چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۱۰۰۰۲۸

توکن متاورس چیست؟

متاورس,متاورس چیست,متاورس به زبان سادهخرید زمین های دیجیتال در دنیای متاورس، امکانپذیر است
 به یکی از نسلهای جدید اینترنت و محیط های مجازی آنلاین به صورت سه بعدی، غیر متمرکز و پایدار، متاورس میگویند که در مواردی همچون سرمایه گذاری بازار های دیجیتالی، کاربرد دارد. از ارز های فعال در متاورس میتوان به مانا و اکس اشاره کرد.

توکن متاورس

متاورس، برگرفته از دو واژه متا و ورس می باشد. معنی کلمه ی متا،« برتر» میباشد و منشأ کلمه ی ورس که به معنی« جهانی» است؛« Universe» می باشد. لذا عبارت متاورس به معنی« جهان برتر» یا« برتر از جهان» است.

عملکرد متاورس مثل یک شبکه مجازی است و کاربران در آن می توانند به تعامل با یکدیگر و دیگر اجزای محیط اطراف خود بپردازند. به عبارتی دیگر، افراد در دنیای متاورس به نقش آفرینی به صورت آنلاین و مجازی می پردازند.

درواقع توکن متاورس به ادغام جنبه های مختلف شبکه های اجتماعی، فناوری واقعیت مجازی( VR) و واقعیت افزوده( AR)، بازی های ویدیوئی و بلاک چین با یکدیگر می پردازد.

تاریخچه متاورس

پس از انتشار کتاب اِسنو کرَش توسط نیل استفنسون، واژه متاورس برای نخستین بار در دهه ۹۰ میلادی خلق شد.

نیل استفنسون برای اولین بار در این کتاب از مفاهیمی نظیر متاورس و آواتار در قالب داستان پیش بینی کرد. پس از گذشت چندین سال، این مفاهم وارد دنیای دیجیتال شدند. سپس در سال ۲۰۴۴ نویسنده کتاب بازیکن شماره یک آماده به نام ارنست کلاین، زندگی انسان ها را روایت کرد.

انسان ها برطبق محتوای این کتاب می توانند زندگی مشقت بارشان در دنیای واقعی را با زندگی در دنیای مجازی و دیجیتال ادامه دهند. همه ی این جریانات و تغيير نام فیسبوک به متا بیانگر این مسأله است که برنامه های زیادی از گذشته تاکنون برای مقوله متاورس وجود داشته است.

ارز های دیجیتال برتر در زمینه پروژه متاورس

در ادامه با شش رمز ارز معروف پروژه متاورس اشنا شوید:

> ارز دیجیتال سند:

بازیکنان در یک دنیای مجازی به نام سندباکس میتوانند تجربه های بازی خود را با استفاده از توکن SAND، در بلاک چین اتریوم بسازند و درآمد به دست آورند. بازیکنان میتوانند در قالب توکن های غیرقابل تعویض، دارایی های دیجیتالی را بوجود آورند و پس از آپلود آنها در بازار سندباکس، به ادغام آن ها با Game Maker در بازی ها بپردازند.

کاربران می توانند مالکیت واقعی عناصر بازی Sandbox را به عنوان توکن های غیرقابل تعویض در اختیار بگیرند و به منظور مشارکت در تراکنش ها و تعاملات اکوسیستم مانند هزینه های تراکنش، خرید و فروش آیتم های بازی یا استیکینگ به آنها پاداش دهند.

Game Maker مجوز ساخت بازی های سه بعدی رایگان و شگفت انگیز را به کاربرران می دهد. در این بازی به کدنویسی نیازی نیست به این دلیل که کاربران میتوانند برای ایجاد بازی های خیره کننده در عرض چند دقیقه به ابزارهای اسکریپت بصری دسترسی داشته باشند. آنها میتوانند آثاری که با VoxEdit ساخته شده است را آپلود و منتشر کنند و سپس بفروشند.

متاورس یعنی چی,خرید زمین در متاورس,متاورس کجاستبازی های متنوعی در متاورس عرضه شده اند

> ارز دیجیتال مانا:

پلتفرم بازی Decentraland یک جهان مجازی و واقعیت افزوده شبیه به متاورس است و دارای اقتصاد کاملاً دیجیتالی می باشد. کاربران میتوانند در این پلتفرم از محتواها و برنامه های ساخته ی خود، درآمد کسب کنند و رمز ارزی را در قبال فعالیت هایشان بگیرند. ارز دیجیتال مانا به عنوان پول در دسنترالند مورد استفاده قرار می گیرد و همچنین از ارز های معروف متاورس به شمار می رود. در بستر اتریوم، ارز دیجیتال مانا قرار دارد که کاربرد آن برای پرداخت های درون بازی است. کاربران و بازیکن ها این قابلیت را دارند که برای خرید زمین بازی، کالا های مجازی، امکانات و خدمات پلتفرم، از این ارز استفاده کنند.

> ارز دیجیتال انجین کوین:

کوین Enjin یعنی ENJ یک توکن ERC- 20 ساخته شده بر روی بلاک چین اتریوم است. در واقع برای خرید اقلام طراحی شده درون بازی از این ارز استفاده می کنند که به دارایی های درون بازی، ارزش می بخشد.

همچنین میتوان ​​برای خرید و فروش هر آیتم درون بازی، از انجین به عنوان یک ارز استفاده کرد. علاوه‌براین ، عملکرد دیگر پلتفرم Enjin به نام Marketplace میباشد که بر اساس آن بازیکنان و توسعه دهندگان می توانند اقلام ساخته ی خود را بدون هزینه واسطه در یک بازار، معامله کنند.

کاربرد ENJ برای ایجاد آیتم ها یا دارایی های درون بازی مانند داور که امتیاز HP و سلاح ها را اضافه می کند؛ است و از طریق فرآیندی به نام “minting” امکانپذیر است؛ ENJ موجب افزایش توانایی های شخصیت ها درون بازی را میشود. همچنین میتواند به صورت کاملاً شخصی، نام، شکل یا ظاهر هر شخصیت را ایجاد کند که ارزشی معادل ENJ دارند.

> ارز دیجیتال اکسی:

یکی از بازی های مبتنی برNFT  ، اکسی اینفینیتی می باشد که بر روی بلاکچین اتریوم قرار دارد. در سال ۲۰۱۸ برای نخستین بار ، این ارز دیجیتال بوجود آمد و ارز دیجیتال AXS مبتنی بر استاندارد ERC20 به عنوان توکن مربوط به پروژه اکسی محسوب میشود. ایده اولیه ی این بازی محبوب توسط یک استارت آپ در ویتنام مطرح شد. سپس بر روی یک پروژه ساده با نام Sky Mavis کار کرد که انتشار آن به سال ۲۰۲۰ برمی گردد. کاربران میتوانند توکن های AXS را به وسیله بازی، خرید و فروش کنند. در محیط اکسی، شخصیت های بازی به عنوان توکن های تغییرناپذیر NFT محسوب می شوند و بازیکنانی بر آن ها نظارت دارند که درون کیف پول های شخصی خود، این توکن ها را ذخیره میکنند. انجام چنین کاری از طریق یک بازار مبتنی بر بلاکچین، امکانپذیر است.

بازیAxie Infinity  با استفاده از استاندارد توکن سازی ERC721  دارای آیتم های متنوع و سرزمین های مجازی می باشد. ارز دیجیتال اکسی اینفینیتی به این معنیست که توکن AXS از دیگر ارز های برتر متاورس به شمار می رود. Axie Infinity در مناطقی نظیر کشور های آسیای جنوب شرقی، خصوصا در فیلیپین و ویتنام، در توسعه اقتصاد دیجیتال مبتنی بر دارایی های رمزنگاری شده تأثير به سزایی دارد. در واقع مردم، زمانی از این پلتفرم بعنوان منبع اصلی درآمد خود استفاده می کنند که دسترسی به خدمات بانکی در برخی از مناطق، سخت و گران است. کاربران اکسی، اقدام به خرید شخصیت ها به عنوان NFT  می نمایند و برای بازی با کاربران دیگر باید مجموعه ای از سه اکسی داشته باشند.

> ارز دیجیتال بلاک توپیا:

با توجه به نوپا بودن پروژه Bloktopia در فضای متاورس، این پروژه در صرافی های ارز دیجیتال محبوب مانند KuCoin و OKEx فهرست شده است.

این پروژه که توسط شبکه پالی گان پشتیبانی می شود در صنعت بازی از سرمایه گذاران برتر، کمک مالی میگیرد و در VR یک تجربه بصری شگفت انگیز ، ارائه می کند؛ به این دلیل که بازی ها در زمان واقعی از یک موتور ایجاد فضای سه بعدی پیشرفته استفاده می کنند.

با استفاده از مکانیسم های مربوط به NFT می توان املاک و مستغلات این پروژه را خریداری کرد و زمانی که برای استیکینگ، توکن ابزاری BLOK را ارائه می دهید، بازده سالانه ۶۰ درصدی را برایتان به ارمغان می آورد. درصورت پیشروی بیشتر شما در ۲۱ سطح بازی، این بازی هیجان انگیزتر می شود و توصیه میشود که حتماً بعنوان یک سرمایه گذاری، آن را بررسی کنید.

> ایم میوتبل ایکس:

ایم میوتبل بعنوان نخستین راهکار بهبود مقیاس پذیری لایه دومی برای توکن های غیر مثلی بر بستر اتریوم محسوب میشود. از ویژگی های این پروژه متاورس می توان به تائید سریع و فوری تراکنش ها، کارمزدهای بسیار کم نزدیک به صفر بدون به خطر انداختن قدرت حضانت کاربر و مقیاس پذیری بالا با توانایی پردازش بالای ۹ هزار تراکنش در ثانیه اشاره کرد. قابلیت ساخت ارزهای دیجیتال و بازی های فوق العاده بر روی ایم میوتبل ایکس وجود دارد.

خرید زمین در متاورس,توکن متاورس,متاورس به زبان سادهمتاورس فضاهای آنلاینی ایجاد می‌کند که در آن تعاملات کاربر چند بعدی‌تر از فناوری فعلی است

خرید زمین در متاورس

با توجه به افزایش سرسام آور قیمت املاک در دنیای واقعی، زمین های مجازی در متاورس باعث جلب نظر خیلی از افراد شده است. شما می توانید یک زمین را در دنیای متاورس مانند دنیای واقعی، خریداری و یا حتی اجاره کنید ولی تصور بسیاری از افراد اینست که فضای متاورس، صرفا مختص بازی های ویدیویی و کنفرانس ها است درحالیکه خرید زمین در متاورس، از قابلیت های این پلتفرم به شمار می رود.

شما می توانید در یکی از نقاط گران قیمت و یا حتی تجاری، زمین بخرید و آن مکان را به خودتون اختصاص دهید یا این که آن زمین را به افراد مدنظرتان اجاره دهید.

محدودیت های متاورس

- عدم انطباق و سازگاری برخی افراد:

باتوجه به عصر تکنولوژی و فناوری، همه چیز به سمت ماشینی شدن می رود. هنوز هم برخی از افراد، تمایل به ترک روش ها و شیوه های زندگی سنتی خود نیستند و نمیخواهند که به زندگی مدرن روی بیاورند. به طورمثال کسانی هستند که مطالعه ی کتاب های نسخه چاپی و کاغذی را به مطالعه کتاب های الکترونیکی یا همان eBookها ترجیح می دهند.

افرادی هستند که ترجیح میدهند از پول نقد به جای همراه بانک، استفاده کنند یا این که ترجیح میدهند به جای خرید آنلاین به داخل فروشگاه بروند و خریدشان را از نزدیک انجام دهند. وقتی که چنین افرادی توانایی برقراری ارتباط با اینترنت را ندارند، چگونه میخواهند با متاروس، منطبق و سازگار باشند.

- حذف لذت های فیزیکی در دنیای واقعی:

از بین بردن و حذف لذتهای فیزیکی، یکی از نقاط ضعف متاورس برای انسان ها می باشد. شما در متاورس می توانید در کم ترین زمان ممکن به خواسته ها و مکان مورد نظرتان دسترسی پیدا کنید یعنی بسیاری از لذتها که تاکنون تجربه می کرده اید را با اینکار، تجربه نمیکنید.

تاریخچه متاورس,متاورس خرید زمین,متاورس چیستمتاورس اَبَر مجموعه‌ای از واقعیت مجازی، واقعیت افزوده و اینترنت است

گردآوری: بخش اقتصاد سرپوش

  • 18
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
حضرت شعیا,زندگینامه حضرت شعیا,بیوگرافی حضرت شعیا حضرت شعیا پیامبر بنی اسرائیل

تاریخ تولد: سده ۸ پیش از میلاد

محل زندگی: بیت المقدس

مدت پیامبری: ۴۰ سال

نسبت:حضرت یعقوب

درگذشت: سده ۷ پیش از میلاد

ستایش شده در: یهودیت، کلیسای کاتولیک، کلیسای ارتدکس شرقی، ارتدوکسی مشرقی، اسلام

ادامه
سارا خادم الشریعه,بیوگرافی سارا خادم الشریعه بیوگرافی سارا سادات خادم الشریعه استاد بزرگ شطرنج

تاریخ تولد: ۲۰ اسفند ۱۳۷۵

محل تولد: تهران

حرفه: شطرنج باز

عناوین: استاد بین‌المللی (۲۰۱۵)، استادبزرگ زنان (۲۰۱۳)، استاد بین‌المللی زنان (۲۰۱۱)، استاد فیده زنان

(۲۰۰۸)

وضعیت تاهل: متاهل 

ادامه
رسول خادم,بیوگرافی رسول خادم,تصاویر رسول خادم رسول خادم ورزشکار و سیاستمدار مردمی

تاریخ تولد: ۲۷ اسفند ۱۳۵۰

محل تولد: مشهد، ایران

حرفه: کشتی گیر، مدیر ورزشی و سیاستمدار

سبک ورزشی: کشتی آزاد

تحصیلات: دکتری جامعه شناسی

ادامه
ژیلا شاهی,بیوگرافی ژیلا شاهی,عکس های ژیلا شاهی بیوگرافی ژیلا شاهی، بازیگر توانمند سینمای ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۲ اسفند ۱۳۶۴

محل تولد: اردبیل، ایران

حرفه: بازیگر سینما و تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۹ تا کنون

آثار برنده جایزه: قصر شیرین، موقعیت مهدی

ادامه
هجویری,زندگینامه هجویری,بیوگرافی هجویری درباره زندگی هجویری دانشمند بزرگ سده پنجم

لقب: داتا گنج بخش

دوره زندگی: سده پنجم هجری

محل تولد: غزنین

نام اثر: کشف المحجوب

درگذشت: ۴۸۱ و ۵۰۰ هجری قمری

محل دفن: میان دروازه بهاتی لاهور

ادامه
میخائیل گورباچف,بیوگرافی میخائیل گورباچف بیوگرافی میخائیل گورباچف آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی

تاریخ تولد: ۲ مارس ۱۹۳۱

محل تولد: روستای پریولنوی، جمهوری فدراتیو سوسیالیستی روسیه شوروی، اتحاد شوروی

ملیت: شوروی، روسیه

حرفه: سیاستمدار

حزب سیاسی: اتحاد سوسیال دموکرات‌ها

محل تحصیل: دانشگاه دولتی مسکو

ادامه
گری وینر,بیوگرافی گری وینر,عکس های گری وینر گری وینرچاک کارآفرین و نویسنده موفق آمریکایی

تاریخ تولد: ۱۴ نوامبر ۱۹۷۵

محل تولد: اتحاد جماهیر شوروی

ملیت: آمریکایی- بلاروسی

حرفه: کارآفرینی، رسانه‌های دیجیتال و بازاریابی

شناخته شده برای: کارآفرینی و نویسندگی

دارایی: ۱۶۰ میلیون دلار

ادامه
میترا رفیع,بیوگرافی میترا رفیع,زندگینامه میترا رفیع بیوگرافی میترا رفیع، بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون ایران (+ تصاویر)

تولد:۱۲ آذر ۱۳۷۳

زادگاه:تهران

پیشه:بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون

تحصیلات:فوق لیسانس بازیگری

ملیت:ایرانی

ادامه
محمود صادقی,بیوگرافی محمود صادقی,عکس های محمود صادقی بیوگرافی محمود صادقی نماینده مجلس شورای اسلامی

تاریخ تولد: ۲ فروردین ۱۳۴۱

محل تولد: الیگودرز، ایران

حرفه: سیاستمدار ایرانی

تحصیلات: دکترای حقوق خصوصی

حزب سیاسی: روحانیون مبارز

ادامه
ویژه سرپوش