جمعه ۳۱ شهریور ۱۴۰۲
۲۲:۰۳ - ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۲۲۳۱۵
اقتصاد کلان

تورم خوراکی ها به ۸۰ درصد رسید

تورم در ایران,تورم خوراکی
با اینکه آمار و ارقام جدید مرکز آمار با رقم تورم بانک مرکزی فاصله زیادی دارد، اما همچنان در بالاترین سطح یک دهه قرار گرفته است. بررسی شاخه‌های مختلف تورمی در این سال نشان می‌دهد تورم هتل و رستوران و خوراکی‌ها رکورددار فروردین ۱۴۰۲ بوده‌اند. این شاخص در بخش خوراکی‌ها برابر با ۷۸ درصد بوده که البته برخی معتقدند ناشی از حذف ارز ۴۲۰۰ بوده و در ماه‌های پیش رو تخلیه خواهد شد.

به گزارش اکوایران، تورم فروردین امسال که از سوی مرکز آمار ارائه شده بود، حالا با جزئیات بیشتری منتشر شده است. پیش از این مرکز آمار وضعیت شاخص قیمت مصرف کننده در بُعد نقطه‌ای پس از اصلاح سال پایه را منتشر نکرده بود. این در حالی بود که بانک مرکزی تورم نقطه‌ای اسفند را برابر با ۶۴ درصد بیان کرده و طبق خبر رسیده به اکوایران از طریق یک منبع مطلع، تورم نخستین ماه ۱۴۰۲ به صورت ماهانه ۵.۲ درصد ثبت شده که به صورت نقطه‌ای حدود ۶۸.۸ درصد می‌شود.

محاسبات این دو مرکز با دو رویکرد مختلف انجام می‌گیرد. مهمترین مبنای تضاد آماری در این دو نهاد، تغییرات وزن سبدهای مصرفی و البته بازه زمانی در نظر گرفته شده برای تغییرات شاخص است. 

مرکز آمار ایران در تغییر سال پایه خود از سال ۱۳۹۵ به ۱۴۰۰، به نحوی بر اساس سبد مصرفی خانوارها، وزن هر کالا در شاخص قیمت مصرف کننده را بازنویسی کرده است. طبق این تغییر، وضعیت تورم ماهانه و نقطه‌ای نیز در شاخه‌های مختلف اعدادی تازه را ثبت خواهند کرد.

اکنون اما گزارشی که اخیرا مرکز آمار ایران از وضعیت تورم شاخه‌های مختلف تورمی منتشر کرده، نشان می‌دهد تورم کالاها و سبدهای مختلف در رشد نقطه‌ای به چه شکل بوده است.

رکوردزنی ۱۰ ساله تورم نقطه‌ای در مرکز آمار

بدون آنکه پیشینه‌ای از تورم شاخه‌های مختلف تورمی در کشور بدانیم و به عنوان مثال بدانیم که تغییرات نقطه‌ای در اسفند یا بهمن یا ماه‌های قبل از آن در سال ۱۴۰۱ چگونه بوده، مرکز آمار تورم نقطه‌ای گروه‌ها را در نخستین ماه ۱۴۰۲ منتشر کرده است.

در ابتدا وضعیت کل تورم در کشور مطابق با نموداری که در کنار داده‌های آماری مرکز آمار منتشر شده نشان می‌دهد تورم نقطه ای مرکز آمار ۵۵.۵ درصد بوده و در بالاترین سطح خود در حداقل ۱۰ سال اخیر قرار گرفته است. رکوردزنی تورم نقطه ای به معنای آن است که رشد قیمت‌ها در فروردین امسال، نسبت به موقعیت مشابه آن در سال گذشته (فروردین ۱۴۰۱) بیشترین سطح را داشته؛ بطوریکه هیچ‌گاه در این ۱۰ سال اخیر چنین رشدی سابقه نداشته است.

صرف‌نظر از اینکه رقم تورم چه باشد، به هرحال چه کانال ۶۸ درصدی تورم در بانک مرکزی عدد صحیح باشد چه ۵۵ درصدیِ مرکز آمار، باز هم بیشترین میزان تورم در ۱۰ سال اخیر رخ داده است.

البته اگر داده‌های مرکز آمار در دامنه بیشتری منتشر می‌شد، احتمال ثبت این رکورد با فاصله زمانی بیشتر نیز وجود داشت. این رکوردها در هتل و رستوران و خوراکی‌ها بیشتر به چشم می‌خورد.

تورم در ایران,تورم خوراکی

کانال ۸۰ درصدی تورم در هتل‌ها و رستوران‌ها

در بررسی شاخه‌های مختلف در فروردین امسال مشاهده می‌شود تورم نقطه ای هتل و رستوران برابر با ۸۵ درصد، بالاترین تورم نقطه ای را در میان شاخه‌های مختلف داشته است. رده بعدی این رکوردزنی به گروه خوراکی‌ها تعلق دارد. تورم این بخش برابر با ۷۸.۵ درصد بوده و سطح بالایی را رقم زده است. 

به عبارت دیگر، بطور متوسط هزینه پرداخت‌شده برای خوراکی‌ها در سبد خانوار حدود ۷۸.۵ درصد بیشتر شده است. در ادامه، حمل و نقل نیز با ۶۳.۹ درصد سومین رتبه را در تورم نقطه ای فروردین امسال دارا بوده است.

در مقابل اما مشاهده می‌شود ارتباطات، آموزش و مسکن کمترین رشد قیمت را در این بازه یک‌ساله در قیاس با سایر گروه‌ها داشته‌اند.

نظرات متضاد در خصوص رکوردزنی تورم 

این‌که تورم خوراکی‌ها ۷۸ درصد است، یعنی قیمت خوراکی‌ها در سبد غذایی طی یک سال گذشته بیش از ۱.۷ برابر شده است. مهمتر از عدد رشد قیمت‌ها در هر بازه، رکوردی است که شاهد آن هستیم. به این معنا که این افزایش قیمت در کشور چه از مسیر بانک مرکزی رصد شود و چه از سمت مرکز آمار، نمایانگر بیشترین تورم نقطه‌ای حداقل در ۱۰ سال است.

عده‌ای از کارشناسان اقتصاد اما در مقابل معتقدند که این رکوردزنی‌ها دوامی نخواهد داشت؛ چراکه دولت در اقدامی موسوم به جراحی اقتصادی در کشور، با حذف ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی موجب رشد قیمت کالاها شد و به همین دلیل، چون این رشد ریشه بادوامی ندارد، تقریبا ظرف یک سال تخیله شده و در نهایت تورم نقطه‌ای خرداد، مسیری نزولی را پشت سر خواهد گذاشت.

  • 10
  • 3
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی شریفی زارچی بیوگرافی علی شریفی زارچی استادیار اخراج شده شریف

تاریخ تولد: دهه ۶۰ شمسی

محل تولد: تهران

حرفه: استادیار اخراج شده از دانشگاه صنعتی شریف، رئیس کمیته علمی المپیاد جهانی کامپیوتر

تحصیلات: دانش‌آموخته کارشناسی و کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر از دانشگاه صنعتی شریف و دکتری بیوانفورماتیک از دانشگاه تهران، دانش آموخته دوره‌های پژوهشی و پسادکتری در ماکس پلانک آلمان و دانشگاه دولتی آمریکا

افتخارات: دریافت مدال طلای المپیاد جهانی کامپیوتر در سال ۲۰۰۰، انتخاب به عنوان رئیس کمیته علمی المپیاد جهانی کامپیوتر انتخاب

ادامه
عمران خان بیوگرافی عمران خان نخست وزیر سابق پاکستان

تاریخ تولد: ۵ اکتبر ۱۹۵۲

محل تولد: لاهور، پاکستان

ملیت: پاکستانی

حرفه: نخست وزیر سابق پاکستان

شروع فعالیت: ۲۵ آوریل ۱۹۹۶

حزب سیاسی: تحریک انصاف پاکستان

ادامه
ژوائو فلیکس ژائو فلیکس سوپراستار نوظهرو فوتبال

تاریخ تولد: ۱۰ نوامبر ۱۹۹۹

محل تولد: ویزئو، پرتغال

حرفه: فوتبالیست

پست: مهاجم / هافبک هجومی / وینگر

باشگاه کنونی: الهلال عربستان

شماره پیراهن: ۱۴ 

ادامه
رضا شکاری رضا شکاری بازیکن با استعداد فوتبال ایران

تاریخ تولد: ۱۰ خرداد ۱۳۷۷

محل تولد: محله خاک سفید، تهرانپارس

اصالت: سراب، آذربایجان شرقی، ایران

حرفه: فوتبالیست

پست: هافبک هجومی

باشگاه کنونی: باشگاه فوبتال سپاهان

ادامه
الکساندر میتروویچ بیوگرافی الکساندر میتروویچ بازیکن فوتبال موفق صربستانی

تاریخ تولد: ۱۶ سپتامبر ۱۹۹۴

محل تولد: اسمدرفو، صربستان و مونته‌نگرو

حرفه: فوتبالیست

پست: مهاجم

باشگاه کنونی: الهلال عربستان

شماره پیراهن: ۹

ادامه
حامد آهنگی بیوگرافی حامد آهنگی، کمدین پرطرفدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۷ تیر ۱۳۵۸

محل تولد: بندر انزلی، گیلان

حرفه: استندآپ کمدین، بازیگر، مجری، کارگردان

آغاز فعالیت: ۱۳۸۱ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق

ادامه
جابر بن حجاج جابر بن حجاج یار با وفای امام حسین (ع)

محل تولد: کوفه

تاریخ شهادت: ظهر عاشورا 

محل شهادت: کربلا

طول عمر: حدود ۴۵ سال

دلیل شهرت: از یاران امام حسین (ع) 

ادامه
انوری زندگینامه انوری ابیوردی شاعر بزرگ قرن ششم

تاریخ تولد: اواخر قرن پنجم یا اوایل قرن ششم هجری قمری، ۱۱۲۶ میلادی

محل تولد: ابیورد، درگز

دوران زندگی: سلجوقیان

حرفه: شاعر، دانشمند، خوشنویس، موسیقی دان، ریاضی دان، ستاره شناس، فیلسوف

لقب: انوری ابیوردی، حجّة الحق

آثار: دیوان اشعار، البشارات فی شرح الاشارات

ادامه
مری بارا بیوگرافی مری بارا، مدیر اجرایی جنرال موتورز

تاریخ تولد: ۲۴ دسامبر ۱۹۶۱

محل تولد: رویال اوک، میشیگان

ملیت: آمریکایی

حرفه: مدیر عامل اجرایی شرکت جنرال موتورز 

آغاز فعالیت: از سال ۲۰۱۳

محل تحصیل: دانشگاه استنفورد

ادامه
ویژه سرپوش