شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳
۲۲:۱۱ - ۱۷ اسفند ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۱۲۱۶۳۹
کشاورزی، دامپروری و صنایع غذایی

کاهش ۲۵ درصدی مصرف میوه در کشور | میوه چقدر گران شد؟

میوه,کاهش 25 درصدی مصرف میوه در کشور
رئیس اتحادیه صنف میوه و سبزی و تره‌بار تهران گفت: حدوداً می‌توان گفت تقاضا برای میوه در سال‌های پاندمی کرونا حداقل ۲۵ درصد کاهش پیدا کرده است.

"اسدالله کارگر" رئیس اتحادیه صنف میوه و سبزی و تره‌بار تهران در گفت‌وگو با قرن نو و در پاسخ به این پرسش که آیا کمبودی در بازار میوه‌ و تره‌بار شب عید وجود دارد یا خبر؛ گفت: به‌طور کلی و به‌خصوص در یک تا دو سال گذشته به‌هیچ‌عنوان کمبودی در بازار میوه نداشته‌ایم؛ زیرا مصرفی وجود نداشته و ندارد؛ در مقطعی با به حداقل رسیدن برگزاری مراسم‌های مختلف، بسته شدن هتل‌ها، متوقف شدن عروسی‌ها و جلسات مصرف میوه به صفر رسیده بود و کماکان نیز به حالت عادی بازنگشته و زمانی‌که در جامعه متقاضی نباشد عرضه محصول بیشتر می‌شود.

وی در ادامه افزود: گفتنی است که در زمان اوج برگزاری مراسم‌ها و جشن‌ها ما کمبودی نداشتیم اما در مقطعی مانند مراسم بازگشت حجاج و برگزاری مراسم عروسی کمبودی حس می‌شد که این کمبود مقطعی بود و رفع می‌شد اما پس از آنکه کرونا آغاز شد نه‌تنها کمبودی نداشته‌ایم؛ بلکه همواره مازاد عرضه داشته‌ایم و در گذشته رکود در بازار میوه تنها در ماه‌های رمضان و صفر حس می‌شد و در ماه‌های دیگر که هتل‌ها باز بودند و جشن‌ها برگزار می‌شود این رکود نیز برطرف می‌شد.

رئیس اتحادیه صنف میوه و سبزی و تره‌بار تهران در ادامه افزود: حدوداً می‌توان گفت تقاضا برای میوه در سال‌های پاندمی کرونا حداقل ۲۵ درصد کاهش پیدا کرده؛ این کاهش مصرف تنها به خاطر پاندمی کرونا نبوده بلکه تورم نیز نقش تأثیرگذاری در آن داشته و در کنار آن مدیریت مصرف مردم نیز بی‌تأثیر نبوده؛ زیرا معمولاً مردم از هر کالایی چهار تا پنج کیلوگرم خریداری می‌کردند اما امروز خرید آنها به‌روز شده‌ است و این کار در اصراف بسیار تأثیر مثبت دارد و ما دیگر اصرافی نداریم و بار خراب نخواهد شد و مدیریت می‌شود.

میوه چقدر گران شد؟

افزایش نرخ تورم که منجر به افزایش افسارگسیخته قیمت‌ها در اکثر بازارهای کشور شد، پس از خروج آمریکا از برجام و وضع تحریم‌های بی‌رحمانه علیه ایران آغاز شد. بررسی قیمت‌ها در بازار میوه و تره‌بار حاکی از آن است که در اوایل سال ۱۳۹۷ هر کیلو خیار گلخانه‌ای در بازه قیمتی دو هزار و دویست تا دو هزار و سیصد تومان قیمت داشته؛ اما امروز این محصول به قیمت کیلویی ده هزار و پانصد تا بیست هزار و پانصد تومان رسیده است.

هر کیلو پرتغال رسمی جنوب نیز در حالی این روزها در بازه قیمتی بیست تا ۲۶ هزار تومان قرار دارد که در اوایل سال ۱۳۹۷ این میوه به قیمتی کیلویی سه هزار و دویست تا سه هزار و پانصد تومان خرید و فروش می‌شده است.

هر کیلو کیوی نیز در ابتدای سال ۱۳۹۷ در بازه قیمتی سه هزار و هشتصد تا چهار هزار و صد تومان قرار داشته و این محصول امروز در بازه قیمتی ۲۸ هزار تا ۳۷ هزار تومان خرید و فروش می‌شود.

در میان سایر میوه‌های سبد نوروزی نیز قیمت هر کیلوگرم موز از چهار هزار و چهارصد تومان امروز به چهل هزار تومان رسیده است.

سرانه مصرف میوه در ایران 

آذر ماه سال ۱۳۹۱ فائو، سازمان خواروبار و کشاورزی ملل متحد، سرانه مصرف میوه در ایران را بیش از دو برابر متوسط جهان اعلام کرد. براساس این گزارش، متوسط سرانه مصرف میوه در ایران ۱۵۱ کیلوگرم در سال بود که یکی از بالاترین ارقام مصرف سرانه میوه در جهان محسوب می‌شد.

گفتنی است که شهریور ماه ۱۳۹۹، سرانه مصرف میوه هر ایرانی به صد کیلوگرم کاهش پیدا کرد؛ گرچه سرانه مصرف میوه در دنیا به‌طور متوسط هشتاد کیلوگرم شده، اما سرانه مصرف میوه در ایران بین صد تا ۱۱۰ کیلوگرم شد؛ هرچند این رقم همچنان از نظر جهانی خوب به‌نظر می‌رسد، اما در دهه ۹۰ با کاهش چشمگیری روبه‌رو بوده است.

  • 14
  • 6
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش