جمعه ۱۳ تیر ۱۳۹۹
۱۷:۱۱ - ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۲۰۲۷۸۵
اخبار بازار خودرو

شورای رقابت تغییرات قیمتی خودروسازان را ابلاغ کرد

قیمت محصولات ایران خودرو و سایپا,اخبار خودرو,خبرهای خودرو,بازار خودرو
شورای رقابت قیمت جدید محصولات ایران خودرو و سایپا را ابلاغ کرد.

قیمت جدید محصولات ایران خودرو و سایپا طبق جدیدترین دستورالعمل شورای رقابت مشخص شد.

به گزارش فارس، بر اساس جدیدترین دستورالعمل قيمت‌گذاري خودرو که توسط شورای رقابت تدوین شد، قیمت جدید محصولات ایران خودرو و سایپا​ مشخص و جهت اجرا به این بنگاه های تولیدی ابلاغ شد. به گفته رضا شیوا رییس شورای رقابت، محصولات ایران خودرو بطور متوسط ۱۰ درصد و محصولات سایپا بطور متوسط ۲۳ درصد افزایش قیمت دارند. دلیل این که قیمت محصولات ایران خودرو نسبت به سایپا رشد کمتری دارد این است که ايران خودرو در بهمن ۹۷ قیمت محصولات خود را افزایش داده بود.

بر اساس دستورالعمل جدید شورای رقابت، نرخ هر دستگاه سایپا ۱۳۱ معادل ۳۷ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان و هر دستگاه پژو ۴۰۵ بنزینی ۵۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان تعیین شده است.

قیمت تعیین شده برای محصولات ایران خودرو و سایپا توسط شورای رقابت به شرح زیر است:

قیمت محصولات ایران خودرو و سایپا,اخبار خودرو,خبرهای خودرو,بازار خودرو
قیمت محصولات ایران خودرو و سایپا,اخبار خودرو,خبرهای خودرو,بازار خودرو

خودرو سازان موظفند محصولات خود را طبق این قیمت ها به مردم عرضه کنند.

بر این اساس، شورای رقابت در مورد بررسی موضوع دستورالعمل تنظیم قیمت خودرو ضمن تأکید بر مصوبه ۴۱۴ شورا مورخ ۱۲ اسفند ماه ۹۸ باتوجه به مباحث انجام شده و مستندات واصله طی جلسه شماره ۴۲۰ شورا مورخ ۲۰ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ موارد زیر را تصویب کرد:

۱. باتوجه به شرایط موجود بازار به خصوص تحریم های ظالمانه در خصوص صنعت خودروی کشور هزینه های مربوط به تأمین قطعات و تجهیزات از خارج از کشور علاوه بر نرخ ارز و دیگر هزینه های متعارف، هزینه های معاملاتی را تحمیل مینماید که برای سال ۱۳۹۹ به میزان ۵ درصد در نظر گرفته می شود.

۲. طبق محاسبات انجام شده در چارچوب فرمول و دستورالعمل مصوب شورا و با فرض ثابت گرفتن بهره وری و کیفیت خودروهای تولیدی در شرایط فعلی، محاسبات مرکز ملی رقابت نشان می دهد که قیمت های پایان اسفند ماه ۱۳۹۸ نسبت به قیمت های اعلام شده در بهمن ماه ۱۳۹۷ بر اساس جدول ارسالی از سوی سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان که به شورای رقابت اعلام شده و به تأیید ستاد تنظیم بازار رسیده است. برای شرکت ایران خودرو بطور میانگین ۱۰ درصد و برای شرکت سایپا ۲۳ درصد افزایش خواهد داشت. (مشروط بر آنکه میانگین وزنی افزایش با احتساب تیراژ از درصد های ذکر شده تجاوز ننماید.)

شروط طرف عرضه:

- به منظور دسترسی عادلانه و بدون تبعیض به بازار، فروش خودرو به صورت مزایده یا فروش به قیمت کارشناسی مجاز نیست مگر بعد از تائید و اخذ مجوز از شورای رقابت.

- تمام فروش های مستقیم به مصرف کننده نهایی با کد ملی و شرایط تضمین شده صورت گیرد و از هر گونه فروش و عرضه خارج از این رویه (من جمله در قالب سبد محصول نمایندگی ها) پرهیز شود.

- خودرو سازان ضمن اخذ گواهی استاندارد تأمین قطعات مربوط به خودروهای تولیدی و یا فروش رفته خود را برای حداقل سه سال از تاریخ فروش، تضمین نمایند (که با نظارت متخصصین فنی صورت گیرد.- گارانتی- وارانتی).

- خودرو سازان موظف می باشند گزارش عملکرد فروش، پیش فروش و هرگونه فروش به روش مزایده و کارشناسی خود را در مقاطع سه ماهه به شورای رقابت گزارش نمایند.

شروط طرف تقاضا:

- با هر کد ملی تنها امکان ثبت نام و خرید یک دستگاه خودرو از خودروسازان مجاز می باشد. در غیر این صورت قرارداد از طرف خودرو ساز بصورت یک طرفه ، لغو می شود.

- مشتریانی که در ۳۶ ماه گذشته اقدام به خرید خودرو از شرکت هاي «خودرو ساز تحت تنظیم» کرده اند، مجاز به ثبت نام نیستند. در غیر این صورت، قرارداد به صورت یک طرفه از سوی شرکت فروشنده لغو و وجه پرداختی نیز برگشت داده می شود.

- دارا بودن گواهی نامه رانندگی برای خریداران الزامی می باشد.

۳. در خصوص خودروهایی که تا به حال شورای رقابت مشمول شرایط انحصاری تشخیص نداده است یا آنهایی که از شمول دستورالعمل خارج کرده است، در شرایط فعلی و باتوجه به ممنوعیت کلی واردات خودرو، بازار این خودروها نیز از شرایط بازار انحصاری برخوردار شده است. و لذا شورای رقابت در خصوص خودروهای به شرح پیوست با پایه قراردادن قیمت های سال ۱۳۹۶ که بازار آنها در شرایط متعادل قرار داشته است، اعمال دستورالعمل مصوب خود را تائید می کند و مرکز ملی رقابت ضمن اعمال نرخ تورم اعلام شده بانک مرکزی با همان شرایط خودروهای مشمول محاسبات لازم را انجام و جهت اجرا به ستاد تنظیم بازار اعلام نماید.

قیمت محصولات ایران خودرو و سایپا,اخبار خودرو,خبرهای خودرو,بازار خودرو

تبصره: به علت ضرورت تسریع در اعمال دستورالعمل و نبودن سوابق ترکیب هزینه و نرخ تورم بانک مرکزی در خصوص هریک از این خودروها، تا زمان انجام محاسبات به تفکیک توسط بانک مرکزی میانگین نرخ تورم خودروهایی که توسط بانک مرکزی محاسبه و اعلام شده است، مبنای نرخ تورم در فرمول دستورالعمل مصوب شورا برای این خودروها قرار می گیرد.

محدودیت های خرید خودرو از کارخانه

همینطور به گفته عباس تابش رییس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، محدودیت هایی برای ثبت نام متقاضیان خرید خودرو تعیین شده که بر این اساس، متقاضیان خرید و ثبت نام خودروهای پیش فروش نباید دارای پلاک های جاری باشند و این موضوع از نیروی انتظامی استعلام می شود.

همینطور سند خودروهای جدید به مدت یک سال در رهن باقی می ماند و این امر مخصوصا در فروش های فوق العاده رعایت می شود. در عین حال، برای متقاضیان خرید خودروهای پیش فروش شرط سنی هجده سال و همینطور داشتن گواهی نامه تعیین شده است و در صورتی که خودرو بعد از سه ماه به خدمات بعد از فروش و نمایندگی های مجاز برای سرویس های اولیه توسط خریدار ارجاع نداده نشود، حتما گارانتی خودرو باطل می شود.

فروش خودرو‌های داخلی از طریق قرعه کشی به مشتریان

به گفته مهدی صادقی نیارکی سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صنعت، از این پس فروش فوق العاده، پیش فروش و مشارکت در تولید سه روش فروش خودرو خواهد بود و بر این اساس، ۶۰ درصد از تولید خودرو سازان به ایفای تعهدات جاری و معوق اختصاص می یابد.

او اظهار‌کرد: یکی از روش های فروش خودرو قرعه کشی است، بر این اساس که سایت فروش خودرو در زمان اعلام پیش فروش به مدت یک هفته باز می شود و تمامی متقاضیان که شرایط ثبت نام راساس دستورالعمل سازمان حمایت را دارند، قادر به ثبت نام و واریز وجه خواهند بود. پس از تکمیل فرآیند ثبت نام، قرعه کشی انجام خواهد شد و افرادی که نام آن ها در قرعه اعلام می شود، بعد از مدت سه ماه خودروی خود را دریافت خواهند کرد.

به گفته صادقی نیارکی، افرادی که نام آن ها در قرعه کشی نبوده است، میتوانند تقاضای وجه کنند و طی مدت مشخص و تعیین شده، وجه ثبت نامی به حساب آن ها بازگردانده می شود، ضمن این که متقاضي میتواند پول خود را برای خریدهای بعدی نیز محفوظ نگاه دارد.

  • 18
  • 6
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
کاکا,تصویر کاکا,سن کاکا بیوگرافی کاکا، یکی از مشهورترین بازیکن تاریخ فوتبال برزیل(+ تصاویر خانوادگی)

نام کامل: ریکاردو ایزکسون دوس سانتوز لیته

زادروز: ۲۲ آوریل ۱۹۸۲

زادگاه: گاما، برزیل

قد: ۱٫۸۶ متر 

پست: هافبک هجومی

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
میلاد عبادی‌ پور,بیوگرافی میلاد عبادی پور,زندگینامه میلاد عبادی پور بیوگرافی میلاد عبادی‌ پور بازیکن قدرتی تیم والیبال ایران (+ تصاویر)

متولد: ۲۵ مهر ۱۳۷۲

محل تولد: قره حسنلو، ارومیه، ایران

قد: ۱۹۶ سانتی متر

پست: دریافت کنندهٔ قدرتی

وضعیت تاهل: متاهل 

ادامه
علی مطهری,تصاویر علی مطهری,علی مطهری کیست بیوگرافی علی مطهری، فرزند آیت الله مطهری (+ تصاویر خانوادگی)

تاریخ تولد: ۶ بهمن ۱۳۳۶

محل تولد: تهران

ملیت: ایرانی

همسر: نرگس انصاری

فرزندان: مرتضی، رضا، لیلا، زهرا

ادامه
رضا عابدینی والیبالیست,رضا عابدینی,رضا عابدینی بازیکن والیبال بیوگرافی رضا عابدینی بهترین بازیکن والیبال در پست سرعتی (+ تصاویر)

نام کامل: رضا عابدینی

تاریخ تولد: ۱۹/ ۵/ ۱۹۹۱ 

پست: مدافع

قد: ۲۰۳ سانتیمتر 

آخرین تیم باشگاهی: وزارت دفاع

ادامه
رضا بهرام,زندگینامه رضا بهرام,رضا هلاورجانی بیوگرافی رضا بهرام از کودکی تا به شهرت رسیدنش (+ تصاویر)

نام هنری: رضا بهرام

تاریخ تولد: ۲۰ دی ۱۳۷۰

محل تولد: یزد

شغل: خواننده

سبک: پاپ

ادامه
شهریار مقانلو,عکس های شهریار مقانلو,شهریار مقانلو بازیکن فوتبال بیوگرافی شهریار مقانلو، اقای گل لیگ ازادگان (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۳۰ آذر ماه ۱۳۷۳

محل تولد: زنجان

ملیت: ایران

پست: مهاجم

قد: ۱۸۷ سانتی متر

ادامه
رضا صادقی,همسر رضا صادقی,آهنگ های رضا صادقی بیوگرافی رضا صادقی محبوب ترین خواننده مشکی پوش (+ تصاویر خانوادگی)

نام مستعار: پادشاه مشکی

تولد: ۲۵ مرداد ماه ۱۳۵۸

ملیت: ایرانی

سبک( ها): موسیقی پاپ ایرانی

ساز( ها): گیتار، پیانو، کیبورد

ادامه
صادق محرمی,صادق محرمی و خانواده اش,بیوگرافی صادق محرمی بیوگرافی صادق محرمی (+جدیدترین تصاویر)

زادروز: ۱۱ اسفند ۱۳۷۴

زادگاه: هشتپر، ایران

ملیت: ایرانی

قد: ۱٫۷۴ متر

پست: دفاع راست

ادامه
فرزاد فرزین,تصاویر فرزاد فرزین,مصاحبه با فرزاد فرزین بیوگرافی فرزاد فرزین خواننده و بازیگر محبوب (+ جدیدترین تصاویر)

تاریخ تولد: ۳ تیر ۱۳۶۰ 

ملیت: ایرانی

سبک ها: پاپ، راک، الکترونیک، جاز

حرفه ها: خواننده، آهنگساز، تنظیم کننده، ترانه سرا، بازیگر

سازها: گیتار، پیانو، کیبورد

وضعیت تأهل: متاهل

ادامه
ویژه سرپوش