شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳
۱۷:۰۴ - ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ کد خبر: ۹۷۰۲۰۵۷۴۰
رادیو و تلویزیون

مجموعه «سرحال» از شنبه تا چهارشنبه از شبکه نسیم پخش می‌شود

عروسک‌هایی برای آدم‌بزرگ‌ها

مجموعه تلویزیونی سرحال,اخبار صدا وسیما,خبرهای صدا وسیما,رادیو و تلویزیون

مجموعه تلویزیونی «سرحال» به تهیه‌کنندگی امیررضا کاوه و کارگردانی احمد اطراقچی از شنبه تا چهارشنبه ساعت ۲۰ از شبکه نسیم پخش می‌شود. عوامل این مجموعه تلاش داشتند با استفاده از شخصیت‌های عروسکی و فضای رئال ـ فانتزی و بهره بردن از رنگ‌آمیزی و نورپردازی متناسب با محتوای برنامه، موضوعات بهداشتی و پزشکی را روایت کنند. این برنامه با هدف ترویج فرهنگ خودمراقبتی به تغییر سبک زندگی و رسیدن به حال خوب روحی و جسمی می‌پردازد. در این مجموعه پنج شخصیت عروسکی حضور دارند و بهرام عظیمی در کنار عروسک‌ها نقش واقعی خودش (نویسنده و کارگردان انیمیشن) را ایفا می‌کند. او همراه با عروسک در قالبی جذاب و تماشایی، مباحث بهداشتی را برای مخاطبان بیان می‌کند. یکی از ویژگی‌های جذاب این مجموعه چالش‌های عظیمی با عروسک‌هاست. بینندگان این مجموعه همه گروه‌های سنی هستند.

 

زبان فانتزی و طنز

امیررضا کاوه، تهیه‌کننده درباره هدف تولید این مجموعه به جام‌جم گفت: این مجموعه به سفارش معاونت اجتماعی وزارت بهداشت در حال تولید است و هدف آن سبک صحیح زندگی با شعار خودمراقبتی است. ما قبل از کلید زدن کار، جلسات متعددی با کارشناسان وزارت بهداشت داشتیم و قرار شد سر فصل‌های ارائه شده از سوی آنها به زبان فانتزی و طنز بیان شود.

 

وی ادامه داد: به واسطه تولید این مجموعه تلاش داریم حال جسمانی و روحی مردم را خوب کنیم و به آنها مفاهیم پزشکی را با یک زبان شیرین بگوییم که مصرف نمک زیاد یا شیرینی زیاد مضر است یا قرار گرفتن در هوای آلوده چه عوارضی را به دنبال خواهد داشت.

 

این تهیه‌کننده درباره این‌که چطور شد بهرام عظیمی را برای این مجموعه انتخاب کرده، توضیح داد: مردم آقای عظیمی را به عنوان هنرمند و انیماتور قبول دارند. او در برنامه خندوانه موفق بود و ثابت کرد خیلی خوب جلوی دوربین ظاهر می‌شود. علاوه بر آن علاقه‌مند بودیم فردی کنار عروسک‌ها باشد که در کنار شیطنت‌های عروسک‌ها و چالش‌هایی که رو به رو می‌شود، واکنش‌های خوبی نشان دهد.

 

کاوه در پاسخ به این‌که دیگر برنامه‌های رئال عروسکی مثل سابق جواب نمی‌دهد، شما برای جذابیت برنامه چه کاری انجام داده اید، عنوان کرد: ما سعی کرده‌ایم طراحی عروسک‌ها متفاوت باشد. این مجموعه با دیگر مجموعه‌های عروسکی زنده کاملا تفاوت دارد. همچنین با بهره بردن از لوکیشن‌های متفاوت به جذابیت‌های مجموعه اضافه کرده ایم. بینندگان این مجموعه می‌توانند همه اقشار در گروه‌های سنی متفاوت باشند.

 

خلق شخصیت‌های خاص

احمد اطراقچی، کارگردان هنری با اشاره به این‌که مجموعه «سرحال» برای همه سنین، بویژه قشر بزرگسال است، گفت: تعداد برنامه‌های عروسکی که ویژه سنین مختلف باشد کم بوده و فقط کلاه قرمزی این ویژگی را داشته است. مجموعه سر حال هم برای همه سنین مناسب است و ما مباحث بهداشتی همچون خودمراقبتی و سبک زندگی را از طریق این مجموعه به مخاطبان ارائه می‌دهیم. وی ادامه داد: با توجه به این‌که مجموعه «سر حال» از شبکه نسیم پخش می‌شود، سعی کرده ایم بار طنز و به قول معروف نمک مجموعه به گونه‌ای باشد تا مخاطب با تماشای این اثر بخندد. ضمن این‌که تقابل رئال ـ عروسکی هم برای مخاطب هیجان انگیز است و جذابیت دارد. همه این موارد باعث شد به این فکر بیفتیم شخصیت‌هایی خاص برای این مجموعه خلق کنیم. خودم هم سرپرست نویسندگان هستم و به ویژگی‌های شخصیت‌ها به طور کامل اشراف دارم. ضمن این‌که بار طنز شخصیت‌های عروسکی مخاطبان را برای تماشای اثر ترغیب می‌کند.

 

این کارگردان عنوان کرد: سعی می‌کنیم مفاهیم زندگی سالم، خود مراقبتی و... را شیرین بیان کنیم. طبق متن پیش می‌رویم و در هر بخشی که نیاز باشد از بداهه هم برای شاد شدن فضا استفاده می‌کنیم.

 

با عروسک «بی بار» زندگی می‌کنم

ارسلان جولایی، صداپیشه عروسک «بی‌بار» (باربی) است. این شخصیت عروسکی یک الاغ با بلاهت‌های منحصر به خودش است. وی درباره رسیدن به صدای این عروسک گفت: حدود یک هفته طول کشید تا به صدایی که مد نظر کارگردان و تهیه‌کننده بود، رسیدم. بعد از این‌که کار به مرحله اجرا رفت، سعی کردم صدای بی‌بار به یک سمت دیگر برود تا بیشتر با داستان همخوانی داشته باشد. ضمن این‌که شخصیت بی‌بار طنز خاص خودش را دارد. او آهنگ می‌خواند و در دنیای خودش شاد و بلاهت‌های منحصر به فردی هم دارد. همچنین در برخورد با بهرام عظیمی که شخصیت واقعی مجموعه است، بداهه و تکیه کلام‌های خودش را دارد.

 

وی ادامه داد: برای با نمک شدن کار سعی می‌کنم با اطلاع کارگردان و نویسنده، تکیه کلام‌هایی به کار اضافه کنم تا شخصیت را با نمک‌تر کنم. در مجموع خیلی با این شخصیت عجین شدم و دوستش دارم. به قول معروف با این شخصیت زندگی می‌کنم. متن خوب و یک گروه منسجم و همدل باعث شده تا دلسوزانه کار کنیم.

 

واکنش‌های به‌موقع

محمد اعلمی، عروسک گردان عروسک بی‌بار (باربی) درباره حضور در این مجموعه گفت: بعد از دعوت تهیه‌کننده به گروه ملحق شدم. صداپیشه این عروسک ارسلان جولایی است و در این مدت تلاش کردیم با هم هماهنگ شویم تا عروسک بی بار برای مخاطبان جذابیت‌های لازم را داشته باشد. خوشبختانه در حال حاضر به هماهنگی خوبی رسیده‌ایم. وی ادامه داد: به محض این‌که صدای صداپیشه بی‌بار را می‌شنوم، سعی می‌کنم یک واکنش مناسب هم متناسب با حرف‌های بی‌بار داشته باشم.

 

ضمن این‌که رابطه دوستانه و عاطفی هم با این شخصیت برقرار کردم. هماهنگی میان صداپیشه و عروسک گردان خیلی اهمیت دارد و چند ثانیه تاخیر به کار لطمه می‌زند. حال بعد از گذشت چند قسمت دیگر من حدس می‌زنم در صحنه صداپیشه چه عکس‌العملی دارد و من باید چه واکنشی برای عروسک گردانی داشته باشم. همه این مسائل با تمرین و هماهنگی صورت می‌گیرد.

 

با ظاهر و کارهایم شوخی می‌شود

بهرام عظیمی، بازیگر این مجموعه در پاسخ به این که چطور شد تصمیم گرفتید نقش واقعی خودتان را در زندگی روزمره در این اثر بازی کنید، به جام‌جم توضیح داد: این کار سریع شروع نشد، بلکه دو سال طول کشید تا راه افتاد. این‌که قرار شد من نقش واقعی خودم را در این مجموعه بازی کنم، برایم جالب بود که کنار چند عروسک خود واقعی‌ام باشم. در این مجموعه عروسک‌ها با ظاهر و کار من هم شوخی می‌کنند و همین از نوآوری‌های این مجموعه محسوب می‌شود که برایم جذابیت داشت.

 

وی درباره این‌که شوخی‌های این مجموعه درباره ظاهر و کارتان به شما بر نمی‌خورد، گفت: نه، به هیچ وجه برخورنده نیست، چون جنس شوخی‌ها توهین‌آمیز نیست، بلکه به نمک کار اضافه کرده و همین برای من و بینندگانی که من را می‌شناسند، جالب است.

 

عظیمی درباره این‌که تا چه میزان خودتان هنگام اجرا پیشنهاد می‌دهید، توضیح داد: ما بر اساس فیلمنامه پیش می‌رویم. زمانی که گروه نویسندگان فیلمنامه را می‌نوشتند، با هم جلسات داشتیم و من در این جلسات قابلیت‌های خودم را به آنها گفتم که موتورسواری بلدم، فوتبالم خوب است و ... . در هر بخش از کار هم پیشنهادی به ذهنم برسد، حتما به دوستان می‌گویم تا کار جذاب شود. این بازیگر درباره بازخوردهای این مجموعه گفت: ساعت پخش و بازپخش خوب نیست. تنها انتقادی که شنیدم این بود که می‌گفتند از قسمت پنجم به بعد، این مجموعه جا افتاد که این اتفاق کاملا طبیعی است، حتی کارگردانان بزرگ مثل مهران مدیری و رضا عطاران هم وقتی کاری می‌سازند چند قسمت طول می‌کشد تا جا بیفتد. تا الان نظرات دوستان وزارت بهداشت و مدیران شبکه نسیم مثبت بوده است. به هر حال باید زمان ببرد تا هر شخصیت عروسکی برای مخاطب جا بیفتد. این اتفاق حتی درباره عروسک‌های کلاه قرمزی، پسرخاله، جناب خان و‌... هم افتاد و زمان برد تا محبوب شوند. عظیمی درباره این‌که اگر باز هم پیشنهاد بازی به شما شود می‌پذیرید، افزود: بعید می‌دانم، مگر این‌که ادامه این مجموعه ساخته شود. چون بازی در این مجموعه باعث شده از کارهای انیمیشن باز بمانم، ولی چون این کار جذاب بود، پذیرفتم. ترجیح می‌دهم انیمیشن بسازم تا بازی کنم.

 

فاطمه عودباشی

 

 

jamejamonline.ir
  • 12
  • 4
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه
غلامعلی حداد عادل بیوگرافی غلامعلی حداد عادل؛ سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۲۴

محل تولد: تهران

حرفه: سیاستمدار ایرانی، عضور مجمع تشخیص مصلحت نظام، دانشیار بازنشسته دانشگاه، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و بنیاد سعدی

آغاز فعالیت: ۱۳۵۷ تاکنون

حزب سیاسی: اصولگرا

تحصیلات: لیسانس و فوق لیسانس فیزیک از دانشگاه تهران و شیراز (پهلوی قدیم)، دکتری فلسفه از دانشگاه تهران

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
فرزان عاشورزاده بیوگرافی فرزان عاشورزاده تکواندوکار ایرانی

تاریخ تولد: ۵ آذر ۱۳۷۵

محل تولد: تنبکابن، مازندران

محل زندگی: آمریکا

حرفه: تکواندوکار

لقب جهانی: سونامی تکواندو جهان

ادامه
دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی

دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی شهاب حسینی یکی از بهترین بازیگران سینمای ایران است که تا به حال در آثار فاخری مانند محیا، دلشکسته، شهرزاد و... به نقش آفرینی پرداخته است. این هنرمند در هر یک از هنرنمایی های خود دیالوگ های ماندگاری دارد که در ادامه این مقاله از سرپوش قصد داریم به بخشی از آنها اشاره کنیم. بیوگرافی کوتاه از شهاب حسینی سید شهاب الدین حسینی تنکابنی در ۱۴ بهمن ۱۳۵۲ در تهران به دنیا آمد. وی اصالتا تن کابنی است و تحصیلات عالیه خود را در رشته روانشناسی از دانشگاه تهران برای مهاجرت به کانادا ناتمام گذاشت. وی در سال ۱۳۷۳ با پریچهر قنبری ازدواج کرد و حاصل این پیوند دو فرزند پسر به نام های محمد امین و امیرعلی است. فعالیت هنری شهاب حسینی با تئاتر دانشجویی و سپس، گویندگی در رادیو شروع شد. از جمله جوایز این هنرمند می توان به موارد زیر اشاره کرد: - او برای بازی در شمعی در باد (۱۳۸۲) و رستگاری در هشت و بیست دقیقه (۱۳۸۳) نامزد سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد جشنواره فیلم فجر شد.  - حسینی در سال ۱۳۸۷ با بازی در فیلم سوپر استار جایزه سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد جشنواره فیلم فجر را دریافت کرد. -  او خرس نقره‌ای بهترین بازیگر مرد جشنواره بین‌المللی فیلم برلین ۲۰۱۱ را به‌همراه گروه بازیگران فیلم جدایی نادر از سیمین کسب کرد. - او در جشنواره فیلم کن ۲۰۱۶ نیز با ایفای نقش در فیلم فروشنده توانست جایزه بهترین بازیگر مرد جشنواره فیلم کن را به خود اختصاص بدهد. دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی؛ درباره شهاب حسینی دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی فیلم سینمایی دلشکسته در نقش امیرعلی: - هر کی ریــش گـذاشت مسلمـــون نیـست، هـــرکی پیـشونیش رو داغ کـــرد، مــرد خــدا نیست. - تو همه ی اعتقادا اشتباه میشه. همیشه ام یه عده گرگن تو لباس میش! -  من بنده آن دمم که ساقی گوید یک جام دگر بگیر و من نتوانم - ما فردا میایم خواستگاری، دیگه نمی خوام خواهرم باشی می خوام نفسم باشی دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی در فیلم دلشکسته سریال شهرزاد در نقش قباد: -شهرزاد نمی دونی بدون، من با تو چیزایی پیدا کردم که هیچوقت تو زندگیم نداشتم و نمی خوام از دستش بدم. - ما همه مهره های سوخته ایم که زیر دست بزرگ آقاییم. -  آره خب عمو جان حقیقت تلخه عموجان، شنیدنش همچین یه جاهایی از وجدان آدمو جز میده. -  میرم صاف وامیستم جلوی بزرگ آقا بش میگم بزرگ آقا من، زن من، خب؟! پا به ماهه! عین ۱۰-۱۲ ماهو میخوام بمونم ور دلش چی میگی شما؟ - قباد : فقط یه سوال، خیلی دلم می خواد جوابشو بدونم، تو هنوزم دلت باهاشه؟ شهرزاد : فراموشی زمان می بره، فقط فکر می کنم اگه من به هر دری زدم، و اونی نشد که می خواستم بشه، لابد قسمت خرافه نیست، هست واقعا - موقتیه این روزا شهرزاد، می گذره. این وسط تنها چیزی که مهمه اینه که من هنوز با همه ی وجودم دوست دارم. عاشقتم - قباد : سخته واسم دوری تو اینو بفهم، چطوری اینو بهت ثابت کنم؟ شهرزاد : دیر شده، برای ثابت کردنش خیلی خیلی دیر شده … حتی ملک جوانبخت هزار و یک شبم نبودی وگرنه من کم قصه و داستان به گوش تو نخوندم. عاشق بزدل عشقو هم زایل می کنه آقای قباد دیوانسالار -قباد : این کارو باهام نکن شهرزاد. اینطوری خردم نکن. من هنوز دوستت دارم، خیلی بیشتر از قبل. همه چیو خراب نکن شهرزاد : برو قباد، پشت سرتم دیگه نگاه نکن -  من چی کار به کسی داشتم، داشتم زندگیمو می کردم. با بدبختی خودم سر و کله می زدم. اصلا روحمم خبر داشت همچین کسی تو این دنیا زندگی می کنه؟ کی نشونم داد؟ شما. بعدشم که فرستادینم تو بهشت تازه می خواستم بفهمم زندگی یعنی چی؟ تازه طعمش داشت زیر دهنم مزه مزه می کرد که یقه مو گرفتین ترپ انداختینم وسط جهنم. دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی در سریال شهرزاد سریال مدار صفر درجه در نقش حبیب پارسا: -تو را به جای همه دوست میدارم-تو را به خاطر عطر نان گرم برفی که اب میشود -برای بخشش اولین گناه-تو را برای دوست داشتن دوست میدارم-تو را به خاطر تمام کسانی که دوست نمیدارم دوست میدارم ...  - همين قدر حاليمه كه هيچ دست مساعدتي از طرف قدرتهاي استعماري داخل اين كشور دراز نشده!!الي به اينكه مقاصد سياسي و اغراض اقتصادي خاصي رو دنبال مي كردن.وام كه بهم فرصت بدن كه خودم براي زندگيم تصميم بگيرم؛خودم انتخاب كنم؛همين  - مظفر:منوببخش ...یافراموش کن! حبیب:میبخشم...ولی فراموش نمیکنم!!!  -حبيب: فقط چرا فكر مي كنيد كه سفر اعزام ممكنه منتفي بشه؟ دكتر: اين مملكت پسرجان،سرزمين گسل و زلزله و پس لرزه است!آدم از فردا روزش - این و خداوند باید جواب بده ، باید جواب این سوال رو بده ! اگه تو این دنیا هیچ جایی برای آرامش وجود نداره ؛ و اگه تمام رویاهای ما از عشق ، عدالت و آزادی فقط ی خیال بیهودس! پس چرا ما رو آفرید ؟!... -ميدوني چيه تقي جان؟من بر خلاف مرحوم پدرم،ازسياست چيز زيادي نميدونم! همين قدر حاليمه كه هيچ دست مساعدتي از طرف قدرتهاي استعماري داخل اين كشور دراز نشده!!الي به اينكه مقاصد سياسي و اغراض اقتصادي خاصي رو دنبال مي كردن.وام كه بهم فرصت بدن كه خودم براي زندگيم تصميم بگيرم؛خودم انتخاب كنم؛ همين دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی در سریال مدار صفر درجه سایر فیلم ها: -یه پایان تلخ بهتر از یه تلخی پایان ناپذیره ... (درباره الی) - میدونی برتر از عشق بی فرجام چیه؟فرجام بدون عشق... (برف روی شیروانی داغ) - من زندگی مو باختم حاج اقا منو از زندون می ترسونی؟برو از خدا بترس ... (جدای نادر از سیمین) - جنگ احساس مسولیته نه شلیکه گلوله ... (شوق پرواز) - هر چه تو اوج میگیری دنیا از دید تو بزرگتر می شود و تو از دید دنیا کوچکتر می شوی ... (شوق پرواز) - تو کویر ادم به خدا نزدیک تره چون اسمون به زمین نزدیک تره ... (پلیس جوان) - میدونی چیت حرص ادمو درمیاره؟اینکه حالت از من بده ولی حس واقعیتو بهم نمیگی خب چیه هر چی هست بیا به خودم بگو فکر میکنی چیزیمه؟فکر میکنی چون چیزیمه عرضه ندارم پس چون عرضه ندارم دیگه.....این منصفانه نیست چون من دارم سعی خودمو میکنم غلطی تا حالا نتونستم بکنم چون نمیتونم تمرکز کنم رو کاری ک باید بکنم نمیتونم تمرکز کنم چون همه ی وقتمو اون چرت وپرتا ی مزخرف و دغدغه های احمقانه پر کرده دانشکده ی مزخرف و شاگردای خنگ و... (پرسه در مه) گردآوری: بخش هنر و سینمای سرپوش

ویژه سرپوش