پنجشنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۸۰۰۸۱

جهش گربه مرده چیست و چگونه قابل نشخیص است؟

جهش گربه مرده,الگوی جهش گربه مرده,جهش گربه مرده چیستجهش گربه مرده، الگویی نموداری است
الگوی جهش گربه مرده توسط توسعه دهندگان بازارهای مالی ایجاد شد تا معامله گران، قادر به گرفتن تصمیمات درست در زمان رشد و سقوط پی درپی قیمت ها باشند. در این مطلب از سرپوش با اصطلاح جهش گربه مرده در بازهای مالی آشنا خواهید شد.

جهش گربه مرده

در امور مالی، جهش گربه مرده به نوعی بهبود مختصر در قیمت سهام رو به افول اطلاق می شود. به این دلیل ، این نام را برای الگوی جهش گربه مرده انتخاب کرده اند که درصورت پرتاب گربۀ مرده ای از ارتفاع به سمت پائین و مرگ آن، وقتی که به زمین برخورد می کند، جسدش اندکی به بالا کمانه می کند و مجدداً به زمین می خورد.

منشأ چنین ایده ای وال استریت است و اغلب برای مواردی کاربرد دارد که سهام یک شرکت، پس از یک دوره افول یا پس از طی مدت رکود، شاهد تجدید فعالیت باشد.

تاریخچه جهش گربه مرده

در اوایل سال های ۱۹۹۰ تا ۱۹۹۸ اصطلاح جهش گربه مرده برای اولین بار در شهر وال استریت بوجود آمد. تعداد زیادی از معامله گران بازار مالی بعد از ایجاد این اصطلاح، به آن جذب شدند و با این روش، پیش بینی های دقیقی از وضعیت بازار داشتند. بعد از آن در بازارهای مالی، نمونه های بسیار زیادی از الگوی جهش گربه مرده شناسایی شد. به عنوان مثال یک الگوی جهش گربه مرده بسیار مهم در سال ۱۹۸۷ مشخص شد.

میانگین یکی از ارزها در ۱۹ اکتبر ۱۹۸۷، حدود ۲۲ درصد، کاهش پیدا کرد و این ارز برای معامله گران، اهمیت بسیار زیادی داشت. از این رو معامله گران حرفه ای بسیاری با مشاهده کاهش قیمت ارز، سهامشان را فروختند؛ چون تصورشان این بود که وضعیت بازار، حالت نزولی داشته است ولی این نمودار ارز، بلافاصله با همان سرعتی که سقوط کرده بود به سمت بالا افزایش یافت و بسیاری از معامله گران فهمیدند که این یک الگوی( Dead Cat Bounc) است.

حرکت بازار در الگوی جهش گربه مرده، به هیچ وجه پایدار نیست؛ به این معنی که اگر پیش بینی شما این است که وضعیت، حالت صعودی دارد؛ احتمال دارد که بازار در همان لحظه نزولی شود. برای نشان دادن الگوی گربه مرده بر روی نمودار باید ابتدا قیمت سهام، سریعا افزایش یابد و با همان سرعت در مرحله ی بعدی کاهش پیدا کند.

دلیل پیدایش الگوی جهش گربه مرده

الگوی جهش گربه مرده توسط توسعه دهندگان بازارهای مالی ایجاد شد تا معامله گران، قادر به گرفتن تصمیمات درست در زمان رشد و سقوط پی درپی قیمت ها باشند. تا قبل از پیدایش الگوی گربه مرده، اشتباهات بسیار زیادی رخ می داد. به طورمثال معامله گران، پس از اشتباه گرفتن الگوی جهش گربه مرده با روند بازگشتی در موقعیت های نامناسب، خرید و فروش میکردند و سرمایه خود را از دست می دادند.

از این رو علت شکل گیری الگوی جهش گربه مرده، همین مسأله بود. با زیاد شدن نوسانات قیمت در بازار و شدت گرفتن تقابل بین گاوها و خرس ها، احتمال دارد که الگوی جهش گربه مرده ایجاد شود.

معنی جهش گربه مرده,جهش گربه مرده,الگوی جهش گربه مردهجهش گربه مرده در تحلیل تکنیکال دارایی‌های مالی، مانند سهام و ارزهای دیجیتال بکار می‌رود

نحوه تشخیص الگوی جهش گربه مرده

به خاطر اینکه جهش گربه مرده، نوعی الگوی صعودی کاذب محسوب میشود؛ اغلب کاربران برای سرمایه گذاری، فریب آنرا خورده و وسوسه می شوند. با انکه تشخیص الگوی جهش گربه مرده از یک بهبود کامل قیمتی، سخت است ولی سرمایه گذاران میتوانند برای تشخیص صحیح این الگو از ترتیب وقوع رویدادهای زیر پیروی کنند و شانس خود را بهبود بخشند:

- کاهش تدریجی ولی پیوسته ی قیمت یک اوراق بهادار.

- حجم سرمایه ی ورودی برای مدت کوتاهی رشد کرده و قیمت، موقتا جهش می کند.

- با قرار گرفتن مجدد قیمت اوراق بهادار در روند نزولی، ریزش آن بیشتر از کف پایینی قبلی خواهد شد.

محدودیت های الگوی جهش گربه مرده

الگوی جهش گربه مرده در بیشتر مواقع، صرفا پس از تشکیل شدن کامل آن قابل رویت است؛ یعنی احتمال دارد که معامله گران، ادامهٔ شیب نزولی پس از این جهش را دیده باشند و از نظرشان جهش قیمتی رخ داده، الگوی جهش گربه مرده باشد ولی واقعیت اینست که جهش قیمتی ثبت شده و نزول قیمتی اندک پس از آن، یک جهش قیمتی کوتاه مدت نیست بلکه بیانگر برگشت روندی در بازار می باشد. در چنین حالتی احتمال اشتباه گرفتن سیگنال یک روند صعودی بلندمدت با یک الگوی جهش گربه مرده توسط معامله گران وجود دارد.

تعیین حد سود و حد ضرر در الگوی گربه

معامله برای سهامداران باتجربه ی بازار از طریق استراتژی الگوی جهش گربه مرده، بسیار دشوار است. همچنین در این الگو، تعيين حد سود و حد ضرر، چهارچوب خاصی ندارد.

استاپ لاس و اهداف قیمتی در استراتژی جهش گربه مرده

در نهایت گربه مرده کذایی، به جایی که از آن جا جهیده، باز می گردد. با اینکه عملکرد استراتژی ها درست نیست ولی درصورت عملکرد قیمت برطبق روال و رسیدن به مجاورت قیمت گشایش، مجدداً روند نزولی پیدا می کند و به همان کفی که پیش از جهش، در آن جا قرار داشت، بازمی گردد. لذا هدف قیمتی ابتدایی باید درست بالای کف قیمت قبلی باشد. شما باید در حالت ایده‌ال از بخشی از پوزیشن خود در همین قسمت، خارج شوید.

همچنین درصورت افزایش قیمت، از مابقی پوزیشن هم خارج شوید یا درصورت عدم حمایت و رفتن قیمت از کف رو به پائین، در پوزیشن بمانید و زمانی خارج شوید که نخستین نشانه های جهش رخ می دهد. در این شرایط، بهتر است که از سفارش حد ضرر متحرک استفاده کنید.

با قرار گرفتن در موضع فروش استقراضی، باید یک سفارش استاپ لاس در بالاترین قیمت قرار دهید. دقت کنید که باید منتظر کاهش قیمت در اینجا باشید؛ یعنی پیش از ورود، باید نقطه ای بالاتر از نقطه ورود شما باشد.

استراتژی جهش گربه مرده,نحوه تشخیص الگوی جهش گربه مردهشناسایی الگوی جهش گربه مرده ، دشوار است

استاپ لاس، باید از نوسانات عادی به دور باشد تا منجر به کنترل ریسک معامله شود. همچنین مجوز افزایش پتانسیل سود، همگام با ریسک را می دهد.

معاملاتی که نسبت ریوارد به ریسک در آنها ، ۲ به ۱ است را هدف قرار دهید. اگر استاپ لاس از نقطه ورودتان، نیم دلار، بالاتر باشد؛ بهتر است که هدف قیمتی ۱ دلار یا بیشتر، زیر نقطه ورود باشد.

الگوی جهش گربه مرده چه چیزهایی را به شما می گوید؟

الگوی جهش گربه مرده در تحلیل تکنیکال بعنوان یک الگوی قیمتی محسوب میشود که تحلیل گران تکنیکال از آن استفاده می کنند. این الگو در دستهٔ الگوهای ادامه دهنده می باشد. گاهی اوقات، تصور ما از حرکت جهشی چنین الگویی این است که بازگشت قیمتی و تغيير روند قیمتی در راه است ولی ادامهٔ روند نزولی غالب باعث میشود که این جهش، سریعا به سمت پائین حرکت کند.

الگوی جهش گربه مرده در زمانی که قیمت ناحیه ای به پائین تر از کف سابق خود رسید، بطور کامل تشکیل میگردد و می توان آن را دید. معامله گرانِ کوتاه مدتی میتوانند به منظور کسب سود از این رالی کوچک قیمتی استفاده نمایند. همچنین سرمایه گذاران و دیگر معامله گران میتوانند برای ورود به معاملات فروش از این رالی کوچک بعنوان یک نقطهٔ ورودی مناسب بهره بگیرند.

رالی های کوچک و حرکات کوتاه مدت قیمت باعث می شوند که روندهای نزولی مرتباً به سمت بالا منقطع گردند که نتیجهٔ بسته شدن معاملات فروش توسط معامله گران و باز کردن معاملات خرید با فرض اتمام روند نزولی است.

معمولاً تشخیص الگوی جهش گربه مرده پس از شکل گیری کامل آن می باشد. گاهی اوقات تحلیل گران بازار برای پیش بینی موقتی بودن این الگو از برخی از ابزار های تحلیل تکنیکال و فاندامنتال استفاده میکنند. از این رو امکان مشاهده ی یک الگوی جهش گربه مرده در سطوح گستردهٔ اقتصادی، مانند اعماق یک دورهٔ رکودی یا در قیمت یک سهم و یا گروهی از سهام وجود دارد.

نکاتی در مورد جهش گربه مرده

- الگوی جهش گربه مرده که توسط یک روند نزولی ادامه یافته، نوعی بهبود موقت در طی یک افت قیمتی طولانی مدت و یا طی یک بازار نزولی محسوب میشود.

- درواقع از الگوی جهش گربه مرده بعنوان یک الگوی ادامه دهنده یاد میشود. این الگو در ابتدا به شکل یک بازگشت قیمتی از روند غالب دیده شود ولی در واقع ، ادامه ای بر روند نزولی سابق خود خواهد بود.

- تشخیص الگو های جهش گربه مرده زمانیست که بطور کامل، تکمیل شده باشد.

تحلیل تکنیکی

گاهی اوقات از الگوی قیمت« جهش گربهٔ مرده» بعنوان قسمتی از روش تحلیل تکنیکی خرید و فروش سهام استفاده می شود. برای شناخت الگوی قیمت مانند جهش گربهٔ مرده، صرفا باید به گذشته نگاه کرد. تحلیل تکنیکی جهش گربه مرده بعنوان الگوی تداومی به شکل الگوی وارونه است. با حرکتی رو به پائین شروع می شود، که در ادامه حرکت قیمت به میزان ۱۸۰ درجه تغيير میکند. قیمت، قادر به به بالا رفتن نیست و در عوض به سمت پائین سقوط می کند و از نرخ پائین پیشین، فراتر می رود.

تاریخچه جهش گربه مرده,جهش گربه مرده در نمودارهای بورس,تعیین حد سود و حد ضرر در الگوی گربهقدیمی‌ترین دوران استفاده از عبارت جهش گربه مرده به سال ۱۹۸۵ باز می‌گردد

گردآوری: بخش اقتصاد سرپوش

  • 16
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
الناز ملک,بیوگرافی الناز ملک,زندگینامه الناز ملک پور بیوگرافی الناز ملک، بازیگر سریال سقوط (+ تصاویر)

متولد:۱۹ آذر ۱۳۷۴ تهران

زمینه فعالیت:سینما، تئاتر و تلویزیون

پیشه:بازیگر

مدرک تحصیلی:دانش آموخته موسسه آزاد بازیگری

سالهای فعالیت:۱۴۰۱ تاکنون

قد:۱۷۴ سانتیمتر

ادامه
روبرتو تورس,بیوگرافی روبروتو تورس,روبرتو تورس بازیکن فولاد خوزستان بیوگرافی روبروتو تورس، بازیکن فوتبال اسپانیایی (+ تصاویر)

زاده:۱۶ اسفند ۱۳۶۷

زادگاه:پامپلونا

ملیت:اسپانیایی

پست:هافبک هجومی

پیشه:بازیکن فوتبال

ادامه
سپیده معافی,بیوگرافی سپیده معافی,عکس سپیده معافی بیوگرافی سپیده معافی بازیگر ایرانی- آمریکایی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۸ سپتامبر ۱۹۸۵

محل تولد:رگنسبورگ، بایرن، آلمان غربی

ملیت:ایرانی- آمریکایی

شهروندی:ایالات متحده آمریکا

حرفه:بازیگر سینما و تلویزیون

ادامه
محمد دلاوری,بیوگرافی محمد دلاوری,عکس های محمد دلاوری بیوگرافی محمد دلاوری + تصاویر و حواشی زندگی اش

تاریخ تولد: ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: روزنامه‌نگار، خبرنگار، مجری، نویسنده و مستندساز

تحصیلات: فوق لیسانس علوم سیاسی

شناخته شده برای: خبرنگاری واحد مرکزی خبر صدا و سیمای ایران

ادامه
سلطان محمود غزنوی,زندگینامه سلطان محمود غزنوی,بیوگرافی سلطان محمود غزنوی سلطان محمود غزنوی پادشاه قدرتمند غزنوی

تاریخ تولد: دهم محرم ۳۶۱ هجری قمری

محل تولد: شهر غزنی در منطقه زابلستان

پدر: سبکتگین

همسر: کوثر جهان

فرزندان: جلال داوود محمد ،سلطان مسعود غزنوی، عبدالرشید غزنوی، سلیمان ،شجاع

دین و مذهب: اسلام، سنی

ادامه
ذوالقرنین,زندگینامه ذوالقرنین,ذوالقرنین چه کسی است ذوالقرنین در حقیقت چه کسی بوده است؟

معنای اسم: صاحب دو شاخ

تکرار نام در قرآن: در سوره کهف

بیوگرافی ذوالقرنین:

ذوالقرنین یکی از شخصیت های قرآن و کتاب های مقدس می باشد که صاحب قدرت می شود تا دیواری را بین نوع بشر و قوم یاجوج و ماجوج ایجاد کند. این قوم تجسمی از آشوب بوده اند و رهاسازی آنها از پشت دیوار نشانه ای برای پایان دنیا خواهد بود. این قوم توسط خداوند در یک شب از روزهای قیامت نابود خواهند شد. این داستان از طریق رمانس اسکندر که نسخه ای افسانه ای از پیشه و زندگی اسکندر است در قرآن وارد شده است. 

براساس داستان قرآنی ذوالقرنین دارای سه لشکرکشی مهم بوده است که ابتدا به غرب، سپس به شرق و در نهایت به یک تنگه کوهستانی بوده است. وی انسانی یکتاپرست و البته مهربان بوده است که در راه عدالت به بیراهه کشیده نمی شده، به همین دلیل لطف خداوند مشمول حالش می شود. وی یار نیکوکاران و دشمن ستمگران محسوب می شده و به مال و ثروت دنیا علاقه نداشته، همچنین به سبب ایمانی که به خداوند و روز قیامت داشته خداوند او را مامور ساخت سدی می کند که از جنس آجر و سنگ از آهن و مس است و هدف از ساختن آن کمک به گروهی مستضعف در مقابل ظلم و ستم قوم یاجوج و ماجوج بوده‌ است. 

ادامه
ساتوشی ناکاموتو,بیوگرافی ساتوشی ناکاموتو هویت ناشناس ساتوشی ناکاموتو؛ خالق اصلی بیت کویین کیست؟

تاریخ تولد: اطلاعی در دست نیست

محل تولد: اطلاعی در دست نیست

حرفه: خالق بیت کوین

تاریخ شروع فعالیت: از دسامبر ۲۰۱۰

ساتوشی ناکاموتو,خالق اصلی بیت کویینبیوگرافی ساتوشی ناکاموتو

ادامه
آلفرد نوبل,زندگینامه آلفرد نوبل,آلفرد برنهادر نوبل زندگینامه آلفرد برنهادر نوبل؛ مخترع دینامیت و پایه گذار جایزه نوبل

تاریخ تولد: ۲۱ اکتبر ۱۸۳۳

محل تولد: استکهلم، سوئد

حرفه: شیمی ‌شناس، مهندس، مخترع، بازرگان و نیکو کار

شناخته شده برای: اختراع دینامیت، بنیانگذار جایزه نوبل

دین: بی دین، خداناباور

درگذشت: ۱۰ دسامبر ۱۸۹۶

ادامه
علی فتح الله زاده,بیوگرافی علی فتح الله زاده,عکس های علی فتح الله زاده علی فتح الله زاده؛ محبوب ترین مدیر باشگاه استقلال

تاریخ تولد: ۱۹ دی ۱۳۳۷

محل تولد: خوی، ایران

حرفه: مدیرعامل باشگاه فوتبال استقلال تهران

شروع فعالیت: ۲۳ مهر ۱۴۰۱

تحصیلات: دکتری اقتصاد از آکادمی ملی علوم آذربایجان

ادامه
ویژه سرپوش
X