دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱
۱۸:۳۷ - ۰۳ تير ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۴۰۳۰۴
اقتصاد کلان

احتمال تشدید فشارهای اقتصادی به مردم در صورت عدم احیای برجام

تورم,افزایش تورم در ایران
به نظر می‌رسد که بدون احیای برجام و با وجود ادامه تحریم‌ها و با این سیاست‌های اقتصادی دولت انقلابی احتمالا باید منتظر ثبت رکوردهای جدیدی در فشار اقتصادی به مردم باشیم.

به گزارش آفتاب، رئیسی از کاهش جزئی آن در ماه‌های گذشته به عنوان یک دستاور و افتخار یاد می‌کرد، وزیر اقتصادش نیز با جعل آمار گفته بود که توانسته‌ایم آن را مهار و کاهش دهیم اما انتشار گزارش مرکز آمار خط بطلانی بود بر تمامی این ادعاها، افتخارات و دستاوردهای خیالی!

دیروز مرکز آمار، نرخ تورم را اعلام کرد که براساس این گزارش، نرخ تورم ماهانه خرداد ۱۴۰۱ با ۲/ ۱۲درصد به بیشترین میزان از ابتدای انتشار آن رسیده است. علاوه‌بر تورم ماهانه، نرخ تورم نقطه به نقطه نیز با ۵/ ۵۲ درصد، بیشترین میزان در مقایسه با دو دهه گذشته را ثبت کرده است؛ این نرخ تورم در نوع خود یک رکورد تاریخی مسحوب می‌شود که افتخارش نصیب دولت انقلابی شده است! البته این وضعیت را کارشناسان و دلسوزان کشور به مسئولان دولت هشدار داده بودند اما گوش شنوایی برای توصیه‌ها و پیشنهادها نبود.

اما نکته جالب ماجرا اینکه رسانه‌های اصولگرا و حامی دولت انقلابی نه تنها به این نرخ تاریخی تورم نپرداخته‌اند بلکه با لاپوشانی آن، دوباره به موج حملات خود علیه دولت روحانی ادامه دادند. گویا پنداشته‌اند که با حمله و طرح ادعاهای نخ‌نما علیه دولت قبل، می‌توانند افکار عمومی و اذهان را از مسئله اصلی تورم و گرانی فعلی منحرف کنند. مقامات دولت نیز همین رویکرد را در پیش گرفته‌اند.

برای نمونه در این روزها که قیمت دلار و کاهش ارزش پولی ملی رکورد تاریخی ثبت کرده و تورم نیز به آمار بی‌سابقه حدود ۵۳ درصدی رسیده است، روزنامه کیهان، منتقد سرسخت و تخریبگر برجام در دولت روحانی و حامی بی‌پروای دولت انقلابی، بدون توجه به وضعیت فعلی کشور و تنگناهای اقتصادی مردم، در تیتری  بزرگ، در صفحه اول خود نوشته است "مدیریت و آرامش بازار ارز...". کیهان در این گزارش ضمن طرح ادعاهایی علیه دولت قبل به تمجید از سیاست‌های دولت رئیسی پرداخته است. این مسئله نشان می‌دهد که مشکلات مردم، واقعیت‌های جامعه و منافع ملی در برابر دفاع از دولت رئیسی از اهمیت چندانی برای این طیف برخوردار نیست.

اما بد نیست حالا که دولت انقلابی و جریان حامی علت وضع موجود را دولت قبلی معرفی می‌کنند، نگاهی به نرخ تورم در دولت روحانی داشته باشم. در سال ۱۳۹۲ زمانی که روحانی دولت را از احمدی‌نژاد تحویل گرفته بود، روند نرخ تورم افزایشی بود اما با حاکم شدن عقلانیت و دیپلماسی فعال دولت در عرصه سیاست خارجی و رویکرد تعامل و گفت‌وگو با جهان، کاهش تورم نیز آغاز شد. از ویژگی‌های دوران روحانی، روند کاهشی نرخ تورم در چهار سال اول به صورت مستمر و تک‌رقمی‌ماندن نرخ تورم در دو سال ۹۵ و ۹۶ به طور پیاپی است.

روند کاهشی مستمر نرخ تورم از ۳۲.۱ درصد به ۸.۱ درصد طی ۵ سال اول این دوره را می‌توان ناشی از ثبات نسبی قیمت ارز طی سال‌های مذکور دانست. همچنین در دوره روحانی بالاترین کاهش تورم هشت ماه ابتدایی آغاز بکار دولت‌ها رقم خورد. به این صورت که تورم نقطه‌ای مرداد ۱۳۹۲ که ۳۹.۴ درصد ثبت شده بود به تورم نقطه‌ای ۱۷.۴ درصدی فروردین سال بعد آن کاهش یافت که ۲۲ درصد کمتر شد. اما پس از وضع تحریم‌های جدید و محاصره اقتصادی ایران و با جهش نرخ ارز، تورم نیز روند صعودی داشته است که این نشان از تاثیر تحولات سیاسی به خصوص سیاست خارجی بر اقتصاد کشور دارد.

جدول نرخ تورم در دولت های یازدهم و دوازدهم

تورم,افزایش تورم در ایران

با این حال جریان فعلی حاکم بر دولت و اداره امور اجرایی کشور که از قضا در آن روزها نیز شبانه‌روز در حال سنگ‌اندازی و کارشکنی در مسیر حرکت دولت به خصوص مذاکرات هسته‌ای و اجرای برجام بود، حالا نیز بعد از حدود یک سال از روی کارآمدن دولت رئیسی، عامل وضع فعلی را دولت قبل معرفی می‌کند!

امروز علاوه بر آقای رئیسی که حملات خود به دولت قبل را تکرار کرد، یکی از معاونان وی نیز در پاسخ به گلایه‌های یک مرجع تقلید در خصوص گرانی‌های اخیر، مدعی شد: "بخش از گرانی‌ها مستند به گرانی و تورم جهانی است که بی‌سابقه است. بخش دیگر نیز معلول تورم به ارث رسیده از دولت قبل است و بخش سوم نیز ناشی از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی است که مصوبه مجلس بوده و دولت برای جبران این هزینه‌ها یارانه ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومانی را به ازای هر نفر می‌پردازد که البته این رقم بار سنگینی به دوش دولت است."

دقت کنید که از نظر این مقام مسئول، دولت رئیسی در این وضعیت گرانی و تورم هیچ نقشی نداشته است! تازه یارانه ناچیزی هم که به مردم پرداخت می‌کند، بار بسیار سنگینی بر دوش دولت انقلابی است و اگر مردم از دریافت آن منصرف شوند، دولت نفس راحتی خواهد کشید!

دولت رئیسی و تریبون‌داران رسمی و غیر‌رسمی حامی از یک سو، کاهش آمار کرونا را نتیجه عملکرد دولت انقلابی می‌داند اما رکورد تاریخی تورم و افزایش قیمت دلار و کاهش ارزش پولی ملی را به دولت قبل نسبت می‌دهد. سوال این است که اگر دولت انقلابی اینقدر سریع توانسته کرونا را به قول آقای رئیسی با حضور نیروهای جهادی و بسیجی کنترل کند، پس چطور با کمک همین نیروها و دیگر قوا و نهادها و ارگان‌های هماهنگ با دولت، نتوانسته تورم را کنترل و جلوی رشد روزافزون گرانی و فشار معیشتی به مردم را بگیرد تا داد مردم از این گرانی افسارگسیخته بلند نشود!

البته نتیجه این دوگانگی و ریاکاری در برخورد با مسائل کشور برای مردم روشن است اما این جریان که مدعی بود با سیاست‌های اقتصادی اخیر دولت، ضریب جینی کاهش و شکاف طبقاتی از بین خواهد رفت، آیا وضعیت جامعه و افزایش آسیب‌های اجتماعی که حاصل افزایش شکاف طبقاتی، ناامیدی از آینده و ... است را نمی‌بینند؟ مقامات قضایی و انتظامی رسما اعلام کرده‌اند که آمار سرقت افزایش یافته است؛ آیا برخی بخاطر خوشگذرانی دست به سرقت و ... می‌زنند یا از روی فقر و نداری؟

رئیسی بارها گفته که سفره مردم را به اراده بیگانگان گره نمی‌زنم و مشکلات را حل خواهیم کرد اما باید از وی پرسید مگر کسی در این کشور دنبال این بوده که چنین گره‌ای بزند؟ آیا تعامل با جهان و رفع تحریم‌ها علیه مردم تحت فشار معیشتی، به استقلال کشور و سفره مردم خسارت می‌زند یا نگه داشتن مردم و کشور در فقر و محاصره اقتصادی و انزوای بین‌المللی؟ مگر با فقر و صدقه دادن، ایمان مردم قوی‌تر می‌شود؟ آیا می‌شود با دستور دادن و اقتصاد صدقه‌ای، مملکت را اداره کرد؟ یوروها را که از انگلیس و طلب گازی را هم از عراق گرفته‌اید، فروش نفت همه که به همت دولت انقلابی چندبرابر شده و دلارهایش را دریافت کرده‌اید! پس کجاست اثر این همه پول و ثروت و دلارهای نفتی بر معیشت مردم؟ به قول آیت‌الله مکارم شیرازی، مرجع تقلید محترم شیعیان، "این مسئله گرانی با وجود افزایش درآمدهای فروش نفت، به معمایی برای مردم تبدیل شده است."

مجلس می‌گوید مشکلات کنونی به من ربطی ندارد، دولت انقلابی هم که مدام می‌گوید بانیان وضع موجود دولت قبل هستند، اما بالاخره تا کجا و کی این بازی و فشار به معیشت و آینده مردم ادامه خواهد داشت؟ قرار بود تنها ۴ قلم کالا گران شود اما آیا آقای رئیسی و دیگر مسئولان دولت می‌توانند کالایی را اشاره کنند که در ماه‌های اخیر گران نشده است؟

بد نیست آقای رئیسی که مدعی ارتباط گسترده با مردم است به میان تجمع‌های اعتراضی بازنشستگان، معلمان و کارگران که از قشرهای زحمتکش و تحت فشار شدید جامعه هستند، حضور پیدا کند و ببیند خواسته‌ها و مطالبات آنها چیست که این روزهای داغ در خیابان‌ها فریادشان از گرانی و فشارهای اقتصادی بلند است...

به نظر می‌رسد که بدون احیای برجام و با وجود ادامه تحریم‌ها و با این سیاست‌های اقتصادی دولت انقلابی احتمالا باید منتظر ثبت رکوردهای جدیدی در فشار اقتصادی به مردم باشیم.

  • 17
  • 4
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
گروه بی تی اس,گروه BTS,بیوگرافی گروه بی تی اس بیوگرافی اعضای گروه بی تی اس (BTS)، گروه موسیقی کره ای

تعداد اعضا: هفت نفر

نام اعضا: شوگا، جین، جی-هوپ، آراِم، جیمین، وی، جونگ‌کوک

خواستگاه: کره جنوبی، سئول

تاریخ تشکیل گروه: ۲۰۱۰

تاریخ آغاز فعالیت: ۲۰۱۳

زمینه فعالیت: کی-پاپ،  پاپ ، هیپ هاپ، آراندبی، ئی‌دی‌ام

ادامه
پارسا پیروزفر,بیوگرافی پارسا پیروزفر,عکس های پارسا پیروزفر بیوگرافی و عکس های پارسا پیروزفر

تاریخ تولد: ۲۲ شهریور ۱۳۵۱

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر ،کارگردان نمایش، نقاش، نمایشنامه نویس و مترجم

تحصیلات: کارشناسی در رشته نقاشی

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
خشایار اعتمادی,زندگینامه خشایار اعتمادی,بیوگرافی خشایار اعتمادی بیوگرافی خشایار اعتمادی خواننده سبک‌ موسیقی پاپ کلاسیک (+ آثار)

نام مستعار : خشایار

تولد : ۱۱ فروردین ۱۳۵۰

ملیت : ایرانی

سبک‌ : موسیقی پاپ کلاسیک

ساز : پیانو، آكاردئون

سال‌های فعالیت : ۱۳۷۴ تا کنون

ادامه
شهره لرستانی,بیوگرافی شهره لرستانی,تغییر جنسیت شهره لرستانی بیوگرافی شهره لرستانی بازیگر سینما و تلویزیون و ماجرای تغییر جنسیت او(+ تصاویر)

نام خانوادگی:صالحی لرستانی

تاریخ تولد:۳۱ خرداد ۱۳۴۵

تحصیلات:فوق لیسانس فیلمنامه نویسی

سالهای فعالیت:از ۱۳۶۴ تاکنون

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:مجرد

ادامه
عکس های امیرحسین اسفندیار,امیرحسین اسفندیار والیبالیست,امیرحسین اسفندیار در پاریس بیوگرافی امیرحسین اسفندیار؛ بازیکنن حرفه ای والیبال ایران

تاریخ تولد: ۴ بهمن ۱۳۷۷

محل تولد: ایران، آمل

حرفه: بازیکن حرفه ای والیبال

قد: دو متر و ۹ سانتی متر

وزن: ۱۱۰ کیلوگرم

ادامه
ریکاردو ساپینتو,بیوگرافی ریکاردو ساپینتو,تصاویر ریکاردو ساپینتو بیوگرافی ریکاردو ساپینتو، بازیکن سابق و مربی فوتبال (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۰ اکتبر ۱۹۷۲( ۱۸ مهر ۱۳۵۱)

محل تولد:پرتغال

حرفه:بازیکن و مربی فوتبال

وضعیت تاهل:متاهل

قد:۱٫۷۸ متر

ادامه
امین اسماعیل نژاد,بیوگرافی امین اسماعیل نژاد,زندگینامه امین اسماعیل نژاد بیوگرافی امین اسماعیل نژاد، فوق ستاره جدید والیبال آسیا و دنیا (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۲۷ آذر ۱۳۷۵

محل تولد:ملکان تبریز

قد:۲۰٣ سانتیمتر

پیشه:ورزشکار( والیبالیست)

پست:پشت خط زن

ادامه
سها نیاستی,سها نیاستی در فیلم سال دوم دانشکده من,سال دوم دانشکده من بیوگرافی و عکس های سها نیاستی بازیگر نوظهور سینما

تاریخ تولد: ۱۳۷۳

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر 

سال فعالیت: ۱۳۹۷ تا به حال

مدرک تحصیلی: مهندسی معماری از دانشگاه تهران

ادامه
عکس آرامگاه باباافضل کاشانی,بابا افضل الدین کاشانی,زندگی نامه افضل الدین کاشانی زندگی نامه افضل الدین کاشانی؛شاعر، حکیم و فیلسوف بزرگ ایرانی

شهرت: بابا افضل

تاریخ تولد: نیمۀ اول قرن شش

محل تولد: کاشان 

وفات: حدود سال ۶۱۰

محل دفن: کوه ‌های مَرَق از قراء کاشان

ادامه
ویژه سرپوش