پنجشنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱
۰۸:۳۴ - ۱۴ آذر ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۹۱۲۵۶
اقتصاد کلان

رکوردشکنی در تحقق درآمدهای مالیاتی

دولت رئیسی: وصول ۸۸ درصد از درآمد مالیاتی در ۸ ماه

دست دولت رئیسی در جیب مردم,وصول درآمد مالیاتی
در ۸ماه نخست سال جاری حدود ۸۸درصد از درآمدهای مالیاتی پیش‌بینی‌شده در بودجه۱۴۰۱ تحقق یافته است و احتمال افزایش این رقم در ماه‌های پایانی سال وجود دارد. میزان حصول درآمدهای مالیاتی در این مدت، ۳۱۱هزار میلیارد تومان بوده که از این رقم بیش از ۱۹۴هزار میلیارد تومان سهم مالیات‌های مستقیم و ۱۱۷هزار میلیارد تومان سهم مالیات بر کالا و خدمات است. در آبان ماه سهم وصول درآمدهای مالیاتی ۴۰هزار میلیارد تومان گزارش شده است.

به گزارش دنیای اقتصاد،بررسی میزان درآمد مالیاتی در ۸ ماه نخست سال جاری نشان می‌دهد، بر اساس محاسبات ۳۱۱هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی وصول شده که ۸۸درصد از درآمد مالیاتی پیش‌بینی‌شده را شامل می‌شود. به این ترتیب می‌توان پیش‌بینی کرد تا پایان سال جاری بیش از ۹۰درصد از درآمد مالیاتی پیش‌بینی‌شده محقق خواهد شد. سازمان امور مالیاتی آمار درآمدهای مالیاتی ۸ماهه سال ۱۴۰۱ را منتشر کرد.

با توجه به داده‌های سازمان امور مالیاتی طی ۸ماهه سال ۱۴۰۱، درمجموع ۳۱۰هزار و ۹۶۹میلیارد تومان درآمد مالیاتی بوده که وصول شده است. از این رقم سهم مالیات‌های مستقیم ۱۹۴هزار میلیارد تومان و سهم مالیات بر کالاها و خدمات ۱۱۷هزار میلیارد تومان بوده است. این درحالی است که در بودجه، حدود ۵۳۲هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی برای سال ۱۴۰۱ پیش‌بینی شده بود که اگر میانگین ۱۲ماهه را در نظر بگیریم، ۳۵۴هزار میلیارد تومان آن به ۸ ماه نخست سال تعلق دارد. با توجه به حدود ۳۱۱هزار میلیارد تومان وصول درآمد مالیاتی، می‌توان گفت ۸۸درصد از پیش‌بینی درآمدهای مالیاتی محقق شده است.

دست دولت رئیسی در جیب مردم,وصول درآمد مالیاتی

به این ترتیب می‌توان پیش‌بینی کرد که تا پایان سال، بیش از ۹۰درصد از درآمد مالیاتی پیش‌بینی‌شده محقق شود. از سوی دیگر، در بخش مالیات‌های مستقیم، ۱۲۷هزار میلیارد تومان از محل مالیات اشخاص حقوقی، ۴/ ۵۵هزار میلیارد تومان از محل مالیات بر درآمدها و ۴/ ۱۱هزار میلیارد تومان از محل مالیات بر ثروت وصول شده است. از محل مالیات مستقیم نیز ۹/ ۱هزار میلیارد تومان درآمد حاصل شده است. علاوه بر این، مالیات بر کالاها و خدمات نیز حدود ۲/ ۱میلیارد تومان بوده است. به این ترتیب در مجموع ۳۱۱هزار میلیارد تومان مالیات در ۸ماهه نخست  محقق شده که ۴۰هزار میلیارد تومان آن در آبان‌ماه وصول شده است.

رکوردشکنی در تحقق درآمدهای مالیاتی

بررسی آمار و ارقام درآمدهای مالیاتی در سال گذشته نشان می‌دهد کل درآمدهای مالیاتی مصوب‌شده در سال گذشته ۳۲۵هزار میلیارد تومان بوده که در ۸ ماه نخست سال گذشته ۲۰۳هزار میلیارد تومان آن وصول شد. با توجه به تحقق ۳۱۱هزار میلیارد تومانی درآمد مالیاتی در مدت مشابه سال جاری، می‌توان گفت حدود ۵۳درصد رشد داشته است. البته نکته مهم در تحقق درآمدهای مالیاتی و رکوردشکنی در تحقق این درآمدها نسبت به ۱۰ سال اخیر این است که این افزایش با فشار بر بخش مولد اقتصاد و حقوق‌بگیران همراه نبوده و از مسیر تمرکز بر مقابله با فرار مالیاتی، ساماندهی کارتخوان‌ها، داده‌محوری، هدفمندسازی به جای ممیز‌محوری و جایگزینی منابع مالیاتی تحقق یافته است، چرا که همزمان کاهش ۵درصدی مالیات بخش تولید نیز اجرا شده است.

در واقع از همین طریق و با شناسایی فرارهای مالیاتی ۳۱۱هزار میلیارد تومان درآمد از ابتدای امسال تا پایان آبان‌ماه وصول شد، در‌حالی‌که مجموع درآمد مالیاتی محقق‌شده کشور در سال گذشته ۳۲۵هزار میلیارد تومان و در سال ۱۳۹۹ حدود ۲۰۷هزار میلیارد تومان بوده است. یعنی در ۸‌ماهه سال ۱۴۰۱، معادل ۹۵درصد کل درآمد مالیاتی سال ۱۴۰۰ و ۱۵۴درصد درآمد مالیاتی سال ۱۳۹۹ وصول شده است.ساماندهی حدود ۱۸میلیون و ۸۰۰هزار کارتخوان و اتصال بیش از ۹میلیون و ۵۰۰هزار کارتخوان بــه پرونده‌های مالیاتی در راستای اجرای ماده ۱۱ قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان نیز همچنان که اشاره شد از عوامل مهم تحقق درآمدهای مالیاتی است.

درآمد عوارض خروج از کشور رکورد زد

آخرین آمار حاکی از آن است که میزان مالیاتی که دولت از مسافران برای خروج از کشور اخذ کرده، در هشت ماه سال جاری از کل سال ۱۴۰۰ بیشتر است. عوارض خروج از کشور یکی از منابع درآمدی برای دولت است که میزان آن هر سال در لایحه بودجه تعیین می‌شود. البته در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ بر خلاف سال‌های گذشته میزان عوارض خروج از کشور برای هر نفر مشخص نشد و فقط به طور کلی در بخش درآمدهای دولت در بخش مالیات بر کالاها و خدمات، عوارض خروج مسافر از مرزهای کشور هزار و ۵۰۰میلیارد تومان پیش‌بینی شده بود.

در این راستا، بررسی آمارهای عملکرد درآمدی سازمان امور مالیاتی نشان داد در شش‌ماهه نخست سال جاری بیش از ۱۰۸۵میلیارد تومان عوارض خروج از کشور دریافت شده است. این میزان در هفت ماه نخست به بیش از ۱۲۶۱ و در پایان هشت ماه سال ۱۴۰۱ نیز به ۱۴۱۳میلیارد تومان رسیده است.این درحالی است که طبق عملکرد درآمدهای مالیاتی کل کشور طی سال ۱۴۰۰، میزان عوارض خروج از کشوری که دریافت شد ۱۲۰۴میلیارد تومان بود.

  • 11
  • 6
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۱۰
غیر قابل انتشار: ۹
جدیدترین
قدیمی ترین
سلام بنظرم وصول مالیات از افرادی که تاکنون فرار مالیاتی داشته اند ،گام بزرگی است در برقراری عدالت ،چراکه تاکنون فقط قشر کارمند و حقوق بگیر بودند که طبق قانون نسبت به پرداخت که نمیشه گفت ،کسر مالیات از حقوقشان دولت اقدام می نمود.والبته امید است دخل و خرج دولت شفاف شود و با وصول اینگونه درآمدها سطح رفاه عمومی جامعه بالا رود نه اینکه سفره عموم مردم کوچکتر شود
مشاهده کامنت های بیشتر
الناز ملک,بیوگرافی الناز ملک,زندگینامه الناز ملک پور بیوگرافی الناز ملک، بازیگر سریال سقوط (+ تصاویر)

متولد:۱۹ آذر ۱۳۷۴ تهران

زمینه فعالیت:سینما، تئاتر و تلویزیون

پیشه:بازیگر

مدرک تحصیلی:دانش آموخته موسسه آزاد بازیگری

سالهای فعالیت:۱۴۰۱ تاکنون

قد:۱۷۴ سانتیمتر

ادامه
روبرتو تورس,بیوگرافی روبروتو تورس,روبرتو تورس بازیکن فولاد خوزستان بیوگرافی روبروتو تورس، بازیکن فوتبال اسپانیایی (+ تصاویر)

زاده:۱۶ اسفند ۱۳۶۷

زادگاه:پامپلونا

ملیت:اسپانیایی

پست:هافبک هجومی

پیشه:بازیکن فوتبال

ادامه
سپیده معافی,بیوگرافی سپیده معافی,عکس سپیده معافی بیوگرافی سپیده معافی بازیگر ایرانی- آمریکایی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۸ سپتامبر ۱۹۸۵

محل تولد:رگنسبورگ، بایرن، آلمان غربی

ملیت:ایرانی- آمریکایی

شهروندی:ایالات متحده آمریکا

حرفه:بازیگر سینما و تلویزیون

ادامه
محمد دلاوری,بیوگرافی محمد دلاوری,عکس های محمد دلاوری بیوگرافی محمد دلاوری + تصاویر و حواشی زندگی اش

تاریخ تولد: ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: روزنامه‌نگار، خبرنگار، مجری، نویسنده و مستندساز

تحصیلات: فوق لیسانس علوم سیاسی

شناخته شده برای: خبرنگاری واحد مرکزی خبر صدا و سیمای ایران

ادامه
سلطان محمود غزنوی,زندگینامه سلطان محمود غزنوی,بیوگرافی سلطان محمود غزنوی سلطان محمود غزنوی پادشاه قدرتمند غزنوی

تاریخ تولد: دهم محرم ۳۶۱ هجری قمری

محل تولد: شهر غزنی در منطقه زابلستان

پدر: سبکتگین

همسر: کوثر جهان

فرزندان: جلال داوود محمد ،سلطان مسعود غزنوی، عبدالرشید غزنوی، سلیمان ،شجاع

دین و مذهب: اسلام، سنی

ادامه
ذوالقرنین,زندگینامه ذوالقرنین,ذوالقرنین چه کسی است ذوالقرنین در حقیقت چه کسی بوده است؟

معنای اسم: صاحب دو شاخ

تکرار نام در قرآن: در سوره کهف

بیوگرافی ذوالقرنین:

ذوالقرنین یکی از شخصیت های قرآن و کتاب های مقدس می باشد که صاحب قدرت می شود تا دیواری را بین نوع بشر و قوم یاجوج و ماجوج ایجاد کند. این قوم تجسمی از آشوب بوده اند و رهاسازی آنها از پشت دیوار نشانه ای برای پایان دنیا خواهد بود. این قوم توسط خداوند در یک شب از روزهای قیامت نابود خواهند شد. این داستان از طریق رمانس اسکندر که نسخه ای افسانه ای از پیشه و زندگی اسکندر است در قرآن وارد شده است. 

براساس داستان قرآنی ذوالقرنین دارای سه لشکرکشی مهم بوده است که ابتدا به غرب، سپس به شرق و در نهایت به یک تنگه کوهستانی بوده است. وی انسانی یکتاپرست و البته مهربان بوده است که در راه عدالت به بیراهه کشیده نمی شده، به همین دلیل لطف خداوند مشمول حالش می شود. وی یار نیکوکاران و دشمن ستمگران محسوب می شده و به مال و ثروت دنیا علاقه نداشته، همچنین به سبب ایمانی که به خداوند و روز قیامت داشته خداوند او را مامور ساخت سدی می کند که از جنس آجر و سنگ از آهن و مس است و هدف از ساختن آن کمک به گروهی مستضعف در مقابل ظلم و ستم قوم یاجوج و ماجوج بوده‌ است. 

ادامه
ساتوشی ناکاموتو,بیوگرافی ساتوشی ناکاموتو هویت ناشناس ساتوشی ناکاموتو؛ خالق اصلی بیت کویین کیست؟

تاریخ تولد: اطلاعی در دست نیست

محل تولد: اطلاعی در دست نیست

حرفه: خالق بیت کوین

تاریخ شروع فعالیت: از دسامبر ۲۰۱۰

ساتوشی ناکاموتو,خالق اصلی بیت کویینبیوگرافی ساتوشی ناکاموتو

ادامه
آلفرد نوبل,زندگینامه آلفرد نوبل,آلفرد برنهادر نوبل زندگینامه آلفرد برنهادر نوبل؛ مخترع دینامیت و پایه گذار جایزه نوبل

تاریخ تولد: ۲۱ اکتبر ۱۸۳۳

محل تولد: استکهلم، سوئد

حرفه: شیمی ‌شناس، مهندس، مخترع، بازرگان و نیکو کار

شناخته شده برای: اختراع دینامیت، بنیانگذار جایزه نوبل

دین: بی دین، خداناباور

درگذشت: ۱۰ دسامبر ۱۸۹۶

ادامه
علی فتح الله زاده,بیوگرافی علی فتح الله زاده,عکس های علی فتح الله زاده علی فتح الله زاده؛ محبوب ترین مدیر باشگاه استقلال

تاریخ تولد: ۱۹ دی ۱۳۳۷

محل تولد: خوی، ایران

حرفه: مدیرعامل باشگاه فوتبال استقلال تهران

شروع فعالیت: ۲۳ مهر ۱۴۰۱

تحصیلات: دکتری اقتصاد از آکادمی ملی علوم آذربایجان

ادامه
ویژه سرپوش
X