یکشنبه ۰۶ مهر ۱۳۹۹
کد مقاله: ۹۹۰۴۰۰۰۶۰

روش های مراقبت از لاستیک خودرو برای افزایش طول عمر آن

مراقبت از لاستیک خودرو,نکاتی درباره مراقبت از لاستیک خودرو,مراقبت از لاستیک خودرو برای طول عمر بیشترآشنایی با روشهای مراقبت از لاستیک خودرو
برای مراقبت از لاستیک خودرو فشار باد تایر را هرماه اندازه گیری کنید و آج لاستیک را بررسی کنید که اگر در هوای برفی زیر ۵ میلی متر باشد سبب تصادف می شود. زیرا لاستیک نقش مهمی را در کنترل خودرو بر عهده دارد، پس انتخاب لاستیک و نگهداری از آن از عوامل مهم برای عملکرد هر چه بهتر این عضو از سیستم محسوب می گردد.

مراقبت از لاستیک خودرو

لاستیک های خودرو بعنوان چهار ستون اصلی آن، اگر چه ساده ترین ملزومات خودرو بنظر می رسند، ولی در صورت کمی مشکل در هر یک از آنها، عملکرد کلی خودرو مختل می گردد. تنها ۵ درصد وزن خودرو روی لاستیک وارد شده و ۹۵ درصد دیگر را باد داخل لاستیک متحمل می شود. به همین علت از لاستیک بعنوان پاشنه آشیل اتومبیل یاد می کنند و توصیه می کنند برای حفظ ایمنی خودرو و مراقبت از لاستیک خودرو مشکلات آنرا بشناسید.

ترفندهای مراقبت از لاستیک خودرو,مراقبت از لاستیک خودرو,روشهای مراقبت از لاستیک خودروبررسی عمق آج لاستیک، ترفندی برای مراقبت از لاستیک خودرو

با تورم بیش از حد لاستیک ها چه کنیم؟

گرمای تابستان میتواند سبب تورم بیش از حد لاستیک ها شود؛ چون لاستیک ها، اصطکاک و گرمای بیشتری را در جاده های گرم ایجاد می کند. تورم بیش از حدشان خطرناک است؛ چون امکان دارد باعث ترکیدن لاستیک در اثر فشار شود. نه تنها این، بلکه لاستیک ها به علت نشت در دریچه ها امکان دارد دچار کم بادی شوند. لاستیک های کم باد نیز خطرناک هستند؛ چون بر خاصیت ترمز و کشش تأثیر می گذارند. برای مراقبت از لاستیک خودرو از بررسی تنظیم باد آن در تمام طول روز فصل های گرم اطمینان حاصل کنید.

روش های مراقبت از لاستیک خودرو برای طول عمر بیشتر

۱. مراقبت از لاستیک خودرو و جابه جایی تایرها

با توجه به اینکه لاستیک خودرو چه در جلو و چه در عقب ماشین به یک اندازه فرسوده نمی شوند در جا به جایی لاستیک خودرو این مسئله را باید در نظر داشت. بطور رایج فرسایش لاستیک های جلویی خودرو بیش از لاستیک های عقبی خودرو است. به علت فشار زیادی که بر روی لاستیک های جلو موقع دور زدن، عبور از پیچ و … وارد می شود لاستیک های جلو سریعتر فرسوده می شوند.

در نتیجه جا به جایی لاستیک خودرو باید با توجه به میزان فرسودگی لاستیک ها باشد. درنتیجه جا به جا کردن لاستیک های جلو با یکدیگر در یک محور (سمت راننده و سمت شاگرد) کاری بیهوده است. بلکه برای مراقبت از لاستیک خودرو، لاستیک های جلو باید با لاستیک های عقب که فرسایش کمتری دارند جا به جا شوند. در صورتی میتوانید لاستیک های یک محور را با یکدیگر جا به جا کنید که اندازه رینگ های جلو و عقب خودرو شما متفاوت باشد و قابلیت تعویض لاستیک های جلو با عقب وجود نداشته باشد.

نگهداری از لاستیک خودرو,فشار باد لاستیك خودرو,مراقبت از لاستیک خودرویکی از روشهای مراقبت از لاستیک خودرو، جابه جایی تایرها با یکدیگر است

برای جابه جایی و نگهداری از لاستیک خودرو می توانید هر دو لاستیک عقب خودرو را در همان سمتی که قرار دارند به جلو بیاورید و لاستیک های جلو را به صورت معکوس به عقب ببرید یا این که جای لاستیک ها را به صورت ضربدری تعویض کنید.

۲. مراقبت از لاستیک خودرو با بالانس کردن تایرها به صورت دوره ای

در صورتی که وزن لاستیک و هر آن چه بدان وابسته است بدرستی و با توازن کامل توزیع نشده باشد- یعنی تایر بالانس نباشد- باز امکان دارد به لاستیک سایی برسیم. علاوه براین بالانس نبودن لاستیک ها به جلوبندی خودرو صدمه وارد می کند. به همین دلیل برای مراقبت از لاستیک خودرو، لازم است که هر ۱۵ هزار تا ۲۰ هزار کیلومتر خودروی خود را جهت بررسی بالانس بودن تایرها به آپاراتی ببرید. یکی از علائم عدم بالانس بودن تایرها، لرزیدن فرمان در سرعت های بالا و زمانیست که در بزرگراه ها می رانید.

۳. لزوم توجه به آج لاستیک خودرو برای مراقبت از آن

در صورتیکه لاستیک از آج مناسب برخوردار نباشد، باعث می شود در آب و هوای بارانی در حین رانندگی، آب نتواند از زیر لاستیک و لابه لای آج ها به سرعت فرار کند بدین ترتیب اصطکاک لاستیک با سطح جاده کم شود و خودرو در معرض لغزش و سرخوردگی قرار گیرد. برای رانندگی به هنگام بارش برف، به حداقل پنج میلی متر آج برای اصطکاک احتیاج است و چنانچه این مقدار کمتر باشد، احتمال تصادف بالا میرود. پس برای مراقبت از لاستیک خودرو حتماً آج تایرها را در نظر داشته باشید.

۴. مراقبت از لاستیک خودرو با تنطیم کردن باد چرخ ها

توجه داشته باشید تغییر دما سبب می شود فشار باد لاستیك عوض شود، هر ۵ درجه تغییر در دمای هوا، ۱ psi در فشار باد تایر تغییر ایجاد میكند، یعنی كاهش دما به میزان ۱۵ درجه سانتیگراد ۱۰ درصد كم بادی را به دنبال خواهد داشت.

مراقبت از لاستیک خودرو,جابه جایی لاستیک خودرو,مراقبت از لاستیک خودرو برای طول عمر بیشتربرای مراقبت از لاستیک خودرو، باد چرخ ها را زمانی که سرد هستند تنظیم كنید

خود لاستیك ها نیز به مرور كم باد می شوند. به عنوان مثال هرماه بطور میانگین، لاستیك خودرو ۲ psi از فشار باد خود را از دست می دهد كه در هوای گرم این كاهش فشار با سرعت بیشتری صورت می پذیرد. در خصوص تنظیم باد تایرها مهم است بدانیم كه هیچ كس با نگاه كردن به تایر (به ویژه تایر رادیال) نمی تواند بگوید لاستیك كم باد است یا خیر چون از نظر ظاهری حتی ۵۰ درصد كم باد بودن هم قابل تشخیص نیست. به همین دلیل برای مراقبت از لاستیک خودرو، تنظیم باد لاستیک ها هر ۳۰ روز یکبار و یا با هر بار بنزین زدن خودرو در یک ماه بررسی شود.

نحوه انبار داری مناسب برای مراقبت از لاستیک خودرو

برای مراقبت از لاستیک خودرو، لاستیك را باید در محیط تمیز به صورت عمودی انبار كنید، جایی كه از نور مستقیم آفتاب یا نورهای مصنوعی شدید، حرارت، موتورهای الكتریكی (به علت ایجاد اوزون) و هیدروكربن ها (برش های نفتی) دور باشد. در صورتیکه لاستیك را روی رینگ نگه می دارید، باد آنرا روی ۱۵ psi تنظیم كنید تا از ترك برداشتن جلوگیری شود.

گردآوری: بخش خودرو سرپوش

  • 19
  • 6
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
شوماخر,عکس از مایکل شوماخر,عکس شوماخر در بیمارستان بیوگرافی مایکل شوماخر از کودکی تا دوران بزرگسالی اش (عکس همسر و پسرش)

 زاده: ۳ ژانویهٔ ۱۹۶۹ 

زادگاه: هورت، آلمان غربی

ملیت: آلمان

سالهای فعالیت: ۱۹۹۱ تا ۲۰۰۶

تیم ها: جردن، بنتون، فراری

ادامه
میلتون فریدمن,تصاویر میلتون فریدمن,کتابهای میلتون فریدمن زندگینامه میلتون فریدمن، اقتصاددان و آماردان آمریکایی (+ تصاویر)

متولد: ۳۱ ژوئیهٔ ۱۹۱۲

زادگاه: بروکلین، نیویورک

مرگ: ۱۶ نوامبر ۲۰۰۶

ملیت: آمریکایی

رشته فعالیت: اقتصاد

ادامه
شهاب حسینی,زندگی نامه شهاب حسینی,عکس هایی از شهاب حسینی زندگینامه شهاب حسینی و تصاویری از او و خانواده اش

نام خانوادگی: حسینی تنکابنی

تاریخ تولد: ۱۳۵۲/۱۱/۱۴

محل تولد: تهران

تاهل: متاهل

ملیت: ایرانی

زمینه فعالیت: بازیگر، مجری، صداپیشه، کارگردان

ادامه
داریوش هخامنشی,بیوگرافی داریوش هخامنشی,همسر داریوش هخامنشی زندگی نامه داریوش هخامنشی (داریوش بزرگ)

سلطنت: ۵۲۲–۴۸۶ قبل از میلاد 

زادروز: ۵۴۹ قبل از میلاد

فوت: ۴۸۶ قبل از میلاد

دین و مذهب: مزدیسنا

خاندان: هخامنشیان

ادامه
آدام اسمیت,عکس های آدام اسمیت,زندگینامه آدام اسمیت زندگی نامه آدام اسمیت، بنیان‌گذار علم اقتصاد (+ تصاویر)

زاده: ۵ ژوئن ۱۷۲۳

محل تولد: کیرک کالدی، شهرستان فیف، اسکاتلند

ملیت: اسکاتلندی

مکتب: لیبرالیسم کلاسیک

مهمترین علایق: فلسفه سیاسی، فلسفه اخلاق، علم اقتصاد

ادامه
انوشیروان ساسانی,زندگینامه انوشیروان ساسانی,دانش انوشیروان ساسانی بیوگرافی انوشیروان ساسانی از پادشاهان مشهور ساسانی (+ تصاویر)

زادروز:۵۰۱ میلادی

محل تولد: تیسفون، ایران شهر

فوت: ۵۷۹ میلادی

دودمان: خاندان ساسان

دین و مذهب: مزدیسنا

ادامه
عکسهای کریم باقری,کریم باقری,زندگینامه کریم باقری بیوگرافی کریم باقری و افتخاراتش (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۱ اسفند ۱۳۵۲

زادگاه: تبریز، ایران

قد: ۱٫۸۶ متر

پست: هافبک

کودکان: امیر و امید باقری

ادامه
امام رضا (ع),زندگی نامه امام رضا (ع),حرم مطهر امام رضا (ع) بیوگرافی امام رضا (ع) هشتمین امام شیعیان (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۱ ذی القعده سال ۱۴۸ پس از هجرت

تاریخ مرگ: ۲۹ صفر سال ۲۰۳ پس از هجرت

محل زندگی: حجاز و خراسان بزرگ

کنیه: ابوالحسن (ابوالحسن ثانی)

طول عمر: ۵۵ سال

ادامه
گالیله,ماه تولد گالیله,نام پدر گالیله زندگینامه گالیله فیزیکدان ایتالیایی (+ تصاویر)

زادروز: ۱۵ فوریهٔ ۱۵۶۴

محل زندگی: دوک نشین بزرگ توسکانی، ایتالیا

ملیت: ایتالیایی

محل تحصیل: دانشگاه پیزا

شناخته شده برای: سینماتیک (مکانیک)، Dynamics، تلسکوپ، نظریه خورشید مرکزی

ادامه
ویژه سرپوش