جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳
۱۶:۲۳ - ۲۷ شهریور ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۶۱۸۸۶
اقتصاد کلان

بلوای یک نامه و پاسخ مبهم سازمان خصوصی سازی/ حق الجلسه ۳۰۰ میلیون تومانی برای اعضای هیات مولدسازی؟

مولدسازی اموال دولت,نامه احمد توکلی درباره هیات مولدسازی اموال دولت
حداقل دو عضو هیات مولدسازی اموال دولت نه با نام که با سمت مشخص شده اند و یکی نماینده نیز از سوی رئیس مجلس انتخاب خواهد شد و دیگری نیز یک نماینده از طرف رئیس قوه قضائیه است که باز مشخص نیست آیا با توجه به این که این دو نماینده می‌تواند متغییر باشد آیا این رقم اعلام شده به حساب قوه قضاییه و مجلس واریز خواهد شد و یا خیر در نهایت این رقم سهم عضوی است که در این جلسات حاضر می‌شود؟

به گزارش اقتصاد۲۴؛ نامه احمد توکلی حالا برای چند روز است که به یک موضوع جنجالی تبدیل شده و فارغ از محتوای نامه که موارد عجیب و جالبی را درباره هیات مولدسازی اموال دولت مطرح می‌کند که واکنش‌های بسیاری از جمله پاسخ مبسوط سازمان خصوصی سازی را در پی داشته است.

احمد توکلی، رئیس هیات‌مدیره سازمان دیده‌بان شفافیت و عدالت و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، روز جمعه ۲۴ شهریور در نامه‌ای سرگشاده خطاب به سران سه قوه، اعضای هیئت عالی مولدسازی، هیئت‌رئیسه کمیسیون تلفیق برنامه هفتم توسعه در مجلس و نمایندگان مجلس شورای اسلامی هشدار داد که مصوبه مولدسازی اموال دولت لطمات و خطرات سنگینی را متوجه نظام می‌کند.

توکلی در این نامه ضمن اشاره به وضع اقتصادی مردم ایران تاکید کرد: «امروز به اینجا رسیده‌ایم که اگر فردی با حداقل حقوق بتواند یک‌سوم حقوق خود را ماهیانه پس‌انداز کند، دوره انتظار او برای خانه‌دار شدن ۱۳۵ سال به درازا می‌کشد.»

به گزارش اقتصاد ۲۴، این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام «نقض گسترده حقوق ملت، لگدکوب کردن اصیل‌ترین حق در همه نظام‌های حقوقی امروز جهان، یعنی حق دادخواهی، سلب حق نظارت مردم [...]و ایجاد بستر فساد قانونی گسترده» را نتیجه مصوبه مولدسازی دانسته است.

توکلی در بخشی از این نامه به افشای دستمزدهای هفت نفر از اعضای هیئت مولدسازی پرداخته و آن را شگفت‌آور دانسته و تصریح کرده است: «مصوبه برای پایمال کردن اصول قانون اساسی، سلب حقوق اساسی ملت و بی‌اعتنایی به نهاد‌های کشور و شکایت از همه منتقدان برای خود دستخوشی در نظر گرفته است. مصوبه این حق‌الزحمه را تا ۵ درصد از منابع حاصل از فروش تعیین کرده است.»

حق جلسات ۳۰۰ میلیون تومانی

به گزارش اقتصاد ۲۴، رئیس هیات مدیره سازمان دیده‌بان شفافیت و عدالت و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در بخش‌هایی از این نامه هشدار داده است: «شگفت‌آور آنکه مصوبه، برای زحمات طاقت­ فرسایی که در پایمال کردن اصول قانون اساسی، سلب حقوق اساسی ملت و بی‌اعتنایی به مقامات و نهاد‌های کشور و شکایت از همه منتقدان خود، برای خود دستخوشی در نظر می‌گیرند. مصوبه این حق­ الزحمه را تا ۵ درصد از منابع حاصل از زمین فروشی تعیین کرده است. مثلاً امسال که طبق قانون بودجه قرار است ۱۰۸ هزار میلیارد تومان از زمین فروشی حاصل شود، هیئت می‌تواند برای خود و امربران خود تا ۵۴۰۰ میلیارد تومان حق­ الزحمه تعیین کند! فرض را بر این می‌گذاریم که روئین‌تنان، مدیران ضعیف‌نواز هستند و ۹۰ درصد این حق­ الزحمه را به امربران می‌دهند و خود فقط ۱۰ درصد آن را می‌گیرند. در این صورت به هر یک از ۷ صاحب‌منصب عضو هیئت برای ۲۴ جلسه در کل سال ۱۴۰۲، مبلغ ۸ میلیارد تومان حق­ الزحمه می‌دهند؟! به نظر شما اندکی زیاد نیست؟!»

مولدسازی اموال دولت,نامه احمد توکلی درباره هیات مولدسازی اموال دولت

انتظار ۱۳۵ ساله برای خانه دار شدن بخش دیگر نامه توکلی

احمد توکلی، در بخش‌های دیگری از این نامه نیز درباره وضعیت آشفته بازار مسکن نیز می‌نویسد: «اگر دولت زیر بار اجرای مصوبه برود، خود را خلع سلاح ساخته و شاید مجبور شود فاتحه خانه‌دار شدن مردم و خدای ناخواسته، فاتحه خودش را یکجا بخواند! امروز به اینجا رسیده‌ایم که اگر فردی با حداقل حقوق، بتواند یک‌سوم حقوق خود را ماهیانه پس‌انداز کند، دوره انتظار او برای خانه‌دار شدن ۱۳۵ سال به درازا می‌کشد. اشتباه نخوانده‌اید: یک‌صد و سی‌وپنج سال ...! یعنی جز اغنیا، امید خانه‌دار شدن برای کسی باقی نمی‌ماند. این در حالی است که مدت انتظار در سال ۱۳۷۹ و ۱۳۹۴ به ترتیب ۱۲ و ۳۱ سال بود. در چنین وضعیتی، مصوبه، با محور زمین فروشی، ساخته‌ و پرداخته می‌شود. دعوی این نامه، این است که اگر دولت زیر بار اجرای مصوبه برود، خود را در جنگ با بی‌خانمانی، خلع سلاح ساخته و شاید مجبور شود فاتحه خانه‌دار شدن مردم و خدای ناخواسته، فاتحه خودش را یکجا بخواند.»

در واقع اشاره توکلی در این نامه بر دو بخش ویرانی بازار مسکن و از سوی دیگر مساله هیات ۷ نفری است که در کمیته مولدسازی قرار است فعالیت کنند.

رد ادعای توکلی توسط سازمان خصوصی سازی

در این میان هر چند کمیته مولدسازی اموال دولت سکوت کرده، اما در مقابل سازمان خصوصی سازی به طور مبسوط تلاش کرد که پاسخ نامه توکلی را بدهد.

به گزارش اقتصاد ۲۴ در بخشی از این پاسخ آمده است: «براساس ماده ۱۵ آیین نامه اجرایی اصلاحی مولدسازی دارایی‌های دولت مصوب جلسه ۲۴ اسفند سال  ۱۴۰۱ هیات عالی مولدسازی و به استناد جزء ۶ بند ۲ مصوبه شصت و هفتمین شورای عالی هماهنگی اقتصادی، عواید حاصل از مولدسازی دارایی‌های دولت در دستگاه مشمول پس از کسر کارمزد، توسط مجری به حساب تمرکز وجوه درآمد مربوط نزد خزانه داری کل واریز می شود. نیمی از مبالغ واریزی توسط خزانه بلافاصله به حساب تملک دارایی‌های سرمایه‌ای دستگاه مشمول ستادی یا استانی واریز می‌شود. مابقی وجوه مطابق تخصیص صادره در راستای مصوبات کمیته تخصیص موضوع ماده (۳۰) قانون برنامه و بودجه بر اساس قوانین بودجه سنواتی به طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای ملی و استانی اختصاص داده می‌شود.»

هرچند که سازمان خصوصی سازی به زعم خود تلاش کرد که مسائل مطرح شده در نامه را رفع کند، اما در همین پاراگراف که پیشتر اشاره شد که «دارایی‌های دولت پس از کسر کارمزد، توسط مجری ...» مساله کارمزد است که حاشیه اصلی را ایجاد می‌کند.

بنا به گزارش اقتصاد ۲۴، هم چنین در بخش دیگری از پاسخ سازمان خصوصی سازی نیز گفته شده که: درتبصره۲و۱این ماده قانونی آمده که «درخصوص مصرف عواید حاصل ازمولدسازی دارایی‌های مازاد هراستان، الویت با همان استان محل وقوع دارایی است همچنین تخصیص عواید حاصل از مولدسازی دارایی‌های وزارت آموزش و پرورش و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی صد درصد خواهد بود.» در تبصره۳ نیزعنوان شده» سازمان برنامه و بودجه کشورمکلف است با اعلام وزارت امور اقتصادی و دارایی، کلیه مصارف تعیین شده درمصوبه را تخصیص یافته تلقی و نسبت به صدور مجوز اعتبارات تخصیص یافته به خزانه داری کل کشور اقدام نماید.» در تبصره ۴ ذیل ماده ۱۵ آیین نامه اجرایی مولد سازی دارایی‌های دولت به صراحت اعلام شده که «تمامی عواید حاصل از مولدسازی دارایی‌های شرکت‌های مشمول پس از واریز به خزانه بلافاصله به حساب شرکت مربوط واریز خواهد شد. مصارف این عواید در شرکت‌های مذکور با لحاظ ضوابط حاکمیت شرکتی به تأیید هیأت عالی مولد سازی دارایی‌های دولت می‌رسد.».

اما هم چنان توجه باید کرد که مساله کسر کارمزد که محل اصلی نامه توکلی بوده است هم چنان مشخص نیست و این پاسخ و توضیحات در حالی ارائه شد که هیچ کدام پاسخی قانع کننده برای ادعای مطرح شده توسط احمد توکلی نبوده است.

اعضای هیات عالی مولدسازی و کارمزدی که باید تعیین تکلیف شود

از سوی دیگر به گزارش اقتصاد ۲۴ اکنون، اما اعضای کنونی عبارتند از:

محمد مخبر، معاون اول رئیس‌جمهور

سید احسان خاندوزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی

احمد وحیدی، وزیر کشور

مهرداد بذرپاش، وزیر راه و شهرسازی

داود منظور، رئیس سازمان برنامه و بودجه

یک نماینده از طرف رئیس مجلس

یک نماینده از طرف رئیس قوه قضائیه

بر اساس آنچه توکلی فاش ساخت و به ادعای او، هیات مولدسازی طبق قانون می‌تواند برای خود و امربران، از مجموع ۱۰۸ هزار میلیارد تومان حاصل از زمین‌فروشی در این طرح که در بودجه امسال مصوب شده، تا ۵۴۰۰ میلیارد تومان حق‌الزحمه تعیین کند.

به نظر می‌رسد این اشاره به حق الزحمه نیز همان مساله کسر کارمزد است که در هیچ کدام از بخش‌های توضیح سازمان مالیاتی به آن توجه نشده است. در حالی که بر اساس نامه توکلی، حتی در صورتی که اعضای هیات ۹۰ درصد این حق‌ الزحمه را به امربران بدهند و خود فقط ۱۰ درصد آن را بردارند، به هر یک از ۷ صاحب‌ منصب عضو هیات برای شرکت در ۲۴ جلسه در کل سال ۱۴۰۲، مبلغ ۸ میلیارد تومان حق‌الزحمه پرداخت خواهد شد.

در واقع به طور میانگین برای هر جلسه ۳۳۰ میلیون تومان حق الزحمه اعضای کمیته ۷ نفره خواهد بود!

مولدسازی

این شرایط البته سوالات بسیاری را با خود در پی داشته که به نظر می‌رسد با توجه به حساسیت افکار عمومی باید اکنون هیات عالی مولدسازی و همچنین خصوصی سازی کشور به آن پاسخ بدهد.

از جمله سوالات این است که اساسا تعیین کارمزد و کسر آن بر اساس چه سازوکاری تعیین می‌شود و اینکه چطور ارقام محاسبه و به چه حسابی واریز خواهد شد.

از سوی دیگر اگر مساله کارمزد درست است باید تعیین شود آیا رقم مورد اشاره برای حق الجلسه برای شخص با عنوان تعیین شده است و یا بر اساس جایگاه وی برای وزارتخانه و یا نهاد مربوط به وی محاسبه خواهد شد.

توجه کنید که محمد مخبر با سمت معاون اول رئیس جمهوری قرار است در این هیات حاضر شود و یا سید احسان خاندوزی نیز با سمت وزیر اقتصاد در این نشست حاضر می‌شوند، پس آیا با توجه به سمت هر کدام از این اعضا و مسئولیت آنان در یکی از نهاد‌ها یا وزارتخانه‌های دولت آیا نباید این رقم با توجه به مسئولیت اعضا به حساب وزارتخانه واریز شود؟

از سوی دیگر حداقل دو عضو این هیات نه با نام که با سمت مشخص شده اند و یکی نماینده هم از سوی رئیس مجلس و دیگری نیز از طرف رئیس قوه قضائیه تعیین خواند شد که باز مشخص نیست آیا با توجه به اینکه این دو نماینده می‌تواند متغییر باشد آیا این رقم اعلام شده به حساب قوه قضاییه و مجلس واریز خواهد شد و یا خیر در نهایت این رقم سهم عضوی است که در این جلسات حاضر می‌شود؟

از سوی دیگر هرچند که پاسخ سازمان خصوصی سازی تلاش داشت پاسخی و نقطه پایانی بر موارد مطرح شده توسط احمد توکلی باشد، اما در نهایت بر وزن و تعداد سوالات مطرح شده افزود، سوالاتی که از همان ابتدای طرح مولدسازی همواره مطرح بوده است.

  • 19
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه
غلامعلی حداد عادل بیوگرافی غلامعلی حداد عادل؛ سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۲۴

محل تولد: تهران

حرفه: سیاستمدار ایرانی، عضور مجمع تشخیص مصلحت نظام، دانشیار بازنشسته دانشگاه، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و بنیاد سعدی

آغاز فعالیت: ۱۳۵۷ تاکنون

حزب سیاسی: اصولگرا

تحصیلات: لیسانس و فوق لیسانس فیزیک از دانشگاه تهران و شیراز (پهلوی قدیم)، دکتری فلسفه از دانشگاه تهران

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
فرزان عاشورزاده بیوگرافی فرزان عاشورزاده تکواندوکار ایرانی

تاریخ تولد: ۵ آذر ۱۳۷۵

محل تولد: تنبکابن، مازندران

محل زندگی: آمریکا

حرفه: تکواندوکار

لقب جهانی: سونامی تکواندو جهان

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
ویژه سرپوش