دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۲۰۰۰۶

حواله ارزی چیست؟ (+ انواع حواله ارزی)

حواله ارزی,هدف از حواله ارزی,حواله ارزی واردهحواله ارزی در واقع یکی از انواع خدمات ارزی است که با آن می توان در هر جای دنیا، مبادله کرد
انتقال پول به صورت آنلاین و حواله ارزی، مسلما همواره آسان تر، سریعتر و ایمن تر بوده است. پول خود را میتوانید فقط با چند کلیک موس یا دکمه با انگشت به دوستان و آشنایان، شرکت ها، بانک ها، بازرگانان و موارد دیگر، چه به صورت محلی و چه بین المللی به هرکجای دنیا که میخواهید ، منتقل کنید. انتقال پول آنلاین به علت راحتی آن، بسیار رایج شده است. 

حواله ارزی چیست؟

به زبان ساده، حواله ارزی نوعی روش پرداخت ارز از طریق بانک ها و موسسات مالی در سراسر دنیا است. یکی از انواع خدمات ارزی که به راحتی با آن میتوان با هر فردی در هر کجای دنیا مبادله ارزی انجام داد، حواله ارزی گفته میشود. به عبارت دیگر، حواله ارزی به وجهی گفته میشود که شخص با استفاده از یک بانک، از طریق حسابش انتقال می دهد. این وجه انتقالی به بانک واسط انتقال داده شده و سپس بدست شخص موردنظر می رسد. غیراز زمان پرداخت، حواله های ارزی نباید برای پرداخت هیچ محدودیتی قائل شوند. بانک گیرنده با بدهکار کردن ( ضمانت گرفتن از) فرستنده، بازپرداخت می شود. حواله های ارزی به صورت شفاهی، کتبی و یا الکترونیکی میتوانند منتقل شوند. معمولاً از طریق نامه، تلکس و یا سوئیفت( انجمن جهانی ارتباطات مالی بین بانکی یاSWIFT) این حواله ها منتقل می شوند.

برای حواله ارزی از لحاظ عملی، باید یک حساب کاربری با یک سرویس انتقال پول مانند مانی گرام، وسترن یونیون یا TransferWise ایجاد کنید. گزینه های مختلفی برای ارسال پول بعد از ایجاد یک حساب کاربری، خواهید داشت. شما میتوانید به صورت آنلاین به یک حساب بانکی یا یک کیف پول الکترونیکی ارسال کنید. گیرنده در برخی موارد، به یک حساب کاربری با سرویس انتقال پول برای دریافت وجه احتیاج دارد.

حواله ارزی غیر مستقیم,حواله ارزی,ثبت سفارش و حواله ارزیحواله ارزی داخلی به صورت آنلاین هزینه کمی در بر دارد

هدف از حواله ارزی

شما برای انجام عملیات پرداخت از حواله ی ارزی استفاده می کنید. یک حواله ارزی متشکل از یک بخش ثبت سفارش و یک یا چند بخش گیرنده است. این فرآیند یک پرداخت را از یک حساب بانک به یک یا چند حساب گیرنده استناد می دهد. این سفارشات به دو صورت داخلی و یا خارجی هستند. وقتی شما یک سفارش حواله ارزی را قرار می دهید، سیستم از میان گزینه هایی که در حساب های منسوب به شما به روزرسانی شده اند گزینه های پرداختی را برایتان در یک سفارش مشخص ایجاد می کند. حواله ارزی فقط مجموعه ای از گزینه های پرداختی است و بیان گر ارسال چیزی نیست. همواره حواله ارزی با موجودی صفر صورت می پذیرد و حساب قابل شارژ و نگهداری باقیمانده ی پول نیست.

انواع حواله ارزی

به طور کلی انواع حواله ارزی به دو دسته ی صادره و وارده تقسیم می شود:که در ادامه آن ها را شرح می دهیم:

> حواله ارزی صادره:

وقتی از حواله ارزی صادره استفاده می کنیم که بخواهیم برای فردی توسط بانک یا صرافی، ارز ارسال کنیم. در این روش ابتدا باید به بانک یا صرافی موردنظر خود مراجعه کنید، سپس باید مشخصاتی که میخواهید ارسال کنید نظیر مشخصات فرد گیرنده ارز، شماره حساب و واحد پولی را باید تعیین کنید، بعد از آن بر اساس نرخ روز ارز، ارز شما را به ارز موردنظرتان برای مقصد تبدیل می کنند و به این ترتیب برای آن شخص یا شرکت مبلغ موردنظر شما ارسال می شود. لازم به ذکر است که برای جلوگیری از پولشویی در این روش باید فرم اظهارنامه ی گمرکی تکمیل گردد و یا پیش فاکتور یا فاکتور فروش خرید کالا یا خدمات به صرافی یا بانک  ارائه گردد.

مدارک مورد نیاز برای ارسال حواله ارزی,حواله ارزی چیست,حواله ارزینام دیگر حواله ارزی نیز برات ارزی می باشد

> حواله ارزی وارده:

به حواله ه‏ایی که فرستنده حواله به وسیله سایر بانک‏ ها، پولی را برای شخص ارسال می کند که در بانک موردنظر حساب دارد، حواله ارزی وارده گفته میشود. فرد موردنظر باید پاسپورت یا کارت شناسایی معتبر خود را در خارج از کشور ارائه دهد تا بتواند وجه واریزی به حساب خود را دریافت کند. او حتی میتواند تمام ارزش را به ارز دیگر تبدیل کند و ارز موردنیاز خود را در کشور مبداء و یا مقصد و از بانک یا صرافی با واحد پولی آن کشور دریافت نماید.

انواع حواله ارزی از نظر سرعت انتقال

حواله ارزی از نظر سرعت انتقال نیز به دو دسته ی مستقیم و غیر مستقیم تقسیم میشوند که عبارتست از:

> حواله ارزی مستقیم( Telegraphic Transfer):

حواله ارزی مستقیم نیز به حواله ارزی سوئیفت معروف است که یکی از امن ترین روش های جا به جایی ارز محسوب می شود. هر میزان ارز را با استفاده از حواله Telegraphic Transfer میتوان به ۱۳۰ ارز مختلف تبدیل و در سراسر دنیا به حساب هر شخصی منتقل کرد. از مزایای این نوع حواله ارزی می توان به سرعت بالا در انتقال، ایمنی، نداشتن محدودیت در میزان مبلغ ارسالی و انتقال مستقیم پول به حساب شخص موردنظر اشاره کرد.

حواله ارزی,انواع حواله‌ ارزی از نظر سرعت انتقال,انواع حواله ارزیحواله ارزی نوعی دستور پرداخت است که طبق آن، به یک بانک در خارج از کشور، حواله را صادر کند

> حواله ارزی غیر مستقیم( Demand Draft):

تفاوت حواله ارزی غیر مستقیم با حواله ارزی مستقیم در مدت زمان انتقال آن است. مدت زمان حواله ارزی غیر مستقیم، حدود ۴ تا ۷ روز است تا ارز به حساب فرد موردنظر واریز گردد.

حواله ارزی چقدر طول می کشد؟

حواله ارزی مانند هزینه و نرخ انتقال پول به چند عامل بستگی دارد. ارسال پول به کارت فرد دیگری یا یک کیوسک با استفاده از کارت اعتباری یا دبیت کارت شما معمولاً چند دقیقه طول می کشد ( البته در ایران به علت تحریم ها بیشتر طول میکشد )، در حالیکه معمولاً ۱ تا ۲ روز انتقال بین حساب های بانکی طول می کشد.

میزان کارمزد حواله ارزی

هزینه ای که برای ارائه خدمت توسط کارگزار دریافت می شود، کارمزد گفته می شود. بدین ترتیب شرکت هایی که  به خارج از کشور، خدمات حواله ارز  را ارائه می‌دهند بابت این کار دستمزد دریافت می کنند. هر حواله ارزی صادره یک سری کارمزدهای ارزی و ریالی دارد که تعدادی از این کارمزدها قبل از حواله و تعدادی پس از ارسال حواله از مشتری گرفته می شود.

حواله ارزی صادره,حواله ارزی,ارسال حواله ارزیبرای دریافت حواله ارزی باید مدارکی مانند پروانه کسب، کپی اساسنامه و ... را بهمراه داشته باشید

کارمزد ریالی حواله صادره:

برای ارسال، ابطال، اصلاح و انتقال ارز از یک حساب حواله ارزی به حساب دیگر باتوجه به تعرفه کارمزد ریالی، باید از مشتری ریال دریافت کنند.

کارمزد ارزی حواله صادره:

در انواع حواله ارزی صادره علاوه بر این که توسط شعبه مبدا، کارمزدهای ریالی اخذ می شود کارمزدهای ارزی نیز دارد که توسط بانک دریافت کننده پس از ارسال حواله، پیام حواله و یا ذینفع حواله اخذ می گردد.

مدارک مورد نیاز برای ارسال حواله ارزی

برای این که بانک ها یا موسسات مالی بتوانند ضریب امنیت فرآیند نقل و انتقال انواع حواله های ارزی را افزایش دهند، قوانینی را در نظر گرفته اند که از مهم ترین آنها می توان به دریافت مدارک شناسایی معتبر از این اشخاص یا شرکت ها اشاره کرد .اشخاص حقیقی باید مدارکی همچون شناسنامه، کارت ملی( اصل و کپی) و یک قطعه عکس ۳ در ۴ را به عهمراه خود داشته باشند؛ ولی اشخاص حقوقی( شرکت ها) به مدارک بیشتری برای دریافت حواله ارزی خود نیاز دارند که آنها شامل تأسیس، مجوز فعالیت اقتصادی شرکت، پروانه کسب و یا کارت بازرگانی( برابر اصل شده)، کپی اساسنامه، شناسنامه و کارت ملی مدیران و صاحبان امضاء شرکت است.

به کجا می توانید پول ارسال کنید؟

با استفاده ازسیستم های حواله ارزی ، میتوانید عملیات حواله را در هر نقطه از جهان و به هر نقطه ای از دنیا انجام دهید.

ارسال حواله ارزی,کارمزد حواله ارزی,حواله ارزیمحبوبترین حواله ارزی، سوئفت است که خصوصا برای مبالغ سنگین بسیار کارامد است

مردم نه تنها در سرتاسر جهان دوستان و خانواده دارند و برای آنها حواله می کنند، بلکه صدها هزار کارگر نیز هستند که در کشورهای خارجی کار می کنند و پول خود را هر ماه برای خانواده هایشان می فرستند. انتقال پول بین المللی برای این کارگران، به معنای واقعی کلمه نجات دهنده است.

گردآوری: بخش اقتصاد سرپوش

  • 14
  • 1
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
مطالب پیشنهادی,وبگردی
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مسیح مهاجری,زندگینامه مسیح مهاجری,فعالیت های مسیح مهاجری زندگینامه مسیح مهاجری سیاستمدار ایرانی (+ تصاویر)

زاده:۱۳۲۶ 

زادگاه:تنکابن،  ایران

ملیت:ایرانی

پیشه:مدیر مسئول روزنامه جمهوری اسلامی

دین:اسلام

ادامه
شفیعی کدکنی,دکتر شفیعی کدکنی,محمد رضا شفیعی کدکنی زندگینامه شفیعی کدکنی شاعر معاصر ایران (+ تصاویر)

زاده:۱۹ مهر ۱۳۱۸

زادگاه:کدکن،  نیشابور

ملیت:ایرانی

پیشه:شاعر،  استاد دانشگاه، پژوهشگر و نویسنده

دین:اسلام

ادامه
سرگی برین,زندگینامه سرگی برین,جوایز سرگی برین بیوگرافی سرگی برین موسس شرکت گوگل (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۱ اوت ۱۹۷۳

قد: ۱.۷۳ متر

ملیت: آمریکایی

زادگاه: مسکو، روسیه  SFSR، اتحاد جماهیر شوروی

مذهب: یهودی

ادامه
رودکی,شاعر رودکی,آثار رودکی سمرقندی زندگی نامه رودکی استاد شاعران و پدر شعر فارسی + آثار

زادروز:۱۱ رمضان ۲۴۴( قمری)

زاد گاه:پنجکنت، تاجیکستان کنونی

زمینهٔ کاری:شاعر، موسیقی دان

ملیت:ایرانی

مرگ:۳۲۹( قمری)

در زمان حکومت:سامانیان

ادامه
حسین یاری,حسین یاری و خانوده اش,حسین یاری و همسرش بیوگرافی حسین یاری (بازیگر و کارگردان سینما) و آثار وی + تصاویر

تاریخ تولد: ۱۶ دی ۱۳۴۶

زادگاه: تهران

وضعیت تاهل: متاهل

فرزندان: سروش، سارا و علی

سالهای فعالیت: از ۱۳۵۸ تاکنون

ملیت:ایرانی

ادامه
حضرت ابوالفضل (ع),روز شهادت حضرت ابوالفضل (ع),نام همسر حضرت ابوالفضل (ع) زندگینامه حضرت ابوالفضل (ع) و نحوه ی به شهادت رسیدنش

کنیه:ابوالفضل، ابوالقاسم

زاده:۴ شعبان سال ۲۶ق.

زادگاه:مدینه

درگذشت:۱۰ محرم سال ۶۱ قمری

مدفن: کربلا

ادامه
آریگو ساکی,افتخارات ملی آریگو ساکی,زندگی نامه آریگو ساکی بیوگرافی آریگو ساکی سرمربی سابق تیم ملی ایتالیا (+ تصاویر)

زاده:۱ آوریل ۱۹۴۶

زادگاه:فوزینیانو،  ایتالیا

ملیت:ایتالیایی

قد:۱٫۷۰ متر

سمت:سرمربی 

ادامه
ژونگ شان شان,میزان ثروت ژونگ شان شان,عکس های ژونگ شان شان زندگینامه ژونگ شان شان ثروتمندترین آب‌معدنی‌فروش چین (+ تصاویر)

زاده:۱۹۵۴

زادگاه:هانگژو، چین

ملیت:چین

سمت:اهالی کسب وکار

شناخته‌شده برای:Founder, Nongfu Spring

Owner, Wantai

ادامه
عباس عراقچی,تیم مذاکرات هسته ای عباس عراقچی,سید عباس عراقچی اراک بیوگرافی عباس عراقچی سیاستمدار کشور و سوابق شغلی اش (+ تصاویر)

زاده:۱۳۴۱

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

سمت:دیپلمات و سیاستمدار ایرانی ، معاون سیاسی وزارت امور خارجه

دین:اسلام

ادامه
ویژه سرپوش