۲۰:۰۹ - ۲۴ تير ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۴۰۷۰۹۴
رادیو و تلویزیون

فردوسی‌پور کجاست و چه می‌کند؟/ آیا او به تلویزیون باز می‌گردد؟

عادل فردوسی پور,اخبار صدا وسیما,خبرهای صدا وسیما,رادیو و تلویزیون
آیا فردوسی‌پور به صداوسیما بازمی‌گردد؟ با وجود عدم استقبال مخاطبان از برنامه فوتبال برتر و حواشی زیادی که این برنامه در پی داشت، جای خالی یک برنامه حرفه‌ای و قدرتمند در فوتبال ایران خالی است.

عادل فردوسی‌پور کجاست؟ این سوالی است که ذهن دوستداران این مجری تلویزیون و برنامه نود را به خود مشغول کرده است.

فردوسی‌پور درست ۲۰ سال قبل برنامه‌ای را راه‌اندازی کرد که بعدها به پربیننده‌ترین برنامه صداوسیما تبدیل شد. برنامه‌ای که دوشنبه‌شب‌ها روی آنتن شبکه سه سیما می‌رفت و سعی داشت با نگاهی انتقادی و موشکافانه مشکلات و معضلات فوتبال ایران را بررسی کند. هرچند در این سال‌ها فردوسی‌پور دوستان و دشمنان زیادی پیدا کرد و بارها شایعه تعطیلی این برنامه به گوش رسید، اما مدیر قبلی شبکه سه، یعنی علی‌اصغر پورمحمدی، با حمایت‌های همیشگی‌اش از او و برنامه نود باعث ماندگاری‌اش در تلویزیون شد.

آمدن فروغی و رفتن فردوسی‌پور از برنامه ۹۰

پنجم اردیبهشت ۱۳۹۷ علی فروغی جانشین پورمحمدی شد. او که پیش از این رئیس مرکز بسیج رسانه ملی بود، تغییرات زیادی در شبکه سه سیما پدید آورد. هرچند این تغییرات با واکنش‌های منفی زیادی همراه بود، اما او همچنان اصرار داشت تا برخی از برنامه‌های محبوب شبکه را تعطیل کند. فروغی تلاش کرد یکی از پربیننده‌ترین شبکه‌های سیما را آن‌طور که دوست دارد ساماندهی کند. یکی از تصمیمات فروغی پایان دادن به برنامه نود بود. اولین توقف در پخش این برنامه ۲۳ مهرماه ۱۳۹۷ رخ داد. ۳۰ مهرماه هم روابط عمومی شبکه سوم سیما در اطلاعیه‌ای نوشت: «با عنایت به رفتار غیرحرفه‌ای تهیه‌کننده و مجری برنامه نود در عدم پخش این برنامه بعد از بازی انگلیس-اسپانیا در دوشنبه گذشته و همچنین استمرار رفتار خارج از عرف ایشان در مصاحبه خلاف ابلاغ گروه ورزش، برنامه مذکور این هفته پخش نخواهد شد.» همان زمان بود که شایعه اختلاف فروغی و فردوسی‌پور به گوش رسید.

هرچند فروغی اعلام کرد هیچ مشکلی با این مجری ندارد، اما نخستین نشانه‌های این درگیری در جریان رای‌گیری بهترین برنامه صداوسیما نمایان شد. جایی که مردم صداوسیما را متهم به تقلب در رای‌گیری کردند. نود به همراه مسابقه برنده‌باش رقابت سختی برای کسب عنوان بهترین برنامه شبکه سه سیما داشتند. در حالی‌ که برنامه نود در نظرسنجی برترین‌های صداوسیما در رتبه اول بود، به‌یکباره برنده‌باش از این برنامه پیشی گرفت.

این اتفاق در حالی‌ رخ داد که تعداد زیادی از مخاطبان از رای بدون اطلاع آنها به برنامه «برنده‌باش» خبر دادند. این مخاطبان اعلام کردند پیامک‌هایی مبنی بر شرکت در جشنواره صداوسیما و رای به برنامه «برنده‌باش» ارسال‌ شده در حالی‌ که تعدادی از آنها اصلاً در این نظرسنجی شرکت نکرده بودند. همین اتفاق سبب شد رای‌های مشکوک برنامه برنده‌باش حذف و دوباره برنامه نود صدرنشین نظرسنجی شود. درست چند روز بعد از انتخاب برنامه نود به‌ عنوان بهترین برنامه شبکه سه، با دستور فروغی برنامه نود از جدول پخش برنامه‌های شبکه سه خارج شد. کمتر از یک ماه بعد حمیدرضا علی عسگری، بازیکن سابق پرسپولیس، در ویدئویی به نقل از رئیس سازمان صداوسیما اعلام کرد که برنامه ۹۰ دیگر پخش نمی‌شود.

ادامه کار فردوسی‌پور در شبکه ورزش

فردوسی‌پور تهیه‌کننده برنامه فوتبال ۱۲۰ در شبکه ورزش بود. او بعد از پایان پروژه نود در شبکه سه به شبکه ورزش رفت و فعالیتش را در آنجا ادامه داد؛ اما این بار پشت دوربین. او در این برنامه یک‌ بار جلوی دوربین رفت و با ژاوی اسطوره بارسلونا مصاحبه کرد. او طی این روزها سکوت کرد تا شرایط از اینکه هست بدتر نشود. هرچند حاشیه دست از سر این مجری تلویزیون برنمی‌دارد.

فردوسی‌پور و تندیس حافظ

بیستم تیرماه، سالن همایش‌های برج میلاد میزبان نوزدهمین جشن سینمایی و تلویزیونی حافظ بود. عادل فردوسی‌پور در این مراسم به‌ عنوان بهترین چهره تلویزیونی سال ۹۷ انتخاب شد. انتخابی که می‌توان گفت مهم‌ترین اتفاق برای مجری نود بود، تا بعد از چند ماه سکوت دوباره صدایش شنیده شود. فردوسی‌پور در این مراسم آن‌قدر تشویق شد که حتی نتوانست از مجریان برنامه، داوران و مردم تشکر کند چون با هر جمله‌ جمعیت شروع به تشویق او و برنامه نود می‌کردند.

پیشنهاد همکاری یک شبکه ماهواره‌ای به عادل

بعد از پایان برنامه نود بسیاری از کارشناسان عقیده داشتند فردوسی‌پور می‌تواند کارش را در خارج از ایران دنبال کند، اتفاقی که تا به امروز رخ نداده است. در روزهای گذشته اما خبری در فضای مجازی، به‌ طور خاص در تلگرام و توییتر، دست‌به‌دست می‌شود؛ خبری مبنی بر اینکه یکی از شبکه‌های ماهواره‌ای به عادل فردوسی‌پور پیشنهاد همکاری با دستمزدی ۲۰ هزار پوندی برای هر ماه داده است. البته عادل فردوسی‌پور خیلی زود به این خبر واکنش نشان داد و گفت: «این خبر صحت ندارد. هیچ‌گونه تماسی از این شبکه با من گرفته نشده و اگر هم‌ چنین پیشنهادی مطرح می‌شد واضح است که آن را نمی‌پذیرفتم و پاسخم منفی بود.»

نبود برنامه نود چه تاثیری بر فوتبال ایران گذاشته است؟

صمد مرفاوی، پیشکسوت فوتبال ایران، در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین درباره پایان یافتن برنامه نود و تاثیری که بر فوتبال ایران گذاشته گفت: «برنامه نود تاثیرات مثبت زیادی در فوتبال ایران داشت. این برنامه تلاش داشت نقاط منفی فوتبال ایران را بررسی کند و راهکاری برای رفع این مشکلات به دست آورد. بی‌شک این برنامه جنبه‌های منفی هم داشت، اما جنبه مثبت آن بیشتر بود. پرداختن به مسائل و مشکلات داوری، مشکلات فدراسیون و باشگاه‌ها، بی‌برنامه بودن مسابقات لیگ و بحث فساد در فوتبال نقاط مثبت برنامه نود بود.»

او در ادامه گفت: «برنامه فوتبال برتر هم نتوانست جانشین خوبی برای برنامه نود شود. متاسفانه فوتبال برتر ساختاری آماتور دارد و همین موضوع باعث شده جای خالی فردوسی‌پور و برنامه نود در فوتبال ایران حس شود. نود به خاطر سابقه‌ای که داشت خیلی حرفه‌ای‌تر ساخته می‌شد.»

فردوسی‌پور دوباره به صداوسیما بازمی‌گردد؟

در آخر سوالی که باید پاسخ داده شود این است که آیا فردوسی‌پور به صداوسیما بازمی‌گردد؟ با وجود عدم استقبال مخاطبان از برنامه فوتبال برتر و حواشی زیادی که این برنامه در پی داشت، جای خالی یک برنامه حرفه‌ای و قدرتمند در فوتبال ایران خالی است. برنامه‌ای که بتواند مشکلات فوتبال ایران را به‌ نقد بگذارد و سعی در رشد فوتبال ایران داشته باشد.

صمد مرفاوی در پایان صحبت‌هایش با اعتمادآنلاین در همین‌باره گفت: «امیدوارم یک برنامه خوب فوتبالی با شاخصه‌های نود در صداوسیما ساخته شود یا همین برنامه با برطرف کردن نقطه‌ضعف‌هایش دوباره به تلویزیون بازگردد.»

  • 23
  • 5
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
4.1 stars from 28 votes
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۸
غیر قابل انتشار: ۸
جدیدترین
قدیمی ترین
بعد میگند چرا مردم میرن سراغ شبکه های ماهواره ای تا وقتی ادمای با مغز کوچک زنگ زده هستن چه انتظاری داریم اصلا حیف عادل که همچین همکاری داشته باشه زنده باد عادل
  • 0
  • 0
مشاهده کامنت های بیشتر
هرویه میلیچ,هروویه میلیچ,بیوگرافی هرویه میلیچ بیوگرافی هروویه میلیچ، مدافع جدید استقلال

نام اصلی:   هروویه میلیچ

زادروز:   ۱۰ مهٔ ۱۹۸۹ ‏

زادگاه:  اوسییک، کرواسی

قد:  ۱٫۸۳ متر (۶ فوت ۰ اینچ)

 وزن:  ۷۴ کیلو

پست:  مدافع چپ / وینگر

ادامه
مانوئل پوکیارلی,بیوگرافی مانوئل پوکیارلی,عکس های مانوئل پوکیارلی بیوگرافی مانوئل پوکیارلی + تصاویر مراسم ازدواجش

بیوگرافی مانوئل پوکیارلی

نام کامل: مانوئل پوکیارلی (manuel pucciarelli)

تاریخ تولد: ۱۷ ژوئن ۱۹۹۱ ‏

زادگاه: پراتو

قد: ۱٫۷۴ متر (۵ فوت ۸ ۱⁄۲ اینچ)

پست : مهاجم دوم/هافبک هجومی

ادامه
مودیبو مایگا,بیوگرافی مودیبو مایگا بیوگرافی مودیبو مایگا، بازیکن جدید پرسپولیس

نام کامل:مودیبو مایگا

تولد:۳ سپتامبر ۱۹۸۷ ‏

زادگاه:باماکو، مالی

قد:۱٫۸۵ متر( ۶ فوت ۱ اینچ)

پست:مهاجم، هافبک

ادامه
فرناندو کانسین,بیوگرافی فرناندو کانسین,عکس های فرناندو کانسین بیوگرافی فرناندو کانسین + عکس همسرش

نام کامل: فرناندو کانسین ماتوس

نام  به انگلیسی: Fernando Canesin Matos

زادروز: ۲۷ فوریهٔ ۱۹۹۲ ‏

زادگاه: ریبرآ پرتو، برزیل

قد: ۱٫۷۶ متر

پست: هافبک

ادامه
شیخ دیاباته,بیوگرافی شیخ دیاباته,بازیکن جدید استقلال بیوگرافی شیخ دیاباته مهاجم جدید استقلال

نام کامل: شیخ تیدیانه دیاباته( فرانسوی:Cheick Tidiane Diabaté)

تاریخ تولد: ۱۹۸۸

محل تولد: باماکو، مالی

قد: ۱٫۹۴ متر

پست: مهاجم

باشگاه سابق: الامارات

ادامه
کالدرون,بیوگرافی کالدرون,گابریل کالدرون بیوگرافی گابریل کالدرون (سرمربی جدید پرسپولیس)

نام کامل: گابریل اومبرتو کالدرون (Gabriel Humberto Calderón)

تاریخ تولد: ۷ فوریهٔ ۱۹۶۰

محل تولد: راوسون، آرژانتین

باشگاه سابق: القطر

باشگاه کنونی: پرسپولیس (سرمربی)

ادامه
آنته چاچیچ,بیوگرافی آنته چاچیچ,عکس های آنته چاچیچ بیوگرافی آنته چاچیچ

نام کامل: آنته چاچیچ

زادروز: ۲۹ سپتامبر ۱۹۵۳

زادگاه: زاگرب، یوگسلاوی

پست: سرمربی

تحصیلات : فارغ التحصیل رشته تربیت بدنی

ادامه
آندره آ استراماچونی,بیوگرافی آندره آ استراماچونی,استراماچونی بیوگرافی آندره آ استراماچونی، سرمربی جدید استقلال (+عکس همسر)

نام کامل: آندره آ استراماچونی

تاریخ تولد: ۱۸ ژوئن ۱۹۷۶

محل تولد: رم، ایتالیا

حرفه: مربیگری فوتبال

باشگاه فعلی: استقلال تهران

 

ادامه
مارک ویلموتس,بیوگرافی مارک ویلموتس,ویلموتس بیوگرافی مارک ویلموتس (+سوابق فوتبالی)

گزیده‌ای از بیوگرافی مارک ویلموتس

نام کامل: مارک روبر ویلموتس

تاریخ تولد: ۲۲ فوریهٔ ۱۹۶۹ ‏(۵۰ سال)

محل تولد: ژودوآنی، بلژیک

قد: ۱ متر و ۸۳ سانتی متر

 

ادامه
فیلم گرگ وال استریت,دیالوگ فیلم گرگ وال استریت,دیالوگ لئوناردو دی‌کاپریو

لئوناردو دی‌کاپریو: حواست به آدمهايى كه وقتى برنده ميشى، تشويقت نميكنن؛ باشه "فیلم گرگ وال استریت" نویسنده و کارگردان: مارتین اسکورسیزی محصول: ۲۰۱۳

ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید