دوشنبه ۱۷ بهمن ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۶۰۱۴۷

چگونه می‌توان از اینترنت ماهواره‌ای استارلینک استفاده کرد؟

اینترنت استارلینک,دیش های استارلینک,اینترنت استارلینک چیستاینترنت استارلینک چیست
استفاده از اینترنت استارلینک به تجهیزات خاصی نیاز دارد. چون که بر خلاف استفاده رایج از سرویس ماهواره‌ای مکان‌نما (GPS) یا شبکه‌های ماهواره‌ای که ما تنها دریافت کننده سیگنال هستیم،در سیستم ماهواره‌ای استارلینک ارتباط دوطرفه است. یعنی سیستم هم از ما اطلاعاتی را دریافت می‌کند و هم برای ما اطلاعاتی را ارسال می‌کند.

استارلینک چیست؟

استارلینک از نظر فنی یک بخش در SpaceX است، همچنین نام شبکه رو به رشد شرکت پرواز فضایی یا "صورت فلکی" از ماهواره‌های مداری است. توسعه این شبکه در سال ۲۰۱۵ آغاز شد و اولین نمونه از ماهواره ها در سال ۲۰۱۸ به مدار زمین پرتاب شد.

در سال‌های پس از آن، اسپیس‌ایکس هزاران ماهواره استارلینک را در ده‌ها پرتاب موفقیت‌آمیز در صورت فلکی مستقر کرده است که جدیدترین آنها در ۹ آگوست انجام شد و ۵۲ ماهواره دیگر را در مدار پایین زمین تحویل داد. این تعداد کل ماهواره های پرتاب شده را به ۲۶۶۲ می رساند  که به نظر می رسد بیش از ۲۰۰۰ از آنها بخش های عملیاتی صورت فلکی هستند.

درست مانند ارائه دهندگان اینترنت ماهواره ای موجود مانند HughesNet یا Viasat ، استارلینک می خواهد دسترسی به اینترنت را بفروشد به ویژه به افرادی که در مناطق روستایی و سایر نقاط جهان هستند که  به پهنای باند پرسرعت دسترسی ندارند.

وب سایت استارلینک می نویسد: «استارلینک به طور ایده آل برای مناطقی از جهان که اتصال به طور معمول یک چالش بوده است، مناسب است. بدون محدودیت زیرساخت زمینی سنتی، استارلینک می‌تواند اینترنت پهن باند پرسرعت را به مکان‌هایی که دسترسی کم یا کاملاً در دسترس نبوده است، ارائه دهد.»

تنها کاری که برای برقراری اتصال باید انجام دهید این است که یک بشقاب ماهواره ای کوچک در خانه خود راه اندازی کنید تا سیگنال را دریافت کرده و پهنای باند را به روتر شما منتقل کند. این شرکت تعدادی گزینه برای نصب پشت بام، حیاط و نمای بیرونی خانه شما ارائه می دهد. حتی یک برنامه Starlink برای اندروید و  iOS وجود دارد که از واقعیت افزوده استفاده می کند تا به مشتریان کمک کند بهترین مکان و موقعیت را برای گیرنده های خود انتخاب کنند.

سرویس Starlink در حال حاضر تنها در مناطق منتخب در ایالات متحده، کانادا و خارج از کشور در دسترس است، اما این سرویس اکنون دارای بیش از ۱۰۰۰۰۰ پایانه ماهواره ای است که برای مشتریان ارسال شده است و نقشه پوشش همچنان به رشد خود ادامه خواهد داد زیرا ماهواره های بیشتری به صورت فلکی راه پیدا می کنند. در نهایت، Starlink امیدوار است بتواند کل سیاره را با یک سیگنال وای فای پرسرعت قابل استفاده، از جمله برای وسایل نقلیه در حال حرکت و وای فای در حین پرواز، پوشش دهد.

اینترنت استارلینک,اینترنت ماهواره‌ای استارلینک,اینترنت استارلینک چیستاینترنت ماهواره‌ای استارلینک

سرعت سرویس اینترنت استارلینک چقدر است؟

با توجه به سایت ردیابی سرعت اینترنت Ookla که عملکرد اینترنت ماهواره ای استارلینک را در سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۱ تجزیه و تحلیل کرد، سرعت دانلود بیش از ۱۰۰ مگابیت در ثانیه را در ۱۵ کشور مختلف در سال گذشته ارائه کرد که میانگین سرعت آن در سه ماهه چهارم بالاتر از سه ماهه سوم بود.

در ایالات متحده، میانگین سرعت دانلود اینترنت استارلینک حدود ۱۰۵ مگابیت بر ثانیه و متوسط ​​سرعت آپلود در حدود ۱۲ مگابیت در ثانیه را ارائه می دهد که تقریباً پنج یا شش برابر بهتر از میانگین رقبای ماهواره ای Viasat و HughesNet است و از میانگین کلی برای کل بی سیم ثابت کمتر است.

با پرتاب ماهواره‌های بیشتر، نصب ایستگاه‌های زمینی بیشتر و بهبود نرم‌افزار شبکه‌مان، سرعت داده، تأخیر و زمان کار به‌طور چشمگیری بهبود می‌یابد.

در ماه ژوئن ۲۰۲۲،  Ookla گزارش داد که سرعت متوسط ​​دانلود Starlink در ایالات متحده از آغاز سال ۲۰۲۱ تا آغاز سال ۲۰۲۲ تقریباً ۳۸ درصد افزایش یافته و به ۹۰ مگابیت در ثانیه رسیده است.

هزینه ماهانه استفاده از اینترنت ماهواره‌ای چقدر است؟

مطابق اعلام شرکت استارلینک، قیمت سخت‌افزارهای لازم برای استفاده از اینترنت ماهواره‌ای این شرکت، شامل دیش ماهواره‌ای و قطعات اتصالی به آن برای برقراری ارتباط با تمام وسایل و ابزارهای قابل اتصال به اینترنت ۵۹۹ دلار آمریکاست که بر پایه نرخ آزاد دلار (۳۱ هزار و ۷۷۰ تومان) معادل ۱۹ میلیون تومان می‌شود. البته استارلینک هزینه‌ای هم برای ارسال پستی این تجهیزات دریافت می‌کند که بسته به بعد مسافتی متفاوت است.

استارلینک هزینه ماهانه استفاده از اینترنت را هم ۱۱۰ دلار یا ۳.۵ میلیون تومان اعلام کرده است.

اینترنت استارلینک,دیش های استارلینک,سرعت سرویس اینترنت استارلینکسرعت سرویس اینترنت استارلینک چقدر است

اینترنت استارلینک چه مزایای دارد؟

در اینجا چند مورد از مزایای اینترنت استارلینک آورده شده است.

• اینترنت سریعتر : اینترنت استارلینک سریعتر از اینترنت های ماهواره ای سنتی دیگر است. استارلینک آنقدر سریع است که مقایسه سرعت آن با اینترنت ماهواره ای معمولی پوچ است.

• ارزانتر : اینترنت استارلینک ارزانتر از اینترنت کابلی و ماهواره ای دیگر برای مناطق روستایی و حومه شهر است. در بسیاری از نقاط، کاربران حومه شهر همان مبلغی را که همتایان شهری خود می پردازند، پرداخت می کنند، اما اینترنت بسیار کندتری دریافت می کنند و در مناطق روستایی، کاربران مبلغ زیادی می پردازند اما فقط ۱۰/۱ اینترنت دریافت می کنند.

• استارلینک در همه جا در دسترس است : مهم نیست در هر کجا زندگی می کنید، اینترنت Starlink در محل شما در دسترس است. استارلینک تمام دنیا را از قطب جنوب تا وسط اقیانوس را پوشش می دهد. هزاران ماهواره بالای سر ما در حال چرخش هستند. سیگنال آن به هر نقطه از این جهان می رسد. چه در یک حومه دور افتاده، وسط اقیانوس یا آسمان باشید، اینترنت Starlink در دسترس است.

• بازیابی سریعتر بعد از بلایا : هر زمان که فاجعه‌ای به منطقه‌ای روی دهد، بازیابی سرویس اینترنت، روزها یا حتی هفته‌ها طول می‌کشد. طوفان، گردباد، آتش سوزی یا سیل می تواند به کابل اینترنت آسیب جدی وارد کند. پس از یک طوفان شدید، تعمیر آن کابل ها نه تنها هزینه بر است، بلکه زمان بر است. اما اینترنت Starlink به دلیل فاجعه زمین دچار قطعی اینترنت نمی شود. به محض روشن شدن آسمان، می توانید اینترنت Starlink را دریافت کنید.  

• قابلیت حمل بهتر : اینترنت استارلینک قابلیت حمل بهتری نسبت به اینترنت کابلی دارد. اگرچه تلفن همراه قابل حمل است، اما خدمات آن در همه جا در دسترس نیست. اینترنت ماهواره‌ای سنتی نیز مانند استارلینک همراه است، اما سرعت اینترنت پایین‌تری را با تأخیر بالا و خدمات ضعیف ارائه می‌کند.

اینترنت استارلینک,دیش های استارلینک,مزایای اینترنت استارلینکاینترنت استارلینک چه مزایای دارد

اینترنت استارلینک چه معایبی دارد؟

با وجود تبلیغات، برخی از نکات منفی نیز در اینترنت استارلینک وجود دارد که اگر به فکر انتخاب آن به عنوان یک ارائه دهنده اینترنت هستید، باید در نظر بگیرید.

• پوشش هنوز کم است: اگرچه Starlink طبق وب‌سایت آن در اکثر ایالات ایالات متحده در دسترس است ، هنوز مناطق زیادی وجود دارد که به دلیل کمبود ظرفیت غیرقابل دسترسی است.

• نیاز است خودتان نصب کنید: تجهیزات و روترهای خانگی Starlink به صورت خودکار نصب می‌شوند که به طور بالقوه می‌تواند در هزینه‌های نصب کاربران صرفه‌جویی کند. با این حال، این می تواند برای کسانی که هیچ گونه تخصص در این نوع پروژه ندارند نیز مشکلاتی ایجاد کند.

• کندتر از اینترنت کابلی است : علیرغم اینکه Starlink یکی از سریع ترین ارائه دهندگان اینترنت ماهواره ای است، به سادگی نمی تواند با اینترنت کابلی رقابت کند. اگر سرعت چیزی است که به دنبال آن هستید، اینترنت کابلی به طور کلی بسیار سریعتر خواهد بود

• انسداد می تواند باعث مشکلات اتصال شود: یکی دیگر از جنبه های اینترنت ماهواره ای که می تواند مشکل ساز شود، موانع است. این می تواند هر چیزی باشد که سیگنال دریافتی از ماهواره را قطع کند. بشقاب ها باید در منطقه ای با آسمان کاملاً صاف نصب شوند، در غیر این صورت ممکن است در معرض تعدادی موانع قرار گیرند.

• در شهرها به خوبی کار نخواهد کرد: با اینترنت ماهواره ای، در شهرهای بزرگ معمولاً می بینید که سرعت کمی کند می شود. این به این دلیل است که همه افراد در آن شهر که از همان ارائه دهنده استفاده می کنند، پهنای باند ماهواره هایی را که از روی آن عبور می کنند به اشتراک می گذارند. از آنجایی که افراد زیادی در شهرها از یک ارائه دهنده استفاده می کنند، این امر بر سرعت اینترنت تأثیر می گذارد. در مناطق روستایی یا حومه شهر، که اینترنت ماهواره ای می تواند مفیدتر باشد، این مسئله چندان مشکل ساز نخواهد بود.

منبع: بیتوته

  • 19
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
الناز ملک,بیوگرافی الناز ملک,زندگینامه الناز ملک پور بیوگرافی الناز ملک، بازیگر سریال سقوط (+ تصاویر)

متولد:۱۹ آذر ۱۳۷۴ تهران

زمینه فعالیت:سینما، تئاتر و تلویزیون

پیشه:بازیگر

مدرک تحصیلی:دانش آموخته موسسه آزاد بازیگری

سالهای فعالیت:۱۴۰۱ تاکنون

قد:۱۷۴ سانتیمتر

ادامه
روبرتو تورس,بیوگرافی روبروتو تورس,روبرتو تورس بازیکن فولاد خوزستان بیوگرافی روبروتو تورس، بازیکن فوتبال اسپانیایی (+ تصاویر)

زاده:۱۶ اسفند ۱۳۶۷

زادگاه:پامپلونا

ملیت:اسپانیایی

پست:هافبک هجومی

پیشه:بازیکن فوتبال

ادامه
سپیده معافی,بیوگرافی سپیده معافی,عکس سپیده معافی بیوگرافی سپیده معافی بازیگر ایرانی- آمریکایی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۸ سپتامبر ۱۹۸۵

محل تولد:رگنسبورگ، بایرن، آلمان غربی

ملیت:ایرانی- آمریکایی

شهروندی:ایالات متحده آمریکا

حرفه:بازیگر سینما و تلویزیون

ادامه
دمیتری مندلیف,زندگینامه دمیتری مندلیف,بیوگرافی دمیتری مندلیف دمیتری مندلیف دانشمند بزرگ و پایه گذار جدول تناوبی

تاریخ تولد: ۸ فوریه ۱۸۳۴

محل تولد: دهکده Verhnie Aremzyani، نزدیک توبولسک، امپراتوری روسیه

ملیت: روس

حرفه: شیمی دان

شهرت: پایه گذاری جدول عناصر شیمیایی مندلیف

محل تحصیل: دانشگاه دولتی سن پترزبورگ

ادامه
محمد دلاوری,بیوگرافی محمد دلاوری,عکس های محمد دلاوری بیوگرافی محمد دلاوری + تصاویر و حواشی زندگی اش

تاریخ تولد: ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: روزنامه‌نگار، خبرنگار، مجری، نویسنده و مستندساز

تحصیلات: فوق لیسانس علوم سیاسی

شناخته شده برای: خبرنگاری واحد مرکزی خبر صدا و سیمای ایران

ادامه
سلطان محمود غزنوی,زندگینامه سلطان محمود غزنوی,بیوگرافی سلطان محمود غزنوی سلطان محمود غزنوی پادشاه قدرتمند غزنوی

تاریخ تولد: دهم محرم ۳۶۱ هجری قمری

محل تولد: شهر غزنی در منطقه زابلستان

پدر: سبکتگین

همسر: کوثر جهان

فرزندان: جلال داوود محمد ،سلطان مسعود غزنوی، عبدالرشید غزنوی، سلیمان ،شجاع

دین و مذهب: اسلام، سنی

ادامه
ذوالقرنین,زندگینامه ذوالقرنین,ذوالقرنین چه کسی است ذوالقرنین در حقیقت چه کسی بوده است؟

معنای اسم: صاحب دو شاخ

تکرار نام در قرآن: در سوره کهف

بیوگرافی ذوالقرنین:

ذوالقرنین یکی از شخصیت های قرآن و کتاب های مقدس می باشد که صاحب قدرت می شود تا دیواری را بین نوع بشر و قوم یاجوج و ماجوج ایجاد کند. این قوم تجسمی از آشوب بوده اند و رهاسازی آنها از پشت دیوار نشانه ای برای پایان دنیا خواهد بود. این قوم توسط خداوند در یک شب از روزهای قیامت نابود خواهند شد. این داستان از طریق رمانس اسکندر که نسخه ای افسانه ای از پیشه و زندگی اسکندر است در قرآن وارد شده است. 

براساس داستان قرآنی ذوالقرنین دارای سه لشکرکشی مهم بوده است که ابتدا به غرب، سپس به شرق و در نهایت به یک تنگه کوهستانی بوده است. وی انسانی یکتاپرست و البته مهربان بوده است که در راه عدالت به بیراهه کشیده نمی شده، به همین دلیل لطف خداوند مشمول حالش می شود. وی یار نیکوکاران و دشمن ستمگران محسوب می شده و به مال و ثروت دنیا علاقه نداشته، همچنین به سبب ایمانی که به خداوند و روز قیامت داشته خداوند او را مامور ساخت سدی می کند که از جنس آجر و سنگ از آهن و مس است و هدف از ساختن آن کمک به گروهی مستضعف در مقابل ظلم و ستم قوم یاجوج و ماجوج بوده‌ است. 

ادامه
ساتوشی ناکاموتو,بیوگرافی ساتوشی ناکاموتو هویت ناشناس ساتوشی ناکاموتو؛ خالق اصلی بیت کویین کیست؟

تاریخ تولد: اطلاعی در دست نیست

محل تولد: اطلاعی در دست نیست

حرفه: خالق بیت کوین

تاریخ شروع فعالیت: از دسامبر ۲۰۱۰

ساتوشی ناکاموتو,خالق اصلی بیت کویینبیوگرافی ساتوشی ناکاموتو

ادامه
آلفرد نوبل,زندگینامه آلفرد نوبل,آلفرد برنهادر نوبل زندگینامه آلفرد برنهادر نوبل؛ مخترع دینامیت و پایه گذار جایزه نوبل

تاریخ تولد: ۲۱ اکتبر ۱۸۳۳

محل تولد: استکهلم، سوئد

حرفه: شیمی ‌شناس، مهندس، مخترع، بازرگان و نیکو کار

شناخته شده برای: اختراع دینامیت، بنیانگذار جایزه نوبل

دین: بی دین، خداناباور

درگذشت: ۱۰ دسامبر ۱۸۹۶

ادامه
ویژه سرپوش
X