چهارشنبه ۰۲ اسفند ۱۴۰۲
۱۷:۳۷ - ۰۸ اسفند ۱۳۹۵ کد خبر: ۹۵۱۲۰۱۳۰۰
تجارت و بازرگانی

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا:

سامانه گمرکی حذف‌شدنی نیست

اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,تجارت و بازرگانی,قاسم خورشیدی
به گفته خورشیدی کشف قاچاق با ۱۲۰ درصد افزایش در ۱۰ ماه نخست امسال به ۱۲ هزار میلیارد تومان افزایش یافت

به گزارش خبرآنلاین،سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: سامانه‌ جامع امور گمرکی irica.ir سامانه پیشرو در موضوع مبارزه با قاچاق کالا و ارز است و اتفاقاً جزء افتخارات گمرک کشور است، بنابراین به هیچ عنوان قابل حذف نیست.

 

قاسم خورشیدی صبح امروز در نشستی خبری، از ۲۵۶ هزار بازرسی در سطح عرضه خبر داد و گفت: بازرسی ها نسبت به سال گذشته ۱۰ درصد رشد داشته که در این زمینه ۱۲ هزار پرونده تشکیل شده است.

 

وی حجم قاچاق کالا در سال های ۱۳۹۲ و ۱۳۹۳ را به ترتیب ۲۵ و ۱۹ میلیارد دلار بیان کرد و گفت: این رقم پارسال به ۱۵.۵ میلیارد دلار کاهش یافت.

 

خورشیدی گفت: دستگاه های کاشف در سال های ۱۳۹۳ و ۱۳۹۴ به ترتیب یک هزار و ۸۰۰ و پنج هزار میلیارد تومان کالای قاچاق کشف کردند که این رقم با ۱۲۰ درصد افزایش در ۱۰ ماه نخست امسال به ۱۲ هزار میلیارد تومان افزایش یافت.

 

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز درباره امحای کالاهای قاچاق مکشوفه گفت: سال قبل ۱۴ میلیارد تومان کالای مکشوفه قاچاق امحا شد و این رقم در ۱۰ ماه نخست امسال به بیش ا ز۷۴ میلیارد تومان رسیده است.

 

طرح کددار کردن گوشی تلفن همراه

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز  در مورد طرح کددارکردن گوشی های تلفن همراه گفت: این طرح اکنون کاملا مورد تائید دستگاه های متولی قرار گرفته و فراهم سازی مقدمات آن از ابتدای امسال در دستور کار قرار گرفته و از ابتدای امسال تاکنون، تجهیزات لازم برای اجرای این طرح آماده سازی، تست ها انجام و پاسخ‌های لازم اخذ شده است.

 

خورشیدی تاکید کرد: طرح رجیستری از ابتدای تیرماه سال آینده بطور کامل عملیاتی می شود.

 

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: در ۱۰ ماه نخست امسال ۲۱۰ هزار دستگاه گوشی تلفن توسط دستگاه های عضو ستاد کشف شده است که این رقم نسبت به سال گذشته ۲۰ درصد رشد داشته است.

 

وی افزود: با اجرای طرح رجیستری، به طور کامل از واردات گوشی تلفن همراه قاچاق به کشور جلوگیری می‌شود.

 

ساماندهی کول‌بری برای تکریم مرزنشینان

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در میان مجموعه ورودی کالاهای قاچاق، «سواحل ۲۵۰۰ کیلیومتری جنوب کشور و خلاهای مرزی»، «مبادی رسمی با احتساب معافیت های ملوانی و مرزنشین ها»، «معابر کوله بری» و «مناطق آزاد» بیشترین سهم را دارند.

 

وی با بیان اینکه کارگروه ویژه مرزنشینان وزارت کشور ۱۲ معبر کول‌بری را مشخص کرده است گفت: به دنبال مسایل و مشکلاتی که در مورد کول‌بری اتفاق افتاد؛ ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز پیشنهادی را به دولت تقدیم کرده است؛ همچنین مجلس شورای اسلامی نیز طرحی را برای ساماندهی معابر کول‌بری به هیات رئیسه داده است که امیدواریم با تصویب این طرح ها، شرایط کوله بری در کشور ساماندهی شود.

 

وی ادامه داد: مرزنشینان حق دارند از تجارت قانونی و مزیت های مرزی برخوردار شوند؛ آنچه اکنون اتفاق می افتد، سواستفاده برخی افراد سرمایه داری است که با اجیرکردن کوله بران، از آنها سواستفاده می کنند.

 

میزان جرایم ناشی از قاچاق کالا و ارز

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق در خصوص میزان وصولی جرایم ناشی از قاچاق کالا و ارز را اعلام کرد و گفت: درآمدهای حاصل از این بخش که به خزانه واریز می شود در سال های اخیر رشدی قابل ملاحظه داشته است و در حالی که وصول جرایم در سال ۱۳۹۲ کمتر از یک درصد بود، به بیش از ۲۷ درصد در سال جاری رسیده است.

 

راهی برای مبارزه با قاچاق ارز

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز همچنین درباره بخشنامه بانک مرکزی در مورد نقل و انتقال ارز گفت: نقل و انتقالات ارزی کشور در گذشته به سبب تحریم‌های بین المللی توسط صرافی‌ها انجام می‌شد که این امر با توجه به بخشنامه بانک مرکزی، این اختیار از صرافی ها سلب شده است.

 

وی اظهار کرد: اکنون سقف انتقال ارز توسط صرافی‌ها معین شده است و چنانچه هر صرافی بیش از سقف مجاز انتقال انجام دهد با آن برخورد خواهد شد.

 

خورشیدی گفت: سامانه های پورتال ارزی کشور ساماندهی شده و دو سایت سنای ۱ و سنای ۲ به این امر اختصاص پیدا کرده است. بر این اساس، کل صرافی‌ها باید معاملات خود را در سنای ۲ ثبت کنند.

 

وی افزود: با این سامانه این امکان وجود دارد که بانک مرکزی تعهدات ارزی فعالان اقتصادی را پایش کند و به صورت آنلاین (برخط) آمار میزان واردات کالا توسط تاجران را داشته باشد و حتی می‌تواند میزان باقیمانده ارز آنها را در سیستم خود داشته باشد. بانک عامل نیز به این اطلاعات دسترسی دارند.

 

وی در مورد میزان کشفیات ارز قاچاق گفت: در ۱۰ ماه نخست امسال ۱۰ میلیون دلار به صورت فیزیکی کشفیات ارز داشتیم و در بخش معاملات غیرقانونی ارزی نیز با همکاری وزارت اطلاعات سه میلیارد دلار کشفیات داشتیم.

 

کمبود انبار برای کالاهای مکشوفه

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در خصوص اتمام تاریخ کالاهای مکشوفه و تخریب آنها در انبارها گفت: کالاهای مکشوفه در انبارهای عمومی کشور مربوط به سال های پیش از ۱۳۹۱ و حتی برخی کالاها مربوط به سال های ۱۳۸۴ و ۱۳۵۸ است.

 

وی ادامه داد: در این زمینه به تازگی کمیته ای با مسئولیت ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز تشکیل شده و ماموریت یافته است که مجموعه کالاهایی که در انبارهای عمومی نگهداری می شوند را تعیین تکلیف کند.

 

خورشیدی با اشاره به اینکه با کمبود انبار برای نگهداری کالاهای مکشوفه مواجه ایم، گفت: کالاهای مکشوفه اکنون در انبارهای سازمان اموال تملیکی، گمرک و انبارهای عمومی نگهداری می شود و حتی در برخی شهرستان ها به دلیل نبود انبار، اماکنی برای انبار کرایه می شود.

 

وی گفت: براساس قانون، پرونده های قاچاق باید حداکثر در مدت یک ماه تعیین تکلیف شود اما واقعیت اینکه اکنون متوسط رسیدگی به پرونده های قاچاق حدود ۲.۵ ماه است.

 

سامانه جامع امور گمرکی، شفاف‌سازی تجارت

خورشیدی در مورد سامانه جامع تجارت نیز گفت: این سامانه از جمله اصلی ترین موضوع مواد پنج و ۶ قانون مبارزه با قاچاق کالاست که مجموعه گردش تجاری کشور به صورت شفاف در آن ذکر می شود و به هیچ عنوان قرار نیست، در مجموعه معماری این سامانه گمرک اطلاعات خودش را در اختیار سامانه جامع تجارت قرار دهد.

 

سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز با بیان اینکه گمرک هم یکی از حلقه‌های اصلی پیوند مجموعه گردش تجاری کشور است، بیان داشت: بنابراین گمرک جمهوری اسلامی ایران باید نیازمندی‌های خودش را در ارتباط با فعالیت فعالان تجاری از طریق سامانه جامع تجارت تأمین کند و به عبارتی به جای اینکه این اطلاعات را مستقیم از تجار مطالبه و دریافت کند، اطلاعات را از سامانه جامع تجارت اخذ کند.

 

خورشیدی افزود: سامانه‌ جامع امور گمرکی سامانه پیشرو در موضوع مبارزه با قاچاق کالا و ارز است و اتفاقاً جزء افتخارات گمرک کشور است، بنابراین به هیچ عنوان قابل حذف نیست.

 

وی با تاکید بر اینکه برداشت هایی نادرستی از مکاتبات وزارت صنعت و اقتصاد به وجود آمده است گفت: سامانه جامع امور گمرکی به هیچ عنوان حذف نمی شود؛ این سامانه در بین سامانه های مبارزه با قاچاق کالا و ارز از جمله سامانه های پیشروست.

 

ماجرای قاچاق خاک از هرمز

خورشیدی در پاسخ به پرسشی در مورد قاچاق خاک که از طرف رئیس سازمان حفاظت محیط زیست مطرح شده است، گفت: صادرات مواد و خاک های معدنی از جمله کلینکر (مواد اولیه تولید سیمان) قانونی بوده و با توجه به تحقیقات انجام شده، هیچ موضوعی در ارتباط با قاچاق خاک گزارش نشده است.

 

وی گفت: از سازمان حفاظت محیط زیست درخواست شده است که مستندات خود را مبنی بر قاچاق خاک به ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز ارایه کند اما تاکنون، هیچ اطلاعاتی از این سازمان دریافت نکرده ایم.

 

قاچاق از طریق فضای مجازی

وی در مورد اقدامات ستاد مبارزه با قاچاق کالا برای جلوگیری از قاچاق از طریق فضای مجازی گفت: امسال شفاف سازی و اخذ نماد اعتماد الکترونیک را توسط عرضه کنندگان غیرحضوری اجباری کردیم. به این ترتیب هیچ فروشگاهی بدون نماد نمی‌تواند به عرضه کالا مبادرت ورزد.

 

خورشیدی گفت: هماهنگی های لازم با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات انجام شده است که در صورت مشاهده عرضه غیرحضوری بدون اخذ نماد اعتماد الکترونیک، پایگاه عرضه مجازی آنها مسدود شود. همچنین با شرکت ملی پست نیز توافق نامه ای امضا کرده ایم، کالاهایی که قانونی بودن آن برای پست محرز نشده است را جابه جا نکند.

 

وی افزود: علاوه بر این، با اتحادیه هایی که در زمینه پیک و ارسال محموله ها فعالیت می کنند نیز هماهنگی هایی انجام شده است که آنها پیش از انتقال محموله، نسبت به قانونی بودن محموله اطمینان یابند.

 

خورشیدی اضافه کرد: با رسانه ها به ویژه صدا و سیما نیز مکاتباتی صورت گرفته است که در تبلیغ عرضه کالاها به صورت غیرحضوری، نسبت به قانونی بودن کالا اطمینان حاصل کنند.

 

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: علاوه بر این، پلیس فتا و وزارت اطلاعات نیز موظف شده اند ضمن پایش پیوسته فضای مجازی، سایت های فعال در این بخش را شناسایی کنند.

 

 

 

 

 

  • 9
  • 2
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مارکوس گالپرین بیوگرافی مارکوس گالپرین؛ میلیاردر آرژانتینی

تاریخ تولد: ۳۱ اکتبر ۱۹۷۱

محل تولد: بوینس آیرس، آرژانتین

حرفه: سرمایه گذار، کارآفرین

شناخته شده برای: یکی از بنیانگذاران MercadoLibre

تحصیلات: دانشگاه پنسیلوانیا، دانشگاه استنفورد

دارایی: ۵.۳ میلیارد دلار 

ادامه
اردشیر کاظمی بیوگرافی اردشیر کاظمی؛ پیشکسوت سینمای ایران

تاریخ تولد: ۲۹ آبان ۱۳۱۷

محل تولد: بندرانزلی، ایران

محل زندگی: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

آغاز فعالیت: سال ۱۳۴۹ تاکنون

همسر: ندارد

ادامه
ژاوی هرناندز بیوگرافی ژاوی هرناندز؛ فوتبالیست افسانه‌ای و مربی آینده‌دار

تاریخ تولد: ۲۵ ژانویه ۱۹۸۰

محل تولد: تراسا، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

پست: هافبک میانی

باشگاه: بارسلونا

قد: ۱ متر ۷۰ سانتی متر

ادامه
یورگن کلوپ بیوگرافی یورگن کلوپ، یکی از برجسته‌ترین مربیان فوتبال جهان

تاریخ تولد: ۱۶ ژوئن ۱۹۶۷

محل تولد: اشتوتگارت، آلمان

پست سابق: مهاجم، دفاع راست، مدافع میانی

حرفه: بازیکن سابق فوتبال، مربی فوتبال

قد: ۱ متر ۹۴ سانتی متر

ادامه
گیلدا ویشکی بیوگرافی گیلدا ویشکی بازیگر جوان سینما ایران

تاریخ تولد: ۱۰ مهر ۱۳۷۰

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، نوازنده

تحصیلات: ارشد بازیگر از مدرسه گارجنیدزه لهستان

شروع فعالیت: سال ۱۳۹۳ تاکنون

ادامه
اردلان سرافراز بیوگرافی اردلان سرافراز؛ شاعر آهنگ های پرخاطره

تاریخ تولد: ۲۴ تیر ۱۳۲۹

محل تولد: داراب، استان فارس، ایران

محل زندگی: فرانکفورت، آلمان

ملیت: ایرانی

حرفه: شاعر و ترانه سرا

زمینه کاری: ادبیات فارسی

ادامه
کارلو آنچلوتی بیوگرافی استاد فوتبال کارلو آنچلوتی و تاکتیک های او

تاریخ تولد: ۱۰ ژوئن ۱۹۵۹

محل تولد: رجیولو، ایتالیا

حرفه: فوتبالیست سابق، سرمربی

پست: هافبک

باشگاه کنونی: رئال مادرید

قد: ۱ متر و ۷۹ سانتی متر

ادامه
آناهیتا افشار بیوگرافی آناهیتا افشار، بازیگر سینما، تلویزون و تئاتر (+ تصاویر)

چکیده بیوگرافی آناهیتا افشار

نام کامل: آناهیتا افشار

تاریخ تولد: ۷ مرداد ۱۳۶۵

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: لیسانس نقاشی

ادامه
غلامرضا تختی زندگینامه جهان پهلوان، غلامرضا تختی و ماجرای مرگ او

تاریخ تولد: ۵ شهریور ۱۳۰۹

محل تولد: تهران

حرفه: ورزشکار، کارمند راه‌آهن

حزب سیاسی: جبهه ملی ایران

درگذشت: ۱۷ دی ۱۳۴۶

آرامگاه: گورستان ابن‌بابویه، شهر ری

ادامه
ویژه سرپوش