سه شنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۰
۱۴:۳۲ - ۰۶ مرداد ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۰۵۰۴۷۶
فناوری اطلاعات و ارتباطات

قطع درآمدزایی کسب و کارهای آنلاین با تصویب طرح محدودسازی کاربران فضای مجازی توسط مجلس یازدهم

مجلس,کسب وکارآنلاین
نمایندگان مجلس با ۱۲۱ رای موافق به اصل ۸۵ شدن طرح صیانت از کاربران فضای مجازی رای مثبت دادند و طرح برای تصویب به کمیسیون تخصصی ارجاع داده شد. براساس اصل ۸۵ قانون اساسی، طرح مذکور در کمیسیون فرهنگی بررسی شده و بدون ارجاع به صحن علنی مجلس به شورای نگهبان ارسال و در صورت تائید، به صورت آزمایشی اجرا خواهد شد. این طرح در حالی به تصویب مجلس رسید که در هفته های اخیر موجی از انتقادات در فضای مجازی در رابطه با مخالفت با محدودسازی فضای مجازی مطرح شده است. در سالهای اخیر اینستاگرام و تلگرام به یکی از کارآمدترین ابزارهای درآمدزایی تبدیل شده اند که در نتیجه فیلتر شدن به گفته ربیعی، سخنگوی دولت یک میلیون نفر بیکار خواهندشد.

به گزارش کسب و کار نیوز،  دبیر انجمن صنفی کسب و کارهای اینترنتی در این رابطه می گوید: در حال حاضر ۷۰ درصد از کسب و کارهای کوچک و متوسط از طریق اینستاگرام و واتس اپ با مشتریان خود در ارتباط هستند که این ارتباط به صفر خواهد رسید. عادل طالبی اضافه کرد: البته مسوولان این طرح جایگزین هایی را برای ابزارهای کسب و کار خارجی در نظر گرفته اند. روبیکا یکی از این ابزارهاست. اما از ۶۰ میلیون ایرانی ۴۰ میلیون کاربر تمایلی برای استفده از روبیکا و ابزارهایی مانند آن را ندارند. البته براساس این طرح حتی وب‌سایت‌هایی مثل دیجی کالا، فروشگاه‌های اینترنتی و آپارات که جزو خدمات پایه کاربردی هستند نیز دچار محدودیت می‌شوند. همچنین تمام اپلیکشن‌هایی خارجی باید طبق قوانینی که مجلس تصویب می‌کند  عمل کنند وگرنه فیلتر می‌شود.

مجلس بعد از غیرعلنی کردن صحن برای بررسی بیشتر طرح صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی، از حالت غیرعلنی خارج و ادامه بررسی این طرح را به صورت علنی دنبال کرد. رضا تقی‌پور نماینده تهران به عنوان موافق این طرح گفت: در سال ۹۶ حمایت از پیام رسان‌های داخلی تصویب شد، اما اجرای آن چندان توفیقی نداشت و به پرداخت چند میلیارد دلار محدود شد در حالی که تلگرام برای توسعه خود ۳۵۰ میلیون دلار اختصاص داد. آیا با این اندازه حمایت می‌توان با آن رقابت کرد؟وی ادامه داد: این در شرایطی است که پلتفرم‌های داخلی همچون دیجی کالا، فیلیمو، اسنپ … نشان داده‌اند که می‌توان به توان داخلی اتکا کرد و ظرفیت‌های داخل توانایی پوشش نیاز را دارد.

نماینده تهران در مجلس، بیان کرد: یک کار جالب و بزرگی که اینجا صورت گرفت، رفع تبعیض میان پلتفرم‌های داخلی و خارجی است، تا امروز ما به پلتفرم‌های خارجی هم پهنای باند بیشتری اختصاص می‌دهیم و هم پول پرداخت می‌کنیم، اما به نمونه داخلی نه تنها پول پرداخت نمی‌کنیم بلکه حتی پول هم دریافت می‌کنیم.وی افزود: اقدام مهمی که صورت گرفت این است که از محل تشکیل صندوقی که در این طرح آمده است به تولیدکننده محتوا در داخل پول پرداخت می‌شود.

تقی پور در ادامه اظهار داشت: برخی شبهات مطرح می‌شود که گوگل و اینستاگرام و … بسته می‌شود، در این طرح به روشنی گفته شده است که تا زمانی که پلتفرم داخلی مشابه وجود نداشته باشد و نتواند در میزان و گستردگی خدمات با نمونه خارجی رقابت کند، مسدودیت نخواهیم داشت.وی افزود: نکته دیگر اینکه ما با این طرح دست مسئولان را باز می‌گذاریم که بتوانند با این پلتفرم‌ها رایزنی و صحبت کنند و همکاری آن‌ها را جلب کنند، اگر این همکاری جلب شد می‌توانند فعالیت خود را ادامه دهند تا در مواردی که از افراد کلاهبرداری و دزدی صورت گرفت، آن‌ها با پلیس ما همکاری کنند.شبکه

نماینده تهران در مجلس، در ادامه تصریح کرد: این پلتفرم‌های خارجی اکنون در کشور ما فعالیت دارند و از کشور درآمد کسب می‌کنند، اما پولی در اینجا پرداخت نمی‌کنند، از درآمدی که از کشور ما دارند به کشور مالیات پرداخت نمی‌کنند. از سوی دیگر این طرح از کسب و کار‌های ما حمایت می‌کند و دیگر کسی نمی‌تواند به راحتی و بدون بهانه مشاغل را پلمپ کند.

حذف کسب و کارهای اینترنتی از چرخه اقتصادی

عادل طالبی، دبیر انجمن صنفی کسب و کارهای اینترنتی

آنچه که در طرح صیانت از فضای مجازی تصویب شده در مجلس آمده است کامل تر آن را در شورای عالی فضای مجازی داشتیم. اما در شورای عالی فضای مجازی قرار بر این بود که قوانین این طرح به صورت پلکانی اجرایی شود و تا سال ۱۴۰۴ به طول بیانجامد در حالی که در طرح مجلس بسیاری از مصوبات حذف شده و قصد دارند تا سال ۱۴۰۱ به صورت کامل اجرایی شود. البته اینکه اعلام می کنند این طرح قرار است به صورت آزمایشی اجرایی شود هم به صورت ظاهری است و طرح صیانت از فضای مجازی همانطور که به رغم انتقادات فراوان در مجلس به تصویب رسید در شورای نگهبان نیز تایید خواهد شد و در سال جاری قابلیت اجرایی شدن خواهد داشت. ذات این قانون مشکل دارد و باید به کلی حذف شود، زیرا آنقدر کلی نوشته شده که با تصویب این طرح، بطور قطع تمام ابزارهای ارتباطی از جمله ایمیل، شبکه‎‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها مسدود خواهند شد و بازاریابی کسب و کارهای کوچک و متوسط حذف خواهند شد.

با اجرای این طرح، قطعا تمام کسب‌وکارها و مرتبطین آن‌ها آسیب می‌بینند. متاسفانه قانون به گونه‌ای نوشته شده است که کمیسیون عالی تنظیم مقررات هر تصمیمی بگیرد می‌تواند آن را اجرایی کند. یکی از ایراد‌های وارد شده به این موضوع همین است که مبهم و کلی نوشته شده و معمولا تصمیمات در حوزه اینترنت بی‌بازگشت است.

در این طرح عملا وزارتارتباطات به یک مجری صرف تبدیل می شود که باید هر دستوری از جانب کمیسیون عالی تنظیم مقررات داده می شود را اجرایی کند. کنترل ترافیک و میزان ترافیک توسط کمیسیون عالی تنظیم مقررات انجام خواهد شد و عملا قبل از پایان سال با محدودیت شدید در اینترنت و ترافیک روبرو خواهیم شد. وزارت ارتباطات در این طرح ملزم به اجرا است و اجازه تخطی ندارد. طرحی که مربوط به زندگی روزمره مردم است نباید مشمول اصل ۸۵ شود. معنای این قسمت طرح این است که ما تعیین می‌کنیم طبق نظر ما، باید ترافیک داخلی بیش از ترافیک خارجی باشد. مثلا در حوزه پیام‌رسان‌ها ما هم واتس اپ را داریم، هم بله را داریم، هم آی گپ و… طرح می‌گوید مجموع مصرف بله و آی گپ و داخلی‌ها باید از واتس اپ بیشتر باشد. اگر برای واتساپ بیشتر بود، آن را کُند می‌کنیم که مصرف داخلی‌ها بیشتر شود.

البته شاید در مراحل اولیه اجرا، کسب و کارها زیان چندانی نبینند اما در لایه های بعدی ضرر و زیان قابل توجهی متوجه کسب و کارهای فضای مجازی خواهد شد. البته کسب و کارهای کوچک و متوسط تاثیراتی را در همان مراحل اولیه به جهت دریافت مجوزها خواهند پذیرفت. اما شوک اصلی به کاربرهاست. مردم از دسترسی به ابزارهایی مانند اینستاگرام، واتس اپ و دیگر شبکه های اجتماعی خارجی منع می شوند. در حال حاضر ۷۰ درصد از کسب و کارهای کوچک و متوسط از طریق اینستاگرام و واتس اپ با مشتریان خود در ارتباط هستند که این ارتباط به صفر خواهد رسید. البته مسئولان این طرح جایگزین هایی را برای ابزارهای کسب و کار خارجی در نظر گرفته اند. روبیکا یکی از این ابزارهاست. اما از ۶۰ میلیون ایرانی ۴۰ میلیون کاربر تمایلی برای استفاده از روبیکا و ابزارهایی مانند آن را ندارند. با اجرای این طرح پول از گردش خواهد افتاد و کل اقتصادی که این روزها با کسب و کارهای مجازی گره خورده است متاثر شده و آسیب جدی خواهد دید. مردم و کسب و کارهای کوچک به شدت محدود خواهند شد و ارتباطی که به سختی برای ایجاد شغل در فضای مجازی ایجاد شده بود از بین خواهد رفت.

با وجود تمامی انتقادات باز هم این طرح در مجلس تصویب شد و در شورای نگهبان هم به تصویب خواهد رسید. اراده کاملا جدی برای تصویب و اجرای این طرح وجود دارد و در کمتر از یک سال اجرایی خواهد شد. این طرح اصلا آزمایشی نیست و با هدف اجرای کامل آن، تصویب شده است. متاسفانه مجلس برای نگارش این طرح، تا پیش از منتشر شدن پیش‌نویس آن در رسانه‌ها با هیچ کدام از سازمان‌های صنفی و متخصصین امر مشورتی انجام نداده بوده و زمانی اقدام به برگزاری جلسات گفتگو در مرکز پژوهش‌های مجلس کرده که پیش‌نویس طرح، صدای اعتراض کسب و کارها، مردم و رسانه‌ها را درآورده است.

  • 9
  • 5
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
مطالب پیشنهادی,وبگردی
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
کیومرث هاشمی,بیوگرافی کیومرث هاشمی,زندگینامه کیومرث هاشمی بیوگرافی کیومرث هاشمی سیاستمدار ایرانی (+ تصاویر)

متولد:۱۳۴۴

زادگاه:ملایر

زمینه فعالیت:سیاست و مدیریت ورزشی

پیشه:سیاستمدار

دین:اسلام

ادامه
امین قاسمی نژاد,بیوگرافی امین قاسمی نژاد,عکس امین قاسمی نژاد بیوگرافی امین قاسمی نژاد، فوتبالیست (+ تصاویر خانوادگی)

زاده: ۱ آذر ۱۳۶۵ 

زادگاه:بابلی

ملیت:ایرانی

پست:هافبک

قد:۱۸۲  سانتی متر

ادامه
حضرت علی اکبر,زندگینامه حضرت علی اکبر,حضرت علی اکبر کیست زندگینامه حضرت علی اکبر (ع) فرزند بزرگ امام حسین (ع)

زاده:۱۱ شعبان سال ۳۳ هجری قمری

زادگاه:مدینه

ملیت:ایرانی

علت مرگ:واقعه کربلا

محل دفن:حرم امام حسین، کربلا، عراق

ادامه
بیوگرافی لئوناردو دی‌کاپریو,بیوگرافی لئوناردو دی کاپریو,عکس هایی از لئوناردو دی کاپریو بیوگرافی لئوناردو دی کاپریو بازیگر و تهیه کننده ی هالیوودی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۱ نوامبر ۱۹۷۴ ‏

زادگاه:لس آنجلس، کالیفرنیا، ایالات متحده

زمینه فعالیت:بازیگر، تهیه کننده، طرفدار محیط زیست

سال های فعالیت:۱۹۸۹–اکنون

ملیت:آمریکایی

ادامه
لوئیس همیلتون,بیوگرافی لوئیس همیلتون,عکس لوئیس همیلتون بیوگرافی لوئیس همیلتون راننده بریتانیایی مسابقات فرمول یک (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۷ ژانویهٔ ۱۹۸۵ ‏

زادگاه:استیونج، هرتفوردشر، انگلستان، بریتانیا

اولین مسابقه:۲۰۰۷ گراند پریکس استرالیا

اولین برد:۲۰۰۷ گراند پریکس کانادا

ملیت:انگلیس

ادامه
غلامحسین محسنی اژه ای و همسرش,غلامحسین محسنی اژه ای رئیس قوه قضاییه,تحصیلات غلامحسین محسنی اژه ای بیوگرافی غلامحسین محسنی اژه ای رئیس قوه قضاییه (+ تصاویر)

زاده:۷ مهر ۱۳۳۵

زادگاه:اصفهان

سمت:رئیس قوه قضاییه

ملیت:ایرانی

تحصیلات:دکترای حقوق بین الملل خصوصی

ادامه
بیژن مرتضوی,بیوگرافی بیژن مرتضوی,آهنگهای بیژن مرتضوی بیوگرافی بیژن مرتضوی نوازندهٔ ویولن و خوانندهٔ سبک پاپ (+ تصاویر)

زاده:۲۵ آبان ۱۳۳۶

زادگاه:بابل

ملیت:ایرانی

سمت:موسیقی دان ، آهنگ ساز، تنظیم کننده، ویولنیست

بیوگرافی بیژن مرتضوی

بیژن مرتضوی در ساری در ۲۵ آبان ۱۳۳۶ دیده به جهان گشود. خانواده ی او پنج نفره هستند. او دارای برادری به اسم فرهاد و خواهرانی به نام های آذر و آرزو می باشد. وی چند روز پس از این که به دنیا آمد با خانواده اش به تهران مهاجرت کردند.

ادامه
اشعار خواجوی کرمانی,زندگی نامه خواجوی کرمانی,مقبره خواجوی کرمانی زندگی نامه خواجوی کرمانی شاعر نیمهٔ اول قرن هشتم (+ آثار)

زمینهٔ کاری:شعر، عرفان، ریاضیات و طب

زادروز:۶۸۹( قمری)- کرمان

مرگ:۷۵۲( قمری)- شیراز

ملیت:ایرانی

سبک نوشتاری:سبک عراقی

ادامه
نوام چامسکی,بیوگرافی نوام چامسکی,زندگینامه نوام چامسکی بیوگرافی نوآم چامسکی زبان شناس و فیلسوف آنارشیست آمریکایی (+ تصاویر)

زاده:۷ دسامبر ۱۹۲۸

زادگاه:فیلادلفیا، پنسیلوانیا

همسرها:  کارول دوریس شاتز( درگذشت ۲۰۰۸)، والریا واسرمن( متولد ۲۰۱۴)

سمت:نظریه پرداز زبان شناسی و نویسنده سیاسی

تحصیلات: دانشگاه پنسیلوانیا و دانشگاه هاروارد

ادامه
ویژه سرپوش