سه شنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۸۰۰۸۱

جهش گربه مرده چیست و چگونه قابل نشخیص است؟

جهش گربه مرده,الگوی جهش گربه مرده,جهش گربه مرده چیستجهش گربه مرده، الگویی نموداری است
الگوی جهش گربه مرده توسط توسعه دهندگان بازارهای مالی ایجاد شد تا معامله گران، قادر به گرفتن تصمیمات درست در زمان رشد و سقوط پی درپی قیمت ها باشند. در این مطلب از سرپوش با اصطلاح جهش گربه مرده در بازهای مالی آشنا خواهید شد.

جهش گربه مرده

در امور مالی، جهش گربه مرده به نوعی بهبود مختصر در قیمت سهام رو به افول اطلاق می شود. به این دلیل ، این نام را برای الگوی جهش گربه مرده انتخاب کرده اند که درصورت پرتاب گربۀ مرده ای از ارتفاع به سمت پائین و مرگ آن، وقتی که به زمین برخورد می کند، جسدش اندکی به بالا کمانه می کند و مجدداً به زمین می خورد.

منشأ چنین ایده ای وال استریت است و اغلب برای مواردی کاربرد دارد که سهام یک شرکت، پس از یک دوره افول یا پس از طی مدت رکود، شاهد تجدید فعالیت باشد.

تاریخچه جهش گربه مرده

در اوایل سال های ۱۹۹۰ تا ۱۹۹۸ اصطلاح جهش گربه مرده برای اولین بار در شهر وال استریت بوجود آمد. تعداد زیادی از معامله گران بازار مالی بعد از ایجاد این اصطلاح، به آن جذب شدند و با این روش، پیش بینی های دقیقی از وضعیت بازار داشتند. بعد از آن در بازارهای مالی، نمونه های بسیار زیادی از الگوی جهش گربه مرده شناسایی شد. به عنوان مثال یک الگوی جهش گربه مرده بسیار مهم در سال ۱۹۸۷ مشخص شد.

میانگین یکی از ارزها در ۱۹ اکتبر ۱۹۸۷، حدود ۲۲ درصد، کاهش پیدا کرد و این ارز برای معامله گران، اهمیت بسیار زیادی داشت. از این رو معامله گران حرفه ای بسیاری با مشاهده کاهش قیمت ارز، سهامشان را فروختند؛ چون تصورشان این بود که وضعیت بازار، حالت نزولی داشته است ولی این نمودار ارز، بلافاصله با همان سرعتی که سقوط کرده بود به سمت بالا افزایش یافت و بسیاری از معامله گران فهمیدند که این یک الگوی( Dead Cat Bounc) است.

حرکت بازار در الگوی جهش گربه مرده، به هیچ وجه پایدار نیست؛ به این معنی که اگر پیش بینی شما این است که وضعیت، حالت صعودی دارد؛ احتمال دارد که بازار در همان لحظه نزولی شود. برای نشان دادن الگوی گربه مرده بر روی نمودار باید ابتدا قیمت سهام، سریعا افزایش یابد و با همان سرعت در مرحله ی بعدی کاهش پیدا کند.

دلیل پیدایش الگوی جهش گربه مرده

الگوی جهش گربه مرده توسط توسعه دهندگان بازارهای مالی ایجاد شد تا معامله گران، قادر به گرفتن تصمیمات درست در زمان رشد و سقوط پی درپی قیمت ها باشند. تا قبل از پیدایش الگوی گربه مرده، اشتباهات بسیار زیادی رخ می داد. به طورمثال معامله گران، پس از اشتباه گرفتن الگوی جهش گربه مرده با روند بازگشتی در موقعیت های نامناسب، خرید و فروش میکردند و سرمایه خود را از دست می دادند.

از این رو علت شکل گیری الگوی جهش گربه مرده، همین مسأله بود. با زیاد شدن نوسانات قیمت در بازار و شدت گرفتن تقابل بین گاوها و خرس ها، احتمال دارد که الگوی جهش گربه مرده ایجاد شود.

معنی جهش گربه مرده,جهش گربه مرده,الگوی جهش گربه مردهجهش گربه مرده در تحلیل تکنیکال دارایی‌های مالی، مانند سهام و ارزهای دیجیتال بکار می‌رود

نحوه تشخیص الگوی جهش گربه مرده

به خاطر اینکه جهش گربه مرده، نوعی الگوی صعودی کاذب محسوب میشود؛ اغلب کاربران برای سرمایه گذاری، فریب آنرا خورده و وسوسه می شوند. با انکه تشخیص الگوی جهش گربه مرده از یک بهبود کامل قیمتی، سخت است ولی سرمایه گذاران میتوانند برای تشخیص صحیح این الگو از ترتیب وقوع رویدادهای زیر پیروی کنند و شانس خود را بهبود بخشند:

- کاهش تدریجی ولی پیوسته ی قیمت یک اوراق بهادار.

- حجم سرمایه ی ورودی برای مدت کوتاهی رشد کرده و قیمت، موقتا جهش می کند.

- با قرار گرفتن مجدد قیمت اوراق بهادار در روند نزولی، ریزش آن بیشتر از کف پایینی قبلی خواهد شد.

محدودیت های الگوی جهش گربه مرده

الگوی جهش گربه مرده در بیشتر مواقع، صرفا پس از تشکیل شدن کامل آن قابل رویت است؛ یعنی احتمال دارد که معامله گران، ادامهٔ شیب نزولی پس از این جهش را دیده باشند و از نظرشان جهش قیمتی رخ داده، الگوی جهش گربه مرده باشد ولی واقعیت اینست که جهش قیمتی ثبت شده و نزول قیمتی اندک پس از آن، یک جهش قیمتی کوتاه مدت نیست بلکه بیانگر برگشت روندی در بازار می باشد. در چنین حالتی احتمال اشتباه گرفتن سیگنال یک روند صعودی بلندمدت با یک الگوی جهش گربه مرده توسط معامله گران وجود دارد.

تعیین حد سود و حد ضرر در الگوی گربه

معامله برای سهامداران باتجربه ی بازار از طریق استراتژی الگوی جهش گربه مرده، بسیار دشوار است. همچنین در این الگو، تعيين حد سود و حد ضرر، چهارچوب خاصی ندارد.

استاپ لاس و اهداف قیمتی در استراتژی جهش گربه مرده

در نهایت گربه مرده کذایی، به جایی که از آن جا جهیده، باز می گردد. با اینکه عملکرد استراتژی ها درست نیست ولی درصورت عملکرد قیمت برطبق روال و رسیدن به مجاورت قیمت گشایش، مجدداً روند نزولی پیدا می کند و به همان کفی که پیش از جهش، در آن جا قرار داشت، بازمی گردد. لذا هدف قیمتی ابتدایی باید درست بالای کف قیمت قبلی باشد. شما باید در حالت ایده‌ال از بخشی از پوزیشن خود در همین قسمت، خارج شوید.

همچنین درصورت افزایش قیمت، از مابقی پوزیشن هم خارج شوید یا درصورت عدم حمایت و رفتن قیمت از کف رو به پائین، در پوزیشن بمانید و زمانی خارج شوید که نخستین نشانه های جهش رخ می دهد. در این شرایط، بهتر است که از سفارش حد ضرر متحرک استفاده کنید.

با قرار گرفتن در موضع فروش استقراضی، باید یک سفارش استاپ لاس در بالاترین قیمت قرار دهید. دقت کنید که باید منتظر کاهش قیمت در اینجا باشید؛ یعنی پیش از ورود، باید نقطه ای بالاتر از نقطه ورود شما باشد.

استراتژی جهش گربه مرده,نحوه تشخیص الگوی جهش گربه مردهشناسایی الگوی جهش گربه مرده ، دشوار است

استاپ لاس، باید از نوسانات عادی به دور باشد تا منجر به کنترل ریسک معامله شود. همچنین مجوز افزایش پتانسیل سود، همگام با ریسک را می دهد.

معاملاتی که نسبت ریوارد به ریسک در آنها ، ۲ به ۱ است را هدف قرار دهید. اگر استاپ لاس از نقطه ورودتان، نیم دلار، بالاتر باشد؛ بهتر است که هدف قیمتی ۱ دلار یا بیشتر، زیر نقطه ورود باشد.

الگوی جهش گربه مرده چه چیزهایی را به شما می گوید؟

الگوی جهش گربه مرده در تحلیل تکنیکال بعنوان یک الگوی قیمتی محسوب میشود که تحلیل گران تکنیکال از آن استفاده می کنند. این الگو در دستهٔ الگوهای ادامه دهنده می باشد. گاهی اوقات، تصور ما از حرکت جهشی چنین الگویی این است که بازگشت قیمتی و تغيير روند قیمتی در راه است ولی ادامهٔ روند نزولی غالب باعث میشود که این جهش، سریعا به سمت پائین حرکت کند.

الگوی جهش گربه مرده در زمانی که قیمت ناحیه ای به پائین تر از کف سابق خود رسید، بطور کامل تشکیل میگردد و می توان آن را دید. معامله گرانِ کوتاه مدتی میتوانند به منظور کسب سود از این رالی کوچک قیمتی استفاده نمایند. همچنین سرمایه گذاران و دیگر معامله گران میتوانند برای ورود به معاملات فروش از این رالی کوچک بعنوان یک نقطهٔ ورودی مناسب بهره بگیرند.

رالی های کوچک و حرکات کوتاه مدت قیمت باعث می شوند که روندهای نزولی مرتباً به سمت بالا منقطع گردند که نتیجهٔ بسته شدن معاملات فروش توسط معامله گران و باز کردن معاملات خرید با فرض اتمام روند نزولی است.

معمولاً تشخیص الگوی جهش گربه مرده پس از شکل گیری کامل آن می باشد. گاهی اوقات تحلیل گران بازار برای پیش بینی موقتی بودن این الگو از برخی از ابزار های تحلیل تکنیکال و فاندامنتال استفاده میکنند. از این رو امکان مشاهده ی یک الگوی جهش گربه مرده در سطوح گستردهٔ اقتصادی، مانند اعماق یک دورهٔ رکودی یا در قیمت یک سهم و یا گروهی از سهام وجود دارد.

نکاتی در مورد جهش گربه مرده

- الگوی جهش گربه مرده که توسط یک روند نزولی ادامه یافته، نوعی بهبود موقت در طی یک افت قیمتی طولانی مدت و یا طی یک بازار نزولی محسوب میشود.

- درواقع از الگوی جهش گربه مرده بعنوان یک الگوی ادامه دهنده یاد میشود. این الگو در ابتدا به شکل یک بازگشت قیمتی از روند غالب دیده شود ولی در واقع ، ادامه ای بر روند نزولی سابق خود خواهد بود.

- تشخیص الگو های جهش گربه مرده زمانیست که بطور کامل، تکمیل شده باشد.

تحلیل تکنیکی

گاهی اوقات از الگوی قیمت« جهش گربهٔ مرده» بعنوان قسمتی از روش تحلیل تکنیکی خرید و فروش سهام استفاده می شود. برای شناخت الگوی قیمت مانند جهش گربهٔ مرده، صرفا باید به گذشته نگاه کرد. تحلیل تکنیکی جهش گربه مرده بعنوان الگوی تداومی به شکل الگوی وارونه است. با حرکتی رو به پائین شروع می شود، که در ادامه حرکت قیمت به میزان ۱۸۰ درجه تغيير میکند. قیمت، قادر به به بالا رفتن نیست و در عوض به سمت پائین سقوط می کند و از نرخ پائین پیشین، فراتر می رود.

تاریخچه جهش گربه مرده,جهش گربه مرده در نمودارهای بورس,تعیین حد سود و حد ضرر در الگوی گربهقدیمی‌ترین دوران استفاده از عبارت جهش گربه مرده به سال ۱۹۸۵ باز می‌گردد

گردآوری: بخش اقتصاد سرپوش

  • 16
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
درک لانسفورد شگفتی های زندگی درک لونسفورد: بیوگرافی یکی از برجسته ترین بدنسازان جهان

تاریخ تولد: ۱۴ می ۱۹۹۳

محل تولد: آمریکا

حرفه: بدنساز حرفه ای

قد: ۱۶۷/۵ سانتی متر

وزن: ۱۰۲ تا ۱۰۸ کیلوگرم

ادامه
حمید الدین بلخی حمید الدین بلخی، شاعر و نویسنده قرن ششم

ملیت: ایرانی

دوران زندگی: قرن ششم هجری قمری

حرفه: نویسنده، ادیت و شاعر ایرانی

اثر: مقامات حمیدی

درگذشت: ۵۵۹ هجری قمری

ادامه
بدیع الزمان جزری بدیع الزمان جزری، دانشمند مسلمان و پدر علم رباتیک

تاریخ تولد: ۱۱۳۶ میلادی

محل تولد: جزیره ابن عمر

حرفه: همه‌چیزدان، مخترع، ریاضی‌دان، صنعت‌گر و مهندس مکانیک

درگذشت: ۱۲۰۶ میلادی

آثار: الجامع بین العلم و العمل النافع فی صناعة الحیل

ادامه
بیوگرافی آماندا سایفرد آماندا سایفرد؛ از مدلینگ تا سینما و تلوزیون

تاریخ تولد: ۳ دسامبر ۱۹۸۵

محل تولد: آلن تاون، پنسیلوانیا

حرفه: بازیگر، خواننده، صداپیشه و مدل

آغاز فعالیت: ۲۰۰۰

تحصیلات: دیپلم

ادامه
عبدالله بن علی زندگینامه عبدالله بن علی فرزند امام علی (ع)

تاریخ تولد: ۳۵ هجری قمری

نام پدر: امام علی (ع) 

نام مادر: ام البنین

وفات: ۶۱ هجری قمری در کربلا

از یاران: امام حسین (ع)

ادامه
ابوالقاسم زهراوی پدرعلم جراحی نوین؛ ابوالقاسم زهراوی

تاریخ تولد: ۹۳۶ هجری قمری

محل تولد: مدینة الزهراء اسپانیا

ملیت: اسپانیایی

حرفه: پزشک و جراح

شهرت: پدر جراحی مدرن

آثار: التصریف لمن عجر عن التالیف

ادامه
ایمان صفا بیوگرافی هنرمند مردمی؛ ایمان صفا

چکیده ای از بیوگرافی ایمان صفا:

نام کامل: ایمان صفا

تاریخ تولد: ۳۰ آذر ۱۳۶۲

محل تولد: تهران

حرفه: هنرپیشه، بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: لیسانس هنر و معماری از دانشگاه آزاد تهران مرکز

ادامه
احمد شاه قاجار زندگینامه احمد شاه قاجار؛ آخرین پادشاه سلسله قاجاریه

تاریخ تولد: ۱۲ بهمن ۱۲۷۵

محل تولد: تبریز، آذربایجان غربی، ایران

سلطنت: ۲۵ تیر ۱۲۸۸ تا ۹ آبان ۱۳۰۴

پیشین: محمدعلی شاه

جانشین: رضا شاه، موسس حکومت پهلوی

درگذشت: ۹ اسفند ۱۳۰۸ در نویی سورسن، اودوسن، فرانسه

ادامه
جمال الدین عبدالرزاق جمال الدین عبدالرزاق اصفهانی، شاعر قرن ششم

زندگی: قرن ششم

محل تولد: اصفهان

حرفه: شاعر، حکیم 

آثار: دیوان اشعار به دو زبان فارسی و عربی

وفات: ۵۸۸ هجری قمری

مدفن: اصفهان

ادامه
ویژه سرپوش