دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲
۱۰:۵۰ - ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۲۲۳۶۴
اقتصاد کلان

واکنش‌ها به رونمایی از برنامه هفتم توسعه؛ همچون شش برنامه بی‌حاصل گذشته، مبتنی بر آمال و آرزوست

رونمایی از برنامه هفتم توسعه,واکنش ها به رونمایی از برنامه هفتم توسعه
بغزیان، استاد اقتصاد دانشگاه تهران گفت: اصلا نمی‌توان به اجرای درست و دقیق برنامه‌های توسعه امیدوار بود. برنامه هست، اما بلاتکلیفی در فضای اقتصادی موج می‌زند و در نتیجه اتفاقی رخ نمی‌دهد. چون از یک سو همه چیز تحت‌تاثیر سیاست است و از سوی دیگر اتفاقاتی که در اختیار ما نیست مسیر حرکت را عوض می‌کند

توسعه ایرانی نوشت:  استاد اقتصاد دانشگاه تهران معتقد است پیش‌نیاز اجرای برنامه توسعه در هر کشوری ثبات است؛ اما در ایران چنین وضعیتی وجود ندارد و بی‌حاصلی شش برنامه توسعه در ایران گواه این مدعاست.

دیروز برنامه هفتم توسعه از سوی رئیس جدید سازمان برنامه و بودجه رونمایی شد و طی آن داوود منظور که به تازگی در مسند این سمت منصوب شده است، ویژگی‌های عمومی این برنامه را عنوان کرد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه درباره جزئیات و محتوای برنامه هفتم توسعه با تاکید بر مسئله‌محور بودن این برنامه گفت: «در وهله نخست سعی داشتیم تا در لایحه برنامه هفتم توسعه ببینیم چرا برخی مسائل و مشکلات در کشور وجود دارد. از سوی دیگر سابقه تاریخی ۱۰ ساله آن را بررسی کردیم و درنهایت به دنبال این مسئله رفتیم که چه سیاست‌هایی منجر به حل مسئله مذکور می‌شود. بنابراین می‌توان گفت که برنامه هفتم توسعه برنامه‌ای مسئله محور است که سعی شده در آن بهترین راهکارها برای حل مسائل کشور شناسایی و هدف‌گذاری شود.»

منظور با اشاره به اینکه شناسایی راهکارهای حل مسائل کشور منجر به هدف‌گذاری کمی در لایحه برنامه هفتم توسعه شده است، ادامه داد: «برای آنکه سند برنامه هفتم توسعه را سبک کنیم بخشی از احکام مجوزها و تکالیف را در قالب مجموعه مقرره‌ها و مصوبات دولت تنظیم کردیم و این اولین باری است که چنین اتفاقی در برنامه‌ریزی پنج سالگی کشور رخ می‌دهد؛ یعنی آنچه را که دولت می‌تواند بدون مداخله مجلس بر اساس اختیارات خود تصویب و به دستگاه‌ها ابلاغ کند در قالب ۸۰ مقرر تنظیم کرده و امیدواریم سند آن به تصویب دولت برسد.»

وی اعلام کرد: «آنچه به عنوان لایحه برنامه هفتم توسعه تنظیم و رونمایی شده است در قالب ۲۲ فصل و هفت بخش تنظیم شده و نگاه اصلی در برنامه مذکور حل ناترازی‌های کشور است. ناترازی‌های مهمی که در زمینه بودجه عمومی دولت با آن روبرو بوده و مستلزم اصلاح ساختار بودجه کشور است؛ ناترازی‌های بخش پولی و بانکی کشور که مستلزم اصلاح نظام بانکی و افزایش اختیارات بانک مرکزی است؛ ناترازی که در حوزه صندوق‌های بازنشستگی در قالب یک پدیده مخاطره‌آمیز وجود دارد و هرچه زودتر باید آن را تدبیر کرد. ناترازی که در حوزه تامین انرژی در کشور وجود دارد و در یک دهه گذشته با این ناترازی‌ها در حوزه نفت و گاز فرآورده‌های نفتی و غیره مواجه هستیم و با توجه به افزایش مصرف سالانه این ناترازی‌ها در حال تشدید شدن است.»

وقتی ثبات نیست

 این در حالی است که آلبرت بغزیان، استاد اقتصاد دانشگاه تهران در گفت‌وگو با «توسعه ایرانی» اعلام کرد ایران در شرایط کنونی الزامات اجرای برنامه توسعه‌ای را دارا نیست.

 وی با اشاره به اینکه همه چیز اقتصاد ایران به تحریم و سیاست خارجی گره خورده است، ادامه داد: ما شاهدیم که نپیوستن به اف‌ای‌تی‌اف چطور منابع درآمدی ما را تحلیل برده است، از سوی دیگر تحریم‌های سفت و سخت اقتصاد ایران را به شدت تحت‌تاثیر قرار داده و در نتیجه در این فضا نه تنها نمی‌توان امیدوار به توسعه بود، بلکه برای نگهداشت شرایط فعلی نیز دچار بحران هستیم.

بغزیان تصریح کرد: برنامه توسعه، برنامه‌ای است که اقتصاد کشور را از نقطه «الف» به نقطه «ب» برساند. این در حالی است که پس از دوره اجرای این برنامه وقتی سئوال می‌شود چرا اهداف محقق نشد، می‌گویند به دلیل اینکه تحریم بودیم و اتفاق غیرمنتظره رخ داد. طبیعی است اقتصادی چون ایران تحت‌تاثیر تحریم باشد و در نتیجه آنچه مهم است اینکه من اعتقادی به اجرای برنامه در میان همان کسانی که برنامه را تدوین می‌کنند، نمی‌بینم.

این کارشناس اقتصادی اضافه کرد: من خودم مدرس اقتصاد توسعه در دانشگاه هستم، وقتی شش برنامه توسعه‌ای اجرا شد و دستاوردی نداشت، رونمایی از برنامه هفتم نیز تاثیری بر سرنوشت اقتصاد ندارد.

 او در توضیح این مطلب گفت: توسعه وقتی رخ می‌دهد که در کشور ثبات و آرامش وجود داشته باشد، حال آنکه اقتصاد ایران درگیر روزمره‌گی و بی‌ثباتی شدید است و در نتیجه از همان ابتدا اصل تدوین برنامه در چنین اقتصادی زیر سئوال می‌رود.

بغزیان گفت: پس از پیروزی انقلاب همواره هر تحریمی، مسیر اجرای برنامه را عوض کرده است. این یعنی تا زمانی که تکلیف تحریم‌ها در ایران روشن نشود، حرکت رو به جلو در اقتصاد غیرممکن است یا به عبارت دیگر میسر نیست.

برنامه توسعه با تحریم یا بدون تحریم؟

بغزیان در بخش دیگری از سخنانش این سئوال را مطرح کرد که آیا این برنامه به فرض حفظ شرایط تحریم نوشته شده است یا با فرض رفع تحریم. اتفاقا مهمترین برنامه ما باید این باشد که بتوانیم این پاسخ را بیابیم که تحریم در ایران حل شدنی است یا خیر؟ پس از آن می‌شود درباره مبانی توسعه و راهکارهای رشد و پیشرفت اقتصاد صحبت کرد.

 وی با تاکید بر اینکه هر دولتی، اقدامات دولت پیش از خود را نفی می‌کند، ادامه داد: در چنین شرایطی عمر برنامه‌ها با عمر دولت‌ها منطبق نیست. در دومین سال فعالیت دولت رئیسی، برنامه هفتم تدوین شده و احتمالا زمان اجرای آن همزمان با سومین سال فعالیت این دولت است. حالا دولت بعدی ممکن است اصلا این برنامه را نپذیرد کما اینکه پیش از این برنامه چهارم توسعه از سوی دولت احمدی‌نژاد پذیرفته نشد و مقامات این دولت حاضر به اجرای مفاد این برنامه نشدند.

 وی ادامه داد: در این فضا اصلا نمی‌توان امیدوار به اجرای درست و دقیق برنامه‌های توسعه بود. برنامه هست، اما بلاتکلیفی در فضای اقتصادی موج می‌زند و در نتیجه اتفاقی رخ نمی‌دهد. چون از یک سو همه چیز تحت‌تاثیر سیاست است و از سوی دیگر اتفاقاتی که در اختیار ما نیست مسیر حرکت را عوض می‌کند.

وی گفت: کاش در برنامه یک اولویت مشخص می‌شد تا همه چیز در خدمت تحقق آن قرار گیرد. به عنوان مثال می‌گفتند اولویت ما مهار تورم است. در این حالت همه سیاست‌ها باید در اختیار مهار تورم قرار می‌گرفت و در نتیجه پس از اجرای برنامه شاهد آن بودیم که حداقل یک مشکل از انبوه مشکلات حل شده است؛ اما برنامه‌ای که تنها مبتنی بر آمال و آرزو و شعار است، دستاوردی عملی برای اقتصادی بحران‌زده چون اقتصاد ایران در برندارد.

  • 12
  • 1
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
گوستاوو بلانکو بیوگرافی گوستاوو بلانکو بازیکن مهاجم آرژانتینی

تاریخ تولد: ۵ نوامبر ۱۹۹۱

محل تولد: مندوسا، آرژانتین

حرفه: فوتبالیست

پست: مهاجم

باشگاه کنونی: استقلال

شماره پیراهن: ۹

ادامه
جواد خواجوی بیوگرافی جواد خواجوی کمدین پرطرفدار ایرانی (+تصاویر)

چکیده بیوگرافی جواد خواجوی

نام کامل: جواد خواجوی

تاریخ تولد: ۲۴ خرداد ۱۳۷۱

محل تولد: مشهد

حرفه: کمدین، بازیگر و دوبلور

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: دانشجوی انصرافی رشته سینما

ادامه
کیم تهیونگ کیم تهیونگ از اعضای گروه محبوب BTS

تاریخ تولد: ۳۰ دسامبر ۱۹۹۵

محل تولد: دگو، کره جنوبی

حرفه: خواننده، ترانه سرا، بازیگر و مدل 

ژانر: آراندبی، نئو سول، ایندی پاپ، کی-پاپ

ساز تخصصی: آواز

آغاز فعالیت: ۲۰۱۳ تاکنون

ادامه
زندگینامه لقمان حکیم زندگینامه لقمان حکیم و روایت های قرآنی وی

دوران زندگی: دوران حضرت داوود

محل تولد: حبشه

شهرت: لقمان حکیم

محل دفن: فلسطین یا ناحیه راشدیه در شمال بغداد

زندگینامه لقمان حکیمبیوگرافی لقمان حکیم

ادامه
سروش صحت بیوگرافی سروش صحت بازیگر و مجری پرطرفدار ایرانی

تاریخ تولد: ۸ آذر ۱۳۴۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و مجری

آغاز فعالیت: ۱۳۷۶ تاکنون

تحصیلات: لیسانس آلودگی شیمیایی دریا

ادامه
عبدالقادر گیلانی زندگینامه عبدالقادر گیلانی شاعر و عارف قرن ششم

تاریخ تولد: ۱ رمضان ۴۷۱ هجری قمری

محل تولد: صومعه سرا، گیلان

محل زندگی: گیلان، بغداد

حرفه: عارف، صوفی، محدث، و شاعر

درگذشت: ۸ ربیع الاول ۵۶۱ هجری قمری

محل دفن: محله باب ‌الشیخ بغداد

ادامه
استیو جابز زندگینامه ثروتمند بزرگ استیو جابز و بنیان گذار شرکت اپل (+ تصاویر دوران جوانی)

تاریخ تولد: ۲۴ فوریه ۱۹۵۵

محل تولد: سان فرانسیسکو، کالیفرنیا

ملیت: آمریکایی

حرفه: کارآفرین، مخترع، بنیان‌گذار و مدیر ارشد اجرایی شرکت رایانه‌ای اپل

سال های فعالیت: ۱۹۷۴ تا ۲۰۱۱

درگذشت: ۵ اکتبر ۲۰۱۱ در پالو آلتو، کالیفرنیا

ادامه
پاتریک دمپسی بیوگرافی پاتریک دمپسی جذابترین مرد ۲۰۲۳

تاریخ تولد: ۱۳ ژانویه ۱۹۶۶

محل تولد: لوئیستون، مین

ملیت: آمریکایی

حرفه: بازیگر، رانندهٔ اتومبیل‌رانی

شروع فعالیت: ۱۹۸۵ تاکنون

ادامه
 محمدرضا حیاتی بیوگرافی محمدرضا حیاتی مجری اسبق صدا و سیما / حواشی زندگی وی

تاریخ تولد: ۲۷ دی ۱۳۳۴

محل تولد: آبادان

محل زندگی: تهران

حرفه: گوینده و مجری صدا و سیما 

شروع فعالیت: ۱۳۵۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس رشته علوم سیاسی

ادامه
ویژه سرپوش