پنجشنبه ۰۱ آبان ۱۳۹۹
۱۰:۲۱ - ۲۳ خرداد ۱۳۹۶ کد خبر: ۹۶۰۳۰۵۶۳۱
بانک و بیمه

قانونی که فائقه آتشین(گوگوش) به اقتصاد ایران تحمیل کرد

اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,بانک و بیمه,چک مدت دار
شیوه ای که یک خواننده خارج نشین(گوگوش) در دهه چهل استفاده از چک داشت، به تدریج این ابزار مالی را از جایگاه اصلی خود خارج کرد.

يكي از عجيب ترين اتفاقاتي كه در تاريخ اقتصاد ايران رخ داده ماجراي قانوني است كه فائقه آتشين مشهور به گوگوش به اقتصاد ايران تحمیل کرد.

 

 ماجرا به شیوه ای بر می گردد که این خواننده خارج نشین در اواخر دهه چهل برای پرداخت هزینه های خرید خود استفاده کرده است، برخی صدور اولین چک مدت دار یا استفاده از چک برای پرداخت آتی را به این خواننده زن نسبت می دهند.

 

آلبرت بغزیان، کارشناس اقتصادی و استاد دانشگاه تهران در این خصوص گفت: در وزارت امور اقتصادی و دارایی ، استفاده از چک مدت دار سال ها به قانون گوگوش معروف بود.در حقیقت چک تا پایان دهه چهل،در جایگاه واقعی خود مورد استفاده قرار می گرفت اما در سال ۱۳۴۷ یا ۱۳۴۸ بود که فائقه آتشین با چک، خرید می کند و به فروشنده می گوید فعلا پولی در حسابم ندارم و چند روز دیگر به بانک مراجعه کنید.

 

او ادامه داد: گویا در موعد مقرر نیز پول در حساب وی نبوده یا اینکه خریدار زودتر از موعد به بانک مراجعه می کند و هنوز پولی در حساب وی وجود نداشته است.کارمندان بانک با اطلاع از اینکه وی پولدار است، برای برگشت زدن چک دچار تردید می شوند و از دارنده آن می خواهند که بعدا مراجعه کند .

 

این کارشناس اقتصادی در پاسخ به این سئوال که آیا این موضوع در آن سال ها خبری شد که دیگران نیز این رویه را در پیش گرفتند، گفت: آن سال ها هم تعداد بانک های ایران کم بود و هم تعداد کارمندان بانک.درعین حال افراد بسیار کمی واجد شرایط دریافت دسته چک بودند و افراد کمی می توانستند از بانک ها چک بگیرند. همین امر سبب شد کم کم خبر این اتفاق بین این تعداد کم بپیچد و در نتیجه برخی دیگر نیز استفاده از این روش را مقبول تشخیص دادند.در گذشته نیز در وزارت امور اقتصادی و دارایی از موضوع تحت عنوان "قانون گوگوش" یاد می کردند.

 

سال ها بعد چک کم کم به بحرانی برای اقتصاد ایران تبدیل شد . طبق آخرین آماری که از سوی مدیرعامل ستاد دیه کشور در سال گذشته اعلام شده است بیش از ۶۵۷۹ نفر به خاطر کشیدن چک بلامحل تحمل حبس می کنند .

 

 پای چک برگشتی در چهار دهه اخیر به سینمای و تلویزیون ایران نیز باز شده و موضوع چک برگشتی یا شرخری محور قصه های فراوانی را از آن خود کرده این در حالی است که در فیلم های پیش از انقلاب هنوز پای چک به زندگی قهرمانان داستان باز نشده و سفته همچنان محور سوء استفاده شخصیت های منفی فیلم ها از دیگران بود 

 

درحال حاضر در عرف معاملات ؛ از چك در قالب وعده دار، مشروط ، تضمینی و یا بدون تاریخ و سفید امضا استفاده می شود . برخی کارشناسان معتقدند ارزان بودن اوراق چک در قیاس با سفته وبرات سبب سوء استفاده از این سند شده است.اولین پیش بینی در خصوص چک در قانون تجارت ایران مصوب سال ۱۳۱۱ لحاظ شد. از آنجا كه قانون تجارت تكافوی مقتضیات چك در آن زمان را نمی داد، در سال ۱۳۱۲ ماده ای به قانون تجارت اضافه شد كه براساس آن صدور چك بلامحل، مشمول جرم كلاهبرداری قرار گرفت.اولین قانون چک در ایران در اولین سال های دهه سی مشتمل بر ۱۲ ماده و ۵ تبصره را به تصویب رسیده است.

 

زهرا علی اکبری

 

 

khabaronl​ine.‎​ir
  • 17
  • 5
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۲۳
در انتظار بررسی: ۳۷
غیر قابل انتشار: ۳۵
جدیدترین
قدیمی ترین
غیرممکنه
ببخشید گویا دیدن نظرم مثل قضیه این چک های برگشتی زمان میبره اگر دقت فرمائید دیدگاه از الفاظ نا مناسب اما مشاهده میشود ضمنا" چون مشترکین شما مثل فیس بوک گوگل و... هستند خارج میشوم شاید برای شما نقطه ابهامی را نزاشته باشند اما حداقل برای خیلی ها و سایتها متاسفانه بوجود آمده بهر صورت متشکر مزاحم نمیشم .
روز بخیر اگر واقعیت داشته باشه کار یا مروج نا مناسبیه و اصولا" در زندگی خودش هم دست به چنین مواردی زده و ابایی هم نداره بگذریم که مد شدن حدی داره و یک هنره اما در اینجا عرض شد بسیار ناپسنده اگر فردی احتیاج به وام گرفتن داره نیمی از این مردم راحت به بانکها با مطالعه , میرن و می گیرن در همه دنیا هم هست بنا براین کار بدی نیست رفع احتیاجات شخصیه حتی بعضی ار ارگانها , موسسات وشرکتها هم انجام میدن برای بهبود کاراشون. مطلب خوبی بود تا حالا ندیده بودم . موفق باشید.
همه کسانی که قبل از انقلاب هنرمند بودن همه فاسد و خدانشناس و بدکاره و همه کاره آن ولی الان ماشالا نه نزول خور داریم نه اختلاسگر نه رشوه خوار و نه رانت خوار و نه خون مردم تو شیشه کن داریم خجالت آوره این اراجیف
همه کسانی که قبل از ...
همشون سرتاپا یه کرباسن قبله انقلابیای ک شکی توش نیس که چقدر فاسد بودن الانم همینطور.
همه کسانی که قبل از ...
هیچ وقت کسی که این مدل جملات رو به کار میبره از تعقل و تفکر بهره ای نداره.الان این متن گفته ما رباخور نداریم؟اتفاقا گفته تا سال ۴۷ قانون چک اجرا میشده خب یعنی در زمان پهلوی بوده و تا اون موقع همچین چیزی اتفاق نیوفتاده.چرا هرچیزی رو که به علاقتون جور درنمیاد به دروغ متهم میکنید؟
واقعا که مردم رو مسخره کردن با این اراجیفاشون.حتما ربا تو بانکارو هم هایده مد کرد که ۸۰ تومن وام میگیریم با بدبختی باید ۱۶۰ تومت پس بدیم.خجالت داره والا
واقعا که مردم رو مسخ...
خب نگیر مگه مجبوری که بگیری ۱۶۰ تومن پس بدی
خب نگیر مگه مجبوری ک...
شما کجا زندگی میکنی؟ فکر کنم ندیدی روزی رو که بخاطر عزیزترین های زندگیت حاظری کلیه تو بفروشی که پاره تنت یه روز بیشتر زنده باشه ...چه برسه به وام و نزول؟!
خب نگیر مگه مجبوری ک...
هیچ کس احمق نیست که مجبور نباشه و تن به این پولای زور بده
خب نگیر مگه مجبوری ک...
حتما مجبوره که وام گرفته تا حالا ندیدی کسانی که بخاطر شرایط سخت زندگی مجبورن وام که چه عرض کنم نزول از بانک بگیرن؟ ؟ انگار تو ایران زندگی نکردی و خبر نداری !!!!
قبول کن مردم ماهم مقصر.خدایی ملت ما خیلی جوگیرن.هرکی یکار می کنه همه اون کار رو می کنن بدون این که بگن بابا اون کلی پول داره که این کار رو می کنه.تو چی داری که چک می کشی.
لابد فساد سیستم آموزشی ام واسه پخش شدن کارای من تو کلاس های درسه ؟ :|
لابد فساد سیستم آموز...
اره چقدرم که شمابدتون مییاد که از چک های بلامحل مردم دادگاه هاهم پولی به جیب بزنن وبه خاطر اینکه چکش وقصدی بده کلی پول از بدبخت بگیرین
دلش خواست که مد کرد .. والااا
خانه از پای بست ویران است خواجه در فکر نقش ایوان است !!!!!!!
هخهههههههههههه
صد در صد از سفارت بالا رفتن و ابی مد کرد و احتمالا دزدی ها رو هم سیاوش قمیشی باب کرد
میزان صحت وسقم این مطلب را نمی دانم اما از عقلانیت به دور هست.لطف کنید در مورد این اختلاسها و بی بندو باری بعضی از مسئولین توضیح دهیدکه به اسم اسلام هر غلطی که می خواهند انجام میدهند!!!
چه ربطی به کوکوش داره چراحقیقت نمیگین
حتما اختلاس وپولشویی رو هم ابی به ایران تحمیل کرد
خب ربطش به گوگوش چی بود؟ چرا از اسم اشخاص سو استفاده میکنید؟؟؟
چرا عکس خود جگوگوش رو نذاشتید؟ از چی میترسید؟ همتون مثل هم هستید
مشاهده کامنت های بیشتر
شیخ بهایی,درباره شیخ بهایی,لقب شیخ بهایی زندگی نامه شیخ بهایی شاعر و عارف ایرانی (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۸ فوریهٔ ۱۵۴۷

زادگاه: بعلبک، لبنان

تاریخ مرگ: ۱ سپتامبر ۱۶۲۱

آثار برجسته: کشکول

محل دفن: حرم امام رضا (علیه السلام)، مشهد، ایران

ملیت: ایرانی

ادامه
محسن ربیع خواه,افتخارات محسن ربیع خواه,بازی های باشگاهی محسن ربیع خواه بیوگرافی محسن ربیع خواه و تصاویری از وی

زادروز: ۳ دی ۱۳۶۶ ‏

زادگاه: تهران

قد: ۱٫۷۹ متر

پست: هافبک دفاعی، مدافع

ملیت: ایرانی

ادامه
مهدی کوشکی,ازدواج اول مهدی کوشکی,گروه لیو مهدی کوشکی بیوگرافی مهدی کوشکی بازیگر و کارگردان سینمای ایران + تصاویر همسرانش

تاریخ تولد: مرداد ماه ۱۳۵۹

محل تولد: خرم آباد، ایران

حرفه: بازیگر، نویسنده

ملیت: ایرانی

تحصیلات: لیسانس ادبیات نمایشی

قد: ۱.۷۰

ادامه
حضرت زینب (س),زندگینامه حضرت زینب (س),سرگذشت حضرت زینب (س) زندگی نامه حضرت زینب (س) از کودکی تا به شهادت رسیدنش

نام پدر: حضرت امیرالمؤمنین (علیه السلام)

نام مادر: حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها)

ناریخ ولادت: پنجم جمادی الأولی سال پنجم (یا ششم) هجری قمری

محل تولد: مدینه منوره

همسر: عبدالله بن جعفر بن ابی‎طالب

وفات: شب یکشنبه ۱۵ رجب سال ۶۲ هجری قمری

ادامه
خواهران منصوریان,زندگی نامه خواهران منصوریان,زندگینامه خواهران منصوریان بیوگرافی خواهران منصوریان ( شهربانو - الهه - سهیلا ) + تصاویر

ملیت: ایران

زادهٔ: ۸ بهمن ۱۳۶۴

محل تولد: سمیرم

قد: ۱٫۷۵ متر

وزن: ۶۰ کیلوگرم

ورزش: ووشو

ادامه
نظامی گنجوی,کتاب نظامی گنجوی,زندگی نامه ی نظامی گنجوی زندگینامه نظامی گنجوی و آثارش (+ تصاویر)

زادروز: ۵۳۷ هـ. ق گنجه

محل زندگی: گنجه

ملیت: ایرانی

پیشه: شاعر، تاریخ نگار و داستان سرا 

سبک: عراقی

عنوان: حکیم نظامی

ادامه
محمود فکری,عکس محمود فکری,تعداد بازی ملی محمود فکری بیوگرافی محمود فکری و فوتبالیست شدن او (+ تصاویر)

زادروز: ۴ مرداد ۱۳۵۲

زادگاه: جوی بار، ایران

پُست: مدافع

ملیت: ایرانی

سال فعالیت: ۱۳۶۵

ادامه
سحر قریشی,طلاق سحر قریشی از همسرش,زندگی نامه سحر قریشی بیوگرافی سحر قریشی و علت مشهور شدنش (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۶ دی ماه ۱۳۶۶

زادگاه: تهران

قد: ۱٫۷۰ متر

محل زندگی: تهران

ملیت: ایرانی

پیشه: بازیگر، مدل

ادامه
مارکوپولو,زندگینامه مارکوپولو,کتاب سفرهای مارکوپولو بیوگرافی مارکوپولو و کتاب سفرهای او (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۵ سپتامبر ۱۲۵۴

زادگاه: ونیز، ایتالیا

تاریخ مرگ: ۹ ژانویهٔ ۱۳۲۴

ملیت: ونیزی

حرفه: تاجر و جهانگرد

ادامه
ویژه سرپوش