یکشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۹
۱۷:۲۰ - ۲۵ مهر ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۷۰۶۱۸۳
کامپیوتر و لپ تاپ

مدل‌های سفارشی جدیدی از کارت گرافیک GeForce GTX 1660 SUPER فاش شدند

کارت گرافیک GeForce GTX 1660,اخبار دیجیتال,خبرهای دیجیتال,لپ تاپ و کامپیوتر
براساس اطلاعات فاش‌شده از سوی برخی خرده‌فروشی‌ها، چندین مورد از شرکای تجاری انویدیا درحال کار روی مدل‌های سفارشی کارت گرافیک GeForce GTX 1660 SUPER هستند.

چند مورد از شرکای تجاری انویدیا که کارت‌های گرافیک AIB را تولید می‌کنند، از کار روی مدل‌های سفارشی‌سازی‌شده‌ی کارت گرافیک GeForce GTX 1660 SUPER انویدیا خبر داده‌اند. شمار زیادی از این کارت‌های گرافیک طی چند وقت اخیر توسط خرده‌فروشی‌های مختلف فهرست شده‌اند. همچنین به‌دفعات شاهد فاش شدن جزئيات مختلف مربوط به آن‌ها از سوی برخی رسانه‌ها بوده‌ایم.

رسانه‌های مختلفی پیش‌تر در گزارش‌هایی مدعی شده بودند که کارت‌های گرافیک سری NVIDIA GeForce GTX 1660 SUPER از حافظه‌ی رم GDDR6 استفاده خواهند کرد، اما دیگر مشخصات فنی آن‌ها مشابه مدل‌ معمولی خواهد بود. در زمینه‌ی مشخصات فنی، کارت‌های سری ۱۶۶۰ سوپر احتمالا شباهت‌های زیادی به مدل‌های فعلی بازار خواهند داشت. در واقع طبق ادعای برخی منابع، GeForce GTX 1660 SUPER قرار است همچون مدل‌های فعلی GeForce GTX 1660 از تراشه‌ی گرافیکی خاصی با نام TU116-300 استفاده کند. 

کارت گرافیک GeForce GTX 1660,اخبار دیجیتال,خبرهای دیجیتال,لپ تاپ و کامپیوتر

افزون بر این‌ها، پیش‌بینی می‌کنیم که GeForce GTX 1660 SUPER همچون مدل معمولی یعنی GeForce GTX 1660 دارای ۱٬۴۰۸ هسته‌ی کودا (CUDA) در کنار ۸۰ واحد بافت‌نگاشت (TMU) و ۴۸ واحد ROP باشد. همچنین سرعت کلاک پایه‌ی کارت گرافیک جدید انویدیا روی ۱٬۵۳۰ مگاهرتز و سرعت کلاک بوست آن روی ۱٬۷۸۵ مگاهرتز تنظیم خواهد شد. بزرگ‌ترین تغییر کارت گرافیک GeForce GTX 1660 SUPER نسبت به مدل معمولی، به حافظه‌ی رم آن مربوط خواهد بود. 

کارت گرافیک GeForce GTX 1660 از ۶ گیگابایت حافظه‌ی رم از نوع GDDR5 با فرکانس پردازشی ۸ گیگابیت‌برثانیه استفاده می‌کند، اما شایعات می‌گویند که قرار است شاهد جهشی درخورتوجه در زمینه‌ی حافظه‌ی رم در مدل سوپر باشیم. گفته می‌شود که GeForce GTX 1660 SUPER قرار است به ۶ گیگابایت حافظه‌ی رم از نوع GDDR6 با فرکانس پردازشی ۱۶ گیگابیت‌برثانیه مجهز شود. کارت گرافیک GeForce GTX 1660 Ti از حافظه‌ی رمی با فرکانس پردازشی ۱۲ گیگابیت‌برثانیه بهره‌مند است و این یعنی کارت جدید انویدیا در در مقایسه با GTX 1660 Ti نیز رم قدرتمندتری دارد. انتظار داریم که حافظه‌ی رم GTX 1660 SUPER دارای رابط باس ۱۹۲ بیتی باشد و درمجموع پهنای باندی معادل ۳۳۶ گیگابایت بر ثانیه را ارائه دهد.

مشخصات فنی اولیه‌ی کارت‌های گرافیک سری GeForce 16 انویدیا
پارامتر / نام کارت گرافیکGeForce RTX 2060 FEGeForce GTX 1660 Ti 6GBGeForce GTX 1660 SUPER 6GBGeForce GTX 1660 6GBGeForce GTX 1650 Ti 4 GBGeForce GTX 1650 4 GB
معماری پردازنده‌ی گرافیکی (GPU)TU106TU116-400TU116-300TU116-300TU117TU117
تعداد هسته‌های کودا (CUDA)۱٬۹۲۰۱٬۵۳۶۱٬۴۰۸۱٬۴۰۸احتمالا ۱٬۰۲۴۸۹۶
تعداد هسته‌های تنسور (Tensor)۲۴۰نامشخصنامشخصنامشخصنامشخصنامشخص
تعداد هسته‌های RT۳۰نامشخصنامشخصنامشخصنامشخصنامشخص
تعداد واحدهای بافت‌نگاشت (TMU)۱۲۰۹۶۸۰۸۰۶۴۵۶
تعداد واحدهای ROP۴۸۴۸۴۸۴۸۳۲۳۲
فرکانس پردازشی پایه۱٬۳۶۵ مگاهرتز۱٬۵۰۰ مگاهرتز۱٬۵۳۰ مگاهرتز۱٬۵۳۰ مگاهرتزنامشخص۱٬۴۸۵ مگاهرتز
فرکانس پردازشی بوست۱٬۶۸۰ مگاهرتز۱٬۷۷۰ مگاهرتز۱٬۷۸۵ مگاهرتز۱٬۷۸۵ مگاهرتزنامشخص۱٬۶۶۵ مگاهرتز
حافظه‌ی رم۶ گیگابایت از نوع GDDR6۶ گیگابایت از نوع GDDR6۶ گیگابایت از نوع GDDR6۶ گیگابایت از نوع GDDR5۴ گیگابایت از نوع GDDR5۴ گیگابایت از نوع GDDR5
رابط باس حافظه‌ی رم۱۹۲ بیت۱۹۲ بیت۱۹۲ بیت۱۹۲ بیت۱۲۸ بیت۱۲۸ بیت
فرکانس پردازشی حافظه‌ی رم۱۴ گیگابیت‌برثانیه۱۲ گیگابیت‌برثانیه۱۴ گیگابیت‌برثانیه۸ گیگابیت‌برثانیه۸ گیگابیت‌برثانیه۸ گیگابیت‌برثانیه
حافظه‌ی کش سطح دوم (L2)۳ مگابایت۱/۵ مگابایت۱/۵ مگابایت۱/۵ مگابایت۱/۵ مگابایت۱/۵ مگابایت
توان طراحی حرارتی (TDP)۱۶۰ وات۱۲۰ واتنامشخص۱۲۰ وات۷۵ وات۷۵ وات
تعداد ترانزیستورها۱۰/۸ میلیارد۶/۶ میلیارد۶/۶ میلیارد۶/۶ میلیارد۴/۷ میلیارد۴/۷ میلیارد
اندازه‌ی Die۴۴۵ میلی‌مترمربع۲۸۴ میلی‌مترمربع۲۸۴ میلی‌مترمربع۲۸۴ میلی‌مترمربع۲۰۰ میلی‌مترمربع۲۰۰ میلی‌مترمربع
قیمت عرضه به بازار۳۴۹ دلار آمریکا۲۷۹ دلار آمریکاتقریبا ۲۴۹ دلار آمریکا۲۲۹ دلار آمریکااحتمالا ۱۷۹ دلار آمریکا۱۴۹ دلار آمریکا

بررسی مشخصات فنی را با مدل‌های سفارشی‌سازی‌شده شروع می‌کنیم. چند روز پیش شاهد فاش‌شدن مشخصات فنی مربوط به مدل‌های سفارشی‌ ساخته‌شده توسط شرکت ZOTAC از کارت‌های جدید انویدیا بودیم. به‌تازگی رسانه‌ی Videocardz مشخصات فنی مربوط به مدل‌های سفارشی شرکت EVGA را نیز فاش کرده است. کارت‌‌های گرافیک سفارشی ساخته‌شده توسط EVGA ظاهرا شامل دو عضو SC Ultra Black و SC Ultra است. هردوی این کارت‌های گرافیک دارای اسلات و فن دوگانه هستند و فرم فاکتوری بسیار جمع‌و‌جور دارند. 

در کارت‌های گرافیک EVGA از یک هیت‌سینک پَره‌دار بزرگ آلومینیومی استفاده شده است؛ در ضمن در قسمت پشتی این کارت‌ها، شاهد نوعی آلومینیوم جلاداده‌شده هستیم که ظاهر بسیار جذابی دارد. به‌نظر می‌رسد که دو کارت گرافیک SC Ultra Black و SC Ultra از سه درگاه خروجی تصویر شامل DVI ،HDMI و دیسپلی‌پورت (DisplayPort) بهره‌مند هستند. مشخصات فنی مربوط به این کارت‌های گرافیک تاکنون به‌طور دقیق مشخص نشده است، اما انتظار داریم که به‌زودی به‌ خرده‌فروشی‌ها راه پیدا کنند و قابل‌تهیه شوند. پیش‌بینی می‌کنیم کارت SC Ultra قیمتی کمتر از مدل Black داشته باشد.

کارت گرافیک GeForce GTX 1660,اخبار دیجیتال,خبرهای دیجیتال,لپ تاپ و کامپیوتر

افزون بر این موارد، شرکت Maxsun از طریق وب‌سایت رسمی‌اش تأیید کرده است که قصد دارد مدل سفارشی اختصاصی خودش را از کارت‌های گرافیک انویدیا تولید و روانه‌ی بازار کند. مدل سفارشی Maxsun برای کارت‌های گرافیک جدید خانواده‌ی SUPER با نام GeForce GTX 1660 SUPER Terminator شناخته می‌شود.

طراحی این کارت گرافیک تا حد زیادی ما را یاد کارت‌های گرافیک خانواده‌ی STRIX ایسوس که از دو فن مجزا بهره‌مند هستند، می‌اندازد؛ با این حال کارت جدید Maxsun دارای رنگ‌بندی جدیدی است و در قسمت بالایی آن نورپردازی RGB LED دیده می‌شود. این کارت گرافیک نیز مجهز به اسلات دوگانه است و از یک هیت‌سینک آلومینیومی بزرگ بهره می‌گیرد؛ این هیت‌سینک آلومینیومی خود شامل لوله‌های حرارتی از جنس مس است. در بخش پشتی کارت گرافیک شاهد پوششی فلزی هستیم که باعث شده است GeForce GTX 1660 SUPER Terminator طراحی زیبایی داشته باشد. در ضمن این کارت دارای یک کانکتور ۸ پینی است و از درگاه‌های خروجی DVI ،HDMI و دیسپلی‌پورت بهره می‌گیرد. 

کارت گرافیک GeForce GTX 1660,اخبار دیجیتال,خبرهای دیجیتال,لپ تاپ و کامپیوتر
کارت گرافیک GeForce GTX 1660,اخبار دیجیتال,خبرهای دیجیتال,لپ تاپ و کامپیوتر
کارت گرافیک GeForce GTX 1660,اخبار دیجیتال,خبرهای دیجیتال,لپ تاپ و کامپیوتر
کارت گرافیک GeForce GTX 1660,اخبار دیجیتال,خبرهای دیجیتال,لپ تاپ و کامپیوتر

در جدول زیر می‌توانید شاهد برخی از ویژگی‌های کارت گرافیک سفارشی Maxsun باشید:

ویژگی‌های کارت گرافیک سفارشی Maxsun GeForce GTX 1660 SUPER Terminator
بهره‌مندی از نسل چهارم سیستم خنک‌کننده‌ی Taiji
بهره‌مندی از سیستم نورپردازی RGB
بهره‌مندی از پنل پشتی ویژه متشکل از آلیاژی خاص
بهره‌مندی از پَرِه‌ی جدیدی برای فن در سیستم خنک‌کننده‌ی Taiji 
بهره‌مندی از ماژول اتلاف حرارت ویژه‌ای که از چند ماده‌ی خاص ساخته شده است

نکته‌ی جالب‌توجه این است که کارت گرافیک موردبحث از توان طراحی حرارتی ۱۲۰ وات استفاده می‌کند؛ به‌عبارتی این کارت گرافیک در عین اینکه توان طراحی حرارتی پایین‌تری نسبت به کارت گرافیک AMD Radeon RX 5500 دارد، اما عملکرد بسیار بهتری از آن نشان می‌دهد.

با عبور از این کارت‌های گرافیک، به کارت‌های گرافیک ساخته‌شده توسط PNY می‌رسیم. PNY GeForce GTX 1660 SUPER Mini از طراحی جمع‌و‌جوری بهره می‌گیرد و به اسلات دوگانه تجهیز شده است. کارت گرافیک یادشده کوچک‌ترین کارت گرافیک سفارشی از خانواده‌ی GTX 1660 به‌شمار می‌آید؛ البته انتظار داریم که تقریبا تمامی تولیدکنندگان بزرگ کارت‌های گرافیک سفارشی، مدل مینی کارت‌های خودشان را نیز روانه‌ی بازار کنند.

کارت گرافیک GeForce GTX 1660,اخبار دیجیتال,خبرهای دیجیتال,لپ تاپ و کامپیوتر

کارت گرافیک سفارشی PNY GeForce GTX 1660 SUPER Mini از همان مشخصات فنی‌ یادشده در بالا بهره می‌گیرد؛ در ضمن خود خرده‌فروشی PNY اعلام کرده است که این کارت گرافیک در تاریخ ۱۷ اکتبر ۲۰۱۹ (۲۴ مهر ۱۳۹۸) روانه‌ی بازار خواهد شد.

این کارت گرافیک دارای برچسب قیمت ۹۹۰/۲۴ زلوتی (واحد پول لهستان) یا حدودا ۲۵۰ دلار آمریکا است. این قیمت، همان قیمتی است که توسط کارشناسان رسانه‌های مختلف برای کارت گرافیک GTX 1660 SUPER پیش‌بینی می‌شد. PNY اعلام کرده است که یک مدل سفارشی دیگر را نیز با فن دوگانه عرضه خواهد کرد که اندازه‌اش بسیار بزرگ‌تر از کارت SUPER Mini است. در ضمن این کارت گرافیک نیز مشخصات فنی مشابه مدل مینی را خواهد داشت.

کارت گرافیک GeForce GTX 1660,اخبار دیجیتال,خبرهای دیجیتال,لپ تاپ و کامپیوتر

در نهایت به آخرین مدل‌ از کارت‌های سفارشی می‌رسیم. چندین رسانه تاکنون کارت گرافیک سفارشی Inno3D را که از آن با نام GeForce GTX SUPER TWIN X2 یاد می‌شود، فهرست کرده‌اند. ظاهرا این کارت قرار است قیمتی معادل ۲۲۳/۲۴ یورو داشته باشد. به‌علاوه شاهد فهرست شدن کارت‌های گرافیک سفارشی شرکت گیگابایت نیز با نام‌های GeForce GTX 1660 SUPER Gaming OC و GeForce GTX 1660 SUPER SOC در چندین خرده‌فروشی بوده‌ایم.

کارت گرافیک GeForce GTX 1660 SUPER از لحاظ عملکرد، توانایی خوبی خواهد داشت. پیش‌بینی می‌کنیم این کارت گرافیک در حدود ۵ تا ۱۰ درصد عملکرد بهتری از مدل معمولی GTX 1660 داشته باشد تا دقیقا در زیر کارت گرافیک GTX 1660 Ti قرار گیرد. از طرفی کارت گرافیک Radeon RX 5500 XT را داریم که قیمت پایین‌تری دارد و براساس مشخصات فنی فاش‌شده‌اش توسط برخی رسانه‌ها، از لحاظ عملکرد نیز پایین‌تر از کارت GTX 1660 SUPER جای می‌گیرد. کارت‌های گرافیک خانواده‌ی RX 5500 در مقایسه با GTX 1660 SUPER قیمت پایین‌تری دارند و قسمت دیگری از بازار را هدف قرار داده‌اند؛ شاید بهتر باشد بگوییم که خانواده‌ی RX 5500 در حقیقت برای رقابت با کارت‌های گرافیک GTX 1650 که قیمت پایین‌تری دارند، روانه‌ی بازار شده‌اند. در ضمن انویدیا گفته است که قصد دارد به‌زودی کارت‌های گرافیک GTX 1650 Ti و GTX 1650 SUPER را نیز در دسترس علاقه‌مندان قرار دهد.

اینکه انویدیا می‌خواهد چگونه کارت گرافیک GTX 1660 SUPER را قیمت‌گذاری کند، فعلا مشخص نیست.

کارت GeForce GTX 1660 در حال حاضر با قیمت ۲۲۹ دلار آمریکا به‌فروش می‌رسد، از طرفی مدل Ti این کارت گرافیک قیمتی معادل ۲۴۹ دلار دارد. از دو زاویه می‌توان به ماجرا نگاه کرد؛ احتمال دارد انویدیا با عرضه‌ی GTX 1660 SUPER به تولید مدل معمولی پایان دهد و مدل سوپر را با آن جایگزین کند. این شرکت پیش‌تر نیز تصمیم مشابهی را برای بسیاری از کارت‌های گرافیک خانواده‌ی RTX SUPER اتخاذ کرده بود.

از طرفی احتمال دارد انویدیا همچنان به تولید مدل معمولی GTX 1660 ادامه دهد. در واقع این شرکت مدل‌های سوپر و غیرسوپر GTX 1660 را با قیمت‌های مختلفی روانه‌ی بازار خواهد کرد. اگر سناریوی اول رخ دهد، احتمالا شاهد عرضه‌ی GTX 1660 SUPER با قیمت مشابه مدل معمولی یعنی ۲۲۹ دلار خواهیم بود. از طرفی اگر سناریوی دوم رنگ حقیقت به خود بگیرد، بدیهی است که مدل سوپر با قیمت بالاتری عرضه خواهد شد؛ پیش‌بینی می‌کنیم این قیمت چیزی در حدود ۲۴۹ دلار باشد.

  • 16
  • 2
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مرتضی شریفی,زندگینامه مرتضی شریفی,عکس های مرتضی شریفی بیوگرافی مرتضی شریفی والیبالیست (+ مصاحبه و جدیدترین تصاویر)

محل تولد: ارومیه

تاریخ تولد: ۱۳۷۸/۳/۶

قد: ۱متر و ۹۳ سانتیمتر

ورزش: والیبال

شروع فعالیت در والیبال: ۱۳۸۸

ادامه
علی علیپور,تصاویر اینستاگرام علی علیپور,علی علیپور فوتبالیست بیوگرافی علی علیپور و موفقیت های آن در عرصه فوتبال (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۰ آبان ماه ۱۳۷۴

محل تولد: قائم شهر

پست: مهاجم

قد: ۱۸۱ سانتی متر

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
شادمهر عقیلی,کنسرت شادمهر عقیلی,تصاویر شادمهر عقیلی بیوگرافی شادمهر عقیلی (+ تصاویر خانوادگی)

تولد: ۷ بهمن ۱۳۵۱

محل تولد: تهران

ملیت: ایرانی

ساکن: ایالات متحده آمریکا

سبک ها: موسیقی پاپ فارسی

آغاز سال فعالیت: ۱۳۷۵

ادامه
بابک جهانبخش,کنسرت بابک جهانبخش,آهنگهای بابک جهانبخش بیوگرافی بابک جهانبخش خواننده پاپ ایرانی (+ عکس همسر و فرزند بابک جهانبخش)

سال تولد: ۱ فروردین ماه ۱۳۶۲

محل تولد: بوخوم، کشور آلمان

ملیت: ایران

سبک: پاپ

همسران: مروارید شهریاری (سابق)، پریا پرتوی فرد

فرزند: آرتا

ادامه
تایگر وودز,بیوگرافی تایگر وودز,عکس های تایگر وودز بیوگرافی تایگر وودز از کودکی تا به شهرت رسیدنش (+ تصاویر خانوادگی)

نام عامیانه: تایگر

زاده: ۳۰ دسامبر ۱۹۷۵

محل تولد: کیپرس، کالیفرنیا

قد: ۱٫۸۵ متر

ملیت: ایالات متحده آمریکا

ادامه
پوریا یلی,زندگینامه پوریا یلی,تصاویر پوریا یلی بیوگرافی پوریا یلی مشهورترین بازیکن والیبال جوانان (+ تصاویر اینستاگرامی)

متولد: ۱ بهمن ۱۳۷۷

محل تولد: قوچان، ایران

قد: ۲۰۹ سانتی متر

رشته ورزشی: والیبال

پست: پشت خط زن

ادامه
استفن کری,تصاویر اینستاگرامی استفن کری,ازدواج استفن کری بیوگرافی استفن کری(+ تصاویر همسر و فرزندانش)

تاریخ تولد: ۱۴ مارس ۱۹۸۸

محل تولد: اکران، اوهایو

ملیت: American

قد: ۱٫۹۱ متر

دبیرستان: Charlotte Christian(شارلوت، کارولینای شمالی)

ادامه
کاکا,تصویر کاکا,سن کاکا بیوگرافی کاکا، یکی از مشهورترین بازیکن تاریخ فوتبال برزیل(+ تصاویر خانوادگی)

نام کامل: ریکاردو ایزکسون دوس سانتوز لیته

زادروز: ۲۲ آوریل ۱۹۸۲

زادگاه: گاما، برزیل

قد: ۱٫۸۶ متر 

پست: هافبک هجومی

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
میلاد عبادی‌ پور,بیوگرافی میلاد عبادی پور,زندگینامه میلاد عبادی پور بیوگرافی میلاد عبادی‌ پور بازیکن قدرتی تیم والیبال ایران (+ تصاویر)

متولد: ۲۵ مهر ۱۳۷۲

محل تولد: قره حسنلو، ارومیه، ایران

قد: ۱۹۶ سانتی متر

پست: دریافت کنندهٔ قدرتی

وضعیت تاهل: متاهل 

ادامه
ویژه سرپوش