جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳
۰۸:۴۶ - ۲۴ بهمن ۱۳۹۵ کد خبر: ۹۵۱۱۰۲۴۶۳
اقتصاد کلان

معاون برنامه ریزی و اقتصاد وزیر کار:

استخدام‌های دولت دهم ورشکستگی آورد

اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان,حجت میرزایی
در سه‌سال پایانی دولت احمدی‌نژاد حجم بالای نیروی انسانی به نهادها تحمیل شده است و این نیروهای مازاد باعث افزایش هزینه‌ها و زیاندهی بنگاه‌های اقتصادی شده‌اند.

حجت میرزایی معاون اقتصادی و برنامه‌ریزی وزیر کار دیروز این موضوع را مطرح کرد و گفت: شرکت دخانیات ٣‌هزار نیروی انسانی داشت که در سه‌سال پایانی دولت دهم، تعداد نیروهای این شرکت به ٧‌هزار نفر رسید. این درحالی است که همین حجم از تولید محصول دخانی درکشورهای پیشرفته تنها با ٣٠٠نفر نیروی کار یعنی یک‌بیستم ایران انجام می‌شود.

 

به گفته معاون برنامه‌ریزی و اقتصاد وزارت کار، حجم نیروی انسانی شرکت زغال‌سنگ طبس در سه‌سال پایانی دولت احمدی‌نژاد از ٣‌هزار نفر به ٦‌هزار نفر رسید و شاغلان ذوب‌آهن اصفهان از ٨‌هزار نفر به ١٦‌هزار نفر رسیدند.

 

حالا این حجم از نیروی انسانی مازاد موجب شده است که بنگاه‌های اقتصادی ایران هزینه توسعه و نوسازی ماشین‌آلات خود را صرف دستمزد پرسنل و سود سهامداران کنند و به دلیل استفاده از روش‌ها و ماشین‌آلات منسوخ زیانده شوند.

این موضوع درشرایطی اتفاق می‌افتد که معاون اقتصادی وزیر کار به خبر مهم دیگری اشاره کرد و گفت: فعالیت مالی بنگاه‌های اقتصادی کشور شفاف‌سازی می‌شود.

 

و از راه‌اندازی سامانه هوشمند تجاری خبر داد و گفت: با این سامانه تمامی فعالیت‌ها و تراکنش‌های مالی، سود و زیان، نیروی انسانی فعال، میزان تولید و صادرات و... بنگاه‌های اقتصادی به صورت آنلاین نمایش داده می‌شود. این رخداد مهم با عنوان « برنامه جامع شفافیت» برای نخستین‌بار درکشور توسط دولت یازدهم اجرا می‌شود و نقش مهم شفاف‌سازی اقتصاد کشور و پیشگیری از فساد دارد. میرزایی توضیح داد؛ وزارت کار به‌عنوان نخستین وزارتخانه، این سامانه را برای بنگاه‌های اقتصادی زیرنظر خود راه‌اندازی می‌کند و ٤ صندوق بازنشستگی تحت نظر وزارت کار موظفند تا شهریور ٩٦ اطلاعات‌شان را دراین سامانه ثبت کنند. البته قرار است استفاده از این سامانه برای تمامی بنگاه‌ها و نهادهای دولتی عمومی شود.

 

«مصوبه بازنشستگی زنان با ٢٠‌سال سابقه کار دربررسی‌های اولیه شورای نگهبان رد شد». این موضوع مهم دیگری است که معاون برنامه‌ریزی و اقتصاد وزیر کار به «شهروند» خبر می‌دهد و می‌گوید: این مصوبه بار مالی بسیار سنگینی به صندوق‌های بازنشستگی درحال ورشکستگی ایران تحمیل می‌کرد و به همین دلیل شورای نگهبان آن را مغایر با سیاست‌های اقتصادی مقاومتی دانسته و در بررسی‌های اولیه رد کرده است.

 

او توضیح داد: سن بازنشستگی درجهان بین ٦٠ تا ٦٥‌سال است این درحالی است که در ایران افراد در اوج بازدهی کاری یعنی ٤٠ تا ٥٠سالگی بازنشسته می‌شوند و بعد از فوت آنها نیز مستمری‌شان به همسر و فرزندان می‌رسد که این موضوع دوره مستمری‌بگیری در ایران را به ٩٠‌سال رسانده است.

 

میرزایی همچنین توضیح داد: براساس استانداردهای جهانی به ازای هر مستمری‌بگیر باید ٦نفر بیمه‌پرداز وجود داشته باشد که درصندوق‌های بازنشستگی ما این رقم به ٠,٩نفر و حتی ٠.٥نفر می‌رسد و وضع صندوق‌های بازنشستگی را وخیم کرده است.

 

مصوبه مجلس یک‌سوم زنان را  از بازار کار خارج می‌کند

بحران مالی صندوق‌های بازنشستگی که سازمان تأمین اجتماعی و صندوق بازنشستگی کشوری ازجمله بزرگترین آنها هستند، بسیار جدی است. در واقع باید بحران مالی صندوق‌های بازنشستگی را یکی از اساسی‌ترین چالش‌های اقتصاد ایران دانست. گفته می‌شود که تمامی صندوق‌های بازنشستگیِ به نوعی با مشکلات ساختاری، مالی و مدیریتی روبه‌رو هستند.

 

آن‌طور که حدود سه‌ماه پیش رئیس دفتر رئیس‌جمهوری اعلام کرد، بین سال‌های ٨٧ تا ٩٥ وابستگی صندوق‌ها به درآمدهای دولت از ٣٦‌‌درصد به ٥٨‌‌درصد رسیده است. به گفته محمد نهاوندیان گردش مالی صندوق‌های بازنشستگی ١٢٠‌‌هزار میلیارد تومان معادل ٤٠‌‌میلیارد دلار است، درحالی‌ که سقف درآمد ارزی حاصل از فروش نفت‌‌خام ٢٧‌میلیارد دلار است.

 

اما موضوع دیگری که می‌تواند هزینه‌های مالی بیشتری را به صندوق‌های بازنشستگی تحمیل کند، مصوبه اخیر مجلس درمورد بازنشستگی پیش ازموعد بانوان باسابقه ۲۰‌سال است. معاون وزیر کار درپاسخ به سوال «شهروند» دراین رابطه گفت: چند مصوبه مجلس درقالب برنامه ششم توسعه مورد انتقاد ماست. متأسفانه در روزهای پایانی بررسی برنامه ششم توسعه چند مصوبه به تصویب رسید که بار مالی زیادی به صندوق‌ها تحمیل کرد و یکی از مهم‌ترین این آسیب‌ها بازنشستگی پیش ازموعد بانوان شاغل با سابقه ۲۰‌سال است که بار مالی زیادی را برای صندوق‌ها به ارمغان می‌آورد.

 

میرزایی اضافه کرد: علاوه براین، مصوبه مذکور باعث می‌شود یک‌میلیون از سه‌میلیون زن شاغل درکشور از این مزیت استفاده کنند که دراین صورت بازار کار ایران به بازار کار مردانه تبدیل خواهد شد. به‌طوری که سهم اشتغال زنان از ۱۴‌درصد به ۹‌درصد کاهش پیدا می‌کند که امیدواریم شورای نگهبان با این بخش مخالفت کند.

 

فعالیت ١٨ صندوق بازنشستگی

میرزایی دربخش دیگری ازسخنان خود با اشاره به فعالیت ١٨صندوق بازنشستگی درکشور عنوان کرد که ٤ صندوق وابسته به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هستند.

 

او ارزش دارایی صندوق‌های بازنشستگی درکشورهای منطقه اسکاندیناوی را ١٨٠درصد ارزش تولید ناخالص ملی آن کشورها عنوان کرد و گفت: این میزان به‌طور میانگین در دنیا ٣٥‌درصد ارزش تولید ناخالص ملی است.

 

میرزایی بنگاه‌های اقتصادی وابسته به صندوق‌ها را متنوع ذکر کرد و توضیح داد که شرکت‌های فولاد، پتروشیمی، داروسازی، حمل‌ونقل و گردشگری سهامداران اصلی صندوق‌های بازنشستگی هستند.

 

به گفته معاون وزیرکار، ٢٣‌درصد تولید سیمان کشور، ٣٠‌درصد فولاد، ٢٠‌درصد سنگ‌آهن، ١٠درصد پتروشیمی، ٤٠درصد داروی تولیدی و ٤٠درصد صنعت گردشگری کشور متعلق به چهار صندوق (بازنشستگی کشوری، تأمین‌اجتماعی، فولاد و بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر کشور) است. همچنین ٧٠‌درصد حمل‌ونقل ریلی رجا متعلق به صندوق‌های بازنشستگی است.

 

آن‌گونه که میرزایی عنوان می‌کند؛ ٨٥‌درصد پوشش جمعیتی کشور تحت‌نظر چهار صندوق یاد شده است.

 

بدهی ١٦٥‌هزار‌میلیارد تومانی دولتبه صندوق‌های بازنشستگی

معاون اقتصادی وزیرتعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به بدهی ١٦٥‌هزار‌میلیارد تومانی دولت به صندوق‌های بازنشستگی اظهار داشت: دولت برای پرداخت بدهی خود به صندوق تأمین اجتماعی بنگاه‌هایی را به‌عنوان رد دیون واگذار کرده که متأسفانه برخی از این بنگاه‌ها به دلیل سودآورنبودن اثر سویی هم برصندوق‌ها  داشته‌اند.

میرزایی درپاسخ به این سوال که آیا درشیوه مدیریت صندوق‌های بازنشستگی در آینده به دلیل اعمال نفوذ دولت در مدیریت آنان تغییراتی ایجاد خواهد شد یا خیر، گفت: صندوق تأمین‌اجتماعی به صورت هیأت‌امنایی اداره شده و به دلیل دربرگیری فراوان آن باید نظارت دولتی بر آن حاکم باشد و به همین منظور دولت نمی‌تواند از اعمال مدیریت و نظارت جدی دست بردارد، چون در آینده هرگونه مشکلی در وضع آنان متوجه دولت خواهد شد.

 

 

 

shahrvand-newspaper.ir
  • 14
  • 3
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش