چهارشنبه ۰۵ اردیبهشت ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۹۰۰۳۶

قانون گرشام چیست و چه ارتباطی با بیت کوین دارد؟

 قانون گرشام, قانون گرشام چیست,قانون گرشام به زبان سادهقانون گرشام یک اصل پولی میباشد
از سالیان قبل، قانون گرشام بوجود آمده است. مشاور ملکه انگلیس به نام گرشام در قرن ۱۶ با تشخیص خطایی در نظام مالی، پیش بینی کرد که این خطا بزودی به نظام مالی کشور، ضربه بزرگی وارد میکند. ساختار پولی- مالی جهان از آن زمان تاکنون دچار تغییرات بسیاری شده است اما هم چنان از قانون گرشام بعنوان یک اصل پذیرفته شده استفاده میشود. در این مطلب از سرپوش با قانون گرشام آشنا می شوید.

قانون گرشام

قانون گرشام (Gresham's law ) به عنوان یک اصل پولی، بیانگر« پول بد، پول خوب را از گردش خارج می کند» می باشد. مردم بر طبق این قانون، می خواهند پول بد را خرج کنند و پول خوب را نگه دارند که موجب کاهش عرضه پول خوب می شود.

اصولا برای بررسی و کاربرد در بازارهای ارزی از قانون گرشام استفاده می کنند. قانون گرشام، مرتبط با ترکیب سکه های ضرب شده و ارزش فلزات گرانبها در آن ها می باشد. با این حال، این نظریه از زمان منسوخ شدن استانداردهای ارزهای فلزی، برای ثبات نسبی ارزش ارزهای مختلف در بازارهای جهانی مورد استفاده قرار گرفت.

در دو دوره زمانی متفاوت، قانون گرشام مورد بررسی قرار گرفته است. نخستین دوره ی آن مربوط به زمانی بود که پول کالایی در جامعه وجود داشت ولی دومین دوره ی دوم آن به زمانی برمی گردد که پول کالایی از بین رفته و سیستم اقتصادی، پول محور شده و باعث ایجاد ابرتورم شده است.

تاریخچه پیدایش پول

در ابتدا به طیف وسیعی از تولیدی های انسان، پول می گفتند که این تولیدیها شامل محصولات کشاورزی ( گندم، جو و ذرت) شیر و گوشت و سایر تولیدات بودند. مبادله در این دوره زمانی فقط به صورت کالا به کالا بود و برای مقایسه ارزش بین کالاهای مختلف، هیچ منبعی وجود نداشت اما کالای واسطه ای برای معاملات، از زمان پیشرفته تر شدن جوامع انسانی بوجود آمد که نظیر برخی از کالاهای ارزشمند و کمیاب مانند ادویه بود. سرانجام فلزات گران بهایی نظیر طلا و نقره سکه ضرب شد و سکه های نقره و طلا به عنوان معیار تبادل کالاها و خدمات تبدیل شد. این سکه ها وسیله ای بود که ارزش کالاها را می سنجید.

کاربرد قانون گرشام,مثال قانون گرشام,قانون گرشام چیستقانون گرشام اساسا برای بررسی و کاربرد در بازارهای ارزی استفاده می‌شود

البته به سختی میشد که آن ها را حمل کرد و احتمال داشت که وزن ضرب آنان بر ارزش کالا تأثير داشته باشد. در ادامه صرافی هایی برای صدور حواله بوجود آمدند و مقدار مشخصی سکه طلا یا سکه نقره در آن حواله نوشته شده بود. بعد از گذشت مدتی از این حواله ها بعنوان وسیله مبادله استفاده شد. در نهایت ، دولت ها پول کاغذی، چاپ کردند و ازا ین طریق، اقتصاد مدرن بوجود آمد. قانون گرشام در زمان ایجاد ابرتورم، برعکس عمل می کند و پول بد، باعث خروج پول خوب از چرخه گردش پول نمیشود بلکه پول خوب باعث خروج پول بد از چرخه گردش پول میشود.

قانون گرشام در دوره پول کالایی

یک مشاور اقتصادی در انگلستان به نام سر توماس گرشام در قرن شانزدهم میلادی، دید که برخی از بازرگانان با تراش دادن بخشی از سکه های طلا، مقدار کوچکی از طلای آنرا بر می دارند. سپس سکه های جدیدی را از طریق طلای تراشیده شده از سکه های طلا، ضرب کردند و در بازار با آنها معامله می کردند. این کار در میان بسیاری از مردم برای چندین مدت مرسوم بود. ظاهر و ارزش سکه هایی که مقداری از آنها تراشیده شده بود؛ سبیه سکه های طلای دیگر بود و فقط عده ای از افراد متخصص، قادر به تشخیص تفاوت آنها از یکدیگر بودند.

توماس گرشام، سریعا به این مسأله پی برد که در بلند مدت باعث ایجاد مشکلاتی برای نظام مالی کشور میشود. مردم عادی نمیتوانستند سکه ارزشمند تر را به راحتی تشخیص دهند ولی کارشناسان برای تشخیص تفاوت دو سکه از روش های تخصصی استفاده میکردند. پیش بینی گرشام، چنین بود که اگر مردم، تفاوت ارزش سکه ها را بدانند به تدریج ، سکه های کم ارزش تر را خرج می کنند و سکه هایی که با ارزش است را نزد خود نگه می دارند. همین اتفاق نیز پس از گذشت مدتی رخ داد. به این صورت که مردم، سکه های ارزشمند تر را ذخیره و یا ذوب می کردند تا از این تفاوت، نفع ببرند و این امر باعث میشد که دولت در گذشت زمان، هیچ سکه ارزشمندی نداشته باشد.

قانون گرشام، بیانگر همین امر است که یک دارایی ارزش گذاری شده توسط دولت که زیر ارزش حقیقی خود است؛ بعنوان یک پول خوب محسوب میشود و مردم نمیخواهند آن را خرج کنند. به دارایی که ارزش خود را به مرور زمان از دست می دهد و مردم علاقه ای ندارند که آن را نگهداری کنند؛ پول بد میگویند. پول های بد در طول زمان در نظام گردش پول قرار می گیرند؛ به این دلیل که مردم، آن ها را خرج می کنند و پول های خوب از گردش خارج می شود. لذا نظریه ی گرشام اینست که پول بد، پول خوب را از چرخه خارج می کند.

قانون گرشام و بیت کوین,Gresham law,قانون گرشام به زبان سادهقانون گرشام ممکن است به‌طور کلی برای هر شرایطی اعمال شود

ارتباط بیت کوین و قانون گرشام

از زمان ابداع بیت کوین توسط ساتوشی ناکاماتو در سال ۲۰۰۹ تا به امروز بر ارزش این ارز بطور مستمر افزوده شده است. بیت کوین برطبق قانون گرشام از تمام ویژگی های پول خوب برخوردار است درحالیکه ارز فیات( پول رایج کشور ها) دارای تمام ویژگی های پول بد می باشد. پس مردم باتوجه به قانون گرشام، دوست دارند که بیت کوین را نگهداری کنند و ارز فیات را خرج کنند که در اثر همین امر، بیت کوین در طولانی مدت از چرخه گردش پول خارج میشود.

کاربرد قانون گرشام

گاهی اوقات اصول قانون گرشام در زمینه های مختلف تحصیل، کاربرد دارد. قانون گرشام برای هر شرایطی که در آن ارزش واقعی چیزی، متفاوت از ارزشی باشد که ملزم به پذیرش آن هستند، اعمال میشود.

ارتباط بیت کوین و قانون گرشام,قانون گرشام در اقتصاد,قانون گرشامگرشام اولین کسی نبود که قانونی را که نام وی را برعهده گرفت، اعلام کرد

گردآوری: بخش اقتصاد سرپوش

  • 15
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
فرامرز اصلانی بیوگرافی فرامرز اصلانی از تحصیلات تا شروع کار هنری

تاریخ تولد: ۲۲ تیر ۱۳۳۳

تاریخ وفات : ۱ فروردین ۱۴۰۳ (۷۸ سال)

محل تولد: تهران 

حرفه: خواننده، آهنگساز، ترانه‌سرا، نوازندهٔ گیتار 

ژانر: موسیقی پاپ ایرانی

سازها: گیتار

ادامه
عقیل بن ابی طالب زندگینامه عقیل بن ابی طالب؛ از صحابه پیامبر و امام علی (ع)

تاریخ تولد: ده سال بعد از عام الفیل

محل تولد: مکه

محل زندگی: مکه، مدینه

دلیل شهرت: صحابه و پسرعموی محمد

درکذشت: دوران حکومت معاویه، مدینه

مدفن: بقیع

ادامه
علیرضا مهمدی بیوگرافی علیرضا مهمدی؛ پدیده کشتی فرنگی ایران

تاریخ تولد: سال ۱۳۸۱ 

محل تولد: ایذه، خوزستان، ایران

حرفه: کشتی گیر فرندگی کار

وزن: ۸۲ کیلوگرم

شروع فعالیت: ۱۳۹۲ تاکنون

ادامه
حسن معجونی بیوگرافی حسن معجونی بازیگر کمدی سینمای و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حسن معجونی

نام کامل: محمد حسن معجونی

تاریخ تولد: ۲۸ دی ۱۳۴۷

محل تولد: زنجان، ایران

حرفه: بازیگر، کارگردان، طراح، مدرس دانشگاه

تحصیلات: رشتهٔ ادبیات نمایشی از دانشکده سینما تئاتر دانشگاه هنر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون

ادامه
ابراهیم بن جعفر ابی طالب زندگینامه ابراهیم بن جعفر ابی طالب

نام پدر: جعفر بن ابی طالب

سن تقریبی: بیشتر از ۵۰ سال

نسبت های مشهور: برادر محمد بن ابی طالب

ابراهیم بن جعفر ابی طالبزندگینامه ابراهیم بن جعفر بن ابی طالب

زندگینامه ابراهیم بن جعفر بن ابی طالب

ابراهیم بن جعفر بن ابی طالب فرزند جعفر بن ابی طالب بوده است، برخی از افراد ایشان را همراه با محمد از نوه های جعفر می دانند که عمال بن زیاد وی را به شهادت رساند. برخی از منابع می گویند که ابراهیم و محمد هر دو از لشکر ابن زیاد فرار کرده بودند که بانویی در کوفه آنها را پناه می دهد، اما درنهایت سرشان توسط همسر این بانو که از یاران ابن زیاد بود از جدا شد و به شهادت رسیدند. 

ادامه
مریم طوسی بیوگرافی مریم طوسی؛ سریع ترین دختر ایران

تاریخ تولد: ۱۴ آذر ۱۳۶۷

محل تولد: تهران

حرفه: ورزشکار، دونده دوهای سرعت

تحصیلات: کارشناسی تربیت بدنی از دانشگاه تهران

قد: ۱ متر ۷۲ سانتی متر

ادامه
زهرا گونش بیوگرافی زهرا گونش؛ والیبالیست میلیونر ترکی

چکیده بیوگرافی زهرا گونش

نام کامل: زهرا گونش

تاریخ تولد: ۷ جولای ۱۹۹۹

محل تولد: استانبول، ترکیه

حرفه: والیبالیست

پست: پاسور و دفاع میانی

قد: ۱ متر و ۹۷ سانتی متر

ادامه
ویژه سرپوش