یکشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۱۰۰۲۵

سرمایه‌گذاری با سودی بیشتر از سپرده‌های بانکی

سپرده‌های بانکی چندین دهه است که به عنوان گزینه مناسبی برای پس‎انداز ما ایفای نقش می‌کنند و به گمان بسیاری این سپرده‌ها در حساب‌های بانکی می‌تواند حکم یک سرمایه گذاری موفق را داشته باشند. موضوعی که تا به امروز مشخص شده این است که متاسفانه حساب‌های بانکی از هر نوعی توان مقابله با تورم را ندارند. یعنی نمی‌توان این ادعا را داشت که با قرار دادن پس‌انداز در حساب‌های بانکی می‌توان ارزش پول را حفظ کرد و به همان میزان که تورم روز به روز بالا می‌رود اندوخته ما هم در بانک رشد کند. بماند که اگر زودتر از موعد قصد خروج پول از حساب‌مان را داشته باشیم هم باید جریمه پرداخت کنیم و سود روزشماری هم درکار نیست. اما این طور که پیدا است صندوق های سرمایه گذاری که سبدی متشکل از سپرده‌های بانکی و اوراق قرضه و مقداری سهام دارند توانسته‌اند ابتکار عمل به خرج دهند و برای سرمایه گذاران خود سودی بیش‌تر از سپرده‌های بانکی را به ارمغان بیاورند. این نوع صندوق‌ها را به دلیل سبد دارایی‌شان، صندوق درآمد ثابت می‌نامند که صندوق درآمدثابت کیان هم از این نوع صندوق است. با این معرفی، بهتر است به بررسی ویژگی‌های این نوع سرمایه گذاری که باب طبع بسیاری از افراد هم هست بپردازیم و سرمایه گذاری با سودی بیش‌تر از سپرده‌های بانکی را آغاز کنیم.

سرمایه گذاری در نقطه امن

آرامش و امنیت در سرمایه گذاری از مهم‌ترین ابعادی است که همه ما در زندگی‌مان به دنبال به دست آوردن آن هستیم. زمانی که حال و اوضاع بازارهای مالی متلاطم است و نمی‌دانیم باید برای به دست آوردن بهترین بازدهی‌ها و امنیت در سرمایه گذاری به کدام گوشه از بازارهای مالی پناه ببریم، باید هوشمندانه عمل کنیم و سراغ ابزار سرمایه گذاری مناسب برویم. ابزار سرمایه گذاری مناسب باعث می‌شوند تا در بی‌ثبات‌ترین اوضاع هم بتوانیم به بهترین شکل ممکن سکان سرمایه گذاری خود را حرکت دهیم و به هدف برسیم. سرمایه گذاری در اوراق درآمدثابت و با تکیه بر ابزاری پویا و هوشمند مانند صندوق درآمد ثابت می‌تواند خیال ما را از بابت آینده مالی مشخص راحت کند. 

تعریف صندوق درآمد ثابت

صندوق درآمد ثابت یکی از انواع صندوق‌های سرمایه گذاری است با سبدی که بیش از ۷۰ درصد آن از اوراق قرضه و سپرده‌های بانکی تشکیل شده و مقدار باقی مانده آن را سهام شرکت‌های معتبر و موفق بورس تشکیل داده است. دارایی موجود در سبد صندوق سرمایه گذاری از وجوه نقد سرمایه گذارانی تامین می‌‎شود که اقدام به خرید واحدهای سرمایه‌گذاری آن کرده‌اند. از آن‌جایی که سپرده‌های بانکی و اوراق قرضه از دارایی‌های کم ریسک در بازارهای مالی شناخته می‌شوند، پس صندوق درآمد ثابت هم گزینه‌ای فوق‌العاده برای سرمایه گذاران ریسک گریز به حساب می‌آید. گفتنی است که ویژگی‌های صندوق درآمدثابت به همین جا ختم نمی‌شود. سرمایه گذاری با سودی بیش‌تر از سپرده‌های بانکی در این صندوق با مزایای بیش‌تری همراه است که آن‌ها را برمی‌شماریم؛

صندوق سرمایه گذاری,امکان سرمایه گذاری با حداقل سرمایه,سرمایه گذاریسرمایه گذاری با سودی بیشتر از سپرده های بانکی

مقایسه سود بانک و صندوق درآمد ثابت

حالا که نام صندوق درآمد ثابت کیان را آوردیم بد نیست که برای مقایسه بازدهی صندوق درآمد ثابت و بانک از بازدهی همین صندوق استفاده کنیم. اگر در بازه یک ساله بازدهی صندوق درآمدثابت کیان را محاسبه کنیم می‌بینیم که سود بانک قابلیت رقابت کردن با بازدهی این صندوق را ندارد؛ چرا که این صندوق در یک سال منتهی به ۲۳ اسفند ۱۴۰۰ بازدهی حدودا ۲۲ درصدی داشته است. این در حالی است که بر اساس مصوبه شورای پول و اعتبار، بانک برای سپرده یک ساله ۱۶ درصد سود پرداخت می‌کند. 

تاب آوری صندوق درآمدثابت

یکی از ویژگی‌های قابل توجه صندوق درآمدثابت که سودی بیش‌تر از سود سپرده‌های بانکی به ما می‌دهد تاب آوری آن است. به این معنی که ذات این صندوق و دارایی آن به شکلی است که با هیچ بادی از جنس تصمیمات به خود نمی‌لرزد. بارها دیده‌ایم که تصمیمات سیاسی و به دنبال آن نوسانات به شدت بر بازارهای دارایی تاثیر گذاشته‌اند و همین اتفاقات باعث از دست رفتن سرمایه بسیاری از سرمایه‌گذاران شده است. اما خوشبختانه ساختار صندوق درآمدثابت با توضیحاتی که دادیم تا حد بسیار زیادی از این ضربه‌ها در امان است.

سود روزشمار با هر میزان سرمایه

از دلایلی که افراد با هر میزان دارایی برای سرمایه در صندوق درآمد ثابت تشویق می‌شوند این است که ویژگی سود روزشمار آن می‌تواند مشوق خوبی برای سرمایه گذاری و پس‌انداز بیشتر سرمایه‌گذاران باشد. افراد بسیاری از این که به خاطر میزان پول کم‌شان نمی‌توانند سود روزشمار داشته باشند و همه دارایی‌شان ناچیز به شمار می‌آید، تمایلی به پس‌انداز و اقدام به سرمایه‌گذاری ندارند. اما صندوق درآمدثابت با ارائه سود روزشمار به اندازه هر میزان سرمایه‌ای که داریم می‌تواند به معنای واقعی، سرمایه‌گذاری و آینده‌نگری را به نمایش بگذارد.

امکان سرمایه گذاری با حداقل سرمایه

در میان ما بسیاری از افراد هستند که با خود می‌گویند مگر با میزان پول کم هم می‌توان سرمایه گذاری کرد؟ در پاسخ باید گفت که در بسیاری از زمینه‌های سرمایه گذاری سنتی مانند املاک و مستغلات و خرید فیزیکی طلا خیر. اما در صندوق‌هایی مانند صندوق درآمدثابت کیان می‌توان با پانصد هزار تومان اقدام به خرید یک واحد سرمایه گذاری کرد.

نقدشوندگی

آینده‌بینی و سرمایه‌گذاری به این معنا هم هست که اگر روزی اتفاقی برای‌مان افتاد بتوانیم از محل سرمایه‌گذاری‌مان به راحتی به وجه نقد دست پیدا کنیم و به سرعت مشکل خود را حل کنیم. اگر بخواهیم از حساب بانکی خود پولی را برداشت کنیم بی شک باید جریمه برداشت زودتر از موعد را بدهیم. اگر سرمایه ما به صورت کالا و امکانات باشد هم برای فروش آن باید روزها و ماه‌ها صبر کنیم. این در حالی است که واحدهای سرمایه گذاری درآمدثابت با نقدشوندگی یک روزه می‌توانند به راحتی به فروش برسند و ما نیز به موقع به حل مشکل و نیاز پیش‌آمده بپردازیم.

نتیجه

زمانی که شروع به سرمایه گذاری با ثبات می‌کنیم باید ابزار سرمایه گذاری انتخاب شده‌مان حس دلگرمی و آرامش را برای‌مان به دنبال داشته باشد. ویژگی‌ها و مزایایی که از صندوق درآمدثابت برشمردیم می‌تواند علاوه بر سرمایه‌گذاری، با سودی بیش‌تر از سپرده‌های بانکی که تنها یکی از مزایای آن به حساب می‌آید این حس دلگرمی و اطمینان را به ما هدیه دهد. 

  • 9
  • 4
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
سعید صادقی,بیوگرافی سعید صادقی فوتبالیست,عکس های سعید صادقی بیوگرافی سعید صادقی فوتبالیست ایرانی (+ تصاویر)

ملیت:ایرانی

محل تولد:ساری

پیشه:بازیکن فوتبال – عضو تیم ملی فوتبال ایران

پست:هافبک

پا:راست

تاریخ تولد:۵ اردیبهشت ۱۳۷۳

ادامه
الکساندر نوری,بیوگرافی الکساندر نوری,عکس الکساندر نوری بیوگرافی الکساندر نوری اولین سرمربی ایرانی در بوندس لیگا (+ تصاویر)

زاده:۲۹ مرداد ۱۳۵۸

زادگاه:شهر بوکستهوده آلمان

پیشه:سرمربی و فوتبالیست

وضعیت تاهل:متاهل

ملیت:آلمانی

ادامه
علی شادمان,بیوگرافی علی شادمان,زندگی نامه علی شادمان بیوگرافی علی شادمان، بازیگر سینمای ایران (+ تصاویر)

زاده:۴ آذر ۱۳۷۵

زادگاه:ایلام

پیشه:بازیگر 

ملیت:ایرانی

تحصیلات:لیسانس رشته کارگردانی

ادامه
حامد سلطانی,بیوگرافی حامد سلطانی,حامد سلطانی مجری بیوگرافی حامد سلطانی و ماجرای فوت همسرش درتصادف (+ تصاویر)

متولد:۱۳ شهریور ۱۳۶۷ 

زادگاه:مشهد

زمینه فعالیت:تلویزیون

پیشه:مجری

مدرک تحصیلی:گرافیک

همسر:مرحوم فائزه صفری

ادامه
سعید عزت اللهی در کنار کارلوس کیروش,زندگی نامه سعید عزت اللهی,رابطه ترلان پروانه و سعید عزت اللهی بیوگرافی سعید عزت اللهی؛ بازیکن پرسپولیس و تیم ملی ایران

تاریخ تولد: ۱۰ مهر ۱۳۷۵

محل تولد: ایران، بندر انزلی

حرفه: فوتبالیست

پست: هافبک میانی

قد: ۱۹۰ سانتی متر

ادامه
زندگینامه مارتا استوارت,سن مارتا استوارت,برنامه آشپزی مارتا استوارت بیوگرافی مارتا استوارت؛اولین زن میلیارد خانه دار

تاریخ تولد: ۳ آگوست ۱۹۴۱

محل تولد: نیوجرسی

نام همسر: اندی استورات

ملیت: آمریکایی

حرفه: میلیارد، سرمایه گذار، نویسنده

ادامه
عکس های محمدرضا اخباری,بیوگرافی محمدرضا اخباری,محمدرضا اخباری فوتبالیست بیوگرافی محمدرضا اخباری دروازه بان ایرانی

تاریخ تولد: ۲۶ بهمن ۱۳۷۱ معادل ۱۵ فوریه ۱۹۹۳

محل تولد: ایران، اصفهان

قد: ۱۹۰ سانتی متر

وزن: ۸۷ کیلوگرم

سمت: دروازه بان تیم تراکتور

ادامه
عکس حضرت علی اصغر,حضرت علی اصغر ع,حضرت علی اصغر زندگی نامه حضرت علی اصغر؛ نوزاد شش ماهه امام حسین

محل تولد: مدینه، حجاز

درگذشت: ۱۰ محرم ۶۱ ه‍.ق

محل شهادت: کربلا، عراق

مدفن: حرم حسین بن علی

نام پدر: حسین بن علی

نام مادر: رباب بنت امرئ القیس

ادامه
بیوگرافی بهرام عین اللهی,دکتر بهرام عین اللهی,دکتر بهرام عین‌اللهی بیوگرافی بهرام عین اللهی؛ وزیر بهداشت دولت سیزدهم

زاده: ۱۰ بهمن ۱۳۳۷

سمت: وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

شروع فعالیت : ۳ شهریور ۱۴۰۰

ملیت: ایرانی

محل تحصیل: دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

ادامه
ویژه سرپوش