چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۲۰۹۰۰۰۱

همه چیز درباره بلاک چین های سبز

بلاک چین سبزبلاک چین سبز
بیت کوین یکی از موارد پرطرفدار در دنیای امروزی است که استخراج آن با تولید مقدار بسیار زیادی کربن دی اکسید همراه است، این موضوع می تواند برای محیط زیست مضر باشد اما باید اشاره کرد که مقدار تولید این گاز با برخی از بلاک چین ها به که به بلاک چین های سبز معروف هستند کاهش می یابد. در ادامه این مقاله از سرپوش به تفسیر بلاک چین های سبز می پردازیم.

بلاک چین سبز چیست؟

دنیای امروزی، فناوری دائما توسعه می یابد؛ یکی از پدیده هایی که از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است بلاک چین سبز است. که به دنبال استفاده روزافزون ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین و هنرهای دیجیتال مانند NFT شناخته شده است. البته کاربرد بلاک چین های سبز بسیار گسترده تر از دنیای مالی است. این بلاک چین ها با افزایش نیاز به پایداری محیطی ظهور پیدا کردند.

بلاک چین های سبز که با نام بلاک چین پایدار یا سازگار با محیط زیست هم شناخته می شوند، بر استفاده از فناوری با تمرکز بر به حداقل رساندن اثرات زیست محیطی اشاره می کند. شبکه های بلاک چین سنتی از قبیل شبکه هایی که در ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین استفاده می شوند، به دلیل مصرف بیش از اندازه انرژی و کربن دی اکسید، همچنین قدرت محاسباتی مورد نیاز جهت استخراج و اعتبار سنجی تراکنش ها، شناخته می شوند. 

بلاک چین های سبز با مکانیسم اجماع کارآمدتر هستند، به عنوان مثال از اثبات سهام به جای اثبات کار در بیت کوین استفاده می کنند، درنتیجه به نگرانی های زیست محیطی رسیدگی خواهند کرد. اثبات سهام یا به اختصار PoS این اجازه را می دهد تا تراکنش ها اعتبارسنجی شوند و بلاک های جدید برحسب تعداد کوین هایی که اختیار می باشد، ایجاد خواهند کرد، درنتیجه به کار محاسباتی تکیه نمی کند. 

طرح های بلاک چین سبز ممکن است منابع انرژی تجدیدپذیر را برای تقویت شبکه‌های بلاک چین، ارتقاء سخت‌افزار با انرژی کارآمد و ایجاد مکانیسم‌هایی برای جبران انتشار کربن مرتبط با عملیات بلاک چین کشف کنند. هدفی که از تولید بلاک چین های سبز وجود دارد پایداری فناوری بلاک چین و کاهش اثرات زیست محیطی آنها است که با تمرکز روزافزون جهانی بر پایداری و مبارزه با تغییرات آب و هوایی همراه خواهد بود. 

بلاک چین سبز در عرصه دیجیتالدرباره بلاک چین سبز

اهمیت بلاکچین سبز چیست؟

مصرف انرژی: 

همانطور که پیش از این اشاره شد، بلاک چین هایی مانند بیت کوین برای از اثبات کار استفاده می کنند درنتیجه انرژی مصرفی آنها بسیار زیاد خواهد بود. این مصرف انرژی تاثیر منفی بر محیط زیست خواهد گذاشت و کربن دی اکسید و گازهای گلخانه ای را در محیط منتشر می کند. اما بلاک چین های سبز با هدف کاهش انرژی مصرفی و حرکت به سمت پایداری تولید می شوند. 

تغییرات آب و هوایی: 

همانطور که همه می دانند، زمین دائما درحال گرم شدن است و ممکن این افزایش دما به قدری ادامه پیدا کند که زنده ماندن زیستن برای موجودات زنده سخت شود. بلاک چین های سبز در پی کاهش گرم شدن زمین با کاهش انتشار کربن است.

غیرمتمرکزسازی: 

از جمله مزایای این فناوری مهم غیرمتمرکزسازی است که به دنبال آن مصرف انرژی نیز کاهش می یابد. بلاک چین سبز با محیط زیست سازگاری دارد و علاوه بر غیرمتمرکزسازی به دنبال کاهش اثرات بد زیست محیطی است.

اقتباس و سازگاری: 

به هر اندازه ای که تاثیر بلاک چین سبز بر محیط بیشتر شود،   تقاضا نیز برای تولید بلاک چین سبز و سازگار با محیط افزایش می یابد، همین تقاضا سبب نوآوری و راه حل های پایدارتر بلاک چین می شود. 

اهیمت بلاک چین سبزاهمیت بلاک چین سبز

رویکردهای اصلی تولید بلاک چین سبز

دو رویکرد اصلی برای ایجاد یک بلاک چین سبز وجود دارد:

مکانیسم های اجماع جایگزین

اولین رویکر مربوط به مکانیسم اجماع یا به اختصار PoW است که با جایگزینی انرژی کارآمدتر خواهد بود. در این میان محبوب ترین راه اثبات سهام یا PoS است که در آن به جای تکیه بر قدرت محاسباتی از اعتبارسنجی براساس تعداد توکن یا سهام استفاده می شود. این موضوع نیاز به فعالیت های معدنی پرانرژی را کاهش داده و مصرف کلی انرژی را نیز کمتر خواهد کرد. از جمله دیگر مکانیسم های اجماع جایگزین شامل مواردی مانند اثبات سهام، اثبات اختیار و اثبات سوختن است که درجات مختلفی از کارایی انرژی را ارائه خواهند داد. 

بهینه سازی طراحی بلاک چین

رویکرد بعدی که بر بهیه سازی طراحی خود بلاک چین تکیه می کند، از طریق شاردینگ ایجاد می شود که بلاک چین را به قطعات کوچکتری تبدیل می کند تا باز پردازشی روی گره های جدا کاهش پیدا کند. روش دیگر استفاده از تراکنش های خارج از زنجیره می باشد که در آن فقط خلاصه ای از داده های تراکنش بر روی بلاک چین ثبت خواهد شد و اندازه انرژی مورد نیاز نیز کاهش پیدا می کند. 

حفاظت از محیط زیست با ببلاک چین سبزرویکردهای مربوط به بلاک چین سبز

راه حل های پایدار برای فناوری بلاک چین سبز

مدتی است که مشکل انرژی دغدغه جامعه ارز دیجیتال بوده، در همین وضعیت بدبین ترین ها همواره عنوان می کنند که تقویت بلاک چین ها ارزشی نخواهد داشت، البته بسیاری دیگر نیز از چندین روش برای تبدیل برنامه های بلاک چین به فناوری سبز استفاده کرده اند و موفق شدند تا ویژگی های منحصر به فردی مانند تغییر ناپذیری دیجیتال با هزینه کمی برای محیط زیست را داشته باشند. 

روی آوردن به منابع انرژی تجدیدپذیر

بیشتر جامعه کریپتو عنوان می کنند که شبکه هایی از قبیل بیت کوین انرژی بسیار زیادی مصرف می کنند و در دراز مدت به محیط زیست آسیب خواهند رساند. از طرفی آن ها می دانند که مکانیسم اجماع اثبات کار، ارز دیجیتال را منحصر به فرد و بسیار ارزشمند می کند. 

برای پروژه های خاص به خصوص بیت کوین، بهترین راه حل فشار بر انتقال استخراج کنندگان بر استفاده از انرژی سوخت فسیلی به انرژی از منابع سبز است. با این وجود برای موفیقیت در این موضوع قوانینی برای استخراج اعمال می شوند. در همین حال اعضای جامعه بیت کوین منابع انرژی سبز مانند فعالیت های آتشفشانی در السالوادور و انرژی زمین گرمایی در شرق آفریقا را بررسی می کنند. 

استفاده از مکانیسم‌های اجماع اثبات سهام

پایدارترین راهی که می توان با استفاده از آن مشکل مصرف بالای انرژی توسط بلاک چین ها را حل کرد، طراحی مکانیسم توافقی است که به محاسبات هش نیازی زیادی ندارد. یکی از این مکانیسم ها اثبات سهام است که پیش از این نیز به آن اشاره شد. 

با این پروتکل اجماع رایانه ها برای نگه داشتن دفتر کل مشترک از طرف بقیه شبکه همتا به همتا براساس توکن هایی که در دسترس دارند و نه سرعتی که می تواند داده را هش کنند، انتخاب خواهند شد. این فرآیند به مقدار کمی برق نیاز دارد و فشاری بر بازار انرژی وارد نخواهد کرد. تا حدود ۶۰ درصد از همه بلاک چین های فعال از پروتکل PoS استفاده می کنند، با این حال بقیه نزدیک به ۲۰ پروتکل اجماع دیگر دارند که بیشتر آنها به مقدار زیادی انرژی نیاز نخواهند داشت. درحقیقت از بین تمام پروتکل های اجماع اثبات کار تنها براساس مصرف انرژی پیش می رود. 

دستیابی به انتشار خالص کربن صفر

با اثباث بلاک چین ها می توانیم منابع انرژی سبز مانند انرژي خورشیدی، زمین گرمایی، هیدروالکتریکی و آتشفشانی را به کار بگیریم. درنتیجه باوجود اکثر بلاک چین ها با استفاده از مکانیسم اجماع که انرژی بر نیستند مانند PoS و انرژی های سبز می توان انتشار کربن خالص را به صفر رساند.

انواع بلاک چین ها

بلاک چین‌های سبز، بلاک چین‌هایی هستند که از نظر زیست‌محیطی پایدار هستند و مصرف انرژی و انتشار گازهای گلخانه‌ای آنها نسبت به بلاک چین‌های سنتی کمتر است. این امر به دلایل مختلفی از جمله استفاده از الگوریتم‌های اجماع کارآمدتر، استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر و کاهش نیاز به محاسبات پیچیده امکان‌پذیر است.

در اینجا ده نمونه از بلاک چین‌های سبز معروف در دنیا آورده شده است:

- Algorand  از یک الگوریتم اجماع اثبات سهام استفاده می‌کند که مصرف انرژی آن را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد.

- Tezos از یک الگوریتم اجماع اثبات سهام سهامی استفاده می‌کند که انعطاف‌پذیری بیشتری نسبت به الگوریتم‌های اثبات سهام سنتی دارد.

- Polkadot از یک شبکه چند زنجیره‌ای استفاده می‌کند که می‌تواند کارایی را بهبود بخشد و مصرف انرژی را کاهش دهد.

- Solana از یک الگوریتم اجماع اثبات سهام تاریخی استفاده می‌کند که می‌تواند سرعت و کارایی را بهبود بخشد.

- Cardano از یک الگوریتم اجماع اثبات سهام کارآمد استفاده می‌کند که به تدریج در حال توسعه است.

- Hedera Hashgraph از یک الگوریتم اجماع اجماع هشگراف استفاده می‌کند که ادعا می‌کند به طور قابل توجهی کارآمدتر از بلاک چین‌های سنتی است.

- IOTA از یک شبکه تراکنش‌های غیرمتمرکز استفاده می‌کند که نیاز به ماینینگ را از بین می‌برد.

- Filecoin یک شبکه ذخیره‌سازی غیرمتمرکز است که از یک الگوریتم اثبات سهام استفاده می‌کند که مصرف انرژی آن را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد.

علاوه بر این، پروژه‌های دیگری نیز در حال توسعه هستند که در تلاشند تا بلاک چین‌های سبزتری ایجاد کنند. به عنوان مثال، پروژه Oasis در حال توسعه یک بلاک چین است که از انرژی خورشیدی استفاده می‌کند. پروژه Energy Web Token نیز در حال توسعه یک بلاک چین است که برای ردیابی و مدیریت انرژی تجدیدپذیر طراحی شده است.

بلاک چین سبز در ارزهای دیجیتالراه های پایدارسازی بلاک چین سبز

چالش‌های بلاک چین‌های سبز چیست؟

بلاک چین سبز، بلاک چینی است که از نظر زیست‌محیطی پایدار است و مصرف انرژی و انتشار گازهای گلخانه‌ای آن نسبت به بلاک چین‌های سنتی کمتر است. این امر به دلایل مختلفی از جمله استفاده از الگوریتم‌های اجماع کارآمدتر، استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر و کاهش نیاز به محاسبات پیچیده امکان‌پذیر است.

با این حال، بلاک چین سبز نیز با چالش‌هایی روبرو است. برخی از این چالش‌ها عبارتند از:

هزینه‌های اولیه توسعه:

توسعه یک بلاک چین سبز می‌تواند هزینه‌بر باشد. این امر به دلیل نیاز به تحقیق و توسعه جدید و استفاده از فناوری‌های جدید است.

سازگاری با فناوری‌های موجود:

بلاک چین سبز باید با فناوری‌های موجود سازگار باشد تا بتواند به طور گسترده پذیرفته شود. این امر می‌تواند چالش‌برانگیز باشد، زیرا فناوری‌های موجود ممکن است برای کار با بلاک چین سبز بهینه نباشند.

پذیرش بازار:

بلاک چین سبز هنوز در مراحل اولیه توسعه است و بازار برای آن هنوز به طور کامل شکل نگرفته است. این امر می‌تواند باعث شود که توسعه‌دهندگان بلاک چین سبز با چالش‌های تجاری مواجه شوند.

با وجود این چالش‌ها، بلاک چین سبز پتانسیل این را دارد که تأثیر مثبتی بر محیط زیست داشته باشد. با کاهش مصرف انرژی و انتشار گازهای گلخانه‌ای، این فناوری‌ها می‌توانند به کاهش تغییرات آب و هوایی کمک کنند.

گردآوری: بخش اقتصاد سرپوش

  • 12
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه
غلامعلی حداد عادل بیوگرافی غلامعلی حداد عادل؛ سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۲۴

محل تولد: تهران

حرفه: سیاستمدار ایرانی، عضور مجمع تشخیص مصلحت نظام، دانشیار بازنشسته دانشگاه، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و بنیاد سعدی

آغاز فعالیت: ۱۳۵۷ تاکنون

حزب سیاسی: اصولگرا

تحصیلات: لیسانس و فوق لیسانس فیزیک از دانشگاه تهران و شیراز (پهلوی قدیم)، دکتری فلسفه از دانشگاه تهران

ادامه
ویژه سرپوش