سه شنبه ۰۴ مهر ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۶۰۰۱۷

آثار موجود در موزه ماتر چیست؟

موزه ماتر,موزه ماتر کجاست,آثار موزه ماترموزه ماتر، موزه ای است که در سال ۱۸۶۳ در فیلادلفیا تأسیس شد
مجموعه ای از مدل های مومی، ناهنجاری های پزشکی، نمونه های بیماری و تجهیزات پزشکی برای دانشکده پزشکان فیلادلفیا در موزه ماتر نگهداری میشود. امروزه بیش از ۲۰ هزار نمونه در این موزه موجود است که عموم مردم میتوانند از ۱۵ درصد آن بازدید کنند. در این مطلب از سرپوش با تعدادی از نمونه های موجود در موزه ماتر آشنا خواهید شد.

موزه ماتر

موزه ماتر در فیلادلفیا در سال ۱۸۶۳ تأسیس و راه اندازی گردید. پس از اهدای مجموعه ای بسیار شگفت انگیز و کمیاب از یافته های پزشکی دکتر توماس دنت ماتر به کالج طبی منطقه ی فیلادلفیا، ایده ی اولیه ی تأسیس موزه ماتر مطرح شد. درواقع این موزه با هدف کمک به اموزش و تحقیقات پزشکی در قلب فیلادلفیا تأسیس شد.

۲۰ هزار نمونه ی مختلف در این موزه وجود دارد. اغلب بازدیدکنندگان این موزه، نمایندگان جامعه پزشکی هستند ولی این موزه سالانه علاوه بر پزشکان و محققان، پذیرای ۱۵ درصد بازدیدکنندگان عادی است.

* کودکی بدون جمجمه در موزه ماتر:

کودکی متولد شده بدون جمجمه، از عجیب ترین نمونه های موزه ماتر به شمار میرود شد. این کودک نتوانست به خاطر وضعیت جسمانی خاصش در خارج از شکم مادرش زندگی کند. اکنون او در تابوت شیشه ای خود در آرامش است، اما بازدید کنندگان با دیدن او وحشت می کنند.

موزه ماتر فیلادلفیا,تصاویر موزه ماتر فیلادلفیا,موزه ماتر کجاستیکی از عجیب‌ترین نمونه‌های موزه ماتر، کودکی است که بدون جمجمه متولد شد

* برش هایی از مغز نابغه ی معروف جهان« آلبرت اینشتین»:

مشهورترین اشیای غرفه های موزه ماتر، شامل بخشی از حنجره آبراهام لینکلن، مجموعه شوالیه جکسن، مجموعه جمجمه های هرتل، برش هایی از مغز آلبرت اینشتین، مهره های سوم، چهارم و پنجم ستون فقرات جان ویلکس بوث( کسی که آبراهام لینکلن را ترور کرد)، تومور آرواره گروور کلیولند( یکی از رئیس جمهور های سابق آمریکا)، بانوی صابونی، اسکلت هری ایستلک( فردی که بافت های بدنش به تدریج تبدیل به بافت استخوانی شدند) و دیوار چشم می باشد.

* کبد دوقلوهای سیامی در موزه ماتر:

در سال ۱۸۱۱دوقلوهای به هم چسبیده تایلندی- آمریکایی به نام های “چَنگ و اینگ بانکر” متولد شدند و در سال ۱۸۷۴ فوت کردند. این دوقلو یک کبد مشترک داشتند و از ناحیه استخوان جناغ سینه به هم چسبیده بودند. علاوه‌براین ، هر کدام از آنها از نظر ساختار بدنی، یک مرد بالغ و مستقل بودند. زندگی هر کدام از دوقلوها بگونه ای بود که جداگانه با دو خواهر زندگی می کردند. چنگ، ۱۱ فرزند داشت ولی اینگ، صاحب ده فرزند بود. وقتی که این دوقلوها فوت کردند؛ کبد مشترک آن ها را در موزه ماتر نگهداری کردند.

موزه ماتر از ترسناک ترین موزه های جهان,عکس موزه ماترکبد مشترک دوقلوهای سیامی در موزه‌ ماتر به نمایش گذاشته شده است

* دیوار چشم در موزه ماتر:

 ممکن است که در موزه ماتر، احساس کنید که کسانی، نظاره گر شما هستند. دیواری در طبقه ی پایین موزه وجود دارد که روی آن نزدیک به ۴۰ چشم قرار گرفته است، به همین دلیل به آن دیوار چشم گفته میشود. این نمونه های مومی به اندازه کافی وحشتناک و ناخوشایند هستند. این نمونه ها در حقیقت ، مشکلات و بیماری های چشمی را معرفی می کنند که نظیر ورم ملتحمه، سرطان چشم، کیست و قانقاریا هستند.

* کودک دو سر در موزه ماتر:

موزه ماتر به غیر از کبد چانگ و انگ، دارای مجموعه ای بزرگ از نمونه های جنینی به هم چسبیده است. یکی از آنها در بخش نمونه های خیس، یک نوزاد دو سر است که با نام" جیم و جو" شناخته می شود. محل نگهداری این نوزاد در اتاق گرچن وردن درون یک شیشه پر از فرمالدئید می باشد. پس از مرگ متصدی محبوب موزه ماتر در سال ۲۰۰۴ به افتخارش، این نام را برای اتاق انتخاب کردند.

آثار موزه ماتر,موزه ماتر,تصاویر موزه ماتریکی از نمونه های موزه ماتر، نوزاد دو سر میباشد

* تخمدانی به اندازه توپ فوتبال:

یک تخمدان سرطانی به اندازه توپ فوتبال در موزه ماتر وجود دارد که از برجسته ترین نمونه های خیس موزه به شمار می رود.

* ستون فقرات جان ویلکس بوث در موزه ماتر:

علاقمندان به تاریخ، نمونه مرد بی مهره را دوست دارند! مردی که اقدام به ترور آبراهام لینکن نمود. مدتی پس از مرگ بوث در تیراندازی، جسد او را به واشنگتن فرستادند و مورد کالبد شکافی قرار گرفت. به منظور دسترسی به گلوله، سه مهره( ‏سوم، چهارم و پنجم) ‏ را برداشتند و آنرا به دانشکده پزشکی در واشنگتن دی سی فرستادند. این مهره ها بهمراه قسمتی از سینه او در موزه ماتر نگهداری میشود. ​

* کتاب های جلد شده با پوست انسان:

زنی که جان خود را به دلیل بیماری باتریشین از دست داد. منشا این بیماری، انتقال انگل خوک به انسان بود. تکه ی بزرگی از پوست ران این زن در طی عملیات کالبدشکافی بمدت چندین سال نگهداری شد و بعدها ۳ کتاب را با استفاده از این پوست با موضوع تولد کودک و تشکیل جنین، روکش کردند. محل نگهداری این کتاب ها در موزه ماتر می باشد.

موزه ماتر,تصاویر موزه ماترکتاب‌های جلد شده با پوست انسان از نمونه های دیگر موزه ماتر میباشد

* تومور فک رئیس جمهور گروور کلیولند:

تومور بزرگی که از فک رئیس جمهور وقت گروور کلیولند در سال ۱۸۹۳ خارج کردند، اینک در موزه ماتر قرار دارد که از عجیب ترین نمونه های خیس موزه محسوب میشود. کلیولند با وجود آشفتگی مالی در این کشور، قصد ناراحتی مردم آمریکا را نداشت. به همین خاطر، عمل جراحی وی بر روی یک قایق انجام گرفت و او به مردم گفت که دندانش را کشیده است. با این که تومور کلیولند، خوش خیم بود اما ظاهر او بسیار تغيير کرد.

* اسکلت هری ایستلک در موزه ماتر:

هری ایستلک، زاده ی سال ۱۹۳۳ می باشد. او به بیماری نادر“Fibrodysplasia Ossificans Progressiva”  مبتلا بود. این بیماری باعث شده بود تا مکانیسم و عملکرد استخوان های بدن او تغيير کند تا جاییکه عضلات و دیگر بافت های بدنش تبدیل به بافت استخوانی شد. بدن او با گذر زمان، استخوانی شده بود و حتی قادر به باز کردن لب های خود برای صحبت کردن نبود. سرانجام ایستلک در سن چهل سالگی و در سال ۱۹۷۳ فوت کرد. در حال حاضر می توانید در موزه ماتر، اسکلت غیر عادی او و عجایب علم پزشکی دیگر را ببینید.

اسکلت هری ایستلک در موزه ماتر,موزه ماتر,عکس موزه ماتراسکلت هری ایستلک در موزه ماتر نگهداری میشود

* مجموعه جمجمه های هرتل در موزه ماتر:

۱۳۹ جمجمه ی انسان در مجموعه جمجمه های هرتل نگهداری میشود که به کالبد شناس وینی به نام" ژوزف هِرتل" تعلق دارد. او به مطالعه ی جمعیت قفقازی های اروپا در تمام طول عمرش مشغول بود. این متخصص، قصد اثبات تنوع در آناتومی جمجمه در یک نژاد را داشت. هِرتل، جزئیات هر جمجمه را روی دیوار، آماده و جمع آوری میکرد که شامل سن فرد، نژاد و علت مرگ  بود.

* بانوی صابونی:

در پی نبش قبری در سال ۱۸۷۵ جسد بانوی صابونی کشف شد و علت انتخاب این نام برای جسدش، بقایایی بود که حالتی شبیه به موم و صابون داشت. ظاهرا اجسادی که چربی بدنشان زیاد است، به ندرت پس از مرگ با چنین وضعیتی مواجه می شوند؛ یعنی بدن شخص فوت شده ، یک حالت مومی به واسطه در هم شکستن چربی لاشه، به خود می گیرد.

بانوی صابونی,تصاویر بانوی صابونی در موزه ماتر,عکس موزه ماترموزه ماتر دارای ۲۰ هزار نمونه ی مختلف است که یکی از آنها بانوی صابونی میباشد

گردآوری: بخش فرهنگ و اندیشه سرپوش

  • 13
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
رسول خطیبی رسول خطیبی سرمربی تیم پیکان

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
جی پی مورگان بیوگرافی جی پی مورگان: مردی که بانکداری را متحول کرد

تاریخ تولد: ۱۷ آوریل ۱۸۳۷

محل تولد: هارتفورد، کنتیکت

ملیت: آمریکایی

حرفه: بانکدار و سرمایه گذار

محل تحصیل: دانشگاه گوتینگن

درگذشت: ۳۱ مارس ۱۹۱۳

ادامه
علی شریفی زارچی بیوگرافی علی شریفی زارچی استادیار اخراج شده شریف

تاریخ تولد: دهه ۶۰ شمسی

محل تولد: تهران

حرفه: استادیار اخراج شده از دانشگاه صنعتی شریف، رئیس کمیته علمی المپیاد جهانی کامپیوتر

تحصیلات: دانش‌آموخته کارشناسی و کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر از دانشگاه صنعتی شریف و دکتری بیوانفورماتیک از دانشگاه تهران، دانش آموخته دوره‌های پژوهشی و پسادکتری در ماکس پلانک آلمان و دانشگاه دولتی آمریکا

افتخارات: دریافت مدال طلای المپیاد جهانی کامپیوتر در سال ۲۰۰۰، انتخاب به عنوان رئیس کمیته علمی المپیاد جهانی کامپیوتر انتخاب

ادامه
عمران خان بیوگرافی عمران خان نخست وزیر سابق پاکستان

تاریخ تولد: ۵ اکتبر ۱۹۵۲

محل تولد: لاهور، پاکستان

ملیت: پاکستانی

حرفه: نخست وزیر سابق پاکستان

شروع فعالیت: ۲۵ آوریل ۱۹۹۶

حزب سیاسی: تحریک انصاف پاکستان

ادامه
ژوائو فلیکس ژائو فلیکس سوپراستار نوظهرو فوتبال

تاریخ تولد: ۱۰ نوامبر ۱۹۹۹

محل تولد: ویزئو، پرتغال

حرفه: فوتبالیست

پست: مهاجم / هافبک هجومی / وینگر

باشگاه کنونی: الهلال عربستان

شماره پیراهن: ۱۴ 

ادامه
رضا شکاری رضا شکاری بازیکن با استعداد فوتبال ایران

تاریخ تولد: ۱۰ خرداد ۱۳۷۷

محل تولد: محله خاک سفید، تهرانپارس

اصالت: سراب، آذربایجان شرقی، ایران

حرفه: فوتبالیست

پست: هافبک هجومی

باشگاه کنونی: باشگاه فوبتال سپاهان

ادامه

ضرب المثل درباره گل به جملاتی در قالب شعر یا نثر اما قصار و مشهور که حاوی قصه یا پیامی عبرت‌آمیز و دارای نکات آموزنده باشد «مثل» (در عربی) یا «متل» (در فارسی) می‌گویند.

...[ادامه]
ویژه سرپوش