چهارشنبه ۰۹ اسفند ۱۴۰۲
۱۰:۴۲ - ۱۶ مرداد ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۵۱۱۲۴
اقتصاد کلان

شارژ اضافی ۱۲۰ هزار تومانی یارانه‌ها ذخیره نمی‌شود

یارانه,شارژ اضافی ۱۲۰ هزار تومانی یارانه‌ها
معاون رفاه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی آخرین جزییات اجرای طرح کالابرگ الکترونیک را تشریح کرد.

به گزارش ایسنا، علیرضا عسگریان در نشستی خبری با اشاره به اینکه سال ۱۴۰۱ ارز ترجیحی حذف شد و آن زمان یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی ناگهان بین ۸ تا ۹ برابر شد، گفت: یارانه سه دهک اول به ۴۰۰ هزار تومان و مابقی دهک‌ها به ۳۰۰ هزارتومان رسید و ۷۸ میلیون نفر مشمول دریافت یارانه شدند.

وی افزود: حجم پول ایجاد شده از ۳ تا ۴ هزار میلیاردتومان به ۲۷ هزار میلیاردتومان در ماه رسید.

معاون رفاه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: این یارانه برای سفره مردم داده می‌شد و دغدغه این بود که اگر تورم وارد سفره مردم شود مشکل تغذیه‌ای پیدا می‌کنند و برای اینکه این مشکل پیدا نشود این مبلغ را به نسبت هر نفر پرداخت کردند. به گونه‌ای که یک خانواده ۴ نفره یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان یارانه دریافت می‌کرد. در آن زمان زیرساختی برای ارائه کالا‌ها نبود و از همین رو خانوار‌ها این مبلغ را در هر جایی که خودشان تشخیص می‌دادند مصرف کردند حال آنکه این ۴۰۰ هزار تومان فقط برای آسیب ندیدن تغذیه مردم بود. در همین راستا و اصلاح این امر، ۱۱ قلم کالای استاندارد برای ایجاد سلامت بین نسلی تعریف و انتهای سال ۱۴۰۱ دو پایلوت برای طرح کالابرگ اجرا شد تا زیرساخت لازم برای اجرای سراسری طرح کالابرگ مهیا شود.

عسگریان با اشاره به اینکه دو هفته پیش آخرین مرحله آزمایشی طرح کالا برگ که طی آن فقط مددجویان کمیته امداد و سازمان بهزیستی با جمعیتی حدود ۸.۵ میلیون خانوار را پوشش می‌داد، اجرا شد افزود: سه دهک درآمدی تحت پوشش این طرح قرار گرفتند لذا در مجموع می‌توان گفت افراد تحت پوشش طرح کالا برگ الکترونیک به ۲۹ میلیون نفر رسید.

عسگریان با اشاره به اینکه در آخرین مرحله اجرای پایلوت، امتیازات جدیدی به مشمولان طرح ارائه شد گفت: دولت دائم به دنبال تامین منابع برای ارائه خدمات ارزنده به مردم است. آن زمان به نمایندگی از دستگاه اعلام کردیم که سه دهک تحت پوشش قرار می‌گیرد؛ به این معنا که مبنای قیمتی ۱۱ قلم کالای اعلامی نسبت به اردیبهشت سال ۱۴۰۱ ثابت و بدون تغییر است لذا هر چقدر تورم روی این ۱۱ قلم کالا ایجاد شود، دولت مابه‌التفاوت افزایش قیمت این کالا‌ها نسبت به سال ۱۴۰۱ را پوشش می‌دهد.

وی ادامه داد: در مرحله قبلی طرح، گفته شد اگر فردی، ۳۲۰ هزار تومان از ۴۰۰ هزار تومان مبلغ یارانه را از سبد کالای اعلامی خریداری کند، ۸۰ هزارتومان اعتبار یارانه‌اش شارژ اضافی خواهد شد. در مرحله جدید طرح کالابرگ، آزادی عمل بیشتری به سه دهک درآمدی داده شد بدین صورت که اعلام شد اگر این افراد ۲۰۰ هزارتومان از مبلغ ۴۰۰ هزار تومان یارانه‌شان را از سبد کالایی خریداری کنند، اعتبار یارانه آن‌ها دوباره ۱۲۰ هزار تومان شارژ اضافه می‌شود به عبارتی مجموع یارانه دریافتی این افراد به ۵۲۰ هزار تومان می‌رسد.

به گفته معاون رفاه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، اکنون در آخرین مرحله آزمایشی اجرای طرح کالابرگ قرار داریم که مختصات آن همچون گذشته است و فعلا سه دهک درآمدی را در بر می‌گیرد و مبنای قیمت سبد غذایی نیز همان سال ۱۴۰۱ است.

عسگریان با تاکید بر اینکه بهره‌مندی از طرح مذکور اختیاری است و هر کسی بخواهد می‌تواند این ۴۰۰ هزارتومان را نقدی دریافت و کالایی دیگر خریداری کند اظهار کرد:، اما اگر ۲۰۰ هزارتومان را از سبد غذایی خریداری کند ۲ امتیاز به او داده می‌شود. امتیاز اول این است که دولت فاصله تورمی را پوشش می‌دهد و امتیاز دوم این است که ۱۲۰ هزار تومان دیگر نیز دریافت خواهد کرد.

معاون رفاه وزارت رفاه اعلام کرد که از هفدهم مردادماه مردم اگر ۲۰۰ هزارتومان از این سبد غذایی را در طرح کالابرگ خریداری کنند، مابه التفاوت تورمی آن توسط دولت پوشش داده می‌شود؛ ضمنا ۱۲۰ هزارتومان نیز به یارانه اضافه خواهد شد.

عسگریان در خصوص فروشگاه‌هایی تحت پوشش این طرح نیز افزود: اکنون تعداد فروشگاه‌های متصل به طرح به ۹۰ هزار افزایش یافته است. فاصله فروشگاه‌ها به طور متوسط در شهر‌های بزرگ بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ متر است. از نظر مدیریتی و دسترسی مشکل تاحدود قابل قبولی رفع شده است. همچنین این امکان وجود دارد که فردی کارت بانکی را همراه خود نبرده باشد، که با استفاده از اپلیکیشن و برنامه کاربردی «شما» امکان خرید با ارسال کد فراهم شده است.

وی در بخش دیگری از این نشست درخصوص میزان تامین کالا‌های مشخص شده در سبد غذایی گفت: یکی از مهمترین موضوعات تامین کالاست که این تامین کالا انجام شده است. پیشنهاد می‌شود مردم حتما خرید و از این امتیاز استفاده کنند، زیرا اگر از این امتیاز استفاده نکنند شارژ ۱۲۰ هزار تومانی ذخیره نمی‌شود این در حالیست که ۱۲۰ هزار تومان اضافی ماهانه به ازای هر فرد تعلق می‌گیرد.

عسگریان یادآور شد: این احتمال وجود دارد که در ماه‌های آینده دهک‌های درآمدی بیشتری مشمول کالابرگ شوند.

وی در ادامه این نشست با اشاره به استقبال یک میلیون خانوار از طرح کالابرگ الکترونیکی، در پاسخ به این سوال که آیا قرار است به تعداد اقلام این سبد افزوده شود؟ گفت: فعلا اقلامی به این سبد اضافه نشده است و این امر نیازمند یک جریان تحقیقی بسیار مفصل است.

عسگریان در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا درخصوص نظارت‌ها بر کم فروشی و گران فروشی اقلام سبد اظهار کرد: یک بحث گرانی و یک بحث گران‌فروشی وجود دارد. این ۱۱ قلم کالا‌های تعزیراتی هستند و باید درمورد آن‌ها در بازار طرح و برنامه‌ای وجود داشته باشد لذا در مورد گرانفروشی ساز و کار مفصلی داریم که اکنون گره آن را محکم‌تر کرده‌اند تا گران‌فروشی و کم‌فروشی صورت نگیرد. طرح کالابرگ گرانی و تورم و فاصله تورمی را پوشش می‌دهد.

  • 16
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
رودریگو هرناندز بیوگرافی «رودریگو هرناندز»؛ ستاره ای فراتر از یک فوتبالیست | هوش و تفکر رمز موفقیت رودری

تاریخ تولد: ۲۲ ژوئن ۱۹۹۶

محل تولد: مادرید، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست 

پست: هافبک دفاعی

باشگاه: منچسترسیتی

قد: ۱ متر ۹۱ سانتی متر

ادامه
یزدگرد سوم زندگینامه یزدگرد سوم؛ آخرین پادشاه حکومت ساسانی

تاریخ تولد: ۶۲۴ میلادی

محل تولد: استخر، ایران شهر

سلطنت: ۶۳۲ – ۶۵۱ میلادی

خاندان: ساسانی

پدر: پسر شهریار

جانشین: مرگ او همراه با نابودی حکومت ساسانی بود

ادامه
فابیو کاپلو بیوگرافی فابیو کاپلو؛ اسطوره فوتبال جهان

تاریخ تولد: ۱۸ ژوئن ۱۹۴۶

محل تولد: سن کانزیان دیسونزو، ایتالیا

لقب: دن فابیو

حرفه: فوتبالیست پیشین و سرمربی 

پست: هافبک پیشین و مربی 

آغاز فعالیت: ۱۹۶۴ تاکنون

ادامه
ارنست رادرفورد زندگینامه ارنست رادرفورد؛ نابغه‌ای که اتم را دگرگون کرد

تاریخ تولد: ۳۰ اوت ۱۸۷۱

محل تولد: حومه برایت‌واتر شهر نلسون، ساحل شمالی جزیره جنوبی، نیوزیلند

ملیت: بریتانیایی

حرفه: فیزیک دان، استاد دانشگاه

محل تحصیل: دانشگاه کانتربوری، دانشگاه کمبریج

درگذشت: ۱۹ اکتبر ۱۹۳۷

ادامه
مجتبی حیدرپور بیوگرافی مجتبی حیدرپور هندبالیست تیم ملی ایران

تاریخ تولد: ۲۹ شهریور ۱۱۳۶۷

محل تولد: سرخس

حرفه: هندبالیست

پست: گوشه چپ

باشگاه کنونی: سپاهان

قد: ۱ متر ۸۰ سانتی متر

ادامه
کیلیان امباپه بیوگرافی کیلیان امپاپه؛ اعجوبه جوان فوتبال اروپا

تاریخ تولد: ۲۰ دسامبر ۱۹۹۸

محل تولد: پاریس، فرانسه

حرفه: فوتبالیست

پست: وینگر چپ فوروارد

باشگاه: پاریسن ژرمن

آغاز فعالیت: ۲۰۰۴ تاکنون

ادامه
عین الله دریایی بیوگرافی عین الله دریایی پیشکسوت تئاتر ایران

تاریخ تولد: دهه ۱۳۲۹ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر تئاتر و سینما

سال های فعالیت: پیش از انقلاب تاکنون

شهرت: با سریال مگه تموم عمر چندتا بهار

ادامه
مارکوس گالپرین بیوگرافی مارکوس گالپرین؛ میلیاردر آرژانتینی

تاریخ تولد: ۳۱ اکتبر ۱۹۷۱

محل تولد: بوینس آیرس، آرژانتین

حرفه: سرمایه گذار، کارآفرین

شناخته شده برای: یکی از بنیانگذاران MercadoLibre

تحصیلات: دانشگاه پنسیلوانیا، دانشگاه استنفورد

دارایی: ۵.۳ میلیارد دلار 

ادامه
اردشیر کاظمی بیوگرافی اردشیر کاظمی؛ پیشکسوت سینمای ایران

تاریخ تولد: ۲۹ آبان ۱۳۱۷

محل تولد: بندرانزلی، ایران

محل زندگی: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

آغاز فعالیت: سال ۱۳۴۹ تاکنون

همسر: ندارد

ادامه
ویژه سرپوش