یکشنبه ۰۷ آذر ۱۴۰۰
۱۶:۳۰ - ۲۷ آبان ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۸۰۱۶۰۶
فناوری اطلاعات و ارتباطات

گران فروشی ایرانسل با برچسب لوکس!

ایرانسل,اخبار دیجیتال,خبرهای دیجیتال,اخبار فناوری اطلاعات
ایرانسل:اینترنت همراه یک خدمت لوکس است و قیمت آن باید افزایش یابد

در روزهایی که چینی ها با ارسال موفقیت آمیز ماهواره به فضا، اولین آزمایش ها را برای ارائه اینترنت نسل شش( ۶G) و توسعه شبکه های اینترنت همراه آغاز کرده اند ، در کشور ما این اظهارنظر مطرح می شود که:« اینترنت همراه یک سرویس لوکس است و افزایش اقبال به استفاده از این فناوری مطلوب نیست». این جمله، خروجی صحبت های مدیرعامل شرکت ایرانسل است که ارزانی اینترنت را عامل اقبال گسترده به اینترنت همراه دانسته و راهکارش هم این است که تعرفه ها گران شود تا تعداد کاربران اینترنت همراه کاهش یابد.

هنوز دوماه از جریمه اپراتورها به دلیل گران فروشی در اینترنت همراه نمی گذرد که دوباره زمزمه افزایش قیمت بسته های اینترنتی به گوش می رسد؛ اما این بار، ترفند دیگری اتخاذ شده است. آن طور که مدیرعامل ایرانسل اعلام کرده، ارزانی اینترنت همراه در کشور باعث رغبت زیاد مردم به استفاده از آن شده و این بالارفتن ضریب نفوذ به پرشدن ظرفیت شبکه می انجامد؛ اتفاقی که به گفته« بیژن عباسی آرند»، سرانجامش کاهش کیفیت اینترنت همراه خواهد بود. مدیرعامل ایرانسل به خبرگزاری« زومیت» گفته است:« اینترنت موبایل، سرویس لوکسی در دنیا محسوب می شود و تعرفه بالایی دارد. استفاده از اینترنت موبایل اکنون برای مردم بسیار مرسوم شده است؛ درحالی که تعرفه خیلی ارزان و فشار حداکثری به شبکه موبایل باعث شده اداره کردن این بار برای اپراتورها سخت شود». او می گوید« راهی جز اصلاح تعرفه ها وجود ندارد». او افزوده است:« ما نمی خواهیم فشار به مردم بیاید؛ اما راه حل این است که شبکه ثابت گسترش پیدا کند تا سرویس ارزان تری به مردم در خانه ارائه شود و مردم تنها در زمانی که خانه نیستند، از سرویس مطلوبی روی موبایل استفاده کنند». عباسی آرند این نکته را مطرح کرده است که:« با نگه داشتن تعرفه ها در وضعیت موجود، سال آینده ظرفیت شبکه پر می شود؛ در این شرایط، اپراتور نمی تواند سرمایه گذاری زیادی انجام دهد چون ۷۰ درصد درآمدش ریالی است؛ درحالی که باید سرمایه گذاری را به صورت ارزی انجام دهد. همین وضعیت باعث می شود به دلیل تقاضای زیاد، سال آینده کیفیت اینترنت افت کند و نارضایتی عمده به وجود بیاید».

مواضع وزارتخانه درباره کیفیت اینترنت

صحبت های مدیرعامل ایرانسل در حالی مطرح می شود که وزیر ارتباطات بارها و بارها درباره قیمت و کیفیت اینترنت اظهارنظری متفاوت داشته است. ۲۱ مهرماه بود که« محمدجواد آذری جهرمی» در صفحه اینستاگرامی خود، به اهمیت افزایش کیفیت سرویس های اینترنتی اشاره کرد و خطاب به مردم نوشت:« کیفیت اینترنت حق شماست و ما وظیفه داریم تمام تلاش مان را به کار بگیریم تا هر روز کیفیت اینترنت را بهبود ببخشیم». نکته دیگر این که ، مدیر عامل ایرانسل خطر کاهش کیفیت اینترنت همراه را به کاربرانش گوشزد کرده، در حالی که این موضوع چیز تازه ای برای کاربران نیست و همواره با آن مواجه بوده اند. مصداق این ادعا، اظهارنظر اخیر وزیر ارتباطات درباره کیفیت اینترنت است که گفت:« حال عمومی اینترنت در کشور خوب است اما شاخص های کیفی عمومی اینترنت در چند استان، پایین تر از انتظار است».

اینترنت ایران؛ ارزان ترین یا گران ترین؟

اما درباره قیمت اینترنت همراه در ایران هم نظرات متفاوتی وجود دارد ، برخی آن را ارزان تر از تعدادی از کشورها می دانند اما برخی هم معتقدند اینترنت های گران تر برخی کشورها کیفیتی دارد که اصلا قابل قیاس با اینترنت ایران نیست. موضع وزارت ارتباطات در این باره را هم می توان صحبت های سال گذشته « حسین فلاح جوشقانی» رئیس سازمان تنظیم مقررات دانست که گفته بود:« در مقیاس های جهانی، ایران ارزان ترین قیمت اینترنت را دارد. به بیان دیگر قیمت اینترنت ایران، ارزان تر از میانگین جهانی هم در حوزه اینترنت ثابت و هم در حوزه اینترنت موبایل است؛ اما یک واقعیتی وجود دارد و آن این که مردم بر اساس درآمد و وضعیت اقتصادی خودشان معتقدند که قیمت اینترنت در ایران گران است، در مقابل اپراتورها با توجه به هزینه های بالای سرمایه گذاری و نگهداری شبکه، معتقدند که قیمت اینترنت در ایران ارزان است. بر این اساس یک عدم توازنی میان خواسته های کاربران اینترنت و ارائه دهندگان خدمات اینترنت وجود دارد و در این شرایط ما به عنوان وزارت ارتباطات و سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی موظف هستیم که یک نوع توازن برقرار کنیم».

البته در پاسخ به ادعای معاون وزیر ارتباطات، رسانه های مختلف مستنداتی را ارائه کرده اند که ثابت می کند قیمت اینترنت در ایران چندان هم پایین نیست و برخی کشورها اینترنت ارزان تری به کاربران خود می دهند. علاوه بر آن « نصرا... پژمانفر» رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس هم چند روز قبل اعلام کرد که:« ما گران ترین اینترنت را به مردم کشورمان می دهیم، هزینه ای که مردم برای اینترنت می دهند در مقایسه با دیگر کشورهای دنیا زیاد است، حتی اگر با کشور افغانستان هم مقایسه کنیم، این واقعیت مشخص می شود».

نگرانی ۳۰ میلیون کاربر

بر اساس آمار رسمی سازمان تنظیم مقررات، هم اکنون اینترنت پهن باند سیار یا همان اینترنت همراه، ۷۶ میلیون و ۵۳۱ هزار و ۱۷۹ کاربر در کشور دارد که ۴۶ درصد آن ها ( بیش از ۳۰ میلیون)، مشترکان اینترنت همراه ایرانسل هستند. حالا با اظهارنظر عجیب مدیرعامل این شرکت، ۳۰ میلیون مشترک نگران افزایش قیمت تعرفه ها در سال آینده خواهند بود و مشخص نیست سازمان های نظارتی چه موضعی برای رفع این نگرانی خواهند داشت. آیا اپراتورهایی که به گفته وزیر ارتباطات فقط در یک سال گذشته چندهزار میلیارد تومان سود داشته اند، از اتخاذ ترفندهای تازه برای گران کردن خدمات خود دست می کشند یا واقعا اینترنت همراه هم به یک« سرویس لوکس» تبدیل خواهد شد؟

  • 15
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مطالب پیشنهادی,وبگردی
زندگی نامه وصال شیرازی,پایان عمر وصال شیرازی,بیوگرافی وصال شیرازی زندگینامه وصال شیرازی یکی از شاعران دوره ی قاجار

زاده:۱۱۹۷( قمری)

زادگاه:شیراز

ملیت:ایرانی

پیشه:شاعر و خوش نویس

آرامگاه:شاهچراغ

ادامه
تهمورث،زندگینامه تهمورث،طهمورث زندگینامه تهمورث، سومین پادشاه پیشدادی

لقب:زیناوند، دیوبند

فرزند:جمشید

تبار:کیومرثیان

نام پدر:هوشنگ

منصب:پادشاهی

ادامه
بردیا سعادت,بیوگرافی بردیا سعادت,زندگینامه بردیا سعادت بیوگرافی بردیا سعادت بازیکن پشت خط زن والیبال (+ تصاویر)

نام و نام خانوادگی:بردیا سعادت

تاریخ تولد:۲۱ مرداد سال ۱۳۸۱

زادگاه:نورآباد ممسنی- استان فارس

سمت:بازیکن والیبال

پست:خط زن

قد:۲۰۷ سانتی متر

ادامه
بیوگرافی علی لهراسبی,عکس علی لهراسبی,آلبوم جدید علی لهراسبی بیوگرافی علی لهراسبی خواننده موسیقی پاپ (+ تصاویر)

نام خانوادگی:لهراسبی

متولد:۲۰ فروردین ۱۳۵۵

زادگاه:تهران

سبک موسیقی:پاپ

ملیت:ایرانی

ادامه
پل رومر,بیوگرافی پل رومر,پل رومر کیست زندگینامه پل رومر اقتصاددان آمریکایی (+ تصاویر)

نام خانوادگی:رومر

زاده:۷ نوامبر ۱۹۵۵

زادگاه:دنور, کلرادو, ایالات متحده

ملیت:آمریکایی

پیشه:اقتصاد دان آمریکایی

ادامه
جوانی حسین پاکدل,زندگی نامه حسین پاکدل,حسین پاکدل بیوگرافی حسین پاکدل نمایشنامه نویس و کارگردان (+ تصاویر خانوادگی)

زادروز:۷ دی ۱۳۳۸

محل تولد:اصفهان

همسر:عاطفه رضوی

ملیت:ایرانی

زمینه فعالیت:نمایشنامه نویس، کارگردان و مجری

ادامه
اشعاری از آذر بیگدلی,سبک ادبی آذر بیگدلی,لقب آذر بیگدلی زندگینامه آذر بیگدلی، نویسنده‌ و شاعر دوره ی ‌افشاریه و زندیه‌

زاده:۱۱۳۴( قمری)

زادگاه:اصفهان

لقب:آذر

پیشه:شاعر، تذکره نویس و ادیب

ملیت:ایرانی

درگذشت:۱۱۹۵( قمری)

ادامه
حضرت مريم,زندگینامه حضرت مريم,بیوگرافی حضرت مريم زندگينامه حضرت مريم (س) و بارداری او

پدر: عمران

لقب:مریم مقدس، مریم باکره، مادر عیسی مسیح

زادگاه:ناصره

فرزند: حضرت عیسی (ع)

روز مقدس:۲۵ مارس مسیحیان - ۱۵ اوت (کاتولیک)

۱۵ اوت مسیحیان - ۲۲ اوت (ارتودوکس)

ادامه
جیمز واتسون,بیوگرافی جیمز واتسون,بیوگرافی جیمز واتسون بیوگرافی جیمز واتسون متخصص آمریکایی در علم ژنتیک (+ تصاویر)

زاده:۶ آوریل ۱۹۲۸

زادگاه:شیکاگو، ایلینوی، ایالات متحده آمریکا

ملیت:آمریکایی

محل تحصیل:دانشگاه شیکاگو، دانشگاه ایندیانا

همسر:الیزابت واتسون

ادامه
ویژه سرپوش