دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۸۰۱۲۸

ایاس (EOS) چیست؟ (+ تاریخچه)

ایاس,ایاس چیست,بلاکچین ایاسلوگوی ایاس شبیه به الماس است
ایاس جزء در دنیای رمز ارزها از پروژه های موفق به شمار میرود و با یک هدف مشابه به اتریوم، ایجاد شده است که از آن ها می توان به اجرای قرارداد های هوشمند و برنامه های غیر متمرکز اشاره کرد. در این مطلب از سرپوش با ارز دیجیتال ایاس آشنا خواهید شد.

ایاس

بلاکچین ایاس در جهان، به عنوان خبرسازترین و پرفراز و نشیب ترین ارزهای دیجیتال محسوب میشود؛هدف از طراحی پلتفرم EOS برای ساخت برنامه های غیر متمرکز می باشد. شما با استفاده از این پلتفرم می توانید از قرار دادهای هوشمند و DApp ها استفاده کنید و در اثر همین امر به یکی از رقبای اتریوم تبدیل شده است. زمان انتشار این سیستم عامل بلاک چین به ۳۱ ژانویه ۲۰۱۸ برمیگردد. ایاس در سایت CoinMarketCap در مدت بیش از چند سال، موفق به کسب سیزدهمین رتبه شده است.

ارز دیجیتال ایاس به منظور بهبود تجربه کاربران و مشاغل بوجود آمد. این پروژه برای مصرف کنندگان ، سعی می کند تا امنیت بیشتر و اختلاف کمتری ایجاد کند ، همچنین در تلاش است تا برای شرکت ها، انعطاف پذیری و انطباق را بگشاید.

تاریخچه ایاس

ایاس با هدف ساخت شبکه ای بوجود آمد تا قابلیت پردازش میلیون ها تراکنش برثانیه برای کاربران فراهم شود. این پروژه موجب جذابیت به دلایل زیادی شد؛ ازجمله این که ظرفیت شبکه های محبوب پرداخت مانند اتریوم هم چنان محدود بود و همچنین فعالیت در آنها کارمزد بسیار زیادی داشت.

در ۲۶ ژوئن سال ۲۰۱۷، برنامۀ عرضه اولیه کوین توسط ایاس شروع شد و تا تاریخ ۱ ژوئن سال ۲۰۱۸ ادامه داشت که در بین ارزهای دیجیتال، طولانی ترین برنامه عرضۀ اولیه را داشت. این تیم تصمیم داشتند که همۀ علاقمندان به این ارز دیجیتال بتوانند در شکل گیری پروژه، قبل از شروع به کار ، سهیم باشند. سرانجام ایاس به بازار ارزهای دیجیتال با یک میلیارد دلار سرمایه اولیه وارد شد. یک شروع طوفانی!

بنیان گذار و سرمایه گذار اولیه ایاس، دنیل لارمیر و کمپانی بلاک بودند. لارمیر در ابتدا نقش موثری در پروژه های Bitshares و Steem داشت، سپس به فعالیت در این پروژه پرداخت. ارزش پروژه های Bitshares و Steem به چندین میلیارد دلار می رسد.

تاریخچه قیمت ایاس

ارزهای دیجیتال معمولاً در ابتدای کار خود از شرایط متفاوتی برخوردارند؛ به این صورت که برخی از آن ها با قیمت ثابت شروع میشوند درحالیکه برخی دیگر در ابتدای کار، همراه با یک نزول بزرگ یا صعود بزرگ می باشند. ایاس ازجمله ارزهایی بود که با یک صعود نسبی در ابتدای کار خود رو به رو شد ولی بلافاصله به یک روند نزولی بزرگ وارد شد. ایاسی که با قیمت های بالای ۱۲ دلار شروع شد دچار افت قیمت بسیاری شد و به ۱.۵ دلار رسید. سپس قیمت آن به روند صعودی برگشت. تاکنون قیمت ایاس به بیش از ۲۲ دلار نیز رسیده است.

ویژگی های ارز دیجیتال ایاس

EOS با هدف ایجاد آشنایی برای کاربرانش طراحی شد در حالی که EOS.IO بهتر از Ios است و EOS وظیفه ی هدایت شبکه را بر عهده دارد. این پلتفرم برطبق گفته ی شرکتش، نمیتواند تقاضای هزاران DApp را تامین کند حتی اگر تعداد بسیاری از مردم از آن استفاده کنند. این بهره وری با اجرای موازی و یک رویکرد ماژولار، پیش میرود .

دارندگان توکن میتوانند به تولید کنندگان بلوک، رای دهند و یا این که پروتکل را ارتقاء دهند. متأسفانه منتتقدان خاص، به برخی از متمایزترین ویژگی های EOS، علاقه خیلی کمی دارند. بنابر عقیده ی آن ها دخالت گسترده Block.One در این پروژه به معنای متمرکز بودنش میباشد و عقیده ی برخی دیگر اینست که مخالف چیزی میباشد که بلاکچین ها و رمز ارزها در تلاش برای دستیابی به آن بوده اند. بطور کلی اصلی ترین و عمده ترین ویژگی های این رمز ارز عبارتند از:

- مقیاس پذیری

- انعطاف پذیری

- پردازش چندگانه

چگونگی تولید ارز دیجیتال ایاس,معایب ارز دیجیتال ایاس,ایاس,مزایای ارز دیجیتال ایاسارز دیجیتال ایاس قصد دارد تجربه کاربران و مشاغل را بهبود ببخشد

هدف از ایجاد بلاکچین ایاس

ایاس به عنوان یک بستر بلاکچین محسوب میشود که مانند یک سیستم عامل، ارائه دهنده ی خدمات بسیاری به کاربرانش میباشد که از آن ها می توان به ایجاد دسترسی و امکان احراز هویت، جمع آوری اطلاعات، مدیریت امکانات و.... اشاره کرد. توکن ایاس، قابلیت انجام تمام تراکنش های درون شبکه را فراهم می کند.

> انجام میلیون ها تراکنش در ثانیه، از دیگر اهداف بلاکچین ایاس به شمار می رود؛ البته بلاکچین های دیگری از قراردادهای هوشمند پشتیبانی می کنند ولی هیچ کدام از آن ها قادر به پردازش حجم عظیمی از تراکنش ها با سرعت بلاکچین EOS نیستند.

> بلاکچین ایاس از فیلتر کردن اطلاعات توسط برخی از کشورها مانند ترکیه و عربستان جلوگیری میکند.

> بلاکچین ایاس در تلاش برای رفع مشکل کاربردپذیری سیستم های بلاکچین محور است؛ به این ترتیب که توسعه دهندگان به راحتی، قابلیت اجرای توابع کاربردی موردنظر بر بستر بلاکچین EOS را داشته باشند.

کاربردهای مهم ارز دیجیتال ایاس

برای این که تراکنشی را در بلاک چین اتریوم انجام دهید، باید برای پرداخت کارمزدها از ETH استفاده کنید. میزان پرداختی شما قابل بازگشت نیست در حالی که می توانید ارز دیجیتال EOS را در شبکه ایاس، سهام گذاری کنید؛ یعنی هر زمانی که قصد خارج شدن از شبکه را دارید، میتوانید نسبت به گرفتن دارایی خود و فروش ان اقدام کنید. کاربردهای مهم ارز دیجیتال ایاس به شرح زیر میباشد :

- پرداخت الکترونیکی:

قابلیت پرداخت الکترونیکی برای رمزارز ایاس مانند بیت کوین وجود دارد. میزان تقاضای این توکن باتوجه به عرضه محدود یک میلیاردی رمزارز EOS با گذشت زمان، افرایش یافت به گونه ای که دچار کمبودی و افزایش قیمت شد؛ بنابراین، میتوان به چشم سرمایه گذاری به آن نگاه کرد.

- استفاده از شبکه ایاس:

شما باید ارز دیجیتال EOS را برای ایجاد برنامه غیرمتمرکز و قرارداد هوشمند در شبکه ایاس، در این بلاکچین سهام گذاری کنید.

- برخورداری از حق رأی:

با رأی گیری می توان نودهای اعتبارسنج در شبکه ایاس را انتخاب کرد. لذا حتماً باید ارز EOS داشته باشید تا از حق رأی برخوردار شوید و آنها را سهام گذاری کنید. حق رأی شما درصورتی بیشتر میشود که داراییتان بیشتر باشد.

خرید ارز دیجیتال ایاس

بهترین روش برای خرید ایاس اینست که به یک سایت صرافی ارز دیجیتال مراجعه کنید. کاربران ساکن ایران برای این که از یک صرافی آنلاین، ایاس بخرند؛ به یکی از دو روش زیر عمل می کنند:

> کاربران ساکن ایران، ایاس را از سایت های ایرانی با ریال و کارت بانکی بطور مستقیم میخرند.

> آنها بیت کوین یا تتر را از سایت های ایرانی با ریال و کارت بانکی میخرند و سپس آنرا در صرافی های خارجی مانند بایننس به ایاس تبدیل میکنند.

حساب های کاربری ایاس

کاربران ایاس باید یک حساب کاربری در بلاک چین ایاس ایجاد کنند تا بتوانند از خدمات این پلتفرم، بهره مند شوند. درواقع چند قابلیت اساسی توسط حساب های کاربری ایاس در اختیار کاربران قرار گرفته است که در ادامه آن ها را شرح می دهیم:

* ذخیره سازی کوین EOS و توکن های مبتنی بر این شبکه

* پرداخت و انتقال کوین های EOS

* سهام گذاری( استیکینگ) ارز ایاس برای مشارکت در امنیت شبکه و کسب سود

* در اختیار گرفتن بخشی از منابع پردازشی شبکه( CPU، رم و پهنای باند)

* راه اندازی قراردادهای هوشمند

ویژگی های ارز دیجیتال ایاس,ارز دیجیتال EOS,کاربردهای مهم ارز دیجیتال ایاسهدف به وجد آمدن ایاس ، ساخت شبکۀ‌ای با امکان پردازش میلیون‌ها تراکنش برثانیه بود

کیف پول های رمز ارز ایاس

ایاس در هر کیف پولی ذخیره میشود که از توکن های اتریومی مبتنی بر استاندارد ERC- 20 پشتیبانی کند. ایاس، علاوه بر کیف پول های نرم افزاری مثل اگزادوس و جکس، در کیف پول های سخت افزاری همچون ترزور و لجر نانو اس نگهداری میشود.

با این که کیف پول سخت افزاری در قبال پرداخت هزینه آن تهیه میشود، ولی والت های نرم افزاری برای کاربران مبتدی، گزینه بهتری هستند. کیف پول تراست والت برای نگهداری ارزهای دیجیتال از گزینه های محبوب به شمار می رود.

نحوه ی ایجاد و اجرا قراردادهای هوشمند ایاس

حساب های کاربری ایاس، قابلیت ثبت قراردادهای هوشمند و راه اندازی اپلیکیشن های غیرمتمرکز را از طریق دو مؤلفه اساسی، بر روی بلاک چین ایاس، امکانپذیر می کنند. در بلاک چین ایاس به این دو مؤلفه Actions و Handlers میگویند که به معنی« عملگر» و« تابع» به شرح زیر می باشند.

* عملگر ها( Actions):

هر حساب کاربری میتواند به سایر حساب های کاربری، اسکریپت های ساختاریافته ای را با نام عملگر ارسال کند تا به انجام عملیات خاصی بپردازد. به بیان ساده تر، به دستوراتی که با فعال سازی یک تابع خاص، زنجیره ای از فعالیت های بعدی را رقم می زنند؛ عملگر ها میگویند.

* توابع( Handlers):

توابع به اسکریپت های موجود در هر حساب کاربری اطلاق میشود که آن ها را در صورت دریافت عملگرها از حساب های کاربری دیگر، مدیریت می کند و به آن واکنش نشان می دهند. نرم‌افزار EOS.IO، یک بانک اطلاعاتی اختصاصی را برای هر حساب کاربری( باتوجه به میزان منابع پردازشی آن حساب) ایجاد می کند که تنها از طریق توابع همان حساب، قابل دسترسی است. این توابع، قابلیت ارسال عملگرهایی به سایر حساب ها را فراهم میکند.

نحوه استخراج یا تولید ایاس

تولید ارز دیجیتال EOS از طریق استخراج، ممکن میشود. البته در حال حاضر برای این ارز دیجیتال ، استخرهای استخراج کمی شکل گرفته اند. از این رو کاربرانی که قصد استخراج آن را دارند، میتوانند با عضویت در استخرهای استخراج شده ، EOS را استخراج نمایند.

مزایای ارز دیجیتال ایاس

مزایای ایاس عبارتست از:

>> سرعت پردازش ایاس، بالا است.

>> یکی از مزایای ایاس اینست که تراکنش ها در آن رایگان می باشد.

>> از دیگر مزیت های ایاس می توان به پشتیبانی از قراردادهای هوشمند و برنامه های غیرمتمرکز اشاره کرد.

>> ایاس از الگوریتم گواهی اثبات سهم محول شده استفاده میکند.

>> توسعه دهندگان می توانند به راحتی با ایاس کار کنند و برنامه های غیرمتمرکز را در کنار یکدیگر قرار دهند.

>> شما براساس میزان توکن تحت کنترلتان، مالک شبکه ایاس هستید و به همان میزان به پهنای باند شبکه دسترسی دارید.

معایب ارز دیجیتال ایاس

- طراحی مکانیزم حاکمیت ایاس به گونه ایست كه صرفا دارای ۲۱ تولیدكننده بلوك در هر زمان معین می باشد و عملکرد كلی شبکه، بسته به رأی سهامداران تعيين میشود.

- هنوز نتیجه ی رقابت اتریوم و ایاس، مشخص نیست. EOS باید علاوه بر اتریوم، رقیب بلاک چین های دیگری نظیر Tron، Neo، Rchain باشد و برای پیروزی در مقابل رقبایش، همواره در حال توسعه و بهبود پلتفرم خود باشد.

- پروژه ایاس به دلیل جمع آوری مبلغ یک میلیارد دلار از شبکه اصلی EOS از طریق عرضه اولیه سکه( ICO) خود بدون ارائه یک نمونه اولیه، با انتقادات شدیدی مواجه شد.

ایاس چیست,خرید ارز دیجیتال ایاس,نحوه استخراج ایاسرمز ارز EOS در بین کاربران فارسی زبان با نام ایاس معروف شده است

گردآوری: بخش اقتصاد سرپوش

  • 10
  • 46
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
مائوریستو موتا پائز بیوگرافی مائوریسیو موتا پائز؛ سرمربی والیبال

تاریخ تولد: ۲۶ مه ۱۹۶۳

محل تولد: ریو دو ژانیرو، برزیل

ملیت: فرانسه

حرفه: سرمربی والیبال

آغاز فعالیت: سال ۱۹۹۴ تاکنون

ادامه
فرشید اسماعیلی بیوگرافی فرشید اسماعیلی فوتبالیست جوان ایرانی

تاریخ تولد: ۴ اسفند ۱۳۷۲

محل تولد: بندرلنگه، هرمزگان، ایران

حرفه: فوتبالیست

پست: هافبک هجومی

باشگاه کنونی: پیکان

قد: ۱ متر ۷۲ سانتی متر 

ادامه
رضا عطاران بیوگرافی رضا عطاران؛ ستاره سینمای کمدی ایران

تاریخ تولد: ۲۰ اردیبهشت ۱۳۴۷

محل تولد: مشهد

حرفه: بازیگر، کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس، تدوین‌گر، خواننده

آغاز فعالیت: ۱۳۶۹ تا کنون

تحصیلات: دانشجوی انصرافی دانشکدهٔ هنرهای زیبای دانشگاه تهران 

ادامه
ویژه سرپوش