جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳
۲۲:۰۳ - ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۲۲۳۱۵
اقتصاد کلان

تورم خوراکی ها به ۸۰ درصد رسید

تورم در ایران,تورم خوراکی
با اینکه آمار و ارقام جدید مرکز آمار با رقم تورم بانک مرکزی فاصله زیادی دارد، اما همچنان در بالاترین سطح یک دهه قرار گرفته است. بررسی شاخه‌های مختلف تورمی در این سال نشان می‌دهد تورم هتل و رستوران و خوراکی‌ها رکورددار فروردین ۱۴۰۲ بوده‌اند. این شاخص در بخش خوراکی‌ها برابر با ۷۸ درصد بوده که البته برخی معتقدند ناشی از حذف ارز ۴۲۰۰ بوده و در ماه‌های پیش رو تخلیه خواهد شد.

به گزارش اکوایران، تورم فروردین امسال که از سوی مرکز آمار ارائه شده بود، حالا با جزئیات بیشتری منتشر شده است. پیش از این مرکز آمار وضعیت شاخص قیمت مصرف کننده در بُعد نقطه‌ای پس از اصلاح سال پایه را منتشر نکرده بود. این در حالی بود که بانک مرکزی تورم نقطه‌ای اسفند را برابر با ۶۴ درصد بیان کرده و طبق خبر رسیده به اکوایران از طریق یک منبع مطلع، تورم نخستین ماه ۱۴۰۲ به صورت ماهانه ۵.۲ درصد ثبت شده که به صورت نقطه‌ای حدود ۶۸.۸ درصد می‌شود.

محاسبات این دو مرکز با دو رویکرد مختلف انجام می‌گیرد. مهمترین مبنای تضاد آماری در این دو نهاد، تغییرات وزن سبدهای مصرفی و البته بازه زمانی در نظر گرفته شده برای تغییرات شاخص است. 

مرکز آمار ایران در تغییر سال پایه خود از سال ۱۳۹۵ به ۱۴۰۰، به نحوی بر اساس سبد مصرفی خانوارها، وزن هر کالا در شاخص قیمت مصرف کننده را بازنویسی کرده است. طبق این تغییر، وضعیت تورم ماهانه و نقطه‌ای نیز در شاخه‌های مختلف اعدادی تازه را ثبت خواهند کرد.

اکنون اما گزارشی که اخیرا مرکز آمار ایران از وضعیت تورم شاخه‌های مختلف تورمی منتشر کرده، نشان می‌دهد تورم کالاها و سبدهای مختلف در رشد نقطه‌ای به چه شکل بوده است.

رکوردزنی ۱۰ ساله تورم نقطه‌ای در مرکز آمار

بدون آنکه پیشینه‌ای از تورم شاخه‌های مختلف تورمی در کشور بدانیم و به عنوان مثال بدانیم که تغییرات نقطه‌ای در اسفند یا بهمن یا ماه‌های قبل از آن در سال ۱۴۰۱ چگونه بوده، مرکز آمار تورم نقطه‌ای گروه‌ها را در نخستین ماه ۱۴۰۲ منتشر کرده است.

در ابتدا وضعیت کل تورم در کشور مطابق با نموداری که در کنار داده‌های آماری مرکز آمار منتشر شده نشان می‌دهد تورم نقطه ای مرکز آمار ۵۵.۵ درصد بوده و در بالاترین سطح خود در حداقل ۱۰ سال اخیر قرار گرفته است. رکوردزنی تورم نقطه ای به معنای آن است که رشد قیمت‌ها در فروردین امسال، نسبت به موقعیت مشابه آن در سال گذشته (فروردین ۱۴۰۱) بیشترین سطح را داشته؛ بطوریکه هیچ‌گاه در این ۱۰ سال اخیر چنین رشدی سابقه نداشته است.

صرف‌نظر از اینکه رقم تورم چه باشد، به هرحال چه کانال ۶۸ درصدی تورم در بانک مرکزی عدد صحیح باشد چه ۵۵ درصدیِ مرکز آمار، باز هم بیشترین میزان تورم در ۱۰ سال اخیر رخ داده است.

البته اگر داده‌های مرکز آمار در دامنه بیشتری منتشر می‌شد، احتمال ثبت این رکورد با فاصله زمانی بیشتر نیز وجود داشت. این رکوردها در هتل و رستوران و خوراکی‌ها بیشتر به چشم می‌خورد.

تورم در ایران,تورم خوراکی

کانال ۸۰ درصدی تورم در هتل‌ها و رستوران‌ها

در بررسی شاخه‌های مختلف در فروردین امسال مشاهده می‌شود تورم نقطه ای هتل و رستوران برابر با ۸۵ درصد، بالاترین تورم نقطه ای را در میان شاخه‌های مختلف داشته است. رده بعدی این رکوردزنی به گروه خوراکی‌ها تعلق دارد. تورم این بخش برابر با ۷۸.۵ درصد بوده و سطح بالایی را رقم زده است. 

به عبارت دیگر، بطور متوسط هزینه پرداخت‌شده برای خوراکی‌ها در سبد خانوار حدود ۷۸.۵ درصد بیشتر شده است. در ادامه، حمل و نقل نیز با ۶۳.۹ درصد سومین رتبه را در تورم نقطه ای فروردین امسال دارا بوده است.

در مقابل اما مشاهده می‌شود ارتباطات، آموزش و مسکن کمترین رشد قیمت را در این بازه یک‌ساله در قیاس با سایر گروه‌ها داشته‌اند.

نظرات متضاد در خصوص رکوردزنی تورم 

این‌که تورم خوراکی‌ها ۷۸ درصد است، یعنی قیمت خوراکی‌ها در سبد غذایی طی یک سال گذشته بیش از ۱.۷ برابر شده است. مهمتر از عدد رشد قیمت‌ها در هر بازه، رکوردی است که شاهد آن هستیم. به این معنا که این افزایش قیمت در کشور چه از مسیر بانک مرکزی رصد شود و چه از سمت مرکز آمار، نمایانگر بیشترین تورم نقطه‌ای حداقل در ۱۰ سال است.

عده‌ای از کارشناسان اقتصاد اما در مقابل معتقدند که این رکوردزنی‌ها دوامی نخواهد داشت؛ چراکه دولت در اقدامی موسوم به جراحی اقتصادی در کشور، با حذف ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی موجب رشد قیمت کالاها شد و به همین دلیل، چون این رشد ریشه بادوامی ندارد، تقریبا ظرف یک سال تخیله شده و در نهایت تورم نقطه‌ای خرداد، مسیری نزولی را پشت سر خواهد گذاشت.

  • 10
  • 3
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش