند.

فیلم های وسترن هنوز هم عمدتاً تحت سلطه شخصیت های مرد هستند. اغلب، همانطور که حتی این فهرست هم نشان می دهد، زنان بیشتر نقش شریک عشقی شخصیت اصلی یا شخصیت فرعی دیگر هستند. فیلم The Stolen Valley در یک تغییر خوشایند، دو زن کاملاً متفاوت اما به همان اندازه جذاب را در کانون اصلی داستان قرار می دهد. مطمئناً، برخی از پیام‌ها و تم‌های فیلم کمی سنگین هستند. با این حال، با این همه همگنی، دیدن یک داستان کلاسیک وسترن از زاویه ای جدید بسیار خوشایند است.

۲- Organ Trail (2023)‎

فیلم وسترن,جدیدترین فیلم های وسترن

فیلم Organ Trail یک وسترن ترسناک است که در اورگان تریل در دهه ۱۸۷۰ روایت می شود. اَبی یکی از دو فرزند خانواده آرچر است. او و خانواده اش کمپ زده اند و اندکی بعد زنی مجروح را در یک واگن پیدا می کنند. در ادامه همان شب، راهزنان آنها را پیدا می کنند و تمام خانواده ابی را می کشند. ابی، زن مجروح و اسب خانواده ربوده می شوند. او موفق به فرار می شود، اما مصمم است که آخرین پیوند خود با خانواده اش با بازپس بگیرد که همان اسب محبوب آنهاست.

درگیری مسلحانه، کشت و کشتار و قتل در فیلم های وسترن امری عادی است، اما تعداد کمی از این فیلم ها به طور کامل به عناصر ترسناک متمایل هستند. این فضای وسترن عرصه بسیار مناسبی برای ایجاد وحشت در بینندگان است و Organ Trail این کار را به خوبی انجام می دهد. اگرچه این ترسناک ترین فیلم ژانر وحشت یا وسترن نیست، اما نشان می دهد که ترکیب ژانرها می تواند فیلم ها را به سطوح جدیدی از جذابیت برساند. با این حال، به دلیل اکران بی سروصدای این فیلم، منطقی است که فیلمسازان در آزمایش دوباره ژانرها به این سبک مردد باشند.

۱- Dead for a Dollar (2022)‎

فیلم وسترن,جدیدترین فیلم های وسترن

مکس بورلوند در فیلم وسترن Dead for a Dollar یک هفت تیرکش جایزه بگیر است که تجارت خود را در ایالت نیومکزیکو انجام می دهد. او به شدت در معرض تهدید است زیرا کسی که وی او را پشت میله های زندان فرستاده و قول داده از او انتقام بگیرد، قرار است آزاد شود. با این حال، او یک کار دیگر برای انجام دادن دارد. یک تاجر می گوید که همسرش برای باج گرفتن ربوده شده و او به مکس نیاز دارد تا او را پس بگیرد. با پول، اسرار و زندگی های پیچیده و در خطر، این یکی از سخت ترین ماموریت های مکس است.

این فیلم دارای عناصری است که آن را خوشایند و باکیفیت می سازد و عناصر دیگری که آن را در قلمرو جشن چرت زدن قرار می دهد. طرفداران ژانر وسترن همیشه خلاقانه ترین داستان ها را پیش از تماشای یک فیلم به عنوان استاندارد در ذهن ندارند، با این حال، این یکی برای مدتی مسیر درستی را در پیش می گیرد. چیزی که فیلم را نجات داد، بازیگرانی هستند که به فیلم روح می بخشند. کریستف والتز، ویلیام دفو و ریچل برازناهان همگی نقش‌های مهمی در داستان دارند و نشان می دهند که چرا همگی به چنین موفقیتی در صنعت سینما دست یافته‌اند. Dead for a Dollar در اولین نمایش خود در جشنواره فیلم ونیز ۲۰۲۲ سروصدای نسبی به پا کرد اما در ماه ها و سال های بعد به کلی فراموش شد.

  • 17
  • 2
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
کاظم نوربخش بیوگرافی کاظم نوربخش بازیگر کمدین ایرانی

تاریخ تولد: ۱ مهر ۱۳۵۵

محل تولد: بیجار، کردستان، ایران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم انسانی

ادامه
جیمی ولز بیوگرافی جیمی ولز نابغه پشت ویکی پدیا

تاریخ تولد: ۷ اوت ۱۹۶۶

محل تولد: هانتسویل، آلاباما، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی، بریتانیایی

حرفه: موسس بنیاد ویکی مدیا

ثروت: ۱/۵ میلیون دلار

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی

دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی شهاب حسینی یکی از بهترین بازیگران سینمای ایران است که تا به حال در آثار فاخری مانند محیا، دلشکسته، شهرزاد و... به نقش آفرینی پرداخته است. این هنرمند در هر یک از هنرنمایی های خود دیالوگ های ماندگاری دارد که در ادامه این مقاله از سرپوش قصد داریم به بخشی از آنها اشاره کنیم. بیوگرافی کوتاه از شهاب حسینی سید شهاب الدین حسینی تنکابنی در ۱۴ بهمن ۱۳۵۲ در تهران به دنیا آمد. وی اصالتا تن کابنی است و تحصیلات عالیه خود را در رشته روانشناسی از دانشگاه تهران برای مهاجرت به کانادا ناتمام گذاشت. وی در سال ۱۳۷۳ با پریچهر قنبری ازدواج کرد و حاصل این پیوند دو فرزند پسر به نام های محمد امین و امیرعلی است. فعالیت هنری شهاب حسینی با تئاتر دانشجویی و سپس، گویندگی در رادیو شروع شد. از جمله جوایز این هنرمند می توان به موارد زیر اشاره کرد: - او برای بازی در شمعی در باد (۱۳۸۲) و رستگاری در هشت و بیست دقیقه (۱۳۸۳) نامزد سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد جشنواره فیلم فجر شد.  - حسینی در سال ۱۳۸۷ با بازی در فیلم سوپر استار جایزه سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد جشنواره فیلم فجر را دریافت کرد. -  او خرس نقره‌ای بهترین بازیگر مرد جشنواره بین‌المللی فیلم برلین ۲۰۱۱ را به‌همراه گروه بازیگران فیلم جدایی نادر از سیمین کسب کرد. - او در جشنواره فیلم کن ۲۰۱۶ نیز با ایفای نقش در فیلم فروشنده توانست جایزه بهترین بازیگر مرد جشنواره فیلم کن را به خود اختصاص بدهد. دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی؛ درباره شهاب حسینی دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی فیلم سینمایی دلشکسته در نقش امیرعلی: - هر کی ریــش گـذاشت مسلمـــون نیـست، هـــرکی پیـشونیش رو داغ کـــرد، مــرد خــدا نیست. - تو همه ی اعتقادا اشتباه میشه. همیشه ام یه عده گرگن تو لباس میش! -  من بنده آن دمم که ساقی گوید یک جام دگر بگیر و من نتوانم - ما فردا میایم خواستگاری، دیگه نمی خوام خواهرم باشی می خوام نفسم باشی دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی در فیلم دلشکسته سریال شهرزاد در نقش قباد: -شهرزاد نمی دونی بدون، من با تو چیزایی پیدا کردم که هیچوقت تو زندگیم نداشتم و نمی خوام از دستش بدم. - ما همه مهره های سوخته ایم که زیر دست بزرگ آقاییم. -  آره خب عمو جان حقیقت تلخه عموجان، شنیدنش همچین یه جاهایی از وجدان آدمو جز میده. -  میرم صاف وامیستم جلوی بزرگ آقا بش میگم بزرگ آقا من، زن من، خب؟! پا به ماهه! عین ۱۰-۱۲ ماهو میخوام بمونم ور دلش چی میگی شما؟ - قباد : فقط یه سوال، خیلی دلم می خواد جوابشو بدونم، تو هنوزم دلت باهاشه؟ شهرزاد : فراموشی زمان می بره، فقط فکر می کنم اگه من به هر دری زدم، و اونی نشد که می خواستم بشه، لابد قسمت خرافه نیست، هست واقعا - موقتیه این روزا شهرزاد، می گذره. این وسط تنها چیزی که مهمه اینه که من هنوز با همه ی وجودم دوست دارم. عاشقتم - قباد : سخته واسم دوری تو اینو بفهم، چطوری اینو بهت ثابت کنم؟ شهرزاد : دیر شده، برای ثابت کردنش خیلی خیلی دیر شده … حتی ملک جوانبخت هزار و یک شبم نبودی وگرنه من کم قصه و داستان به گوش تو نخوندم. عاشق بزدل عشقو هم زایل می کنه آقای قباد دیوانسالار -قباد : این کارو باهام نکن شهرزاد. اینطوری خردم نکن. من هنوز دوستت دارم، خیلی بیشتر از قبل. همه چیو خراب نکن شهرزاد : برو قباد، پشت سرتم دیگه نگاه نکن -  من چی کار به کسی داشتم، داشتم زندگیمو می کردم. با بدبختی خودم سر و کله می زدم. اصلا روحمم خبر داشت همچین کسی تو این دنیا زندگی می کنه؟ کی نشونم داد؟ شما. بعدشم که فرستادینم تو بهشت تازه می خواستم بفهمم زندگی یعنی چی؟ تازه طعمش داشت زیر دهنم مزه مزه می کرد که یقه مو گرفتین ترپ انداختینم وسط جهنم. دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی در سریال شهرزاد سریال مدار صفر درجه در نقش حبیب پارسا: -تو را به جای همه دوست میدارم-تو را به خاطر عطر نان گرم برفی که اب میشود -برای بخشش اولین گناه-تو را برای دوست داشتن دوست میدارم-تو را به خاطر تمام کسانی که دوست نمیدارم دوست میدارم ...  - همين قدر حاليمه كه هيچ دست مساعدتي از طرف قدرتهاي استعماري داخل اين كشور دراز نشده!!الي به اينكه مقاصد سياسي و اغراض اقتصادي خاصي رو دنبال مي كردن.وام كه بهم فرصت بدن كه خودم براي زندگيم تصميم بگيرم؛خودم انتخاب كنم؛همين  - مظفر:منوببخش ...یافراموش کن! حبیب:میبخشم...ولی فراموش نمیکنم!!!  -حبيب: فقط چرا فكر مي كنيد كه سفر اعزام ممكنه منتفي بشه؟ دكتر: اين مملكت پسرجان،سرزمين گسل و زلزله و پس لرزه است!آدم از فردا روزش - این و خداوند باید جواب بده ، باید جواب این سوال رو بده ! اگه تو این دنیا هیچ جایی برای آرامش وجود نداره ؛ و اگه تمام رویاهای ما از عشق ، عدالت و آزادی فقط ی خیال بیهودس! پس چرا ما رو آفرید ؟!... -ميدوني چيه تقي جان؟من بر خلاف مرحوم پدرم،ازسياست چيز زيادي نميدونم! همين قدر حاليمه كه هيچ دست مساعدتي از طرف قدرتهاي استعماري داخل اين كشور دراز نشده!!الي به اينكه مقاصد سياسي و اغراض اقتصادي خاصي رو دنبال مي كردن.وام كه بهم فرصت بدن كه خودم براي زندگيم تصميم بگيرم؛خودم انتخاب كنم؛ همين دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی در سریال مدار صفر درجه سایر فیلم ها: -یه پایان تلخ بهتر از یه تلخی پایان ناپذیره ... (درباره الی) - میدونی برتر از عشق بی فرجام چیه؟فرجام بدون عشق... (برف روی شیروانی داغ) - من زندگی مو باختم حاج اقا منو از زندون می ترسونی؟برو از خدا بترس ... (جدای نادر از سیمین) - جنگ احساس مسولیته نه شلیکه گلوله ... (شوق پرواز) - هر چه تو اوج میگیری دنیا از دید تو بزرگتر می شود و تو از دید دنیا کوچکتر می شوی ... (شوق پرواز) - تو کویر ادم به خدا نزدیک تره چون اسمون به زمین نزدیک تره ... (پلیس جوان) - میدونی چیت حرص ادمو درمیاره؟اینکه حالت از من بده ولی حس واقعیتو بهم نمیگی خب چیه هر چی هست بیا به خودم بگو فکر میکنی چیزیمه؟فکر میکنی چون چیزیمه عرضه ندارم پس چون عرضه ندارم دیگه.....این منصفانه نیست چون من دارم سعی خودمو میکنم غلطی تا حالا نتونستم بکنم چون نمیتونم تمرکز کنم رو کاری ک باید بکنم نمیتونم تمرکز کنم چون همه ی وقتمو اون چرت وپرتا ی مزخرف و دغدغه های احمقانه پر کرده دانشکده ی مزخرف و شاگردای خنگ و... (پرسه در مه) گردآوری: بخش هنر و سینمای سرپوش

ویژه سرپوش