شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱
کد مقاله: ۹۹۰۴۰۰۰۶۰

روش های مراقبت از لاستیک خودرو برای افزایش طول عمر آن

مراقبت از لاستیک خودرو,نکاتی درباره مراقبت از لاستیک خودرو,مراقبت از لاستیک خودرو برای طول عمر بیشترآشنایی با روشهای مراقبت از لاستیک خودرو
برای مراقبت از لاستیک خودرو فشار باد تایر را هرماه اندازه گیری کنید و آج لاستیک را بررسی کنید که اگر در هوای برفی زیر ۵ میلی متر باشد سبب تصادف می شود. زیرا لاستیک نقش مهمی را در کنترل خودرو بر عهده دارد، پس انتخاب لاستیک و نگهداری از آن از عوامل مهم برای عملکرد هر چه بهتر این عضو از سیستم محسوب می گردد.

مراقبت از لاستیک خودرو

لاستیک های خودرو بعنوان چهار ستون اصلی آن، اگر چه ساده ترین ملزومات خودرو بنظر می رسند، ولی در صورت کمی مشکل در هر یک از آنها، عملکرد کلی خودرو مختل می گردد. تنها ۵ درصد وزن خودرو روی لاستیک وارد شده و ۹۵ درصد دیگر را باد داخل لاستیک متحمل می شود. به همین علت از لاستیک بعنوان پاشنه آشیل اتومبیل یاد می کنند و توصیه می کنند برای حفظ ایمنی خودرو و مراقبت از لاستیک خودرو مشکلات آنرا بشناسید.

ترفندهای مراقبت از لاستیک خودرو,مراقبت از لاستیک خودرو,روشهای مراقبت از لاستیک خودروبررسی عمق آج لاستیک، ترفندی برای مراقبت از لاستیک خودرو

با تورم بیش از حد لاستیک ها چه کنیم؟

گرمای تابستان میتواند سبب تورم بیش از حد لاستیک ها شود؛ چون لاستیک ها، اصطکاک و گرمای بیشتری را در جاده های گرم ایجاد می کند. تورم بیش از حدشان خطرناک است؛ چون امکان دارد باعث ترکیدن لاستیک در اثر فشار شود. نه تنها این، بلکه لاستیک ها به علت نشت در دریچه ها امکان دارد دچار کم بادی شوند. لاستیک های کم باد نیز خطرناک هستند؛ چون بر خاصیت ترمز و کشش تأثیر می گذارند. برای مراقبت از لاستیک خودرو از بررسی تنظیم باد آن در تمام طول روز فصل های گرم اطمینان حاصل کنید.

روش های مراقبت از لاستیک خودرو برای طول عمر بیشتر

۱. مراقبت از لاستیک خودرو و جابه جایی تایرها

با توجه به اینکه لاستیک خودرو چه در جلو و چه در عقب ماشین به یک اندازه فرسوده نمی شوند در جا به جایی لاستیک خودرو این مسئله را باید در نظر داشت. بطور رایج فرسایش لاستیک های جلویی خودرو بیش از لاستیک های عقبی خودرو است. به علت فشار زیادی که بر روی لاستیک های جلو موقع دور زدن، عبور از پیچ و … وارد می شود لاستیک های جلو سریعتر فرسوده می شوند.

در نتیجه جا به جایی لاستیک خودرو باید با توجه به میزان فرسودگی لاستیک ها باشد. درنتیجه جا به جا کردن لاستیک های جلو با یکدیگر در یک محور (سمت راننده و سمت شاگرد) کاری بیهوده است. بلکه برای مراقبت از لاستیک خودرو، لاستیک های جلو باید با لاستیک های عقب که فرسایش کمتری دارند جا به جا شوند. در صورتی میتوانید لاستیک های یک محور را با یکدیگر جا به جا کنید که اندازه رینگ های جلو و عقب خودرو شما متفاوت باشد و قابلیت تعویض لاستیک های جلو با عقب وجود نداشته باشد.

نگهداری از لاستیک خودرو,فشار باد لاستیك خودرو,مراقبت از لاستیک خودرویکی از روشهای مراقبت از لاستیک خودرو، جابه جایی تایرها با یکدیگر است

برای جابه جایی و نگهداری از لاستیک خودرو می توانید هر دو لاستیک عقب خودرو را در همان سمتی که قرار دارند به جلو بیاورید و لاستیک های جلو را به صورت معکوس به عقب ببرید یا این که جای لاستیک ها را به صورت ضربدری تعویض کنید.

۲. مراقبت از لاستیک خودرو با بالانس کردن تایرها به صورت دوره ای

در صورتی که وزن لاستیک و هر آن چه بدان وابسته است بدرستی و با توازن کامل توزیع نشده باشد- یعنی تایر بالانس نباشد- باز امکان دارد به لاستیک سایی برسیم. علاوه براین بالانس نبودن لاستیک ها به جلوبندی خودرو صدمه وارد می کند. به همین دلیل برای مراقبت از لاستیک خودرو، لازم است که هر ۱۵ هزار تا ۲۰ هزار کیلومتر خودروی خود را جهت بررسی بالانس بودن تایرها به آپاراتی ببرید. یکی از علائم عدم بالانس بودن تایرها، لرزیدن فرمان در سرعت های بالا و زمانیست که در بزرگراه ها می رانید.

۳. لزوم توجه به آج لاستیک خودرو برای مراقبت از آن

در صورتیکه لاستیک از آج مناسب برخوردار نباشد، باعث می شود در آب و هوای بارانی در حین رانندگی، آب نتواند از زیر لاستیک و لابه لای آج ها به سرعت فرار کند بدین ترتیب اصطکاک لاستیک با سطح جاده کم شود و خودرو در معرض لغزش و سرخوردگی قرار گیرد. برای رانندگی به هنگام بارش برف، به حداقل پنج میلی متر آج برای اصطکاک احتیاج است و چنانچه این مقدار کمتر باشد، احتمال تصادف بالا میرود. پس برای مراقبت از لاستیک خودرو حتماً آج تایرها را در نظر داشته باشید.

۴. مراقبت از لاستیک خودرو با تنطیم کردن باد چرخ ها

توجه داشته باشید تغییر دما سبب می شود فشار باد لاستیك عوض شود، هر ۵ درجه تغییر در دمای هوا، ۱ psi در فشار باد تایر تغییر ایجاد میكند، یعنی كاهش دما به میزان ۱۵ درجه سانتیگراد ۱۰ درصد كم بادی را به دنبال خواهد داشت.

مراقبت از لاستیک خودرو,جابه جایی لاستیک خودرو,مراقبت از لاستیک خودرو برای طول عمر بیشتربرای مراقبت از لاستیک خودرو، باد چرخ ها را زمانی که سرد هستند تنظیم كنید

خود لاستیك ها نیز به مرور كم باد می شوند. به عنوان مثال هرماه بطور میانگین، لاستیك خودرو ۲ psi از فشار باد خود را از دست می دهد كه در هوای گرم این كاهش فشار با سرعت بیشتری صورت می پذیرد. در خصوص تنظیم باد لاستیک خودرو مهم است بدانیم كه هیچ كس با نگاه كردن به تایر (به ویژه تایر رادیال) نمی تواند بگوید لاستیك كم باد است یا خیر چون از نظر ظاهری حتی ۵۰ درصد كم باد بودن هم قابل تشخیص نیست. به همین دلیل برای مراقبت از لاستیک خودرو، تنظیم باد لاستیک ها هر ۳۰ روز یکبار و یا با هر بار بنزین زدن خودرو در یک ماه بررسی شود.

نحوه انبار داری مناسب برای مراقبت از لاستیک خودرو

برای مراقبت از لاستیک خودرو، لاستیك را باید در محیط تمیز به صورت عمودی انبار كنید، جایی كه از نور مستقیم آفتاب یا نورهای مصنوعی شدید، حرارت، موتورهای الكتریكی (به علت ایجاد اوزون) و هیدروكربن ها (برش های نفتی) دور باشد. در صورتیکه لاستیك را روی رینگ نگه می دارید، باد آنرا روی ۱۵ psi تنظیم كنید تا از ترك برداشتن جلوگیری شود.

گردآوری: بخش خودرو سرپوش

  • 19
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
سمیرا سیاح,بیوگرافی سمیرا سیاح,زندگینامه سمیرا سیاح بیوگرافی سمیرا سیاح بازیگر سینما و تلویزیون ایران (+ تصاویر)

متولد : ۲۴ آذر ۱۳۵۲

زادگاه: تهران

زمینه فعالیت : سینما ، تئاتر و تلویزیون

پیشه : بازیگر

مدرک تحصیلی : کارشناسی بازیگری سینما

قد : ۱۶۵ سانتیمتر

ادامه
وینیسیوس جونیور,بیوگرافی وینیسیوس جونیور,زندگینامه وینیسیوس جونیور بیوگرافی وینیسیوس جونیور، جوان‌ترین گلزن ال‌کلاسیکو در سال ۲۰۲۱ (+ تصاویر)

زاده:۱۲ ژوئیهٔ ۲۰۰۰

زادگاه:برزیل

سمت:فوتبالیست

قد:۱۷۷ سانتی متر

ملیت:برزیلی

ادامه
کریم بنزما,بیوگرافی کریم بنزما,زندگینامه کریم بنزما بیوگرافی کریم بنزما مهاجم فوتبال فرانسوی (+ تصاویر خانوادگی)

متولد:۲۸ آذر ۱۳۶۶

زادگاه:فرانسه

زمینه فعالیت: ورزش فوتبال

پیشه:بازیکن فوتبال

مدرک تحصیلی:دیپلم

قد:۱۸۵ سانتیمتر

ادامه
سید رضا فاطمی امین,بیوگرافی سید رضا فاطمی امین,زندگینامه سید رضا فاطمی امین بیوگرافی سید رضا فاطمی امین، وزیر صنعت در دولت سیزدهم (+ تصاویر)

زاده:۱۳۵۳

زادگاه:شاهرود، ایران

ملیت:ایرانی

سمت:وزیر صنعت، معدن و تجارت

شروع به فعالیت:۳ شهریور ۱۴۰۰

دین:اسلام

ادامه
همسر یوسف صیادی,تصاویر یوسف صیادی,یوسف صیادی بیوگرافی یوسف صیادی بازیگر سینما و تلویزیون کشور (+ تصاویر)

زاده:۵ اسفند ۱۳۴۸

زادگاه:نازی آباد تهران

ملیت:ایرانی

پیشه:بازیگر

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
خلاصه داستان زندگی حضرت یحیی,زندگینامه حضرت یحیی,ولادت یحیى زندگینامه حضرت یحیی (ع) و نحوه ی به شهادت رسیدنش

محل تولد:فلسطین

آرامگاه:مسجد جامع اموی

خویشاوندان مهم:زکریا، مریم

پیامبران هم عصر :زکریا، عیسی

پیروان:بنی اسراییل

ادامه
غیاث الدین جمشید کاشانی,زندگینامه غیاث الدین جمشید کاشانی,بیوگرافی غیاث الدین جمشید کاشانی زندگی نامه غیاث الدین جمشید کاشانی، ریاضی‌دان و اخترشناس

تولد:۷۹۰ قمری

محل تولد:کاشان، ایران

درگذشت:۱۹ رمضان ۸۳۲ قمری

محل درگذشت:سمرقند اکنون در ازبکستان

پیشه:ریاضیات، ستاره شناسی

ادامه
آثار المیرا دهقانی,عکسهای اینستاگرامی المیرا دهقانی,آثار هنری المیرا دهقانی بیوگرافی المیرا دهقانی بازیگر سینما و تلویزیون (+ تصاویر)

متولد:۵ شهریور ۱۳۷۰ شیراز

محل زندگی:تهران

زمینه فعالیت:سینما و تلویزیون

پیشه:بازیگر

مدرک:فوق لیسانس صنایع غذایی

شروع فعالیت:۱۳۸۸ تاکنون

ادامه
کایل اسنایدر,بیوگرافی کایل اسنایدر,زندگینامه کایل اسنایدر بیوگرافی کایل اسنایدر و افتخارات این کشتی گیر(+ تصاویر)

نام خانوادگی: اسنایدر

متولد: ایالات متحده آمریکا

زاده:۲۰ نوامبر ۱۹۹۵

قد:۱۸۱

ملیت: آمریکایی

حرفه: ورزش کشتی ازاد

ادامه
ویژه سرپوش